Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P15 ute 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 7 NOV, 2012
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2012.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1990-1992, P19/F19: Födda 1993-94, P17/F17: Födda 1995, P16/F16: Födda 1996, P15/F15: Födda 1997, P14/F14: Födda 1998 - plus ev 99:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.99 Austin Hamilton 97 Malmö Göteborg/U 7.7
11.49 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Göteborg/U 7.7
11.60 Tarley Allison 97 Järvsö Mora 2.9
11.61 Martin Hansén 97 Huddinge Uppsala 1.7
11.61 Andreas Gustafsson 97 Falun Göteborg/U 7.7
11.75 Carl Davidson 97 Linköping Göteborg/U 7.7
11.77 Karl Sjölander 97 Upsala Stockholm/S 18.8
11.78 Filip la Fleur 97 Ystad Stockholm/S 18.8
11.79 Henning André 97 Nyköping Stockholm/S 18.8
11.81 Filip Jonsson 97 Istrum Skara 25.8
11.83 Fredrik Wall 97 Riviera Piteå 18.8
11.85 Victor Pettersson 97 IF Göta Upplands Väsby 10.8
11.86 Sanya Somsaart 97 Ymer Göteborg/U 7.7
11.89 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Upplands Väsby 10.8
11.93 Oscar Jacobsson 97 Västerås Upplands Väsby 10.8
11.96 Lucas Järpsjö 97 Mariestad Skara 25.8
11.97 Jesper Rask 97 Bollnäs Hudiksvall 30.6
11.99 Eric Mårtensson 97 Trelleborg Upplands Väsby 10.8
11.99 Tobias Johansson 97 Viking Arvika 28.7
12.00 Elias Larsson 97 Malmö Vellinge 10.6
okänd vind
11.70 Karl Sjölander 97 Upsala Upplands Väsby 10.8
11.76 Fredrik Wall 97 Riviera Upplands Väsby 10.8
11.79 Henning André 97 Nyköping Upplands Väsby 10.8
11.83 Victor Pettersson 97 IF Göta Upplands Väsby 10.8
11.87 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Täby 2.9
11.99 Anton Öhman 97 Huddinge Upplands Väsby 10.8
medvind
11.31 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Stockholm/S 18.8
11.38 Andreas Gustafsson 97 Falun Växjö 21.9
11.42 Tarley Allison 97 Järvsö Stockholm/S 18.8
11.46 Nicklas Holm 97 Hellas Växjö 21.9
11.53 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Växjö 21.9
11.56 Henning André 97 Nyköping Stockholm/S 18.8
11.57 Karl Sjölander 97 Upsala Växjö 21.9
11.69 Filip la Fleur 97 Ystad Stockholm/S 18.8
11.78 Victor Pettersson 97 IF Göta Karlstad 4.8
11.80 Anton Öhman 97 Huddinge Sollentuna 9.6
11.81 Lucas Järpsjö 97 Mariestad Växjö 21.9
11.82 Oscar Jacobsson 97 Västerås Stockholm/S 18.8
11.90 Tobias Johansson 97 Viking Växjö 21.9
11.98 Elias Larsson 97 Malmö Vellinge 10.6
11.99 Gustav Jacobson 97 Istrum Skara 6.6

300m

36.02 Austin Hamilton 97 Malmö Göteborg/U 8.7
36.79 Andreas Gustafsson 97 Falun Sollentuna 10.6
37.02 Filip la Fleur 97 Ystad Upplands Väsby 12.8
37.42 Tarley Allison 97 Järvsö Stockholm/S 19.8
37.42 Simon Wallenlind 97 Mölndal Göteborg/U 8.7
37.53 Nicklas Holm 97 Hellas Stockholm/S 19.8
37.98 Oscar Jacobsson 97 Västerås Upplands Väsby 12.8
37.98 Elias Larsson 97 Malmö Göteborg/U 8.7
38.08 Anton Öhman 97 Huddinge Sollentuna 10.6
38.19 Filip Jonsson 97 Istrum Skara 25.8
38.26 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Sollentuna 10.6
38.64 Tobias Jonsson 97 Tumba Sollentuna 10.6
38.67 Tobias Johansson 97 Viking Karlskoga 26.8
38.79 Jesper Rask 97 Bollnäs Upplands Väsby 12.8
38.83 Anton Roos 97 Huddinge Sollentuna 10.6
38.92 Isaq Ali 97 Öresund Malmö/He 26.8
39.02 Erik Mårtensson 97 Trelleborg Malmö/He 26.8
39.16 Andreas Kramer 97 Sävedalen Lerum 17.7
39.21 Lucas Järpsjö 97 Mariestad Skara 25.8
39.52 Elias Tholén 97 Ununge Uppsala 30.6

