Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 ute 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 16 OKT, 2012
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2012.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1990-1992, P19/F19: Födda 1993-94, P17/F17: Födda 1995, P16/F16: Födda 1996, P15/F15: Födda 1997, P14/F14: Födda 1998 - plus ev 99:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

12.57 Maja Almgren 98 Gotland Stockholm/S 19.8
12.62 Linnea Frobe 98 Täby Huddinge 16.6
12.70 Lisa Warfvinge 98 Varberg Ängelholm 8.9
12.81 Moa Mattisson 98 Helsingborg Halmstad 14.7
12.81 Hedda Ringman 98 Norrköping Stockholm/S 19.8
12.81 Vanja Blomberg 98 Klippan Ängelholm 8.9
12.86 Mathilda Eriksson 98 Tumba Stockholm/S 11.9
12.88 Fanny Ernestam 98 Örebro Karlskoga 26.8
12.91 Isabelle Joelsson 98 Växjö Villstad 26.8
12.91 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Ängelholm 8.9
12.92 Elin Johansson 98 Kristinehamn Skara 25.8
12.95 Sofia Lindh 98 Upsala Uppsala 1.7
12.97 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/U 7.7
12.98 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Sävedalen 2.6
12.98 Jenny Lestander 98 Linköping Göteborg/U 7.7
13.01 Isa Andersson 98 Helsingborg Helsingborg 1.7
13.01 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 18.8
13.03 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 5.5
13.04 Minna Svärd 98 IF Göta Halmstad 14.7
13.04 Miranda Uttgren 98 Tanum Göteborg/U 7.7
medvind
12.55 Linnea Frobe 98 Täby Uppsala 1.7
12.57 Lisa Warfvinge 98 Varberg Sävedalen 2.6
12.63 Moa Mattisson 98 Helsingborg Halmstad 14.7
12.71 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 9.6
12.72 Josefin Persson 98 Sävedalen Sävedalen 2.6
12.76 Sofia Lindh 98 Upsala Uppsala 1.7
12.80 Mathilda Eriksson 98 Tumba Enskede 26.5
12.84 Isa Andersson 98 Helsingborg Halmstad 14.7
12.85 Jenny Lestander 98 Linköping Linköping 9.6
12.95 Marion Sackey Mensah 98 Huddinge Enskede 26.5
12.98 Sofie Borssén 98 Kalmar Jönköping 29.9
13.01 Minna Svärd 98 IF Göta Halmstad 14.7

300m

40.85 Josefin Persson 98 Sävedalen Ängelholm 9.9
41.18 Minna Svärd 98 IF Göta Stockholm/S 18.8
41.94 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Ängelholm 9.9
42.12 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Sävedalen 3.6
42.12 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg/U 8.7
42.31 Marina Janhunen 98 Hammarby Falun 9.9
42.40 Vanja Blomberg 98 Klippan Ängelholm 9.9
42.54 Tess Hertz-Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 8.7
42.59 Hanna Aabakken 98 Västerås Falun 9.9
42.72 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Göteborg/U 8.7
42.91 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 8.7
42.95 Moa Mattisson 98 Helsingborg Hässleholm 28.7
43.03 Fanny Ernestam 98 Örebro Karlskoga 26.8
43.10 Louise Estberg 98 Malmö Karlskrona 17.6
43.11 Mathilda Eriksson 98 Tumba Göteborg/U 8.7
43.12 Rebecka Svedberg 98 Linköping Stockholm/S 18.8
43.27 Miranda Uttgren 98 Tanum Göteborg/U 8.7
43.30 Nora Jansson 98 Upsala Sollentuna 10.6
43.38 Isa Teglund 98 Udd Halmstad 14.7
43.54 Tove Olsson 98 Tumba Stockholm/S 18.8

