Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M22 ute 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 14 MAR, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2010.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1988-1990, P19/F19: Födda 1991-92, P17/F17: Födda 1993, P16/F16: Födda 1994, P15/F15: Födda 1995, P14/F14: Födda 1996 - plus ev 97:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.48 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Jönköping 23.6
10.55 Edmund Yeboah 88 Hässelby Walnut, CA 17.4
10.62 Oskar Åberg 89 Solna Sävedalen 6.6
10.63 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Stockholm/S 6.8
10.83 Darko Sarovic 90 Ymer Kragujevac, SRB 24.7
10.84 Mathias Dufournier 90 IF Göta Stockholm/S 31.8
10.88 David Kallebäck 89 Varberg Täby 5.6
11.01 Dan Englesson 88 Tjalve Västerås 1.8
11.02 Carl Dahllöf 88 Ullevi Göteborg/U 3.7
11.04 Maximus Fröjd 90 Strömstad Uddevalla 24.7
11.06 Douglas Stenberg 90 IF Göta Randers, DEN 12.6
11.07 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Göteborg/U 3.7
11.13 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Helsingborg 11.7
11.14 Dennis Karanda 89 Malmö Malmö/He 21.8
11.15 Nils-Göran Nilsson 88 Tureberg Falun 20.8
11.15 Marvin Tay 90 Malmö Hässleholm 31.7
11.16 André Drummond 90 Spårvägen Stockholm/S 6.8
11.20 Erik Lindahl 90 Kville Skara 28.8
11.22 Robin Kruse 90 Upsala Uppsala 11.7
11.22 Hamza Kamara 90 Tjalve Norrköping 22.5
okänd vind
11.20 Mathias Johansson 90 Nedre Soppero Luleå 28.8
medvind
10.30 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Jönköping 23.6
10.52 Oskar Åberg 89 Solna Jönköping 23.6
10.80 Maximus Fröjd 90 Strömstad Sävedalen 6.6
10.83 Dan Englesson 88 Tjalve Uppsala 11.7
10.93 Carl Dahllöf 88 Ullevi Sävedalen 6.6
11.05 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Karlstad 13.8
11.08 Robin Kruse 90 Upsala Uppsala 11.7
11.14 Nils-Göran Nilsson 88 Tureberg Karlstad 13.8
11.19 Hamza Kamara 90 Tjalve Växjö 16.5

200m

21.01 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Donnas, ITA 10.7
21.37 Oskar Åberg 89 Huddinge Jönköping 23.6
21.41 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Karlstad 15.8
21.95 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Helsingborg 10.7
22.18 Dan Englesson 88 Tjalve Karlstad 15.8
22.23 Maximus Fröjd 90 Strömstad Göteborg/U 4.7
22.26 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Karlstad 14.8
22.29 Niclas Åkerström 88 Växjö Karlskrona 20.6
22.35 Mathias Dufournier 90 IF Göta Karlstad 14.8
22.40 Erik Lindahl 90 Kville Göteborg/U 4.7
22.42 Douglas Stenberg 90 IF Göta Karlstad 14.8
22.44 Darko Sarovic 90 Ymer Lerum 24.6
22.48 Dennis Karanda 89 Malmö Jönköping 23.6
22.65 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Göteborg/U 4.7
22.72 Simon Mukiibi 90 Huddinge Göteborg/U 4.7
22.78 Taulant Dautaj 90 IF Göta Kil 5.6
22.83 Tomas Olsson 89 Kil Karlstad 14.8
22.85 Pierre Kazeroony 90 Kville Göteborg/U 4.7
22.86 Johan Eriksson 88 Tureberg Karlstad 15.7
22.89 André Drummond 90 Spårvägen Karlstad 14.8
22.89 Daniel Norgren 90 Örgryte Halmstad 17.7
22.89 Nils-Göran Nilsson 88 Tureberg Falun 21.8
medvind
21.39 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Helsinki, FIN 28.8
21.74 Maximus Fröjd 90 Strömstad Sävedalen 5.6
21.88 Dan Englesson 88 Tjalve Västerås 31.7
22.15 Edmund Yeboah 88 Hässelby Austin, TX 1.5
22.47 Johan Eriksson 88 Tureberg Västerås 31.7
22.65 André Drummond 90 Spårvägen Huddinge 20.6
22.88 Nils-Göran Nilsson 88 Tureberg Västerås 31.7