800m

1:57.56 Andreas Kramer 97 Sävedalen Göteborg/S 24.7
1:58.37 Simon Wallenlind 97 Mölndal Upplands Väsby 11.8
2:00.70 Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Hässleholm 29.7
2:02.99 Anton Roos 97 Huddinge Upplands Väsby 11.8
2:03.76 Abdisalaam Geedi 97 Upsala Uddevalla 1.9
2:03.82 Erik Djurberg 97 Upsala Stockholm/S 19.8
2:03.95 Tobias Jonsson 97 Tumba Sollentuna 9.6
2:04.29 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Upplands Väsby 11.8
2:04.38 Tim Yngesjö 97 Nyköping Uddevalla 1.9
2:05.01 Elias Tholén 97 Ununge Västerås 4.8
2:05.13 Isac Larsson 97 Sävedalen Upplands Väsby 11.8
2:05.43 Daniel Eriksson 97 Mölndal Upplands Väsby 10.8
2:05.45 Anton Wretström 97 Graal Varberg 18.8
2:05.86 Adelegn Sjoberg 97 Contact Karlshamn 25.7
2:07.41 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 28.7
2:07.87 Jakob Eriksson Viklund 97 Sundbyberg Täby 2.9
2:08.22 Edwin Andersson 97 Hässelby Stockholm/S 19.8
2:09.14 Rasmus Troell 97 Tyresö Täby 1.9
2:09.46 Martin Jacobson 97 Tyresö Täby 1.9
2:09.7m Gustav Olsson 97 Sävedalen Sävedalen 22.7

2000m

5:48.91 Andreas Kramer 97 Sävedalen Växjö 23.9
5:52.83 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Växjö 23.9
5:56.73 Erik Djurberg 97 Upsala Upplands Väsby 12.8
5:56.80 Adelegne Sjoberg 97 Contact Hässleholm 28.7
5:57.83 Elias Tholén 97 Ununge Upplands Väsby 12.8
6:00.86 Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Upplands Väsby 12.8
6:02.85 Anton Wretström 97 Graal Upplands Väsby 12.8
6:03.97 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Upplands Väsby 12.8
6:04.85 Gustav Nordling 97 Spårvägen Upplands Väsby 12.8
6:06.87 Dennis Olsson 97 Hellas Upplands Väsby 12.8
6:07.15 Christoffer Hagman 97 Västerås Sollentuna 10.6
6:07.57 Tim Yngesjö 97 Nyköping Växjö 23.9
6:11.14 Isac Larsson 97 Sävedalen Upplands Väsby 12.8
6:15.66 Daniel Eriksson 97 Mölndal Upplands Väsby 12.8
6:15.96 Martin Wuopio 97 Akele Upplands Väsby 12.8
6:16.57 Marcus Nilsson 97 Luleå Upplands Väsby 12.8
6:16.67 Pontus Hagman 97 Västerås Sollentuna 10.6
6:16.76 Tobias Bjernulf 97 Hässelby Upplands Väsby 12.8
6:20.43 Olof Nordling 97 Spårvägen Upplands Väsby 12.8
6:24.93 Jacob Lidman 97 Hälle Upplands Väsby 12.8

1500m hinder/76.2

4:33.43 Elias Tholén 97 Ununge Göteborg/U 9.7
4:33.70 Adelegne Sjoberg 97 Contact Hässleholm 27.7
4:39.76 Anton Wretström 97 Graal Växjö 22.9
4:41.74 Tobias Jonsson 97 Tumba Upplands Väsby 10.8
4:42.58 Christoffer Hagman 97 Västerås Upplands Väsby 10.8
4:44.64 Erik Djurberg 97 Upsala Växjö 22.9
4:48.90 Edwin Andersson 97 Hässelby Gävle 20.7
4:50.65 Pontus Hagman 97 Västerås Huddinge 15.6
4:54.84 Tobias Bjernulf 97 Hässelby Upplands Väsby 10.8
4:56.21 Gustav Nordling 97 Spårvägen Huddinge 15.6
4:57.27 Filip Wadman 97 Mölndal Upplands Väsby 10.8
4:58.92 Olof Nordling 97 Spårvägen Upplands Väsby 10.8
5:00.96 Marcus Nilsson 97 Luleå Upplands Väsby 10.8
5:04.66 Martin Jacobsson 97 Tyresö Upplands Väsby 10.8
5:13.11 Joel Thorsson 97 Malmö Upplands Väsby 10.8
5:25.40 Kevin Gullstrand 97 Öresund Hässleholm 27.7

