Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 14 MAR, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2010.

100m

11.62 Lena Berntsson 78 Ullevi Sävedalen 6.6
11.64 Emma Rienas 82 IF Göta Karlstad 15.7
11.64 Jenny Kallur 81 Falun Oslo, NOR 4.6
11.68 Elin Backman 88 Helsingborg Helsingborg 11.7
11.79 Carolina Klüft 83 Växjö Stockholm/S 31.8
11.84 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Sävedalen 6.6
11.92 Julia Skugge 88 Glanshammar Uppsala 11.7
11.96 Mathilda Hultgren 89 Ymer Helsingborg 11.7
11.96 Linnea Alstermark 92 Hammarby Huddinge 18.6
12.01 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Göteborg/U 3.7
12.02 Isabelle Eurenius 89 Falun Lillehammer, NOR 20.6
12.02 Elin Östlund 91 Örebro Mannheim, GER 3.7
12.03 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Göteborg/U 3.7
12.06 Elin Westerlund 90 KA2 Karlstad 13.8
12.06 Stephanie Olsson 91 KA2 Göteborg/U 3.7
12.08 Daniella Busk 93 Malmö Karlskrona 19.6
12.13 Petra Larsson 90 Gefle Eskilstuna 8.6
12.14 Caroline Lundahl 91 KA2 Karlstad 13.8
12.14 Gladys Bamane 89 Spårvägen Stockholm/S 31.8
12.18 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Gävle 17.7
12.22 Sofia Lund 86 Hässelby Göteborg/U 3.7
12.23 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Västerås 10.9
12.23 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sollentuna 11.6
12.23 Louise Kronlund 90 Falun Eskilstuna 8.6
12.24 Emma Fredriksson 91 Hammarby Helsingborg 11.7
12.24 Mary Ann Andreasson 92 Arvika Göteborg/U 3.7
medvind
11.57 Lena Berntsson 78 Ullevi Sävedalen 6.6
11.60 Carolina Klüft 83 Växjö Helsinki, FIN 27.8
11.62 Jenny Kallur 81 Falun Sävedalen 6.6
11.86 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sundsvall 8.8
12.02 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Sundsvall 8.8
12.05 Helene Bourdin 80 Täby Sundsvall 8.8
12.06 Daniella Busk 93 Malmö Karlskrona 19.6
12.06 Josefin Magnusson 89 Malmö Malmö/S 3.8
12.10 Caroline Lundahl 91 KA2 Karlskrona 19.6
12.10 Emma Fredriksson 91 Hammarby Malmö/S 3.8
12.17 Sofia Lund 86 Hässelby Västerås 1.8
12.17 Elina Palmquist 91 IF Göta Torsby 22.5
12.21 Emelie Svensson 89 Ullevi Sävedalen 6.6
12.22 Linnea Björninger 94 Ymer Norrköping 19.6
12.24 Caroline Tegel 90 IF Göta Torsby 22.5

200m

23.50 Elin Backman 88 Helsingborg Budapest, HUN 20.6
23.55 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Stockholm/S 6.8
24.03 Helene Bourdin 80 Täby Sundsvall 8.8
24.22 Carolina Klüft 83 Växjö Stockholm/S 31.8
24.30 Mathilda Hultgren 89 Ullevi Göteborg/U 4.7
24.42 Sofie Persson 87 Hammarby Helsingborg 10.7
24.50 Stephanie Olsson 91 KA2 Falun 21.8
24.50 *Stine M Tomb 86 Hammarby Göteborg/U 4.7
24.51 Jenny Kallur 81 Falun Enskede 16.5
24.52 Lena Berntsson 78 Ullevi Leiden, NED 12.6
24.53 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Barcelona, ESP 30.7
24.58 Gladys Bamane 89 Spårvägen Göteborg/U 4.7
24.65 Emelie Svensson 89 Ullevi Göteborg/U 4.7
24.69 Petra Larsson 90 Gefle Gävle 16.7
24.72 Elin Westerlund 90 KA2 Karlstad 14.8
24.72 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Stockholm/S 31.8
24.74 Elin Östlund 91 Örebro Mannheim, GER 4.7
24.76 Lynette Morgan 91 Malmö Germiston, RSA 11.4
24.79 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Helsingborg 10.7
24.82 Josefin Magnusson 89 Malmö Köbenhavn, DEN 5.6
24.83 Martina Salander 92 Fredrikshof Sundsvall 8.8
24.88 Julia Hässel 94 Tureberg Leppävaara, FIN 28.8
24.90 Sandra Wagner 92 Örebro Karlstad 14.8
24.97 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Göteborg/U 4.7
24.98 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Karlstad 15.8
medvind
24.05 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Talence, FRA 18.9

