Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 ute 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 14 MAR, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2010.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1988-1990, P19/F19: Födda 1991-92, P17/F17: Födda 1993, P16/F16: Födda 1994, P15/F15: Födda 1995, P14/F14: Födda 1996 - plus ev 97:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.96 Linnea Alstermark 92 Hammarby Huddinge 18.6
12.01 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Göteborg/U 3.7
12.02 Elin Östlund 91 Örebro Mannheim, GER 3.7
12.03 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Göteborg/U 3.7
12.06 Stephanie Olsson 91 KA2 Göteborg/U 3.7
12.14 Caroline Lundahl 91 KA2 Karlstad 13.8
12.23 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Västerås 10.9
12.24 Emma Fredriksson 91 Hammarby Helsingborg 11.7
12.24 Mary Ann Andreasson 92 Arvika Göteborg/U 3.7
12.31 Sandra Knezevic 92 Huddinge Göteborg/U 3.7
12.41 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Göteborg/U 3.7
12.41 Lisa Skagersten 92 Varberg Göteborg/U 3.7
12.45 Melissa Stenzon 91 Göteborgs KIK Motala 16.5
12.49 Gabriella Nykvist 92 Tranås Villstad 13.5
12.49 Lynette Morgan 91 Malmö Bellville, RSA 20.2
12.52 Ida Carlsson 91 Oskarshamn Jönköping 25.5
12.53 Elina Palmquist 91 IF Göta Göteborg/U 3.7
12.61 Frida Lüppert Thomson 92 Hammarby Huddinge 18.6
12.61 Tova Thuresson 92 Bålsta Bålsta 29.5
12.70 Hanna Mattisson 92 Ullevi Villstad 13.5
12.70 Marica Merkel Johansson 91 KA2 Halmstad 18.7
okänd vind
12.52 Melissa Stenzon 91 Göteborgs KIK Göteborg/S 1.6
medvind
12.02 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Sundsvall 8.8
12.10 Caroline Lundahl 91 KA2 Karlskrona 19.6
12.10 Emma Fredriksson 91 Hammarby Malmö/S 3.8
12.17 Elina Palmquist 91 IF Göta Torsby 22.5
12.41 Lynette Morgan 91 Malmö Parow, RSA 9.1
12.42 Hanna Mattisson 92 Ullevi Borås 12.6
12.43 Melissa Stenzon 91 Göteborgs KIK Göteborg/S 1.6
12.55 Malin Eriksson 91 Örebro Örebro 24.6
12.65 Kristin Franke Björkman 91 IF Göta Torsby 22.5
12.66 Kajsa Kärnman 92 Ullevi Borås 12.6
12.66 Sara Svensson 91 Åhus Kristianstad 23.5

200m

24.50 Stephanie Olsson 91 KA2 Falun 21.8
24.74 Elin Östlund 91 Örebro Mannheim, GER 4.7
24.76 Lynette Morgan 91 Malmö Germiston, RSA 11.4
24.79 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Helsingborg 10.7
24.83 Martina Salander 92 Fredrikshof Sundsvall 8.8
24.90 Sandra Wagner 92 Örebro Karlstad 14.8
24.97 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Göteborg/U 4.7
24.98 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Karlstad 15.8
25.00 Mary Ann Andreasson 92 Arvika Göteborg/U 4.7
25.12 Emma Fredriksson 91 Hammarby Falun 20.8
25.13 Sandra Knezevic 92 Huddinge Karlstad 14.8
25.22 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Trelleborg 5.6
25.28 Ida Carlsson 91 Oskarshamn Göteborg/U 4.7
25.42 Malin Lindblom 91 Gefle Gävle 16.7
25.43 Linnea Alstermark 92 Hammarby Sollentuna 13.6
25.47 Sara Bley 91 Tjalve Norrköping 14.6
25.51 Gabriella Nykvist 92 Tranås Jönköping 18.9
25.61 Frida Hansson 92 Huddinge Karlstad 14.8
25.72 Lisa Skagersten 92 Varberg Göteborg/U 4.7
25.92 Josephine Rohr 91 Bålsta Bernhausen, GER 22.5
medvind
25.09 Emma Fredriksson 91 Hammarby Västerås 31.7
25.47 Frida Hansson 92 Huddinge Katrineholm 5.6
25.71 Madeleine Nilsson 91 Gefle Gävle 20.6
25.72 Lisa Linnell 91 Ljungby Tallinn, EST 26.6
25.85 Josephine Rohr 91 Bålsta Tallinn, EST 26.6

