Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P16

Årsbästa P16 2001

[MÄN] [KVINNOR] [P18] [F18] [P16] [F16] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 9 DEC, 2001
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bengt Holmberg (pojkar) och Owe Fröberg (kvinnor och flickor) och omfattar resultat gjorda utomhus 2001.

OBS: För att tas med i statistiken krävs att resultaten är bekräftade av officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:
* genom att skicka komplett resultatlistefil per e-post till SFIF Statistik!
* genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88
* genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

100m

11.10 Djordje Djekic 85 Katrineholm Eskilstuna 25.6
11.15 Gustav Sewall 85 Udd Stockholm 14.9
11.20 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Stockholm 14.9
11.27 David Palmqvist 85 Villstad Stockholm 14.9
11.31 Gustaf Lindgren 85 Alunda Vasteras 5.8
11.33 Daniel Larsson 85 Upsala Stockholm 27.5
11.34 Mikael Thulin 85 Hammarby Växjö 18.8
11.40 Viktor Varverud 85 Brännan Vasteras 5.8
11.45 Tim Greneby 85 Örebro Norrköping 12.5
11.47 Anders Ekstedt 85 Hammarby Lerum 11.8
11.48 Tobias Otterbring 85 Lima Gavle 5.8
11.53 Henrik Eklund 85 Huddinge Vasteras 5.8
11.54 Mikael Holmberg 85 Riviera Lerum 11.8
11.55 David Andersson 85 Hammarby Lerum 11.8
11.55 Amir Adan 85 Hässelby Huddinge 8.9
11.55 Stephen Kiai 86 Hälle Uddevalla 28.7
11.58 Erik Lundvik 85 Växjö Växjö 16.6
11.60 Erik Pettersson 85 Motala Mariestad 4.6
11.61 Johan Bostedt 85 Sollefteå Stockholm 14.9
11.64 Tobias Karlsson 85 Stål Stockholm 14.9
okänd vind
11.49 Mikael Holmberg 85 Riviera Luleå 25.8
medvind
11.27 Daniel Andersson 86 Rånäs Norrtälje 19.9
11.29 Mikael Thulin 85 Hammarby Vasteras 5.8
11.31 Daniel Larsson 85 Upsala Vasteras 5.8
11.47 Tobias Otterbring 85 Lima Mora 30.6
11.49 David Andersson 85 Hammarby Vasteras 5.8
11.50 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Lerum 11.8
11.54 Amir Adan 85 Hässelby Vasteras 5.8
11.54 Tobias Dahlberg 86 Finish Lerum 11.8
11.55 Erik Pettersson 85 Motala Mariestad 24.5
11.57 Jens Löfgren 86 Villstad Lerum 11.8
11.61 Christofer Kaalen 85 Strömsund Krokom 25.8
11.62 Sandro Karlsfred 86 Ullevi Lerum 11.8
11.64 Robert Nordgren 85 Hässelby Stockholm 27.5
11.64 Niklas Larsson 85 Boo Vasteras 5.8

200m

22.38 Gustav Sewall 85 Udd Växjö 25.8
22.85 Mikael Thulin 85 Hammarby Sollentuna 2.6
22.88 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sundsvall 29.7
23.00 Tim Greneby 85 Örebro Gävle 21.7
23.04 Viktor Varverud 85 Brännan Lerum 12.8
23.10 David Palmqvist 85 Villstad Helsingborg 7.7
23.28 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Göteborg 1.7
23.28 Mikael Holmberg 85 Riviera Gävle 21.7
23.34 Anders Ekstedt 85 Hammarby Lerum 12.8
23.35 David Andersson 85 Hammarby Lerum 12.8
23.49 Daniel Larsson 85 Upsala Uppsala 2.9
23.50 Joakim Carlsson 85 Rigor Uddevalla 29.7
23.52 Sandro Karlsfred 86 Ullevi Göteborg 1.7
23.53 Calle Westberg 86 Falun Stockholm 15.9
23.64 Fredrik Andersson 85 Södertälje IF Eskilstuna 20.6
23.68 Jonas Anderson 85 Tibro Jönköping 15.9
23.69 Erik Folke 86 Halmstad Stockholm 15.9
23.78 Amir Adan 85 Hässelby Huddinge 9.9
23.80 Alexander Tursell 85 Heleneholm Hassleholm 29.7
23.83 Stephen Kiai 86 Hälle Helsingborg 7.7
medvind
22.56 Viktor Varverud 85 Brännan Västerås 4.8
22.69 David Palmqvist 85 Villstad Halmstad 15.7
22.70 Mikael Thulin 85 Hammarby Västerås 4.8
22.74 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sundsvall 29.7
22.86 David Andersson 85 Hammarby Västerås 4.8
23.04 Anders Ekstedt 85 Hammarby Halmstad 15.7
23.76 Henrik Eklund 85 Huddinge Västerås 4.8

