Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 ute 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 2 JAN, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2012.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1990-1992, P19/F19: Födda 1993-94, P17/F17: Födda 1995, P16/F16: Födda 1996, P15/F15: Födda 1997, P14/F14: Födda 1998 - plus ev 99:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.85 Jenny Melin 93 Strand Sollentuna 10.8
11.99 Josefin Palm 94 Gefle Sollentuna 10.8
12.01 Daniella Busk 93 Malmö Sollentuna 10.8
12.05 Matilda Hellqvist 93 Orient Stockholm/S 24.8
12.15 Marine Alfredsson 93 Rånäs Stockholm/S 19.8
12.16 Angelica Karlsson 93 Tanum Halmstad 14.7
12.24 Julia Hässel 94 Tureberg Sollentuna 9.6
12.30 Sara Söderberg 94 Norrköping Sollentuna 9.6
12.31 Jessica Östlund 93 Hässelby Stockholm/S 19.8
12.32 Madeleine Eriksson 93 Gefle Göteborg/U 7.7
12.35 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Sundsvall 17.6
12.37 Rebecca Larsson 94 Hässelby Sollentuna 10.8
12.37 Ida Hansen 93 Arvika Stockholm/S 19.8
12.38 Farydah Inoussa 94 Hässelby Sollentuna 9.6
12.41 Linnea Killander 93 Malmö Halmstad 14.7
12.42 Linda Frödin Glad 93 Gefle Gävle 25.6
12.44 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Göteborg/U 7.7
12.51 Isabel Annerfalk 93 Mariestad Karlstad 19.7
12.54 Sara Österberg 93 Hammarby Sätra 3.6
12.55 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Huddinge 15.6
12.55 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Stockholm/S 19.8
medvind
11.92 Josefin Palm 94 Gefle Växjö 18.8
11.92 Matilda Hellqvist 93 Orient Sävedalen 3.6
11.97 Daniella Busk 93 Malmö Stockholm/S 24.8
12.05 Linnea Killander 93 Malmö Helsingborg 1.7
12.21 Isabel Annerfalk 93 Mariestad Skara 6.6
12.29 Amanda Odesjö 94 Alingsås Sävedalen 3.6
12.30 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Göteborg/S 20.6
12.31 Rebecca Larsson 94 Hässelby Stockholm/S 24.8
12.34 Sara Österberg 93 Hammarby Göteborg/S 20.6
12.43 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Växjö 21.9
12.44 Emelie Bley 93 Tjalve Enskede 20.5
12.44 Olivia Axelsson 94 Tureberg Skara 25.8
12.50 Elin Larsson 94 Falkenberg Sävedalen 3.6
12.51 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Huddinge 15.6
12.53 Hanna Arvidsson 94 Istrum Skara 25.8

200m

24.09 Angelica Karlsson 93 Tanum Göteborg/U 2.9
24.42 Matilda Hellqvist 93 Orient Uddevalla 29.7
24.59 Daniella Busk 93 Malmö Sollentuna 12.8
24.75 Jenny Melin 93 Strand Sollentuna 12.8
24.75 Julia Hässel 94 Tureberg Mannheim, GER 24.6
24.79 Linda Frödin Glad 93 Gefle Gävle 21.7
24.83 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Mannheim, GER 24.6
24.85 Lisa Duffy 93 Hässelby Sollentuna 12.8
24.90 Linnea Killander 93 Malmö Göteborg/U 8.7
25.04 Ida Hansen 93 Arvika Sollentuna 11.8
25.17 Madeleine Eriksson 93 Gefle Uppsala 1.7
25.21 Rebecca Larsson 94 Hässelby Göteborg/U 8.7
25.25 Josefin Palm 94 Gefle Sollentuna 11.8
25.28 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Stockholm/S 26.6
25.40 Sara Söderberg 94 Norrköping Norrköping 26.8
25.41 Jessica Östlund 93 Hässelby Norrköping 26.8
25.47 Rebecca Abrahamsson 94 Gnistan Halmstad 15.7
25.57 Frida Hogstrand 93 Täby Sollentuna 11.8
25.62 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Göteborg/U 8.7
25.64 Aina Griksaite 94 Spårvägen Sollentuna 10.6
medvind
25.02 Ida Hansen 93 Arvika Lilleström, NOR 27.5
25.27 Jessica Bloodworth 93 Tranås Jönköping 3.6
25.32 Rebecca Abrahamsson 94 Gnistan Karlskrona 17.6
25.50 Marine Alfredsson 93 Rånäs Stockholm/S 18.8
25.55 Malin Trollsås 93 Danderyd Högby 13.7