800m

2:16.96 Josefin Persson 98 Sävedalen Stockholm/S 18.8
2:17.31 Vilma Jonsson 99 Danderyd Sollentuna 9.6
2:17.66 Linnea Broström 98 Linköping Norrköping 2.6
2:18.21 Isabelle Haugen 98 Hellas Falun 8.9
2:18.77 Marina Janhunen 98 Hammarby Sollentuna 9.6
2:20.37 Gabriella Mårtensson 98 Skade Sandviken 15.9
2:21.37 Cornelia Karlsson 98 Sävedalen Stockholm/S 18.8
2:21.73 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Falun 8.9
2:21.77 Lidiya Ararso 98 Västerås Falun 8.9
2:23.42 Sofia Johansson 98 Tranås Göteborg/U 9.7
2:23.48 Frida Andersson 98 Eslöv Ängelholm 8.9
2:24.32 Isa Teglund 98 Udd Hässleholm 29.7
2:24.66 Olivia Kempi 98 Helsingborg Stockholm/S 18.8
2:25.11 Linnea Isaksson 98 Falkenberg Ängelholm 8.9
2:25.25 Lovisa Martinsson 98 IF Göta Falun 8.9
2:26.44 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Kungsbacka 10.6
2:26.84 Kerstin Wadman 98 Göteborgs KIK Ängelholm 8.9
2:27.72 Emma Kuutti 98 Tingberg Ängelholm 8.9
2:27.89 Helena Saarela 98 Trollhättans FIK Ängelholm 8.9
2:28.5m Moa Carlsson 98 Sävedalen Sävedalen 30.8

2000m

6:30.33 Lidiya Ararso 98 Västerås Falun 9.9
6:30.78 Isabelle Haugen 98 Hellas Falun 9.9
6:41.96 Vilma Jonsson 99 Danderyd Sollentuna 10.6
6:41.96 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/U 8.7
6:42.32 Cornelia Karlsson 98 Sävedalen Göteborg/U 8.7
6:58.17 Kerstin Wadman 98 Göteborgs KIK Ängelholm 9.9
7:01.07 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Falun 9.9
7:01.76 Moa Carlsson 98 Sävedalen Sollentuna 10.6
7:02.78 Sara Overgaard 98 Kville Ängelholm 9.9
7:03.40 Emma Larsson 98 Kvarnsveden Falun 9.9
7:04.08 Helena Saarela 98 Trollhättans FIK Ängelholm 9.9
7:08.58 Maria Frej 98 Öresund Göteborg/U 8.7
7:13.56 Alice Greberg 98 Mölndal Göteborg/U 8.7
7:15.90 Elise Wallén 98 Skövde Göteborg/U 8.7
7:16.94 Marina Janhunen 98 Hammarby Trollbäcken 6.6
7:17.71 Emma Johansson 98 Ängelholm Varberg 18.8
7:18.57 Anna Bengtsson 98 Sävedalen Sävedalen 3.6
7:22.26 Julia Dyrke 99 Hammarby Trollbäcken 6.6
7:24.12 Hedda Jahrl 99 Hammarby Trollbäcken 6.6
7:24.16 Olivia Kempi 98 Helsingborg Vellinge 9.6

1500m hinder/76.2

5:16.25 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/S 24.7
5:19.21 Vilma Jonsson 99 Danderyd Huddinge 15.6
5:33.56 Sara Overgaard 98 Kville Göteborg/S 24.7
5:34.16 Moa Carlsson 98 Sävedalen Ängelholm 8.9
5:36.07 Marina Janhunen 98 Hammarby Falun 8.9
5:37.05 Anna Påsse 99 Göteborgs KIK Göteborg/S 24.7
5:46.97 Isa Teglund 98 Udd Hässleholm 27.7
5:49.86 Cornelia Storm Karlén 99 Lidköping Lidköping 2.9
5:50.23 Alice Greberg 98 Mölndal Ängelholm 8.9
5:59.86 Cathrine Carlberg 98 Öresund Varberg 19.8
6:02.81 Elin Hinsell 98 Helsingborg Hässleholm 27.7
6:03.25 Isabella Tapper 98 Lidingö Falun 8.9
6:03.29 Julia Frislund 98 Lidingö Falun 8.9
6:04.20 Helena Thim 98 Upsala Uppsala 18.6
6:05.02 Julia Arvidsson 98 Växjö Ängelholm 8.9
6:06.71 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Ängelholm 8.9

