Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P14 inne 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 16 APR, 2012
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2011/2012.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1993-1994, P17/F17: Födda 1995, P16/F16: Födda 1996, P15/F15: Födda 1997, P14/F14: Födda 1998 - plus ev 99:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.65 Ludwig Olofsson 98 Boden Luleå 10.3
7.70 Gustav Eichmüller 98 Åhus Malmö 10.3
7.71 Max Hrelja 98 Linköping Malmö 10.3
7.72 Christoffer Karlsén 99 Hinden Malmö 10.3
7.74 Gustaf Borg 98 Nyköping Sätra 25.3
7.75 Daniel Persson 98 Bromma Sätra 4.2
7.76 Jonatan Åsman 98 Öresund Lund 14.1
7.77 Patrik Nilsson 98 IK Sisu Göteborg 3.12
7.81 Filip Schwartz 98 Mölndal Göteborg 4.3
7.83 Yonathan Helsing 98 Sundsvall Umeå 11.2
7.83 Erik Larsson 98 Västerås Sätra 25.3
7.87 James Gaudiello 98 Malmö Malmö 10.3
7.91 Wilmer Sternehäll 98 Huddinge Huddinge 31.3
7.91 David Bergström 98 Nyköping Sätra 4.2
7.93 Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad 11.2
7.93 Kevin Duvert 98 Märsta Örebro 27.11
7.94 Linus Willers 98 Norrköping Malmö 10.3
7.97 Albin Lundin 98 Ymer Göteborg 3.12
7.98 Nuttakit Tacum 98 Piteå Umeå 11.2
7.98 Marcus Lidman 99 Hälle Uddevalla 18.2
7.98 Linus Brunzell 99 IF Göta Karlstad 21.1
7.98 Alexander Ekblad 98 Malmö Malmö 28.1

200m

24.73 Max Hrelja 98 Linköping Malmö 11.3
24.99 Jonatan Åsman 98 Öresund Malmö 5.2
25.02 Gustav Borg 98 Nyköping Sätra 24.3
25.25 Christoffer Karlsén 99 Hinden Malmö 11.3
25.28 Daniel Persson 98 Bromma Sätra 18.2
25.56 Ludwig Olofsson 98 Boden Umeå 12.2
25.57 Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad 11.2
25.59 Nuttakit Tacum 98 Piteå Umeå 12.2
25.65 Linus Brunzell 99 IF Göta Karlstad 11.2
25.67 Gustav Eichmüller 98 Åhus Göteborg 3.3
25.73 Kevin Duvert 98 Märsta Sätra 24.3
25.77 James Gaudiello 98 Malmö Malmö 11.3
25.80 Carlos Jonsson 98 Hässelby Sätra 24.3
25.95 Timothy Olsson 98 Hammarby Sätra 24.3
25.98 David Bergström 98 Nyköping Nyköping 18.12
25.98 Lucas Nordén 98 Västerås Sätra 24.3
26.01 Wilmer Sternehäll 98 Huddinge Sätra 24.3
26.08 Simon Larsson 98 Ymer Malmö 11.3
26.09 Marcus Tornée 98 Helsingborg Malmö 11.3
26.22 Gustav Eriksson 98 Kville Malmö 11.3

1000m

2:43.01 Warsame Hassan 98 Malmö Malmö 11.3
2:43.35 Leo Magnusson 98 Sävedalen Malmö 11.3
2:44.51 Simon Sundström 98 Lidingö Västerås 14.4
2:51.05 Lukas Mårtensson 98 Udd Malmö 11.3
2:52.66 Stefan Stojanovic 98 Huddinge Huddinge 21.1
2:53.06 Fredrik Kilhblom 98 Huddinge Sätra 25.3
2:54.73 Sackarias Wohlin 98 Stensjön Malmö 11.3
2:54.97 Timothy Olsson 98 Hammarby Sätra 25.3
2:56.32 August Mollén 99 Norrköping Norrköping 28.1
2:59.19 Kevin Duvert 98 Märsta Sätra 11.12
3:00.50 Erik Sandsten 98 Oskarshamn Karlskrona 4.2
3:01.38 Nuttakit Tacum 98 Piteå Umeå 11.2
3:01.97 Benjamin Eklund 98 Westmannia Sätra 25.3
3:02.55 Alexander Åkesson 98 Malmö Malmö 11.3
3:02.84 Ahmet Demir 98 Lidingö Västerås 14.4
3:03.82 Linus Lillsjö 98 Ärla Sätra 25.3
3:03.82 Marcus Häggh 98 Enhörna Sätra 25.3
3:06.99 Gustaf Olsson 98 Lidköping Malmö 11.3
3:07.25 Marcus Bredberg 98 Mölndal Göteborg 4.12
3:07.28 Johan Lamm 98 Mölndal Göteborg 4.12