400m

47.74 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sollentuna 11.6
47.99 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Karlstad 14.8
48.09 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Falun 21.8
48.53 David Kallebäck 89 Varberg Helsingborg 11.7
48.61 Oskar Åberg 89 Solna Malmö/S 3.8
48.77 Anton Asplund 90 Ume FI Skellefteå 19.6
48.91 Jonathan Carbe 90 Örgryte Stockholm/S 6.8
49.03 Douglas Stenberg 90 IF Göta Falun 20.8
49.10 Niclas Åkerström 88 Växjö Göteborg/U 3.7
49.20 Johan Eriksson 88 Tureberg Stockholm/S 6.8
49.22 Felix Francois 90 Örgryte Karlstad 13.8
49.35 Markus Johansson 90 Ume FI Göteborg/U 3.7
49.35 Jim Christensson 89 Mölndal Söderhamn 4.9
49.40 Johan Svensson 89 Spårvägen Stockholm/S 31.8
49.52 Tobias Åberg 89 Hälle Göteborg/U 3.7
49.53 Simon Mukiibi 90 Huddinge Göteborg/U 3.7
49.76 Johan Henningsson 90 Bollnäs Gävle 19.6
50.33 Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö Helsingborg 11.7
50.38 Dennis Karanda 89 Malmö Göteborg/U 3.7
50.52 Adam Björling 90 Kalmarsund Randers, DEN 12.6

800m

1:47.94 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Göteborg/S 10.8
1:48.12 Anton Asplund 90 Ume FI Karlstad 15.7
1:48.72 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Sollentuna 1.7
1:49.52 Håkan Runvik 89 Lund Stockholm/S 6.8
1:49.99 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Söderhamn 4.9
1:50.31 Johan Svensson 89 Spårvägen Watford, GBR 12.6
1:50.51 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Köbenhavn, DEN 12.8
1:51.81 Viktor Ekelund 89 Malmö Stockholm/S 6.8
1:52.09 Mikael Röjerås 90 Västerås Uden, NED 3.7
1:52.15 Johan Henningsson 90 Bollnäs Sollentuna 1.7
1:52.16 Oscar Edman 90 Sävedalen Göteborg/S 10.8
1:52.34 William Taudien 88 Tureberg San Antonio, TX 10.4
1:52.83 Martin Nilson 89 Malmö Göteborg/S 10.8
1:52.93 John Eliasson 89 Sävedalen Sävedalen 6.6
1:53.13 Eric Hagelin 89 Hässelby Sollentuna 1.7
1:53.67 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Göteborg/U 4.7
1:54.02 Andreas Karlsson 88 Örebro Sollentuna 1.7
1:54.55 Robin Leandersson 88 Malmö Göteborg/U 4.7
1:54.57 Tobias Åberg 89 Hälle Göteborg/S 1.6
1:55.88 Tim Sundström 89 Örebro Sävedalen 6.6

