Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA K

Årsbästa K 2001

[MÄN] [KVINNOR] [P18] [F18] [P16] [F16] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 9 DEC, 2001
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bengt Holmberg (pojkar) och Owe Fröberg (kvinnor och flickor) och omfattar resultat gjorda utomhus 2001.

OBS: För att tas med i statistiken krävs att resultaten är bekräftade av officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:
* genom att skicka komplett resultatlistefil per e-post till SFIF Statistik!
* genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88
* genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

100m

11.53 Annika Amundin 77 Ullevi Huddinge 16.8
11.56 Susanna Kallur 81 Falun Göteborg 1.9
11.57 Jenny Kallur 81 Falun Göteborg 1.9
11.71 Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar Växjö 24.8
11.83 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg 30.6
11.84 Maria Eriksson 78 Hammerdal Sundsvall 28.7
11.85 Victoria Gunnarsson 76 Täby Ludvika 27.6
11.88 Emma Rienas 82 IF Göta Växjö 24.8
11.91 Lena Udd 70 Hellas Stockholm 20.6
11.93 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Murcia, ESP 23.7
11.97 Linda Storkull 79 Ullevi Falkenberg 18.7
11.98 Carolina Klüft 83 Växjö Huddinge 16.8
12.01 Karin Jönsson 77 Malmö Halmstad 15.7
12.05 Stina Smibacker 83 Enköping Göteborg 30.6
12.08 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Vasteras 5.8
12.08 Malin Källgren 80 Ymer Växjö 24.8
12.13 Mfon Etim 85 Angered Lerum 11.8
12.16 Linda Fernström 81 Hässelby Göteborg 30.6
12.17 Anna Kronberg 73 Hellas Vasteras 5.8
12.18 Evelina Lunner 86 Västerås Gävle 24.6
12.20 Pernilla Tornemark 85 Malmö Stockholm 14.9
12.22 Lena Melin 72 Ullevi Kungälv 24.6
12.22 Anneli Melin 76 Helsingborg Växjö 24.8
12.29 Frida Claesson 84 Alingsås Uddevalla 28.7
12.29 Charlotta Ceder-Wanhainen 73 Ullevi Lerum 17.6
12.29 Adeline Holm 78 IKS Umeå Växjö 24.8
okänd vind
medvind
11.67 Lena Udd 70 Hellas Gävle 24.6
11.72 Maria Eriksson 78 Hammerdal Halmstad 15.7
11.76 Stina Smibacker 83 Enköping Vasteras 5.8
11.78 Karin Jönsson 77 Malmö Halmstad 15.7
11.81 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Borås 10.8
11.85 Carolina Klüft 83 Växjö Borås 10.8
11.87 Emma Rienas 82 IF Göta Vasteras 5.8
11.98 Petronella Dahlerus 83 Malmö Karlskrona 4.8
12.08 Malin Källgren 80 Ymer Borås 10.8
12.08 Anna Kronberg 73 Hellas Vasteras 5.8
12.09 Lena Melin 72 Ullevi Karlskrona 4.8
12.12 Charlotta Ceder-Wanhainen 73 Ullevi Halmstad 15.7
12.15 Hanna Peterson 80 Hässelby Vasteras 5.8
12.16 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Arlington, TX 5.5
12.18 Linda Hansson 75 Malmö Vellinge 3.6
12.18 Maria Teilman 86 Hammarby Lerum 11.8
12.20 Pernilla Tornemark 85 Malmö Karlskrona 4.8
12.20 Emma Hansson 86 Heleneholm Lerum 11.8
12.28 Emma Björkman 86 IF Göta Halmstad 15.7
12.28 Frida Näsman 78 Bollnäs Göteborg 27.5
12.29 Josefin Näsman 81 Bollnäs Gävle 24.6
12.29 Jennie Nilsson 84 Brännan Borås 10.8
Manuell tidtagning

200m

23.31 Jenny Kallur 81 Falun Göteborg 2.9
23.64 Annika Amundin 77 Ullevi Huddinge 16.8
23.73 Lena Udd 70 Hellas Göteborg 2.9
23.98 Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar Växjö 26.8
24.11 Susanna Kallur 81 Falun Champaign, IL 24.4
24.19 Victoria Gunnarsson 76 Täby Växjö 26.8
24.20 Carolina Klüft 83 Växjö Växjö 26.8
24.26 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Murcia, ESP 26.7
24.36 Lena Melin 72 Ullevi Karlskrona 5.8
24.44 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Eskilstuna 15.8
24.49 Stina Smibacker 83 Enköping Göteborg 2.9
24.49 Maria Eriksson 78 Hammerdal Halmstad 14.7
24.51 Emma Rienas 82 IF Göta Lillehammer, NOR 18.8
24.55 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Göteborg 1.7
24.55 Frida Näsman 78 Bollnäs Söderhamn 14.6
24.79 Pernilla Tornemark 85 Malmö Hassleholm 29.7
24.80 Kristina Blomstrand 82 Norrköping Halmstad 14.7
24.82 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Eskilstuna 15.8
24.83 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Tempe, AZ 24.3
24.91 Helene Nordquist 80 Täby Sollentuna 2.6
24.94 Linda Storkull 79 Ullevi Uddevalla 29.7
24.96 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Göteborg 1.7
24.98 Lena Berntsson 78 Ullevi Sollentuna 2.6
25.00 Malin Källgren 80 Ymer Växjö 25.8
25.04 Frida Claesson 84 Alingsås Uddevalla 29.7
25.04 Hanna Peterson 80 Hässelby Huddinge 16.8
okänd vind
medvind
24.21 Maria Eriksson 78 Hammerdal Sundsvall 29.7
24.54 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Borås 19.5
24.56 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Abilene, TX 10.5
24.67 Linda Hansson 75 Malmö Staffanstorp 16.6
24.67 Andrea Geurtsen 79 Upsala Azusa, CA 19.4
Manuell tidtagning