400m

55.12 Lisa Duffy 93 Hässelby Stockholm/S 25.8
55.69 Linda Frödin Glad 93 Gefle Sollentuna 11.8
56.28 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Uppsala 28.7
56.36 Sara Rönnby 93 Enhörna Sollentuna 11.8
57.60 Malin Trollsås 93 Danderyd Sollentuna 5.7
57.87 Josefin la Fleur 94 Ystad Sollentuna 11.8
57.99 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Stockholm/S 17.8
58.14 Stina M Jansson 94 Gefle Göteborg/U 7.7
58.16 Emelie Bley 93 Tjalve Göteborg/U 7.7
58.74 Elsa Skagersten 94 Varberg Göteborg/U 7.7
58.75 Jessica Bloodworth 93 Tranås Lerum 20.5
58.97 Linnea Ivarsson 94 Lerum Ystad 9.6
59.45 Anna Silvander 93 Danderyd Kalmar 11.7
59.47 Tova Eurén Magnusson 94 Göteborgs KIK Halmstad 14.7
59.57 Rebecca Abrahamsson 94 Gnistan Finspång 20.5
59.80 Sofia Johnsson 94 Hässelby Västerås 5.8
59.87 Sara Jernfält 93 Örebro Stockholm/S 24.8
60.28 Lovisa Grönros 93 Hammarby Sollentuna 10.6
60.87 Julia Hässel 94 Tureberg Växjö 23.9
60.95 Matilda Olausson 93 Ymer Sollentuna 10.8

800m

2:10.72 Tova Eurén Magnusson 94 Göteborgs KIK Mölndal 4.8
2:10.76 Sara Rönnby 93 Enhörna Växjö 18.8
2:11.45 Ida Holm 93 Lerum Göteborg/U 8.7
2:12.33 Anna Silvander 93 Danderyd Göteborg/U 8.7
2:14.53 Josefin Malmborg 94 Habo Jönköping 5.5
2:15.08 Lovisa Grönros 93 Hammarby Stockholm/S 26.8
2:16.18 Agnes Sjöström 94 Westmannia Sollentuna 12.8
2:16.51 Julia Forsmark 93 Stål Sollentuna 9.6
2:16.74 Jessica Bloodworth 93 Tranås Jönköping 5.5
2:17.18 Greta Graziani 94 Täby Chiari, ITA 24.6
2:17.90 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Göteborg/U 8.7
2:18.48 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Stockholm/S 18.8
2:19.03 Amanda Lönnqvist 94 Ystad Göteborg/U 8.7
2:19.43 Jenny Eriksson 93 Falun Ludvika 6.6
2:19.87 Malin Trollsås 93 Danderyd Stockholm/S 18.8
2:20.28 Malin Althin 94 Lund Vellinge 10.6
2:21.11 Ellen Narfgren 94 Hammarby Sollentuna 12.8
2:21.34 Jenny Håland 93 Tumba Gävle 19.5
2:22.27 Alice Kristiansen 94 Tanum Sollentuna 12.8
2:23.22 Sofia Johnsson 94 Hässelby Sandnes, NOR 17.6

1500m

4:31.35 Agnes Sjöström 94 Westmannia Stockholm/S 25.8
4:32.73 Tova Eurén Magnusson 94 Göteborgs KIK Sollentuna 10.8
4:34.96 Maria Larsson 94 Ullevi Göteborg/U 7.7
4:38.66 Ida Holm 93 Lerum Göteborg/U 7.7
4:42.07 Julia Forsmark 93 Stål Sollentuna 10.6
4:42.58 Anna Silvander 93 Danderyd Sollentuna 10.6
4:46.05 Amanda Lönnqvist 94 Ystad Helsingborg 1.7
4:50.16 Amelie Andersson 93 Villstad Sollentuna 10.8
4:52.41 Josefine Malmborg 94 Habo Sollentuna 10.6
4:55.81 Lovisa Grönros 93 Hammarby Huddinge 16.6
4:56.74 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Sollentuna 10.8
4:59.24 Alice Kristiansen 94 Tanum Uddevalla 29.7
5:00.09 Greta Graziani 94 Täby Stockholm/S 19.8
5:03.20 Sophia Geirup 94 Ullevi Uddevalla 29.7
5:04.19 Malin Strand 93 Sävedalen Göteborg/U 7.7
5:04.28 Emilia Ohlin 93 Contact Helsingborg 1.7
5:05.83 Ellen Narfgren 94 Hammarby Stockholm/S 4.9
5:12.6m Hanna Fredriksson 94 Hinden Halmstad 14.7
5:18.94 Ebba Orava 93 Falkenberg Göteborg/U 7.7
5:28.74 Fanny Sundqvist 94 Åhus Hässleholm 28.7

