Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P18

Årsbästa P18 2001

[MÄN] [KVINNOR] [P18] [F18] [P16] [F16] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 9 DEC, 2001
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bengt Holmberg (pojkar) och Owe Fröberg (kvinnor och flickor) och omfattar resultat gjorda utomhus 2001.

OBS: För att tas med i statistiken krävs att resultaten är bekräftade av officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:
* genom att skicka komplett resultatlistefil per e-post till SFIF Statistik!
* genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88
* genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

100m

11.09 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Borås 10.8
11.11 Andreas Jansson 83 Gefle Gävle 24.6
11.12 John Lundvik 83 Växjö Halmstad 14.7
11.13 Martin Hajdu 83 Malmö Borås 10.8
11.14 Kim Dennerbring 83 Enköping Stockholm 14.9
11.16 Marcus Husberg 83 KA2 Borås 10.8
11.26 Daniel Andersson 84 Falun Stockholm 14.9
11.27 Emil Laurin 83 Heleneholm Stockholm 14.9
11.27 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Borås 10.8
11.32 Anders Sjöström 83 Mölndal Uddevalla 28.7
11.33 Petter Hemph 83 Gotland Borås 10.8
11.38 Marcus Dahlberg 83 Finish Malmö 10.7
11.39 Sami Helén 83 Örbyhus Uppsala 2.9
11.40 Pontus Nylund 83 Mora Ludvika 27.6
11.40 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Vasteras 5.8
11.40 Daniel Sjans 83 Kvarnsveden Borås 10.8
11.43 Manuel Santa Eufemia 83 Åtvidaberg Stockholm 14.9
11.45 David Holmqvist 83 Eksjö Södra Borås 10.8
11.48 Daniel Karakas 84 Angered Halmstad 14.7
11.49 Juan Pettersson 84 Tibro Kil 27.5
11.49 Christian Sjöberg 84 Mariestad Stockholm 14.9
11.49 Patrik Johansson 83 Bollnäs Söderhamn 15.7
medvind
10.94 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Vasteras 5.8
10.99 John Lundvik 83 Växjö Karlskrona 4.8
11.01 Martin Hajdu 83 Malmö Borås 14.8
11.10 Kim Dennerbring 83 Enköping Vasteras 5.8
11.11 Anders Sjöström 83 Mölndal Göteborg 27.5
11.15 Marcus Husberg 83 KA2 Borås 10.8
11.16 Daniel Karakas 84 Angered Göteborg 27.5
11.19 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Stockholm 27.5
11.32 Marcus Dahlberg 83 Finish Lund 19.6
11.33 David Holmqvist 83 Eksjö Södra Växjö 26.5
11.38 Pontus Nylund 83 Mora Mora 30.6
11.38 Sami Helén 83 Örbyhus Uppsala 1.7
11.44 Tommy Ivarsson 84 Mölndal Göteborg 27.5
11.47 Daniel Malmström 83 Ullevi Göteborg 27.5
11.48 Niklas Bergqvist 83 Skellefteå Skellefteå 16.6

200m

22.00 Martin Hajdu 83 Malmö Göteborg 2.9
22.12 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Göteborg 2.9
22.67 Andreas Jansson 83 Gefle Gävle 16.6
22.76 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Sollentuna 2.6
22.89 Daniel Karakas 84 Angered Halmstad 15.7
22.96 Emil Laurin 83 Heleneholm Lund 25.8
22.99 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Trollhättan 16.6
23.01 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Helsingborg 7.7
23.07 David Holmqvist 83 Eksjö Södra Göteborg 1.7
23.10 Daniel Andersson 84 Falun Göteborg 1.7
23.13 Daniel Johansson 84 Bore Lillehammer, NOR 29.6
23.18 Petter Hemph 83 Gotland Douglas, GBR 9.7
23.35 Peter von Essen 84 Lidingö Sollentuna 2.6
23.38 Manuel Santa-Eufemia 83 Åtvidaberg Norrköping 18.8
23.42 Daniel Sjans 83 Kvarnsveden Borås 12.8
23.43 Niklas Bergqvist 83 Skellefteå Göteborg 1.7
23.46 Joni Peltomaa 84 Tjalve Sollentuna 2.6
23.47 Pär Malmros 83 Bollnäs Bollnäs 14.7
23.47 Andreas Nyman 84 Västerås Norrköping 18.8
23.53 Tobias Nilsson 83 Heleneholm Göteborg 1.7
okänd vind
23.11 Petter Hemph 83 Gotland Visby 27.6
medvind
22.48 Andreas Jansson 83 Gefle Gävle 24.6
22.97 Petter Hemph 83 Gotland Kvarnsveden 24.5
23.15 Joni Peltomaa 84 Tjalve Västerås 4.8
23.21 Kim Dennerbring 83 Enköping Gävle 24.6
23.34 Henrik Rundby 83 Huddinge Högby 12.7
23.41 Pär Malmros 83 Bollnäs Västerås 4.8
23.44 Erik Gustafsson 84 Örebro Västerås 4.8

