Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 ute 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 24 OKT, 2010
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2010.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1988-1990, P19/F19: Födda 1991-92, P17/F17: Födda 1993, P16/F16: Födda 1994, P15/F15: Födda 1995, P14/F14: Födda 1996 - plus ev 97:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.99 Jonathan Wulff 94 Hammarby Uppsala 11.7
11.15 David Andersson 94 Skellefteå Kil 13.8
11.33 Carlos Sandell 94 Rånäs Huddinge 18.6
11.35 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Gävle 17.7
11.39 Niklas Pålsson 94 Mölndal Sävedalen 6.6
11.47 Eric Bergvall 94 Hässelby Kil 13.8
11.48 Anton Nordback 94 Upsala Uppsala 11.7
11.51 Erik Annerfalk 94 Hagen Västerås 10.9
11.51 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Hässleholm 19.6
11.53 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Skruv 15.5
11.54 André Ilve 94 Pallas Helsingborg 11.7
11.56 Emil Thessén 94 Västerås Kil 13.8
11.61 Anton E Larsson 94 Ullevi Sävedalen 6.6
11.62 Victor Ivarsson 94 Växjö Stockholm/S 7.8
11.63 Adam Denguir 94 Lomma Lund 28.8
11.67 Mattias Qvarfordt 94 Hammarby Västerås 1.8
11.67 Jesper Lundberg 94 Alvesta Kil 13.8
11.68 Marcus Bergstrand 94 Finish Västerås 10.9
11.68 Jacob Rhan 94 Glanshammar Uppsala 11.7
11.70 Marcus Persson 94 Bollnäs Sundsvall 8.8
medvind
11.01 David Andersson 94 Skellefteå Örnsköldsvik 31.7
11.21 Carlos Sandell 94 Rånäs Uppsala 11.7
11.27 Niklas Pålsson 94 Mölndal Sävedalen 6.6
11.49 Emil Thessén 94 Västerås Gävle 16.7
11.70 Marcus Persson 94 Bollnäs Gävle 17.7

200m

22.69 Niklas Pålsson 94 Mölndal Göteborg/U 4.7
22.72 Jonathan Wulff 94 Hammarby Kil 15.8
23.01 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Växjö 13.6
23.02 Viktor Elvung-Nilsson 94 Gnistan Halmstad 17.7
23.20 Jesper Lundberg 94 Alvesta Halmstad 17.7
23.27 Erik Annerfalk 94 Hagen Jönköping 4.9
23.34 Anton E Larsson 94 Ullevi Göteborg/U 4.7
23.35 Carlos Sandell 94 Rånäs Uppsala 10.7
23.45 Eric Bergvall 94 Hässelby Gävle 17.7
23.65 Tim Jonsson 94 Hässelby Göteborg/U 4.7
23.70 Martin Lindén 94 Hanviken Kil 14.8
23.83 Emil Thessén 94 Västerås Gävle 19.9
23.86 Jacob Rhan 94 Glanshammar Göteborg/U 4.7
23.91 Anton Nordback 94 Upsala Västerås 31.7
23.94 Pontus Ahlstedt 94 Lerum Kil 14.8
23.97 Robin Forsell 94 Örebro Hallsberg 5.6
24.15 Gustav Schölin 94 Finspång Norrköping 14.6
24.22 Jacob Shatohin 94 Gotland Stockholm/S 8.8
24.23 Robin Skärström 94 Tanum Göteborg/U 4.7
medvind
22.57 Jonathan Wulff 94 Hammarby Uppsala 10.7
23.40 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 20.6
23.57 Tim Jonsson 94 Hässelby Huddinge 20.6
23.73 Anton Nordback 94 Upsala Västerås 31.7
23.74 Emil Thessén 94 Västerås Göteborg/U 4.7
23.81 Fredrik Finstad 94 Ekshärad Sunne 10.7
23.85 Pontus Ahlstedt 94 Lerum Uddevalla 25.7
23.94 Robin Skärström 94 Tanum Uddevalla 25.7
24.04 Rickard Willman 94 Västerås Huddinge 20.6
24.09 Mattias Qvarfordt 94 Hammarby Huddinge 20.6

