Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 21 mars 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 26 NOV, 2012
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2012.

100m

11.63 Julia Skugge 88 Glanshammar Sundsvall 17.6
11.65 Freja Jernstig 92 IF Göta Sundsvall 17.6
11.66 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Stockholm/S 24.8
11.72 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Sundsvall 17.6
11.73 Irene Ekelund 97 Kil Göteborg/U 7.7
11.75 Lena Berntsson 78 Ullevi Oslo, NOR 24.5
11.79 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Oslo, NOR 24.5
11.83 Carolina Klüft 83 Växjö Genève, SUI 2.6
11.85 Jenny Melin 93 Strand Sollentuna 10.8
11.92 Elin Östlund 91 Örebro Halmstad 14.7
11.97 Fatima Dedrickson 89 Hammarby Provo, UT 27.4
11.98 Erica Jarder 86 Spårvägen Dubnica n V, SVK 27.5
11.99 Josefin Palm 94 Gefle Sollentuna 10.8
12.01 Daniella Busk 93 Malmö Sollentuna 10.8
12.03 Frida Persson 89 Hammarby Sundsvall 12.8
12.05 Matilda Hellqvist 93 Orient Stockholm/S 24.8
12.10 Sandra Törnros 95 Gefle Sollentuna 10.8
12.11 Elin Backman 88 Helsingborg Klippan 3.6
12.12 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden Sollentuna 10.8
12.15 Marine Alfredsson 93 Rånäs Stockholm/S 19.8
12.16 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U 1.9
12.16 Angelica Karlsson 93 Tanum Halmstad 14.7
12.17 Isabelle Eurenius 89 Falun Sundsvall 17.6
12.20 Johanna Gustafsson 97 Motala Stockholm/S 19.8
12.24 MaryAnn Andreasson 92 IF Göta Sollentuna 10.8
12.24 Karolina Nikamo 95 Upsala Stockholm/S 19.8
12.24 Julia Hässel 94 Tureberg Sollentuna 9.6
medvind
11.71 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg/S 20.6
11.71 Irene Ekelund 97 Kil Växjö 21.9
11.92 Josefin Palm 94 Gefle Växjö 18.8
11.92 Matilda Hellqvist 93 Orient Sävedalen 3.6
11.97 Daniella Busk 93 Malmö Stockholm/S 24.8
12.00 Elise Malmberg 95 Hässleholm Växjö 21.9
12.03 Emilia Kjellberg 96 Sunne Växjö 21.9
12.03 Sandra Törnros 95 Gefle Uppsala 28.7
12.04 Elin Backman 88 Helsingborg Helsingborg 1.7
12.05 Linnea Killander 93 Malmö Helsingborg 1.7
12.18 Lisa Skagersten 92 Varberg Sävedalen 2.6
12.19 Karolina Nikamo 95 Upsala Uppsala 28.7
12.19 Maria Gustafsson 88 Lidingö Sollentuna 8.6
12.21 Isabel Annerfalk 93 Mariestad Skara 6.6

200m

23.30 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sollentuna 11.8
23.86 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Götzis, AUT 27.5
24.00 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Göteborg/U 2.9
24.04 Irene Ekelund 97 Kil Stockholm/S 26.6
24.09 Angelica Karlsson 93 Tanum Göteborg/U 2.9
24.09 Frida Persson 89 Hammarby Gävle 21.7
24.16 Elise Malmberg 95 Hässleholm Sollentuna 12.8
24.41 Josefin Magnusson 89 Malmö Göteborg/U 8.7
24.42 Matilda Hellqvist 93 Orient Uddevalla 29.7
24.52 Freja Jernstig 92 IF Göta Göteborg/U 8.7
24.53 Elin Östlund 91 Örebro Göteborg/U 8.7
24.55 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden Sollentuna 12.8
24.58 Sandra Törnros 95 Gefle Sollentuna 12.8
24.59 Daniella Busk 93 Malmö Sollentuna 12.8
24.66 Ellinore Hallin 87 Växjö Stockholm/S 17.8
24.72 Martina Salander 92 Fredrikshof Västerås 4.8
24.75 Jenny Melin 93 Strand Sollentuna 12.8
24.75 Julia Hässel 94 Tureberg Mannheim, GER 24.6
24.78 Lynette Morgan 91 Hammarby Sollentuna 11.8
24.79 Linda Frödin Glad 93 Gefle Gävle 21.7
24.79 Elin Backman 88 Helsingborg Hässleholm 6.6
24.83 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Göteborg/S 20.6
24.83 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Mannheim, GER 24.6
24.83 Lena Berntsson 78 Ullevi Skara 6.6
24.85 Lisa Duffy 93 Hässelby Sollentuna 12.8
medvind
23.99 Martina Salander 92 Fredrikshof Viljandi, EST 2.6
24.32 Elin Östlund 91 Örebro Halmstad 15.7
24.41 Freja Jernstig 92 IF Göta Jessheim, NOR 22.7
24.62 Nadja Casadei 83 Lidingö Viljandi, EST 2.6
24.77 Elin Backman 88 Helsingborg Klippan 3.6