400m

53.40 Helene Bourdin 80 Täby Falun 22.8
53.41 Sofie Persson 87 Hammarby Baton Rouge, LA 17.4
53.97 Rebecca Högberg 84 Hammarby Oslo, NOR 4.6
54.04 *Stine M Tomb 86 Hammarby Göteborg/U 3.7
54.28 Josefin Magnusson 89 Malmö Falun 22.8
54.36 Sandra Wagner 92 Örebro Falun 22.8
55.06 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Oxford, MS 10.4
55.09 Lotta Lindsén 90 Tureberg Karlstad 14.8
55.22 Elin Moraiti 91 Falun Falun 22.8
55.38 Emilia Granqvist 90 Östersund Sollentuna 11.6
55.52 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Stockholm/S 31.8
55.59 Ulrika Johansson 80 Växjö Sollentuna 1.7
56.07 Betty Strandberg 95 Gefle Helsingborg 11.7
56.16 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Huddinge 19.6
56.61 Malin Lindblom 91 Gefle Göteborg/U 3.7
56.67 Sofia Thorin 89 Örebro Karlstad 15.7
57.19 Sara Bley 91 Tjalve Göteborg/U 3.7
57.23 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Västerås 12.9
57.29 Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägen Västerås 1.8
57.46 Charlotte Johansson 86 Lidingö Falun 22.8
57.50 Jessica Bloodworth 93 Tranås Västerås 12.9
57.72 Sofie Näslund 92 Vingarna Göteborg/U 3.7
57.77 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Skellefteå 19.6
57.80 Nikita Burton 94 Eskilstuna Gävle 18.7
57.86 Lovisa Lindh 91 Ullevi Karlstad 13.8
Manuell tidtagning
57.6m Emma Agerbjer 85 Växjö Växjö 16.5

800m

2:00.70 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Göteborg/S 10.8
2:04.27 Sofia Öberg 90 Lidingö Lapinlahti, FIN 18.7
2:07.28 Lovisa Lindh 91 Ullevi Mannheim, GER 4.7
2:07.29 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Helsinki, FIN 28.8
2:07.66 Elin Moraiti 91 Falun Stockholm/S 6.8
2:08.13 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Leiden, NED 12.6
2:08.20 Lisa Forsberg 89 Falun Norman, OK 24.4
2:08.25 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Barcelona, ESP 31.7
2:08.47 Josefine Koskinen 89 Enhörna Irvine, CA 2.5
2:09.11 Betty Strandberg 95 Gefle Stockholm/S 31.8
2:09.57 Ulrika Johansson 80 Växjö Stockholm/S 31.8
2:09.60 Caroline Högardh 92 Halmstad Mannheim, GER 4.7
2:10.29 Rebecca Högberg 84 Hammarby Enskede 16.5
2:10.35 *Meraf Bahta 89 Hälle Göteborg/U 4.7
2:11.05 Lotta Lindsén 90 Tureberg Göteborg/U 4.7
2:11.63 Jenny Håland 93 Tumba Göteborg/U 4.7
2:11.91 Samia Adan 90 Hässelby Tampa, FL 19.3
2:11.99 Frida Flodström 87 Tureberg Sollentuna 12.6
2:12.07 Maria Jangsten 89 Sävedalen Tempe, AZ 20.3
2:12.53 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Göteborg/S 10.8
2:12.73 Elin Andersson 90 Lund Stockholm/S 6.8
2:12.76 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Göteborg/U 4.7
2:13.13 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Falun 21.8
2:13.22 Jessica Lundmark 90 Skellefteå Karlstad 15.8
2:13.34 Felicia Hellberg Berglund 95 Sundbyberg Kil 14.8

1500m

4:09.42 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Barcelona, ESP 30.7
4:22.79 Sofia Öberg 90 Lidingö Sollentuna 1.7
4:22.86 *Meraf Bahta 89 Hälle Sollentuna 1.7
4:22.98 Ulrika Johansson 75 Rånäs Uppsala 11.7
4:24.35 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Helsinki, FIN 27.8
4:25.00 Mary Alenbratt 90 Ullevi Orlando, FL 16.5
4:25.35 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Sollentuna 1.7
4:26.48 Madeleine Larsson 81 Hässelby Sollentuna 1.7
4:30.07 Lisa Forsberg 89 Falun Karlstad 14.8
4:30.30 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Eskilstuna 8.6
4:32.42 Lena Örn 88 Spårvägen Söderhamn 4.9
4:32.76 Linn Nilsson 90 Hälle Charlotte, NC 27.5
4:33.14 Caroline Högardh 92 Halmstad Mannheim, GER 3.7
4:33.53 Felicia Hellberg Berglund 95 Sundbyberg Sollentuna 13.6
4:33.64 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Walnut, CA 16.4
4:34.30 Elina Johansson 89 Spårvägen Söderhamn 4.9
4:34.44 Elin Borglund 91 Sävedalen Karlstad 14.8
4:34.83 Agnes Sjöström 94 Westmannia Leppävaara, FIN 28.8
4:35.32 Beata Falk 89 Norrköping Gävle 18.7
4:36.13 Maria Jangsten 89 Sävedalen Princeton, NJ 2.4
4:36.31 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Walnut, CA 16.4
4:36.74 Sarah Lahti 95 Klippan Stockholm/S 8.8
4:37.11 Josefine Koskinen 89 Enhörna Norwalk, CA 17.4
4:37.56 Hanna Karlsson 79 Malmö Eskilstuna 8.6
4:37.89 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Karlstad 14.8