1500m

3:40.55 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Sollentuna 1.7
3:47.68 Martin Nilson 89 Malmö Stockholm/S 6.8
3:48.42 Johan Hydén 89 Akele Stockholm/S 6.8
3:48.58 Eric Senorski 89 Örgryte Göteborg/U 3.7
3:49.12 Kalle Johansson 89 Hässelby Karlstad 15.7
3:50.72 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Söderhamn 5.9
3:51.00 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Stockholm/S 6.8
3:51.56 Viktor Ekelund 89 Malmö Malmö/S 3.8
3:51.86 Erik Johansson 89 Hässelby Falun 21.8
3:51.91 Håkan Runvik 89 Lund Sollentuna 13.6
3:52.94 Robin Leandersson 88 Malmö Solihull, GBR 10.7
3:53.69 Anton Danielson 90 Tjalve Stockholm/S 6.8
3:53.97 Mikael Röjerås 90 Västerås Stockholm/S 23.7
3:54.05 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Falun 20.8
3:54.32 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Watford, GBR 12.6
3:55.66 Eric Hagelin 89 Hässelby Karlstad 15.7
3:56.59 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Princeton, NJ 16.4
3:56.89 Robin Lindgren 90 Örgryte Watford, GBR 12.6
3:58.25 Tim Sundström 89 Örebro Eskilstuna 8.6
4:03.43 Carl Larsson 88 Hässelby Pittsburg, KS 9.5

5000m

14:05.71 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Philadelphia, PA 22.4
14:06.08 Eric Senorski 89 Örgryte Heusden-Zolder, BEL 10.7
14:16.04 Kalle Johansson 89 Hässelby Stockholm/S 22.6
14:16.86 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Söderhamn 4.9
14:29.19 Anton Danielson 90 Norrköping Watford, GBR 12.6
14:30.26 Andreas Åhwall 89 Hässelby Sollentuna 1.7
14:37.31 Johan Hydén 89 Akele Watford, GBR 12.6
14:40.40 *Daniel Woldu 89 Spårvägen Stockholm/S 1.9
14:43.74 Olle Kalered 90 Norrköping Karlstad 13.8
14:45.18 Erik Johansson 89 Hässelby Karlstad 13.8
14:53.52 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Stockholm/S 22.6
15:09.25 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Sollentuna 1.7
15:24.00 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Lerum 24.6
15:26.68 Andreas Åkesson 90 Örgryte Lerum 24.6
15:34.38 Martin Lundqvist 90 IK Sisu Jönköping 23.6
15:34.44 Björn Martinsson 88 Strömstad LK Lerum 24.6
15:39.48 Tobias Lustig 88 Ume FI Falun 22.8
15:52.17 Marcus Andersson 88 Strömstad LK Lerum 24.6
15:52.8m Anton Lernstål 89 Lidköping Mariestad 26.5
16:02.49 Jonatan Alvaeus 90 Upsala Stockholm/S 22.6

2000m hinder/91.4

5:45.34 Eric Senorski 89 Örgryte Karlstad 15.8
6:05.40 Andreas Åhwall 89 Hässelby Karlstad 15.8
6:10.25 Joakim Johansson 88 Örgryte Göteborg/S 27.7
6:10.54 Rickard Emilsson 89 Hakarpspojkarna Karlstad 15.8
6:27.88 Anders Pettersson 89 Klippan Göteborg/S 27.7
6:43.42 Elias Arshi 89 Tjalve Karlstad 15.8

110m häck/106.7

14.59 Marvin Tay 90 Malmö Falun 22.8
14.67 Markus Sparrman 89 Ymer Borås 13.6
14.68 Amir Shaker 89 Eskilstuna Falun 22.8
14.94 Josua Gustafsson 88 Ullevi Borås 12.6
15.11 Björn Johansson 88 Västerås Buffalo, NY 14.5
15.23 Marcus Persson 89 Ullevi Uddevalla 25.7
15.29 Niklas Karlsson 90 Bålsta Bernhausen, GER 23.5
15.44 Douglas Stenberg 90 IF Göta Stockholm/S 31.8
15.96 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Tempe, AZ 20.3
16.02 Julius Haight 89 Örgryte Lerum 24.6
16.05 Rasmus Carlsson 88 Falun Täby 6.6
16.07 Theo Söderberg 89 Spårvägen Karlstad 15.8
16.08 Erik Ehrlin 90 Ärla Stockholm/S 23.7
16.34 Darko Sarovic 90 Ymer Novi Sad, SRB 10.10
16.68 Adam Björling 90 Tjalve Randers, DEN 13.6
17.07 David Kallebäck 89 Varberg Halmstad 17.7
17.11 Mattias Green 88 Trelleborg Jönköping 16.5
17.40 Fredrik Linansky 89 Klippan Eslöv 19.9
17.64 Ritchie Moba 90 Tumba Gävle 26.9
medvind
14.44 Marvin Tay 90 Malmö Malmö/S 3.8
14.79 Josua Gustafsson 88 Ullevi Sävedalen 6.6
15.05 Björn Johansson 88 Västerås Columbus, OH 1.5
15.78 Julius Haight 89 Örgryte Sävedalen 6.6
16.82 Dan Englesson 88 Tjalve Växjö 16.5

