Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 inne 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 26 MAR, 2012
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2011/2012.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1993-1994, P17/F17: Födda 1995, P16/F16: Födda 1996, P15/F15: Födda 1997, P14/F14: Födda 1998 - plus ev 99:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.55 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 14.1
7.65 Jenny Melin 93 Strand Bollnäs 25.2
7.67 Matilda Hellqvist 93 Orient Bollnäs 25.2
7.71 Angelica Karlsson 93 Tanum Bollnäs 25.2
7.73 Josefin Palm 94 Gefle Bollnäs 25.2
7.75 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Skellefteå 19.2
7.79 Marine Alfredsson 93 Rånäs Bollnäs 25.2
7.80 Fanny Lindström 94 Malmö Lund 14.1
7.83 Jessica Östlund 93 Hässelby Sätra 11.2
7.84 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Bollnäs 25.2
7.86 Caroline Ståhl 93 Örebro Örebro 18.2
7.86 Farydah Inoussa 94 Hässelby Örebro 18.2
7.86 Julia Hässel 94 Tureberg Bollnäs 25.2
7.87 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Sätra 11.2
7.87 Ida Virdebrant 94 Växjö Karlskrona 14.1
7.89 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 28.1
7.90 Madeleine Eriksson 93 Gefle Bollnäs 14.2
7.92 Rebecca Larsson 94 Hässelby Sätra 11.2
7.99 Linnea Killander 93 Malmö Malmö 28.1
7.99 Aina Griksaite 94 Spårvägen Eskilstuna 6.1

400m

57.16 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Örebro 18.2
57.53 Sara Rönnby 93 Enhörna Bollnäs 25.2
57.60 Linda Frödin Glad 93 Gefle Bollnäs 26.2
57.83 Jessica Bloodworth 93 Tranås Bollnäs 26.2
57.93 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Göteborg 4.2
58.66 Malin Trollsås 93 Danderyd Sätra 11.2
58.78 Nikita Burton 94 Eskilstuna Norrköping 28.1
59.07 Jenny Håland 93 Tumba Bollnäs 25.2
59.10 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Göteborg 14.1
59.33 Lovisa Grönros 93 Hammarby Bollnäs 25.2
59.48 Josefin la Fleur 94 Ystad Malmö 28.1
59.79 Sara Jernfält 93 Örebro Örebro 18.2
59.89 Emelie Bley 93 Tjalve Bollnäs 25.2
60.46 Linnea Ivarsson 94 Lerum Borås 22.1
61.05 Stina M Jansson 94 Gefle Bollnäs 25.2
61.07 Elsa Skagersten 94 Varberg Bollnäs 25.2
61.39 Alexi Ramskog 94 Hammarby Bollnäs 25.2
61.51 Sanna Ohlström 94 Rånäs Bollnäs 25.2
61.67 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Göteborg 12.2
61.83 Julia Karlsson 93 Hammarby Sätra 11.2

1500m

4:39.28 Maria Larsson 94 Ullevi Bollnäs 26.2
4:41.81 Emilia Ohlin 93 Contact Karlskrona 14.1
4:45.57 Jenny Håland 93 Tumba Bollnäs 26.2
4:48.29 Ida Holm 93 Lerum Sätra 29.1
4:50.22 Josefine Malmborg 94 Habo Sätra 5.2
4:50.65 Anna Silvander 93 Danderyd Bollnäs 26.2
4:51.68 Malin Strand 93 Sävedalen Bollnäs 26.2
4:52.87 Amanda Lönnqvist 94 Ystad Malmö 28.1
4:53.28 Jenny Eriksson 93 Falun Bollnäs 26.2
5:01.50 Lovisa Grönros 93 Hammarby Sätra 29.1
5:01.68 Johanna Nissén Karlsson 93 Sävedalen Sätra 29.1
5:02.16 Julia Forsmark 93 Stål Sätra 11.2
5:04.65 Alice Kristiansen 94 Tanum Uddevalla 21.1
5:06.58 Sophia Geirup 94 Ullevi Göteborg 4.12
5:13.29 Helen Andreasson 93 Orient Uddevalla 21.1
5:13.63 Michaela Hallqvist 93 Falun Västerås 15.1
5:13.88 Hanna Fredriksson 94 Hinden Karlskrona 4.2
5:14.06 Therese Moberg 93 Sundsvall Huddinge 21.1
5:19.21 Josefin Ellmarker 93 Orient Uddevalla 21.1
5:19.37 Ebba Orava 93 Falkenberg Malmö 28.1