400m

51.13 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Helsinki, FIN 29.6
53.69 Josefin Magnusson 89 Malmö Oslo, NOR 24.5
55.05 Elin Moraiti 91 Falun Sollentuna 11.8
55.12 Lisa Duffy 93 Hässelby Stockholm/S 25.8
55.35 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Starkville, MS 24.3
55.64 Frida Persson 89 Hammarby Uppsala 28.7
55.69 Linda Frödin Glad 93 Gefle Sollentuna 11.8
55.79 Sara Bley 91 Tjalve Sollentuna 11.8
55.86 Pernilla Tornemark 85 Malmö Stockholm/S 25.8
55.96 Lynette Morgan 91 Hammarby Sollentuna 11.8
56.19 Betty Strandberg 95 Gefle Göteborg/U 1.9
56.28 Mikaela Johannesson 96 Falun Stockholm/S 25.8
56.28 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Uppsala 28.7
56.36 Sara Rönnby 93 Enhörna Sollentuna 11.8
56.41 Therese Jernbeck 92 Lidingö Jessheim, NOR 21.7
56.44 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Finspång 20.5
56.51 Lovisa Lindh 91 Ullevi Sollentuna 11.8
56.57 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Oulu, FIN 21.7
56.66 Elin Tornhed 95 Växjö Sollentuna 11.8
56.77 Elise Malmberg 95 Hässleholm Karlshamn 25.7
56.83 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Göteborg/U 7.7
57.24 Stina Kilborn 95 Göteborgs KIK Göteborg/U 7.7
57.31 Klara Helander 95 Upsala Stockholm/S 4.9
57.52 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Upplands Väsby 11.8
57.52 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamn Stockholm/S 24.8

800m

2:04.50 Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå Oordegem, BEL 26.5
2:05.73 *Abeba Aregawi 90 Hammarby Göteborg/S 20.6
2:05.77 Lovisa Lindh 91 Ullevi Dublin, IRL 25.7
2:06.20 Sofia Öberg 90 Lidingö Berkeley, CA 14.4
2:07.87 Josefine Koskinen 89 Enhörna Eagle Rock, CA 5.5
2:08.70 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Helsinki, FIN 30.6
2:08.81 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Orono, ME 6.5
2:09.40 Lisa Forsberg 89 Spårvägen Karlstad 19.7
2:09.57 Linn Nilsson 90 Hälle Mölndal 4.8
2:10.72 Tova Eurén Magnusson 94 Göteborgs KIK Mölndal 4.8
2:10.74 Linn Söderholm 96 Sävedalen Karlstad 19.7
2:10.76 Sara Rönnby 93 Enhörna Växjö 18.8
2:11.00 Nathalie Rohlén 90 Spårvägen Stockholm/S 26.6
2:11.45 Ida Holm 93 Lerum Göteborg/U 8.7
2:11.48 Mary Alenbratt 90 Ullevi San Marcos, TX 28.4
2:12.33 Anna Silvander 93 Danderyd Göteborg/U 8.7
2:12.83 Caroline Högardh 92 Halmstad Norwalk, CA 21.4
2:12.91 Elin Andersson 90 Lund Norwalk, CA 21.4
2:13.15 Emmy Koskinen 89 Enhörna Lawrenceville, NJ 6.5
2:13.39 Patricia Striner 97 Malmö Karlstad 19.7
2:13.72 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Göteborg/U 2.9
2:13.75 Nadja Casadei 83 Lidingö Sandnes, NOR 17.6
2:13.77 Astrid Rosvall 97 Hässelby Upplands Väsby 11.8
2:13.99 Sanna Mustonen 91 Enhörna Oxford, MS 31.3
2:14.26 Betty Strandberg 95 Gefle Lerum 20.5

1500m

4:02.04 *Abeba Aregawi 90 Hammarby Stockholm/S 17.8
4:14.09 *Meraf Bahta 89 Hälle Sollentuna 5.7
4:15.30 Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå Sollentuna 5.7
4:19.57 Lovisa Lindh 91 Ullevi Göteborg/U 2.9
4:20.18 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Stockholm/S 25.8
4:21.52 Linn Nilsson 90 Hälle Stockholm/S 25.8
4:23.09 Hanna Bartholomew 83 Hässelby Stockholm/S 25.8
4:24.47 Caroline Högardh 92 Halmstad Walnut, CA 19.4
4:24.48 Lisa Forsberg 89 Spårvägen Stockholm/S 17.8
4:24.95 Mary Alenbratt 90 Ullevi Walnut, CA 19.4
4:25.70 Lisa Öhberg 88 Irvine, CA 29.4
4:26.16 *Abeba Abrahaley 87 Hässelby Stockholm/S 17.8
4:26.28 Nathalie Rohlén 90 Spårvägen Manchester, GBR 19.5
4:30.61 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Norwalk, CA 21.4
4:31.35 Agnes Sjöström 94 Westmannia Stockholm/S 25.8
4:32.05 Sarah Lahti 95 Klippan Jönköping 29.5
4:32.10 Linn Söderholm 96 Sävedalen Göteborg/U 7.7
4:32.73 Tova Eurén Magnusson 94 Göteborgs KIK Sollentuna 10.8
4:33.43 Louise Wiker 79 Hässelby Stockholm/S 17.8
4:34.40 Isabelle Brauer 96 Hässelby Göteborg/U 7.7
4:34.53 Nina Persson 91 Örgryte Mölndal 4.8
4:34.59 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Walnut, CA 19.4
4:34.79 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Jönköping 29.5
4:34.80 *Alem Tesfaye 95 Sundbyberg Sollentuna 10.6
4:34.96 Maria Larsson 94 Ullevi Göteborg/U 7.7

