Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 ute 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 29 OKT, 2010
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2010.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1988-1990, P19/F19: Födda 1991-92, P17/F17: Födda 1993, P16/F16: Födda 1994, P15/F15: Födda 1995, P14/F14: Födda 1996 - plus ev 97:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.02 Jan Wocalewski 93 Huddinge Leppävaara, FIN 28.8
11.10 Robin Nordkvist 93 Huddinge Sollentuna 12.6
11.12 Sunday Ojuri 93 Hammarby Stockholm/S 7.8
11.22 Tobias Block 93 Mölndal Borås 12.6
11.23 Oscar Olausson 93 Kristianstad Helsingborg 11.7
11.34 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Stockholm/S 7.8
11.35 Filip Hjorth 93 Gefle Gävle 17.7
11.36 Hector Falk 93 Nyköping Stockholm/S 7.8
11.38 Simon Knuters 93 Bromma Västerås 10.9
11.43 Hampus Widlund 93 Växjö Västerås 10.9
11.50 Lucas Andersson 93 Sävedalen Göteborg/U 3.7
11.53 Arjan Abdullah Faraj 93 Malmö Karlskrona 19.6
11.54 Marcus Backman 93 Råby-Rekarne Västerås 10.9
11.54 Tobias Nilsson 93 Ullevi Varberg 22.8
11.54 Oscar Nordborg 93 Kalmarsund Vejen, DEN 22.8
11.54 Simon Tofft 93 Gnistan Göteborg/U 3.7
11.62 Henrik Wikström 93 Trollhättans FIK Skara 28.8
11.62 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg/U 3.7
11.64 Adam Gezelius 93 Rånäs Göteborg/U 3.7
11.66 Philip Green 93 Hammarby Sollentuna 12.6
medvind
11.13 Hampus Widlund 93 Växjö Vejen, DEN 22.8
11.16 Tobias Block 93 Mölndal Sävedalen 6.6
11.32 Simon Knuters 93 Bromma Nykarleby, FIN 17.7
11.40 Martin Astner 93 Ullevi Borås 12.6
11.45 Arjan Abdullah Faraj 93 Malmö Jönköping 23.6
11.54 Kevin Perera 93 Helsingborg Vejen, DEN 22.8
11.63 Oskar Persson 93 Ullevi Borås 12.6
11.66 Jonathan Lindholm 93 Skellefteå Örnsköldsvik 31.6

200m

22.47 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Stockholm/S 8.8
22.50 Robin Nordkvist 93 Huddinge Karlstad 15.8
22.60 Oscar Olausson 93 Kristianstad Karlstad 15.8
22.70 Hampus Widlund 93 Växjö Gävle 19.9
22.72 Hector Falk 93 Nyköping Göteborg/U 4.7
22.74 Jan Wocalewski 93 Huddinge Karlstad 15.8
22.78 Simon Knuters 93 Bromma Stockholm/S 8.8
22.87 Tobias Block 93 Mölndal Karlstad 14.8
23.13 Alexander Lesser 93 Sävedalen Stockholm/S 8.8
23.17 Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Motala 16.5
23.19 Marcus Backman 93 Råby-Rekarne Eskilstuna 8.6
23.33 Carl Sténson 93 Hellas Göteborg/U 4.7
23.40 Fredrik Åström 93 Täby Stockholm/S 8.8
23.48 Jonathan Petersson 93 Contact Olofström 16.5
23.48 Philip Green 93 Hammarby Stockholm/S 22.6
23.63 Lukas Graff 93 Bromma Göteborg/U 4.7
23.64 Tobias Nilsson 93 Ullevi Karlstad 14.8
23.65 Simon Tofft 93 Gnistan Halmstad 17.7
23.69 Patric Hjort 93 Västerås Huddinge 20.6
23.69 Ken Braesch Andersen 93 Hammarby Stockholm/S 8.8