400m

48.48 Martin Hajdu 83 Malmö Göteborg 1.9
49.08 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Göteborg 1.9
49.42 Cristoffer Antonsen 83 Hälle Göteborg 6.9
49.54 Mikael Bergbrant 83 Sävedalen Göteborg 6.9
50.09 Anders Leinås 83 Täby Borås 11.8
50.23 Staffan Bylund 83 Brännan Borås 11.8
50.44 John Lindström 83 Härlöv Stockholm 16.9
50.51 Daniel Karakas 84 Angered Borås 11.8
50.75 Pär Eriksson 84 Sundsvall Göteborg 30.6
50.95 Johan Svanström 83 Tiwaz Stockholm 15.9
50.99 Michael Nilsson 83 Angered Göteborg 30.6
51.14 Joel F Lennartsson 83 IF Göta Göteborg 30.6
51.47 Pierre Asséus 84 Halmstad Stockholm 15.9
51.63 Magnus Nilsson 83 Skellefteå Skellefteå 31.5
51.84 Joel Blid 83 IF Göta Göteborg 30.6
52.08 Mattias Fager 83 Tjalve Motala 19.6
52.19 Per Johnsson 84 Söderhamn Söderhamn 14.8
52.22 Erik Gustafsson 84 Örebro Örebro 19.8
52.30 Martin Andersson 83 Malmö Malmö 10.7
52.36 Joel Bodén 83 Skellefteå Skellefteå 31.5

800m

1:51.94 Joel Bodén 83 Skellefteå Stockholm 17.7
1:52.08 Mikael Bergbrant 83 Sävedalen Göteborg 11.9
1:52.33 Cristoffer Antonsen 83 Hälle Karlstad 29.8
1:53.26 John Lindström 83 Härlöv Göteborg 2.9
1:54.18 Anders Leinås 83 Täby Stockholm 16.9
1:54.96 Pär Eriksson 84 Sundsvall Göteborg 29.6
1:55.40 Joel F Lennartsson 83 IF Göta Vasteras 3.8
1:56.04 Roger Svensson 83 Falkenberg Göteborg 29.6
1:56.57 Niclas Rysjö 84 Tumba Stockholm 16.9
1:56.83 Johan Bagge 84 IF Göta Borås 12.8
1:57.19 Magnus Nilsson 83 Skellefteå Skellefteå 19.7
1:57.29 Mikael Lindberg 83 Kongahälla Uddevalla 28.7
1:57.44 Mattias Fager 83 Tjalve Stockholm 16.9
1:57.57 Michael Nilsson 83 Angered Borås 12.8
1:57.99 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Vasteras 3.8
1:58.04 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Mission Viejo, CA c3.5
1:58.13 Adam Steen 84 Falun Stockholm 16.9
1:58.5m David Lindh 83 FK013 Mjölby 5.6
1:59.09 Johan Svanström 83 Tiwaz Vasteras 3.8
1:59.20 Erik Söderlund 84 Sundsvall Stockholm 16.9
1:59.20 Christian Martinsson 83 KA2 Stockholm 15.9