400m

53.48 Nadja Petersen 78 Huddinge Ludvika 27.6
53.92 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Ludvika 27.6
54.73 Monica Lundgren 73 Täby Malmö 20.8
54.77 Kristina Blomstrand 82 Norrköping Växjö 25.8
55.16 Helene Nordquist 80 Täby Västerås 3.7
55.69 Annika Eriksson 82 Färjestaden Lillehammer, NOR 19.8
55.81 Frida Näsman 78 Bollnäs Gävle 31.7
55.92 Lena Melin 72 Ullevi Huddinge 16.8
56.01 Carolina Nylén 79 Fredrikshof Göteborg 30.6
56.12 Anneli Melin 76 Helsingborg Enskede 30.8
56.21 Erica Mårtensson 79 Växjö Västerås 3.7
56.44 Sandra Pode 81 Heleneholm Lund 19.6
56.51 Linda Olsson 72 Täby Sollentuna 3.6
56.55 Linda Spetz 84 Södertälje IF Göteborg 1.9
56.84 Nadja Casadei 83 KA2 Karlskrona 24.5
56.94 Camilla Nyquist 79 Ymer Uddevalla 29.7
56.97 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Murcia, ESP 23.7
56.98 Jenny Holmroos 86 Västerås Norrköping 18.8
57.10 Hanna Bremler 83 Tyresö Göteborg 1.9
57.22 Therese Ahlepil 76 Rånäs Norrtälje 15.8
57.37 Ulrika Johansson 80 Söderhamn Bollnäs 14.7
57.44 Lena Nilsson 80 Täby Visby 19.7
57.71 Anna Jägre 74 Hässelby Huddinge 16.8
57.74 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Stockholm 16.9
57.78 Jenny Ljungkvist 83 Hammarby Borås 10.8

800m

2:04.26 Linda Olsson 72 Täby Karlstad 29.8
2:05.07 Lena Nilsson 80 Täby Karlstad 29.8
2:05.29 Monica Lundgren 73 Täby Arnhem, NED 4.7
2:05.92 Camilla Nyquist 79 Ymer Växjö 25.8
2:06.66 Nadja Petersen 78 Huddinge New Orleans, LA 7.4
2:06.72 Therese Ahlepil 76 Rånäs Växjö 25.8
2:07.68 Catarina Sundelin 73 Rånäs Namur, BEL 17.8
2:07.74 Hanna Karlsson 79 Malmö Västerås 3.7
2:08.03 Carolina Nylén 79 Fredrikshof Ludvika 27.6
2:09.26 Flo Jonsson 78 Ärla Stockholm 17.7
2:09.31 Jenny Holmroos 86 Västerås Växjö 24.8
2:09.93 Jessica Gylfe 80 Växjö Uddevalla 28.7
2:10.35 Johanna Nilsson 83 Högby Fana, NOR 7.6
2:10.75 Magdalena Ottersten 85 Hälle Västerås 3.7
2:10.75 Hanna Bremler 83 Tyresö Växjö 24.8
2:10.9m Kristin Ahlepil 78 Rånäs Uppsala 1.8
2:10.95 Ulrika Johansson 75 Rånäs Stockholm 17.7
2:11.34 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Borås 12.8
2:11.42 Sandra Pode 81 Heleneholm Lillehammer, NOR 18.8
2:11.52 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Lillehammer, NOR 18.8
2:12.02 Caroline Hjelm 76 Hälle Västerås 3.7
2:12.06 Alexandra Lindquist 79 Rånäs Claremont, CA 20.4
2:12.36 Petra Forsberg 80 Heby New Orleans, LA 13.5
2:12.93 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Norman, OK 14.4
2:13.25 Hanna Ahlin 84 Gefle Gävle 24.6