400m

49.37 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Malmö/S 3.8
49.86 Alexander Lesser 93 Sävedalen Leppävaara, FIN 28.8
50.17 Simon Knuters 93 Bromma Karlstad 14.8
50.73 Christoffer Ohlsson 93 Umedalen Karlstad 14.8
51.32 Fredrik Åström 93 Täby Karlstad 14.8
51.49 Hector Falk 93 Nyköping Huddinge 19.6
51.82 Ken Braesch Andersen 93 Hammarby Karlstad 14.8
52.14 Philip Green 93 Hammarby Enskede 12.5
52.14 Robin Nordkvist 93 Huddinge Västerås 12.9
52.18 Adam Danielsson 93 Halmstad Karlstad 14.8
52.58 Martin Rydenborg 93 Växjö Västerås 11.9
52.67 Olle Forslin 93 Hässelby Huddinge 19.6
52.80 Sunday Ojuri 93 Hammarby Enskede 12.5
52.88 Marcus Hawkins 93 Rånäs Göteborg/U 3.7
53.01 Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Västerås 11.9
53.08 Carl Sténson 93 Hellas Sollentuna 13.6
53.37 Rasmus Fristedt 93 Helsingborg Halmstad 18.7
53.58 Oscar Larsson 93 Rånäs Sollentuna 13.6
53.60 Truls Axelson 93 Lund Västerås 11.9
53.84 Gunnar Odenman 93 Hammarby Enskede 12.5
Manuell tidtagning
52.5m Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Karlshamn 19.6

800m

1:49.49 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Stockholm/S 6.8
1:53.39 Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma Karlstad 15.8
1:54.65 Christoffer Ohlsson 93 Umedalen Leppävaara, FIN 28.8
1:57.56 Albin Sjöblom 93 Rånäs Stockholm/S 8.8
1:57.76 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Sollentuna 12.6
1:58.29 Farhan Buraale 93 Trollhättans FIK Karlstad 15.8
1:59.48 Fredrik Eråker 93 IF Göta Kil 5.6
2:00.82 Alexander Lötvall 93 Mölndal Göteborg/U 2.7
2:00.93 Rasmus Söderberg 93 Enhörna Stockholm/S 8.8
2:01.96 Adam Lindström 93 Hässelby Stockholm/S 8.8
2:02.04 Marcus Pettersson 93 Oskarshamn Karlskrona 20.6
2:02.52 Erik Norrbom 93 Tureberg Stockholm/S 8.8
2:02.80 Oscar Larsson 93 Rånäs Sollentuna 12.6
2:03.51 Ken Braesch Andersen 93 Hammarby Gävle 19.9
2:03.76 Alexander Lesser 93 Sävedalen Sävedalen 6.6
2:03.99 Andreas Stenlund 93 Skellefteå Boden 24.7
2:04.11 Alexander Björnberg 93 Huddinge Västerås 12.9
2:04.41 Oskar Lahti 93 Klippan Västerås 11.9
2:04.43 Jakob Leo 93 Mölndal Sävedalen 6.6
2:04.78 Adam Danielsson 93 Halmstad Varberg 21.8

