Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K22 ute 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 14 MAR, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2010.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1988-1990, P19/F19: Födda 1991-92, P17/F17: Födda 1993, P16/F16: Födda 1994, P15/F15: Födda 1995, P14/F14: Födda 1996 - plus ev 97:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.68 Elin Backman 88 Helsingborg Helsingborg 11.7
11.92 Julia Skugge 88 Glanshammar Uppsala 11.7
11.96 Mathilda Hultgren 89 Ymer Helsingborg 11.7
12.02 Isabelle Eurenius 89 Falun Lillehammer, NOR 20.6
12.06 Elin Westerlund 90 KA2 Karlstad 13.8
12.13 Petra Larsson 90 Gefle Eskilstuna 8.6
12.14 Gladys Bamane 89 Spårvägen Stockholm/S 31.8
12.23 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sollentuna 11.6
12.23 Louise Kronlund 90 Falun Eskilstuna 8.6
12.27 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Memphis, TN 20.3
12.34 Emelie Svensson 89 Ullevi Karlstad 13.8
12.38 Erica Pettersson 90 IF Göta Karlstad 15.7
12.43 Jasmine Andersson 88 Tjalve Göteborg/U 3.7
12.57 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Gävle 16.7
12.59 Caroline Tegel 90 IF Göta Lidköping 19.6
12.61 Emilia Granqvist 90 Östersund Bollnäs 10.7
12.61 Kim McCabe 90 Lund Halmstad 18.7
12.64 Fanny Lüppert Thomson 90 Täby Sätra 27.5
12.67 Johanna Nilsson 90 Kristianstad Göteborg/U 3.7
12.72 Sofie Lindesten 88 Hellas Uppsala 11.7
medvind
11.86 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sundsvall 8.8
12.06 Josefin Magnusson 89 Malmö Malmö/S 3.8
12.21 Emelie Svensson 89 Ullevi Sävedalen 6.6
12.24 Caroline Tegel 90 IF Göta Torsby 22.5
12.33 Jasmine Andersson 88 Tjalve Västerås 1.8
12.52 Malin Olsson 90 Malmö Karlskrona 19.6
12.56 Johanna Nilsson 90 Kristianstad Lund 28.8

200m

23.50 Elin Backman 88 Helsingborg Budapest, HUN 20.6
23.55 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Stockholm/S 6.8
24.30 Mathilda Hultgren 89 Ullevi Göteborg/U 4.7
24.58 Gladys Bamane 89 Spårvägen Göteborg/U 4.7
24.65 Emelie Svensson 89 Ullevi Göteborg/U 4.7
24.69 Petra Larsson 90 Gefle Gävle 16.7
24.72 Elin Westerlund 90 KA2 Karlstad 14.8
24.82 Josefin Magnusson 89 Malmö Köbenhavn, DEN 5.6
25.06 Emilia Granqvist 90 Östersund Stockholm/S 29.6
25.07 Fatima Makakala 89 Hammarby Provo, UT 24.4
25.22 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Helsingborg 10.7
25.27 Lotta Lindsén 90 Tureberg Stockholm/S 11.8
25.32 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Göteborg/U 4.7
25.38 Erica Pettersson 90 IF Göta Karlstad 14.8
25.44 Caroline Tegel 90 IF Göta Torsby 22.5
25.71 Josefin Svensson 89 Växjö Tallinn, EST 26.6
25.75 Jasmine Andersson 88 Tjalve Norrköping 22.5
25.93 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Norrköping 22.5
26.18 Sofie Lindesten 88 Hellas Huddinge 20.6
26.25 Emma Ulfberg 90 Hakarpspojkarna Göteborg/U 4.7
medvind
25.10 Lotta Lindsén 90 Tureberg Västerås 31.7
25.15 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Memphis, TN 20.3
25.26 Sofia Thorin 89 Örebro Sunne 10.7
25.79 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Tallinn, EST 26.6

