Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F15 inne 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 23 APR, 2012
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2011/2012.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1993-1994, P17/F17: Födda 1995, P16/F16: Födda 1996, P15/F15: Födda 1997, P14/F14: Födda 1998 - plus ev 99:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.44 Irene Ekelund 97 Kil Göteborg 25.2
7.76 Clara Bogfors 97 Hallen Göteborg 25.2
7.81 Johanna Gustavsson 97 Motala Göteborg 25.2
7.85 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg 25.2
7.93 Sandra Hentschel 97 Hammarby Göteborg 4.2
7.95 Anna Westher 97 Örebro Göteborg 25.2
7.95 Louise Liljeblad 97 Varberg Göteborg 25.2
8.00 Alice Svantesson 97 Istrum Göteborg 3.3
8.03 Linnea Rosman 97 Istrum Göteborg 25.2
8.03 Malin Olsson 97 Malmö Göteborg 25.2
8.04 Malin Andersson 97 Gefle Örebro 24.3
8.04 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Göteborg 25.2
8.05 Maria Valenzuela 97 Ullevi Göteborg 19.11
8.06 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 28.1
8.06 Matilda Lindberg 97 Spårvägen Göteborg 4.12
8.08 Hanna Agrell-Gustafsson 97 Contact Malmö 28.1
8.10 Ellen Oweling 97 Lidingö Göteborg 25.2
8.14 Ebba Svantesson 97 Istrum Örebro 24.3
8.16 Hanna Hoff 97 Växjö Växjö 21.1
8.16 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Göteborg 25.2

200m

24.14 Irene Ekelund 97 Kil Karlstad 11.2
25.47 Alice Svantesson 97 Istrum Göteborg 26.2
25.55 Linnea Rosman 97 Istrum Göteborg 26.2
25.77 Johanna Gustavsson 97 Motala Örebro 10.12
25.99 Lovisa Östervall 97 Tumba Huddinge 21.1
26.09 Ebba Svantesson 97 Istrum Göteborg 26.2
26.37 Louise Ekman 97 Gefle Göteborg 25.2
26.38 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 19.2
26.52 Kajsa Olsson 97 Malmö Malmö 5.2
26.55 Anna Westher 97 Örebro Karlstad 11.2
26.70 Maria Valenzuela 97 Ullevi Göteborg 25.2
26.70 Hanna Hoff 97 Växjö Norrköping 28.1
26.86 Elin Bohman 97 Tureberg Eskilstuna 4.2
26.95 Johanna Sunesson 97 Växjö Karlskrona 17.12
27.00 Malin Andersson 97 Gefle Örebro 25.3
27.02 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Göteborg 3.12
27.03 Linnea Agefjäll 97 Linköping Linköping 18.3
27.06 Ellen Oweling 97 Lidingö Sätra 19.2
27.09 Hanna Agrell-Gustafsson 97 Contact Karlskrona 15.1
27.17 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Norrköping 28.1

1000m

2:56.30 Astrid Rosvall 97 Hässelby Göteborg 26.2
2:57.14 Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK Göteborg 4.12
2:59.71 Linn Bengtsson 97 Växjö Göteborg 26.2
3:00.15 Lisa Svensson 97 Linköping Norrköping 28.1
3:01.04 Isabella Andersson 97 Tureberg Sätra 10.12
3:01.36 Mathilda Rydin 97 Sävedalen Göteborg 25.2
3:01.49 Elin Svensson 97 Ullevi Göteborg 26.2
3:01.83 Julia Ringdahl 97 Tjalve Norrköping 28.1
3:02.86 Hilda Hardell 97 Hässelby Göteborg 25.2
3:02.96 Klara Henriksson 97 Hässelby Sätra 4.2
3:07.40 Elin Brink 97 Markaryd Karlskrona 17.12
3:07.74 Alice Svantesson 97 Istrum Göteborg 11.2
3:08.05 Klara Mellqvist 97 Sävedalen Norrköping 28.1
3:09.57 Matilda Abrahamsson 97 Tjalve Motala 12.2
3:09.65 Ella Sjödin 97 IF Göta Karlstad 5.2
3:10.80 Emma Gustafsson 97 Hässelby Norrköping 28.1
3:12.85 Patricia Striner 97 Malmö Karlskrona 14.1
3:13.30 Anna Nilsson 97 Öresund Malmö 28.1
3:13.69 Anna Dahlgren Rosén 97 Ingarö Sätra 4.2
3:13.88 Emelie Öberg 97 Linköping Norrköping 6.1