1500m

3:52.57 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Sollentuna 13.6
3:54.63 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Uddevalla 25.7
4:03.95 Albin Sjöblom 93 Rånäs Leppävaara, FIN 28.8
4:09.23 Erik Filipovic 93 Klippan Karlstad 14.8
4:10.00 Erik Norrbom 93 Tureberg Sollentuna 13.6
4:10.68 Adam Lindström 93 Hässelby Huddinge 19.6
4:12.30 Rasmus Söderberg 93 Enhörna Sollentuna 13.6
4:13.14 Fredrik Eråker 93 IF Göta Stockholm/S 7.8
4:14.60 Marcus Pettersson 93 Oskarshamn Karlskrona 19.6
4:17.02 Farhan Buraale 93 Trollhättans FIK Falköping 22.8
4:17.24 Niklas Könberg 93 Spårvägen Göteborg/U 3.7
4:18.16 Alexander Palm 93 Norrköping Motala 16.5
4:18.57 Sebastian Robertsson 93 Klippan Stockholm/S 7.8
4:22.91 Sadaq Mahad Dhuhulow 93 Fredrikshof Stockholm/S 7.8
4:25.19 Alfred Wreeby 93 Mosjö Huddinge 19.6
4:26.16 Christoffer Rydstedt 93 Ärla Sätra 16.5
4:26.64 Linus Wirén 93 Ymer Karlstad 14.8
4:27.23 Joel Kerro 93 Barsele Västerås 10.9
4:27.35 Kristoffer Holm 93 Huddinge Stockholm/S 23.7
4:28.11 Joshua Schultheiss 93 Tibro Karlstad 14.8

3000m

9:10.18 Albin Sjöblom 93 Rånäs Karlstad 15.8
9:11.24 Rasmus Söderberg 93 Enhörna Karlstad 15.8
9:11.56 Adam Lindström 93 Hässelby Karlstad 15.8
9:13.76 Erik Norrbom 93 Tureberg Göteborg/U 4.7
9:13.87 Alexander Palm 93 Norrköping Gävle 18.7
9:17.74 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Västerås 12.9
9:19.92 Fabian Buraale 93 Trollhättans FIK Trollhättan 29.5
9:23.98 Albin Jonsson 93 Högbo GIF Västerås 12.9
9:25.58 Erik Filipovic 93 Klippan Karlstad 15.8
9:27.34 Sebastian Robertsson 93 Klippan Göteborg/U 4.7
9:28.01 Marcus Petersson 93 Oskarshamn Vejen, DEN 22.8
9:30.64 Carl Senorski 93 Örgryte Halmstad 18.7
9:38.48 Andreas Pålsson 93 Spårvägen Göteborg/U 4.7
9:39.05 Simon Lundell Vakkuri 93 Enhörna Göteborg/U 4.7
9:40.83 Erik Blommegård 93 Rydö Västerås 12.9
9:45.96 Jimmy Lindberg 93 IS Göta Malmö/He 22.8
9:46.57 Sadaq Mahad Dhuhulow 93 Fredrikshof Karlstad 15.8
9:47.38 Linus Wirén 93 Ymer Karlstad 15.8
9:49.15 Alfred Wreeby 93 Mosjö Göteborg/U 4.7

2000m hinder/91.4

6:22.62 Carl Senorski 93 Örgryte Karlstad 13.8
6:27.52 Sebastian Robertsson 93 Klippan Karlstad 13.8
6:30.65 Fredrik Eråker 93 IF Göta Huddinge 18.6
6:37.97 Adam Lindström 93 Hässelby Gävle 19.9
6:42.09 Simon Lundell Vakkuri 93 Enhörna Karlstad 13.8
6:57.65 Albin Jonsson 93 Högbo GIF Västerås 11.9
6:58.44 Samuel Nilsson 93 Enhörna Västerås 11.9
7:09.28 Alexander Björnberg 93 Huddinge Västerås 11.9
7:22.84 Sadaq Mahad Dhuhulow 93 Fredrikshof Karlstad 13.8
7:23.68 Max Harris 93 Helsingborg Hässleholm 30.7

