Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 ute 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 16 OKT, 2012
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2012.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1990-1992, P19/F19: Födda 1993-94, P17/F17: Födda 1995, P16/F16: Födda 1996, P15/F15: Födda 1997, P14/F14: Födda 1998 - plus ev 99:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.20 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Göteborg/U 7.7
11.29 Erik Martinsson 96 Gefle Gävle 19.5
11.32 Anton Sigurdsson 96 Malmö Vellinge 10.6
11.36 Charles Mitala 96 Malmö Göteborg/U 7.7
11.41 Gustav Kjell 96 Tureberg Stockholm/S 18.8
11.41 Jacob Folkesson 96 Oskarshamn Jönköping 2.6
11.42 Victor Fingal 96 Ullevi Sävedalen 2.6
11.46 Emil von Barth 96 Ullevi Sävedalen 2.6
11.56 Artur Engström 96 Ymer Sävedalen 2.6
11.58 Akram Adinda 96 Upsala Uppsala 15.5
11.67 Herman Olvik 96 Ullevi Lerum 12.6
11.69 Alexander Lundskog 96 Ullevi Lerum 18.8
11.75 Andreas Movin 96 Lidingö Sätra 3.6
11.77 Victor Björklund 96 Upsala Stockholm/S 18.8
11.77 Simon Hällman 96 IFK Umeå Umeå 21.8
11.77 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Kil 29.5
11.78 Joar Husmark 96 Falun Göteborg/U 7.7
11.83 Melker Karlsson 96 Ullevi Upplands Väsby 10.8
11.87 Pontus Attåsen 96 Upsala Uppsala 15.5
11.88 Oskar Hinnerson 96 Linköping Linköping 9.6
medvind
11.00 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Växjö 21.9
11.13 Gustav Kjell 96 Tureberg Växjö 21.9
11.29 Isak Andersson 96 Upsala Växjö 21.9
11.31 Jacob Folkesson 96 Oskarshamn Högby 13.7
11.33 Victor Fingal 96 Ullevi Sävedalen 2.6
11.33 Emil von Barth 96 Ullevi Växjö 21.9
11.45 Artur Engström 96 Ymer Sävedalen 2.6
11.51 Karl Berglund 96 Contact Olofström 3.6
11.53 Akram Adinda 96 Upsala Sätra 3.6
11.63 Andreas Movin 96 Lidingö Sätra 3.6
11.64 Victor Björklund 96 Upsala Växjö 21.9
11.67 Oskar Hinnerson 96 Linköping Växjö 21.9
11.71 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Växjö 21.9
11.71 Radyar Mohammad 96 Istrum Växjö 21.9
11.73 Pontus Attåsen 96 Upsala Uppsala 1.7
11.79 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Växjö 21.9
11.80 Felix So 96 IFK Göteborg Växjö 21.9
11.85 Marcus Rostmark 96 Märsta Växjö 21.9
11.86 Samuel Ingvarsson 96 Falun Växjö 21.9

200m

22.55 Isak Andersson 96 Upsala Gävle 21.7
22.60 Alexander Lundskog 96 Ullevi Skara 25.8
22.73 Anton Sigurdsson 96 Malmö Göteborg/U 8.7
22.81 Erik Martinsson 96 Gefle Täby 30.6
22.87 Jacob Folkesson 96 Oskarshamn Jönköping 3.6
23.03 Victor Fingal 96 Ullevi Skara 25.8
23.04 Andreas Movin 96 Lidingö Göteborg/U 8.7
23.05 Emil von Barth 96 Ullevi Upplands Väsby 12.8
23.10 Gustav Kjell 96 Tureberg Göteborg/U 8.7
23.17 Anton Persson 96 Hässelby Norrköping 26.8
23.32 Joel Glantz 96 Huddinge Huddinge 17.6
23.36 Saad Alsaudi 96 Kristianstad Trelleborg 2.6
23.42 Sebastian Kadestål 96 Öresund Göteborg/U 8.7
23.56 Noah Elliott 96 Ullevi Göteborg/U 8.7
23.64 Erik Hermelin 96 Lidingö Göteborg/U 8.7
23.68 Melker Karlsson 96 Ullevi Lerum 19.8
23.77 Joar Husmark 96 Falun Enskede 20.5
23.78 Eric Hallquist 96 Castor Skellefteå 28.7
23.84 Simon Hällman 96 IFK Umeå Skellefteå 28.7
23.94 Herman Olvik 96 Ullevi Upplands Väsby 11.8
okänd vind
22.65 Erik Martinsson 96 Gefle Stockholm/S 19.8
medvind
22.43 Alexander Lundskog 96 Ullevi Sävedalen 3.6
22.56 Erik Martinsson 96 Gefle Sollentuna 10.6
22.62 Victor Fingal 96 Ullevi Sävedalen 3.6
23.26 Joel Glantz 96 Huddinge Sollentuna 10.6
23.47 Artur Engström 96 Ymer Sävedalen 3.6
23.93 Joakim Bäckman 96 Varberg Sävedalen 3.6

