Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 ute 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 2 NOV, 2010
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2010.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1988-1990, P19/F19: Födda 1991-92, P17/F17: Födda 1993, P16/F16: Födda 1994, P15/F15: Födda 1995, P14/F14: Födda 1996 - plus ev 97:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

12.08 Daniella Busk 93 Malmö Karlskrona 19.6
12.34 Jessica Östlund 93 Hässelby Norrköping 28.8
12.35 Marine Alfredsson 93 Rånäs Norrköping 28.8
12.36 Matilda Hellqvist 93 Orient Helsingborg 11.7
12.37 Rebecka Nilsson 93 Ullevi Borås 12.6
12.44 Johanna Panboon 93 Skellefteå Gävle 17.7
12.47 Anna Hildingsson 93 Lerum Jönköping 16.5
12.50 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Jönköping 23.6
12.54 Ida Hansen 93 Arvika Skara 28.8
12.55 Marie Sönnerfors 93 Tureberg Stockholm/S 8.8
12.58 Sara Österberg 93 Hammarby Uppsala 11.7
12.58 Madeleine Eriksson 93 Gefle Gävle 19.9
12.61 Sara Kviberg 93 Hellas Huddinge 18.6
12.64 Caroline Ståhl 93 Örebro Stockholm/S 8.8
12.66 Isabel Annerfalk 93 Hagen Jönköping 23.6
12.67 Ulrika Nyhlén 93 Mölndal Helsingborg 11.7
12.69 Charlotte Skogström 93 Täby Gävle 17.7
12.71 Emelie Bley 93 Tjalve Motala 16.5
12.74 Emma Hermansson 93 Villstad Jönköping 16.5
12.75 Julia Wigren 93 Gefle Gävle 17.7
12.75 Angelica Karlsson 93 Tanum Göteborg/U 3.7
medvind
12.06 Daniella Busk 93 Malmö Karlskrona 19.6
12.26 Marine Alfredsson 93 Rånäs Sollentuna 12.6
12.34 Jessica Östlund 93 Hässelby Sollentuna 12.6
12.36 Anna Hildingsson 93 Lerum Sundsvall 8.8
12.47 Sara Kviberg 93 Hellas Sollentuna 12.6
12.57 Ulrika Nyhlén 93 Mölndal Göteborg/U 3.7

200m

25.00 Daniella Busk 93 Malmö Praha, CZE 15.6
25.23 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Sollentuna 13.6
25.24 Marie Sönnerfors 93 Tureberg Karlstad 14.8
25.24 Anna Hildingsson 93 Lerum Leppävaara, FIN 28.8
25.28 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna Karlstad 14.8
25.60 Ida Hansen 93 Arvika Karlstad 15.8
25.62 Linnea Killander 93 Malmö Trelleborg 5.6
25.63 Emma Hermansson 93 Villstad Jönköping 23.6
25.70 Marine Alfredsson 93 Rånäs Sollentuna 13.6
25.79 Matilda Hellqvist 93 Orient Motala 16.5
25.81 Johanna Panboon 93 Skellefteå Stockholm/S 7.8
25.87 Angelica Karlsson 93 Tanum Karlstad 14.8
25.93 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Karlstad 14.8
25.94 Jessica Östlund 93 Hässelby Huddinge 20.6
26.01 Frida Åhsberg 93 Villstad Halmstad 17.7
26.02 Åsa Söderlund 93 Västerås Huddinge 20.6
26.03 Lisa Duffy 93 Bromma Huddinge 20.6
26.06 Evelina Åhman 93 Sundsvall Göteborg/U 4.7
26.10 Jessica Bloodworth 93 Tranås Randers, DEN 12.6
26.12 Isabel Annerfalk 93 Hagen Jönköping 23.6
medvind
25.44 Matilda Hellqvist 93 Orient Sävedalen 5.6
25.68 Marine Alfredsson 93 Rånäs Västerås 31.7
26.09 Madeleine Eriksson 93 Gefle Gävle 20.6