110m häck/91.4

14.68 Filip Hjorth 93 Gefle Randers, DEN 12.6
14.68 Tobias Block 93 Mölndal Karlstad 14.8
14.70 Martin Astner 93 Ullevi Karlstad 14.8
14.78 Hampus Widlund 93 Växjö Stockholm/S 8.8
14.79 Kevin Perera 93 Helsingborg Göteborg/U 4.7
14.89 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Göteborg/U 4.7
14.91 Philip Green 93 Hammarby Huddinge 20.6
15.22 Lucas Kramer 93 IF Göta Karlstad 14.8
15.30 Wilhelm Sjöland 93 Sävedalen Stockholm/S 8.8
15.34 Filip Gärdefors 93 Örebro Stockholm/S 8.8
15.44 Gunnar Odenman 93 Hammarby Västerås 11.9
15.60 Fredrik Wohlfahrt 93 Täby Göteborg/U 4.7
15.70 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Stockholm/S 8.8
15.80 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Gävle 19.9
15.81 Marcus Hawkins 93 Rånäs Gävle 19.9
15.89 Simon Gunnarsson 93 Västerås Sollentuna 13.6
16.07 Jonne Hautala 93 Västerås Uppsala 11.7
16.08 Niclas Rickardsson 93 Gefle Göteborg/U 4.7
16.22 Patric Hjort 93 Västerås Göteborg/U 4.7
16.24 Melker Zetterman 93 Lomma Hässleholm 31.7
medvind
14.48 Hampus Widlund 93 Växjö Vejen, DEN 22.8
15.09 Lucas Persson 93 Mölndal Borås 13.6
15.29 Filip Gärdefors 93 Örebro Gävle 18.7
15.93 Melker Zetterman 93 Lomma Vejen, DEN 22.8

300m häck/84.0

38.31 Hampus Widlund 93 Växjö Leppävaara, FIN 28.8
38.78 Philip Green 93 Hammarby Sollentuna 12.6
39.58 Filip Gärdefors 93 Örebro Västerås 12.9
39.74 Fredrik Åström 93 Täby Karlstad 15.8
40.00 Tobias Block 93 Mölndal Uddevalla 24.7
40.66 Marcus Hawkins 93 Rånäs Stockholm/S 7.8
40.77 Gunnar Odenman 93 Hammarby Västerås 12.9
41.00 Rasmus Fristedt 93 Helsingborg Helsingborg 9.7
41.08 Simon Gunnarsson 93 Västerås Västerås 12.9
41.13 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Karlstad 15.8
41.13 Jessin Zigaf 93 Eslöv Helsingborg 9.7
41.44 Marcus Gunderyd 93 Täby Göteborg/U 2.7
41.54 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Västerås 12.9
41.94 Martin Astner 93 Ullevi Lerum 24.6
42.26 Pär Karlberg 93 Sävsjö Västerås 12.9
42.59 Hector Falk 93 Nyköping Västerås 12.9
43.18 Anton Johansson 93 Huddinge Västerås 12.9
43.24 Jonne Hautala 93 Västerås Västerås 31.7
43.27 Melker Zetterman 93 Lomma Karlstad 14.8
43.77 Andreas Johansson 93 Riviera Gävle 18.7

Höjd

1.98 Erik Liberg 93 Ullevi Karlstad 13.8
1.95 Anton Lossev 93 Hovslätt Tranås 19.6
1.94 Nils Carlsson 93 Riviera Karlstad 13.8
1.93 Pär Karlberg 93 Sävsjö Villstad 28.8
1.92 Filip Persson 93 Lund Karlstad 13.8
1.90 Jakob Sandman 93 Helsingborg Karlstad 13.8
1.89 Johannes Nilsson 93 Mölndal Halmstad 18.7
1.87 Fabrel Kibondzi 93 Filipstad Arvika 1.8
1.87 Mattias Jällrud 93 Rånäs Karlstad 13.8
1.87 Magnus Almegius 93 Brattås Sävedalen 5.6
1.86 Robin Nordkvist 93 Huddinge Västerås 10.9
1.85 Hampus Larsson 93 Katrineholm Göteborg/U 4.7
1.84 Filip Hjorth 93 Gefle Kil 5.6
1.83 Sebastian Andersson 93 Hakarpspojkarna Jönköping 23.6
1.82 Carl Sténson 93 Hellas Sollentuna 12.6
1.80 Viktor Warg 93 Arvika Sunne 10.7
1.80 Oskar Persson 93 Ullevi Borås 12.6
1.80 Christophe Fauvelle Munck af Rosenschöld 93 Trelleborg Jönköping 16.5
1.80 Adrian Ravenell 93 Ärla Sätra 16.5
1.77 Ulf Leide 93 Helsingborg Halmstad 18.7
1.77 Valdemar Karlsson 93 Hammarby Täby 22.8
1.77 Geir Thyresson 93 Stocksäter Göteborg/U 4.7