3000m

9:22.48 Hanna Bartholomew 83 Hässelby Huddinge 14.8
9:28.08 *Meraf Bahta 89 Hälle Oslo, NOR 24.5
9:29.63 Louise Wiker 79 Hässelby Oslo, NOR 24.5
9:32.87 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Sollentuna 8.6
9:38.04 Linn Nilsson 90 Hälle Karlstad 19.7
9:38.84 Agnes Sjöström 94 Westmannia Växjö 18.8
9:44.51 Ulrika Flodin 75 Rånäs Stockholm/S 26.6
9:44.65 Sarah Lahti 95 Klippan Växjö 23.9
9:45.73 Isabellah Andersson 80 Hässelby Stockholm/S 26.8
9:46.96 Cecilia Kleist 82 Akele Karlstad 19.7
9:48.41 Madeleine Larsson 81 Hässelby Sollentuna 8.6
9:49.61 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Sollentuna 8.6
9:49.86 Maria Borglund 91 Sävedalen Göteborg/U 9.7
9:51.04 Isabelle Brauer 96 Hässelby Göteborg/U 9.7
9:51.60 Lisa McRae 78 Hässelby Stockholm/S 26.6
9:57.55 Louise Nilsson 86 Malmö Göteborg/U 9.7
9:58.20 Maria Larsson 94 Ullevi Karlstad 19.7
9:58.56 Hanna Lindholm 79 Studenterna Stockholm/S 26.6
10:00.10 Hedda Bångman 95 Trångsviken Göteborg/U 2.9
10:00.66 Linn Söderholm 96 Sävedalen Göteborg/U 9.7
10:01.37 Frida Aspnäs 87 Tjalve Norrköping 8.5
10:04.58 Sanna Mustonen 91 Enhörna Stockholm/S 26.6
10:05.17 Lisa Öhberg 88 Claremont, CA 25.2
10:05.24 Rebecka Öberg 92 Lidingö Uppsala 28.7
10:05.96 *Johanna Bäcklund 85 Rånäs Uppsala 28.7

5000m

16:21.80 Hanna Bartholomew 83 Hässelby Göteborg/S 14.6
16:24.76 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Göteborg/S 14.6
16:25.14 Isabellah Andersson 80 Hässelby Stockholm/S 26.8
16:25.46 Louise Wiker 79 Hässelby Watford, GBR 9.6
16:37.34 Elin Borglund 91 Sävedalen Stockholm/S 26.8
16:45.54 Cecilia Kleist 82 Akele Stockholm/S 26.8
16:46.90 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Göteborg/S 14.6
16:47.90 Madeleine Larsson 81 Hässelby Stockholm/S 26.8
16:53.19 Linn Nilsson 90 Hälle Stockholm/S 26.8
16:56.10 Isabelle Brauer 96 Hässelby Göteborg/S 14.6
16:57.31 Nina Persson 91 Örgryte Stockholm/S 26.8
16:57.77 Lisa Öhberg 88 Walnut, CA 20.4
17:00.25 Maria Borglund 91 Sävedalen Sollentuna 10.8
17:00.64 Frida Aspnäs 87 Tjalve Stockholm/S 26.8
17:03.09 Louise Nilsson 86 Malmö Göteborg/S 14.6
17:04.22 Hanna Lindholm 79 Studenterna Sollentuna 5.7
17:06.99 Ulrika Flodin 75 Rånäs Kil 3.8
17:12.52 Sanna Mustonen 91 Enhörna Memphis, TN 17.3
17:17.77 Johanna Bohlin 90 Hässelby Sollentuna 10.8
17:18.99 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Stockholm/S 26.8
17:19.53 Maria Sandström 90 Malmö Austin, TX 29.3
17:20.90 Charlotte Karlsson 84 Hammarby Sollentuna 5.7
17:23.73 Frida Lundén 84 Studenterna Stockholm/S 22.9
17:25.96 *Johanna Bäcklund 85 Rånäs Mölndal 4.8
17:33.37 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Norrtälje 13.6

10000m

33:16.67 Isabellah Andersson 80 Hässelby Stockholm/S 24.8
34:21.73 Louise Wiker 79 Hässelby Bilbao, ESP 3.6
34:38.24 Cecilia Kleist 82 Akele Stockholm/S 24.8
34:43.69 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Stockholm/S 24.8
35:05.85 Frida Lundén 84 Studenterna Stockholm/S 24.8
35:08.75 Johanna Bohlin 90 Hässelby Stockholm/S 24.8
35:11.03 Charlotte Karlsson 84 Hammarby Stockholm/S 24.8
35:32.19 Madeleine Larsson 81 Hässelby Stockholm/S 24.8
35:38.45 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Stockholm/S 24.8
35:54.56 Hanna Lindholm 79 Studenterna Stockholm/S 24.8
35:56.30 Louise Nilsson 86 Malmö Stockholm/S 24.8
36:04.63 *Johanna Bäcklund 85 Rånäs Stockholm/S 9.8
36:18.76 Anna Ställberg 82 Tumba Södertälje 20.6
36:20.95 Tove Berg 77 Spårvägen Stockholm/S 22.9
36:35.64 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Stockholm/S 24.8
36:38.56 Gabriella Samuelsson 87 Hässelby Stockholm/S 22.9
36:47.70 Sanna Mustonen 91 Enhörna Lafayette, LA 11.5
37:06.84 Maria Sandström 90 Malmö San Marcos, TX 11.5
37:08.30 Jenny Jansson 76 IFK Umeå Stockholm/S 24.8
37:36.10 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Hallsberg 20.6
37:41.7m Petra Skiöld 75 Ryssberget Göteborg/S 11.9
37:54.41 Sofie Barkstedt 86 Spårvägen Vallentuna 16.5
37:57.29 Dace Landström 83 Vallentuna Stockholm/S 24.8
38:14.00 Sandra Södergren 89 Gnistan Karlskrona 8.5
38:14.4m Annelie Johansson 78 Ymer Mariestad 11.8