400m

57.50 Jessica Bloodworth 93 Tranås Västerås 12.9
57.90 Åsa Söderlund 93 Västerås Karlstad 14.8
58.59 Frida Åhsberg 93 Villstad Karlstad 14.8
59.09 Ida Holm 93 Lerum Göteborg/U 3.7
59.14 Jenny Håland 93 Tumba Sollentuna 11.6
59.57 Emelie Bley 93 Tjalve Göteborg/U 3.7
59.61 Evelina Åhman 93 Sundsvall Göteborg/U 3.7
59.75 Malin Trollsås 93 Danderyd Huddinge 19.6
60.06 Johanna Busk 93 Enhörna Stockholm/S 23.7
60.07 Sara Rönnby 93 Enhörna Västerås 11.9
60.19 Cajsa Kihlman 93 Helsingborg Göteborg/U 3.7
60.30 Melina Nordström 93 Hellas Huddinge 19.6
60.34 Sara Jernfält 93 Örebro Västerås 11.9
60.96 Linda Frödin Glad 93 Gefle Gävle 4.9
61.21 Lovisa Grönros 93 Hammarby Stockholm/S 23.7
61.33 Amanda Folkebrant 93 Hellas Göteborg/U 3.7
61.45 Johanna Gateman 93 Strömstad Karlstad 13.8
61.54 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Gävle 19.9
61.73 Josefin Edwall 93 Bromma Björknäs 29.8
62.28 Matilda Olausson 93 Ymer Halmstad 18.7

800m

2:11.63 Jenny Håland 93 Tumba Göteborg/U 4.7
2:14.40 Jessica Bloodworth 93 Tranås Göteborg/U 4.7
2:16.34 Ida Holm 93 Lerum Sävedalen 12.7
2:18.49 Johanna Busk 93 Enhörna Stockholm/S 7.8
2:18.70 Julia Forsmark 93 Stål Vallentuna 2.6
2:20.01 Sara Rönnby 93 Enhörna Västerås 12.9
2:21.16 Melina Nordström 93 Hellas Sätra 22.5
2:21.21 Viktoria Ämting 93 Hellas Sätra 22.5
2:22.64 Amanda Folkebrant 93 Hellas Sätra 22.5
2:23.37 Therese Moberg 93 Ånge Stockholm/S 25.8
2:23.40 Malin Trollsås 93 Danderyd Täby 22.8
2:23.73 Johanna Nissén-Karlsson 93 Lidköping Uddevalla 24.7
2:23.97 Jenny Eriksson 93 Falun Gävle 18.7
2:24.55 Amelie Andersson 93 Villstad Jönköping 23.6
2:24.99 Jasmine Burestam 93 Huddinge Randers, DEN 13.6
2:25.31 Åsa Söderlund 93 Västerås Västerås 30.7
2:25.73 Malin Strand 93 Istrum Skara 17.6
2:26.10 Johanna Gateman 93 Strömstad Arvika 1.8
2:26.28 Charlotte Skogström 93 Täby Sätra 5.6
2:27.06 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Karlstad 14.8

1500m

4:39.84 Johanna Busk 93 Enhörna Leppävaara, FIN 28.8
4:45.72 Malin Wikström 93 Gränsen Skellefteå 19.6
4:47.50 Julia Forsmark 93 Stål Jönköping 25.5
4:48.43 Jenny Håland 93 Tumba Sätra 5.6
4:50.03 Amelie Andersson 93 Villstad Halmstad 18.7
4:51.32 Johanna Nissén-Karlsson 93 Lidköping Västerås 10.9
4:52.24 Ida Holm 93 Lerum Karlstad 14.8
4:58.07 Malin Strand 93 Istrum Karlstad 14.8
4:58.75 Jessica Bloodworth 93 Tranås Tranås 19.6
5:05.79 Rebecca Andersson 93 Strömstad LK Uddevalla 25.7
5:07.99 Lovisa Dandebo 93 Trollhättans IF Göteborg/U 3.7
5:09.85 Therese Moberg 93 Ånge Västerås 10.9
5:11.79 Johanna Lindström 93 Spårvägen Göteborg/U 3.7
5:17.44 Johanna Hultgren 93 Ludvika Stockholm/S 8.8
5:18.49 Helen Andreasson 93 Orient Västerås 10.9
5:21.80 Sara Rönnby 93 Enhörna Katrineholm 29.8
5:22.00 Emma Rutgersson 93 Sävedalen Göteborg/U 3.7
5:27.53 Emilia Ohlin 93 Contact Hässleholm 19.6
5:27.93 Anna Rydin 93 Sävedalen Göteborg/U 3.7
5:28.85 Josefin Stenberg 93 Hanviken Göteborg/U 3.7