Stav

5.03 Andreas Duplantis 93 Stål Albuquerque, NM 5.6
4.74 Carl Sténson 93 Hellas Karlstad 15.8
4.40 Viktor Moen 93 Örgryte Hässleholm 1.8
4.39 Johan Ehlinger 93 Örgryte Karlstad 15.8
4.22 Filip Hjorth 93 Gefle Göteborg/U 3.7
4.10 Simon Gunnarsson 93 Västerås Enköping 24.7
4.02 Philip Green 93 Hammarby Huddinge 4.9
4.00 Axel Frisén 93 Stocksäter Gävle 16.7
3.92 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Lerum 29.5
3.72 Henrik Hansson 93 Hanviken Gävle 19.9
3.65 Tom Tuvhag 93 Växjö Kalmar 14.7
3.44 John Plate 93 Orient Karlstad 15.8
3.44 Gustav Fridh 93 Huddinge Göteborg/U 3.7
3.17 Viktor Warg 93 Arvika Arvika 31.7
3.04 Magnus Almegius 93 Brattås Uddevalla 12.6
3.02 Erik Liberg 93 Ullevi Huddinge 4.9
3.00 Anton Lossev 93 Hovslätt Tranås 19.6
2.92 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Huddinge 4.9
2.91 Michael Pettersson 93 Östhammar Märsta 19.9
2.90 Fredrik Oskarsson 93 Finspång Norrköping 15.6

Längd

7.30 Filip Hjorth 93 Gefle Göteborg/U 3.7
6.76 Carl Sténson 93 Hellas Karlstad 15.8
6.62 Robin Nordkvist 93 Huddinge Göteborg/U 2.7
6.58 Philip Green 93 Hammarby Stockholm/S 8.8
6.54 Björn Bamane 93 Spårvägen Huddinge 19.6
6.49 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Västerås 11.9
6.49 Gustav Fridh 93 Huddinge Göteborg/U 2.7
6.46 Gunnar Odenman 93 Hammarby Gävle 19.9
6.44 Patric Hjort 93 Västerås Karlstad 15.8
6.41 Simon Gunnarsson 93 Västerås Gävle 17.7
6.39 Viktor Warg 93 Arvika Arvika 22.6
6.38 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Gävle 17.7
6.26 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra Vejen, DEN 22.8
6.25 David Sundström 93 Hellas Västerås 31.7
6.11 Tobias Block 93 Mölndal Borås 12.6
6.10 Jonas Arbinge 93 Hellas Uppsala 11.7
6.08 Oskar Persson 93 Ullevi Kungsbacka 12.9
6.07 Philip Bäck 93 Hellas Sätra 6.6
6.05 Fredrik Åström 93 Täby Täby 21.8
6.04 Nils Carlsson 93 Riviera Göteborg/U 2.7
medvind
6.68 Robin Nordkvist 93 Huddinge Göteborg/U 2.7
6.60 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Gävle 19.9
6.56 Björn Bamane 93 Spårvägen Västerås 31.7
6.55 Patric Hjort 93 Västerås Karlstad 15.8
6.28 David Sundström 93 Hellas Västerås 31.7
6.11 Jonathan Lindholm 93 Skellefteå Örnsköldsvik 1.8
6.11 Joakim Wirén 93 Gnistan Karlskrona 20.6