1500m

4:15.25 Hanna Karlsson 79 Malmö Amsterdam, NED 14.7
4:17.99 Johanna Nilsson 83 Högby Grosseto, ITA 22.7
4:19.02 Lena Nilsson 80 Täby Göteborg 1.9
4:22.24 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Göteborg 1.9
4:22.53 Ida Nilsson 81 Högby Durham, NC 7.4
4:22.94 Alexandra Lindquist 79 Rånäs Palo Alto, CA 1.4
4:26.79 Hanna Smedstad 76 Sundsvall Eugene, OR 28.4
4:27.07 Catarina Sundelin 73 Rånäs Nivelles, BEL 19.8
4:27.15 Jessica Gylfe 80 Växjö Borås 10.8
4:29.19 Linda Olsson 72 Täby Växjö 26.8
4:29.47 Isabell Ahlström 81 Rånäs Borås 10.8
4:29.59 Flo Jonsson 78 Ärla Norrkoping 1.8
4:31.32 Camilla Nyquist 79 Ymer Borås 10.8
4:32.43 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Arlington, TX 4.5
4:32.97 Mia Larsson 81 Lund Göteborg 30.6
4:34.25 Caroline Hjelm 76 Hälle Göteborg 30.6
4:34.72 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Lillehammer, NOR 19.8
4:37.67 Magdalena Ottersten 85 Hälle Jönköping 29.5
4:37.77 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Jönköping 29.5
4:38.12 Marie Nilsson 81 IF Göta Walnut, CA 21.4
4:38.12 Jessica Gunnarsson 76 Växjö Oslo, NOR 5.9
4:39.92 Sofie Eklund 84 Tumba Vasteras 5.8
4:40.50 Sofie Hallkvist 83 Ärla Göteborg 30.6
4:40.78 Linda Damgren 79 Hakarpspojkarna Göteborg 30.6
4:40.87 Lisa Nauclér 84 Järvsö Stockholm 14.9

3000m

9:25.03 Hanna Karlsson 79 Malmö Uppsala 12.6
9:27.06 Ida Nilsson 81 Högby Vaasa, FIN 23.6
9:33.14 Kristina Ahlepil 78 Rånäs Uppsala 12.6
9:35.57 Hanna Smedstad 76 Sundsvall Eugene, OR 17.3
9:40.37 Alexandra Lindquist 79 Rånäs Austin, TX 5.4
9:47.40 Mia Larsson 81 Lund Lillehammer, NOR 18.8
9:47.70 Isabell Ahlström 81 Rånäs Borås 12.8
9:51.1m Malin Öhrn 69 Växjö Växjö 26.8
9:54.13 Johanna Nilsson 83 Högby Stockholm 16.9
9:54.50 Rebecca Johansson 81 IF Göta Arlington, TX 31.3
9:55.02 Anna Rahm 81 SIF Skellefteå Borås 12.8
9:55.08 Anette Wahlström 67 IF Göta Uddevalla 28.7
9:55.92 Jessica Gunnarsson 76 Växjö Oslo, NOR 11.9
9:57.8m Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Norrtälje 20.5
9:58.91 Annica Wenngren 71 Mora Kalmar 25.7
9:59.38 Catarina Asph 77 Mora Mora 30.6
10:00.31 Linda Damgren 79 Hakarpspojkarna Helsingborg 6.7
10:02.94 Marie Nilsson 81 IF Göta Uddevalla 28.7
10:07.99 Jenny Widarsson 76 Mullsjö SOK Nässjö 4.8
10:09.10 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Borås 12.8
10:10.19 Christin Johansson 78 Kville Mora 30.6
10:11.92 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Arlington, TX 31.3
10:16.97 Ida Nilsson 84 Sundsvall Sollentuna 2.6
10:18.3m Lena Gavelin 74 Jamtrennarna Göteborg 2.9
10:18.49 Anna Lindh 74 Rånäs Sollentuna 2.6
obekräftat
9:48.0m Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Alingsås 5.9
9:54.0m Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Växjö 24.8

5000m

16:22.55 Malin Öhrn 69 Växjö Göteborg 1.9
16:34.50 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Göteborg 1.9
16:49.75 Jessica Gylfe 80 Växjö Eksjö 22.9
16:52.95 Hanna Smedstad 76 Sundsvall Palo Alto, CA 4.5
17:06.11 Rebecca Johansson 81 IF Göta Arlington, TX 4.5
17:07.2m Lena Gavelin 74 Jamtrennarna Göteborg 2.9
17:07.8m Mia Larsson 81 Lund Göteborg 2.9
17:09.97 Ulrica Orre 71 Hässelby Göteborg 1.9
17:10.8m Catarina Asph 77 Mora Kvarnsveden 11.9
17:21.55 Anette Eriksson 67 IF Göta Växjö 26.8
17:22.65 Anna Rahm 81 SIF Skellefteå Piteå 15.7
17:23.98 Christin Johansson 78 Kville Alingsås 5.8
17:24.38 Anna Lindh 74 Rånäs Växjö 26.8
17:26.0m Jenny Widarsson 76 Mullsjö SOK Göteborg 2.9
17:26.54 Karin Schön 62 Kville Lerum 17.6
17:34.50 Camilla Benjaminsson 66 Hässelby Huddinge 3.8
17:50.8m Susanne Johansson 62 Hässelby Stockholm 28.7
17:54.71 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Arlington, TX 14.5
18:03.27 Anna Rivera 77 Hässelby Arlington, TX 14.5
18:11.55 Charlotte Nilsson 66 Start Huddinge 3.8
18:20.90 *Julie Leonard 59 Högbo GIF Gävle 20.6
18:22.94 Sofia Emanuelsson 76 Hälle Karlskrona 24.5
18:26.14 Jutta Pedersen 46 Enhörna Huddinge 3.8
18:26.39 Susanna Wiström 78 Mölndal Huddinge 16.8
18:30.6m Camilla Thuné 67 Rånäs Norrtälje 20.5
obekräftat
17:32.0m Susanne Johansson 62 Hässelby Växjö 24.8
17:34.0m Camilla Benjaminsson 66 Hässelby Växjö 24.8