3000m

10:03.82 Malin Wikström 93 Gränsen Göteborg/U 2.7
10:27.12 Amelie Andersson 93 Villstad Helsingborg 9.7
10:42.35 Johanna Busk 93 Enhörna Karlstad 15.8
10:42.94 Frida Johnsson 93 Kongahälla Sävedalen 5.6
10:43.22 Johanna Nissén Karlsson 93 Lidköping Västerås 12.9
10:44.61 Viktoria Ämting 93 Hellas Sätra 16.5
10:47.57 Rebecka Andersson 93 Strömstad LK Sävedalen 5.6
10:49.53 Malin Strand 93 Istrum Karlstad 15.8
10:55.52 Lovisa Dandebo 93 Trollhättans IF Lerum 8.8
11:28.2m Johanna Apelryd 93 Hälle Uddevalla 7.9
11:28.78 Emma Rutgersson 93 Sävedalen Sävedalen 5.6
11:40.03 Johanna Lindström 93 Spårvägen Huddinge 17.8
11:42.97 Emilia Ohlin 93 Contact Hässleholm 1.8
11:46.58 Helen Andreasson 93 Orient Västerås 12.9
11:48.50 Hanna Husell 93 Hässelby Gävle 19.9
12:09.00 Maria Larsson 93 Mölndal Lerum 8.8

1500m hinder/76.2

5:03.85 Jenny Håland 93 Tumba Göteborg/U 2.7
5:11.93 Julia Forsmark 93 Stål Göteborg/U 2.7
5:12.80 Viktoria Ämting 93 Hellas Göteborg/U 2.7
5:17.98 Johanna Busk 93 Enhörna Västerås 11.9
5:22.91 Johanna Nissén-Karlsson 93 Lidköping Göteborg/U 2.7
5:24.83 Malin Strand 93 Istrum Lidköping 19.6
5:36.78 Therese Moberg 93 Ånge Västerås 11.9
5:42.57 Johanna Hultgren 93 Ludvika Västerås 11.9
5:50.6m Josefin Ellmarker 93 Orient Karlshamn 19.6
5:53.13 Louise Augustsson 93 Istrum Lidköping 19.6
5:53.19 Josefine Norstedt 93 Helsingborg Karlstad 13.8
5:56.6m Johanna Hylén 93 Malmö Ystad 13.6
5:57.25 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Villstad 13.5

100m häck/76.2

14.21 Ulrika Nyhlén 93 Mölndal Leppävaara, FIN 28.8
14.46 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Gävle 19.9
14.46 Jasmine Burestam 93 Huddinge Västerås 30.7
14.51 Madeleine Eriksson 93 Gefle Stockholm/S 7.8
14.55 Michaela Meijer 93 Örgryte Lerum 8.8
14.63 Charlotte Skogström 93 Täby Stockholm/S 7.8
14.73 Jessica Bloodworth 93 Tranås Randers, DEN 12.6
14.80 Julia Wigren 93 Gefle Karlstad 14.8
14.82 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Västerås 11.9
14.82 Lina Marcussen 93 Lerum Västerås 11.9
14.85 Ellen Hjort 93 Örebro Gävle 18.7
14.87 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Västerås 11.9
14.96 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Randers, DEN 12.6
14.97 Linnea Killander 93 Malmö Västerås 11.9
15.07 Caroline Ståhl 93 Örebro Stockholm/S 7.8
15.08 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Västerås 11.9
15.29 Emma Ehrlin 93 Ärla Huddinge 4.9
15.71 Hanna Edvardsson 93 Västerås Sollentuna 13.6
16.09 Nathalie Westman 93 Varberg Borås 13.6
16.43 Johanna Bromark 93 Gefle Sollentuna 13.6

300m häck/76.2

43.06 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Karlstad 15.8
44.18 Jessica Bloodworth 93 Tranås Karlstad 15.8
44.64 Madeleine Eriksson 93 Gefle Karlstad 15.8
44.94 Jasmine Burestam 93 Huddinge Göteborg/U 2.7
45.18 Emma Ehrlin 93 Ärla Karlstad 15.8
45.94 Hanna Jängnemyr 93 Göteborgs KIK Lerum 24.6
45.97 Åsa Söderlund 93 Västerås Stockholm/S 8.8
46.46 Josefin Edwall 93 Bromma Stockholm/S 8.8
46.48 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Lerum 8.8
46.51 Johanna Bromark 93 Gefle Sollentuna 12.6
46.58 Hanna Edvardsson 93 Västerås Huddinge 18.6
46.97 Amanda Folkebrant 93 Hellas Huddinge 18.6
47.26 Melina Nordström 93 Hellas Sollentuna 12.6
47.89 Malin Trollsås 93 Danderyd Huddinge 18.6
47.93 Michaela Meijer 93 Örgryte Mölndal 29.8
48.10 Rebecca Andersson 93 Örebro Västerås 12.9
48.40 Sofie Wilhelmsson 93 Västerås Västerås 31.7
48.99 Lowisa Hanning 93 Sundsvall Örnsköldsvik 31.7
49.60 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Göteborg/U 2.7
49.71 Sofi Stahring 93 Östhammar Göteborg/U 2.7