400m

51.47 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Göteborg/U 3.7
51.71 Robin Forsell 94 Örebro Huddinge 19.6
51.88 Fredrik Finstad 94 Ekshärad Västerås 1.8
52.86 Gustav Schölin 94 Finspång Norrköping 15.6
52.88 Joel Durén 94 Hässelby Huddinge 19.6
53.04 Robin Skärström 94 Tanum Halmstad 18.7
53.19 Petter Berner Wik 94 Upsala Märsta 19.9
53.25 Oscar Johansson 94 Klippan Västerås 12.9
53.37 Hampus Börjesson 94 Sävedalen Göteborg/U 3.7
53.52 Jesper Bokefors 94 Upsala Märsta 19.9
53.56 Jonathan Wulff 94 Hammarby Enskede 12.5
53.59 Bilal Cadimi 94 Tureberg Uppsala 11.7
53.80 Johan Kullberg 94 Helsingborg Kil 13.8
53.87 Pontus Ahlstedt 94 Lerum Varberg 22.8
54.20 Jonas Lumsden 94 Ullevi Västerås 11.9
54.30 Alexander Bernhardsson 94 Kongahälla Angered 19.6
54.32 Erik Kullberg 94 Helsingborg Göteborg/U 3.7
54.49 Tim Jonsson 94 Hässelby Gävle 18.7
54.70 Max Gålnander 94 Upsala Sollentuna 13.6
54.79 Sebastian Stöckemann 94 Växjö Kil 14.8

800m

1:56.38 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta Göteborg/U 2.7
1:58.01 Fredrik Finstad 94 Ekshärad Stockholm/S 8.8
1:58.05 Jens Petrusson 94 Ullevi Stockholm/S 31.8
1:58.38 Joel Durén 94 Hässelby Eskilstuna 8.6
1:58.56 Bilal Cadimi 94 Tureberg Huddinge 20.6
1:59.58 Younes Jilali 94 Huddinge Sätra 22.5
1:59.71 Jesper Bokefors 94 Upsala Kil 15.8
1:59.97 Gustav Sandström 94 Udd Karlskrona 4.9
1:59.99 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Stockholm/S 8.8
2:00.52 Hampus Börjesson 94 Sävedalen Västerås 12.9
2:00.67 Oscar Johansson 94 Klippan Klippan 30.5
2:00.92 Simon Spencer 94 Strömstad LK Västerås 12.9
2:03.36 Pontus Johansson 94 Växjö Kil 15.8
2:04.04 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Trollbäcken 30.5
2:05.56 Erik Laggren 94 Alingsås Kil 14.8
2:05.65 Erik Tholén 94 Ununge Huddinge 29.7
2:06.14 Petter Engdahl 94 Domnarvet Gävle 18.7
2:07.05 Sebastian Stöckemann 94 Växjö Kil 14.8
2:07.34 Christopher Nilsson 94 Ullevi Kungälv 27.6
2:07.50 Daniel Jonsson 94 Spårvägen Täby 22.8
2:07.50 Philip Lundh 94 Eksjö Södra Jönköping 23.6