400m

54.36 Sandra Wagner 92 Örebro Falun 22.8
55.22 Elin Moraiti 91 Falun Falun 22.8
56.16 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Huddinge 19.6
56.61 Malin Lindblom 91 Gefle Göteborg/U 3.7
57.19 Sara Bley 91 Tjalve Göteborg/U 3.7
57.72 Sofie Näslund 92 Vingarna Göteborg/U 3.7
57.86 Lovisa Lindh 91 Ullevi Karlstad 13.8
58.40 Caroline Högardh 92 Halmstad Halmstad 18.7
58.43 Jasmin Sabir 92 Hammarby Stockholm/S 23.7
58.58 Marie Hagström 92 Ymer Karlstad 13.8
58.71 Johanna Mosell 91 Söderhamn Gävle 18.7
58.95 Caroline Andersson 92 IF Göta Göteborg/U 3.7
59.33 Felicia Palmqvist 91 Mölndal Karlstad 14.8
59.42 Sandra Carlsson 92 Ymer Helsingborg 11.7
59.55 Josefine Gabrielsson 92 Oskarshamn Karlstad 13.8
59.62 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden Falun 22.5
59.73 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Västerås 1.8
60.14 Theresa Thomasson 91 Trelleborg Vellinge 13.6
60.47 Sanna Mustonen 91 Enhörna Eskilstuna 8.6
60.53 Marica Merkel-Johansson 91 KA2 Halmstad 18.7

800m

2:07.28 Lovisa Lindh 91 Ullevi Mannheim, GER 4.7
2:07.66 Elin Moraiti 91 Falun Stockholm/S 6.8
2:08.13 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Leiden, NED 12.6
2:09.60 Caroline Högardh 92 Halmstad Mannheim, GER 4.7
2:13.13 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Falun 21.8
2:16.42 Sanna Mustonen 91 Enhörna Göteborg/U 4.7
2:17.03 Julia Nilsson 92 Öresund Alleröd, DEN 29.7
2:17.31 Elin Borglund 91 Sävedalen Göteborg/U 4.7
2:18.38 Erica Wesström 92 Upsala Karlstad 15.8
2:18.88 Sandra Carlsson 92 Ymer Göteborg/U 4.7
2:19.04 Helena Karlsson 92 Örebro Sollentuna 12.6
2:19.25 Tilda Helgesson 92 Åhus Karlstad 15.7
2:20.22 Anna Nilson 91 Malmö Karlstad 14.8
2:20.29 Lousie Bichler 91 Sävedalen Karlstad 15.7
2:20.29 Sara Bley 91 Tjalve Huddinge 5.9
2:20.32 Frida Kristiansson 92 Ymer Halmstad 17.7
2:20.35 Rebecka Öberg 92 Lidingö Stockholm/S 6.8
2:20.44 Johanna Mosell 91 Söderhamn Karlstad 14.8
2:20.58 Jennifer Asp 92 Norrköping Norrköping 14.6
2:21.22 Emma Jansson 91 Ludvika Vallentuna 2.6