400m häck/91.4

52.44 Niclas Åkerström 88 Växjö Göteborg/U 2.7
52.49 Jim Christensson 89 Mölndal Falun 21.8
54.02 Jonathan Carbe 90 Örgryte Karlstad 15.8
54.26 Erik Lindahl 90 Kville Falun 20.8
54.39 Markus Johansson 90 Ume FI Falun 20.8
54.63 Johan Edvinsson 88 Upsala Karlstad 15.8
54.89 Johan Eriksson 88 Tureberg Enskede 16.5
56.82 Fredrik Linansky 89 Klippan Uddevalla 24.7
56.91 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Göteborg/U 2.7
57.86 Adam Björling 90 Tjalve Växjö 16.5
58.46 Alexander Persson 89 Hammarby Enskede 16.5
60.62 Markus Sparrman 89 Ymer Tranås 19.6
60.63 Christoffer van Woensel 90 Gnistan Göteborg/U 2.7
60.92 Christian Sonehag 88 Upsala Sätra 16.5
62.56 Camilo Karlström 89 Högby Tranås 19.6
62.73 Jonatan Malka 88 Kville Göteborg/U 2.7

Höjd

2.18 Emil Svensson 89 Örgryte Göteborg/U 3.7
2.13 Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne Karlstad 15.8
2.11 Philip Frifelt-Lundqvist 89 IF Göta Karlstad 15.8
2.06 Carl Rönnow 90 Athletique Stockholm/S 23.7
2.00 Fredrik Sangberg 90 Kville Uddevalla 24.7
1.97 Jonathan Carbe 90 Örgryte Uddevalla 24.7
1.96 Mattias Green 88 Trelleborg Göteborg/U 3.7
1.96 Oscar Adolfsson 88 IF Göta Göteborg/U 3.7
1.95 Christoffer Holmström 88 Kalmarsund Karlstad 15.8
1.94 David Kallebäck 89 Varberg Kalmar 14.7
1.94 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Philadelphia, PA 20.4
1.90 Douglas Stenberg 90 IF Göta Enköping 25.7
1.90 Johan Andersson 89 IF Göta Karlstad 30.8
1.88 Ritchie Moba 90 Tumba Gävle 25.9
1.88 Rasmus Carlsson 88 Falun Täby 5.6
1.85 Erik Olsson 89 Bore Sunne 10.7
1.85 Oskar Rybo 89 Kville Karlshamn 19.6
1.82 Niklas Karlsson 90 Bålsta Bernhausen, GER 22.5
1.82 Moteba Mohamed 90 Alingsås Lerum 29.5
1.81 Adam Björling 90 Tjalve Randers, DEN 12.6
1.81 Björn Johansson 88 Västerås Azusa, CA 14.4
1.81 Darko Sarovic 90 Ymer Novi Sad, SRB 9.10