60m häck/76.2

8.54 Irene Ekelund 97 Kil Göteborg 26.2
8.68 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg 26.2
8.93 Emilia Karlsson 97 Nyköping Göteborg 26.2
8.93 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Göteborg 26.2
8.96 Lovisa Östervall 97 Tumba Göteborg 26.2
9.07 Linnea Rosman 97 Istrum Göteborg 3.12
9.08 Johanna Gustafsson 97 Motala Göteborg 10.3
9.11 Linn Bengtsson 97 Växjö Göteborg 10.3
9.20 Nicole Berner 97 Huddinge Eskilstuna 4.2
9.23 Sandra Östby 97 Tumba Sätra 29.1
9.25 Johanna Sunesson 97 Växjö Göteborg 26.2
9.34 Nellie Fransson 97 Lerum Göteborg 4.2
9.35 Elin Bohman 97 Tureberg Sätra 12.2
9.38 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg 10.3
9.39 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Motala 12.2
9.40 Fanny Sandberg 97 Mölndal Göteborg 26.2
9.41 Linnea Gustafsson 97 Hammarby Örebro 14.1
9.47 Ebba Olsson 97 Brattås Uddevalla 18.2
9.48 Sanna Lundqvist 97 Ymer Göteborg 4.2
9.48 Emmy Andersson 97 Färjestaden Karlskrona 4.2

Höjd

1.76 Johanna Gustafsson 97 Motala Göteborg 25.2
1.74 Lovisa Östervall 97 Tumba Göteborg 25.2
1.67 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg 10.3
1.67 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Haparanda 3.12
1.65 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Karlstad 21.1
1.64 Sanna Lundqvist 97 Ymer Göteborg 3.12
1.63 Elin Bohman 97 Tureberg Huddinge 22.1
1.62 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Göteborg 5.2
1.60 Emmy Andersson 97 Färjestaden Växjö 21.1
1.60 Melinda Hedstig 97 Luleå Luleå 25.2
1.60 Frida Hansson 97 Stenungsund Göteborg 4.3
1.59 Elina Lydén 97 Öresund Karlskrona 17.12
1.58 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg 10.3
1.58 Fanny Maxeby 97 Norrköping Sätra 11.2
1.58 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Sätra 11.2
1.58 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Göteborg 12.2
1.58 Therese Bjureby 97 Linköping Linköping 18.3
1.58 Matilda Fästh 97 Upsala Huddinge 20.1
1.58 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Malmö 28.1
1.57 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Örebro 17.3
1.57 Elina Lanndalen 97 Ymer Borås 22.1

Stav

3.30 Andrietta Grentzmann 97 Malmö Göteborg 26.2
3.17 Klara Mattson 97 Orient Göteborg 26.2
3.02 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Göteborg 26.2
2.97 Beatrice Lantz 97 Växjö Göteborg 26.2
2.80 Ellen Olsson 97 Wärnamo Malmö 29.1
2.80 Nellie Fransson 97 Lerum Göteborg 3.3
2.80 Lina Larsson 97 Ymer Göteborg 4.12
2.62 Sharon Lopez 97 Västerås Göteborg 26.2
2.54 Hanna Johansson 97 IF Göta Göteborg 26.2
2.50 Isa Diamant 97 Hammarby Sätra 19.2
2.50 Freya Orban 97 Lund Malmö 29.1
2.50 Fanny Eriksson 97 Djurmo-Sifferbo Falun 3.12
2.50 Stina Hufhult 97 Ullevi Göteborg 4.12
2.45 Erica Edström 97 Kristinehamn Karlstad 21.1
2.40 Linnea Näs 97 Djurmo-Sifferbo Falun 3.12
2.35 Emma Thor 97 Märsta Huddinge 20.1
2.33 Emily Engelholm 97 Kalmarsund Växjö 22.1
2.31 Moa Carlsson 97 Kristinehamn Örebro 14.1
2.30 Sofia Jansson Meuller 97 Örgryte Göteborg 26.2
2.30 Ellinore Eriksson 97 Lerum Göteborg 5.2

Längd

5.64 Clara Bogfors 97 Hallen Ås 18.2
5.62 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 18.2
5.51 Irene Ekelund 97 Kil Uddevalla 14.1
5.49 Malin Olsson 97 Malmö Göteborg 26.2
5.48 Linnea Rosman 97 Istrum Uddevalla 14.1
5.48 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 18.2
5.41 Hanna Agrell Gustafsson 97 Contact Karlskrona 17.12
5.35 Hanna Hoff 97 Växjö Växjö 22.1
5.33 Emmy Andersson 97 Färjestaden Växjö 22.1
5.33 Louise Liljeblad 97 Varberg Göteborg 4.3
5.26 Johanna Sunesson 97 Växjö Karlskrona 14.1
5.21 Louise Ekman 97 Gefle Bollnäs 14.2
5.21 Matilda Grundström 97 Huddinge Sätra 18.2
5.20 Alva Gustafsson 97 Ullevi Göteborg 26.2
5.18 Olivia Björklund 97 Huddinge Sätra 18.2
5.17 Linn Bengtsson 97 Växjö Karlskrona 17.12
5.10 Olivia Fors 97 Åkersberga Sätra 4.2
5.09 Fanny Sandberg 97 Mölndal Göteborg 11.2
5.06 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Piteå 19.11
5.06 Paulina Toresäter 97 Enköping Göteborg 25.2
5.06 Isabelle Nilsson 97 Piteå Piteå 4.2
5.06 Sandra Östby 97 Tumba Sätra 4.2