400m

54.28 Josefin Magnusson 89 Malmö Falun 22.8
55.06 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Oxford, MS 10.4
55.09 Lotta Lindsén 90 Tureberg Karlstad 14.8
55.38 Emilia Granqvist 90 Östersund Sollentuna 11.6
55.52 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Stockholm/S 31.8
56.67 Sofia Thorin 89 Örebro Karlstad 15.7
58.28 Emma Ulfberg 90 Hakarpspojkarna Jönköping 4.9
58.31 Frida Persson 89 Hammarby Enskede 16.5
58.35 Lisa Forsberg 89 Falun Lubbock, TX 10.4
58.36 Emelie Svensson 89 Ullevi Lerum 24.6
58.41 Camilla Olsson 89 Hellas Göteborg/U 3.7
58.42 Jessica Lundmark 90 Skellefteå Gävle 18.7
58.49 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamn Karlstad 13.8
58.69 Elin Andersson 90 Lund Karlskrona 19.6
59.08 Josefine Koskinen 89 Enhörna La Jolla, CA 6.3
59.29 Josefine Kvist 89 Palo Alto, CA 6.3
59.85 Jessica Hermansson 88 Eslöv Göteborg/U 3.7
60.24 Samia Adan 90 Hässelby Daytona Beach, FL 18.4
60.24 Ann Hyvärinen 90 Örebro Eskilstuna 8.6
61.51 Louise Larsson 90 Hammarby Stockholm/S 23.7

800m

2:04.27 Sofia Öberg 90 Lidingö Lapinlahti, FIN 18.7
2:08.20 Lisa Forsberg 89 Falun Norman, OK 24.4
2:08.47 Josefine Koskinen 89 Enhörna Irvine, CA 2.5
2:10.35 *Meraf Bahta 89 Hälle Göteborg/U 4.7
2:11.05 Lotta Lindsén 90 Tureberg Göteborg/U 4.7
2:11.91 Samia Adan 90 Hässelby Tampa, FL 19.3
2:12.07 Maria Jangsten 89 Sävedalen Tempe, AZ 20.3
2:12.73 Elin Andersson 90 Lund Stockholm/S 6.8
2:13.22 Jessica Lundmark 90 Skellefteå Karlstad 15.8
2:13.69 Mary Alenbratt 90 Ullevi Walnut, CA 16.4
2:13.99 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Tallinn, EST 27.6
2:14.97 Nathalie Tolvers 90 Hammarby Karlstad 15.8
2:15.20 Hanna Nilsson 88 Ullevi Sävedalen 12.7
2:15.58 Emmy Koskinen 89 Enhörna Princeton, NJ 16.4
2:15.68 Linn Nilsson 90 Hälle Moorhead, MN 8.5
2:16.47 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Sävedalen 6.6
2:18.75 Olivia Bergvall 88 Oskarshamn Jönköping 23.6
2:19.30 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamn Norrköping 29.8
2:21.60 Ann Hyvärinen 90 Örebro Glanshammar 13.5
2:23.42 Emma Ulfberg 90 Hakarpspojkarna Villstad 29.8

1500m

4:22.79 Sofia Öberg 90 Lidingö Sollentuna 1.7
4:22.86 *Meraf Bahta 89 Hälle Sollentuna 1.7
4:25.00 Mary Alenbratt 90 Ullevi Orlando, FL 16.5
4:30.07 Lisa Forsberg 89 Falun Karlstad 14.8
4:32.42 Lena Örn 88 Spårvägen Söderhamn 4.9
4:32.76 Linn Nilsson 90 Hälle Charlotte, NC 27.5
4:34.30 Elina Johansson 89 Spårvägen Söderhamn 4.9
4:35.32 Beata Falk 89 Norrköping Gävle 18.7
4:36.13 Maria Jangsten 89 Sävedalen Princeton, NJ 2.4
4:37.11 Josefine Koskinen 89 Enhörna Norwalk, CA 17.4
4:38.22 Klara Bodinson 90 Lidingö Walnut, CA 16.4
4:39.00 Sara Sjökvist 89 Täby Orlando, FL 15.5
4:40.59 Olivia Bergvall 88 Oskarshamn Malmö/S 3.8
4:42.85 Elin Andersson 90 Lund Malmö/S 3.8
4:42.98 Petra Hedenqvist 90 Spårvägen Sollentuna 13.6
4:43.79 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Watford, GBR 12.6
4:43.97 Maria Sandström 90 Malmö Malmö/S 3.8
4:48.43 Karin Svensson 90 Örgryte Houston, TX 24.4
4:49.05 Jessica Hedenqvist 90 Spårvägen Stockholm/S 23.7
4:49.48 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Sollentuna 13.6