60m häck/84.0

8.80 Max Hrelja 98 Linköping Örebro 15.1
8.93 Gustav Eichmüller 98 Åhus Göteborg 3.3
9.11 Elias Engström 98 Färjestaden Malmö 11.3
9.26 Kevin Duvert 98 Märsta Sätra 12.2
9.31 Viktor Nylander 98 Malmö Malmö 11.3
9.36 Filip Schwartz 98 Mölndal Göteborg 3.3
9.44 Filip Björklund 98 Upsala Västerås 29.1
9.48 William Olsson 98 Ljungby Göteborg 4.12
9.54 Viktor Kjellsson 98 Växjö Göteborg 4.12
9.69 Gabriel Rosshagen 98 Täby Falun/L 11.3
9.73 William Frobe 98 Täby Falun/L 11.3
9.73 Johan Brasch 98 Wärnamo Malmö 11.3
9.74 Sebastian Hargeström 98 Hammarby Örebro 15.1
9.81 Marcus Tornée 98 Helsingborg Malmö 11.3
9.87 Pontus Jansson 98 Wedevåg Sätra 24.3
9.92 Samuel Wiik 98 Rigor Malmö 11.3
9.94 Simon Sigurd 98 Sundsvall Umeå 12.2
10.01 Tobias Söderberg 98 IF Göta Karlstad 21.1
10.05 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Sätra 18.2
10.05 Gustav Eriksson 98 Kville Göteborg 4.2

Höjd

1.74 Simon Larsson 98 Ymer Malmö 11.3
1.71 Filip Björklund 98 Upsala Sätra 25.3
1.68 Kevin Duvert 98 Märsta Västerås 29.1
1.67 Linus Willers 98 Norrköping Malmö 11.3
1.65 Max Nero 98 IF Göta Karlstad 21.1
1.63 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Huddinge 1.4
1.63 Nuttakit Tacum 98 Piteå Piteå 19.11
1.63 Gustav Eriksson 98 Kville Göteborg 4.2
1.62 Frithiof Ekström 98 Mälarhöjden Falun/L 11.3
1.62 William Frobe 98 Täby Falun/L 11.3
1.62 Simon Martinsson 99 Lomma Malmö 11.3
1.62 Joel Mattsson 98 Tierp Västerås 14.4
1.61 Simon Wiklund 99 Wilske Örebro 24.3
1.60 Johan Brasch 98 Wärnamo Malmö 11.3
1.60 Max Heijdenberg 98 Örgryte Lerum 14.1
1.60 Gabriel Lundvall 98 Täby Sätra 19.2
1.60 Filip Larsson 98 Råby-Rekarne Nyköping 31.3
1.60 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Göteborg 4.12
1.59 William Magnusson 99 Malmö Malmö 11.3
1.58 Mikael Jansson 98 Örebro Örebro 17.3

Stav

3.97 Armand Duplantis 99 Stål Reno, NV 21.1
3.11 Sebastian Hargeström 98 Hammarby Huddinge 31.3
3.09 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Sätra 24.3
2.90 Viktor Kjellsson 98 Växjö Malmö 10.3
2.80 Mauro Karlsfred 98 Ullevi Malmö 10.3
2.78 Filip Nurmela 98 Haparanda SKT Luleå 10.3
2.75 Filip Skoog 99 Västerås Sätra 24.3
2.73 Gabriel Rosshagen 98 Täby Huddinge 21.1
2.71 Mateusz Ostrowski 98 Wedevåg Örebro 15.1
2.70 Örn Östenberg 98 Växjö Malmö 10.3
2.70 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg 5.2
2.63 Victor Waltari 98 Haparanda SKT Umeå 12.2
2.61 Frank Förnestig 98 Hammarby Örebro 15.1
2.60 Fredrik Ilander 98 Ullevi Malmö 10.3
2.60 Gustaf Bålström 98 Ullevi Malmö 10.3
2.60 Jonas Renz 99 Norrköping Malmö 10.3
2.58 Kevin Duvert 98 Märsta Huddinge 21.1
2.54 Emil Östergren 98 Växjö Växjö 13.2
2.50 Erik Axlid 98 Ullevi Malmö 10.3
2.50 Filip Andrén 98 Ullevi Malmö 10.3
2.50 Lukas Johansson 98 Rigor Borås 21.1