1500m

3:49.11 Joel Bodén 83 Skellefteå Växjö 25.8
3:52.87 John Lindström 83 Härlöv Göteborg 30.6
3:59.34 Mats Granström 83 Eksjö Södra Stockholm 14.9
3:59.66 Mikael Bergbrant 83 Sävedalen Stockholm 14.9
4:00.05 Roger Svensson 83 Falkenberg Göteborg 30.6
4:00.97 Anders Leinås 83 Täby Stockholm 14.9
4:01.45 David Lindh 83 FK013 Sollentuna 3.6
4:03.59 Joel F Lennartsson 83 IF Göta Stockholm 14.9
4:03.83 Pär Eriksson 84 Sundsvall Sollefteå 7.7
4:04.53 Tim Kerro 84 Barsele Skellefteå 16.6
4:06.85 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Borås 11.8
4:07.51 Linus Nilsson 83 Enhörna Stockholm 14.9
4:08.08 Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla Gävle 22.7
4:09.05 Johan Bagge 84 IF Göta Stockholm 14.9
4:09.68 Johan Hedberg 84 IF Göta Stockholm 14.9
4:09.97 Erik Söderlund 84 Sundsvall Göteborg 30.6
4:10.38 Christian Martinsson 83 KA2 Karlskrona 4.8
4:10.81 Adam Steen 84 Falun Stockholm 14.9
4:11.26 Torbjörn Frostmyr 84 Heleneholm Borås 11.8
4:11.55 Mikael Lindberg 83 Kongahälla Göteborg 6.9

5000m

14:49.83 Mats Granström 83 Eksjö Södra Ludvika 27.6
15:09.88 David Lindh 83 FK013 Göteborg 1.7
15:13.12 Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla Göteborg 1.7
15:15.58 Roger Svensson 83 Falkenberg Borås 12.8
15:19.86 Linus Nilsson 83 Enhörna Enskede 30.8
15:47.96 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Borås 12.8
16:11.72 Tim Kerro 84 Barsele Borås 12.8
16:12.45 Magnus Jensen 84 Ed Borås 12.8
16:17.56 Stefan Ericsson 84 Söderköping Motala 20.6
16:36.80 Carl Emilsson 84 Malmö Helsingborg 6.7
16:42.95 Torbjörn Frostmyr 84 Heleneholm Borås 12.8
16:43.17 Per Skoog 83 Sävedalen Helsingborg 6.7
16:57.48 Henrik Bohlin 83 Hälle Borås 12.8
16:57.73 Pär Jacobsson 83 Mullsjö SOK Jönköping 7.8
17:01.24 Martin Ewaldsson 84 Ymer Göteborg 1.7
17:12.60 Michel Aronsson 84 Rånäs Norrtälje 15.8
17:15.02 Henrik Wikström 84 Frösön Göteborg 1.7
17:15.89 Anders Sjöström 83 Västervik Göteborg 1.7
17:16.45 Jonas Emanuelsson 84 Halmstad Göteborg 1.7
17:19.21 Anders Kviding 83 Skanne Helsingborg 6.7

2000m hinder

5:56.9m Mikael Bergbrant 83 Sävedalen Kungälv 2.8
6:00.54 David Lindh 83 FK013 Göteborg 1.9
6:01.15 Mikael Lindberg 83 Kongahälla Göteborg 29.6
6:04.93 Mats Granström 83 Eksjö Södra Borås 10.8
6:05.30 Johan Bagge 84 IF Göta Borås 10.8
6:06.09 Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla Göteborg 29.6
6:08.20 Magnus Jensen 84 Ed Stockholm 15.9
6:17.58 Markus Påhlsson 83 Malmö Helsingborg 6.7
6:19.58 Johan Sävestrand 83 Sävedalen Helsingborg 6.7
6:25.87 Carl Emilsson 84 Malmö Borås 10.8
6:29.81 Johan Hedberg 84 IF Göta Stockholm 15.9
6:29.98 Gustaf Pettersson 84 Klippan Göteborg 29.6
6:32.4m Henrik Bohlin 83 Hälle Kungälv 2.8
6:42.73 Carl-Henrik Wall 84 IF Göta Stockholm 15.9
6:44.09 Fredrik Närman 84 IF Göta Vasteras 4.8
6:49.68 Anders Sjöström 83 Västervik Stockholm 15.9
6:53.22 Henrik Wikström 84 Frösön Göteborg 29.6
6:54.88 Mikael Nordh 84 IF Göta Göteborg 29.6
7:09.75 Simon Eriksson 84 klubb? Stockholm 15.9
7:09.76 Kristoffer Thorsson 84 Kongahälla Sävedalen 3.6