3000m

9:39.85 *Meraf Bahta 89 Hälle Göteborg/S 1.6
9:50.68 Lena Örn 88 Spårvägen Göteborg/S 10.8
10:07.96 Elina Johansson 89 Spårvägen Stockholm/S 23.7
10:16.07 Petra Hedenqvist 90 Spårvägen Stockholm/S 23.7
10:17.53 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Stockholm/S 23.7
10:20.32 Sandra Södergren 89 Gnistan Hässleholm 1.8
10:25.69 Beata Falk 89 Norrköping Falun 22.8
10:26.79 Maria Sandström 90 Malmö Helsingborg 9.7
10:30.16 Hanna Michaelsson 89 Rånäs Uddevalla 24.7
10:31.23 Sara Holmgren 90 Sävedalen Göteborg/S 1.6
10:44.33 Sara Sjökvist 89 Täby Falun 22.8
10:48.86 Hanna Keiser 89 Enhörna Sollentuna 11.6
10:49.55 Camilla Andersson 90 Sävedalen Uddevalla 24.7
11:11.32 Elin Jonsson 90 Hammarby Huddinge 20.6
11:18.18 Emmi Östlund 88 Hammarby Enskede 16.5
11:40.1m Sara Jelvegård 89 Enhörna Södertälje 4.8
11:44.45 Sarah Gustavsson 89 Ventura, CA 9.4
12:11.2m Emma Backteman 89 Akele Mjölby 11.5

5000m

16:28.77 *Meraf Bahta 89 Hälle Stockholm/S 22.6
16:35.67 *Jeri Emeru 89 Skellefteå Umeå 19.9
17:26.58 Elina Johansson 89 Spårvägen Karlstad 13.8
17:27.81 Beata Falk 89 Norrköping Falun 22.8
17:28.48 Sara Sjökvist 89 Täby Palo Alto, CA 26.3
17:28.67 Maria Sandström 90 Malmö Söderhamn 5.9
17:43.36 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Stockholm/S 22.6
17:55.93 Sandra Södergren 89 Gnistan Karlstad 13.8
18:00.68 Hanna Michaelsson 89 Rånäs Karlstad 13.8
18:24.80 Sara Holmgren 90 Sävedalen Karlstad 13.8
18:39.38 Malin Skoog 88 IFK Umeå Örnsköldsvik 1.8
18:56.02 Emmi Östlund 88 Hammarby Enskede 16.5
19:39.42 Camilla Andersson 90 Sävedalen Linköping 16.5
19:56.11 Sarah Gustavsson 89 Northridge, CA 13.3

2000m hinder/76.2

7:43.4m Maria Westher 90 Karlskoga Norrköping 16.10

100m häck/84.0

13.48 Elin Westerlund 90 KA2 Leiden, NED 12.6
14.20 Fatima Makakala 89 Hammarby Provo, UT 24.4
14.32 Ellen Sääw 90 Falun Falun 20.8
14.43 Isabelle Eurenius 89 Falun Sundsvall 8.8
14.55 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Eskilstuna 8.6
14.75 Josefin Svensson 89 Växjö Tallinn, EST 26.6
14.77 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Randers, DEN 12.6
14.82 Caroline Tegel 90 IF Göta Jönköping 23.6
14.97 Angelica Engberg 89 Hässelby Gävle 16.7
15.99 Lisa Nyström 89 Kalmarsund Kalmar 25.9
16.18 Andrea Nybäck 90 IF Göta West Long Branch, NJ 27.3
17.97 Cicela Groth 90 Vallentuna Huddinge 20.6
medvind
17.41 Emma Granlund 89 Skellefteå Örnsköldsvik 1.8