100m häck/84.0

13.39 Andreas Gustafsson 97 Falun Gävle 22.7
13.41 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Göteborg/U 8.7
13.64 Nicklas Holm 97 Hellas Växjö 22.9
13.81 Elias Martinsson 97 Brattås Växjö 22.9
13.82 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Göteborg/U 8.7
14.09 Gustav Jacobson 97 Istrum Uddevalla 29.7
14.16 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Stockholm/S 19.8
14.42 Albin Johansson 97 Högbo GIF Stockholm/S 19.8
14.64 Olof Östenberg 97 Växjö Uddevalla 1.9
14.64 Nils Eickhoff 97 Ymer Göteborg/U 8.7
14.70 Eric Axtelius 97 Enköping Huddinge 17.6
14.79 Edwin Sahlin 97 Västerås Huddinge 15.9
14.79 Oscar Hjerm 97 Västerås Stockholm/S 19.8
14.88 Oskar Lundqvist 97 Upsala Stockholm/S 19.8
14.94 Filip Augustsson 97 Brattås Upplands Väsby 12.8
15.02 Viktor Johansson 97 Ullevi Göteborg/U 8.7
15.03 Elias Högström 97 Sundsvall Uddevalla 1.9
15.11 Tobias Johansson 97 Viking Arvika 29.7
15.12 Gustav Larsson 97 Mölndal Upplands Väsby 12.8
15.17 Henning André 97 Nyköping Uddevalla 1.9
15.17 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Lerum 26.5
medvind
13.67 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Västerås 4.8
14.08 Gustav Jacobson 97 Istrum Skara 6.6
14.61 Eric Axtelius 97 Enköping Uppsala 14.6
14.77 Oscar Hjerm 97 Västerås Västerås 4.8
14.99 Victor Pettersson 97 IF Göta Nyköping 17.5
15.04 Peter Heen 97 Huddinge Uddevalla 1.9

300m häck/76.2

38.60 Andreas Gustafsson 97 Falun Gävle 22.7
39.53 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Göteborg/U 9.7
39.55 Nicklas Holm 97 Hellas Växjö 23.9
40.01 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Upplands Väsby 11.8
40.73 Simon Wallenlind 97 Mölndal Stockholm/S 18.8
41.08 Albin Johansson 97 Högbo GIF Stockholm/S 18.8
41.22 Elias Martinsson 97 Brattås Växjö 23.9
41.71 Fredrik Lorentzon 97 Lidingö Gävle 22.7
42.07 Hjalmar Åhman 97 Lidingö Stockholm/S 18.8
42.13 Filip la Fleur 97 Ystad Vellinge 10.6
42.71 Gustav Jacobson 97 Istrum Trollhättan 5.8
42.95 Oscar Jacobson 97 Istrum Upplands Väsby 10.8
43.47 Edwin Andersson 97 Hässelby Stockholm/S 18.8
43.74 Marcus Nyberg 97 Malmö Växjö 23.9
44.04 Hannes Axell 97 Danderyd Stockholm/S 18.8
44.65 Filip Ottosson 97 IFK Umeå Stockholm/S 18.8
44.74 Elias Högström 97 Sundsvall Gävle 22.7
45.75 Marcus Jaurell 97 Hässelby Västerås 4.8
46.62 Jonas Sjödin 97 Piteå Skellefteå 28.7
46.85 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Lidköping 2.9