3000m

9:22.03 Ulrika Johansson 75 Rånäs Oslo, NOR 19.5
9:23.77 Lisa Blommé 78 Hässelby Stockholm/S 22.6
9:24.02 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Budapest, HUN 19.6
9:36.76 Isabellah Andersson 80 Hässelby Falun 22.8
9:39.85 *Meraf Bahta 89 Hälle Göteborg/S 1.6
9:40.27 Hanna Karlsson 79 Malmö Göteborg/S 1.6
9:49.33 Susanne Grimfors 77 Studenterna Sollentuna 1.7
9:50.68 Lena Örn 88 Spårvägen Göteborg/S 10.8
9:52.54 Louise Wiker 79 Hässelby Norrköping 2.10
9:53.14 Felicia Hellberg Berglund 95 Sundbyberg Göteborg/U 2.7
9:53.91 Amanda Lönnquist 94 Ystad Tårnby, DEN 2.5
9:54.55 Anna von Schenck 73 Hässelby Sollentuna 1.7
9:54.90 Gabriella Samuelsson 87 Hässelby Sollentuna 1.7
9:57.30 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Lerum 24.6
10:03.82 Malin Wikström 93 Gränsen Göteborg/U 2.7
10:04.43 Karin Sennvall 80 Örebro Hallsberg 5.6
10:06.36 Elin Borglund 91 Sävedalen Akureyri, ISL 28.8
10:07.07 Anna Ställberg 82 Tumba Sätra 16.5
10:07.96 Elina Johansson 89 Spårvägen Stockholm/S 23.7
10:09.83 Jessica Gunnarsson 76 Oslo, NOR 29.6
10:12.05 Louise Bichler 91 Sävedalen Akureyri, ISL 28.8
10:16.07 Petra Hedenqvist 90 Spårvägen Stockholm/S 23.7
10:17.41 Sarah Lahti 95 Klippan Helsingborg 9.7
10:17.53 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Stockholm/S 23.7
10:20.32 Sandra Södergren 89 Gnistan Hässleholm 1.8

5000m

16:05.80 Isabellah Andersson 80 Hässelby Falun 22.8
16:16.30 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Watford, GBR 12.6
16:18.17 Lisa Blommé 78 Hässelby Sollentuna 1.7
16:19.35 Susanne Grimfors 77 Studenterna Sollentuna 1.7
16:22.76 Anna von Schenck 73 Hässelby Sollentuna 1.7
16:26.66 Gabriella Samuelsson 87 Gotland Sollentuna 1.7
16:28.77 *Meraf Bahta 89 Hälle Stockholm/S 22.6
16:35.67 *Jeri Emeru 89 Skellefteå Umeå 19.9
16:50.83 Karin Sennvall 80 Örebro Helsinki, FIN 28.8
16:52.79 Madeleine Larsson 81 Hässelby Sävedalen 6.6
17:02.68 Louise Wiker 79 Hässelby Stockholm/S 1.9
17:19.37 Anna Ställberg 82 Tumba Stockholm/K 4.10
17:24.47 Amanda Lönnquist 94 Ystad Eslöv 2.6
17:25.98 Marie Eriksson 86 Tväråselet Falun 22.8
17:26.58 Elina Johansson 89 Spårvägen Karlstad 13.8
17:27.81 Beata Falk 89 Norrköping Falun 22.8
17:28.48 Sara Sjökvist 89 Täby Palo Alto, CA 26.3
17:28.67 Maria Sandström 90 Malmö Söderhamn 5.9
17:43.36 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Stockholm/S 22.6
17:43.42 Kajsa Berg 79 Huddinge Enskede 16.5
17:44.93 Cornelia Henriksson 85 Morjärv Boden 25.7
17:49.7m Cecilia Kleist 82 Akele Mjölby 4.5
17:49.93 Jessica Gunnarsson 76 Sandnes, NOR 22.8
17:50.01 Annika Eriksson 80 Trångsviken Jönköping 10.8
17:52.44 Tove Berg 77 Spårvägen Huddinge 29.7

10000m

33:46.35 Isabellah Andersson 80 Hässelby Falun 20.8
34:08.14 Susanne Grimfors 77 Studenterna Stockholm/S 10.8
34:15.14 Anna von Schenck 73 Hässelby Helsinki, FIN 27.8
34:54.10 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Kerava, FIN 23.5
34:56.72 Karin Sennvall 80 Örebro Falun 20.8
35:50.45 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Falun 20.8
35:57.50 Marie Eriksson 86 Tväråselet Falun 20.8
36:08.69 Beata Falk 89 Norrköping Falun 20.8
36:26.43 Louise Wiker 79 Hässelby Falun 20.8
36:48.95 Lena Eliasson 81 Hässelby Falun 20.8
37:10.98 Hanna Michaelsson 89 Rånäs Falun 20.8
37:13.3m Annika Eriksson 80 Trångsviken Jönköping 9.10
37:13.73 Sofie Barkstedt 86 Oskarshamn Falun 20.8
37:14.44 Anna Ställberg 82 Tumba Stockholm/S 10.8
37:19.03 Cornelia Henriksson 85 Morjärv Falun 20.8
37:20.64 Tove Berg 77 Spårvägen Kerava, FIN 23.5
37:55.16 Lotta Lennartsson 69 Start Hallsberg 11.8
38:02.26 Sandra Södergren 89 Gnistan Karlskrona 25.8
39:28.89 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Hallsberg 11.8
39:58.80 Rebecka Törner 86 Studenterna Stockholm/S 10.8
40:18.28 Pauline Levinson 77 Studenterna Stockholm/S 10.8
40:40.0m Paula Wass 68 Kville Göteborg/S 2.9
41:12.23 Anna Stavlind 70 IFK Linköping Högby 8.8
41:18.6m Susanne Reiman 69 Akele Mjölby 31.8