10000m

33:52.7m Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Alingsås 5.9
34:05.63 Mia Larsson 81 Lund Göteborg 2.9
34:15.70 Lena Gavelin 74 Jamtrennarna Göteborg 2.9
34:42.93 Hanna Smedstad 76 Sundsvall Palo Alto, CA 31.3
34:58.7m Susanne Johansson 62 Hässelby Alingsås 5.9
35:07.02 Jenny Widarsson 76 Mullsjö SOK Växjö 24.8
35:12.65 Karin Schön 62 Kville Växjö 24.8
35:14.24 Camilla Benjaminsson 66 Hässelby Växjö 24.8
35:20.94 Catarina Asph 77 Mora Norrtälje 20.5
35:53.2m Anna Rahm 81 SIF Skellefteå Skellefteå 5.9
36:44.24 Anna Lindh 74 Rånäs Norrtälje 20.5
37:33.06 Camilla Thuné 67 Rånäs Norrtälje 20.5
37:34.85 Helena Hansson 69 Flemingsberg Skellefteå 5.9
37:39.42 Rebecca Johansson 81 IF Göta Arlington, TX 12.5
38:15.0m Dorothea Carlsson 76 Eksjö Södra Eksjö 2.7
38:25.3m Maria Böröy 00 Lidköping Alingsås 5.9
38:29.55 Åsa Höög 71 Örebro AIK Örebro 7.8
38:34.41 Cecilia Erling 74 Rånäs Norrtälje 20.5
38:44.92 Anneli Fransson 78 Rånäs Norrtälje 20.5
38:47.00 Anna Hansson 73 Studenterna Stockholm 28.7
38:53.26 Carin Jaxell 73 Enhörna Norrtälje 20.5
39:22.72 Elisabet Wass 64 Vallentuna Huddinge 5.8
39:41.8m Linda Ek 79 Södertälje IF Eskilstuna 5.9
39:43.30 Kajsa Friström 65 Fredrikshof Stockholm 28.7
39:45.69 Annika Skarin 69 Hässelby Stockholm 28.7

3000m hinder

9:59.75 Ida Nilsson 81 Högby Eugene, OR 1.6
10:16.98 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Fana, NOR 7.6
10:22.16 Isabell Ahlström 81 Rånäs Göteborg 2.9
10:45.55 Christin Johansson 78 Kville Växjö 25.8
10:50.45 Rebecca Johansson 81 IF Göta Waco, TX 20.4
10:58.85 Anna Rivera 77 Hässelby Arlington, TX 13.5
11:38.57 Anna Stenbäck 82 Norrköping Växjö 25.8

100m häck/84.0

12.74 Susanna Kallur 81 Falun Edmonton, CAN 9.8
13.15 Jenny Kallur 81 Falun Eugene, OR 31.5
13.48 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Pullman, WA 14.4
13.61 Anna Pettersson 77 Ymer Växjö 25.8
13.71 Maria Eriksson 78 Hammerdal Göteborg 1.7
13.98 Maria Richtnér 73 Spårvägen Ried, AUT 30.6
14.06 Karin Jönsson 77 Malmö Cuxhaven, GER 21.7
14.07 Carolina Klüft 83 Växjö Ried, AUT 30.6
14.18 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Växjö 25.8
14.31 Lina Quick 80 Strand Växjö 25.8
14.34 Lena Melin 72 Ullevi Göteborg 6.7
14.41 Jennie Nilsson 84 Brännan Borås 11.8
14.48 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Växjö 25.8
14.60 Erica Mårtensson 79 Växjö Arlington, TX 5.5
14.61 Paula Preisner 83 Ullevi Huddinge 16.8
14.63 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Göteborg 6.7
14.66 Ulrika Nilsson 84 Orient Göteborg 1.7
14.72 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Göteborg 1.7
14.81 Jana Cagin 79 Tureberg Örebro 19.8
14.83 Malin Ericsson 80 Enköping Enköping 7.7
14.89 Andrea Geurtsen 79 Upsala Azusa, CA 19.4
14.91 Linda Svensson 83 Arvika Göteborg 1.7
14.95 Hanna Brännström 82 Luleå Härnösand 2.6
14.96 Paulina Orell 81 Ullevi Göteborg 6.9
14.97 Anna Nyström 76 Vännäs Tempe, AZ 5.5
okänd vind
14.82 Anna Nyström 76 Vännäs Pocatello, ID 18.5
medvind
13.11 Jenny Kallur 81 Falun Eugene, OR 2.6
13.28 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Berkeley, CA 19.5
13.51 Anna Pettersson 77 Ymer Karlskrona 4.8
13.86 Karin Jönsson 77 Malmö Karlskrona 4.8
14.09 Lina Quick 80 Strand Borås 11.8
14.19 Lena Melin 72 Ullevi Göteborg 27.5
14.33 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Stockholm 15.9
14.42 Erica Mårtensson 79 Växjö Borås 11.8
14.56 Jana Cagin 79 Tureberg Borås 11.8
14.58 Ulrika Nilsson 84 Orient Stockholm 15.9
14.7m Hanna Brännström 82 Luleå Sundsvall 27.5
14.80 Malin Ericsson 80 Enköping Borås 11.8
14.91 Nadja Casadei 83 KA2 Halmstad 15.7
14.91 Emma Hansson 86 Heleneholm Olofström 24.5
Manuell tidtagning
14.7m Hanna Brännström 82 Luleå Sundsvall 27.5