Höjd

2.01 Oskar Lundqvist 97 Upsala Göteborg/U 7.7
1.92 Olof Östenberg 97 Växjö Hässleholm 28.7
1.91 Andreas Gustafsson 97 Falun Upplands Väsby 11.8
1.87 Otto Brinkman 97 Spårvägen Upplands Väsby 11.8
1.85 Gustav Jacobson 97 Istrum Upplands Väsby 11.8
1.83 Filip Augustsson 97 Brattås Varberg 18.8
1.82 Elias Martinsson 97 Brattås Trollhättan 27.5
1.81 Richard Martin 97 Danderyd Danderyd 13.5
1.78 Henning André 97 Nyköping Göteborg/U 7.7
1.76 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Sollentuna 10.6
1.75 Jeffrey Clark 97 Öresund Vellinge 9.6
1.74 Eric Axtelius 97 Enköping Täby 1.9
1.74 Michael Welsapar 97 Enköping Växjö 21.9
1.73 Niklas Svanberg 97 Stenungsund Upplands Väsby 11.8
1.73 Simon Andersson 97 Träff Upplands Väsby 11.8
1.73 Simon Throgen 97 Karlskoga Karlskoga 26.8
1.73 Samuel Kagebäck 97 Linköping Linköping 9.6
1.72 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Skara 25.8
1.70 Tobias Johansson 97 Viking Arvika 23.5
1.70 Victor Pettersson 97 IF Göta Karlstad 4.8
1.70 Oscar Jacobson 97 Istrum Trollhättan 5.8
skoltävling
1.70 Frederic Kayemde 97 Norrtälje 19.9
1.70 Nils Eriksson 97 Norrtälje 19.9

Stav

3.79 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Göteborg/U 8.7
3.72 Andreas Gustafsson 97 Falun Upplands Väsby 10.8
3.60 Tim Olsson 97 Ystad Karlshamn 25.7
3.52 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Upplands Väsby 10.8
3.52 Niklas Svanberg 97 Stenungsund Upplands Väsby 10.8
3.42 Edwin Sahlin 97 Västerås Upplands Väsby 10.8
3.40 Nils Eickhoff 97 Ymer Uddevalla 9.6
3.29 Alex Appelgren 97 Tyresö Stockholm/S 18.8
3.25 Albin Fagerblom 97 Falköpings AIK Habo 16.6
3.23 Philip Johansson 97 Öresund Göteborg/U 8.7
3.22 Marcus Arvidsson 97 IFK Umeå Upplands Väsby 10.8
3.12 Daniel Örevik 97 Gotland Huddinge 15.9
2.82 Elias Högström 97 Sundsvall Huddinge 15.9
2.70 Gabriel Noutsos 97 Spårvägen Växjö 22.9
2.66 Oliver Thim 97 Arvika Karlstad 4.8
2.60 Oscar Bálint Palmgren 97 Udd Karlshamn 9.6
2.52 Robin Ericsson 97 Habo Lerum 26.5
2.42 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Lerum 26.5
2.32 Marcus Jaurell 97 Hässelby Huddinge 15.9
2.30 Salesi Pettersson Hafoka 97 Spårvägen Växjö 22.9

Längd

6.48 Daniel Örevik 97 Gotland Huddinge 16.9
6.45 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Täby 30.6
6.28 Victor Pettersson 97 IF Göta Upplands Väsby 11.8
6.24 Elias Martinsson 97 Brattås Trollhättan 27.5
6.22 Andreas Gustafsson 97 Falun Huddinge 16.9
6.20 Henning André 97 Nyköping Göteborg/U 9.7
6.16 Olof Östenberg 97 Växjö Uddevalla 1.9
6.15 Tobias Johansson 97 Viking Sunne 22.7
6.02 Lucas Järpsjö 97 Mariestad Göteborg/U 9.7
5.97 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Upplands Väsby 10.8
5.92 Filip Jonsson 97 Istrum Upplands Väsby 11.8
5.91 Anton Hördell 97 Hammarby Täby 30.6
5.88 Gustav Jacobson 97 Istrum Uddevalla 28.7
5.88 Edwin Sahlin 97 Västerås Västerås 5.8
5.88 Viktor Johansson 97 Ullevi Göteborg/U 9.7
5.85 Sanya Somsaart 97 Ymer Upplands Väsby 10.8
5.84 Linus Leveau 97 Helsingborg Ängelholm 13.5
5.82 Elias Högström 97 Sundsvall Gävle 21.7
5.81 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Uddevalla 1.9
5.79 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Sävedalen 2.6
okänd vind
5.80 Fredrik Wall 97 Riviera Piteå 18.8
medvind
6.58 Daniel Örevik 97 Gotland Visby 25.8
6.35 Elias Martinsson 97 Brattås Växjö 21.9
6.18 Filip Jonsson 97 Istrum Växjö 21.9
6.15 Lucas Järpsjö 97 Mariestad Växjö 21.9
5.96 Michael Welsapar 97 Enköping Växjö 21.9
5.96 Edwin Sahlin 97 Västerås Västerås 5.8
5.87 Fredrik Wall 97 Riviera Boden 2.6
5.79 Nils Eickhoff 97 Ymer Kungsbacka 10.6