300m

35.47 Mikael Thulin 85 Hammarby Göteborg 1.7
36.25 Gustav Sewall 85 Udd Lerum 10.8
36.60 Viktor Varverud 85 Brännan Sollefteå 7.7
36.81 Erik Folke 86 Halmstad Halmstad 15.7
36.87 David Palmqvist 85 Villstad Göteborg 1.7
36.94 Lars Ekegård 86 Huddinge Huddinge 8.9
37.01 Tim Greneby 85 Örebro Göteborg 1.7
37.19 David Andersson 85 Hammarby Lerum 10.8
37.19 Joakim Carlsson 85 Rigor Göteborg 1.7
37.32 Amir Adan 85 Hässelby Göteborg 1.7
37.39 Mikael Hörberg 86 Tjalve Norrköping 6.9
37.45 Niklas Larsson 85 Boo Huddinge 8.9
37.54 Robert Nordgren 85 Hässelby Huddinge 8.9
37.55 Alexander Tursell 85 Heleneholm Göteborg 1.7
37.62 Stephen Kiai 86 Hälle Göteborg 1.7
37.64 Fredrik Andersson 85 Södertälje IF Göteborg 1.7
37.84 Johan Eklund 86 Mölndal Halmstad 15.7
37.92 Kristoffer Danielsson 86 Heleneholm Vellinge 16.9
37.94 Erik Pettersson 85 Motala Göteborg 1.7
37.99 Olof Svensson 85 Halmstad Göteborg 1.7

800m

1:51.87 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Karlstad 29.8
1:55.85 Albert Mollén 85 Söderköping Ludvika 27.6
1:57.59 Lars Ekegård 86 Huddinge Huddinge 21.8
1:58.29 Erik Folke 86 Halmstad Halmstad 14.7
1:59.95 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Stockholm 16.9
2:00.27 Mikael Hörberg 86 Tjalve Stockholm 28.7
2:00.37 Oskar Nilsson 85 Åhus Stockholm 16.9
2:01.21 Andreas Mårtensson 85 Täby Stockholm 16.9
2:01.49 André Mineur 85 Motala Stockholm 16.9
2:02.45 Jens Lindgren 85 Frösön Göteborg 29.6
2:02.87 Anders Huss 85 Hammarby Lerum 12.8
2:02.87 Johan Arnqvist 85 IF Göta Göteborg 29.6
2:03.48 Peter Gross 85 Främmestad Göteborg 29.6
2:03.81 Olle Sandberg 85 Lidingö Stockholm 8.7
2:04.13 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Huddinge 21.8
2:04.28 Johan Bergqvist 85 Eksjö Södra Värnamo 4.6
2:04.33 Erik Johansson 85 Södra Vi Högby 12.7
2:04.42 Martin Backéus 85 Falun Kvarnsveden 16.6
2:04.66 Anton Cederbom 85 Främmestad Skövde 19.8
2:04.81 Tobias Nylander 85 Hammarby Huddinge 21.8