Höjd

1.75 Lisa Thelander 93 Halmstad Halmstad 17.7
1.72 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Västerås 12.9
1.70 Caroline Andersson 93 Gefle Gävle 15.6
1.70 Sofie Björklund 93 Båstad Karlskrona 20.6
1.69 Erika Eskilsson 93 Malmö Kil 5.6
1.68 Vendela von Corswant 93 Mölndal Västerås 12.9
1.68 Mathilda Sjödin 93 Skellefteå Boden 25.7
1.67 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Täby 15.5
1.66 Alexandra Hjorth 93 Upsala Sätra 16.5
1.62 Caroline Gyllenbern 93 Tureberg Sollentuna 12.6
1.62 Felicia Berglind 93 Hanviken Sollentuna 12.6
1.61 Jasmine Burestam 93 Huddinge Täby 15.5
1.61 Jessica Bloodworth 93 Tranås Täby 15.5
1.61 Elin Svedlund 93 Haparanda SKT Örnsköldsvik 31.7
1.61 Lina Löfqvist 93 Tierp Gävle 4.9
1.60 Maria Tell 93 Högby Högby 11.7
1.60 Sofie Finnander 93 Wärnamo Halmstad 17.7
1.60 Jana Tumena Björkström 93 Hedemora Hedemora 19.6
1.60 Linnea Killander 93 Malmö Vejen, DEN 22.8
1.60 Annie Johansson 93 IFK Umeå Skellefteå 5.9
1.60 Michaela Meijer 93 Örgryte Lerum 8.8

Stav

4.47 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Moskva, RUS 22.5
4.20 Michaela Meijer 93 Örgryte Eskilstuna 8.6
3.10 Lisa Nilsson 93 Skellefteå Skellefteå 7.7
2.90 Erika Nyström 93 Motala Norrköping 15.6
2.85 Matilda Hultberg 93 Norrköping Norrköping 19.6
2.75 Camilla Sandström 93 Hanviken Trollbäcken 5.9
2.71 Jenny Jansson 93 Östhammar Märsta 19.9
2.65 Emmy Bärjegård 93 Kvarnsveden Göteborg/U 3.7
2.50 Caroline Andersson 93 Gefle Gävle 17.8
2.50 Moa Grate 93 Umedalen Skellefteå 19.6
2.44 Teresia Tollstern-Landin 93 Huddinge Örebro 29.5
2.35 Karolina Lind 93 Huddinge Huddinge 14.7
2.30 Natalie Westman 93 Varberg Varberg 22.8
2.21 Lina Marcussen 93 Lerum Lerum 16.8
2.21 Alexandra Hjorth 93 Upsala Märsta 19.9
2.13 Elin Svedlund 93 Haparanda SKT Örnsköldsvik 1.8

Längd

5.79 Charlotte Skogström 93 Täby Karlstad 15.8
5.75 Julia Wigren 93 Gefle Leppävaara, FIN 28.8
5.73 Sara Kviberg 93 Hellas Sollentuna 12.6
5.70 Jessica Bloodworth 93 Tranås Karlstad 14.8
5.58 Matilda Hellqvist 93 Orient Uddevalla 24.7
5.54 Michaela Meijer 93 Örgryte Västerås 11.9
5.53 Erika Eskilsson 93 Malmö Göteborg/U 3.7
5.52 Rebecca Nilsson 93 Ullevi Skara 28.8
5.52 Annie Johansson 93 IFK Umeå Stockholm/S 7.8
5.49 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Stockholm/S 22.6
5.47 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Karlstad 15.8
5.43 Lisa Sernbrandt 93 Huddinge Karlstad 14.8
5.39 Anna Hildingsson 93 Lerum Tranås 19.6
5.35 Rebecca Andersson 93 Örebro Stockholm/S 7.8
5.34 Hanna Jängnemyr 93 Mölndal Karlstad 14.8
5.33 Johanna Panboon 93 Skellefteå Skellefteå 20.6
5.32 Angelica Karlsson 93 Tanum Uddevalla 24.7
5.29 Matilda Holm 93 Ullevi Stockholm/S 7.8
5.26 Stina Ek 93 Klippan Västerås 11.9
5.26 Emma Ehrlin 93 Ärla Huddinge 5.9
medvind
5.80 Charlotte Skogström 93 Täby Göteborg/U 3.7
5.73 Matilda Hellqvist 93 Orient Helsingborg 11.7
5.67 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Karlstad 15.8
5.55 Erika Eskilsson 93 Malmö Helsingborg 11.7
5.49 Hanna Jängnemyr 93 Mölndal Växjö 16.5
5.39 Jasmine Burestam 93 Huddinge Sätra 26.5

