Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 inne 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 APR, 2012
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2011/2012.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1993-1994, P17/F17: Födda 1995, P16/F16: Födda 1996, P15/F15: Födda 1997, P14/F14: Födda 1998 - plus ev 99:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.96 Lisa Warfvinge 98 Varberg Malmö 10.3
8.07 Jenny Lestander 98 Linköping Linköping 18.3
8.08 Maja Almgren 98 Gotland Sätra 11.2
8.09 Ida Nilsson 98 Hovslätt Malmö 10.3
8.11 Vanja Blomberg 98 Klippan Göteborg 4.12
8.17 Rebecka Svedberg 98 Linköping Malmö 10.3
8.18 Alexandra Larsson 98 IF Göta Karlstad 21.1
8.18 Miranda Uttgren 98 Tanum Göteborg 3.3
8.18 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 4.2
8.18 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 4.2
8.19 Josefin Persson 98 Sävedalen Karlstad 21.1
8.19 Hedda Ringman 98 Norrköping Norrköping 29.1
8.20 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Malmö 10.3
8.20 Connie Grefjord 99 Hovslätt Malmö 10.3
8.22 Efe Agbankhese 98 Hammarby Västerås 14.4
8.22 Moa Rylander 99 Mölndal Göteborg 19.11
8.23 Annina Stens 99 Spårvägen Sätra 25.3
8.24 Emelie Hammarström 98 Falun Falun 28.1
8.25 Sofia Borssén 98 Kalmar Karlskrona 17.12
8.25 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg 19.11

200m

26.42 Josefin Persson 98 Sävedalen Malmö 11.3
26.54 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 18.3
26.77 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 18.2
26.79 Jenny Lestander 98 Linköping Linköping 18.3
26.82 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 24.3
26.90 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 4.3
26.93 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Malmö 11.3
26.97 Miranda Uttgren 98 Tanum Göteborg 4.3
26.98 Amanda Holmberg 98 Lidköping Malmö 11.3
26.99 Fanny Ernestam 98 Örebro Sätra 24.3
27.05 Linnea Broström 98 Linköping Göteborg 4.12
27.06 Carolina Eriksson 99 Huddinge Sätra 24.3
27.17 Lisa Warfvinge 98 Varberg Malmö 11.3
27.18 Alexandra Wiberg 99 Malmö Malmö 11.3
27.19 Mathilda Eriksson 98 Tumba Örebro 14.1
27.22 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Örebro 14.1
27.34 Connie Grefjord 99 Hovslätt Malmö 11.3
27.39 Maja Almgren 98 Gotland Sätra 24.3
27.40 Fanny Runheim 99 Örebro Sätra 24.3
27.41 Amanda Lindahl 98 Lerum Malmö 11.3

1000m

2:57.65 Linnea Broström 98 Linköping Motala 12.2
2:58.86 Josefin Persson 98 Sävedalen Malmö 11.3
3:05.75 Vilma Jonsson 99 Danderyd Västerås 15.1
3:06.60 Isabelle Haugen 98 Hellas Sätra 19.2
3:07.80 Lidiya Ararso 98 Västerås Eskilstuna 4.2
3:09.82 Kerstin Wadman 98 Göteborgs KIK Malmö 11.3
3:10.54 Chatrine Carlberg 98 Öresund Malmö 11.3
3:13.45 Emma Kuutti 98 Tingberg Norrköping 28.1
3:13.94 Isa Teglund 98 Udd Malmö 11.3
3:13.97 Sofia Åhsberg 98 Eslöv Malmö 11.3
3:16.09 Lovisa Martinsson 98 IF Göta Karlstad 21.1
3:16.35 Gabriella Mårtensson 98 Skade Västerås 14.4
3:16.52 Maria Frej 98 Öresund Malmö 28.1
3:16.60 Marina Janhunen 98 Hammarby Sätra 25.3
3:17.33 Anna Bengtsson 98 Sävedalen Malmö 11.3
3:17.50 Linnea Isaksson 98 Falkenberg Göteborg 3.3
3:17.79 Moa Carlsson 98 Sävedalen Göteborg 3.3
3:17.82 Saga Backteman 98 Lerum Göteborg 3.3
3:18.48 Isabelle Melin 98 Kville Göteborg 3.3
3:18.60 Olivia Kempi 98 Helsingborg Malmö 5.2