3000m

9:14.00 Joel Lewis-Jonsson 85 IS Göta Stockholm 16.9
9:14.96 Jens Lindgren 85 Frösön Göteborg 1.7
9:15.53 Peter Gross 85 Främmestad Göteborg 1.7
9:15.60 Oskar Nilsson 85 Åhus Lerum 10.8
9:16.10 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Stockholm 16.9
9:17.61 Julius Nilsson 85 Enhörna Stockholm 16.9
9:21.25 Fredrik Johansson 85 Ullevi Lerum 10.8
9:21.52 Henry Gross 85 Främmestad Göteborg 1.7
9:23.31 Andreas Eriksson 86 Sköldinge Lerum 10.8
9:23.82 Martin Backéus 85 Falun Stockholm 16.9
9:24.78 Jens Caap-Hällgren 85 Brännan Stockholm 16.9
9:25.51 Johnny Jonasson 85 Hälle Lerum 10.8
9:25.77 Johan Kensby 86 IF Göta Göteborg 1.7
9:28.0m Henning Tunek 86 Akele Mjolby 7.8
9:28.72 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Lerum 10.8
9:29.07 Peter Gustafsson 86 Ullevi Lerum 10.8
9:33.92 Martin Hedblom 86 Ess Lerum 10.8
9:34.90 Morgen Kivila 86 Linden Lerum 10.8
9:40.38 Mikael Andersson 86 Vallentuna Lerum 10.8
9:42.23 Patrik Andersson 86 Linden Stockholm 28.7

1500m hinder

4:28.98 Oskar Nilsson 85 Åhus Stockholm 15.9
4:36.74 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Stockholm 15.9
4:38.72 Johan Arnqvist 85 IF Göta Lerum 11.8
4:41.23 Jens Caap-Hällgren 85 Brännan Stockholm 15.9
4:42.73 Marcus Lincoln 86 Ängelholm Lerum 11.8
4:45.22 Andreas Eriksson 86 Sköldinge Stockholm 14.9
4:47.14 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Lerum 11.8
4:47.65 Johan Kensby 86 IF Göta Lerum 11.8
4:48.34 Jens Lindgren 85 Frösön Vasteras 4.8
4:50.21 Robin Broholm 85 IK Sisu Karlskrona 3.8
4:51.64 Henry Gross 85 Främmestad Lerum 11.8
4:53.43 Olle Sandberg 85 Lidingö Stockholm 15.9
4:56.51 Andreas Carlsson 86 Lidköping Lerum 11.8
4:56.63 Johnny Jonasson 85 Hälle Sävedalen 3.6
4:57.80 Daniel Bengtsson 86 Sävedalen Sävedalen 3.6
5:00.80 Marcus Forsman 85 Råby-Rekarne Vasteras 4.8
5:02.48 Peter Gross 85 Främmestad Sävedalen 3.6
5:04.29 Christoffer Nilsson 86 IF Göta Stockholm 14.9
5:10.38 Simon Rasmussen 86 Rånäs Vasteras 4.8
5:13.63 William Lind 85 Sävedalen Sävedalen 3.6

110m häck/91.4

14.93 Gustaf Lindgren 85 Alunda Lerum 10.8
14.97 Tobias Otterbring 85 Lima Stockholm 15.9
15.10 Jesper Fritz 85 Malmö Stockholm 15.9
15.18 Christofer Kaalen 85 Strömsund Lerum 10.8
15.25 Johan Carlsson 85 Malmö Lerum 10.8
15.27 Emil Olsson 85 Östersund Stockholm 15.9
15.57 Amir Adin 85 Hässelby Huddinge 8.9
15.58 Andreas Svärdh 86 IF Göta Värnamo 7.9
15.59 Michel Tornéus 86 Tumba Stockholm 14.9
15.61 Patrik Bagge 85 Brattås Uddevalla 29.7
15.80 Jonatan Falk 86 Lerum Lerum 10.8
15.85 Kristoffer Andersson 85 Sollefteå Göteborg 1.7
15.93 Richard Lindgren 86 Mariestad Uddevalla 29.7
15.94 Dan Eidmark 85 Ösmo Stockholm 20.6
16.01 Kalle Gustafsson 86 Contact Stockholm 14.9
16.08 Martin Gustavsson 85 Kil Värnamo 7.9
16.23 Adam Gullstrand 86 Lomma Lerum 10.8
16.26 Viktor Nilsson 86 Istrum Stockholm 14.9
16.33 Samuel Lindén 86 Falun Lerum 10.8
16.55 Johan Kapteijn 86 Halmstad Växjö 26.5
okänd vind
15.70 Kristoffer Andersson 85 Sollefteå Sollefteå 7.7
medvind
16.22 Johan Kapteijn 86 Halmstad Halmstad 15.7
16.29 Gustav Allvin 85 Gefle Gävle 22.9
16.44 Odd Wiking 86 Växjö Karlskrona 4.8
Manuell tidtagning
15.6m Patrik Bagge 85 Brattås Uddevalla 16.6