60m häck/84.0

8.60 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Malmö 29.1
8.75 Ida Hansen 93 Arvika Lilleström, NOR 28.1
8.87 Farydah Inoussa 94 Hässelby Göteborg 11.3
8.87 Charlotte Skogström 93 Hässelby Bollnäs 26.2
8.96 Madeleine Eriksson 93 Gefle Bollnäs 4.2
9.02 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Bollnäs 26.2
9.05 Michaela Meijer 93 Örgryte Göteborg 3.12
9.10 Sofia Johnsson 94 Hässelby Göteborg 11.3
9.18 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 29.1
9.20 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Karlstad 11.2
9.24 Ellen Hjort 93 Örebro Örebro 15.1
9.24 Anna Birgersson 94 Karlskoga Karlstad 21.1
9.25 Stina Jönsson 94 Hakarpspojkarna Bollnäs 26.2
9.27 Pauline Munters 94 Falun Falun 28.1
9.28 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Bollnäs 26.2
9.29 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Umeå 12.2
9.29 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Göteborg 3.12
9.37 Nikki Berglund 94 Färjestaden Växjö 12.2
9.51 Angelica Öhrn 94 Örebro Karlstad 21.1
9.52 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Bollnäs 26.2

Höjd

1.84 Ida Virdebrant 94 Växjö Växjö 21.1
1.78 Caroline Gyllenbern 93 Tureberg Västerås 15.1
1.74 Caroline Andersson 93 Gefle Sätra 12.2
1.71 Felicia Berglind 93 Spårvägen Örebro 15.1
1.71 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Sätra 28.1
1.70 Lisa Engman 94 Kil Karlstad 11.2
1.69 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Karlstad 21.1
1.68 Lina Löfqvist 93 Tierp Sätra 12.2
1.67 Sofie Björklund 93 Båstad Bollnäs 26.2
1.67 Alexandra Hjorth 93 Upsala Västerås 28.1
1.66 Emmy Olson 94 Gefle Västerås 15.1
1.66 Matilda Ribaeus 94 IF Göta Karlstad 21.1
1.61 Nikki Berglund 94 Färjestaden Växjö 12.2
1.61 Amanda Bills 94 Hässelby Västerås 15.1
1.60 Vera Persson Holm 94 Ystad Sjöbo 21.1
1.60 Tova Österberg 94 Kalmarsund Växjö 21.1
1.58 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Göteborg 11.3
1.58 Petra Levtshuk 94 Örebro Örebro 25.3
1.57 Annie Johansson 93 IFK Umeå Umeå 15.1
1.57 Ellen Steneryd 94 Falkenberg Borås 21.1

Stav

4.14 Michaela Meijer 93 Örgryte Bollnäs 25.2
4.04 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Bollnäs 25.2
3.44 Emma Norss 94 Hammarby Bollnäs 25.2
3.40 Olivia Axell 94 Lerum Lerum 19.12
3.25 Emmy Bärjegård 93 Kvarnsveden Falun 19.2
3.13 Moa Bylund 94 Huddinge Bollnäs 25.2
3.13 Emma Bengtsson 94 Örebro Norrköping 28.1
3.10 Matilda Hultberg 93 Norrköping Norrköping 6.1
3.05 Johanna Greger 94 Örgryte Göteborg/N 20.1
3.05 Jenny Jansson 93 Östhammar Sätra 5.2
2.73 Johanna Pettersson 94 Örebro Norrköping 28.1
2.60 Sofie Nyman 94 Upsala Sätra 11.2
2.47 Elin Olsson 93 Kvarnsveden Örebro 27.11