Halvmarathon

1:10.30 Isabellah Andersson 80 Hässelby Göteborg 12.5
1:16.39 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Göteborg 12.5
1:16.52 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Den Haag, NED 11.3
1:17.16 Frida Lundén 84 Studenterna Stockholm 15.9
1:18.00 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Venlo, NED 25.3
1:18.04 Anna Rahm 81 Rånäs Stockholm 15.9
1:18.18 Charlotte Karlsson 84 Hammarby Stockholm 15.9
1:18.23 Therése Olin 82 Ullevi Göteborg 12.5
1:18.56 Therese Nordström 77 Ullevi Milano, ITA 25.3
1:19.00 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Göteborg 12.5
1:19.16 *Johanna Kahlroth 82 Rånäs Göteborg 12.5
1:19.44 Jessica Gunnarsson 76 Oslo, NOR 22.9
1:19.54 Hanna Lindholm 79 Studenterna Birmingham, GBR 21.10
1:20.21 Emma Belforth 85 Ullevi Göteborg 12.5
1:20.48 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Göteborg 12.5
1:21.17 Annelie Johansson 78 Ymer Göteborg 12.5
1:21.19 Jenny Jansson 76 IFK Umeå Stockholm 2.6
1:21.30 Petra Skiöld 75 Ryssberget Veberöd 15.9
1:21.37 Johanna Eriksson 81 Motala Göteborg 12.5
1:21.53 Katarina Åström 71 Ullevi Göteborg 12.5
1:22.03 Sara Holmgren 90 Sävedalen Praha, CZE 31.3
1:22.09 Jenny Nilsson 87 Alingsås Göteborg 13.10
1:23.02 Lotta Lennartsson 69 Örebro Nora 8.9
1:23.22 Erika Dinis 75 Hälle Göteborg 12.5
1:23.49 Erika Lech 77 Örebro AIK Örebro 13.10

Marathon

2:25.41 Isabellah Andersson 80 Hässelby Dubai, UAE 27.1
2:44.28 Charlotte Karlsson 84 Hammarby Firenze, ITA 25.11
2:49.25 Jessica Gunnarsson 76 Amsterdam, NED 21.10
2:50.10 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Berlin, GER 30.9
2:50.55 Jenny Jansson 76 IFK Umeå Stockholm 2.6
2:52.38 Josefin Gerdevåg 81 Start Berlin, GER 30.9
2:54.47 Petra Skiöld 75 Ryssberget Göteborg 13.10
2:56.25 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Stockholm 2.6
2:57.49 Jenny Nilsson 87 Alingsås Stockholm 14.7
2:58.02 Sophia Sundberg 84 Väsby Stockholm 2.6
2:58.46 Emma Berntsson 86 Graal Stockholm 2.6
2:58.51 Johanna Eriksson 81 Motala Stockholm 2.6
3:00.02 Gloria Vinstedt 83 Studenterna Amsterdam, NED 21.10
3:00.07 Frida Södermark 78 Tjalve Stockholm 2.6
3:00.26 Annika Eiremo 85 Paris, FRA 15.4
3:00.36 Emma Belforth 85 Ullevi Stockholm 2.6
3:01.17 Katarina Åström 71 Ullevi Stockholm 2.6
3:01.32 Tove Langseth 75 Berlin, GER 30.9
3:02.22 Karin Schön 62 Kville Bromölla 10.11
3:02.54 Katarina Lilja 80 Linnéa Paris, FRA 15.4
3:03.05 Malin Fyhr 86 Uppsala LK Stockholm 2.6
3:03.09 Therese Eriksson 85 Stockholm 2.6
3:03.43 Kajsa Eriksson 74 Stockholm 2.6
3:03.46 Rebecca Miller 68 Linnéa Berlin, GER 30.9
3:04.44 Sara Grenmark 82 Hässelby Stockholm 2.6

3000m hinder/76.2

10:14.47 Maria Borglund 91 Sävedalen Göteborg/U 2.9
10:19.00 Caroline Högardh 92 Halmstad Austin, TX 25.5
10:22.03 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Göteborg/U 2.9
10:32.61 Sarah Lahti 95 Klippan Hässleholm 6.6
10:46.64 Lena Örn 88 Spårvägen Stockholm/S 25.8
10:48.79 Maria Larsson 94 Ullevi Stockholm/S 25.8
10:58.41 Emma Dahl 91 Örgryte Göteborg/U 9.7
11:01.06 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Stockholm/S 7.8
11:03.33 Erika Svanborg 91 Bromma Stockholm/S 25.8
11:04.89 Lina Alainentalo 92 Hässelby Stockholm/S 25.8
11:21.55 Emma Jansson 91 Falun Stockholm/S 25.8
11:31.90 Tilda Helgesson 92 Åhus Lafayette, LA 12.5
11:34.69 Cecilia Instebö 87 Tureberg San Diego, CA 12.5
11:38.08 Frida Kristiansson 92 Ymer Walnut, CA 19.4
11:46.73 Christina Hultman 91 Huddinge Stockholm/S 7.8