1500m

4:01.67 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/S 23.7
4:02.76 Jens Petrusson 94 Ullevi Göteborg/S 10.8
4:03.38 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta Karlstad 15.7
4:06.22 Bilal Cadimi 94 Tureberg Västerås 1.8
4:08.67 Joel Durén 94 Hässelby Sollentuna 13.6
4:11.23 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Stockholm/S 7.8
4:13.46 Gustav Sandström 94 Udd Västerås 10.9
4:14.36 Jesper Bokefors 94 Upsala Västerås 10.9
4:14.60 Younes Jilali 94 Huddinge Stockholm/S 23.7
4:15.47 Pontus Johansson 94 Växjö Almere, NED 13.7
4:16.89 Simon Spencer 94 Strömstad LK Västerås 10.9
4:20.05 Petter Engdahl 94 Domnarvet Kil 14.8
4:21.94 Erik Tholén 94 Ununge Stockholm/S 23.7
4:24.08 Philip Lundh 94 Eksjö Södra Nässjö 7.8
4:25.65 David Fridell 94 Stensjön Västerås 10.9
4:25.69 Emanuel Örtengren 94 Lidingö Kil 14.8
4:26.11 Otto Kingstedt 94 Huddinge Stockholm/S 23.7
4:28.09 Matz Larsson 94 Mölndal Göteborg/S 28.8
4:28.16 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Malmö/He 21.8
4:29.42 Rickard Lindoff 94 Hässelby Västerås 10.9

3000m

8:40.31 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Leppävaara, FIN 28.8
8:46.59 Jens Petrusson 94 Ullevi Kil 13.8
9:02.66 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Kil 13.8
9:08.45 Pontus Johansson 94 Växjö Kil 13.8
9:22.07 Jesper Bokefors 94 Upsala Göteborg/U 4.7
9:26.79 Simon Spencer 94 Strömstad LK Kil 13.8
9:31.99 Otto Kingstedt 94 Huddinge Gävle 18.7
9:33.29 Marcus Ruus 94 Spring Väst Västerås 12.9
9:35.06 Erik Söderlund 94 Bore Kil 13.8
9:37.39 Philip Lundh 94 Eksjö Södra Kil 13.8
9:37.59 Matz Larsson 94 Mölndal Kil 13.8
9:38.10 David Fridell 94 Stensjön Västerås 12.9
9:39.24 Erik Tholén 94 Ununge Västerås 12.9
9:45.61 Patrik Claesson 94 Enhörna Västerås 12.9
9:46.51 Younes Jilali 94 Huddinge Västerås 12.9
9:49.39 Emanuel Örtengren 94 Lidingö Göteborg/U 4.7
9:57.24 Sebastian Stöckemann 94 Växjö Göteborg/U 4.7
9:58.14 Victor Brunholtz 94 Nordanstig Hudiksvall 17.8
9:58.95 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Göteborg/U 4.7

2000m hinder/91.4

6:10.00 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Kil 15.8
6:24.02 Gustav Sandström 94 Udd Västerås 11.9
6:24.13 Jens Petrusson 94 Ullevi Gävle 19.9
6:25.16 Younes Jilali 94 Huddinge Gävle 19.9
6:28.99 Bilal Cadimi 94 Tureberg Kil 15.8
6:32.08 Emanuel Örtengren 94 Lidingö Västerås 11.9
6:40.41 Erik Tholén 94 Ununge Västerås 11.9
6:43.64 Rickard Lindoff 94 Hässelby Kil 15.8
6:59.69 Jesper Bokefors 94 Upsala Märsta 19.9
7:03.59 Jacob Hjalmarsson 94 Hovslätt Västerås 11.9
7:12.23 Sebastian Stöckemann 94 Växjö Gävle 19.9
7:15.07 Philip Örnborg 94 Danderyd Huddinge 18.6
7:16.73 Sam Salehian 94 Hammarby Gävle 19.9
7:17.16 Carl Hallberg 94 Gefle Gävle 19.9
7:19.40 Lucas Grönborg 94 Hellas Huddinge 18.6
7:19.55 Emil Särnehed 94 Motala Kil 15.8