3000m

9:38.84 Agnes Sjöström 94 Westmannia Växjö 18.8
9:58.20 Maria Larsson 94 Ullevi Karlstad 19.7
10:18.56 Emilia Ohlin 93 Contact Sollentuna 11.8
10:28.50 Malin Strand 93 Sävedalen Sollentuna 11.8
10:39.24 Julia Forsmark 93 Stål Karlstad 19.7
10:41.73 Rebecka Andersson 93 Strömstad LK Sävedalen 3.6
10:46.76 Ida Salonen 93 Trasten Norrköping 8.5'
10:52.40 Amelie Andersson 93 Villstad Uppsala 28.7
10:52.67 Isabelle Carlsson-Pallin 94 Mosjö Sollentuna 8.6
11:02.11 Sophia Geirup 94 Ullevi Sävedalen 3.6
11:40.0m Jennifer Nygren 94 IFK Umeå Umeå 13.8
11:41.10 Sofi Wilhelmsson 93 Västerås Enskede 20.5
11:49.66 Ebba Orava 93 Falkenberg Varberg 18.8

2000m hinder/76.2

6:48.79 Maria Larsson 94 Ullevi Göteborg/S 24.7
7:12.21 Julia Forsmark 93 Stål Sollentuna 12.8
7:21.94 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Sollentuna 12.8
7:22.24 Malin Strand 93 Sävedalen Sollentuna 12.8

100m häck/84.0

14.13 Charlotte Skogström 93 Hässelby Göteborg/U 8.7
14.20 Madeleine Eriksson 93 Gefle Gävle 20.7
14.45 Ida Hansen 93 Arvika Sollentuna 11.8
14.48 Farydah Inoussa 94 Hässelby Göteborg/U 8.7
14.72 Sofia Johnsson 94 Hässelby Sollentuna 11.8
14.91 Anna Birgersson 94 Karlskoga Göteborg/U 8.7
14.93 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Sollentuna 11.8
14.99 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Lerum 26.5
15.01 Julia Wigren 93 Gefle Gävle 22.7
15.10 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Växjö 22.9
15.13 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Sollentuna 11.8
15.30 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Sandnes, NOR 16.6
15.37 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Göteborg/U 8.7
15.43 Josefine Sandelius 94 Hammarby Sollentuna 11.8
15.51 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Växjö 22.9
15.52 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Gävle 22.7
15.55 Nikki Berglund 94 Färjestaden Lerum 26.5
15.59 Hanna Malm 94 Helsingborg Vellinge 10.6
15.63 Fanny Lindström 94 Malmö Hässleholm 28.7
15.86 Sara Söderberg 94 Norrköping Huddinge 15.9
medvind
14.42 Ida Hansen 93 Arvika Stockholm/S 18.8
15.39 Sofia Andersson 94 Örbyhus Uppsala 1.7