Halvmarathon

1:10.02 Isabellah Andersson 80 Hässelby Venlo, NED 21.3
1:16.07 Anna von Schenck 73 Hässelby Stockholm 11.9
1:16.36 Lena Gavelin 74 Trångsviken Göteborg 22.5
1:16.56 Anna Rahm 81 Rånäs Stockholm 11.9
1:18.05 Karin Sennvall 80 Örebro Nora 11.9
1:18.41 Cecilia Fager 75 Hässelby Berlin, GER 28.3
1:18.54 Kajsa Berg 79 Huddinge Berlin, GER 28.3
1:20.25 Jessica Gunnarsson 76 Oslo, NOR 26.9
1:20.35 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Stockholm 11.9
1:20.47 Therese Hagersjö 77 Göteborg 22.5
1:20.56 Marie Eriksson 86 Tväråselet Stockholm 11.9
1:21.02 Johanna Bohlin 90 Hässelby Halmstad 21.8
1:21.13 Sara Lindborg 83 Trångsviken Östersund 24.7
1:21.24 Sara Ivarsson 87 Malmö Veberöd 11.9
1:21.25 Heléne Willix 74 Spårvägen Halmstad 21.8
1:21.26 Gabriella Samuelsson 87 Gotland Stockholm 5.6
1:21.30 Josephine Ambjörnsson 83 Villstad Stockholm 11.9
1:21.37 Johanna Ottosson 76 Carmichael, CA 5.12
1:22.31 Anna Ställberg 82 Tumba Göteborg 22.5
1:23.19 Annika Eriksson 80 Trångsviken Kungsbacka 24.4
1:23.28 Karin Schön 62 Kville Göteborg 9.10
1:23.33 Johanna Eriksson 81 Motala Motala 31.7
1:23.35 Ann-Louise Nilsson 72 Filipstad Bålsta 16.10
1:23.44 Eva Nyström 77 Ullevi Göteborg 22.5
1:23.56 Jenny Jansson 76 Kattisavan Stockholm 5.6
Broloppet
1:19.27 Sara Ivarsson 87 Malmö Kastrup-Limhamn 12.6
1:20.26 Erica Rönnhage 85 Heleneholm Kastrup-Limhamn 12.6
1:20.57 Maria Andersson 79 IS Göta Kastrup-Limhamn 12.6

Marathon

2:25.10 Isabellah Andersson 80 Hässelby Frankfurt, GER 31.10
2:38.22 Lena Gavelin 74 Trångsviken Zürich, SUI 11.4
2:39.20 Anna von Schenck 73 Hässelby Rotterdam, NED 11.4
2:45.29 Kajsa Berg 79 Huddinge Hamburg, GER 25.4
2:45.32 Johanna Ottosson 76 Sacramento, CA 5.12
2:46.33 Gabriella Samuelsson 87 Gotland Stockholm 5.6
2:47.23 Cecilia Fager 75 Hässelby Hamburg, GER 25.4
2:48.19 Therese Nordström 77 Stockholm 5.6
2:51.52 Josephine Ambjörnsson 83 Villstad Frankfurt, GER 31.10
2:53.01 Heléne Willix 74 Spårvägen Athina, GRE 31.10
2:54.49 Frida Södermark 78 Tjalve New York, NY 7.11
2:56.01 Jenny Jansson 76 Kattisavan Kiel, GER 27.2
2:56.24 Gloria Vinstedt 83 Studenterna Paris, FRA 11.4
2:56.31 Marlene Persson 70 Vattudalen Stockholm 5.6
2:56.38 Birgitta Karlsson 69 Skövde Stockholm 5.6
2:57.13 Annika Eriksson 80 Trångsviken Stockholm 5.6
2:58.15 Annica Karlsson 77 Studenterna Frankfurt, GER 31.10
2:58.51 Maria Andersson 79 IS Göta Amsterdam, NED 17.10
3:00.26 Josefin Gerdevåg 81 Start Stockholm 5.6
3:00.45 Hedda Lund 85 Västerås Stockholm 5.6
3:02.34 Linnea Lidström 86 Norrköping Stockholm 5.6
3:02.48 Annika Bardh 71 Graal Växjö 16.10
3:03.17 Christina Forslund 65 Nyland Nordingrå 14.8
3:03.21 Ida Bladh Johansson 83 Graal Växjö 16.10
3:04.20 Emma Berntsson 86 Elmhult Växjö 16.10

3000m hinder/76.2

9:53.63 Ulrika Johansson 75 Rånäs Oslo, NOR 4.6
10:15.0m Lena Örn 88 Spårvägen Watford, GBR 12.6
10:23.23 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Karlstad 15.7
10:31.32 Klara Bodinson 90 Lidingö Walnut, CA 15.4
11:02.79 Maria Borglund 91 Sävedalen Falun 21.8
11:15.85 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Göteborg/U 2.7
11:26.26 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen San Marcos, TX 24.4
11:28.11 Johanna Olsson 91 Täby Sätra 6.6
11:28.67 Emma Jansson 91 Ludvika Göteborg/U 2.7
11:32.29 Erika Svanborg 91 Bromma Falun 21.8
11:38.75 Emma Dahl 91 Örgryte Stockholm/S 29.6
11:42.27 Jenni Eiremo 89 Sacramento, CA 8.5
11:59.20 Ylva Stenström 92 Upsala Stockholm/S 29.6