110m häck/91.4

14.42 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Leppävaara, FIN 28.8
14.49 Eric Bergvall 94 Hässelby Kil 15.8
14.54 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Randers, DEN 12.6
14.86 Jesper Lundberg 94 Alvesta Kil 15.8
14.90 Victor Ivarsson 94 Växjö Kil 15.8
15.12 Rickard Willman 94 Västerås Göteborg/U 4.7
15.34 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Göteborg/U 4.7
15.44 Wiktor Åstrand 94 Ymer Halmstad 17.7
15.49 Ayad Shaker 94 Eskilstuna Uppsala 11.7
15.76 Hampus Corneliusson 94 Lerum Huddinge 4.9
15.80 Simon Pettersson 94 Örbyhus Randers, DEN 12.6
15.80 Anton Nordback 94 Upsala Västerås 30.7
15.87 Martin Lindén 94 Hanviken Gävle 19.9
15.92 Pierre Strand 94 Filipstad Kil 15.8
16.23 Jack Johansson 94 Laholm Växjö 13.6
16.55 Erik Mårtensson 94 Sundsvall Göteborg/U 4.7
16.62 Micael Fagö 94 Kalmarsund Lerum 29.5
16.74 Ali Tepe 94 Skade Bollnäs 10.7
16.75 Kim Fransson 94 Halmstad Varberg 21.8
17.17 Patrik Birgersson 94 Laholm Varberg 18.9
medvind
15.08 Wiktor Åstrand 94 Ymer Borås 13.6

300m häck/84.0

39.14 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Göteborg/U 2.7
39.68 Jack Johansson 94 Laholm Kil 15.8
40.22 Eric Bergvall 94 Hässelby Göteborg/U 2.7
40.25 Jacob Shatohin 94 Gotland Kil 15.8
40.33 Frederick Ekholm 94 Huddinge Västerås 12.9
40.62 Gustav Schölin 94 Finspång Kil 15.8
41.06 Teodor Aleksejev 94 Hanviken Kil 15.8
42.31 Victor Ivarsson 94 Växjö Ängelholm 5.6
42.86 Erik Mårtensson 94 Sundsvall Göteborg/U 2.7
43.04 John Collin 94 Sävedalen Kil 15.8
43.76 Patrik Birgersson 94 Laholm Göteborg/U 2.7
43.94 Ali Tepe 94 Skade Gävle 18.7
44.36 Johan Kullberg 94 Helsingborg Ängelholm 5.6
45.31 Christoffer Thiel 94 Hovslätt Västerås 12.9
45.42 Ayad Shaker 94 Eskilstuna Västerås 31.7

Höjd

2.01 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Gävle 18.7
2.00 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Kil 13.8
1.94 Olle Willsund 94 Högby Kalmar 14.7
1.93 Fredrik Löfgren 94 Lund Stockholm/S 7.8
1.92 Wiktor Åstrand 94 Ymer Lerum 24.6
1.90 Mattias de Graaf 94 Kalmarsund Bergen, GER 3.7
1.89 Albin Strid 94 IF Göta Göteborg/U 3.7
1.89 Martin Lindén 94 Hanviken Göteborg/U 3.7
1.87 Oliver Karlsson 94 Västerås Kil 13.8
1.86 Ali Tepe 94 Skade Sandviken 5.6
1.85 Erik Grundberg 94 Hammarby Västerås 11.9
1.85 Isac Persson 94 Enköping Norrtälje 18.9
1.83 Marcus Saarela 94 Trollhättans FIK Göteborg/U 3.7
1.82 Samuel Grip 94 Brattås Kungälv 27.6
1.82 Jonathan Holm 94 Strand Västerås 30.7
1.81 Jon Westling Öhman 94 Luleå Västerås 11.9
1.81 Martin Ström 94 Strand Hudiksvall 3.7
1.79 Kim Fransson 94 Halmstad Stockholm/S 7.8
1.77 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 11.9
1.77 Simon Söderlund 94 Upsala Stockholm/S 23.7
1.77 Jacob Hjalmarsson 94 Hovslätt Alvesta 3.10
skoltävling
1.80 Quency Munsi Lelo 94 Sätra 3.6
intern klubbtävling
1.80 Jonas Nilsson 94 Habo Habo 19.5