1500m

4:33.14 Caroline Högardh 92 Halmstad Mannheim, GER 3.7
4:34.44 Elin Borglund 91 Sävedalen Karlstad 14.8
4:37.89 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Karlstad 14.8
4:38.78 Jennifer Asp 92 Norrköping Karlstad 14.8
4:39.51 Louise Bichler 91 Sävedalen Malmö/S 3.8
4:40.45 Julia Nilsson 92 Öresund Bagsvaerd, DEN 21.8
4:43.83 Erika Svanborg 91 Bromma Karlstad 14.8
4:45.50 Erica Wesström 92 Upsala Stockholm/S 23.7
4:45.83 Frida Kristiansson 92 Ymer Halmstad 18.7
4:46.95 Tilda Helgesson 92 Åhus Jönköping 25.5
4:47.59 Hannah Nilsson 91 Malmö Halmstad 18.7
4:48.52 Anna Nilson 91 Malmö Malmö/S 3.8
4:49.32 Emma Jansson 91 Ludvika Stockholm/S 8.8
4:49.72 Rebecka Öberg 92 Lidingö Stockholm/S 8.8
4:49.80 Josefin Eriksson 92 Huddinge Göteborg/U 3.7
4:55.25 Johanna Olsson 91 Täby Stockholm/S 8.8
4:55.57 Ylva Stenström 92 Upsala Huddinge 19.6
4:56.21 Nina Persson 91 Örgryte Halmstad 18.7
5:09.76 Sofia Thomée 91 Spårvägen Sollentuna 13.6
5:12.3m Jessica Andersson 92 Tjalve Karlshamn 19.6

3000m

10:06.36 Elin Borglund 91 Sävedalen Akureyri, ISL 28.8
10:12.05 Louise Bichler 91 Sävedalen Akureyri, ISL 28.8
10:26.62 Maria Borglund 91 Sävedalen Karlstad 15.8
10:30.65 Emma Jansson 91 Ludvika Stockholm/S 23.7
10:31.60 Jennifer Asp 92 Norrköping Karlstad 15.8
10:31.91 Nina Persson 91 Örgryte Karlstad 15.8
10:31.95 Erika Svanborg 91 Bromma Karlstad 15.8
10:35.04 Julia Nilsson 92 Pallas Karlstad 15.8
10:36.55 Tilda Helgesson 92 Åhus Stockholm/S 25.8
10:46.89 Anna Segersson 91 Norrköping Norrköping 2.10
10:53.63 Hannah Nilsson 91 Malmö Helsingborg 9.7
10:58.78 Alexandra Forss 91 Örgryte Uddevalla 24.7
11:30.70 Josefin Eriksson 92 Huddinge Västerås 12.9
11:35.49 Anna Nilsson 92 Sälen Torsby 22.5
11:37.68 Johanna Stark 91 Åhus Ystad 20.6
11:47.15 Victoria Rehn 92 Högbo GIF Sollentuna 12.6
11:58.57 Hanna Larsson 91 Järvsö Hudiksvall 15.6
12:05.04 Lovisa Svanborg 91 Bromma Göteborg/U 2.7

2000m hinder/76.2

6:54.79 Caroline Högardh 92 Halmstad Akureyri, ISL 29.8
6:58.23 Maria Borglund 91 Sävedalen Akureyri, ISL 29.8
7:08.85 Erika Svanborg 91 Bromma Karlstad 13.8
7:14.06 Frida Kristiansson 92 Ymer Göteborg/S 27.7
7:25.79 Johanna Olsson 91 Täby Jönköping 25.5
7:35.48 Emma Jansson 91 Ludvika Karlstad 13.8
7:57.35 Ylva Stenström 92 Upsala Karlstad 13.8

100m häck/84.0

13.38 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Göteborg/S 10.8
13.80 Caroline Lundahl 91 KA2 Moncton, CAN 20.7
14.19 Isabell Englund 91 Malmö Mannheim, GER 4.7
14.22 Marica Merkel-Johansson 91 KA2 Växjö 13.6
14.22 Frida Lüppert Thomsson 92 Hammarby Göteborg/U 4.7
14.33 Elina Palmquist 91 IF Göta Torsby 22.5
14.35 Maja Rogemyr 91 IF Göta Stockholm/S 31.8
14.49 Josephine Rohr 91 Bålsta Tallinn, EST 26.6
14.52 Martina Salander 92 Fredrikshof Huddinge 4.9
14.67 Sandra Knezevic 92 Huddinge Sollentuna 1.7
14.74 Estelle Montler 91 Göteborgs KIK Karlstad 15.8
14.86 Emma Fredriksson 91 Hammarby Göteborg/U 4.7
14.95 Lisa Linnell 91 Ljungby Göteborg/U 4.7
15.04 Mergime Jashari 92 Westmannia Västerås 11.9
15.04 Victoria Johansson 92 Tranås Jönköping 18.9
15.12 Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK Lerum 24.6
15.15 Therése Lindhe 91 Kristinehamn Kil 5.6
15.48 Carolina Sjöberg 92 Mariestad Karlstad 15.8
15.55 Gabriella Nykvist 92 Tranås Jönköping 16.5
15.57 Victoria Lowentoft 92 Växjö Nässjö 7.8
medvind
14.18 Maja Rogemyr 91 IF Göta Sävedalen 6.6