400m

49.12 Erik Martinsson 96 Gefle Upplands Väsby 11.8
50.08 Andreas Movin 96 Lidingö Göteborg/U 7.7
50.26 Karl Berglund 96 Contact Upplands Väsby 11.8
50.47 Alexander Lundskog 96 Ullevi Göteborg/S 24.7
50.71 Isak Andersson 96 Upsala Gävle 22.7
50.98 Victor Fingal 96 Ullevi Lerum 21.6
51.27 Noah Elliott 96 Ullevi Angered 17.6
51.47 Anton Persson 96 Hässelby Göteborg/U 7.7
51.86 Filip Wendelin 96 Sala Växjö 23.9
51.90 Karl Wallén 96 Sävedalen Växjö 23.9
52.37 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Gävle 22.7
52.42 William Levay 96 Danderyds FF Uppsala 1.7
53.03 Sebastian Kadestål 96 Öresund Göteborg/U 7.7
53.66 Björn Seifert 96 Upsala Uppsala 30.6
53.69 Adrian Lekenmyr 96 Lund Helsingborg 1.7
53.84 Richard Pettersson 96 Alingsås Lerum 21.6
54.04 Melker Karlsson 96 Ullevi Lerum 18.8
54.28 Mattias Svärd 96 Växjö Halmstad 14.7
54.36 Johan Andersson 96 Öresund Göteborg/U 7.7
54.45 Erik Hermelin 96 Lidingö Uppsala 1.7

800m

1:53.52 William Levay 96 Danderyds FF Stockholm/S 25.8
1:57.62 Anton Persson 96 Hässelby Växjö 23.9
1:58.39 Karl Berglund 96 Contact Växjö 23.9
1:58.95 Karl Wallén 96 Sävedalen Växjö 23.9
1:59.19 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Växjö 23.9
1:59.62 Filip Wendelin 96 Sala Gävle 21.7
2:00.05 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Gävle 21.7
2:00.90 Daniel Bucht 96 Sävedalen Mölndal 4.8
2:03.93 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Nadderud, NOR 16.6
2:04.00 Alexander Lundskog 96 Ullevi Täby 30.6
2:04.50 Maximilian Markl 96 Westmannia Norrköping 26.8
2:04.56 Andreas Jansson 96 Oxelösund Västerås 4.8
2:04.84 Johan Lindgren 96 Mölndal Uddevalla 28.7
2:05.07 Christopher Koos 96 Malmö Täby 30.6
2:05.23 Isak Andersson 96 Upsala Uppsala 15.5
2:05.34 Mattias Svärd 96 Växjö Karlskrona 17.6
2:05.48 Soufian Elbouchiti 96 Gnistan Karlshamn 25.7
2:05.65 Björn Seifert 96 Upsala Stockholm/S 26.6
2:05.73 Martin Axelsson 96 Trollhättans FIK Sollentuna 9.6
2:06.08 Axel Ohlson 96 Hässelby Stockholm/S 19.8

1500m

3:53.48 William Levay 96 Danderyds FF Stockholm/S 17.8
3:59.90 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Göteborg/U 7.7
4:06.01 Andreas Jansson 96 Oxelösund Göteborg/U 7.7
4:06.50 Vidar Johansson 96 Sävedalen Upplands Väsby 11.8
4:08.84 Daniel Bucht 96 Sävedalen Stockholm/S 18.8
4:11.30 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Lerum 23.7
4:12.47 Johan Lindgren 96 Mölndal Upplands Väsby 11.8
4:13.99 Filip Artursson 96 Hässelby Göteborg/U 7.7
4:16.22 Anton Persson 96 Hässelby Gävle 21.7
4:16.7m Gabriel Sandör 96 Akele Linköping 1.8
4:21.72 Archie Casteel 96 Hellas Gävle 19.5
4:22.12 Christopher Koos 96 Malmö Göteborg/U 7.7
4:22.68 Mahad Abdullahi 96 Fredrikshof Göteborg/U 7.7
4:22.74 Joakim Ekström 96 Ärla Uppsala 1.7
4:24.47 Alexander Quick 96 Lund Upplands Väsby 11.8
4:25.17 Rasmus Valdna 96 Hammarby Stockholm/S 4.9
4:25.56 Karl Wallén 96 Sävedalen Lerum 23.7
4:26.02 Anton Wijk 96 Upsala Huddinge 16.6
4:26.40 Maximilian Markl 96 Westmannia Göteborg/U 7.7
4:27.22 Mohammed Loukili 96 Lidingö Gävle 19.5