400m häck/76.2

57.18 Nadja Petersen 78 Huddinge Columbus, OH 6.5
57.54 Erica Mårtensson 79 Växjö Växjö 26.8
58.39 Lena Melin 72 Ullevi Huddinge 16.8
59.62 Kristina Blomstrand 82 Norrköping Lillehammer, NOR 18.8
60.02 Stina Smibacker 83 Enköping Göteborg 29.6
60.70 Anneli Melin 76 Helsingborg Växjö 26.8
61.38 Sandra Pode 81 Heleneholm Växjö 25.8
61.91 Paulina Orell 81 Ullevi Lillehammer, NOR 18.8
62.39 Sara Trané 85 Göteborgs KIK Växjö 25.8
62.42 Ulrika Johansson 80 Söderhamn Söderhamn 27.5
62.65 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Piteå 14.7
63.06 Eva Olofsson 80 Eslöv Borås 12.8
63.51 *Jasmina Glad 78 Spårvägen Uddevalla 28.7
63.65 Anna Nyström 76 Vännäs Tempe, AZ 5.5
64.22 Åsa Carlsson 72 Spårvägen Huddinge 16.8
64.74 Linn Göransson 83 Täby Kvarnsveden 24.5
64.75 Anna-Marie Allander 83 Tyresö Abbotsford, CAN 15.7
64.79 Emma Magnusson 85 Växjö Eksjö 22.9
64.91 Linn Modin 84 Färjestaden Eksjö 22.9
65.19 Anna Olofsson 80 Eslöv Borås 12.8
65.43 Lisa Norlin 83 Riviera Piteå 14.7
65.53 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne Kvarnsveden 24.5
66.14 Sara Mangs 75 Angered Göteborg 29.6
66.58 Linda Olsson 81 Falun Huddinge 16.8
67.09 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Vellinge 19.8
Manuell tidtagning
62.3m Katarina Wikander 67 Helsingborg Karlskrona 24.5
65.3m Louise Åkesson 80 KA2 Karlskrona 24.5

Höjd

2.00 Kajsa Bergqvist 76 Tureberg Poznan, POL 8.6
1.84 Angelica Johansson 83 Hälle Växjö 26.8
1.82 Emma Green 84 Ullevi Murcia, ESP 24.7
1.81 Carolina Klüft 83 Växjö Grosseto, ITA 21.7
1.78 Nadja Casadei 83 KA2 Ried, AUT 30.6
1.78 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne Arlington, TX 5.5
1.77 Jenny Isgren 81 Spårvägen Huddinge 16.8
1.76 Lisa Hannula 83 Gefle Gävle 13.5
1.76 Lena Johansson 79 Hässelby Växjö 26.8
1.75 Stina Bohgard 82 Tureberg Sollentuna 2.6
1.73 Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne Borås 11.8
1.73 Sara Brankell 81 Mölndal Göteborg 29.6
1.73 Malin Svensson 78 Helsingborg Helsingborg 8.7
1.71 Madelen Olsson 85 IF Göta Karlstad 25.8
1.70 Frederikke Jensen 87 Vittsjö Göteborg 1.7
1.70 Lotta Hultin 85 Hässelby Sollentuna 2.6
1.70 Jessica Rydin 85 Tingberg Stenungsund 27.5
1.70 Frida Brolin 85 Ärla Örebro 19.8
1.68 Sofia Klüft 85 Växjö Lerum 19.5
1.68 Andrea Geurtsen 79 Upsala Azusa, CA 19.4
1.67 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Enskede 14.6
1.67 Linda Hagberg 83 Örebro Örebro 27.5
1.66 Elin Hansson 85 Finish Malmö 10.7
1.66 Andrea Åhlin 86 Strömstad Kil 4.8
1.66 Erica Jarder 86 Linnéa Lerum 11.8
1.66 Jenny Gunnarsson 85 Finish Vellinge 19.8
1.66 Helena Redborg 83 Tureberg Sollentuna 2.6
1.66 Marie Rosengren 80 Gefle Albuquerque, NM 24.3
1.66 Sofie Lundström 83 Västerås Vasteras 4.8