100m häck/84.0

12.78 Susanna Kallur 81 Falun Randall's Island, NY 12.6
13.38 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Göteborg/S 10.8
13.48 Elin Westerlund 90 KA2 Leiden, NED 12.6
13.80 Caroline Lundahl 91 KA2 Moncton, CAN 20.7
14.05 Moa Larsson 85 Ullevi Sävedalen 6.6
14.19 Isabell Englund 91 Malmö Mannheim, GER 4.7
14.20 Fatima Makakala 89 Hammarby Provo, UT 24.4
14.22 Nadja Casadei 83 Lidingö Uppsala 11.7
14.22 Marica Merkel-Johansson 91 KA2 Växjö 13.6
14.22 Frida Lüppert Thomsson 92 Hammarby Göteborg/U 4.7
14.25 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Falun 20.8
14.26 Emma Magnusson 85 Växjö Falun 20.8
14.32 Ellen Sääw 90 Falun Falun 20.8
14.33 Elina Palmquist 91 IF Göta Torsby 22.5
14.35 Maja Rogemyr 91 IF Göta Stockholm/S 31.8
14.40 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Stockholm/S 31.8
14.43 Isabelle Eurenius 89 Falun Sundsvall 8.8
14.49 Josephine Rohr 91 Bålsta Tallinn, EST 26.6
14.52 Martina Salander 92 Fredrikshof Huddinge 4.9
14.55 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Eskilstuna 8.6
14.67 Sandra Knezevic 92 Huddinge Sollentuna 1.7
14.73 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Malmö/S 3.8
14.74 Estelle Montler 91 Göteborgs KIK Karlstad 15.8
14.75 Josefin Svensson 89 Växjö Tallinn, EST 26.6
14.77 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Randers, DEN 12.6
medvind
14.18 Maja Rogemyr 91 IF Göta Sävedalen 6.6
14.55 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Randall's Island, NY 8.5

400m häck/76.2

57.23 Sofie Persson 87 Hammarby Barcelona, ESP 27.7
57.87 *Stine M Tomb 86 Hammarby Karlstad 15.7
59.00 Frida Persson 89 Hammarby Söderhamn 4.9
59.01 Emilia Granqvist 90 Östersund Helsinki, FIN 27.8
59.14 Ulrika Johansson 80 Växjö Leppävaara, FIN 30.6
59.68 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Mannheim, GER 4.7
60.47 Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägen Stockholm/S 31.8
61.30 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Stockholm/S 29.6
61.32 Sara Bley 91 Tjalve Falun 21.8
61.81 Sofie Näslund 92 Vingarna Gävle 17.7
62.07 Amanda Nilsson 83 Hammarby Sollentuna 12.6
62.59 Malin Lindblom 91 Gefle Falun 20.8
62.70 Jessica Bloodworth 93 Tranås Tranås 19.6
63.00 Emmy Koskinen 89 Enhörna Princeton, NJ 3.4
63.12 Louise Martin 87 Hässelby Stockholm/S 31.8
63.37 Jasmine Sabir 92 Hammarby Sollentuna 12.6
63.40 Charlotte Johansson 86 Lidingö Falun 20.8
63.63 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Stockholm/S 11.8
63.86 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Norrköping 15.6
63.89 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden Falun 20.8
64.07 Jessica Hermansson 88 Eslöv Helsingborg 9.7
64.24 Samia Adan 90 Hässelby Daytona Beach, FL 3.4
64.41 Karolina Busznyak 84 Tumba Göteborg/U 2.7
64.92 Rakel Ekendahl 91 Hässelby Eskilstuna 8.6
65.14 Helena Karlsson 92 Örebro Enskede 16.5

Höjd

2.01 Emma Green 84 Örgryte Barcelona, ESP 1.8
1.90 Ebba Jungmark 87 Mölndal Bühl, GER 18.6
1.86 Anna Alexson 87 Spårvägen Kil 5.6
1.82 Ellen Björklund 90 Lund Leiden, NED 12.6
1.82 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Mannheim, GER 4.7
1.79 My Nordström 90 Norrköping Söderhamn 5.9
1.78 Sofie Skoog 90 IF Göta Helsingborg 10.7
1.77 Jenny Isgren 81 Spårvägen Falun 21.8
1.75 Kajsa Bergqvist 76 Tureberg Sätra 16.5
1.75 Lisa Thelander 93 Halmstad Halmstad 17.7
1.75 Linn Gustavsson 92 Ymer Göteborg/U 2.7
1.74 Kristina Eriksson 89 Rånäs Karlstad 15.8
1.74 Moa Thorstensson 90 Spårvägen Karlstad 15.8
1.74 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Barcelona, ESP 30.7
1.73 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Gävle 19.9
1.73 Daniella Eriksson 87 Västerås Falun 21.8
1.72 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Västerås 12.9
1.72 Lisa Engman 94 Kil Kil 25.6
1.71 Molly Bergvall 95 Växjö Gävle 19.9
1.71 Ida Virdebrant 94 Växjö Kil 5.6
1.71 Signe Svensén 96 Kristianstad Ängelholm 5.6
1.70 Johanna Hellgren 92 Bålsta Västerås 12.9
1.70 Erika Chytraeus 92 Huddinge Karlstad 13.8
1.70 Caroline Andersson 93 Gefle Gävle 15.6
1.70 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Motala 16.5
1.70 Nadja Casadei 83 Lidingö Göteborg/U 2.7
1.70 Sofie Björklund 93 Båstad Karlskrona 20.6
1.70 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Villstad 29.8
1.70 Erika Löke 95 Falun Göteborg/U 4.7
1.70 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Huddinge 4.9