80m häck/76.2

11.61 Mathilda Eriksson 98 Tumba Uddevalla 1.9
11.92 Moa Mattisson 98 Helsingborg Uddevalla 1.9
12.04 Linnea Lindbom 98 KA2 Göteborg/U 9.7
12.05 Amanda Holmberg 98 Lidköping Ängelholm 9.9
12.09 Sofia Lindh 98 Upsala Falun 9.9
12.20 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 9.7
12.26 Hedda Ringman 98 Norrköping Stockholm/S 18.8
12.32 Helena Kolte 98 Täby Uddevalla 1.9
12.32 Minna Svärd 98 IF Göta Uddevalla 1.9
12.38 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Uddevalla 1.9
12.39 Linnea Frobe 98 Täby Huddinge 17.6
12.40 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Gävle 22.7
12.42 Isa Andersson 98 Helsingborg Helsingborg 30.6
12.42 Hanna Aabakken 98 Västerås Falun 9.9
12.44 Alexandra Larsson 98 IF Göta Arvika 29.7
12.59 Emelie Hammarström 98 Falun Sundsvall 16.6
12.65 Ellen Eklund 98 Piteå Uddevalla 1.9
12.65 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 10.6
12.65 Bianca Salming 98 Täby Göteborg/U 9.7
12.67 Elienor Werner 98 Hässelby Göteborg/U 9.7
okänd vind
12.29 Filippa Fernström 98 Malmö Lund 27.5
medvind
11.95 Amanda Holmberg 98 Lidköping Skara 6.6
12.01 Sofia Lindh 98 Upsala Västerås 4.8
12.16 Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad 4.8
12.28 Hanna Aabakken 98 Västerås Västerås 4.8
12.62 Elin Vertetics 98 Högby Högby 13.7

300m häck/76.2

44.12 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Göteborg/U 9.7
44.58 Minna Svärd 98 IF Göta Gävle 22.7
45.54 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 9.7
46.23 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg/U 9.7
46.48 Mathilda Eriksson 98 Tumba Stockholm/S 19.8
46.53 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Ängelholm 8.9
46.60 Tove Olsson 98 Tumba Stockholm/S 19.8
46.82 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Ängelholm 8.9
47.38 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Stockholm/S 19.8
47.52 Sofia Lindh 98 Upsala Sollentuna 9.6
47.70 Hanna Aabakken 98 Västerås Stockholm/S 19.8
47.86 Helena Kolte 98 Täby Göteborg/U 9.7
48.85 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Ängelholm 8.9
49.06 Nora Karlsson Kazeem 98 Hässelby Göteborg/U 9.7
49.18 Filippa Fernström 98 Malmö Vellinge 10.6
49.26 Josefine Berg 98 Högbo GIF Stockholm/S 19.8
49.29 Ellen Eklund 98 Piteå Piteå 26.8
49.46 Hanna Kapell 98 Hammarby Falun 8.9
49.66 Ida Hilmersson 98 Sävedalen Stockholm/S 19.8
49.80 Alice Jungerup 98 Udd Karlskrona 16.6

Höjd

1.75 Linnea Lindbom 98 KA2 Göteborg/U 8.7
1.66 Elin Johansson 98 Kristinehamn Arvika 28.7
1.65 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Uddevalla 29.7
1.64 Rebecka Svedberg 98 Linköping Nyköping 17.5
1.63 Louise Estberg 98 Malmö Vellinge 10.6
1.63 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Lerum 20.5
1.63 Hanna Rynler 99 Västerås Göteborg/U 9.7
1.61 Alexandra Larsson 98 IF Göta Uddevalla 1.9
1.61 Alexandra Wiberg 99 Malmö Uddevalla 1.9
1.61 Jenny Lestander 98 Linköping Uddevalla 1.9
1.61 Sol Grip Röst 98 Båstad Eslöv 20.5
1.60 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Visby 23.7
1.60 Linnea Berg 98 Lund Göteborg/U 8.7
1.59 Pernilla Hansson 98 Hammarby Göteborg/S 20.6
1.59 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Göteborg/U 9.7
1.58 Moa Nyqvist 98 Gefle Sandviken 15.9
1.58 Frida Bergvall 99 Växjö Nybro 26.5
1.57 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Lund 1.9
1.57 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Uddevalla 1.9
1.57 Helena Kolte 98 Täby Huddinge 15.9
1.57 Bianca Salming 98 Täby Enskede 27.5
1.57 Hanna Bielke 99 Täby Göteborg/U 9.7