400m häck/76.2

59.00 Frida Persson 89 Hammarby Söderhamn 4.9
59.01 Emilia Granqvist 90 Östersund Helsinki, FIN 27.8
63.00 Emmy Koskinen 89 Enhörna Princeton, NJ 3.4
63.86 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Norrköping 15.6
64.07 Jessica Hermansson 88 Eslöv Helsingborg 9.7
64.24 Samia Adan 90 Hässelby Daytona Beach, FL 3.4
65.36 Johanna Mann 89 Falun Enskede 16.5
65.83 Josefine Kvist 89 Berkeley, CA 10.4
66.08 Emma Lagerqvist 89 Växjö Stockholm/S 31.8
66.56 Lina Hansson 90 Orient Göteborg/U 2.7
68.78 Paulina Engfors 90 Hammarby Göteborg/U 2.7
68.83 Beatrice Enckell 88 Udd Daytona Beach, FL 18.4
69.42 Elin Nilsson 88 Växjö Villstad 28.8
70.41 Alexandra Axell 89 Lerum Göteborg/U 2.7

Höjd

1.82 Ellen Björklund 90 Lund Leiden, NED 12.6
1.79 My Nordström 90 Norrköping Söderhamn 5.9
1.78 Sofie Skoog 90 IF Göta Helsingborg 10.7
1.74 Kristina Eriksson 89 Rånäs Karlstad 15.8
1.74 Moa Thorstensson 90 Spårvägen Karlstad 15.8
1.70 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Motala 16.5
1.68 Jennifer Lundgren 90 Rigor Malmö/S 3.8
1.66 Ebba Didner 90 Öresund Vellinge 12.6
1.65 Jessica Robson 89 Järvsö Myrtle Beach, SC 19.3
1.63 Josefin Svensson 89 Växjö Huddinge 4.9
1.62 Caroline Hartung 90 Lidköping Falköping 22.8
1.62 Emilia Bengtsson 89 Helsingborg Ängelholm 6.6
1.56 Anna Stahle 90 Trollhättans FIK Karlstad 5.9
1.52 Anna Flodin 88 Strand Bollnäs 1.6

Stav

4.20 Malin Dahlström 89 Ullevi Karlskrona 18.7
4.12 Petra Olsen 90 Malmö Halmstad 18.7
4.01 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Stockholm/S 29.6
3.97 Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden Göteborg/U 4.7
3.79 Victoria Bengtsson 90 KA2 Helsingborg 10.7
3.68 Linda Carlsson 90 Ymer Göteborg/S 2.8
3.20 Louise Staffas 90 Ullevi Göteborg/S 2.8
2.60 Erika Drageryd 89 Örebro Enskede 16.5
2.60 Amanda Frid 88 Trelleborg Jönköping 16.5
provisorisk bana
4.20 Malin Dahlström 89 Ullevi Recklinghausen, GER 4.6

Längd

6.23 Malin Olsson 90 Malmö Sierra Nevada, ESP 10.7
6.12 Jasmine Andersson 88 Tjalve Karlstad 14.8
6.02 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Göteborg/U 3.7
5.96 Linda Bergh 89 Hässelby Falun 21.8
5.92 Johanna Nilsson 90 Kristianstad Göteborg/U 3.7
5.85 Kim McCabe 90 Lund Karlstad 14.8
5.81 Josefin Svensson 89 Växjö Falun 21.8
5.80 Malin Dahlström 89 Ullevi Stockholm/S 31.8
5.72 Johanna Froode 90 Örgryte Göteborg/U 3.7
5.64 Johanna Aalto 89 Kville Göteborg/U 3.7
5.63 Sofie Lindesten 88 Hellas Göteborg/U 3.7
5.54 Maria Augutis 90 Ullevi Athens, GA 10.4
5.54 Fatima Makakala 89 Hammarby Albuquerque, NM 14.5
5.51 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Halmstad 17.7
5.46 Angelica Engberg 89 Hässelby Göteborg/U 3.7
5.42 Andrea Nybäck 90 IF Göta Karlstad 14.8
5.42 Isabelle Eurenius 89 Falun Enskede 16.5
5.29 Malin Andersson 90 Hakarpspojkarna Jönköping 25.5
5.25 Camilla Eriksson 88 IF Göta Göteborg/U 3.7
5.15 Lydia Ståhlberg 90 Örbyhus Gävle 16.7
okänd vind
5.81 Andrea Nybäck 90 IF Göta Palisades Park, NJ 10.4
5.40 Izehi Ileso 89 Ullevi Council Bluffs, IA 1.5
medvind
6.16 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Tallinn, EST 27.6
6.05 Linda Bergh 89 Hässelby Falun 22.8
5.94 Josefin Svensson 89 Växjö Tallinn, EST 27.6
5.89 Kim McCabe 90 Lund Göteborg/U 3.7
5.79 Sofie Lindesten 88 Hellas Uppsala 10.7
5.55 Angelica Engberg 89 Hässelby Göteborg/U 3.7