3000m

8:45.19 Vidar Johansson 96 Sävedalen Göteborg/U 1.9
8:45.34 Andreas Jansson 96 Oxelösund Halmstad 14.7
8:53.21 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Nadderud, NOR 15.6
9:09.70 Johan Lindgren 96 Mölndal Växjö 23.9
9:10.03 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Halmstad 14.7
9:19.74 Archie Casteel 96 Hellas Huddinge 17.6
9:20.28 Daniel Bucht 96 Sävedalen Upplands Väsby 10.8
9:22.22 Gabriel Sandör 96 Akele Norrköping 8.5
9:27.84 Daniel Tapia 96 Hässelby Huddinge 17.6
9:39.65 Filip Artursson 96 Hässelby Upplands Väsby 10.8
9:40.42 Mohammed Loukili 96 Lidingö Köping 10.6
9:45.59 Carl Valjus 96 Glanshammar Upplands Väsby 10.8
9:49.67 Mahad Abdullahi 96 Fredrikshof Göteborg/U 8.7
9:56.16 Joakim Ekström 96 Ärla Huddinge 17.6

2000m hinder/91.4

6:07.09 Andreas Jansson 96 Oxelösund Upplands Väsby 12.8
6:10.35 Johan Lindgren 96 Mölndal Göteborg/U 1.9
6:31.90 Gabriel Sandör 96 Akele Upplands Väsby 12.8
6:34.47 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Göteborg/S 24.7
6:36.15 Maximilian Markl 96 Westmannia Göteborg/U 9.6
6:38.16 Filip Artursson 96 Hässelby Upplands Väsby 12.8
6:54.97 Santiago Wilkman 96 Sundbyberg Täby 30.6
7:06.02 Viktor Fingal 96 Ullevi Täby 30.6
7:17.13 Axel Ohlson 96 Hässelby Växjö 22.9
7:18.90 Sebastian Pearson 96 Halmstad Göteborg/U 9.7
7:19.44 Björn Seifert 96 Upsala Uppsala 18.6
7:25.20 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Täby 30.6
7:25.48 Viktor Poucette 96 Lidköping Lidköping 2.9

110m häck/91.4

14.04 Charles Mitala 96 Malmö Göteborg/U 2.9
14.39 Alexander Lundskog 96 Ullevi Göteborg/U 8.7
14.64 Isak Andersson 96 Upsala Göteborg/U 8.7
14.97 Artur Engström 96 Ymer Göteborg/U 8.7
15.25 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Stockholm/S 19.8
15.34 Ali Mohsin 96 Eskilstuna Stockholm/S 19.8
15.43 Victor Björklund 96 Upsala Västerås 4.8
15.51 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Karlskoga 26.8
15.77 Axel Ohlson 96 Hässelby Huddinge 15.9
15.91 Nicklas Karlsson 96 Finspång Göteborg/U 8.7
15.97 Joakim Stenström 96 Hinden Göteborg/U 8.7
16.11 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Stockholm/S 19.8
16.19 Rasmus Bergman 96 Sundbyberg Täby 12.5
16.33 Marcus Rostmark 96 Märsta Stockholm/S 19.8
16.56 Jacob Wiklund 96 Gotland Huddinge 15.9
16.63 Richard Pettersson 96 Alingsås Göteborg/U 8.7
16.69 Henrik Thoms 96 Hanviken Huddinge 15.9
16.70 Samuel Ingvarsson 96 Falun Falun 27.7
16.93 Eric Hacksell 96 Hässelby Täby 1.9
16.94 Joar Husmark 96 Falun Lerum 26.5
medvind
14.00 Charles Mitala 96 Malmö Växjö 22.9
14.45 Isak Andersson 96 Upsala Västerås 4.8
15.39 Victor Björklund 96 Upsala Västerås 4.8
15.82 Nicklas Karlsson 96 Finspång Gävle 22.7
16.20 Akram Adinda 96 Upsala Växjö 22.9
16.32 Marcus Rostmark 96 Märsta Västerås 4.8
16.34 Richard Pettersson 96 Alingsås Uddevalla 29.7