100m häck/84.0

13.39 Caroline Lundahl 91 KA2 Göteborg/U 1.9
13.55 Ellinore Hallin 87 Växjö Göteborg/U 1.9
13.58 Jessica Samuelsson 85 Hässelby London, GBR 3.8
13.71 Sofia Linde 95 Täby Mannheim, GER 23.6
13.82 Fatima Dedrickson 89 Hammarby Ogden, UT 2.5
14.00 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Florö, NOR 2.6
14.02 Malin Eriksson 91 Örebro Sollentuna 11.8
14.08 Martina Salander 92 Fredrikshof Göteborg/S 14.6
14.12 Nadja Casadei 83 Lidingö Göteborg/U 8.7
14.13 Charlotte Skogström 93 Hässelby Göteborg/U 8.7
14.16 MaryAnn Andréasson 92 IF Göta Stockholm/S 26.8
14.18 Maja Rogemyr 91 IF Göta Stockholm/S 26.8
14.20 Madeleine Eriksson 93 Gefle Gävle 20.7
14.36 Elise Malmberg 95 Hässleholm Sandnes, NOR 16.6
14.45 Ida Hansen 93 Arvika Sollentuna 11.8
14.46 *Mari Klaup 90 Örgryte Lerum 26.5
14.48 Farydah Inoussa 94 Hässelby Göteborg/U 8.7
14.49 Sofia Mossberg 95 Falun Stockholm/S 26.8
14.52 Lisa Linnell 91 Växjö Lerum 20.5
14.61 *Fjola Hannesdottir 89 Falun Huddinge 15.9
14.66 *Stine M Tomb 86 Hammarby Gävle 20.7
14.69 Andrea Nybäck 90 IF Göta Mahwah, NJ 7.4
14.69 Freja Jernstig 92 IF Göta Göteborg/U 8.7
14.72 Sofia Johnsson 94 Hässelby Sollentuna 11.8
14.83 Johanna Dyremark 97 Tumba Gävle 19.5
medvind
13.37 Ellinore Hallin 87 Växjö Uppsala 28.7
13.79 Martina Salander 92 Fredrikshof Viljandi, EST 2.6
13.92 Nadja Casadei 83 Lidingö Viljandi, EST 2.6
14.08 MaryAnn Andréasson 92 IF Göta Göteborg/S 20.6
14.22 *Stine M Tomb 86 Hammarby Uppsala 28.7
14.27 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg/S 20.6
14.42 Ida Hansen 93 Arvika Stockholm/S 18.8

400m häck/76.2

57.83 Frida Persson 89 Hammarby Helsinki, FIN 27.6
58.99 Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby Oxford, MS 14.4
60.09 Sara Bley 91 Tjalve Sollentuna 12.8
60.26 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Finspång 26.5
60.42 *Fjóla Hannesdóttir 89 Falun Mölndal 4.8
60.71 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden Stockholm/S 24.8
60.72 *Jonna Tilgner 84 Tjalve Sollentuna 9.6
60.99 Louise Martin 87 Hässelby Göteborg/U 9.7
61.14 Carolina Klüft 83 Växjö Stockholm/S 25.8
61.21 Sara Svensson 91 Åhus Sollentuna 12.8
61.88 Amanda Nilsson 83 Hammarby Sollentuna 9.6
61.91 Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägen Gävle 21.7
62.15 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Stockholm/S 24.8
62.29 Elise Malmberg 95 Hässleholm Ystad 9.6
62.44 Madeleine Eriksson 93 Gefle Växjö 18.8
62.53 Malin Lindblom 91 Gefle Sollentuna 12.8
62.73 Rakel Rosshagen 95 Täby Stockholm/S 25.8
62.78 Jessica Bloodworth 93 Tranås Jönköping 29.5
62.97 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Gävle 19.5
63.63 Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK Göteborg/U 9.7
63.76 Sofia Johnsson 94 Hässelby Stockholm/S 24.8
63.82 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Göteborg/S 20.6
63.92 Jasmine Sabir 92 Hammarby Sollentuna 9.6
64.26 Rebecca Abrahamsson 94 Gnistan Karlshamn 9.6
64.67 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Stockholm/S 24.8

Höjd

1.93 Emma Green Tregaro 84 Örgryte London, GBR 9.8
1.91 Ebba Jungmark 87 Mölndal Eugene, OR 2.6
1.88 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Jessheim, NOR 22.7
1.85 My Nordström 90 Norrköping Stockholm/S 25.8
1.80 Molly Bergvall 95 Växjö Sollentuna 11.8
1.80 Ida Virdebrant 94 Växjö Sollentuna 12.8
1.80 Sofie Skoog 90 IF Göta Göteborg/U 2.9
1.80 *Mari Klaup 90 Örgryte Oslo, NOR 24.5
1.78 Emma Stenlöf 96 Västerås Upplands Väsby 10.8
1.77 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Helsinki, FIN 29.6
1.77 Sofia Linde 95 Täby Täby 30.6
1.75 Caroline Gyllenbern 93 Tureberg Sollentuna 10.6
1.75 Lisa Engman 94 Kil Sollentuna 12.8
1.75 Linnea Lindbom 98 KA2 Göteborg/U 8.7
1.74 Lovisa Östervall 97 Tumba Sollentuna 10.6
1.74 Caroline Andersson 93 Gefle Gävle 22.7
1.74 Ellinore Hallin 87 Växjö Kladno, CZE 9.6
1.73 Vendela von Corswant 93 Mölndal Sollentuna 12.8
1.72 Sofie Björklund 93 Båstad Halmstad 15.7
1.72 Louise Österberg 95 Söderhamn Gävle 22.7
1.72 Erika Chytraeus 92 Huddinge Sollentuna 8.6
1.71 Sandra Liljegren 91 Åhus Sollentuna 10.8
1.70 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Sollentuna 12.8
1.70 Elin Tornhed 95 Växjö Stockholm/S 19.8
1.70 Johanna Gustafsson 97 Motala Jönköping 20.5
1.70 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Göteborg/S 20.6
1.70 Malin Skogström 95 Hässelby Lerum 26.5