Stav

5.21 Björn Johansson 88 Västerås Austin, TX 1.4
5.00 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Göteborg/S 10.8
5.00 Robert Warensjö 90 Nyköping Loughborough, GBR 26.5
4.94 Rasmus Nim 89 Gäddede Göteborg/U 2.7
4.80 Rasmus Carlsson 88 Falun Falun 22.5
4.73 Viktor Fröberg 90 Kville Falun 20.8
4.49 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Lawrenceville, NJ 2.5
4.46 Niklas Karlsson 90 Bålsta Täby 16.5
4.31 Andreas Rydberg 90 Västerås Enskede 16.5
4.23 Douglas Stenberg 90 IF Göta Huddinge 5.9
4.10 David Carlsson 90 Östhammar Östhammar 12.8
4.00 Henrik Östlund 88 Huddinge Stockholm/S 31.8
3.90 Darko Sarovic 90 Ymer Sremska Mitrovica, SRB 18.7
3.73 Adam Björling 90 Tjalve Huddinge 5.9
3.52 Jonathan Gren 88 Örgryte Lerum 1.6
3.40 Peter Svedlund 90 Haparanda SKT Luleå 28.8
3.20 Johan Fougman 90 Gefle Enskede 16.5
3.20 Fredric Linansky 89 Klippan Eslöv 19.9
3.10 Anton Andersson 90 Orient Motala 16.5
provisorisk bana
5.05 Robert Warensjö 90 Nyköping London, GBR 6.8

Längd

7.57 Björn Wilson 90 Orient Falun 21.8
7.44 Patrik Holmberg 90 Huddinge Karlstad 14.8
7.24 Mathias Johansson 90 Nedre Soppero Karlstad 14.8
7.11 Moteba Mohamed 90 Alingsås Karlstad 14.8
7.11 Vuk Djekic 88 Hässelby Halmstad 18.7
7.05 Ritchie Moba 90 Tumba Karlstad 14.8
7.05 Erik Persson 89 Malmö Karlskrona 20.6
7.03 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Täby 5.6
7.02 Hans Lämås 88 Mölndal Karlstad 14.8
6.89 Daniel Falk 88 Lerum Lerum 24.6
6.88 Erik Ehrlin 90 Ärla Karlstad 14.8
6.87 Per Jonsson 88 Bollnäs Helsingborg 11.7
6.87 Douglas Stenberg 90 IF Göta Randers, DEN 12.6
6.85 Rasmus Carlsson 88 Falun Täby 5.6
6.81 Milan Jovanovic 90 Huddinge Göteborg/U 3.7
6.78 David Kallebäck 89 Varberg Enköping 24.7
6.74 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Jönköping 25.5
6.71 Robert Lindberg 88 Skellefteå Karlstad 14.8
6.70 Adam Björling 90 Tjalve Randers, DEN 12.6
6.55 Fredrik Sangberg 90 Trollhättans FIK Karlstad 5.9
medvind
7.57 Björn Wilson 90 Orient Sierra Nevada, ESP 10.7
7.22 Erik Persson 89 Malmö Göteborg/U 3.7
7.14 Vuk Djekic 88 Hässelby Malmö/S 3.8
7.02 Hans Lämås 88 Mölndal Karlstad 13.8
6.87 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Jönköping 25.5
6.83 Adam Björling 90 Tjalve Karlstad 13.8
6.81 Jim Christensson 89 Mölndal Sävedalen 5.6
6.73 Robert Lindberg 88 Skellefteå Örnsköldsvik 1.8
6.70 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Örnsköldsvik 1.8
6.68 Felix Grape 90 Fredrikshof Stockholm/S 23.7
6.65 Björn Johansson 88 Västerås Azusa, CA 14.4
6.63 Oskar Paulsson 90 Lidköping Karlstad 13.8
6.55 Dan Englesson 88 Tjalve Finspång 6.6