110m häck/100.0

14.90 Lars Olsson 83 Östersund Göteborg 2.9
14.94 Daniel Hammer 83 Malmö Borås 11.8
15.09 Joni Peltomaa 84 Tjalve Vasteras 3.8
15.20 Hans Svensson 84 Vittsjö Stockholm 15.9
15.22 Anders Söderberg 83 Hälle Borås 10.8
15.24 Christian Sjöberg 84 Mariestad Göteborg 1.7
15.30 Daniel Häggkvist 84 Kovland Sollefteå 7.7
15.31 Pär Malmros 83 Bollnäs Sollefteå 7.7
15.37 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Vasteras 3.8
15.41 Henrik Encke 84 Hässelby Borås 10.8
15.44 Mansor Jallow 83 Ullevi Göteborg 1.7
15.63 Joel Blid 83 IF Göta Stockholm 15.9
15.65 Daniel Hansson 83 Rånäs Gavle 5.8
15.67 Martin Alfredsson 84 Växjö Borås 10.8
15.72 Daniel Malmström 83 Ullevi Gavle 5.8
15.75 Sebastian Lindén 83 Falun Gävle 24.6
15.85 Erik Bäck 83 Gefle Gävle 5.8
16.05 Martin Andersson 83 Malmö Stockholm 15.9
16.06 Jens Forslund 83 Kovland Sundsvall 28.7
16.33 Oskar Edqvist 84 Frösön Krokom 26.8
medvind
14.84 Daniel Hammer 83 Malmö Halmstad 15.7
14.95 Mansor Jallow 83 Ullevi Göteborg 27.5
15.08 Hans Svensson 84 Vittsjö Karlskrona 4.8
15.10 Christian Sjöberg 84 Mariestad Halmstad 15.7
15.40 Daniel Hansson 83 Rånäs Uppsala 1.9
15.90 Fredrik Unger 84 Upsala Uppsala 1.9
Manuell tidtagning
15.1m Hans Svensson 84 Vittsjö Växjö 3.9
16.0m Petter Barck 84 Växjö Växjö 3.9
16.3m Oskar Edqvist 84 Frösön Sundsvall 27.5

300m häck/91.4

38.87 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Borås 12.8
38.88 Henrik Encke 84 Hässelby Sollentuna 2.6
38.99 Joel Blid 83 IF Göta Stockholm 16.9
39.18 Daniel Häggkvist 84 Kovland Sollentuna 2.6
39.43 Daniel Hammer 83 Malmö Borås 12.8
39.70 Petter Barck 84 Växjö Borås 12.8
40.47 Pär Malmros 83 Bollnäs Göteborg 29.6
40.53 Mansor Jallow 83 Ullevi Göteborg 29.6
40.56 Joel Gustafsson 83 Hellas Norrköping 19.7
40.62 Martin Hajdu 83 Malmö Halmstad 14.7
40.68 Martin Andersson 83 Malmö Halmstad 14.7
40.80 Daniel Johansson 84 Bore Stockholm 16.9
41.10 Erik Bäck 83 Gefle Sollentuna 2.6
41.68 Emil Laurin 83 Heleneholm Stockholm 16.9
42.45 Martin Alfredsson 84 Växjö Halmstad 14.7
43.40 Ibou Jobe 84 Tumba Stockholm 16.9
43.68 Niklas Bergqvist 83 Skellefteå Skellefteå 14.8
43.98 Christer Sörvik 84 Brattås Stockholm 16.9
44.39 Per Kåberg 83 Orient Uddevalla 28.7
44.58 Daniel Westman 84 Udd Helsingborg 6.7