Stav

5.11 Melker Svärd-Jacobsson 94 Malmö Göteborg/U 3.7
4.85 Anders Andreasson 94 Örgryte Falun 20.8
4.50 Trolle Olson 94 Malmö Malmö/S 3.8
4.30 Hampus Corneliusson 94 Lerum Lerum 8.8
4.10 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Randers, DEN 12.6
3.93 Micael Fagö 94 Kalmarsund Kil 15.8
3.92 Simon Pettersson 94 Örbyhus Huddinge 4.9
3.63 Rasmus Elfgaard 94 Habo Kil 15.8
3.42 Oliver Karlsson 94 Västerås Gävle 19.9
3.42 Victor Ivarsson 94 Växjö Huddinge 4.9
3.40 Tim Wunger 94 Enköping Enköping 24.7
3.30 Johan Berggren 94 Eslöv Eslöv 18.9
3.30 André Lundin 94 Örgryte Lübeck, GER 29.5
3.30 Joakim Sällberg 94 Rigor Lerum 8.8
3.27 Simon Söderlund 94 Upsala Kil 15.8
3.10 Kim Fransson 94 Halmstad Varberg 22.8
3.00 Samuel Grip 94 Brattås Uddevalla 10.7
3.00 Zef Kolaj 94 Högby Jönköping 18.9
2.88 Andreas Persson 94 IFK Umeå Stockholm/S 7.8
2.77 Pierre Strand 94 Filipstad Arvika 31.7

Längd

7.47 Simon Karlén 94 Arvika Göteborg/U 2.7
6.89 Johan Taléus 94 Råby-Rekarne Västerås 12.9
6.80 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 5.9
6.71 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Stockholm/S 8.8
6.69 Richard Willman 94 Västerås Göteborg/U 2.7
6.65 Simon Pettersson 94 Örbyhus Huddinge 5.9
6.57 Ali Tepe 94 Skade Sandviken 5.6
6.37 Martin Lindén 94 Hanviken Gävle 19.9
6.37 Victor Ivarsson 94 Växjö Vejen, DEN 22.8
6.33 Adam Denguir 94 Lomma Lund 28.8
6.30 André Ilve 94 Pallas Helsingborg 10.7
6.27 Olle Willsund 94 Högby Kil 13.8
6.27 Erik Kullberg 94 Helsingborg Ängelholm 5.6
6.26 Jack Johansson 94 Laholm Halmstad 18.7
6.26 Fredrik Löfgren 94 Lund Göteborg/U 2.7
6.23 Karl Teiffel 94 Mölndal Kil 14.8
6.22 Jonathan Holm 94 Strand Kil 14.8
6.19 Eric Bergvall 94 Hässelby Huddinge 19.6
6.09 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Gävle 19.9
6.08 Samuel Grip 94 Brattås Kil 13.8
okänd vind
6.40 Victor Ivarsson 94 Växjö Almere, NED 14.7
medvind
6.87 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Örnsköldsvik 1.8
6.87 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Göteborg/U 2.7
6.44 Victor Ivarsson 94 Växjö Vejen, DEN 22.8
6.38 Adam Denguir 94 Lomma Lund 28.8
6.36 Fredrik Löfgren 94 Lund Helsingborg 10.7
6.26 Jonathan Holm 94 Strand Västerås 31.7
6.23 Isac Persson 94 Enköping Märsta 19.9
6.10 Samuel Grip 94 Brattås Uddevalla 12.6