Stav

4.47 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Moskva, RUS 22.5
4.30 Hanna-Mia Persson 78 Örgryte Karlskrona 11.7
4.20 Malin Dahlström 89 Ullevi Karlskrona 18.7
4.20 Michaela Meijer 93 Örgryte Eskilstuna 8.6
4.12 Petra Olsen 90 Malmö Halmstad 18.7
4.01 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Stockholm/S 29.6
4.01 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Göteborg/U 3.7
3.97 Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden Göteborg/U 4.7
3.88 Klara Vegerfors 80 Spårvägen Sollentuna 1.7
3.87 Lisa Wälitalo 82 KA2 Göteborg/S 10.8
3.79 Victoria Bengtsson 90 KA2 Helsingborg 10.7
3.73 Sara Eriksson 91 Ullevi Falun 21.8
3.70 Sophie Jensen 92 Spårvägen Växjö/L 4.9
3.68 Linda Carlsson 90 Ymer Göteborg/S 2.8
3.65 Nathalie Busk 91 Malmö Göteborg/U 4.7
3.61 Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö Kil 13.8
3.55 Theresia Nyberg 92 Örgryte Karlskrona 10.7
3.42 Hedvig Samuelsson 91 Kalmarsund Stockholm/S 8.8
3.35 Emma Nilsson 95 Malmö Västerås 10.9
3.30 Emma Norss 94 Hammarby Huddinge 19.6
3.30 Lisa Torell 91 Mölndal Karlskrona 19.6
3.28 Lisa Lantz 92 Växjö Stockholm/S 31.8
3.26 Hanna Jansson 95 Falun Järvsö 19.9
3.25 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Kalmar 25.9
3.25 Olivia Axell 94 Lerum Göteborg/S 28.8
provisorisk bana
4.20 Malin Dahlström 89 Ullevi Recklinghausen, GER 4.6

Längd

6.62 Carolina Klüft 83 Växjö Barcelona, ESP 27.7
6.33 Erica Jarder 86 Spårvägen Köbenhavn, DEN 18.7
6.26 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg/U 3.7
6.23 Malin Olsson 90 Malmö Sierra Nevada, ESP 10.7
6.15 Linda Berntsson 87 Mölndal Sierra Nevada, ESP 10.7
6.12 Jasmine Andersson 88 Tjalve Karlstad 14.8
6.09 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Talence, FRA 19.9
6.09 Sofia Lund 86 Hässelby Göteborg/U 3.7
6.08 Angelica Ström 81 Gefle Sierra Nevada, ESP 10.7
6.05 Malin Marmbrandt 85 Västerås Princeton, NJ 15.5
6.02 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Göteborg/U 3.7
6.01 Josephine Rohr 91 Bålsta Karlstad 14.8
6.00 Elise Malmberg 95 Hässleholm Göteborg/U 2.7
5.96 Linda Bergh 89 Hässelby Falun 21.8
5.92 Martina Salander 92 Fredrikshof Karlstad 14.8
5.92 Johanna Nilsson 90 Kristianstad Göteborg/U 3.7
5.92 Melissa Stenzon 91 Göteborgs KIK Göteborg/U 3.7
5.91 Erika Brandt 92 Mölndal Sävedalen 6.6
5.90 Ida Carlsson 91 Växjö Göteborg/U 3.7
5.88 Sandra Törnros 95 Gefle Kil 14.8
5.85 Elin Larsson 94 Falkenberg Västerås 12.9
5.85 Kim McCabe 90 Lund Karlstad 14.8
5.82 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 12.9
5.81 Josefin Svensson 89 Växjö Falun 21.8
5.80 Malin Dahlström 89 Ullevi Stockholm/S 31.8
okänd vind
5.94 Frida Lüppert Thomsson 92 Hammarby Falun 21.8
5.81 Andrea Nybäck 90 IF Göta Palisades Park, NJ 10.4
medvind
6.30 Malin Marmbrandt 85 Västerås Randall's Island, NY 8.5
6.26 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Barcelona, ESP 31.7
6.19 Nadja Casadei 83 Lidingö Göteborg/U 3.7
6.16 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Tallinn, EST 27.6
6.05 Linda Bergh 89 Hässelby Falun 22.8
6.01 Erika Brandt 92 Mölndal Sävedalen 6.6
5.96 Martina Salander 92 Fredrikshof Karlstad 14.8
5.94 Josefin Svensson 89 Växjö Tallinn, EST 27.6
5.89 Kim McCabe 90 Lund Göteborg/U 3.7
5.88 Sofie Sandberg 85 Gefle Sävedalen 6.6
5.80 Charlotte Skogström 93 Täby Göteborg/U 3.7
5.80 Mergime Jashari 92 Westmannia Göteborg/U 3.7