Stav

3.75 Elienor Werner 98 Hässelby Göteborg/U 9.7
3.05 Minna Svärd 98 IF Göta Stockholm/S 19.8
3.00 Frida Bergvall 99 Växjö Ängelholm 8.9
3.00 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Ängelholm 8.9
2.90 Simona Semenas 98 Öresund Ängelholm 9.9
2.83 Elin Domberg 98 Örebro Falun 9.9
2.74 Linnea Palmerstedt 98 Hammarby Stockholm/S 11.9
2.73 Hanna Kapell 98 Hammarby Huddinge 17.6
2.70 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Enskede 2.8
2.64 Ella Strömfelt 98 Hammarby Stockholm/S 11.9
2.61 Hanna Bielke 99 Täby Göteborg/U 7.7
2.61 Jessica Sarhede 98 Öresund Göteborg/U 7.7
2.61 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo Göteborg/U 7.7
2.60 Helena Kolte 98 Täby Gävle 19.5
2.60 Frida Tånnander 98 Lund Lerum 20.5
2.60 Alexia Lillhav 98 Växjö Jönköping 3.6
2.55 Frida Deltin 98 Wärnamo Hässleholm 28.7
2.53 Ida Thunberg 99 Stål Falun 8.9
2.48 Hanna Gutemar Rilegård 98 Täby Enskede 26.5
2.43 Matilda Sjöholm 98 Hammarby Huddinge 17.6

Längd

5.52 Alexandra Larsson 98 IF Göta Falun 9.9
5.47 Fanny Ernestam 98 Örebro Stockholm/S 18.8
5.41 Lisa Warfvinge 98 Varberg Ängelholm 8.9
5.39 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Göteborg/U 9.7
5.36 Mathilda Eriksson 98 Tumba Huddinge 16.9
5.36 Kajsa Karlén 98 Arvika Stockholm/S 18.8
5.36 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Piteå 25.8
5.35 Maja Almgren 98 Gotland Stockholm/S 18.8
5.35 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Ängelholm 8.9
5.33 Sofia Lindh 98 Upsala Sandviken 15.9
5.32 Sophia Hofer 98 Trelleborg Lund 2.9
5.30 Jenny Lestander 98 Linköping Uddevalla 31.8
5.28 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 3.6
5.28 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 9.6
5.27 Elin Johansson 98 Kristinehamn Falun 9.9
5.24 Isa Andersson 98 Helsingborg Stockholm/S 18.8
5.21 Lovisa Martinsson 98 IF Göta Falun 9.9
5.17 Linnea Broström 98 Linköping Ystad 9.6
5.13 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Göteborg/U-U 9.7
5.11 Sara Sjögren 98 Stenungsund Ängelholm 8.9
medvind
5.12 Linnea Lindbom 98 KA2 Karlskrona 4.8