300m häck/76.2

42.58 Madeleine Eriksson 93 Gefle Gävle 22.7
43.31 Stina M Jansson 94 Gefle Göteborg/U 9.7
43.64 Sofia Johnsson 94 Hässelby Sollentuna 12.8
44.05 Rebecca Abrahamsson 94 Gnistan Göteborg/U 9.7
44.06 Linnea Killander 93 Malmö Göteborg/U 9.7
44.35 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Göteborg/U 9.7
44.79 Malin Trollsås 93 Danderyd Sollentuna 12.8
44.81 Jessica Bloodworth 93 Tranås Sollentuna 12.8
44.88 Lovisa Grönros 93 Hammarby Huddinge 15.6
45.92 Stina Jönsson 94 Hakarpspojkarna Jönköping 3.6
46.43 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Sollentuna 12.8
46.55 Josefin Sandelius 94 Hammarby Sollentuna 12.8
46.82 Johanna Bromark 93 Gefle Sollentuna 9.6
47.18 Josefin Edwall 93 Danderyd Göteborg/U 9.7
47.33 Jessica Wallenius 94 Ymer Uddevalla 28.7
47.59 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Växjö 23.9
47.85 Linnea Ivarsson 94 Lerum Helsingborg 29.6
48.11 Emma Forss 94 Hammarby Stockholm/S 11.9
48.17 Matilda Boethius 94 Östersund Stockholm/S 19.8
50.26 Caroline Jansson 94 Örbyhus Stockholm/S 19.8

Höjd

1.80 Ida Virdebrant 94 Växjö Sollentuna 12.8
1.75 Caroline Gyllenbern 93 Tureberg Sollentuna 10.6
1.75 Lisa Engman 94 Kil Sollentuna 12.8
1.74 Caroline Andersson 93 Gefle Gävle 22.7
1.73 Vendela von Corswant 93 Mölndal Sollentuna 12.8
1.72 Sofie Björklund 93 Båstad Halmstad 15.7
1.70 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Sollentuna 12.8
1.70 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Göteborg/S 20.6
1.69 Frida Gustavsson 94 Alingsås Helsingborg 1.7
1.68 Lisa Thelander 93 Halmstad Finspång 20.5
1.65 Lina Löfqvist 93 Tierp Örbyhus 19.5
1.64 Nikki Berglund 94 Färjestaden Lerum 26.5
1.64 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Lerum 26.5
1.63 Alexandra Hjorth 93 Upsala Sollentuna 12.8
1.62 Felicia Berglind 93 Spårvägen Västerås 4.8
1.61 Emmy Olson 94 Gefle Uppsala 28.7
1.60 Ellen Steneryd 94 Falkenberg Habo 16.6
1.60 Vera Persson Holm 94 Ystad Ystad 17.5
1.59 Stina Jönsson 94 Hakarpspojkarna Lerum 20.5
1.57 Sara Söderberg 94 Norrköping Huddinge 15.9
1.57 Sofia Johnsson 94 Hässelby Huddinge 15.9

Stav

4.58 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Sollentuna 5.7
4.21 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Sollentuna 10.6
3.96 Michaela Meijer 93 Örgryte Karlskrona 16.6
3.33 Emma Norss 94 Hammarby Huddinge 15.6
3.30 Johanna Greger 94 Örgryte Lerum 21.6
3.28 Moa Bylund 94 Huddinge Enskede 20.5
3.16 Emmy Bärjegård 93 Kvarnsveden Stockholm/S 19.8
3.10 Jenny Jansson 93 Östhammar Sollentuna 10.6
2.87 Malin Gillman 94 Örebro Sollentuna 10.8
2.80 Emma Bengtsson 94 Örebro Enskede 20.5
2.67 Erica Lantz 94 Växjö Växjö 22.9
2.60 Sofie Nyman 94 Upsala Gävle 19.5
2.60 Elin Olsson 93 Kvarnsveden Kvarnsveden 4.9
2.14 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Tornio, FIN 15.8

Längd

5.82 Matilda Hellqvist 93 Orient Kungsbacka 2.9
5.82 Julia Wigren 93 Gefle Gävle 21.7
5.80 Elin Larsson 94 Falkenberg Växjö 19.8
5.75 Farydah Inoussa 94 Hässelby Sollentuna 11.8
5.70 Caroline Taxén 94 Eskilstuna Gävle 21.7
5.70 Aina Griksaite 94 Spårvägen Västerås 5.8
5.66 Sara Söderberg 94 Norrköping Huddinge 16.9
5.60 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Uppsala 28.7
5.58 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Göteborg/U 7.7
5.56 Matilda Holm 93 Örgryte Angered 17.6
5.54 Jonna Kowalski 94 Tjalve Norrköping 18.6
5.53 Charlotte Skogström 93 Täby Stockholm/S 25.8
5.50 Rebecca Abrahamsson 94 Gnistan Växjö 22.9
5.47 Sofia Johnsson 94 Hässelby Lerum 27.5
5.43 Josefin Palm 94 Gefle Växjö 22.9
5.39 Olivia Axell 94 Lerum Lerum 21.6
5.37 Emma Ehrlin 93 Ärla Stockholm/S 26.7
5.36 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Sollentuna 11.8
5.36 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Växjö 22.9
5.32 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Jönköping 5.5
medvind
5.88 Matilda Hellqvist 93 Orient Kungsbacka 2.9
5.83 Elin Larsson 94 Falkenberg Sävedalen 2.6
5.68 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Linköping 20.5
5.59 Jonna Kowalski 94 Tjalve Västerås 5.8
5.38 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Skellefteå 28.7