Tresteg

11.55 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg 25.2
11.44 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg 25.2
11.22 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 19.2
11.15 Viktoria Kemborn 97 Stenungsund Göteborg 25.2
11.08 Mikaela Waernulf 97 Västerås Västerås 15.1
11.08 Clara Bogfors 97 Hallen Göteborg 25.2
10.85 Hanna Agrell-Gustafsson 97 Contact Göteborg 4.2
10.70 Malin Andersson 97 Gefle Sätra 11.2
10.70 Beatrice Lantz 97 Växjö Karlskrona 15.1
10.62 Matilda Grundström 97 Huddinge Göteborg 25.2
10.56 Elsa Herlitz 97 Upsala Göteborg 25.2
10.55 Alice Håkansson 97 Göteborgs KIK Göteborg 3.12
10.50 Linn Bengtsson 97 Växjö Karlskrona 15.1
10.49 Frida Hansson 97 Stenungsund Göteborg 4.2
10.47 Matilda Andersson 97 Varberg Göteborg 4.2
10.40 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Växjö 21.1
10.26 Petra Pagil 97 Ullevi Malmö 28.1
10.26 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Västerås 29.1
10.25 Paulina Toresäter 97 Enköping Västerås 29.1
10.20 Sanna Lundqvist 97 Ymer Borås 17.3
10.20 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Göteborg 19.11

Kula/3.0

14.28 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Göteborg 26.2
14.08 Agnes Larsson 97 IF Göta Göteborg 26.2
12.94 Ebba Olsson 97 Brattås Göteborg 10.3
11.86 Sandra Skogström 97 Hässelby Göteborg 10.3
11.70 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 11.3
11.66 Emma Harrysson 97 Brattås Uddevalla 14.1
11.65 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Göteborg 10.3
11.58 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Bollnäs 8.1
11.25 Linn Forsell 97 Motala Växjö 11.3
11.22 Johanna Gustavsson 97 Motala Norrköping 28.1
11.17 Charlott Danko 97 Hanviken Örebro 25.3
11.16 Klara Pettersson 97 Västerås Göteborg 26.2
11.15 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg 10.3
11.15 Matilda Lindberg 97 Spårvägen Eskilstuna 6.1
10.96 Emma Thor 97 Märsta Sätra 11.12
10.90 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Karlstad 22.1
10.84 Julia Niklasson 97 Rigor Göteborg 4.12
10.73 Amanda Engbe 97 Öresund Göteborg 26.2
10.64 Clara Holmquist 97 Hakarpspojkarna Linköping 19.11
10.63 Elin Bohman 97 Tureberg Sätra 7.1

Vikt/7.26

15.86 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Ås 28.1
14.64 Michaela Norrbelius 97 Gefle Göteborg 25.2
14.55 Linn Forssell 97 Motala Göteborg 25.2
14.02 Lina Hallberger 97 Ymer Göteborg 25.2
13.39 Mathilda Björklund 97 Bålsta Västerås 15.1
12.95 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Bollnäs 4.2
12.94 Elin Edgren 97 Bore Göteborg 25.2
12.84 Julia Gannedahl 97 Tureberg Huddinge 21.2
12.72 Ebba Olsson 97 Brattås Göteborg 25.2
12.52 Helena Åhlén 97 Bore Göteborg 25.2
12.25 Amanda Sandin 97 Herrljunga Göteborg 25.2
12.03 Ebba Karlsson 97 Huddinge Huddinge 21.2
10.87 Sofie From 97 Järvsö Göteborg 25.2

Femkamp/F15-17

3.782 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg 10.3
3.676 Lovisa Östervall 97 Tumba Göteborg 10.3
3.609 Johanna Gustafsson 97 Motala Göteborg 10.3
3.510 Linnea Rosman 97 Istrum Göteborg 10.3
3.491 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Göteborg 10.3
3.342 Linn Bengtsson 97 Växjö Göteborg 10.3
3.324 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg 10.3
3.158 Beatrice Lantz 97 Växjö Göteborg 10.3
3.017 Ebba Olsson 97 Brattås Göteborg 10.3
2.998 Karin Ytterberg 97 Ymer Göteborg 10.3
2.881 Frida Drakes 97 Säter Göteborg 10.3
2.869 Kajsa Östman 97 Sundsvall Göteborg 10.3
2.858 Frida Hansson 97 Stenungsund Göteborg 10.3
2.730 Fanny Sandberg 97 Mölndal Göteborg 10.3
2.655 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Göteborg 10.3
2.577 Elina Lanndalen 97 Ymer Göteborg 10.3
2.544 Sandra Skogström 97 Hässelby Göteborg 10.3
överlång bana
3.221 Johanna Sunesson 97 Växjö Växjö 12.2
3.169 Emmy Andersson 97 Färjestaden Växjö 12.2
2.699 Amanda Landegren 97 Växjö Växjö 12.2

>