300m häck/76.2

39.54 Tobias Otterbring 85 Lima Stockholm 16.9
39.83 Fredrik Andersson 85 Södertälje IF Lerum 12.8
39.91 Amir Adan 85 Hässelby Stockholm 16.9
40.29 Christofer Kaalen 85 Strömsund Lerum 12.8
40.32 Samuel Lindén 86 Falun Stockholm 16.9
40.36 Andreas Svärdh 86 IF Göta Stockholm 16.9
40.87 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Sävedalen 21.8
40.88 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Karlskrona 3.8
40.97 Olof Svensson 85 Halmstad Göteborg 29.6
41.23 Adam Gullstrand 86 Lomma Lerum 12.8
41.62 Alexander Tursell 85 Heleneholm Lerum 12.8
41.86 Tobias Ohlsson 86 Kristianstad Lerum 12.8
42.06 Niklas Larsson 85 Boo Sollentuna 2.6
42.11 Tobias Andersson 85 Sollefteå Göteborg 29.6
42.32 Henrik Thörn 85 Gnistan Lerum 11.8
42.37 Kristoffer Andersson 85 Sollefteå Sollefteå 8.7
42.58 Richard Lindgren 86 Mariestad Stockholm 16.9
42.63 Maximilian Löfgren 86 Mölndal Sävedalen 21.8
42.66 Odd Wiking 86 Växjö Lerum 11.8
42.82 Mikael Hammer 85 Motala Lerum 11.8

Höjd

2.06 Carl Thörnblad 85 Lund Helsingborg 6.7
2.00 Anton Ekman 85 Finish Glostrup, DEN 19.5
1.98 Jonny Johansson 85 Dals Södra Halmstad 14.7
1.97 Emil Bagler 85 Halmstad Växjö 26.5
1.90 Roger Malm 85 Ystad Vellinge 16.9
1.89 Carl Öster 85 Södra Sandby Klippan 4.8
1.88 Adam Peterson 85 Wärnamo Göteborg 30.6
1.86 Björn Bjuggren 85 Södra Sandby Klippan 4.8
1.86 Joakim Andersson 86 Tjalve Vasteras 3.8
1.85 Per Tedenrud 85 Kil Kil 4.8
1.84 Tobias Otterbring 85 Lima Enköping 8.7
1.84 Daniel Linder 85 Ullevi Göteborg 30.6
1.84 Johan Kapteijn 86 Halmstad Lerum 10.8
1.83 Peter Christiansson 85 Örbyhus Gävle 13.5
1.82 Samuel Lindén 86 Falun Lerum 10.8
1.81 Marcus Lincoln 86 Ängelholm Klippan 4.8
1.81 Dan Eidmark 85 Ösmo Lerum 10.8
1.80 Jesper Sandberg 85 Tjalve Norrköping 12.5
1.80 Jonas Carlsson 86 Växjö Jönköping 13.5
1.79 Fredrik Olofsson 86 Växjö Växjö 26.5