Tresteg

13.00 Maria Augutis 90 Ullevi Greensboro, NC 29.5
12.90 Izehi Ileso 89 Ullevi Lawrence, KS 16.4
12.54 Sofie Lindesten 88 Hellas Söderhamn 5.9
12.48 Jasmine Andersson 88 Tjalve Karlstad 15.8
11.93 Malin Andersson 90 Hakarpspojkarna Göteborg/U 4.7
11.35 Johanna Froode 90 Örgryte Karlstad 15.8
11.31 Camilla Eriksson 88 IF Göta Karlstad 15.8
11.31 Ellen Björklund 90 Lund Växjö 16.5
11.22 Johanna Andersson 90 Ärla Sollentuna 11.6
11.03 Frida Lindström 90 Huddinge Karlstad 15.8
11.01 Angelica Engberg 89 Hässelby Stockholm/S 31.8
10.85 Madeleine Friberg 88 Ystad Karlstad 15.8
10.80 Mia Callenberg 89 Lerum Tranås 19.6
10.75 Emilia Forsell 90 Hammarby Stockholm/S 29.6
10.72 Emma Granlund 89 Skellefteå Skellefteå 7.7
10.59 Johanna Aalto 89 Kville Linköping 16.5
10.24 Lisa Nyström 89 Kalmarsund Villstad 29.8
10.02 Linda Beckius 90 IK Sisu Nässjö 8.9
okänd vind
10.26 Beatrice Enckell 88 Udd Daytona Beach, FL 20.2
10.20 Beatrice Enckell 88 Udd Daytona Beach, FL 18.4
medvind
13.00 Maria Augutis 90 Ullevi Athens, GA 17.4
12.00 Malin Andersson 90 Hakarpspojkarna Marsa, MLT 10.4
11.05 Madeleine Friberg 88 Ystad Karlstad 15.8

Kula/4.0

14.18 Frida Åkerström 90 Huddinge Sollentuna 1.7
13.67 Sandra Andersson 90 Ullevi Bottnaryd 5.7
13.13 Jenny-Lee Angbah 90 Ullevi Falun/FT 19.8
12.65 Jenny Johansson 88 Västerås Uppsala 18.9
12.62 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Sävedalen 6.6
12.55 Teres Christensson 89 Mölndal Göteborg/U 3.7
12.23 *Mari Kogstad 89 Örebro Örebro 24.6
12.08 Josefin Svensson 89 Växjö Karlskrona 19.6
11.96 Victoria Joäng 89 Malmö Malmö/S-K 16.6
11.95 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Tranås 26.9
11.68 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Västerås 4.9
11.62 Jenny Davidsson 88 Hammarby Enskede 16.5
11.42 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Tallinn, EST 26.6
11.39 Sofia Larsson 88 IF Göta Karlstad/M 10.10
11.21 *Mari Klaup 90 Örgryte Göteborg/S-K 18.9
10.94 Victoria Johansson 90 Norrköping Norrköping 19.6
10.76 Emma Wallin 90 Kungsängen Halmstad 17.7
10.54 Mia Callenberg 89 Lerum Jönköping 16.5
10.38 Maria Bengtsson 88 Växjö Kallinge 26.9
10.08 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Provo, UT 16.10