300m häck/76.2

42.40 Malin Lindblom 91 Gefle Karlstad 15.8
42.94 Sara Bley 91 Tjalve Karlstad 15.8
43.56 Jasmin Sabir 92 Hammarby Karlstad 15.8
43.68 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden Karlstad 15.8
43.78 Sofie Näslund 92 Vingarna Gävle 18.7
44.07 Marica Merkel-Johansson 91 KA2 Växjö 13.6
44.14 Sara Svensson 91 Åhus Karlstad 15.8
44.56 Gabriella Levi 91 Helsingborg Göteborg/U 2.7
44.62 Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK Lerum 24.6
45.33 Caroline Högardh 92 Halmstad Västerås 12.9
45.92 Lisa Erkander 92 Lidingö Stockholm/S 8.8
46.11 Rakel Ekendahl 91 Hässelby Sollentuna 12.6
46.11 Lova Wåhlin 92 Hammarby Stockholm/S 25.8
46.24 Sara Gunnarsson 92 Ymer Lerum 8.8
46.85 Therese Lindhe 91 Kristinehamn Kil 5.6
47.27 Helena Karlsson 92 Örebro Västerås 31.7
47.34 Anna Troije 91 Tureberg Göteborg/U 2.7
48.42 Julia Folkesson 92 Tranås Västerås 12.9
48.55 Sofie Beckvall 91 Eslöv Vellinge 7.8
48.62 Malin Lignell 92 Stocksäter Västerås 12.9

Höjd

1.82 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Mannheim, GER 4.7
1.75 Linn Gustavsson 92 Ymer Göteborg/U 2.7
1.70 Johanna Hellgren 92 Bålsta Västerås 12.9
1.70 Erika Chytraeus 92 Huddinge Karlstad 13.8
1.69 Madeleine Serenhov 91 Lidingö Helsingborg 10.7
1.69 Linnea Linjamaa 91 Frösön Gävle 18.7
1.69 Lisa Linnell 91 Ljungby Huddinge 4.9
1.68 Frida Sjöström 92 Westmannia Västerås 31.7
1.68 Louise Persson 91 Växjö Kil 5.6
1.65 Estelle Montler 91 Göteborgs KIK Karlstad 13.8
1.65 Sandra Liljegren 91 Åhus Olofström 16.5
1.64 Martina Salander 92 Fredrikshof Täby 5.6
1.63 Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK Borås 12.6
1.62 Antonia Wijkström 92 Lidköping Göteborg/U 2.7
1.61 Josephine Rohr 91 Bålsta Randers, DEN 12.6
1.61 Anna Greilert 92 Hellas Sätra 6.6
1.60 Malin Lindblom 91 Gefle Osnabrück, GER 8.7
1.58 *Regina Paet 91 Falun Västerås 12.9
1.58 Louise Lindberg 91 Trollhättans FIK Uddevalla 25.7
1.58 Mergime Jashari 92 Westmannia Lerum 29.5
1.58 Pia Liedholm 92 Falköpings AIK Trollhättan 29.5
1.58 Maja Johansson 91 Iggesund Gävle 8.5