Stav

4.22 Kirsten Belin 81 Kvarnsveden Växjö 25.8
4.21 Hanna-Mia Persson 78 Kalmar Falkenberg 18.7
4.05 Linda Persson 81 Växjö Amsterdam, NED 12.7
3.90 Malin Ericsson 80 Enköping Sollentuna 2.6
3.75 Charlotte Karlsson 82 Malmö Grosseto, ITA 19.7
3.75 Maria Rendin 82 Malmö Grosseto, ITA 19.7
3.74 Klara Persson 80 Spårvägen Göteborg 1.7
3.61 Veronika Fridén 83 Mölndal Göteborg 2.9
3.61 Michelle Railsback 82 klubb? Pocatello, ID 28.4
3.60 Alissa White 74 Hässelby Stockholm 28.8
3.57 Christina Garametsos 86 Malmö Växjö 25.8
3.57 Helena Gissle 76 Spårvägen Växjö 25.8
3.55 Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK Halmstad 14.7
3.52 Annica White 80 Hässelby Harrisonburg, VA 11.5
3.50 Ida Glemne 84 Växjö Växjö 26.6
3.50 Helena Ahxner 81 Mölndal Lübeck, GER 4.6
3.44 Lisa Wälitalo 82 Umedalen Göteborg 1.7
3.40 Sofie Lissäng 80 Hammarby Västerås 3.7
3.40 Annika Berntsson 76 Ullevi Göteborg 15.6
3.30 Louise Lundin 87 Göteborgs KIK Kalmar 8.9
3.30 Sophie Larup 86 Malmö Staffanstorp 17.6
3.28 Emma Josefsson 81 Kville Göteborg 1.7
3.20 Sara Josefsson 84 Kville Uddevalla 29.7
3.17 Ewa Warnqvist 85 KA2 Stockholm 14.9
3.16 Katja Gustafsson 84 Skellefteå Stockholm 15.9
3.16 Anna Lindqvist 83 Skellefteå Stockholm 15.9
3.16 Carolina Klüft 83 Växjö Stockholm 15.9

Längd

6.87 Erica Johansson 74 Mölndal Fort de France, FRA 28.4
6.52 Agneta Rosenblad 77 Lidingö Berkeley, CA 19.5
6.29 Camilla Johansson 76 Växjö Växjö 25.8
6.26 Carolina Klüft 83 Växjö Växjö 26.8
6.14 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Stockholm 15.9
6.11 Susanna Kallur 81 Falun Göteborg 2.9
6.06 Lina Quick 80 Strand Kuortane, FIN 17.6
6.00 Jessica Larsson 75 Hässelby Huddinge 16.8
5.95 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Uppsala 12.6
5.94 Sara Brankell 79 Mölndal Lillehammer, NOR 18.8
5.92 Marie Åhlander 78 Spårvägen Tampa, FL 11.5
5.90 Erika Persson 79 Råby-Rekarne Växjö 25.8
5.84 Sofie Andersson 81 Kville Lillehammer, NOR 18.8
5.82 Therese Gustafsson 85 Kil Helsingborg 8.7
5.80 Katrin Svensson 78 Örebro Göteborg 30.6
5.80 Sara Gelin 80 Enköping Starkville, MS 14.4
5.79 Anna Seleznova 83 Huddinge Göteborg 30.6
5.78 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Växjö 25.8
5.77 Emma Hansson 86 Heleneholm Värnamo 8.9
5.75 Åsa Lönn 78 Hässelby Tempe, AZ 14.4
5.75 Helena Rönner 80 Ullevi Houston, TX 24.3
5.74 Sofia Klüft 85 Växjö Lerum 10.8
5.74 Maria Richtnér 73 Spårvägen Ried, AUT 1.7
5.66 Jessica Rydin 85 Tingberg Lerum 10.8
5.66 Jessica Palm 82 IF Göta Växjö 25.8
okänd vind
5.99 Helena Rönner 80 Ullevi Cambridge, MA 21.4
5.92 Andrea Geurtsen 79 Upsala Madison, WI 5.5
5.87 Sara Gelin 80 Enköping Ruston, LA 31.3
medvind
6.33 Carolina Klüft 83 Växjö Stockholm 15.9
6.31 Camilla Johansson 76 Växjö Huddinge 16.8
6.10 Marie Åhlander 78 Spårvägen Baton Rouge, LA 14.4
5.91 Maria Richtnér 73 Spårvägen Ried, AUT 1.7
5.85 Sofia Klüft 85 Växjö Växjö 26.5
5.84 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Uppsala 20.5
5.69 Malin Marmbrandt 85 Enköping Uppsala 20.5
5.69 Jessica Rydin 85 Tingberg Lerum 20.5
5.66 Jessica Palm 82 IF Göta Vasteras 5.8