Stav

4.58 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Sollentuna 5.7
4.40 Malin Dahlström 89 Ullevi Karlskrona 4.8
4.21 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Sollentuna 10.6
4.16 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Göteborg/U 1.9
4.15 Petra Olsen 90 Malmö Des Moines, IA 6.6
4.00 Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden Sollentuna 10.6
3.96 Michaela Meijer 93 Örgryte Karlskrona 16.6
3.96 Sara Eriksson 91 Ullevi Karlskrona 16.6
3.95 Linda Carlsson 90 Ymer Göteborg/S 14.6
3.88 Klara Vegerfors 80 Spårvägen Göteborg/S 20.6
3.85 Nathalie Busk 91 Malmö Air Force Academy, CO 11.5
3.75 Elienor Werner 98 Hässelby Göteborg/U 9.7
3.73 Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö Sollentuna 12.8
3.63 Hanna Jansson 95 Falun Sollentuna 12.8
3.53 *Kristina Ulitina 88 Hammarby Huddinge 15.6
3.51 Lisa Lantz 92 Växjö Tucson, AZ 17.3
3.50 Annika Jönsson 96 Helsingborg Upplands Väsby 12.8
3.50 Anna Jacobsson 92 Lidingö Melbourne, AUS 16.6
3.47 Denise Eriksson 95 Gefle Växjö 22.9
3.45 Emma Andersson 91 Loughborough, GBR 30.5
3.42 Agnes Moberg 96 Tyresö Stockholm/S 19.8
3.42 Sara Cannmo 96 Hovslätt Stockholm/S 19.8
3.40 Anna Borg 89 Göteborgs KIK Lerum 21.6
3.35 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Halmstad 14.7
3.33 Emma Norss 94 Hammarby Huddinge 15.6
provisorisk bana
4.50 Malin Dahlström 89 Ullevi Rottach-Egern, GER 7.7

Längd

6.48 Erica Jarder 86 Spårvägen Dubnica n V, SVK 27.5
6.33 Nadja Casadei 83 Lidingö Göteborg/U 2.9
6.29 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Stockholm/S 25.8
6.15 Elise Malmberg 95 Hässleholm Barcelona. ESP 12.7
6.13 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 21.7
6.12 Sofia Linde 95 Täby Barcelona, ESP 13.7
6.11 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg/S 14.6
6.06 Malin Olsson 90 Malmö Göteborg/U 7.7
6.03 Martina Salander 92 Fredrikshof Viljandi, EST 3.6
5.97 Emma Stenlöf 96 Västerås Stockholm/S 18.8
5.97 Linda Bergh 89 Hässelby Göteborg/U 7.7
5.96 Linda Berntsson 87 Mölndal Göteborg/S 14.6
5.96 Angelica Ström 81 Gefle Göteborg/S 20.6
5.94 Sofia Lund 86 Hässelby Stockholm/S 25.8
5.90 Tina Runesson 92 Gnistan Karlskrona 17.6
5.89 Johanna Nilsson 90 Mölndal Málaga, ESP 26.5
5.88 *Hanna Wiss 91 Örebro Lerum 21.6
5.88 Ellinore Hallin 87 Växjö Jönköping 29.5
5.84 Emilia Kjellberg 96 Sunne Stockholm/S 18.8
5.83 Malin Eriksson 91 Örebro Göteborg/U 7.7
5.82 Matilda Hellqvist 93 Orient Kungsbacka 2.9
5.82 Julia Wigren 93 Gefle Gävle 21.7
5.80 Elin Larsson 94 Falkenberg Växjö 19.8
5.80 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/U-U 9.7
5.78 Jasmine Andersson 88 Tjalve Enskede 20.5
medvind
6.27 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg/S 14.6
6.14 Sandra Törnros 95 Gefle Göteborg/U 2.9
6.04 Linda Bergh 89 Hässelby Göteborg/S 20.6
6.02 Jasmine Andersson 88 Tjalve Enskede 20.5
5.95 Emilia Kjellberg 96 Sunne Växjö 23.9
5.88 Matilda Hellqvist 93 Orient Kungsbacka 2.9
5.83 Elin Larsson 94 Falkenberg Sävedalen 2.6
5.81 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/U 2.9