Stav

4.80 Johan Carlsson 85 Malmö Murcia, ESP 26.7
4.51 Jesper Fritz 85 Malmö Stockholm 15.9
4.00 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Lübeck, GER 4.6
3.92 Anjin Dahlhöjd 86 Örgryte Göteborg 30.6
3.83 Johannes Fredriksson 85 Ullevi Stockholm 15.9
3.76 Gustav Allvin 85 Gefle Falun 18.9
3.70 Alexander Flodin 85 Motala Nässjö 19.8
3.70 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Kalmar 14.7
3.68 Jonatan Falk 86 Lerum Värnamo 7.9
3.63 Odd Wiking 86 Växjö Stockholm 15.9
3.62 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 14.8
3.53 Fredrik Olofsson 86 Växjö Stockholm 15.9
3.53 Thomas Norberg 85 Östhammar Stockholm 15.9
3.48 Martin Gustavsson 85 Kil Värnamo 7.9
3.32 Mikael Hammer 85 Motala Motala 27.5
3.20 Jonny Johansson 85 Dals Södra Uddevalla 25.8
3.20 Dan Eidmark 85 Ösmo Enköping 7.7
3.20 Andreas Svärdh 86 IF Göta Uddevalla 25.8
3.19 Patrik Bagge 85 Brattås Henån 13.8
3.18 Tobias Otterbring 85 Lima Värnamo 7.9

Längd

6.62 Tobias Otterbring 85 Lima Lerum 12.8
6.54 Andreas Otterling 86 Örebro Lerum 11.8
6.53 Niklas Larsson 85 Boo Lerum 12.8
6.49 Jonny Johansson 85 Dals Södra Lerum 12.8
6.48 Michel Tornéus 86 Tumba Stockholm 8.7
6.48 Johan Carlsson 85 Malmö Stockholm 16.9
6.44 Calle Westberg 86 Falun Lerum 11.8
6.42 Mikael Thulin 85 Hammarby Göteborg 30.6
6.29 Martin Gustavsson 85 Kil Stockholm 16.9
6.29 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Gävle 21.7
6.24 David Andersson 85 Hammarby Vasteras 4.8
6.22 Jonatan Falk 86 Lerum Gavle 5.8
6.21 Jimmie Johnsson 85 Finish Göteborg 30.6
6.19 Minh Le 86 Lidköping Stockholm 14.9
6.14 Johan Tobiasson 86 Ullevi Lerum 11.8
6.12 Marcus Engzell 85 Tureberg Lerum 12.8
6.11 Martin Jungmark 85 Kville Göteborg 30.6
6.09 Kalle Gustafsson 86 Contact Växjö 26.5
6.07 Fredrik Andersson 85 Södertälje IF Lerum 12.8
6.06 David Palmqvist 85 Villstad Växjö 26.5
6.06 Adam Peterson 85 Wärnamo Värnamo 8.9
6.06 Dan Eidmark 85 Ösmo Värnamo 8.9
medvind
6.63 Tobias Otterbring 85 Lima Enköping 8.7
6.53 Jonny Johansson 85 Dals Södra Lerum 12.8
6.49 Minh Le 86 Lidköping Silkeborg, DEN 22.9
6.18 David Palmqvist 85 Villstad Halmstad 15.7
6.16 Emil Olsson 85 Östersund Krokom 25.8
6.14 Marcus Engzell 85 Tureberg Gävle 24.6