Tresteg

13.56 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Singapore, SIN 23.8
13.28 Kristin Franke-Björkman 91 IF Göta Mannheim, GER 3.7
13.20 Anna Alexson 87 Spårvägen Göteborg/U 4.7
13.00 Maria Augutis 90 Ullevi Greensboro, NC 29.5
13.00 Angelica Ström 81 Gefle Sierra Nevada, ESP 4.7
12.90 Izehi Ileso 89 Ullevi Lawrence, KS 16.4
12.78 Lynn Johnson 94 Ullevi Gävle 19.9
12.74 Malin Marmbrandt 85 Västerås Falun 20.8
12.63 Erica Jarder 86 Spårvägen Köbenhavn, DEN 18.7
12.58 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Eskilstuna 8.6
12.54 Sofie Lindesten 88 Hellas Söderhamn 5.9
12.48 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Västerås 12.9
12.48 Jasmine Andersson 88 Tjalve Karlstad 15.8
12.48 Sara Brankell 81 Mölndal Huddinge 20.6
12.46 Kajsa Levin 83 Mölndal Helsinki, FIN 27.8
12.37 Jasmin Sabir 92 Hammarby Falun 20.8
12.37 Martina Wahnström 87 Ullevi Sävedalen 6.6
12.26 Sofia Nilsson 95 Gefle Kil 15.8
11.96 Stina Nilsson 87 Ume FI Boden 25.7
11.93 Malin Andersson 90 Hakarpspojkarna Göteborg/U 4.7
11.91 Josephine Rohr 91 Bålsta Karlstad 15.8
11.87 Rebecka Abrahamsson 94 Udd Västerås 10.9
11.84 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Karlstad 13.8
11.84 Madeleine Nilsson 91 Gefle Karlstad 15.8
11.82 Mikaela Lindqvist 91 Falun Gävle 16.7
medvind
13.05 Sara Brankell 81 Mölndal Sävedalen 6.6
13.04 Angelica Ström 81 Gefle Sävedalen 6.6
13.00 Maria Augutis 90 Ullevi Athens, GA 17.4
12.12 Mikaela Lindqvist 91 Falun Gävle 16.7
12.00 Malin Andersson 90 Hakarpspojkarna Marsa, MLT 10.4
11.83 Elise Malmberg 95 Hässleholm Hässleholm 31.7

Kula/4.0

18.17 Helena Engman 76 Riviera Göteborg/S 10.8
15.95 Catarina Andersson 77 Hässelby Karlskrona 19.6
14.40 Mikaela Johansson 84 Ärla Stockholm/Ö 23.7
14.35 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Helsingborg 11.7
14.35 Anna Wikström 87 Tumba Nyköping 22.9
14.18 Frida Åkerström 90 Huddinge Sollentuna 1.7
13.67 Sandra Andersson 90 Ullevi Bottnaryd 5.7
13.66 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg/S-K 3.9
13.63 Ellinore Hallin 87 Växjö Växjö 16.5
13.48 Nadja Casadei 83 Lidingö Huddinge 19.6
13.45 Martina Salander 92 Fredrikshof Karlstad 15.8
13.39 Jennie Söderholm 93 Västerås Moskva, RUS 22.5
13.22 Julia Wiberg 92 Contact Hässleholm 19.6
13.13 Jenny-Lee Angbah 90 Ullevi Falun/FT 19.8
12.99 Moa Eskilsson 93 Villstad Tranås 19.6
12.95 Annika Petersson 79 Gefle Enskede 16.5
12.89 Hanna Bengtson 92 Öresund Karlstad 15.8
12.65 Jenny Johansson 88 Västerås Uppsala 18.9
12.62 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Sävedalen 6.6
12.55 Teres Christensson 89 Mölndal Göteborg/U 3.7
12.36 Josephine Rohr 91 Bålsta Tallinn, EST 26.6
12.34 Victoria Johansson 92 Tranås Stockholm/Ktg 5.8
12.23 *Mari Kogstad 89 Örebro Örebro 24.6
12.20 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Karlstad 15.8
12.12 Frida Johansson 93 Eslöv Vellinge 13.6

Diskus/1.0

61.30 Anna Söderberg 73 Ullevi Aremark, NOR 1.7
57.71 Sofia Larsson 88 IF Göta Helsingborg 11.7
50.75 Jenny Johansson 88 Västerås Västerås 5.6
49.67 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Helsingborg 11.7
49.18 Angela Åkeson 79 IF Göta Nyköping 29.5
49.03 Anna Wikström 87 Tumba Bottnaryd 3.7
48.59 Sandra Andersson 90 Ullevi Bottnaryd 3.7
47.57 Heidi Schmidt 93 Täby Singapore, SIN 21.8
46.20 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Helsingborg 11.7
45.20 Anna-Karin Adriansson 81 Ullevi Göteborg/S 1.6
45.15 Julia Wiberg 92 Contact Göteborg/U 4.7
43.97 Frida Åkerström 90 Huddinge Sätra 13.7
43.58 Moa Eskilsson 93 Villstad Värnamo 23.5
43.22 Elinor Forssander 88 Hässelby Stockholm/S 31.8
43.04 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätt Jönköping 25.5
42.88 Karin Engström 83 Spårvägen Västerås/Ap 28.6
42.77 Emma Ljungberg 94 Nyköping Trosa 9.8
42.55 Jennie Söderholm 93 Västerås Västerås/Ap 31.7
42.25 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Göteborg/U 4.7
42.22 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Jönköping 10.8
42.19 Marie Nordahl 81 Falun Torsby 21.7
41.84 Lena Björk 76 Hofors Mora 3.7
40.65 Lina Bengtson 94 Heleneholm Helsingborg 10.7
39.91 Maria Wennlund 93 Filipstad Nyköping 29.5
39.72 Veronica Karlsson 80 Ullevi Göteborg/S-K 8.9