Tresteg

14.05 Camilla Johansson 76 Växjö Visby 19.7
13.13 Anna Wiberger 82 Mölndal Grosseto, ITA 19.7
13.11 Sara Brankell 81 Mölndal Visby 19.7
13.04 Marie Åhlander 78 Spårvägen Philadelphia, PA 27.4
12.88 Laine Rohtla 72 Örgryte Göteborg 1.9
12.80 Helena Rönner 80 Ullevi Princeton, NJ 20.5
12.76 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Göteborg 1.9
12.63 Mfon Etim 85 Angered Debrecen, HUN 12.7
12.59 Desirée Carlberg 76 Ullevi Växjö 25.8
12.55 Åsa Lönn 78 Hässelby Walnut, CA 22.4
12.48 Malin Svensson 78 Helsingborg Malmö 20.8
12.24 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Stockholm 16.9
12.19 Moa Bergsten 83 Hammarby Örebro 19.8
12.17 Anna Seleznova 83 Huddinge Växjö 24.8
12.15 Kajsa Levin 83 Tranås Oskarshamn 28.7
12.14 Elizabeth Franklin 79 Växjö Växjö 24.8
12.09 Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne Kvarnsveden 24.5
12.08 Madelen Nylander 84 Örbyhus Sollentuna 3.6
12.07 Sara Gelin 80 Enköping New Orleans, LA 13.5
12.04 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Lerum 11.8
12.04 Malin Larsson 77 Falun Sollentuna 3.6
12.02 Angelica Ström 81 Tierp Gävle 20.7
11.92 Ida Dufva 82 Nedre Soppero Piteå 15.7
11.90 Anna Andersson 74 KA2 Karlskrona 24.5
11.88 Sofie Andersson 81 Kville Göteborg 11.9
okänd vind
12.68 Åsa Lönn 78 Hässelby Las Vegas, NV 7.4
12.19 Sara Gelin 80 Enköping Ruston, LA 31.3
medvind
14.17 Camilla Johansson 76 Växjö Edmonton, CAN 8.8
13.34 Marie Åhlander 78 Spårvägen Baton Rouge, LA 18.5
13.29 Sara Brankell 81 Mölndal Sävedalen 4.6
12.22 Anna Seleznova 83 Huddinge Borås 11.8
12.15 Elizabeth Franklin 79 Växjö Göteborg 1.7
12.11 Madelen Nylander 84 Örbyhus Sollentuna 3.6
11.93 Sofie Andersson 81 Kville Göteborg 11.9

Kula/4.0

16.68 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Ludvika 27.6
16.49 Helena Engman 76 Riviera Ludvika 27.6
16.13 Linda Nestorsson 75 Ullevi Tempe, AZ 14.4
15.93 Catarina Andersson 77 Pallas Växjö 25.8
14.00 Sofie Lundström 83 Västerås Halle, GER 19.5
13.79 Maria Pettersson 77 Helsingborg Karlskrona 24.5
13.70 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Karlskrona 24.5
13.70 Annika Larsson 70 Gefle Gävle 20.7
13.16 Maria Richtnér 73 Spårvägen Ried, AUT 30.6
13.13 Linda Wijkander 83 Klippan Falun 18.9
13.12 Cecilia Nilsson 79 Ymer Huddinge 8.9
13.07 Karin Larsson 81 Garphyttan New York, NY 21.4
12.92 Marie Hilmersson 81 Hässelby Halle, GER 20.5
12.79 Christina Larsson 75 Gotland Douglas, GBR 8.7
12.69 Alice Bergström 79 Råby-Rekarne Eskilstuna 25.6
12.68 Sara Wikström 84 Hässelby Sollentuna 3.6
12.53 Anna Wiklund 73 Spårvägen Huddinge 16.8
12.43 Mikaela Johansson 84 Ärla Eskilstuna 15.8
12.35 Anneli Johansson 69 Ume FI Härnösand 3.6
12.33 Marlene Forslund 82 Kovland Sundsvall 26.5
12.23 Therese Palm 84 Hovslätt Stockholm 16.9
12.21 Sofia Renman 83 Östersund Gävle 22.7
12.18 Carolina Hjelt 86 Huddinge Huddinge 8.9
12.16 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Örebro 19.8
12.15 Kajsa Fällström 82 Istrum Uddevalla 29.7

Diskus/1.0

59.18 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg 1.9
55.72 Annika Larsson 70 Gefle Gävle 21.7
52.21 Maria Pettersson 77 Helsingborg Halmstad 15.7
51.52 Linda Nestorsson 75 Ullevi Göteborg 1.9
50.80 Sara Gruvfält-Rosén 74 Huddinge Huddinge 21.8
49.71 Veronica Karlsson 80 Strömsund Vännäs 20.6
48.44 Lena Björk 76 Hofors Gävle 16.8
46.84 Catarina Andersson 77 Pallas Malmö 27.5
44.97 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Kalmar 25.7
44.05 Kristina Lindblad 76 Norrköping Halmstad 15.7
43.78 Erica Andersson 79 Trollhättans SK Borås 11.8
43.45 Anneli Johansson 69 Ume FI Sundsvall 27.5
42.90 Helena Engman 76 Riviera Uden, NED 30.6
42.58 Sara Wikström 84 Hässelby Enskede 13.6
41.85 Karin Engström 83 IF Göta Göteborg 1.9
41.22 Karin Larsson 81 Garphyttan Lawrenceville, NJ 6.5
40.80 Anna-Lena Svensson 76 Hinden Högby 12.7
40.50 Sofie Lundström 83 Västerås Gävle 24.6
40.48 Maria Turunen 80 Skruv Växjö 26.8
40.47 Kristina Helander 84 Kvarnsveden Kvarnsveden 24.5
40.30 Marie Hilmersson 81 Hässelby Borås 11.8
40.17 Christina Larsson 75 Gotland Douglas, GBR 10.7
40.09 Pernilla Hagberg 69 Ängelholm Ängelholm 29.9
39.48 Anna Jansson 77 Västerås Kvarnsveden 24.5
39.41 Christel Nordin 83 Eslöv Göteborg 1.7