Tresteg

15.21 Simon Karlén 94 Arvika Västerås 11.9
14.15 Simon Pettersson 94 Örbyhus Kil 15.8
13.54 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Kil 15.8
13.52 Fredrik Löfgren 94 Lund Göteborg/U 4.7
13.45 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Stockholm/S 31.8
13.34 Jack Johansson 94 Laholm Göteborg/U 4.7
13.26 Samuel Grip 94 Brattås Karlstad 5.9
13.19 Erik Grundberg 94 Hammarby Västerås 11.9
12.80 Jonatan Holm 94 Strand Västerås 30.7
12.69 Adam Denguir 94 Lomma Lund 29.8
12.49 Gustav Nyberg 94 Strand Kil 15.8
12.47 Olle Willsund 94 Högby Kalmar 14.7
12.27 Karl Teiffel 94 Mölndal Sävedalen 5.6
12.19 Pierre Strand 94 Filipstad Karlskoga 19.6
12.19 Patrik Birgersson 94 Laholm Göteborg/U 4.7
12.00 Tim Wunger 94 Enköping Kil 15.8
11.90 Martin Lindén 94 Hanviken Göteborg/U 4.7
11.85 Michel Duso 94 Rigor Varberg 21.8
11.70 Albin Strid 94 IF Göta Karlstad 5.9
11.68 Gustaf Petersson 94 Växjö Växjö 13.6
medvind
13.46 Jack Johansson 94 Laholm Helsingborg 9.7
12.86 Gustav Nyberg 94 Strand Västerås 30.7

Kula/5.0

17.14 Simon Pettersson 94 Örbyhus Stockholm/Ktg 5.8
15.83 Simon Karlén 94 Arvika Västerås 12.9
15.17 Robert Nilsson 94 Oskarshamn Stockholm/S 7.8
15.09 Tim Wunger 94 Enköping Norrtälje 18.9
14.96 Alexander Larsson 94 Upsala Västerås 12.9
14.17 Axel Lönegren 94 Upsala Hässelby 30.6
13.81 Victor Ivarsson 94 Växjö Kil 15.8
13.57 Emil Sjödin 94 Hässelby Kil 15.8
13.49 Mattias Pettersson 94 IF Göta Gävle 19.9
13.43 Johan Berggren 94 Eslöv Malmö/He 22.8
13.27 Emil Thessén 94 Västerås Kil 15.8
13.05 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Bålsta 8.5
12.83 Alfred Rahm 94 Habo Tranås 26.9
12.57 Andreas Eriksson 94 Heros Falun 22.5
12.28 Albin Vastersson 94 Varberg Varberg 21.8
12.12 Anders Eriksson 94 Hovslätt Jönköping 4.9
11.85 Emil Larsson 94 Lund Hässleholm 31.7
11.81 Olle Willsund 94 Högby Bergen, GER 3.7
11.64 Philip Ejenstam 94 Sundsvall Timrå 21.8
11.54 Kevin Törnblom 94 Leksand Leksand 8.8

Diskus/1.5

52.66 Simon Pettersson 94 Örbyhus Huddinge 4.9
47.28 Lowe Litzell 94 Östersund Västerås/Ap 10.9
44.14 Victor Ivarsson 94 Växjö Kil 13.8
43.72 Kim Fransson 94 Halmstad Kil 13.8
42.53 Tim Wunger 94 Enköping Kil 13.8
42.39 Albin Vastersson 94 Varberg Kil 13.8
41.35 Jonas Hansson Bergén 94 Huddinge Huddinge 19.6
39.55 Alfred Rahm 94 Habo Villstad 28.8
38.88 Axel Lönegren 94 Upsala Kil 13.8
38.53 Alexander Larsson 94 Upsala Västerås/Ap 10.9
37.33 Anders Eriksson 94 Hovslätt Västerås/Ap 10.9
36.52 Micael Fagö 94 Kalmarsund Kil 13.8
35.48 Jacob Bolander 94 Falun Falun 22.5
34.77 Andreas Eriksson 94 Heros Västerås/Ap 10.9
34.59 Mattias Pettersson 94 IF Göta Kil 6.6
33.72 Hampus Corneliusson 94 Lerum Sävedalen 5.6
33.61 Emil Thessén 94 Västerås Västerås/Ap 28.6
33.19 Patrik Thiman 94 Lund Hässleholm 1.8
33.04 Johan Askmar 94 IF Göta Torsby 22.5
33.01 Lukas Kvist 94 Helsingborg Eslöv 8.9