Stav

3.73 Sara Eriksson 91 Ullevi Falun 21.8
3.70 Sophie Jensen 92 Spårvägen Växjö/L 4.9
3.65 Nathalie Busk 91 Malmö Göteborg/U 4.7
3.55 Theresia Nyberg 92 Örgryte Karlskrona 10.7
3.42 Hedvig Samuelsson 91 Kalmarsund Stockholm/S 8.8
3.30 Lisa Torell 91 Mölndal Karlskrona 19.6
3.28 Lisa Lantz 92 Växjö Stockholm/S 31.8
3.15 Anna Juggas-Öberg 92 Gefle Stockholm/S 31.8
3.15 Anna Jacobsson 92 Lidingö Melbourne, AUS 6.3
3.14 Madeleine Rodås 92 Ullevi Karlstad 14.8
3.00 Elin Iwarson 91 Kalmarsund Villstad 13.5
2.84 Hanna Lilja 92 Danderyd Örebro 29.5
2.80 Sana Rehman 92 Tumba Stockholm/S 25.8
2.50 Olivia Broman 92 Bromma Stockholm/S 25.8
2.40 Emma Alsing-Skoog 92 Hammarby Stockholm/S 25.8
2.30 Matilda Stjärnfeldt 92 Åhus Växjö 16.5
2.20 Frida McCabe 92 Lund Växjö 16.5
2.10 Suzanna Strandh 92 Ymer Borås 13.6

Längd

6.01 Josephine Rohr 91 Bålsta Karlstad 14.8
5.92 Martina Salander 92 Fredrikshof Karlstad 14.8
5.92 Melissa Stenzon 91 Göteborgs KIK Göteborg/U 3.7
5.91 Erika Brandt 92 Mölndal Sävedalen 6.6
5.90 Ida Carlsson 91 Växjö Göteborg/U 3.7
5.76 Lisa Linnell 91 Ljungby Göteborg/U 3.7
5.75 Frida Lüppert Thomsson 92 Hammarby Falun 22.8
5.64 Kristin Franke Björkman 91 IF Göta Karlskoga 20.6
5.60 Tina Runesson 92 Gnistan Växjö 13.6
5.59 Mergime Jashari 92 Westmannia Karlstad 14.8
5.58 Frida McCabe 92 Lund Göteborg/U 3.7
5.48 Malin Eriksson 91 Örebro Enskede 16.5
5.47 Mikaela Lindqvist 91 Upsala Västerås 1.8
5.45 Therese Lindhe 91 IF Göta Göteborg/U 3.7
5.44 Frida Retsloff 92 Hammarby Enskede 16.5
5.40 Josefin Olsson 92 Malmö Trelleborg 5.6
5.39 Malin Brattström 91 IF Göta Karlstad 14.8
5.38 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Västerås 11.9
5.36 Elin Sångberg 92 Strand Gävle 17.7
5.30 Elina Palmquist 91 IF Göta Karlstad 14.8
5.30 Alexandra Svensson 91 Åhus Växjö 16.5
okänd vind
5.94 Frida Lüppert Thomsson 92 Hammarby Falun 21.8
medvind
6.01 Erika Brandt 92 Mölndal Sävedalen 6.6
5.96 Martina Salander 92 Fredrikshof Karlstad 14.8
5.80 Mergime Jashari 92 Westmannia Göteborg/U 3.7
5.64 Tina Runesson 92 Gnistan Göteborg/U 3.7
5.64 Elina Palmquist 91 IF Göta Sävedalen 6.6
5.61 Malin Eriksson 91 Örebro Karlstad 13.8
5.50 Malin Brattström 91 IF Göta Karlstad 13.8