300m häck/84.0

37.00 Isak Andersson 96 Upsala Göteborg/U 9.7
37.59 Alexander Lundskog 96 Ullevi Göteborg/U 9.7
39.87 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Växjö 23.9
39.96 Victor Fingal 96 Ullevi Vellinge 10.6
40.42 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Göteborg/U 9.7
41.05 Richard Pettersson 96 Alingsås Upplands Väsby 11.8
41.15 Joakim Stenström 96 Hinden Göteborg/U 9.7
41.31 Mattias Svärd 96 Växjö Upplands Väsby 11.8
42.19 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Hässleholm 27.7
42.19 Andreas Movin 96 Lidingö Sollentuna 9.6
43.72 Per Johansson 96 Sävedalen Lerum 19.8
45.96 Joakim Bäckman 96 Varberg Göteborg/U 9.6
Manuell tidtagning
44.3m Erik Hermelin 96 Lidingö Falun 28.7

Höjd

2.05 Fabian Delryd 96 Täby Uppsala 28.7
2.03 Henrik Thoms 96 Hanviken Trollbäcken 29.9
1.90 Joar Andersson 96 Täby Upplands Väsby 10.8
1.90 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Arvika 23.5
1.88 Herman Olvik 96 Ullevi Upplands Väsby 10.8
1.88 Johannes Svensson 96 Stenungsund Sävedalen 2.6
1.86 Linus Falck 96 Hökensås Falköping 18.8
1.86 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Hässleholm 28.7
1.82 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Lerum 27.5
1.79 Axel Ohlson 96 Hässelby Huddinge 16.9
1.79 Manne Persson 96 Hammarby Göteborg/U 7.7
1.78 Jacob Wiklund 96 Gotland Upplands Väsby 10.8
1.77 Isak Oskarsson 96 Stensjön Växjö 22.9
1.76 Nicklas Karlsson 96 Finspång Huddinge 16.9
1.75 Christoffer Ekberg 96 Lidingö Stockholm/S 18.8
1.75 Sebastian Borg 96 Contact Finspång 20.5
1.75 Jakob Lindström 96 Castor Östersund 20.6
1.75 Artur Engström 96 Ymer Kungälv 24.6
1.75 Mattias Svärd 96 Växjö Jönköping 3.6
1.74 Daniel Gällblad 96 Varberg Upplands Väsby 10.8

Stav

4.45 Hannes Burman 96 Skellefteå Göteborg/U 7.7
4.40 Carl Ivarsson 96 Lerum Karlskrona 4.8
4.16 Hannes Gidlöf 96 Gefle Växjö 22.9
4.15 Jonatan Nordh 96 Örgryte Halmstad 15.7
4.10 Esa Hiltunen 96 Ullevi Lübeck, GER 26.5
4.05 Charles Mitala 96 Malmö Växjö 22.9
4.01 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Göteborg/U 7.7
3.83 Jacob Staaf 96 Bålsta Västerås 4.8
3.82 Axel Ohlson 96 Hässelby Huddinge 15.9
3.72 Nicklas Karlsson 96 Finspång Huddinge 15.9
3.70 Gustav Burman 96 Skellefteå Skellefteå 28.7
3.67 Carl Thunberg 96 Örgryte Upplands Väsby 12.8
3.65 Alfred Delefors 96 Tjalve Norrköping 25.8
3.63 Jens Roslund 96 Stocksäter Stockholm/S 18.8
3.62 Samuel Ingvarsson 96 Falun Huddinge 15.9
3.52 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Huddinge 15.9
3.43 Henrik Thoms 96 Hanviken Huddinge 16.6
3.42 Jon Klasér 96 Falun Huddinge 15.9
3.32 Joar Husmark 96 Falun Lerum 26.5
3.30 Jonatan Edsinger 96 Lerum Lerum 11.6