Tresteg

11.67 Fanny Ernestam 98 Örebro Falun 8.9
11.40 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Östersund 9.9
11.13 Pernilla Hansson 98 Hammarby Falun 8.9
10.95 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 2.6
10.92 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg/U-U 7.7
10.88 Levina Ahlgren 98 Upsala Sandviken 15.9
10.68 Mathilda Eriksson 98 Tumba Falun 8.9
10.62 Elienor Werner 98 Hässelby Huddinge 16.6
10.59 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg/U-U 7.7
10.40 Prescilia Bakuba 98 Ullevi Sävedalen 3.6
10.39 Klara Pallin 98 Karlskoga Falun 8.9
10.38 Moa Nyqvist 98 Gefle Sandviken 16.9
10.28 Louise Estberg 98 Malmö Ängelholm 9.9
10.22 Ellinor Sperling 98 Ängelholm Ängelholm 9.9
10.16 Emelie Rantzow 98 Ymer Sävedalen 3.6
10.11 Ebba Broman 98 Skellefteå Piteå 25.8
10.06 Emelie Hammarström 98 Falun Falun 8.9
10.02 Lizzie Hager 99 Lerum Halmstad 15.7
10.00 Judith Wagersten 98 Falkenberg Ängelholm 9.9
9.96 Jenny Lestander 98 Linköping Göteborg/U-U 7.7
medvind
10.53 Moa Nyqvist 98 Gefle Gävle 22.7
10.19 Emelie Rantzow 98 Ymer Sävedalen 3.6
10.06 Johanna Birgersson 98 Helsingborg Helsingborg 29.6
10.04 Judith Wagersten 98 Falkenberg Habo 16.6

Kula/3.0

13.37 Anna Karlsson 98 Motala Norrköping 26.8
12.43 Sofia Troell 98 Klippan Jönköping 5.5
12.13 Ida Stenbäck 99 Bore Kil 10.6
12.06 Amanda Holmberg 98 Lidköping Huddinge 15.6
11.92 Amanda Malmehed 98 Linköping Stockholm/S 19.8
11.76 Ebba Gustavsson 98 Motala Halmstad 15.7
11.60 Jessica Mattsson 98 Tierp Sandviken 15.9
11.53 Bianca Salming 98 Täby Uppsala 1.7
11.33 Ester Zientara 98 Ljungby Ängelholm 8.9
11.31 Lovisa Linde 98 Täby Enskede 26.5
11.28 Linnea Aronsson 98 Ljungby Växjö/V-K 18.7
11.24 Grete Ahlberg 98 Hammarby Huddinge/J 28.4
11.12 Ida Olsson 99 Hagen Sävedalen 3.6
11.11 Nina Björkman 98 Västerås Falun 8.9
11.04 Mathilda Eriksson 98 Tumba Göteborg/U 8.7
10.76 Helena Kolte 98 Täby Uddevalla 1.9
10.76 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 18.8
10.76 Linnea Frobe 98 Täby Enskede 26.5
10.74 Frida Bergvall 99 Växjö Växjö 23.5
10.61 Jakki Berglund 99 Färjestaden Visby 24.8
intern klubbtävling
11.53 Ester Zientara 98 Ljungby Ljungby 25.9

Diskus/0.6

49.53 Anna Karlsson 98 Motala Karlstad/M 4.8
44.31 Amanda Holmberg 98 Lidköping Skara 25.8
40.96 Mathilda Eriksson 98 Tumba Göteborg/U 8.7
39.59 Sofia Troell 98 Klippan Ängelholm 8.9
38.43 Eleonora Olsmats 99 Danderyd Norrköping 26.8
38.23 Grete Ahlberg 98 Hammarby Falun 8.9
37.23 Ida Olsson 99 Hagen Ängelholm 9.9
37.15 Mikaela Linnér 98 Växjö Göteborg/U 8.7
36.17 Jessica Mattsson 98 Tierp Sandviken 15.9
35.96 Ida Stenbäck 99 Bore Uppsala 30.6
35.70 Evelina Eklund 99 Hinden Ängelholm 9.9
35.26 Emily Berghäll 98 Hammarby Enskede 26.5
34.47 Amanda Malmehed 98 Linköping Motala 13.5
34.11 Cecilia Larsson 99 Växjö Växjö/V-K 18.7
33.62 Nina Björkman 98 Västerås Falun 8.9
33.29 Hanna Wahlström 99 Åsbro Askersund 11.9
33.01 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Hässleholm 29.7
32.60 Julia Johansson Elvin 99 Motala Norrköping 26.8
32.04 Elin Karlsson 99 Ljungby Ängelholm 9.9
31.83 Nora Jansson 98 Upsala Falun 8.9