60m häck/76.2

8.95 Mathilda Eriksson 98 Tumba Örebro 14.1
9.03 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 4.3
9.26 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 18.2
9.30 Moa Mattisson 98 Helsingborg Göteborg 4.3
9.37 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 20.11
9.39 Amanda Bjersér 98 Lidingö Huddinge 31.3
9.40 Hedda Ringman 98 Norrköping Norrköping 6.1
9.42 Linnea Lindbom 98 KA2 Malmö 11.3
9.44 Emelie Hammarström 98 Falun Falun/L 11.3
9.52 Isa Andersson 98 Helsingborg Malmö 11.3
9.52 Jenny Lestander 98 Linköping Huddinge 22.1
9.53 Helena Kolte 98 Täby Sätra 18.2
9.53 Ida Nilsson 98 Hovslätt Växjö 22.1
9.54 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Malmö 11.3
9.56 Linnea Frobe 98 Täby Falun/L 11.3
9.56 Julia Söderberg 98 Sundsvall Ås 28.1
9.57 Sofia Lindh 98 Upsala Sätra 12.2
9.58 Ylva Jakobsson 98 Hammarby Norrköping 28.1
9.60 Hanna Aabakken 98 Västerås Västerås 14.4
9.60 Tove Olsson 98 Tumba Sätra 24.3

Höjd

1.70 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 4.3
1.69 Linnea Lindbom 98 KA2 Malmö 10.3
1.64 Rebecka Svedberg 98 Linköping Norrköping 29.1
1.63 Elin Johansson 98 Kristinehamn Örebro 15.1
1.63 Jenny Lestander 98 Linköping Örebro 15.1
1.62 Hanna Rynler 99 Västerås Västerås 29.1
1.62 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Göteborg 4.3
1.61 Louise Estberg 98 Malmö Kristianstad 8.1
1.60 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Malmö 10.3
1.60 Sol Grip Röst 98 Båstad Malmö 10.3
1.60 Bianca Salming 98 Täby Sätra 11.2
1.57 Frida Bergvall 99 Växjö Malmö 10.3
1.57 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Malmö 10.3
1.57 Alexandra Wiberg 99 Malmö Malmö 29.1
1.56 Filippa Fernström 98 Malmö Vellinge 11.2
1.56 Marion Sackey Mensah 98 Huddinge Huddinge 21.1
1.56 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 3.12
1.54 Linnea Berg 98 Lund Malmö 10.3
1.54 Clara Svensson 98 Contact Växjö 12.2
1.54 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 19.11
1.54 Vilma Styrman 98 Haparanda SKT Haparanda 22.1
1.54 Alexandra Larsson 98 IF Göta Karlstad 22.1
1.54 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Karlstad 22.1

Stav

3.45 Elienor Werner 98 Hässelby Sätra 25.3
2.84 Ella Strömfelt 98 Hammarby Västerås 14.4
2.83 Frida Bergvall 99 Växjö Växjö 22.1
2.80 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Malmö 11.3
2.80 Simona Semenas 98 Öresund Malmö 11.3
2.79 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Sätra 25.3
2.70 Jessica Sarhede 98 Öresund Malmö 11.3
2.70 Frida Tånnander 98 Lund Malmö 29.1
2.66 Felicia Bodaxell 98 Huddinge Sätra 18.2
2.66 Linnea Palmerstedt 98 Hammarby Sätra 18.2
2.62 Ida Thunberg 99 Stål Sätra 12.2
2.60 Alexia Lillhav 98 Växjö Malmö 11.3
2.60 Mathilda Eriksson 98 Tumba Huddinge 20.1
2.54 Elin Domberg 98 Örebro Västerås 14.4
2.51 Emilia Andersson 98 Stocksäter Örebro 14.1
2.49 Emelie Hammarström 98 Falun Sätra 25.3
2.49 Hanna Kapell 98 Hammarby Sätra 25.3
2.49 Nora Jansson 98 Upsala Sätra 25.3
2.44 Fanny Robertsson 98 Hammarby Västerås 14.4
2.44 Matilda Sjöholm 98 Hammarby Västerås 14.4
2.44 Nina Svarvare 98 Haparanda SKT Haparanda 22.3
skoltävling
2.50 Vilma Styrman 98 Haparanda SKT Haparanda 20.12
skiljehopp
2.90 Frida Bergvall 99 Växjö Malmö 11.3
2.90 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Malmö 11.3