Tresteg

13.46 Lynn Johnson 94 Ullevi Göteborg/S 20.6
13.18 Angelica Ström 81 Gefle Stockholm/S 25.8
12.98 Ebba Jungmark 87 Mölndal Stockholm/S 25.8
12.74 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Växjö 18.8
12.63 Madeleine Nilsson 91 Gefle Stockholm/S 25.8
12.46 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Sollentuna 12.8
12.42 Maria Augutis 90 Ullevi Athens, GA 23.3
12.38 Jasmin Sabir 92 Hammarby Stockholm/S 25.8
12.31 Fanny Anonsen 95 Gefle Göteborg/U 1.9
12.24 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Upplands Väsby 12.8
12.20 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U 8.7
12.12 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/U 8.7
12.09 Nellie Mårtensson 95 Hässleholm Växjö 23.9
12.06 Frida Lindström 90 Huddinge Stockholm/S 25.8
12.00 Frida Johansson 95 IF Göta Göteborg/U 8.7
11.92 Sofia Nilsson 95 Gefle Göteborg/U 8.7
11.89 Emma Ehrlin 93 Ärla Växjö 18.8
11.89 Jenny Isgren 81 Spårvägen Göteborg/S 20.6
11.88 Sandra Törnros 95 Gefle Växjö 23.9
11.79 Elise Malmberg 95 Hässleholm Hässleholm 28.7
11.77 Josefin Enoksson 95 Klippan Göteborg/U 8.7
11.74 Aina Griksaite 94 Spårvägen Stockholm/S 25.8
11.72 Malin Citess 95 Växjö Täby 30.6
11.68 Louise Nyberg 92 Öresund Lyngby, DEN 16.6
11.67 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Göteborg/U 8.7
11.67 Fanny Ernestam 98 Örebro Falun 8.9
medvind
12.70 Maria Augutis 90 Ullevi Baton Rouge, LA 13.5
11.83 Jasmine Andersson 88 Tjalve Enskede 20.5
11.77 Malin Citess 95 Växjö Göteborg/U 8.7

Kula/4.0

17.64 Helena Engman 76 Riviera Helsinki, FIN 29.6
15.76 Catarina Andersson 77 Hässelby Göteborg/S 14.6
15.55 Frida Åkerström 90 Huddinge Tampa, FL 5.5
14.91 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Helsinki, FIN 29.6
14.76 Fanny Roos 95 Ljungby Mannheim, GER 23.6
14.33 Carolina Hjelt 86 Huddinge Huddinge 14.8
14.08 Lina Bengtson 94 Öresund Köbenhavn, DEN 21.8
14.02 Ellinore Hallin 87 Växjö Kladno, CZE 9.6
13.99 Anna Wikström 87 Tumba Göteborg/U 7.7
13.86 Jennie Söderholm 93 Västerås Växjö 19.8
13.79 Sofia Linde 95 Täby Danderyd 13.5
13.70 Martina Salander 92 Fredrikshof Stockholm/Ö 26.7
13.34 Nadja Casadei 83 Lidingö Sollentuna 8.6
13.25 Moa Eskilsson 93 Villstad Jönköping 5.5
13.24 Johanna Larsson 92 Filipstad Uppsala 30.6
13.21 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Sävedalen 3.6
13.16 Sandra Andersson 90 Ullevi Göteborg/S 20.6
13.15 Erica Lantz 94 Växjö Sollentuna 10.8
12.80 Maria Bengtsson 88 Gnistan Finspång 20.5
12.65 Jenny Davidsson 88 Hammarby Göteborg/S 20.6
12.60 Karin Olsson 75 Helsingborg Lerum 20.5
12.43 Ida Storm 91 Hässelby Westwood, CA 29.4
12.32 Elinor Forssander 88 Ullevi Halmstad 15.7
12.25 Therese Jernbeck 92 Lidingö Danderyd 13.5
12.25 Agnes Larsson 97 IF Göta Göteborg/S 20.6

Diskus/1.0

53.66 Heidi Schmidt 93 Täby Sollentuna 12.8
52.49 Julia Wiberg 92 Spårvägen Bålsta 12.5
52.37 Anna Söderberg 73 Ullevi Stockholm/S 24.8
52.16 Anna Wikström 87 Tumba Göteborg/U 1.9
51.90 Jenny Johansson 88 Västerås Falun 28.7
50.19 Elinor Forssander 88 Ullevi Göteborg/S-K 14.5
49.97 Emma Ljungberg 94 Nyköping Bottnaryd 16.6
47.71 Sandra Andersson 90 Ullevi Lerum 12.6
46.96 Fanny Roos 95 Ljungby Halle, GER 20.5
46.65 Nadja Shirafkan Nejad 95 IF Göta Bottnaryd 16.6
46.33 Moa Eskilsson 93 Villstad Ängelholm 13.5
46.14 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Bottnaryd 16.6
44.29 Frida Åkerström 90 Huddinge Cincinnati, OH 31.3
44.23 Lina Bengtson 94 Öresund Malmö/S-K 14.7
44.10 Emma Swärd 89 Södertälje IF Södertälje 9.5
44.05 Matilda Åström 95 Gefle Högby 13.7
43.32 Maria Wennlund 93 Filipstad Stockholm/S 24.8
43.18 Erica Larsson 90 Falkenberg Mölndal 4.8
42.87 Ida Storm 91 Hässelby Westwood, CA 29.4
42.78 Therese Nilsson 92 Hässelby Gävle 21.7
42.78 Lydia Sundin 94 Mora Västerås 4.8
42.51 Lena Björk 76 Hofors Gävle 27.6
42.29 Linn Bergstrand 96 Ullevi Täby 30.6
42.25 Jessika Lowe 96 Helsingborg Helsingborg 5.9
42.02 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Västerås 4.8