Tresteg

12.98 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Göteborg/U-U 7.7
12.95 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Sävedalen 3.6
12.75 Michael Welsapar 97 Enköping Upplands Väsby 12.8
12.52 Eric Axtelius 97 Enköping Upplands Väsby 12.8
12.45 Elias Högström 97 Sundsvall Upplands Väsby 12.8
12.39 Pontus Quick 97 Lund Upplands Väsby 12.8
12.30 Fredrik Wall 97 Riviera Upplands Väsby 12.8
12.23 Linus Leveau 97 Helsingborg Vellinge 9.6
12.11 Viktor Johansson 97 Ullevi Upplands Väsby 12.8
11.90 Nils Eickhoff 97 Ymer Upplands Väsby 12.8
11.86 Tobias Johansson 97 Viking Upplands Väsby 12.8
11.83 Marcus Nyberg 97 Malmö Växjö 23.9
11.73 Filip Jonsson 97 Istrum Upplands Väsby 12.8
11.69 Hampus Wallström 97 Luleå Skellefteå 29.7
11.65 Jesper Rask 97 Bollnäs Bollnäs 28.8
11.58 Carl Wiberg 97 Växjö Växjö 23.9
11.52 Johan Sundkvist 97 Riviera Skellefteå 29.7
11.44 Oscar Mattsson 97 Kisa Linköping 1.9
11.32 Adrian Kamlin 97 Karlskoga Upplands Väsby 12.8
11.32 Christian Björkman 97 Väsby Upplands Väsby 12.8
medvind
13.07 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Sävedalen 3.6
12.40 Fredrik Wall 97 Riviera Skellefteå 29.7
12.18 Andreas Gustafsson 97 Falun Enskede 20.5
11.93 Filip Jonsson 97 Istrum Trollhättan 5.8

Kula/4.0

17.38 Olof Östenberg 97 Växjö Växjö 23.9
16.95 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Upplands Väsby 12.8
16.07 Filip la Fleur 97 Ystad Upplands Väsby 12.8
14.71 Jan Jakoubek 97 Hinden Nybro 25.8
14.46 Oscar Gustafsson 97 Nyköping Nyköping 3.11
14.18 Jesper Arbinge 97 Huddinge Upplands Väsby 12.8
13.87 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Göteborg/U 9.7
13.81 Albin Johansson 97 Högbo GIF Uppsala 1.7
13.80 Elias Högström 97 Sundsvall Huddinge 16.9
13.56 Gustav Jacobson 97 Istrum Alingsås 9.9
13.53 Filip Karlsson 97 Gnistan Kallinge 30.9
13.41 Oliver Tered 97 Hässelby Huddinge 15.6
13.24 Henning André 97 Nyköping Uddevalla 31.8
13.13 Samuel Andresen 97 Kronan Malmö/He 26.8
13.03 Simon Henriksson 97 Eslöv Halmstad 14.7
12.79 Daniel Örevik 97 Gotland Visby 25.8
12.74 Andreas Gustafsson 97 Falun Växjö 23.9
12.36 Oskar Lundqvist 97 Upsala Uppsala 24.5
12.23 Edwin Sahlin 97 Västerås Västerås 5.8
12.16 Tarley Allison 97 Järvsö Sandviken 15.9
skoltävling
12.43 Steven Telin 97 Örnsköldsvik 13.9