Tresteg

13.91 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Karlstad 13.8
13.87 Viktor Warg 93 Arvika Leppävaara, FIN 28.8
13.57 Gustav Fridh 93 Huddinge Göteborg/U 4.7
12.93 Gunnar Odenman 93 Hammarby Göteborg/U 4.7
12.78 Anton Berg 93 Udd Göteborg/U 4.7
12.77 Pär Karlberg 93 Sävsjö Västerås 10.9
12.64 Joakim Wirén 93 Gnistan Karlstad 13.8
12.62 Mattias Jällrud 93 Rånäs Sätra 16.5
12.54 Oskar Persson 93 Ullevi Karlstad 13.8
12.46 Erik Liberg 93 Ullevi Västerås 10.9
12.43 Fredrik Lindeberg 93 Upsala Västerås 10.9
12.42 Ludvig Isaksson 93 Åhus Kristianstad 23.5
12.28 Daniel Flisak 93 Ullevi Karlstad 13.8
12.26 Fabrel Kibondzi 93 Filipstad Västerås 10.9
12.24 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra Vejen, DEN 22.8
12.05 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Göteborg/U 4.7
11.81 Geir Thyresson 93 Stocksäter Göteborg/U 4.7
11.79 Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Motala 16.5
11.78 Filip Rubin 93 Hovslätt Jönköping 4.9
11.66 Melker Zetterman 93 Lomma Lund 29.8
okänd vind
11.80 Marc Reshdouni 93 Tullinge-Tumba Hallunda 25.9
medvind
12.50 Ludvig Isaksson 93 Åhus Vejen, DEN 22.8
12.47 Daniel Flisak 93 Ullevi Sävedalen 5.6
12.43 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra Vejen, DEN 22.8

Kula/5.0

18.93 Oscar Vestlund 93 Kil Singapore, SIN 22.8
18.47 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Karlstad 15.8
15.45 Anders Pettersson 93 Säffle Karlstad 15.8
15.24 Anton Larsson 93 Järvsö Falun 10.7
15.11 Sebastian Thörngren 93 Bore Västerås 10.9
14.93 David Sundström 93 Hellas Hässelby 9.8
14.85 Niclas Rickardsson 93 Gefle Stockholm/Ktg 5.8
14.62 Adrian Ravenell 93 Ärla Eskilstuna 26.8
14.46 Daniel Zäll 93 Ullevi Göteborg/S 28.8
14.17 John Plate 93 Orient Karlstad 15.8
14.13 Alexander Hase 93 Helsingborg Karlstad 15.8
14.03 Filip Hjorth 93 Gefle Randers, DEN 13.6
13.82 Mattias Åkerström 93 Huddinge Huddinge/J 30.8
13.35 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Villstad 29.8
13.04 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Karlstad 15.8
13.04 Philip Bäck 93 Hellas Göteborg/U 3.7
13.02 Salvador Navarro Marttinen 93 Tullinge-Tumba Stockholm/S 7.8
12.85 Simon Gunnarsson 93 Västerås Västerås 1.8
12.77 Erik Liberg 93 Ullevi Kungälv 27.6
12.53 Marcus Hawkins 93 Rånäs Gävle 19.9

Diskus/1.5

53.36 Anders Pettersson 93 Säffle Karlstad 13.8
52.40 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF Trosa 9.8
50.06 Oscar Vestlund 93 Kil Västerås 11.9
47.74 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Sollentuna 12.6
46.44 John Plate 93 Orient Mölndal 29.7
45.36 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Kalmar 14.7
43.73 Anton Larsson 93 Järvsö Järvsö 18.9
42.67 Johannes Henriksson 93 IF Göta Västerås 11.9
42.26 Filip Hjorth 93 Gefle Falun 22.5
41.74 Philip Bäck 93 Hellas Huddinge 19.6
41.18 Daniel Zäll 93 Ullevi Mölndal 29.7
40.19 Salvador Navarro Marttinen 93 Tullinge-Tumba Björknäs 29.8
39.90 Erik Liberg 93 Ullevi Västerås 11.9
39.83 Mattias Carlsson 93 Lekeryd-Svarttorp Habo 5.6
39.33 Rasmus Gunnervald 93 Svenljunga Helsingborg 11.7
38.81 Gustav Fridh 93 Huddinge Huddinge 19.6
38.22 David Sundström 93 Hellas Björknäs 29.8
37.57 Oskar Karlsson 93 Oskarshamn Kalmar 14.7
36.89 Carl Sténson 93 Hellas Sätra 2.5
35.72 Simon Gunnarsson 93 Västerås Västerås/Ap 28.6