Tresteg

12.58 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Eskilstuna 8.6
12.48 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Västerås 12.9
11.84 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Karlstad 13.8
11.58 Elina Rapp 93 IK Sisu Jönköping 16.5
11.44 Linda Nilsson 93 Södertälje IF Huddinge 18.6
11.23 Hanna Jängnemyr 93 Mölndal Sävedalen 6.6
11.14 Emma Ehrlin 93 Ärla Göteborg/U 4.7
11.10 Annie Johansson 93 IFK Umeå Skellefteå 7.7
10.99 Sandra Brodacki 93 Norrköping Karlstad 13.8
10.95 Maria Tell 93 Högby Västerås 12.9
10.71 Rebecka Andersson 93 Örebro Västerås 12.9
10.64 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Jönköping 16.5
10.33 Kristin Dahlin Hedqvist 93 Viking Göteborg/U 4.7
10.28 Lina Löfqvist 93 Tierp Norrtälje 18.9
10.13 Stina Karlsson 93 Sundbyberg Gävle 16.7
9.87 Avalon Ernstson 93 Halmstad Varberg 21.8
medvind
11.60 Hanna Jängnemyr 93 Mölndal Sävedalen 6.6
11.42 Annie Johansson 93 IFK Umeå Gävle 16.7
10.43 Stina Karlsson 93 Sundbyberg Sätra 6.6
10.18 Elin Jönsson 93 Varberg Sävedalen 6.6

Kula/3.0

15.41 Jennie Söderholm 93 Västerås Stockholm/Ktg 5.8
15.08 Moa Eskilsson 93 Villstad Ängelholm 5.6
14.08 Heidi Schmidt 93 Täby Sollentuna 13.6
14.02 Elina Rapp 93 IK Sisu Karlstad 15.8
13.79 Frida Johansson 93 Eslöv Vellinge 13.6
13.63 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Göteborg/U 4.7
13.24 Emelie Bjuremo 93 Bore Torsby 22.5
12.94 Frida Tunemar 93 Motala Norrköping 29.8
12.55 Malin Andersson 93 Heleneholm Västerås 12.9
12.19 Jessica Bloodworth 93 Tranås Randers, DEN 12.6
11.90 Charlotte Skogström 93 Täby Sollentuna 13.6
11.67 Annie Johansson 93 IFK Umeå Västerås 12.9
11.48 Anna Hall 93 Tjalve Västerås 1.8
11.32 Hanna Sjögren 93 Kalmarsund Växjö 13.6
11.29 Lina Ögren 93 Tjalve Finspång 6.6
11.06 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Täby 15.5
11.06 Emma Ehrlin 93 Ärla Huddinge 4.9
11.02 Stephanie Ericson 93 Ullevi Angered 19.6
10.93 Amalia Hallarås 93 Göteborgs KIK Borås 13.6
10.89 Maria Wennlund 93 Filipstad Västerås 12.9