Höjd

2.12 Thomas Bipella 84 Örgryte Stockholm 14.9
2.08 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg 2.9
2.02 Martin Eriksson 83 Örgryte Sävedalen 3.6
2.01 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Göteborg 29.6
2.00 David Fridell 83 Linnéa Danderyd 30.8
1.99 Daniel Hansson 83 Rånäs Gavle 4.8
1.96 Oscar Karlsson 83 Alingsås Uddevalla 29.7
1.95 John van Leer 83 Gefle Kvarnsveden 24.5
1.94 Mattias Ericsson 84 Hammarby Göteborg 29.6
1.94 Patrik Johansson 83 Bollnäs Söderhamn 14.8
1.93 Tobias Lillemets 83 Råby-Rekarne Täby 2.9
1.91 Johan Andersson 84 Heleneholm Helsingborg 7.7
1.90 Erik Bylund 83 Alingsås Skövde 18.8
1.90 Johan Malm 84 Örgryte Göteborg 29.6
1.90 Jonas Lundström 84 Skellefteå Skellefteå 31.5
1.90 Daniel Malmström 83 Ullevi Lerum 17.6
1.88 Umit Demirci 84 Södertälje IF Katrineholm 25.8
1.88 Petter Barck 84 Växjö Värnamo 7.9
1.87 Andreas Ahlgren 83 Contact Olofström 24.5
1.86 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Göteborg 29.6

Stav

4.95 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Göteborg 1.7
4.64 Staffan Eliasson 84 Malmö Göteborg 30.6
4.50 Daniel Hammer 83 Malmö Klippan 5.8
4.40 Sebastian Zawadski 84 Malmö Staffanstorp 17.6
4.38 Christian Bergmark 83 Skellefteå Piteå 15.7
4.33 Henrik Nyman 83 Umedalen Borås 10.8
4.23 Joakim Norman 84 Mölndal Borås 10.8
4.18 Martin Wisnander 84 Malmö Stockholm 16.9
4.02 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Enskede 14.6
4.00 Petter Barck 84 Växjö Växjö 26.6
3.98 Fredrik Dackheden 84 Malmö Stockholm 16.9
3.91 Daniel Hansson 83 Rånäs Enköping 27.6
3.80 Johnny Svensson 84 Vingarna Sundsvall 26.5
3.76 Daniel Malmström 83 Ullevi Gavle 5.8
3.75 Oskar Jönsson 84 IK Sisu Sävedalen 24.5
3.74 Erik Bäck 83 Gefle Lerum 20.5
3.64 John van Leer 83 Gefle Lerum 20.5
3.50 Oskar Edqvist 84 Frösön Östersund 5.6
3.47 Peter Norstedt 83 Råby-Rekarne Göteborg 30.6
provisorisk bana
5.00 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Malmö 27.5
4.50 Sebastian Zawadski 84 Malmö Malmö 27.5

Längd

7.06 Tommy Ivarsson 84 Mölndal Stockholm 15.9
7.03 Anders Sjöström 83 Mölndal Borås 12.8
6.97 Daniel Hansson 83 Rånäs Gavle 4.8
6.75 Marcus Dahlberg 83 Finish Stockholm 15.9
6.67 Daniel Andersson 84 Falun Borås 12.8
6.67 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Stockholm 15.9
6.62 Andreas Stålberg 84 Kvarnsveden Gävle 21.7
6.61 Joni Peltomaa 84 Tjalve Stockholm 28.7
6.60 Alexander Arlbrant 84 Ullevi Lerum 17.6
6.60 Tobias Nilsson 83 Heleneholm Göteborg 30.6
6.54 David Holmqvist 84 Eksjö Södra Göteborg 30.6
6.52 Thomas Bipella 84 Örgryte Göteborg 11.9
6.50 Daniel Malmström 83 Ullevi Uddevalla 28.7
6.49 Erik Bäck 83 Gefle Gavle 4.8
6.48 Christoffer Appelqvist 84 Skruv Skruv 19.5
6.39 Christian Bergmark 83 Skellefteå Borås 12.8
6.38 David Fridell 83 Linnéa Enskede 14.6
6.37 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg 11.9
6.36 Oskar Edqvist 84 Frösön Stockholm 15.9
6.33 Martin Eriksson 83 Örgryte Göteborg 11.9
okänd vind
medvind
7.08 Tommy Ivarsson 84 Mölndal Stockholm 15.9
6.83 Marcus Dahlberg 83 Finish Vasteras 4.8
6.81 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Stockholm 15.9
6.72 Daniel Andersson 84 Falun Göteborg 30.6
6.48 Christian Bergmark 83 Skellefteå Umeå 9.6
6.46 Oskar Edqvist 84 Frösön Stockholm 15.9
6.45 David Fridell 83 Linnéa Vasteras 4.8
6.43 Patrik Johansson 83 Bollnäs Bollnäs 14.7
6.38 Peter Fredriksson 83 Wärnamo Jönköping 15.9