Diskus/1.0

57.71 Sofia Larsson 88 IF Göta Helsingborg 11.7
50.75 Jenny Johansson 88 Västerås Västerås 5.6
49.67 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Helsingborg 11.7
48.59 Sandra Andersson 90 Ullevi Bottnaryd 3.7
46.20 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Helsingborg 11.7
43.97 Frida Åkerström 90 Huddinge Sätra 13.7
43.22 Elinor Forssander 88 Hässelby Stockholm/S 31.8
42.22 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Jönköping 10.8
39.28 *Mari Kogstad 89 Örebro Göteborg/U 4.7
38.85 Emma Swärd 89 Södertälje IF Gävle 17.7
34.56 Maria Bengtsson 88 Växjö Kallinge 26.9
34.20 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Växjö 16.5
32.03 Elina Bengtsson 88 Motala Norrköping 15.6
31.82 Ida Claesson 90 Åhus Växjö 16.5
31.25 Anna Holm 90 Bollnäs Bollnäs 26.9
31.13 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Provo, UT 16.10
30.52 Mia Callenberg 89 Lerum Lerum 2.10
30.48 Alexandra Axell 89 Lerum Jönköping 16.5
29.77 Amanda Eriksson 90 Bore Torsby 12.9
29.43 Linn Wennbom 89 Valö Valö 22.8

Slägga/4.0

58.12 Johanna Rydberg 88 Västerås Quinta do Anjo, POR 14.3
55.50 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Logan, UT 17.4
55.14 Petra Öberg 89 Nyköping Nyköping/T 30.5
52.17 Amanda Eriksson 90 Bore Karlstad 14.8
49.94 Elinor Forssander 88 Hässelby Stockholm/S 31.8
48.75 Jennie Glarbjerg 90 Ullevi Göteborg/S-K 6.5
46.54 Therese Gävert 88 Huddinge Huddinge/J 20.6
44.82 Anna Hedström 90 Bore Torsby 21.9
43.25 Linda Drougge 90 Rånäs Sätra 16.5
41.72 Louise Johansson 90 Södertälje IF Karlstad 14.8
39.60 Emmie Borgqvist 88 Huddinge Karlshamn 20.7
39.02 Sofia Larsson 88 IF Göta Karlstad/M 10.10
39.00 Ida Borg 90 Göteborgs KIK Motala 16.5
38.91 Mariam Abdul Jalil 90 Ymer Borås 1.5
38.72 Sandra Andersson 90 Ullevi Göteborg/S-K 5.9
37.98 Maria Bengtsson 88 Växjö Kallinge 26.9
37.52 Ida Claesson 90 Åhus Växjö 16.5
37.19 Linnea Svensson 89 Lerum Tranås 19.6
36.20 *Mari Kogstad 89 Örebro Örebro 24.6
36.15 Jenny Johansson 88 Västerås Uppsala 18.9

Spjut/600

56.20 Anna Wessman 89 Växjö Austin, TX 3.4
50.32 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Söderhamn 4.9
47.61 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Enskede 16.5
44.72 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Norrköping 22.5
44.28 *Mari Klaup 90 Örgryte Göteborg/S-K 18.9
42.80 Isabell Gradin 88 Hässelby Nyköping 29.5
38.33 Josefine Westelindh 90 Ängelholm Ängelholm 6.6
37.53 Pernilla Wittikko 88 Piteå Boden 24.7
37.09 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Tranås 26.9
36.91 *Mari Kogstad 89 Örebro Göteborg/U 2.7
36.51 Sofia Eriksson 89 Hellas Sätra 2.5
35.66 Jenny Johansson 88 Västerås Uppsala 18.9
35.38 Anna Hedström 90 Bore Torsby 22.5
34.31 Andrea Nybäck 90 IF Göta Tempe, AZ 20.3
33.84 Josefin Svensson 89 Växjö Jönköping 25.5
33.28 Amanda Högström 89 Hässelby Timrå 21.8
32.68 Victoria Joäng 89 Malmö Malmö/S-K 16.6
32.13 Anna Flodin 88 Strand Bollnäs 1.6
31.93 Johanna Andersson 90 Villstad Tranås 19.6
31.68 Cecilia Lyngstam 89 Orient Motala 16.5

Sjukamp/K

5.692 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Tallinn, EST 27.6
5.200 Josefin Svensson 89 Växjö Tallinn, EST 27.6

>