Tresteg

13.54 Calle Westberg 86 Falun Lerum 12.8
13.52 Andreas Otterling 86 Örebro Stockholm 16.9
13.49 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Göteborg 1.7
13.16 Michel Tornéus 86 Tumba Huddinge 8.9
13.12 Claes Svensson 86 IF Göta Lerum 12.8
13.12 Jonny Johansson 85 Dals Södra Stockholm 15.9
13.11 Andreas Andersson 86 Tureberg Huddinge 8.9
12.87 Emil Olsson 85 Östersund Stockholm 15.9
12.85 Tobias Andersson 85 Sollefteå Stockholm 15.9
12.68 Johan Kapteijn 86 Halmstad Staffanstorp 16.6
12.68 Carl Öster 85 Södra Sandby Stockholm 15.9
12.62 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Stockholm 15.9
12.59 Johan Tobiasson 86 Ullevi Stockholm 16.9
12.48 Sebastian Ekstrand 86 Finish Hassleholm 29.7
12.44 Samuel Lindén 86 Falun Gävle 20.7
12.44 Jimmie Johnsson 85 Finish Karlskrona 23.9
12.43 Martin Jungmark 85 Kville Karlskrona 24.5
12.43 Minh Le 86 Lidköping Uddevalla 29.7
12.41 Kalle Gustafsson 86 Contact Stockholm 16.9
12.38 Gustav Allvin 85 Gefle Gävle 18.8
medvind
12.97 Tobias Andersson 85 Sollefteå Stockholm 15.9
12.76 Johan Kapteijn 86 Halmstad Staffanstorp 16.6
12.70 Marcus Lincoln 86 Ängelholm Klippan 4.8
12.67 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Stockholm 15.9
12.60 Fredrik Persson 86 Gefle Gävle 18.8
12.54 Martin Jungmark 85 Kville Göteborg 27.5

Kula/5.5

14.93 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 22.9
14.81 Krister Larsson 85 Bore Torsby 1.10
14.25 Joakim Johansson 86 Färjestaden Karlskrona 4.8
14.22 Johan Pihlgren 86 Strand Stockholm 16.9
13.87 Tobias Otterbring 85 Lima Mora 30.6
13.46 Mats Olsson 86 Järvsö Stockholm 16.9
13.35 Martin Gustavsson 85 Kil Värnamo 8.9
13.31 Kemal Alic 85 Tiwaz Norrköping 5.9
13.14 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Stockholm 16.9
12.87 Niklas Gärdefors 86 Örebro Lerum 10.8
12.86 Mikael Norén 86 Ullevi Uddevalla 28.7
12.86 Mikael Persson 86 Contact Lerum 10.8
12.68 Alexander Flodin 85 Motala Nyköping 16.6
12.54 Germund Petersson 86 Kalmar Kalmar 29.9
12.50 Cristofer Karlsson 85 Skellefteå Skellefteå 18.8
12.44 Gustaf Nordlöf 85 Arvika Stockholm 16.9
12.26 Odd Wiking 86 Växjö Lerum 10.8
12.25 Ibro Ribic 86 Falun Mora 30.6
12.21 Andreas Fransson 86 IF Göta Stockholm 16.9
12.16 Johan Bark 85 Valö Valö 30.7

Diskus/1.5

52.49 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Halmstad 15.7
48.15 Krister Larsson 85 Bore Torsby 9.6
44.60 Kemal Alic 85 Tiwaz Stockholm 14.9
42.25 Jesper Sandberg 85 Tjalve Lerum 10.8
42.23 Tommy Kristiansen 86 Bore Lerum 11.8
41.52 Ibro Ribic 86 Falun Stockholm 14.9
41.45 Andreas Fransson 86 IF Göta Karlstad 15.5
41.32 Johan Bark 85 Valö Lerum 10.8
41.28 Anders Hedberg 86 Dals Södra Lerum 11.8
41.18 Tobias Otterbring 85 Lima Lerum 10.8
40.13 Mats Olsson 86 Järvsö Gävle 21.7
39.96 Johan Bergqvist 85 Eksjö Södra Stockholm 14.9
39.60 Joakim Axelsson 86 Nyköping Södertälje 19.9
39.21 Hans Eriksson 86 Bore Arvika 21.7
38.83 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Stockholm 14.9
38.53 Simon Staaf 86 Vingarna Lerum 11.8
37.94 Andreas Karlsson 85 Växjö Växjö 3.9
37.82 Patrik Bagge 85 Brattås Henån 17.7
37.69 Mikael Persson 86 Contact Lerum 11.8
37.66 Germund Petersson 86 Kalmar Kalmar 12.9