Tresteg

14.79 Martin Eriksson 83 Örgryte Göteborg 1.9
14.77 Anders Sjöström 83 Mölndal Borås 11.8
14.58 Sebastian Lindén 83 Falun Växjö 25.8
13.84 Johan Malm 84 Örgryte Stockholm 14.9
13.59 Charlie Sundin 83 Ullevi Göteborg 1.7
13.58 Peter Fredriksson 83 Wärnamo Oskarshamn 28.7
13.51 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg 6.9
13.39 Patrik Johansson 83 Bollnäs Borås 11.8
13.37 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Kvarnsveden 24.5
13.14 Oskar Larsson 83 Halmstad Stockholm 14.9
13.12 Habib Arwand 84 Malmö Hassleholm 29.7
13.11 Andreas Persson 83 Heleneholm Göteborg 1.7
13.07 Victor Stodell 84 Skruv Vellinge 19.8
12.83 Johan Zetterberg 84 Strand Borås 11.8
12.78 Daniel Malmström 83 Ullevi Göteborg 18.8
12.77 Henrik Attersand 84 Hammarby Stockholm 14.9
12.69 Christian Nilsson 84 Finish Stockholm 14.9
12.68 Erik Bylund 83 Alingsås Karlskrona 24.5
12.63 Magnus Olin 84 Helsingborg Huddinge 16.8
12.61 Christian Bergmark 83 Skellefteå Härnösand 2.6
okänd vind
medvind
13.63 Charlie Sundin 83 Ullevi Borås 11.8
13.63 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg 6.9
13.35 Oskar Larsson 83 Halmstad Klippan 19.8
13.15 Joni Peltomaa 84 Tjalve Sävedalen 24.5
12.95 Joel Göransson 83 klubb? Stockholm 14.9
12.94 Daniel Malmström 83 Ullevi Göteborg 18.8
12.86 Christian Bergmark 83 Skellefteå Skellefteå 17.6
12.81 Christian Nilsson 84 Finish Halmstad 24.5
12.66 Marcus Dahlberg 83 Finish Vellinge 19.8

Kula/6.25

16.36 Magnus Lohse 84 Mölndal Lerum 17.6
15.41 Christer Björkander 83 Lerum Helsingborg 7.7
14.87 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Sävedalen 4.6
14.33 Christoffer Bengtsson 83 IF Göta Karlstad 11.9
13.95 Torbjörn Karlsson 83 Hagen Motala 27.5
13.82 Jerry Rautakorpi 83 Sundsvall Stockholm 14.9
13.62 Jonas Birgersson 83 Nyköping Borås 11.8
13.23 Markus Svensk 83 Örbyhus Gävle 22.7
13.18 Oskar Edqvist 84 Frösön Stockholm 14.9
13.12 Magnus Linderoth 84 Finish Stockholm 14.9
13.01 Daniel Hedberg 83 Dals Södra Skövde 13.5
12.81 Isak Borén 84 Tjalve Norrköping 18.8
12.72 Anton Leion 83 Växjö Oskarshamn 28.7
12.63 Jens Forslund 83 Kovland Härnösand 2.6
12.62 Björn Wållberg 84 Vännäs Gävle 22.7
12.61 Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland Gävle 22.7
12.46 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Värnamo 7.9
12.43 Magnus Brink 84 Östersund Östersund 9.5
12.34 Viktor Sandberg 84 Råby-Rekarne Borås 11.8
12.33 Christoffer Appelqvist 84 Skruv Oskarshamn 28.7