Slägga/3.0

46.88 Anna Karlsson 98 Motala Ängelholm 9.9
44.87 Grete Ahlberg 98 Hammarby Bålsta 12.5
41.38 Ida Stenbäck 99 Bore Torsby 28.6
40.09 Emily Berghäll 98 Hammarby Falun 9.9
39.48 Johanna Edgren 98 Bore Falun 9.9
37.95 Jessica Mattsson 98 Tierp Märsta 22.9
37.76 Sofia Troell 98 Klippan Ängelholm 9.9
37.75 Mathilda Eriksson 98 Tumba Arvika 29.7
36.48 Hanna Larsson 98 Trelleborg Malmö/S-K 25.8
35.35 Linnea Alm 98 Ljungby Ängelholm 9.9
34.65 Felicia Bodaxell 98 Huddinge Huddinge 17.6
34.64 Agnes Jansdotter 98 Åhus Ängelholm 9.9
34.45 Nicole Fankl 98 Ullevi Kungälv/S 9.6
34.21 Rebecka Samuelsson 98 Iggesund Bollnäs 14.7
32.35 Noomi Westling Öhman 98 Luleå Skellefteå 29.7
31.97 Celina Pettersson 98 Vittsjö Ängelholm 9.9
31.63 Mikaela Linnér 98 Växjö Ängelholm 9.9
31.52 Julia Jönsson 98 Lund Lund 31.8
31.43 Johanna Hansen 98 Rigor Ängelholm 9.9
31.22 Maja Lovén 98 Luleå Piteå 18.8

Spjut/400

44.42 Carolin Näslund 98 Bore Sunne 22.7
43.50 Sofia Troell 98 Klippan Arvika 29.7
42.83 Anna Karlsson 98 Motala Norrköping 25.8
40.11 Sandra Vestlund 99 Kil Falun 8.9
39.96 Isabella Kvist 98 Helsingborg Uddevalla 31.8
38.75 Maja Gustavsson 98 Västerås Märsta 22.9
38.21 Hanna Bielke 99 Täby Falun 8.9
38.13 Jessica Mattson 98 Tierp Falun 9.9
38.11 Johanna Edgren 98 Bore Torsby 2.6
37.83 Amanda Holmberg 98 Lidköping Uddevalla 29.7
37.25 Mathilda Eriksson 98 Tumba Uddevalla 31.8
37.11 Ida Thunberg 99 Stål Huddinge 16.9
36.92 Bianca Salming 98 Täby Stockholm/S 18.8
36.73 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Uddevalla 31.8
36.39 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Östersund 9.9
35.69 Lovisa Linde 98 Täby Stockholm/S 18.8
35.07 Louise Svensson 99 Flen Stockholm/S 18.8
34.62 Mikaela Linnér 98 Växjö Göteborg/U 7.7
34.51 Hanna Wahlström 99 Åsbro Göteborg/U 9.7
33.83 Tilda Oldberg 99 Sävedalen Ängelholm 8.9

Sexkamp/F15

3.660 Mathilda Eriksson 98 Tumba Huddinge 16.9
3.659 Amanda Holmberg 98 Lidköping Uddevalla 1.7
3.525 Helena Kolte 98 Täby Huddinge 16.9
3.488 Lovisa Linde 98 Täby Huddinge 16.9
3.353 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Lerum 27.5
3.307 Elin Vertetics 98 Högby Alvesta 2.9
3.210 Pernilla Hansson 98 Hammarby Huddinge 16.9
3.133 Emelie Rantzow 98 Ymer Uddevalla 1.7
3.113 Tove Olsson 98 Tumba Huddinge 16.9
2.964 Josefin Persson 98 Sävedalen Lerum 27.5
2.953 Jessica Mattsson 98 Tierp Gävle 30.9

>