Slägga/4.0

69.28 Tracey Andersson 84 Trelleborg Eskilstuna 8.6
67.67 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne Helsinki, FIN 28.8
64.55 Marie Nordahl 81 Falun Arvika 1.8
63.49 Emma Johannesson 84 Ullevi Borås 24.7
62.13 Karolina Pedersen 87 Ullevi Göteborg/S 10.8
59.72 Karin Engström 83 Spårvägen Huddinge/J 20.6
59.67 Josefin Berg 85 IF Göta Gävle 16.7
58.99 Rebecka Kvist 83 Alvesta Falun 22.8
58.12 Johanna Rydberg 88 Västerås Quinta do Anjo, POR 14.3
57.85 Mikaela Johansson 84 Ärla Norman, OK 23.4
57.71 Linn Jonsson 92 Strömsund Strömsund 13.6
57.40 Malin Johansson 92 Strömsund Västerås/Ap 11.9
56.66 Ida Storm 91 Malmö Bottnaryd 4.7
55.76 Emelie Larsson 92 Huddinge Nyköping/T 30.5
55.50 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Logan, UT 17.4
55.14 Petra Öberg 89 Nyköping Nyköping/T 30.5
53.68 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Gävle 16.7
53.00 Maria Söderqvist 93 Heleneholm Nyköping/T 30.5
52.71 Charlotta Hyvönen 92 IFK Umeå Umeå/V 16.6
52.17 Amanda Eriksson 90 Bore Karlstad 14.8
51.89 Johanna Larsson 92 Filipstad Torsby 22.5
51.67 Eleni Larsson 93 Huddinge Karlstad 15.8
51.42 Liv Andersson 92 Ume FI Gävle 16.7
51.24 Kajsa Århäll 91 Mariestad Borås 13.6
51.06 Amanda Rydberg 93 Västerås Leppävaara, FIN 28.8

Spjut/600

56.20 Anna Wessman 89 Växjö Austin, TX 3.4
56.09 Annika Petersson 79 Gefle Sopot, POL 18.7
53.45 Marléne Lindström 85 Ununge Gävle 18.7
51.58 Emelie Larsson 91 Ullevi Växjö 22.5
50.32 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Söderhamn 4.9
48.22 Julia Eriksson 94 Ullevi Angered 19.6
48.15 Sofi Flinck 95 Västerås Gävle 19.9
47.61 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Enskede 16.5
46.18 Marie Barenfeld 85 Ullevi Sävedalen 5.6
45.45 Malin Andersson 93 Heleneholm Västerås 10.9
45.36 Matilda Elfgaard 92 Habo Helsingborg 10.7
44.95 Anna Boberg 87 Sävedalen Habo 20.6
44.83 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Jönköping 25.5
44.72 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Norrköping 22.5
44.39 Lisa Carlsson 94 Falun Västerås 11.9
44.28 *Mari Klaup 90 Örgryte Göteborg/S-K 18.9
43.38 Frida Olsson 94 Bore Kil 14.8
43.03 Emilia Amb 92 Bålsta Stockholm/S 29.6
42.80 Isabell Gradin 88 Hässelby Nyköping 29.5
41.07 Jenny Carlson 95 Ullevi Angered 19.6
40.72 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Sätra 16.5
40.70 Mia Axelsson 91 Kristinehamn Göteborg/U 2.7
40.14 Anna Pihlgren 82 Örebro Habo 20.6
39.97 Angeliqua Lafon 93 Söderhamn Gävle 18.7
39.91 Emelie Bjuremo 93 Bore Västerås 10.9

Sjukamp/K

6.146 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Barcelona, ESP 31.7
5.692 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Tallinn, EST 27.6
5.446 Martina Salander 92 Fredrikshof Moncton, CAN 23.7
5.200 Josefin Svensson 89 Växjö Tallinn, EST 27.6
5.191 Josephine Rohr 91 Bålsta Tallinn, EST 27.6
5.156 Lisa Linnell 91 Ljungby Huddinge 5.9
4.413 Frida Lüppert Thomsson 92 Hammarby Huddinge 5.9
4.406 Sara Bley 91 Tjalve Huddinge 5.9
4.398 Mergime Jashari 92 Westmannia Lerum 30.5
4.227 Therése Lindhe 91 Kristinehamn Lerum 30.5
3.414 Johanna Enqvist 91 Eslöv Eslöv 19.9
3.319 Gabriella Nykvist 92 Tranås Huddinge 5.9
3.306 Frida Söderlund 92 Vallentuna Täby 16.5

>