Slägga/4.0

64.53 Cecilia Nilsson 79 Ymer Halle, GER 20.5
57.32 Marie Hilmersson 81 Hässelby Borås 12.8
55.15 Anna Söderberg 73 Ullevi Uddevalla 29.7
54.98 Catarina Andersson 77 Pallas Helsingborg 6.7
54.81 Emma Olsson 83 Västerås Sollentuna 3.6
54.45 Rebecka Kvist 83 Alvesta Växjö 26.5
53.62 Karin Engström 83 IF Göta Bottnaryd 1.7
52.84 Helena Engman 76 Riviera Strömsund 8.9
52.51 Maria Andersson 82 Arvika Torsby 20.4
51.24 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Gävle 24.11
50.77 Linda Wijkander 83 Klippan Borås 10.8
50.76 Linda Nestorsson 75 Ullevi Tempe, AZ 31.3
50.73 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Växjö 24.8
47.94 Camilla Mattson 73 Kil Växjö 24.8
47.82 Emma Johannesson 84 Hovslätt Helsingborg 6.7
45.89 Anna Zachrisson 82 Ullevi Mölndal 10.7
45.83 Tracey Andersson 84 Trelleborg Borås 10.8
45.57 Lovisa Persson 84 Helsingborg Karlstad 5.6
44.92 Lilian Pyka 79 Gnistan Växjö 24.8
44.88 Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult Skruv 19.5
44.08 Taina Ståhl 60 Spårvägen Huddinge 16.8
43.65 Cecilia Fernström 81 Falun Västerås 2.6
43.60 Charlotta Nilsson 81 Hälle Sävedalen 4.6
43.50 Maria Gustavsson 83 Hinden Karlskrona 5.8
43.20 Emma Holmlund 84 Sundsvall Enskede 15.9

Spjut/600

56.55 Annika Petersson 79 Edsbyn Alingsås 5.8
51.31 Katarina Eklöf 74 Huddinge Växjö 26.8
50.88 Elisabet Wahlander 60 Alingsås Karlstad 29.8
50.09 Izabel Savic 83 IF Göta Växjö 26.8
47.51 Elinor Holgersson 84 Ystad Stockholm 14.9
47.16 Maria Richtnér 73 Spårvägen Ried, AUT 1.7
46.14 Sofia Renman 83 Östersund Gävle 22.7
45.48 Linda Wicksell 80 Enköping Västerås 3.7
45.00 Anna Pihlgren 82 Arvika Växjö 25.8
44.76 Mona Jönsson 74 Klippan Tuscaloosa, AL 25.3
44.50 *Brigitta Ladó 81 Hässelby Borås 12.8
44.20 Carolina Klüft 83 Växjö Växjö 26.5
44.00 Mikaela Wieslander 81 Växjö Borås 12.8
42.64 Marie Rosengren 80 Gefle New Orleans, LA 13.5
42.57 Jennie Niesel 78 Färjestaden Karlskrona 24.5
42.44 Helena Anderzon 80 Strand Gävle 13.5
42.29 Alice Bergström 79 Råby-Rekarne Ried, AUT 1.7
41.34 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Göteborg 29.6
40.80 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Enskede 12.6
40.78 Marléne Lindström 85 Ununge Gävle 22.7
40.53 Marie Barenfeld 85 Örebro Gävle 22.7
40.48 Malin Svensson 78 Helsingborg Karlskrona 5.8
40.06 Anna Jansson 77 Västerås Kvarnsveden 24.5
39.89 Betty Öhlén 85 Sundsvall Sundsvall 27.5
39.83 Emma Ekström 84 Boo Sollentuna 3.6

Sjukamp/K

6.022 Carolina Klüft 83 Växjö Grosseto, ITA 22.7
5.775 Maria Richtnér 73 Spårvägen Ried, AUT 1.7
5.407 Andrea Geurtsen 79 Upsala Azusa, CA 20.4
5.399 Nadja Casadei 83 KA2 Ried, AUT 1.7
5.021 Malin Svensson 78 Helsingborg Värnamo 9.9
5.021 Jenny Kallur 81 Falun Gavle 5.8
4.947 Alice Bergström 79 Råby-Rekarne Gavle 5.8
4.611 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Värnamo 9.9
4.593 Jeanette Hansson 79 Lidingö Enköping 8.7
4.135 Annica White 80 Hässelby Lake Buena Vista, FL 21.4
4.086 Malin Ericsson 80 Enköping Enköping 8.7
4.035 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Gävle 23.9
3.986 Emma Allvin 81 Gefle New Orleans, LA 12.5
3.952 Anna Olofsson 80 Eslöv Lerum 20.5
3.926 Ida Sjöling 81 Lidingö Värnamo 9.9
3.922 Åsa Lundgren 82 Råby-Rekarne Värnamo 9.9
3.684 Johanna Höglund 84 Upsala Gavle 5.8
3.501 Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne Östhammar 10.6
3.306 Marie-Louise Johansson 83 Varberg Uddevalla 26.8

>