Tresteg

13.28 Kristin Franke-Björkman 91 IF Göta Mannheim, GER 3.7
12.37 Jasmin Sabir 92 Hammarby Falun 20.8
11.91 Josephine Rohr 91 Bålsta Karlstad 15.8
11.84 Madeleine Nilsson 91 Gefle Karlstad 15.8
11.82 Mikaela Lindqvist 91 Falun Gävle 16.7
11.71 Louise Thornander 92 Upsala Västerås 12.9
11.65 Diana Nilsson 91 Varberg Lerum 8.8
11.61 Ekanem Etim 92 Ullevi Sävedalen 6.6
11.56 Louise Nyberg 92 Öresund Karlstad 15.8
11.55 Alexandra Svensson 91 Åhus Hässleholm 31.7
11.05 Malin Eriksson 91 Örebro Karlstad 15.8
11.04 Olivia Klüft 92 Växjö Växjö 16.5
11.03 Sabina Hedhag 92 Ullevi Kungälv 27.6
11.00 Louise Wahlgren 91 Rånäs Göteborg/U 4.7
10.93 Sofie Hallman 92 Sävedalen Göteborg/U 4.7
10.92 Anna Ridderstolpe 91 Ullevi Lerum 8.8
10.79 Nathalie Nagy 92 Mölndal Växjö 16.5
10.78 Annie Brickman 91 Växjö Stockholm/S 31.8
10.74 Mathilda Olsson 92 Athlet Vellinge 12.6
10.63 Victoria Johansson 92 Tranås Jönköping 16.5
okänd vind
11.06 Louise Wahlgren 91 Rånäs Norrtälje 7.9
medvind
12.12 Mikaela Lindqvist 91 Falun Gävle 16.7
11.32 Malin Eriksson 91 Örebro Enskede 16.5
10.93 Annie Brickman 91 Växjö Stockholm/S 31.8

Kula/4.0

13.45 Martina Salander 92 Fredrikshof Karlstad 15.8
13.22 Julia Wiberg 92 Contact Hässleholm 19.6
12.89 Hanna Bengtson 92 Öresund Karlstad 15.8
12.36 Josephine Rohr 91 Bålsta Tallinn, EST 26.6
12.34 Victoria Johansson 92 Tranås Stockholm/Ktg 5.8
12.20 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Karlstad 15.8
11.99 Johanna Larsson 92 Filipstad Västerås 12.9
11.78 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Tranås 19.6
11.59 Emilia Amb 92 Bålsta Nyköping 29.5
11.42 Emilia Eklund 91 Upsala Uppsala 10.7
11.32 Therese Jernbeck 92 Lidingö Sätra 2.5
11.11 Lisa Linnell 91 Ljungby Huddinge 4.9
11.10 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätt Jönköping 16.5
10.73 Matilda Elfgaard 92 Habo Tranås 26.9
10.40 Charlotta Hyvönen 92 IFK Umeå Västerås 12.9
10.33 Maria Kastberg 91 Bollnäs Bollnäs 9.5
10.25 Josefin Karlsson 91 Orient Motala 16.5
10.22 Saga Thornberg 92 Bollnäs Gävle 19.6
9.98 Emma Hansson 91 Falköpings AIK Jönköping 8.5
9.97 Linn Jonsson 92 Strömsund Västerås 12.9

Diskus/1.0

45.15 Julia Wiberg 92 Contact Göteborg/U 4.7
43.04 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätt Jönköping 25.5
42.25 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Göteborg/U 4.7
39.48 Ida Storm 91 Malmö Karlstad 14.8
38.81 Hanna Bengtson 92 Heleneholm Malmö/S-K 18.9
37.60 Rebecka Johansson 92 Karlskoga Göteborg/U 4.7
37.27 Julia Rabe 91 Bålsta Göteborg/U 4.7
37.10 Maria Kastberg 91 Järvsö Gävle 19.6
36.91 Felicia Thomsson 92 Hässelby Helsingborg 10.7
36.56 Sandra Allerhed 91 Ärla Bålsta 8.5
36.21 Sara Westerlund 91 Ullevi Göteborg/S-K 8.9
35.46 Katja Axelsson 92 Eslöv Eslöv 26.5
34.47 Liv Andersson 92 Ume FI Strömsund 19.6
33.16 Gabriella Nykvist 92 Tranås Tranås 19.6
32.53 Saga Thornberg 92 Bollnäs Gävle 19.6
32.10 Emma Arnsten 92 Trångsviken Västerås 11.9
31.65 Linn Jonsson 92 Strömsund Västerås 11.9
30.82 Therese Nilsson 92 Hässelby Örnsköldsvik 1.8
29.93 Emma Bengtsson 92 Ängelholm Ängelholm 20.5
29.90 Malin Johansson 92 Strömsund Umeå/C 25.9