Diskus/1.0

47.57 Heidi Schmidt 93 Täby Singapore, SIN 21.8
43.58 Moa Eskilsson 93 Villstad Värnamo 23.5
42.55 Jennie Söderholm 93 Västerås Västerås/Ap 31.7
39.91 Maria Wennlund 93 Filipstad Nyköping 29.5
36.69 Rebecka Johansson 93 Mariestad Mariestad 11.9
36.11 Malin Andersson 93 Heleneholm Malmö/S-K 16.6
34.04 Nicole Kvist 93 Helsingborg Hässleholm 31.7
31.91 Jennifer Backman 93 Kristinehamn Kil 6.6
31.15 Josefine Hagström 93 Istrum Habo 20.6
31.03 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Sävedalen 6.6
30.96 Frida Tunemar 93 Skeninge Halmstad 17.7
30.56 Emelie Bjuremo 93 Bore Torsby 21.9
30.28 Kristine Granrud Aune 93 Marieby Östersund 6.6
30.27 Emma Haaranen 93 Högbo GIF Gävle 17.7
29.71 Lina Ögren 93 Tjalve Norrköping 25.9
29.58 Eleni Larsson 93 Huddinge Västerås 11.9
29.01 Michaela Meijer 93 Örgryte Göteborg/S-K 18.9
26.88 Linnea Broman 93 Eksjö Södra Högby 11.7
26.64 Stephanie Ericson 93 Ullevi Västerås 11.9

Slägga/4.0

53.00 Maria Söderqvist 93 Heleneholm Nyköping/T 30.5
51.67 Eleni Larsson 93 Huddinge Karlstad 15.8
51.06 Amanda Rydberg 93 Västerås Leppävaara, FIN 28.8
46.44 Josefine Larsson 93 Huddinge Sollentuna 13.6
43.50 Maria Wennlund 93 Filipstad Torsby 22.5
42.64 Stephanie Ericson 93 Ullevi Karlstad 15.8
41.14 Karolina Wäli Arvidsson 93 Ullevi Göteborg/S 13.5
40.44 Ida Thörngren 93 Bore Karlstad 15.8
39.54 Emelie Henningsson 93 Bollnäs Bollnäs 26.9
37.91 Jennie Ekström 93 Ärla Västerås/Ap 11.9
36.11 Felicia Hast 93 Lomma Malmö/S-K 2.10
34.34 Emelie Bjuremo 93 Bore Torsby 21.9
34.15 Heidi Schmidt 93 Täby Täby 3.10
33.98 Cornelia Wikström 93 Ängelholm Malmö/He 21.8
32.23 Emma Haaranen 93 Gefle Västerås/Ap 11.9
31.96 Karolin Jonsson 93 Östersund Östersund 6.6
29.59 Malin Fors 93 Lekeryd-Svarttorp Lekeryd 15.9
29.57 Viktoria Johansson 93 Herrljunga Herrljunga 18.8
29.04 Catrine Gradin 93 Falun Mora 3.7
28.39 Nicole Uddén 93 IK Sisu Jönköping 16.5

Spjut/600

45.45 Malin Andersson 93 Heleneholm Västerås 10.9
39.97 Angeliqua Lafon 93 Söderhamn Gävle 18.7
39.91 Emelie Bjuremo 93 Bore Västerås 10.9
39.64 Annie Johansson 93 IFK Umeå Skellefteå 4.9
38.36 Emma Haaranen 93 Högbo GIF Gävle 18.7
38.32 Alexandra Mrak 93 Råby-Rekarne Västerås 1.8
38.24 Nicole Uddén 93 IK Sisu Alvesta 6.6
36.97 Cecilia Möller 93 Huddinge Västerås 10.9
36.61 Josefine Hagström 93 Istrum Falköping 21.8
35.75 Frida Tunemar 93 Motala Karlstad 14.8
35.34 Elina Rapp 93 IK Sisu Jönköping 25.5
33.28 Alexandra Hjorth 93 Upsala Huddinge 20.6
33.18 Lina Ögren 93 Tjalve Karlshamn 19.6
33.00 Amanda Murua 93 Hässelby Huddinge 20.6
32.87 Charlotte Skogström 93 Täby Gävle 18.7
32.76 Linda Nilsson 93 Södertälje IF Katrineholm 28.8
32.25 Anna Hall 93 Tjalve Norrköping 22.5
31.76 Emma Hermansson 93 Villstad Villstad 13.5
31.48 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Stockholm/S 29.6
30.29 Maria Tell 93 Högby Västerås 10.9

Sjukamp/F17

5.071 Jessica Bloodworth 93 Tranås Randers, DEN 13.6
4.733 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Randers, DEN 13.6
4.638 Charlotte Skogström 93 Täby Huddinge 5.9
4.607 Jasmine Burestam 93 Huddinge Randers, DEN 13.6
3.427 Lisa Berg 93 Huddinge Huddinge 5.9
3.405 Lisa Sernbrandt 93 Huddinge Huddinge 5.9
3.209 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Alvesta 3.10

>