Längd

5.88 Gustav Eichmüller 98 Åhus Karlskrona 14.1
5.71 Erik Larsson 98 Västerås Sätra 24.3
5.68 Ludwig Olofsson 98 Boden Umeå 11.2
5.65 Yonathan Helsing 98 Sundsvall Umeå 11.2
5.54 Kevin Duvert 98 Märsta Huddinge 21.1
5.49 Nuttakit Tacum 98 Piteå Luleå 10.3
5.48 Jonathan Åsman 98 Öresund Malmö 10.3
5.45 Max Hrelja 98 Linköping Nyköping 31.3
5.41 Filip Larsson 98 Råby-Rekarne Eskilstuna 6.4
5.29 Wilmer Sternehäll 98 Huddinge Falun/L 11.3
5.27 Max Hejdenberg 98 Örgryte Malmö 28.1
5.26 Niklas Bergman Larsson 98 Linköping Malmö 10.3
5.25 Frank Förnestig 98 Hammarby Sätra 24.3
5.23 David Svensson 98 Tumba Sätra 24.3
5.21 Richard Heikkilä 98 Mölndal Malmö 10.3
5.21 Max Nero 98 IF Göta Karlstad 11.2
5.19 Gabriel Lundvall 98 Täby Sätra 18.2
5.17 Robin Johansson 98 Växjö Malmö 10.3
5.16 Anton Cigéhn 98 Täby Sätra 18.2
5.14 Marcus Tornée 98 Helsingborg Malmö 5.2

Tresteg

12.11 Erik Larsson 98 Västerås Sätra 25.3
11.95 Jonathan Åsman 98 Öresund Malmö 11.3
11.75 Villiam Olsson 98 Ljungby Malmö 11.3
11.45 Johan Brasch 98 Wärnamo Malmö 11.3
11.34 David Svensson 98 Tumba Sätra 25.3
11.13 Timothy Olsson 98 Hammarby Västerås 14.4
11.11 Max Hejdenberg 98 Örgryte Malmö 11.3
10.95 Samuel Wiik 98 Rigor Malmö 11.3
10.91 Robin Johansson 98 Växjö Malmö 11.3
10.88 Gabriel Rosshagen 98 Täby Sätra 19.2
10.83 Kevin Duvert 98 Märsta Västerås 29.1
10.73 Gabriel Lundvall 98 Täby Sätra 19.2
10.42 Marcus Tornée 98 Helsingborg Malmö 11.3
10.40 Michael Vickberg 98 Ullevi Göteborg 11.2
10.34 Gustaf Bålström 98 Ullevi Göteborg 4.2
10.33 Mateusz Ostrowski 98 Wedevåg Sätra 25.3
10.19 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Sätra 19.2
10.04 Gustav Eriksson 98 Kville Göteborg 20.11

Kula/4.0

18.92 Wictor Petersson 98 Hässleholm Malmö 5.2
15.40 Gustav Eichmüller 98 Åhus Kristianstad 8.1
15.37 Jonathan Amneskog 98 Klippan Växjö 11.3
12.68 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Nyköping 31.3
11.48 Örn Östenberg 98 Växjö Malmö 11.3
11.24 Theodor Ahlström 98 Växjö Karlskrona 4.2
11.00 Gabriel Rosshagen 98 Täby Sätra 19.2
11.00 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Sätra 19.2
10.58 Jonathan Åsman 98 Öresund Kristianstad 8.1
10.57 Gustav Brolin 98 Habo Malmö 11.3
10.54 Ludwig Olofsson 98 Boden Haparanda 22.1
10.53 Filip Nurmela 98 Haparanda SKT Haparanda 1.3
10.51 Jakob Eriksson 98 IF Göta Karlstad 22.1
10.48 Patrik Nilsson 98 IK Sisu Växjö 22.1
10.33 Joel Mattsson 98 Tierp Falun/L 11.3
10.25 Gustaf Borg 98 Nyköping Eskilstuna 26.11
10.16 Viktor Taveras 98 Falköpings FIK Falköping 28.1
10.05 Linus Baeckström 98 Ullevi Göteborg 11.2

Vikt/9.08


Sjukamp/P15


>