Längd

7.09 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Göteborg/U 2.9
6.74 Artur Engström 96 Ymer Göteborg/U 9.7
6.73 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Upplands Väsby 11.8
6.58 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Stockholm/S 19.8
6.52 Erik Martinsson 96 Gefle Gävle 4.7
6.48 Alexander Thunberg 96 Stål Falun 28.7
6.37 Samuel Ingvarsson 96 Falun Gävle 21.7
6.23 Joar Husmark 96 Falun Upplands Väsby 11.8
6.22 Marcus Rostmark 96 Märsta Västerås 5.8
6.20 Noah Elliott 96 Ullevi Kungälv 24.6
6.20 Tobias Jonsson 96 Dals Södra Göteborg/U 9.7
6.17 Hannes Burman 96 Skellefteå Göteborg/U 9.7
6.16 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Arvika 23.5
6.15 Axel Ohlson 96 Hässelby Huddinge 16.9
6.13 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Karlskoga 26.8
6.13 Rasmus Bergman 96 Sundbyberg Göteborg/U 9.7
6.11 Eric Hallquist 96 Castor Skellefteå 28.7
6.10 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Stockholm/S 19.8
6.09 Nicklas Karlsson 96 Finspång Upplands Väsby 10.8
6.07 Jakob Lindström 96 Castor Skellefteå 28.7
medvind
7.23 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Göteborg/U 2.9
6.55 Erik Martinsson 96 Gefle Täby 30.6
6.50 Joar Husmark 96 Falun Stockholm/S 19.8
6.30 Marcus Rostmark 96 Märsta Stockholm/S 19.8
6.28 Hannes Burman 96 Skellefteå Göteborg/U 9.7
6.22 Nicklas Karlsson 96 Finspång Västerås 5.8
6.20 Noah Elliott 96 Ullevi Sävedalen 3.6
6.16 Eric Hallquist 96 Castor Bollnäs 14.7
6.16 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Västerås 5.8
6.15 Erik Hermelin 96 Lidingö Göteborg/U 9.7
6.08 Jakob Lindström 96 Castor Skellefteå 28.7

Tresteg

13.68 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Växjö 22.9
13.59 Gustav Norén 96 Upsala Upplands Väsby 12.8
13.46 Artur Engström 96 Ymer Jönköping 20.5
12.98 Jonathan Persgården 96 Kongahälla Göteborg/U 8.7
12.82 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Växjö 22.9
12.55 Manne Persson 96 Hammarby Upplands Väsby 12.8
12.42 Eric Hallquist 96 Castor Göteborg/U 8.7
11.65 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Göteborg/U 8.7
11.33 Per Johansson 96 Sävedalen Lerum 19.8
11.24 Samuel Ingvarsson 96 Falun Växjö 22.9
okänd vind
11.38 Ali Mohsin 96 Eskilstuna Järvsö 22.9
medvind
13.63 Gustav Norén 96 Örbyhus Uppsala 1.7
13.05 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Västerås 4.8
12.51 Eric Hallquist 96 Castor Sollentuna 8.6
11.49 Per Johansson 96 Sävedalen Kungälv 24.6
11.33 Jacob Lindström 96 Castor Östersund 28.8

Kula/5.0

15.24 Axel Ohlson 96 Hässelby Upplands Väsby 12.8
14.81 Simon Evertsson 96 Trollhättans FIK Arvika 28.7
14.73 Kamil Kaminski 96 Linköping Norrköping 26.8
14.25 Eric Hacksell 96 Hässelby Täby 2.9
14.20 Fredrik Gerdsdorff 96 Sundsvall Timrå 27.5
13.72 Anton Johansson 96 Örebro Växjö 23.9
13.17 William Ullberg 96 Riviera Upplands Väsby 12.8
13.05 Gustav Kjell 96 Tureberg Växjö 23.9
13.00 Albin Lager 96 Örebro Växjö 23.9
12.88 Johannes Svensson 96 Stenungsund Upplands Väsby 12.8
12.87 Chris Arnoldsson 96 Tureberg Märsta 21.5
12.84 Emil Berggren 96 Eslöv Helsingborg 30.6
12.76 Victor Björklund 96 Upsala Växjö 23.9
12.67 Joar Husmark 96 Falun Lerum 27.5
12.64 Isak Oskarsson 96 Stensjön Nässjö 4.8
12.47 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Oskarshamn 20.5
12.45 Adam Nygårds Jacobsson 96 Falun Lerum 27.5
12.41 Gustav Norén 96 Örbyhus Uppsala 1.7
12.20 Florian Plathe 96 Orient Uddevalla 28.7
11.95 Mattias Nilsson 96 Luleå Umeå 21.8