Slägga/5.0

68.14 Kristoffer Fagerlund 93 Ymer Leppävaara, FIN 28.8
68.11 Oscar Vestlund 93 Kil Arvika 1.8
64.95 Sebastian Thörngren 93 Bore Västerås/Ap 12.9
61.18 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Hässelby 22.9
56.88 Rikard Karlsson 93 Alingsås Bålsta 8.5
51.68 Anders Pettersson 93 Säffle Västerås/Ap 12.9
50.41 John Plate 93 Orient Västerås/Ap 12.9
47.43 Mattias Grundström 93 Ängelholm Karlstad 15.8
41.96 Anton Larsson 93 Järvsö Västerås/Ap 12.9
41.11 Theodor Thor 93 Örebro Västerås/Ap 12.9
40.73 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Karlstad 15.8
37.62 Filip Hjorth 93 Gefle Västerås/Ap 12.9
37.00 Alexander Thysell 93 Ärla Ärla 25.9
35.54 Gustav Fridh 93 Huddinge Västerås/Ap 12.9
34.72 Dennis Martinsson 93 Bollnäs Bollnäs 9.5
33.44 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Umeå/V 2.5
31.99 Ville Hyvärinen 93 Haparanda SKT Västerås/ 12.9
30.24 David Sundström 93 Hellas Sätra 2.5
30.01 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Kalmar/L 23.6

Spjut/700

73.55 Sebastian Thörngren 93 Bore Karlstad 14.8
68.54 Johannes Henriksson 93 IF Göta Karlstad 14.8
66.04 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Pihtipudas, FIN 1.7
63.64 Theodor Thor 93 Örebro Göteborg/U 2.7
61.57 Jonathan Harley 93 Rydö Varberg 22.8
52.73 Marcus Larsson 93 Vittsjö Kristianstad 23.5
52.50 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Vejen, DEN 22.8
51.30 Erik Liberg 93 Ullevi Lerum 8.8
51.15 Filip Hjorth 93 Gefle Randers, DEN 12.6
50.20 Niclas Rickardsson 93 Gefle Göteborg/U 2.7
50.10 Anton Larsson 93 Järvsö Söderhamn 29.6
50.03 Oscar Vestlund 93 Kil Västerås 12.9
48.46 Salvador Navarro Marttinen 93 Tullinge-Tumba Stockholm/S 8.8
48.37 David Sundström 93 Hellas Huddinge 20.6
48.32 Philip Green 93 Hammarby Huddinge 4.9
47.72 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Högby 11.7
47.39 Fredric Arvidsson 93 Lekeryd-Svarttorp Villstad 29.8
47.07 Adrian Ravenell 93 Ärla Katrineholm 5.6
47.00 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Hässelby 22.9
46.64 Viktor Warg 93 Arvika Arvika 1.8

Tiokamp/P17

6.990 Filip Hjorth 93 Gefle Randers, DEN 13.6
6.363 Philip Green 93 Hammarby Huddinge 5.9
5.806 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Lerum 30.5
5.289 Erik Liberg 93 Ullevi Huddinge 5.9
5.246 John Plate 93 Orient Uddevalla 11.7
5.183 Magnus Almegius 93 Brattås Uddevalla 11.7
4.507 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra Alvesta 3.10
4.210 Anton Johansson 93 Huddinge Huddinge 5.9

>