Längd

5.79 Lynn Johnson 94 Ullevi Bollnäs 25.2
5.78 Elin Larsson 94 Falkenberg Bollnäs 25.2
5.69 Caroline Taxén 94 Eskilstuna Sätra 12.2
5.69 Ida Hansen 93 Arvika Bollnäs 25.2
5.65 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 28.1
5.64 Farydah Inoussa 94 Hässelby Göteborg 11.3
5.60 Aina Griksaite 94 Spårvägen Stockholm/G 23.2
5.56 Matilda Holm 93 Ullevi Malmö 29.1
5.56 Sara Kviberg 93 Hellas Norrköping 6.1
5.55 Julia Wigren 93 Gefle Bollnäs 25.2
5.50 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Bollnäs 25.2
5.48 Rebecca Nilsson 93 Ullevi Örebro 18.2
5.47 Hanna Kober 94 Lund Vellinge 11.2
5.45 Stina Jönsson 94 Hakarpspojkarna Jönköping 24.1
5.42 Emma Ehrlin 93 Ärla Västerås 15.1
5.40 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Bollnäs 25.2
5.40 Rebecca Andersson 93 Örebro Norrköping 28.1
5.37 Erika Eskilsson 93 Malmö Malmö 29.1
5.31 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Göteborg 11.3
5.31 Nikki Berglund 94 Färjestaden Växjö 22.1

Tresteg

13.57 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Steinkjer, NOR 11.2
13.54 Lynn Johnson 94 Ullevi Steinkjer, NOR 11.2
12.45 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Bollnäs 26.2
12.21 Emma Ehrlin 93 Ärla Örebro 18.2
12.02 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Bollnäs 26.2
11.90 Aina Griksaite 94 Spårvägen Bollnäs 26.2
11.49 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Bollnäs 26.2
11.39 Caroline Taxén 94 Eskilstuna Västerås 29.1
11.26 Tea Svensson 94 Lund Malmö 28.1
11.13 Linda Nilsson 93 Södertälje IF Bollnäs 26.2
11.12 Johanna Pettersson 94 Örebro Örebro 10.12
11.04 Elisabeth Bäckman 93 Bollnäs Bollnäs 26.2
11.02 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Sätra 11.2
10.90 Sofia Johnsson 94 Hässelby Bollnäs 26.2
10.80 Moa Karlin Josefsson 94 Ullevi Göteborg 11.2
10.60 Rima Beyed 94 Lund Malmö 28.1
10.45 Idunn Fyksen Sooaru 94 Huddinge Sätra 11.2
10.08 Sara Angelmyr 94 Örebro Örebro 27.11

Kula/4.0

13.91 Jennie Söderholm 93 Västerås Bollnäs 26.2
13.70 Moa Eskilsson 93 Villstad Växjö 10.3
13.53 Lina Bengtson 94 Öresund Bollnäs 26.2
13.51 Heidi Schmidt 93 Täby Huddinge 21.1
12.86 Erica Lantz 94 Växjö Växjö 21.1
12.21 Lisa Carlsson 94 Falun Falun 3.12
12.07 Emma Ljungberg 94 Nyköping Växjö 10.3
11.56 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Bollnäs 26.2
11.46 Malin Stenmark 94 Sundsvall Bollnäs 8.1
11.37 Matilda Brandtberg 94 Nyköping Bollnäs 26.2
11.37 Mia Border 94 Hanviken Bollnäs 26.2
11.35 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 4.12
11.16 Frida Tunemar 93 Motala Motala 27.12
11.01 Tova Österberg 94 Kalmarsund Växjö 21.1
10.91 Malin Dahl 93 Träff Göteborg 4.12
10.64 Farydah Inoussa 94 Hässelby Göteborg 11.3
10.53 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Sätra 11.2
10.42 Anna Hall 93 Tjalve Norrköping 28.1
10.30 Emma Palm 94 Sävedalen Göteborg 4.12
10.16 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Sätra 28.1

Vikt/9.08

20.03 Eleni Larsson 93 Huddinge Huddinge 21.1
15.92 Maria Söderqvist 93 Öresund Bollnäs 25.2
15.29 Matilda Brandtberg 94 Nyköping Bollnäs 25.2
14.89 Amanda Rydberg 93 Västerås Västerås 5.2
12.83 Stephanie Ericson 93 Ullevi Bollnäs 25.2
12.49 Sandra Friberg 94 Tureberg Huddinge 21.1
11.47 Emelie Henningsson 93 Bollnäs Bollnäs 25.2
10.09 Caroline Wallin 94 Huddinge Huddinge 21.1

Femkamp/K

3.545 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Göteborg 11.3
3.531 Farydah Inoussa 94 Hässelby Göteborg 11.3
3.352 Sofia Johnsson 94 Hässelby Göteborg 11.3
3.257 Felicia Berglind 93 Spårvägen Göteborg 11.3
3.071 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Göteborg 11.3
2.702 Nikki Berglund 94 Färjestaden Växjö 12.2

>