Slägga/4.0

57.71 Linn Jonsson 92 Strömsund Strömsund 13.6
57.40 Malin Johansson 92 Strömsund Västerås/Ap 11.9
56.66 Ida Storm 91 Malmö Bottnaryd 4.7
55.76 Emelie Larsson 92 Huddinge Nyköping/T 30.5
52.71 Charlotta Hyvönen 92 IFK Umeå Umeå/V 16.6
51.89 Johanna Larsson 92 Filipstad Torsby 22.5
51.42 Liv Andersson 92 Ume FI Gävle 16.7
51.24 Kajsa Århäll 91 Mariestad Borås 13.6
50.43 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Motala 16.5
50.03 Elina Almström 91 Hammarby Bottnaryd 4.7
48.71 Marion Axelsson 92 Eslöv Helsingborg 9.7
47.70 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne Gävle 16.7
46.66 Hanna Bengtson 92 Heleneholm Vellinge 13.6
41.53 Rebecka Markus 91 Falun Falun 22.5
41.30 Sofie Lindkvist 91 Wedevåg Torsby 22.5
41.10 Saga Thornberg 92 Bollnäs Söderhamn 29.6
41.04 Sofia Lundgren 92 Rigor Kungsbacka 12.9
39.00 My Östh-Gustafsson 91 Tranås Tranås 26.9
37.86 Maria Kastberg 91 Järvsö Falun 21.9
35.60 Johanna Blomberg 92 Mariestad Borås 13.6

Spjut/600

51.58 Emelie Larsson 91 Ullevi Växjö 22.5
45.36 Matilda Elfgaard 92 Habo Helsingborg 10.7
44.83 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Jönköping 25.5
43.03 Emilia Amb 92 Bålsta Stockholm/S 29.6
40.70 Mia Axelsson 91 Kristinehamn Göteborg/U 2.7
39.41 Sophie Jensen 92 Malmö Hässleholm 1.8
37.48 Therese Jernbeck 92 Lidingö Täby 22.8
36.94 Mergime Jashari 92 Westmannia Gävle 18.7
36.66 Emma Aronson 92 Täby Sätra 6.6
36.49 Maria Kastberg 91 Järvsö Västerås 10.9
36.13 Lisa Linnell 91 Ljungby Huddinge 5.9
36.05 Olivia Didriksson 91 Örebro Göteborg/U 2.7
35.81 Hedvig Samuelsson 91 Kalmarsund Stockholm/S 7.8
35.64 Yuselin Greek 92 Filipstad Torsby 22.5
35.22 Martina Salander 92 Fredrikshof Moncton, CAN 23.7
35.11 Emilia Eklund 91 Upsala Karlstad 15.8
35.08 Sandra Brännstam 91 Hanviken Stockholm/S 11.8
34.15 *Regina Paet 91 Falun Västerås 10.9
34.03 Emma Arnsten 92 Trångsviken Krokom 8.8
33.76 Lina Bjurman 91 Skellefteå Boden 24.7

Sjukamp/K

5.446 Martina Salander 92 Fredrikshof Moncton, CAN 23.7
5.191 Josephine Rohr 91 Bålsta Tallinn, EST 27.6
5.156 Lisa Linnell 91 Ljungby Huddinge 5.9
4.413 Frida Lüppert Thomsson 92 Hammarby Huddinge 5.9
4.406 Sara Bley 91 Tjalve Huddinge 5.9
4.398 Mergime Jashari 92 Westmannia Lerum 30.5
4.227 Therése Lindhe 91 Kristinehamn Lerum 30.5
3.414 Johanna Enqvist 91 Eslöv Eslöv 19.9
3.319 Gabriella Nykvist 92 Tranås Huddinge 5.9
3.306 Frida Söderlund 92 Vallentuna Täby 16.5

>