Diskus/1.75

46.07 Torbjörn Karlsson 83 Hagen Helsingborg 8.7
45.50 Jerry Rautakorpi 83 Sundsvall Stockholm 15.9
45.33 Anton Leion 83 Helsingborg Stockholm 15.9
44.85 Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland Nyköping 16.6
44.72 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 16.8
44.37 Magnus Lohse 84 Mölndal Mölndal 13.5
44.28 Daniel Hedberg 83 Dals Södra Halmstad 15.7
43.87 Christer Björkander 83 Lerum Helsingborg 8.7
42.21 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Borås 10.8
41.44 Jonas Birgersson 83 Nyköping Katrineholm 26.8
40.21 Erik Boss 84 Bore Stockholm 15.9
38.59 Hans Svensson 84 Vittsjö Växjö 3.9
38.34 John van Leer 83 Gefle Gävle 16.8
38.22 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Göteborg 1.7
37.97 Daniel Malmström 83 Ullevi Göteborg 27.5
36.89 Daniel Hansson 83 Rånäs Gavle 5.8
36.88 Robin Anttonen 83 Ekshärad Kil 27.5
36.64 Erik Bäck 83 Gefle Gävle 5.8
36.07 Jens Forslund 83 Kovland Ånge 26.8
36.06 Markus Svensk 83 Örbyhus Uppsala 1.7

Slägga/6.25

63.32 Anton Leion 83 Växjö Borås 11.8
57.97 Pär Järlebrant 84 Strömsund Enskede 15.9
54.95 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 24.11
53.97 Jonas Birgersson 83 Nyköping Enskede 15.9
48.76 Gustaf Nordén 83 Bore Torsby 5.5
47.65 Christer Björkander 83 Lerum Sävedalen 4.6
46.56 Jonas Hesselgren 83 IK Sisu Växjö 26.5
44.96 Jens Forslund 83 Kovland Härnösand 3.6
42.92 Joakim Stenman 84 Hellas Enskede 11.9
41.76 André Liljemark 83 Bore Enskede 15.9
41.20 Patrik Johansson 84 Bore Arvika 21.7
40.87§ Magnus Lohse 84 Mölndal Sävedalen 24.5
40.20 Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland Gävle 24.6
38.17 Niklas Brännström 83 Ullevi Göteborg 21.1
34.76 Erik Boss 84 Bore Torsby 9.6
33.73§ Johan Sörin 84 Hässelby Hässelby 17.9
32.32 Magnus Linderoth 84 Finish Klippan 5.8
31.48 Umit Demirci 84 Södertälje IF Södertälje 19.9
31.47 Daniel Hansson 83 Rånäs Uppsala 2.9

Spjut/800

63.84 Magnus Arvidsson 83 KA2 Stockholm 16.9
63.62 Tobias Wallström 83 Skellefteå Piteå 15.7
58.14 Martin Ekborg 83 Rånäs Gävle 22.7
57.91 Magnus Lohse 84 Mölndal Halmstad 14.7
55.46 Björn Hartig 84 Växjö Växjö 26.5
54.15 Niklas Karlsson 84 Ystad Landskrona 27.5
53.80 Ulf Petersson 84 Mölndal Borås 12.8
53.28 Per Kårén 83 Kvarnsveden Kvarnsveden 16.6
52.84 Johan Viklund 83 Kramfors Sollentuna 2.6
50.66 Jens Forslund 83 Kovland Stockholm 16.9
50.45 Daniel Hansson 83 Rånäs Uppsala 1.9
50.41 Anton Leion 83 Växjö Växjö 3.9
50.09 Per Larsson 84 Garphyttan Garphyttan 19.8
49.93 Johan Sörin 84 Hässelby Hässelby 17.9
49.50 Johannes Unger 83 Alingsås Karlskrona 24.5
49.07 Björn Wållberg 84 Vännäs Vännäs 20.6
48.86 Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland Falun 18.9
46.62 Magnus Andersson 83 FK013 Sävedalen 24.5
46.08 Johan Zetterberg 84 Strand Sollefteå 8.7
46.00 Dan Jörneklint 83 Oskarshamn Oskarshamn 31.5

Tiokamp/P18

6.295 Daniel Hansson 83 Rånäs Enköping 8.7
6.032 Erik Bäck 83 Gefle Värnamo 8.9
5.944 Petter Barck 84 Växjö Värnamo 8.9
5.926 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Värnamo 8.9
5.881 Daniel Malmström 83 Ullevi Lerum 20.5
5.494 John van Leer 83 Gefle Lerum 20.5
4.827 Kim Dennerbring 83 Enköping Enköping 8.7

>