Slägga/5.0

61.81 Jonas Hansson Bergén 94 Huddinge Västerås/Ap 12.9
61.34 Anders Eriksson 94 Hovslätt Vejen, DEN 22.8
57.63 Lowe Litzell 94 Östersund Sundsvall 30.5
51.52 Alexander Larsson 94 Upsala Kil 15.8
49.08 Simon Pettersson 94 Örbyhus Västerås/Ap 12.9
48.06 Jonatan Jardelid 94 Bore Torsby 22.5
47.01 Johan Askmar 94 IF Göta Kil 15.8
45.16 Tim Wunger 94 Enköping Bålsta 8.5
36.96 Andreas Magnusson 94 Gnistan Karlskrona 4.9
35.04 Andreas Eriksson 94 Heros Västerås/Ap 12.9
34.44 Axel Lönegren 94 Upsala Hässelby 30.6
34.30 Patrik Thiman 94 Lund Hässleholm 30.7
31.98 Tobias Westman 94 Rånäs Norrtälje 18.9
31.33 Micael Fagö 94 Kalmarsund Högby 11.7
31.13 Johan Berggren 94 Eslöv Ängelholm 3.8
30.99 Fredrik Lundgren 94 Gefle Gävle 19.9
30.17 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge/J 3.8
29.44 Emil Thessén 94 Västerås Västerås/Ap 28.6
28.90 Anton Öberg 94 Hammarby Gävle 19.9
28.27 Sebastian Eriksson 94 Skellefteå Skellefteå 12.6

Spjut/700

62.66 Axel Lönegren 94 Upsala Kil 14.8
59.07 Emil Sjödin 94 Hässelby Timrå 21.8
58.47 Lukas Kvist 94 Helsingborg Helsingborg 30.9
56.21 Simon Pettersson 94 Örbyhus Kil 14.8
54.21 Lowe Litzell 94 Östersund Västerås 11.9
54.00 Anders Eriksson 94 Hovslätt Lerum 24.6
53.99 Victor Ivarsson 94 Växjö Västerås 11.9
48.57 Alfred Rahm 94 Habo Borås 12.6
48.03 Kim Fransson 94 Halmstad Kil 14.8
47.55 Jonas Hansson Bergén 94 Huddinge Huddinge 20.6
47.13 Johan Berggren 94 Eslöv Hässleholm 31.7
47.00 Jesper Svenson 94 Tibro Kil 14.8
45.91 Fredrik Lundgren 94 Gefle Gävle 4.9
45.35 Sebastian Eriksson 94 Skellefteå Skellefteå 2.6
45.32 Johan Taléus 94 Råby-Rekarne Erlangen, GER 3.7
45.24 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 30.7
43.99 Olle Willsund 94 Högby Kalmar 14.7
43.81 Axel Milvén 94 Åhus Malmö/He 21.8
43.45 Jakob Bergström 94 Katrineholm Katrineholm 29.8
43.22 Christian Hämäläinen 94 Råby-Rekarne Gävle 18.7

Tiokamp/P17

6.495 Simon Pettersson 94 Örbyhus Huddinge 5.9
6.470 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Randers, DEN 13.6
6.190 Victor Ivarsson 94 Växjö Enköping 25.7
5.341 Hampus Corneliusson 94 Lerum Huddinge 5.9
5.340 Tim Wunger 94 Enköping Enköping 25.7
5.236 Micael Fagö 94 Kalmarsund Huddinge 5.9
5.081 Kim Fransson 94 Halmstad Uddevalla 11.7
5.030 Martin Lindén 94 Hanviken Huddinge 5.9
4.432 Johan Berggren 94 Eslöv Eslöv 19.9
4.414 Samuel Grip 94 Brattås Uddevalla 11.7
4.291 Mattias de Graaf 94 Kalmarsund Lerum 30.5
4.018 Patrik Birgersson 94 Laholm Varberg 19.9

>