Tresteg

13.46 Lynn Johnson 94 Ullevi Göteborg/S 20.6
12.74 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Växjö 18.8
12.46 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Sollentuna 12.8
11.89 Emma Ehrlin 93 Ärla Växjö 18.8
11.74 Aina Griksaite 94 Spårvägen Stockholm/S 25.8
11.67 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Göteborg/U 8.7
11.55 Elina Rapp 93 IK Sisu Växjö 23.5
11.24 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Helsingborg 30.6
11.21 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Växjö 23.9
11.10 Lisa Engman 94 Kil Växjö 23.9
11.01 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Växjö 23.9
10.93 Johanna Pettersson 94 Örebro Göteborg/U 8.7
10.82 Sofia Johnsson 94 Hässelby Göteborg/S 20.6
10.79 Tea Svensson 94 Lund Lerum 20.5
10.64 Elisabeth Bäckman 93 Bollnäs Bollnäs 28.8
10.60 Moa Karlin Josefsson 94 Ullevi Lerum 21.6
10.57 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Köping 10.6
10.56 Alexandra Hjorth 93 Upsala Uppsala 1.7
10.53 Linnea Ivarsson 94 Lerum Växjö 23.9
10.15 Idunn Fyksen Sooaru 94 Huddinge Huddinge 15.6
medvind
11.36 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Helsingborg 30.6
11.08 Johanna Pettersson 94 Örebro Enskede 20.5
10.59 Alexandra Hjorth 93 Upsala Uppsala 1.7

Kula/4.0

14.08 Lina Bengtson 94 Öresund Köbenhavn, DEN 21.8
13.86 Jennie Söderholm 93 Västerås Växjö 19.8
13.25 Moa Eskilsson 93 Villstad Jönköping 5.5
13.15 Erica Lantz 94 Växjö Sollentuna 10.8
12.06 Lisa Carlsson 94 Falun Falun 28.7
11.81 Emma Ljungberg 94 Nyköping Nyköping 23.9
11.78 Matilda Brandtberg 94 Nyköping Nyköping 26.5
11.30 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Arvika 28.7
11.27 Frida Olsson 94 Bore Torsby 4.10
10.92 Elina Rapp 93 IK Sisu Hässleholm 29.7
10.88 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Växjö 23.9
10.70 Farydah Inoussa 94 Hässelby Huddinge 15.9
10.59 Maria Wennlund 93 Filipstad Torsby 17.5
10.54 Charlotte Skogström 93 Täby Gävle 22.7
10.43 Martina Borgler 94 Bore Växjö 23.9
10.41 Anna Hall 93 Tjalve Norrköping 18.6
10.38 Frida Tunemar 93 Motala Motala 13.5
10.32 Rebecca Ekvall 94 Tranås Tranås 6.10
10.29 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Lerum 26.5
10.25 Jonna Nilsson 94 Contact Olofström 21.9

Diskus/1.0

53.66 Heidi Schmidt 93 Täby Sollentuna 12.8
49.97 Emma Ljungberg 94 Nyköping Bottnaryd 16.6
46.33 Moa Eskilsson 93 Villstad Ängelholm 13.5
44.23 Lina Bengtson 94 Öresund Malmö/S-K 14.7
43.32 Maria Wennlund 93 Filipstad Stockholm/S 24.8
42.78 Lydia Sundin 94 Mora Västerås 4.8
41.11 Jennie Söderholm 93 Västerås Gävle 21.7
39.45 Matilda Brandtberg 94 Nyköping Trosa 10.6
38.28 Nicole Kvist 93 Helsingborg Halmstad 15.7
37.39 Rebecka Johansson 93 Mariestad Motala 13.5
35.48 Erica Lantz 94 Växjö Lerum 20.5
34.40 Jonna Nilsson 94 Contact Karlshamn 25.7
34.17 Freja Liljedahl 94 Gefle Växjö/V-K 22.9
32.91 Frida Olsson 94 Bore Torsby 4.10
31.69 Madelene Östblom 94 Gefle Söderhamn 19.5
31.36 Emelie Bjuremo 93 Bore Torsby 10.10
30.78 Rebecka Karlsson 94 Motala Motala 1.8
30.19 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Sollentuna 12.8
29.98 Lina Ögren 93 Tjalve Motala 13.5
28.65 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Visby 7.9