Diskus/1.0

64.86 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Malmö/S-K 19.9
64.30 Olof Östenberg 97 Växjö Växjö/V-K 20.9
51.18 Oscar Gustafsson 97 Nyköping Nyköping/R-K 3.11
49.58 Albin Johansson 97 Högbo GIF Mora 2.9
45.81 Pontus Quick 97 Lund Upplands Väsby 11.8
44.34 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Upplands Väsby 11.8
44.01 Elias Högström 97 Sundsvall Huddinge 15.9
42.40 Andrée Nilsson 97 Bore Torsby 2.6
42.00 Filip Karlsson 97 Gnistan Nybro 25.8
41.68 Simon Henriksson 97 Eslöv Lund 1.9
41.47 Edwin Sahlin 97 Västerås Huddinge 15.9
40.80 Jesper Arbinge 97 Huddinge Huddinge 15.6
40.45 Filip la Fleur 97 Ystad Lund 29.5
40.02 Henning André 97 Nyköping Nyköping/R-K 3.11
39.86 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 27.7
39.39 Gustav Jacobson 97 Istrum Växjö/V-K 21.9
37.66 Norton Strömmer 97 Söderhamn Gävle 21.7
37.29 Victor Flink 97 Tureberg Sollentuna 9.6
37.07 Jan Jakoubek 97 Hinden Nybro 30.9
36.78 Albin Kjellberg 97 Hässelby Göteborg/U 8.7

Slägga/4.0

60.24 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Malmö/S-K 1.8
55.66 Victor Flink 97 Tureberg Göteborg/U-U 7.7
47.09 Jesper Arbinge 97 Huddinge Västerås/Ap 4.8
47.03 Gustav Jacobson 97 Istrum Växjö/V-K 22.9
44.61 Albin Kjellberg 97 Hässelby Växjö/V-K 22.9
44.19 Urban Christell 97 Skeninge Motala 1.5
41.67 Elias Högström 97 Sundsvall Upplands Väsby 10.8
41.05 Samuel Andresen 97 Kronan Ängelholm 13.5
35.52 Albin Johansson 97 Högbo GIF Gävle 6.10
35.20 Olof Östenberg 97 Växjö Växjö/V-K 7.10
35.02 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Sätra/K 5.5
33.88 Oscar Gustafsson 97 Nyköping Tingstäde 19.6
32.55 Eddie Sundell 97 Söderhamn Bollnäs 28.8
32.50 Erik Andersson 97 Wedevåg Torsby 2.6
32.36 Norton Strömmer 97 Söderhamn Bollnäs 14.7
31.70 Filip la Fleur 97 Ystad Lund 29.5
31.28 Hampus Wallström 97 Luleå Luleå 8.8
30.61 Simon Henriksson 97 Eslöv Eslöv 20.5
30.31 Filip Karlsson 97 Gnistan Karlskrona 8.9
30.00 Egil Särman 97 Huddinge Huddinge/J 21.10

Spjut/600

70.04 Simon Litzell 97 Östersund Krokom 7.8
57.74 Olof Östenberg 97 Växjö Växjö 23.9
52.42 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Sollentuna 10.6
52.03 Andrée Nilsson 97 Bore Sunne 22.7
51.48 Jan Jakoubek 97 Hinden Kalmar 29.9
50.31 Simon Henriksson 97 Eslöv Tårnby, DEN 5.5
48.73 Marcus Jaurell 97 Hässelby Huddinge 15.9
48.08 Jakob Gardenkrans 97 Öresund Malmö/S-K 29.8
46.99 Oskar Jacobson 97 Istrum Växjö 23.9
45.83 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 27.7
45.62 Robin Ericsson 97 Habo Habo 16.6
45.58 Oskar Eriksson 97 Gotland Visby 25.8
44.57 Daniel Örevik 97 Gotland Huddinge 15.9
44.54 Urban Christell 97 Skeninge Motala 13.5
44.51 Elias Högström 97 Sundsvall Gävle 22.7
43.90 Victor Johansson 97 Ullevi Villstad 26.8
43.21 Hampus Wallström 97 Luleå Skellefteå 29.7
42.58 Oskar Sidenbladh 97 Hammarby Uddevalla 1.9
42.09 Filip Augustsson 97 Brattås Uddevalla 1.9
41.66 Carl Wiberg 97 Växjö Växjö/V-K 18.7

Åttakamp/P15

5.221 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 28.7
4.476 Elias Högström 97 Sundsvall Huddinge 16.9
4.419 Edwin Sahlin 97 Västerås Huddinge 16.9
4.277 Daniel Örevik 97 Gotland Huddinge 16.9
3.845 Marcus Jaurell 97 Hässelby Huddinge 16.9
3.791 Nils Eickhoff 97 Ymer Lerum 27.5
3.744 Elias Martinsson 97 Brattås Uddevalla 1.7
3.502 Albin Fagerblom 97 Falköpings AIK Huddinge 16.9
3.386 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Lerum 27.5

>