Tresteg

15.80 Moteba Mohamed 90 Alingsås Göteborg/S 10.8
15.80 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Falun 22.8
15.30 Daniel Falk 88 Lerum Sävedalen 6.6
15.23 Erik Ehrlin 90 Ärla Falun 22.8
14.41 Mattias Brunström 88 IFK Umeå Falun 22.8
14.35 Mathias Johansson 90 Nedre Soppero Skellefteå 19.6
14.28 Johan Lindqvist 90 KA2 Mission Viejo, CA 15.5
14.09 Emil Svensson 89 Växjö Växjö 16.5
13.83 Erik Olsson 89 Örgryte Mölndal 7.9
13.80 Jonathan Söderling 88 Hammarby Sätra 5.6
13.69 Ronald Kibirige 90 Västerås Västerås 30.7
13.64 Björn Wilson 90 Orient Karlshamn 19.6
13.63 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Jönköping 16.5
13.37 Tomas Olsson 89 Kil Karlskoga 19.6
13.33 Ritchie Moba 90 Tumba Västerås 30.7
13.30 Arvid Lind 89 Örgryte Göteborg/S 1.6
13.12 Robert Lindberg 88 Skellefteå Skellefteå 4.9
12.93 Adam Björling 90 Tjalve Växjö 16.5
12.77 Anton Gyllensten 90 Örgryte Lerum 24.6
12.59 Johannes Bergkvist 89 Trångsviken Östersund 30.8
medvind
15.59 Daniel Falk 88 Lerum Sävedalen 6.6
14.49 Jonathan Söderling 88 Hammarby Sätra 5.6
13.83 Ronald Kibirige 90 Västerås Enskede 16.5
13.42 Tomas Olsson 89 Kil Sunne 10.7
13.03 Anton Gyllensten 90 Örgryte Mölndal 7.9

Kula/7.26

17.83 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Bottnaryd 3.7
16.26 Marcus Mattisson 88 Kristianstad Malmö/He 22.8
15.84 Anders Lundell 88 Ullevi Arvika 31.7
15.79 Ulf Ankarling 88 IF Göta Stockholm/S 31.8
15.50 Jonas Meyer 90 Strömstad Göteborg/S 13.5
14.84 Martin Gren 89 Ullevi Falköping 22.8
14.51 Björn Johansson 88 Västerås Azusa, CA 14.4
14.00 Johnny Karlsson 89 Strömsund Boden 25.7
13.81 Markus Johansson 90 Säffle Karlstad 14.8
13.57 Rasmus Carlsson 88 Falun Täby 5.6
13.47 Robin Birgersson 90 Strömsund Krokom 7.8
13.37 David Kallebäck 89 Varberg Skruv 15.5
13.12 Martin Jönsson 90 Ullevi Karlstad 14.8
12.94 Adam Björling 90 Tjalve Randers, DEN 12.6
12.65 Niklas Karlsson 90 Bålsta Randers, DEN 12.6
12.56 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Habo 2.10
12.55 Richard Olsson 89 IF Göta Karlstad 14.8
12.51 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Enskede 16.5
12.34 Axel Håkansson 88 Ystad Norrköping 22.5
12.31 Jonathan Gren 88 Örgryte Göteborg/S-K 11.9

Diskus/2.0

57.70 Ulf Ankarling 88 IF Göta Sävedalen 6.6
55.42 Johnny Karlsson 89 Strömsund Strömsund 6.8
50.19 Robin Birgersson 90 Strömsund Strömsund 11.8
46.56 Björn Johansson 88 Västerås Akron, OH 10.4
44.37 David Kallebäck 89 Varberg Växjö 26.9
40.35 Erik Romberg 90 Högby Tranås 19.6
40.27 Anders Lundell 88 Ullevi Göteborg/S-K 8.9
40.14 Jonathan Gren 88 Örgryte Göteborg/U 4.7
40.05 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås West Long Branch, NJ 27.3
40.02 Torbjörn Julin 89 Kville Borås 18.9
39.89 Martin Gren 89 Ullevi Stockholm/S 31.8
39.67 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Tranås 19.6
39.63 Erik Markusson 89 Bore Torsby 18.9
39.41 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg/S-K 8.9
38.43 Rasmus Carlsson 88 Falun Täby 6.6
38.02 Robin Hägg 90 Eslöv Eslöv 4.10
37.77 Richard Olsson 89 IF Göta Torsby 22.5
37.69 David Johansson 90 Åhus Åhus 5.9
37.49 Tommy Larsson 90 Bore Torsby 21.9
37.12 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Skellefteå 12.6