Slägga/4.0

66.19 Eleni Larsson 93 Huddinge Växjö 19.8
57.14 Amanda Rydberg 93 Västerås Västerås/Ap 12.5
56.05 Maria Söderqvist 93 Öresund Halle, GER 19.5
54.38 Freja Liljedahl 94 Gefle Gävle 19.5
50.14 Astrid Molander 94 Tumba Gävle 19.5
48.41 Madelen Östblom 94 Gefle Gävle 26.12
47.71 Anna-Clara Rydberg 94 Bore Växjö/V-K 22.9
47.07 Felicia Hast 93 Lomma Sollentuna 12.8
46.67 Maja Eklund 94 Hinden Nybro 25.8
46.62 Ida Thörngren 93 Bore Torsby 2.6
44.32 Stephanie Ericson 93 Ullevi Lerum 12.6
43.04 Lina Bengtson 94 Öresund Malmö/S-K 6.10
40.56 Jennie Ekström 93 Ärla Ärla 15.9
40.10 Sandra Friberg 94 Tureberg Sollentuna 29.4
39.98 Jonna Nilsson 94 Contact Karlshamn 26.6
39.77 Matilda Brandtberg 94 Nyköping Trosa 10.6
39.17 Sara Grönlund 94 Norrköping Norrköping 2.6
37.87 Emma Ljungberg 94 Nyköping Nyköping/R-K 16.9
37.15 Frida Olsson 94 Bore Torsby 4.10
36.81 Cornelia Wikström 93 Ängelholm Halmstad 14.7

Spjut/600

46.30 Malin Andersson 93 Öresund Sollentuna 11.8
44.83 Sofie Davoust 94 Tumba Gävle 19.5
44.26 Martina Borgler 94 Bore Sollentuna 11.8
43.70 Lisa Carlsson 94 Falun Bålsta 12.5
41.80 Frida Olsson 94 Bore Torsby 2.6
41.37 Alexandra Johansson 94 Örebro Bottnaryd 17.6
38.59 Emelie Bjuremo 93 Bore Sollentuna 11.8
38.27 Sara Söderberg 94 Norrköping Sollentuna 11.8
37.83 Sara Sandström 94 Luleå Göteborg/U 9.7
37.42 Nikki Berglund 94 Färjestaden Lerum 27.5
37.00 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Växjö 21.9
36.52 Alexandra Mrak 93 Råby-Rekarne Eskilstuna 25.8
36.18 Ulrika Andersson 94 Råby-Rekarne Gävle 22.7
35.42 Sofia Andersson 94 Örbyhus Uppsala 15.5
35.24 Sara Westerberg 94 Lekeryd-Svarttorp Habo 16.6
34.27 Rebecka Ekvall 94 Tranås Tranås 6.10
33.95 Annie Johansson 93 IFK Umeå Umeå 18.9
33.53 Charlotte Skogström 93 Hässelby Gävle 22.7
33.41 Sandra Fjällrud 94 Bollnäs Söderhamn 29.5
32.85 Erica Lantz 94 Växjö Jönköping 3.6

Sjukamp/K

4.760 Sara Söderberg 94 Norrköping Huddinge 16.9
4.746 Farydah Inoussa 94 Hässelby Huddinge 16.9
4.654 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Lerum 27.5
4.540 Sofia Johnsson 94 Hässelby Lerum 27.5
4.492 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Lerum 27.5
4.404 Nikki Berglund 94 Färjestaden Lerum 27.5
4.279 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Lerum 27.5
3.885 Erica Lantz 94 Växjö Lerum 27.5
3.339 Linda Frödin Glad 93 Gefle Gävle 30.9

>