Diskus/1.5

49.52 Albin Lager 96 Örebro Upplands Väsby 11.8
45.05 Axel Ohlson 96 Hässelby Sollentuna 9.6
42.71 Fredrik Gerdsdorff 96 Sundsvall Härnösand 6.9
41.81 Simon Evertsson 96 Trollhättans FIK Arvika 28.7
40.70 Emil Berggren 96 Eslöv Vellinge 10.6
39.54 Tobias Hagström 96 Istrum Växjö/V-K 21.9
39.43 Isak Oskarsson 96 Stensjön Växjö/V-K 21.9
39.42 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Upplands Väsby 11.8
39.09 Kamil Kaminski 96 Linköping Linköping 9.6
37.92 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Göteborg/U 8.7
37.91 Joar Husmark 96 Falun Falun 17.5
36.01 Anton Johansson 96 Örebro Huddinge 15.9
35.88 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Lerum 26.5
34.54 Erik Hacksell 96 Hässelby Göteborg/U 8.7
34.30 Simon Botvidsson 96 Athlet Sjöbo 29.9
34.09 William Ullberg 96 Riviera Skellefteå 28.7
33.95 Adam Nygårds Jacobsson 96 Falun Huddinge 15.9
33.03 Simon Lundstedt 96 Trångsviken Östersund 8.9
31.60 Alfred Sederlin 96 Rånäs Västerås 4.8
31.34 Marcus Rostmark 96 Märsta Märsta 28.8

Slägga/5.0

61.99 Chris Arnoldsson 96 Tureberg Sollentuna 10.6
58.20 Anton Andersson 96 Umedalen Strömsund 4.7
53.99 Simon Lundstedt 96 Trångsviken Göteborg/U-U 7.7
53.93 Fredrik Gerdsdorff 96 Sundsvall Härnösand 6.9
51.53 Tobias Hagström 96 Istrum Kungsbacka 1.9
49.47 Axel Ohlson 96 Hässelby Växjö/V-K 23.9
44.01 Pontus Lantz 96 Bottnaryd Bottnaryd 6.10
41.46 Arvid Petersson 96 Hässleholm Hässleholm 27.7
38.99 Marcus Rostmark 96 Märsta Växjö/V-K 23.9
33.98 Mattias Nilsson 96 Luleå Skellefteå 19.6
32.17 Daniel Fröjd Wasberg 96 Luleå Piteå 19.8
27.28 Jesper Persson 96 Vemhån Gävle 20.7

Spjut/700

65.01 Isak Oskarsson 96 Stensjön Upplands Väsby 12.8
59.44 Axel Ohlson 96 Hässelby Upplands Väsby 12.8
58.36 John Amundsson 96 Ullevi Göteborg/U 9.7
56.75 Joar Husmark 96 Falun Stockholm/S 19.8
54.86 Chris Arnoldsson 96 Tureberg Märsta 21.5
53.68 Florian Plathe 96 Orient Växjö 22.9
53.12 Mattias Nilsson 96 Luleå Göteborg/U 9.7
52.79 Kamil Kaminski 96 Linköping Motala 13.5
51.49 Eric Hacksell 96 Hässelby Upplands Väsby 12.8
50.54 Henrik Thoms 96 Hanviken Stockholm/S 19.8
49.83 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Hässleholm 28.7
48.56 Johannes Svensson 96 Stenungsund Upplands Väsby 12.8
48.38 Gustav Kjell 96 Tureberg Täby 1.9
47.73 Anton Johansson 96 Örebro Göteborg/U 9.7
46.68 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Lerum 26.5
46.18 Simon Evertsson 96 Trollhättans FIK Trollhättan 5.8
44.90 Ramon Navarro Marttinen 96 Tullinge-Tumba Södertälje 6.6
44.20 Jakob Lindström 96 Castor Östersund 8.9
43.19 Tobias Hagström 96 Istrum Skövde 8.5
42.32 Oskar Hinnerson 96 Linköping Tranås 30.9

Tiokamp/P17

6.759 Axel Ohlson 96 Hässelby Huddinge 16.9
6.154 Joar Husmark 96 Falun Lerum 27.5
6.037 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Huddinge 16.9
5.728 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Lerum 27.5
5.668 Nicklas Karlsson 96 Finspång Huddinge 16.9
5.444 Henrik Thoms 96 Hanviken Huddinge 16.9
5.318 Samuel Ingvarsson 96 Falun Huddinge 16.9
4.850 Jon Klasér 96 Falun Huddinge 16.9

>