Slägga/4.0

70.33 Tracey Andersson 84 Ullevi Jablonec, CZE 15.4
66.48 Ida Storm 91 Hässelby Westwood, CA 2.6
66.19 Eleni Larsson 93 Huddinge Växjö 19.8
65.78 Emma Johannesson 84 Ullevi Jablonec, CZE 15.4
64.85 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne Stockholm/S 26.8
64.66 Karolina Pedersen 87 Ullevi Jablonec, CZE 15.4
64.63 Josefin Berg 85 IF Göta Göteborg/S 20.6
57.89 Marinda Petersson 95 Hässleholm Halle, GER 19.5
57.65 Rebecka Kvist 83 Alvesta Helsingborg 29.6
57.46 Johanna Rydberg 88 Västerås Västerås/Ap 12.5
57.33 Malin Johansson 92 Strömsund Strömsund 4.7
57.14 Amanda Rydberg 93 Västerås Västerås/Ap 12.5
56.92 Amanda Eriksson 90 Bore Bottnaryd 17.6
56.75 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Orem, UT 30.3
56.05 Maria Söderqvist 93 Öresund Halle, GER 19.5
55.28 Matilda Åström 95 Gefle Sollentuna 10.8
54.84 Linn Jonsson 92 Strömsund Sundsvall 17.6
54.70 Alessandra Wall 95 Ullevi Halmstad 14.7
54.61 Frida Åkerström 90 Huddinge Oxford, OH 20.4
54.38 Freja Liljedahl 94 Gefle Gävle 19.5
53.52 Marie Nordahl 81 Falun Enskede 20.5
53.38 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Bålsta 12.5
51.37 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Enskede 20.5
51.25 Anna Hedström 90 Bore Bålsta 12.5
51.21 Elinor Forssander 88 Ullevi Göteborg/S-K 23.4

Spjut/600

61.40 Sofi Flinck 95 Västerås Barcelona, ESP 11.7
54.68 Anna Wessman 89 Växjö Potchefstroom, RSA 1.3
51.56 Annika Petersson 79 Gefle Lerum 20.5
50.59 Emelie Larsson 91 Ullevi Tampa, FL 6.4
49.43 Matilda Elfgaard 92 Habo Stockholm/S 25.8
49.34 Emilia Amb 92 Bålsta Sollentuna 11.8
47.91 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Göteborg/S 20.6
46.30 Malin Andersson 93 Öresund Sollentuna 11.8
45.96 *Mari Klaup 90 Örgryte Göteborg/S-K 19.9
45.84 Marie Barenfeld 85 Ullevi Halmstad 14.7
44.83 Sofie Davoust 94 Tumba Gävle 19.5
44.26 Martina Borgler 94 Bore Sollentuna 11.8
44.18 Isabell Gradin 88 Hässelby Stockholm/S 25.8
43.70 Lisa Carlsson 94 Falun Bålsta 12.5
43.53 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Nyköping 26.5
43.16 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Jönköping 5.5
43.11 Jennifer Björklund 95 Enköping Södertälje 6.6
42.91 Anna Pihlgren 82 Örebro Arvika 29.7
42.02 Jessica Samuelsson 85 Hässelby London, GBR 4.8
41.80 Frida Olsson 94 Bore Torsby 2.6
41.62 Sofia Linde 95 Täby Viljandi, EST 3.6
41.50 Eleonore Larsson 90 Gefle Kristianstad 11.7
41.48 Ellinore Hallin 87 Växjö Jönköping 29.5
41.37 Alexandra Johansson 94 Örebro Bottnaryd 17.6
41.22 Sofie Hammar 95 Rigor Helsingborg 29.6

Sjukamp/K

6.300 Jessica Samuelsson 85 Hässelby London, GBR 4.8
5.916 Martina Salander 92 Fredrikshof Viljandi, EST 3.6
5.872 Sofia Linde 95 Täby Barcelona, ESP 13.7
5.801 Ellinore Hallin 87 Växjö Kladno, CZE 10.6
5.783 Nadja Casadei 83 Lidingö Sandnes, NOR 17.6
5.241 Lisa Linnell 91 Växjö Melbourne, AUS 15.4
5.189 Elise Malmberg 95 Hässleholm Sandnes, NOR 17.6
5.041 *Fjóla Hannesdóttir 89 Falun Huddinge 16.9
5.027 Therese Jernbeck 92 Lidingö Sandnes, NOR 17.6
4.886 Andrea Nybäck 90 IF Göta Piscataway, NJ 14.4
4.760 Sara Söderberg 94 Norrköping Huddinge 16.9
4.746 Farydah Inoussa 94 Hässelby Huddinge 16.9
4.654 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Lerum 27.5
4.607 Johanna Höglund 84 Upsala Huddinge 16.9
4.540 Sofia Johnsson 94 Hässelby Lerum 27.5
4.492 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Lerum 27.5
4.439 Sara Bley 91 Tjalve Huddinge 16.9
4.404 Nikki Berglund 94 Färjestaden Lerum 27.5
4.279 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Lerum 27.5
4.012 Johanna Hellgren 92 Bålsta Huddinge 16.9
3.885 Erica Lantz 94 Växjö Lerum 27.5
3.589 Saga Kullenbäck 91 Ullevi Huddinge 16.9
3.339 Linda Frödin Glad 93 Gefle Gävle 30.9

>