Längd

5.46 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Malmö 10.3
5.42 Lisa Warfvinge 98 Varberg Malmö 10.3
5.38 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 18.2
5.30 Marion Sackey Mensah 98 Huddinge Sätra 19.2
5.29 Fanny Ernestam 98 Örebro Sätra 24.3
5.24 Ida Nilsson 98 Hovslätt Malmö 10.3
5.18 Alexandra Larsson 98 IF Göta Karlstad 5.2
5.16 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Malmö 5.2
5.15 Linnea Lindbom 98 KA2 Karlskrona 14.1
5.13 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 10.12
5.11 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 18.3
5.10 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Malmö 10.3
5.04 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 4.2
5.03 Jenny Lestander 98 Linköping Linköping 18.3
5.01 Elin Vertetics 98 Högby Malmö 10.3
5.01 Lovisa Martinsson 98 IF Göta Karlstad 21.1
4.97 Elin Johansson 98 Kristinehamn Karlstad 21.1
4.95 Klara Pallin 98 Karlskoga Karlstad 5.2
4.95 Isa Andersson 98 Helsingborg Malmö 5.2
4.93 Sara Sjögren 98 Stenungsund Malmö 10.3
4.93 Sofia Hofer 98 Trelleborg Malmö 10.3

Tresteg

11.34 Fanny Ernestam 98 Örebro Örebro 17.3
11.18 Ellienor Werner 98 Hässelby Sätra 25.3
10.96 Ida Nilsson 98 Hovslätt Malmö 11.3
10.91 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 3.12
10.82 Jenny Lestander 98 Linköping Motala 12.2
10.78 Sara Sjögren 98 Stenungsund Malmö 11.3
10.55 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 18.2
10.53 Prescilia Bakuba 98 Ullevi Malmö 11.3
10.45 Fatima Kone 99 Ullevi Norrköping 28.1
10.41 Pernilla Hansson 98 Hammarby Sätra 25.3
10.39 Linnea Lindbom 98 KA2 Malmö 11.3
10.30 Rebecka Svedberg 98 Linköping Motala 12.2
10.24 Emelie Rantzow 98 Ymer Malmö 11.3
10.23 Klara Pallin 98 Karlskoga Örebro 27.11
10.11 Linnéa Berg 98 Lund Malmö 4.2
10.10 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Malmö 11.3
10.07 Efe Agbankhese 98 Hammarby Huddinge 1.4
10.04 Hanna Gutemar Rilegård 98 Täby Huddinge 1.4
10.00 Judith Wagersten 98 Falkenberg Göteborg 4.3
9.86 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Örebro 27.11

Kula/3.0

13.50 Anna Karlsson 98 Motala Örebro 25.3
12.48 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 3.3
12.13 Sofia Troell 98 Klippan Malmö 11.3
11.89 Nina Björkman 98 Västerås Sätra 25.3
11.69 Grete Ahlberg 98 Hammarby Sätra 25.3
11.54 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 12.2
11.27 Bianca Salming 98 Täby Sätra 4.2
11.07 Amanda Malmehed 98 Linköping Nyköping 31.3
10.85 Linnea Aronsson 98 Ljungby Karlskrona 4.2
10.73 Felicia Bodaxell 98 Huddinge Sätra 19.2
10.54 Emily Berghäll 98 Hammarby Sätra 4.2
10.49 Sara Sjögren 98 Stenungsund Malmö 11.3
10.27 Maja Gustavsson 98 Västerås Eskilstuna 6.4
10.22 Lovisa Linde 98 Täby Sätra 7.1
10.19 Maja Lovén 98 Luleå Haparanda 21.1
10.16 Annika Svensson 98 Hagen Malmö 11.3
10.14 Ida Olsson 99 Hagen Falköping 28.1
10.11 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Huddinge 20.1
9.97 Nicole Fankl 98 Ullevi Göteborg 3.3
9.94 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Örebro 17.3

Vikt/7.26

14.83 Grete Ahlberg 98 Hammarby Huddinge 6.3
10.16 Jessica Mattsson 98 Tierp Bollnäs 4.2

Femkamp/F15-17

3.108 Amanda Holmberg 98 Lidköping Västerås 8.1
2.549 Nora Jansson 98 Upsala Växjö 12.2
överlång bana
2.799 Elin Vertetics 98 Högby Växjö 12.2

>