Slägga/7.26

69.28 Markus Johansson 90 Säffle Arvika 1.8
66.24 Karl-Erik Ludvigsson 88 IF Göta Falun 20.8
58.74 Kristian Nyman 90 Svenljunga Bottnaryd 4.7
58.63 Tommy Larsson 90 Bore Arvika 1.8
56.57 Robin Birgersson 90 Strömsund Strömsund 11.8
54.92 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Skellefteå 25.9
53.10 Erik Romberg 90 Högby Karlstad 14.8
52.86 Christian Hansson Bergén 90 Huddinge Huddinge/J 20.6
49.72 Torbjörn Julin 89 Kville Borås 9.10
49.24 Anders Eriksson 89 Udd Hässleholm 19.6
48.79 Johan Björnstad 90 Ullevi Karlstad 14.8
47.33 Niklas Nyström 89 Nyköping Sollentuna 13.6
46.38 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad/M 10.10
45.71 Anders Johansson 89 Kil Torsby 21.7
45.37 Martin Jönsson 90 Ullevi Växjö 13.6
43.03 Fredrik Andersson 90 Bollnäs Bollnäs 10.7
41.43 Jonas Jonsson 90 Strömsund Umeå/C 18.9
41.37 Anders Lundell 88 Ullevi Göteborg/S-K 8.9
41.13 Robin Hägg 90 Eslöv Hässleholm 30.7
38.88 Sebastian Mattsson 89 Eslöv Hässleholm 30.7

Spjut/800

77.81 Kim Amb 90 Bålsta Helsinki, FIN 28.8
67.74 Richard Olsson 89 IF Göta Torsby 22.5
65.56 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Tranås 26.9
64.91 Joni Kaartinen 89 Ullevi Sävedalen 5.6
61.88 Joachim Ivarsson 89 Växjö Växjö 16.5
61.76 Johan Holmberg 88 Södertälje IF Huddinge 20.6
60.53 Björn Johansson 88 Västerås Buffalo, NY 13.5
60.25 Henrik Sjöstrand 90 Östersund Strömsund 19.6
58.63 Niklas Stjerndorff 90 Eslöv Eslöv 10.10
58.40 Benjamin Hyvönen 90 IFK Umeå Umeå/V 16.6
56.85 Adam Björling 90 Tjalve Randers, DEN 13.6
56.35 Axel Håkansson 88 Ystad Ystad 20.6
54.95 Esbjörn Backlund 89 Hammarby Enskede 16.5
54.69 Rasmus Carlsson 88 Falun Täby 6.6
54.64 David Kallebäck 89 Varberg Växjö 26.9
52.54 Niklas Karlsson 90 Bålsta Randers, DEN 13.6
51.65 Viktor Ottosson 90 Klippan Habo 20.6
50.92 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Katrineholm 5.6
50.18 Robert Lindberg 88 Skellefteå Skellefteå 4.9
49.93 Douglas Stenberg 90 IF Göta Randers, DEN 13.6

Tiokamp/M

7.432 Björn Johansson 88 Västerås Azusa, CA 15.4
7.184 Rasmus Carlsson 88 Falun Täby 6.6
6.847 Douglas Stenberg 90 IF Göta Randers, DEN 13.6
6.788 Niklas Karlsson 90 Bålsta Randers, DEN 13.6
6.698 Adam Björling 90 Tjalve Randers, DEN 13.6
6.395 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Philadelphia, PA 21.4
5.856 Darko Sarovic 90 Ymer Novi Sad, SRB 10.10
5.175 Fredric Linansky 89 Klippan Eslöv 19.9
5.059 Ritchie Moba 90 Tumba Gävle 26.9
5.036 Jonathan Gren 88 Örgryte Lerum 30.5

>