Slägga/5.5

56.64 Krister Larsson 85 Bore Torsby 27.10
53.89 Johan Bark 85 Valö Östhammar 18.8
52.08 Mikael André 85 Tureberg Enskede 15.9
48.91 Hans Eriksson 86 Bore Torsby 27.10
47.62 Cristofer Karlsson 85 Skellefteå Enskede 15.9
47.11 Johan Bergqvist 85 Eksjö Södra Enskede 15.9
46.95 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Lerum 12.8
45.32 Joakim Johansson 86 Färjestaden Halmstad 15.7
43.80 Mats Olsson 86 Järvsö Gävle 20.7
42.22 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Enskede 15.9
42.10 Viktor Andersson 86 Nyköping Nyköping 12.9
41.76 Tomas Olsson 86 Bore Enskede 15.9
41.06 Tommy Kristiansen 86 Bore Torsby 9.6
39.79 Ibro Ribic 86 Falun Enskede 15.9
39.72 Magnus Westberg 85 Hammarby Enskede 15.9
39.67 Stefan Bergkvist 85 Bore Arvika 21.7
38.13 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 4.8
36.11 Alexander Flodin 85 Motala Nyköping 16.6
35.69 Mikael Persson 86 Contact Enskede 15.9
34.32 Filip Andersson 86 Alvesta Lerum 12.8

Spjut/600

61.86 Erik Smiding 85 KA2 Göteborg 30.6
60.76 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Göteborg 30.6
59.02 Jens Frisk 86 Sollefteå Sollefteå 8.7
55.76 Jesper Sandberg 85 Tjalve Lerum 11.8
55.09 Martin Gustavsson 85 Kil Göteborg 30.6
54.48 Christoffer Sköld 86 Istrum Uddevalla 29.7
54.25 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 23.8
53.43 Cristofer Karlsson 85 Skellefteå Skellefteå 31.5
53.35 Tobias Otterbring 85 Lima Stockholm 15.9
53.19 Andreas Fransson 86 IF Göta Karlstad 25.8
52.99 Tomas Österholm 85 Östersund Stockholm 15.9
52.61 Johan Harlestedt 85 Sollefteå Örnsköldsvik 3.7
52.55 Mikko Palokangas 85 Laholm Halmstad 14.7
52.12 Markus Hayden 86 Valbo Gävle 22.7
52.08 Alexander Flodin 85 Motala Motala 1.10
52.01 Andreas Svärdh 86 IF Göta Helsingborg 8.7
51.28 Erik Bywall 86 Valbo Gävle 22.7
50.70 Johan Pihlgren 86 Strand Bollnäs 14.7
50.35 Odd Wiking 86 Växjö Växjö 18.8
50.05 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Skruv 19.5

Niokamp/P16

7.417 Tobias Otterbring 85 Lima Värnamo 8.9
6.469 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Kalmar 15.7
6.429 Martin Gustavsson 85 Kil Värnamo 8.9
6.265 Andreas Svärdh 86 IF Göta Uddevalla 26.8
6.011 Jonatan Falk 86 Lerum Enköping 8.7
5.988 Dan Eidmark 85 Ösmo Enköping 8.7
5.953 Jesper Fritz 85 Malmö Värnamo 8.9
5.765 Odd Wiking 86 Växjö Värnamo 8.9
5.728 Germund Petersson 86 Kalmar Kalmar 15.7
5.723 Gustav Allvin 85 Gefle Gävle 23.9
5.718 Niklas Gärdefors 86 Örebro Gävle 23.9
5.682 Jonny Johansson 85 Dals Södra Lerum 20.5
5.623 Alexander Flodin 85 Motala Motala 2.10
5.596 Viktor Nilsson 86 Istrum Lerum 20.5
5.561 Erik Bywall 86 Valbo Lerum 20.5
5.416 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Värnamo 8.9
5.363 Andreas Andersson 85 Österfärnebo Gävle 23.9
5.299 Fredrik Persson 86 Gefle Gävle 23.9
5.096 Adam Peterson 85 Wärnamo Värnamo 8.9
4.932 Mikael Hammer 85 Motala Motala 2.10

>