Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 ute 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 2 JAN, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2012.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1990-1992, P19/F19: Födda 1993-94, P17/F17: Födda 1995, P16/F16: Födda 1996, P15/F15: Födda 1997, P14/F14: Födda 1998 - plus ev 99:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.61 Erik Hagberg 95 Upsala Uppsala 28.7
10.91 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Göteborg/U 1.9
11.00 Filip Sjövall 95 Lomma Sollentuna 10.8
11.14 Dennis Forsman 95 Ullevi Sävedalen 2.6
11.17 Oskar Staafgård 95 Malmö Vellinge 10.6
11.19 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Uppsala 28.7
11.23 Johan Lilja 95 Sundsvall Sundsvall 17.6
11.27 Eddy Meyerdierks 95 Ullevi Sollentuna 10.8
11.31 Christopher Swenning 95 Malmö Vellinge 10.6
11.31 Fabian Revilla 95 Rånäs Stockholm/S 18.8
11.33 Abdi Aziz Warsame 95 Råby-Rekarne Huddinge 15.6
11.34 Jakob Lindbom 95 KA2 Växjö 21.9
11.36 Henrik Malmberg 95 Huddinge Huddinge 15.6
11.42 Martin Andersson 95 Ymer Sollentuna 10.8
11.43 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Huddinge 15.6
11.45 Jonathan Kruse 95 Upsala Sollentuna 10.8
11.48 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sollentuna 5.7
11.49 Carl Dath 95 Täby Stockholm/S 18.8
11.54 Ali Abdulkadir 95 Råby-Rekarne Sollentuna 10.8
11.55 Max Andersson 95 Tierp Gävle 21.7
11.55 Amadou Sussoho 95 Huddinge Västerås 5.8
medvind
10.94 Fabian Revilla 95 Rånäs Växjö 21.9
10.96 Filip Sjövall 95 Lomma Vellinge 10.6
11.04 Dennis Forsman 95 Ullevi Sävedalen 2.6
11.04 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Växjö 21.9
11.16 Oskar Staafgård 95 Malmö Högby 13.7
11.19 Jakob Lindbom 95 KA2 Växjö 21.9
11.21 Eddy Meyerdierks 95 Ullevi Sävedalen 2.6
11.25 Abdi Aziz Warsame 95 Råby-Rekarne Uppsala 1.7
11.33 Max Andersson 95 Tierp Växjö 21.9
11.36 Martin Andersson 95 Ymer Växjö 21.9
11.40 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Sätra 3.6
11.41 Amadou Sussoho 95 Huddinge Växjö 21.9
11.46 Sami Gassan 95 Råby-Rekarne Uppsala 1.7
11.48 Mattias Hjelm 95 Helsingborg Växjö 21.9
11.51 Niklas Alsing 95 Östersund Växjö 21.9

200m

22.09 Dennis Forsman 95 Ullevi Trollhättan 27.5
22.18 Filip Sjövall 95 Lomma Göteborg/U 8.7
22.35 Oskar Staafgård 95 Malmö Sollentuna 12.8
22.38 Jean-Christian Zirignon 95 Piteå Sollentuna 12.8
22.40 Johan Lilja 95 Sundsvall Gävle 21.7
22.47 Jakob Lindbom 95 KA2 Göteborg/U 8.7
22.57 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Göteborg/U 8.7
22.65 Eddy Meyerdierks 95 Ullevi Sollentuna 12.8
22.89 Martin Andersson 95 Ymer Sollentuna 11.8
22.93 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Gävle 21.7
22.98 Carl Dath 95 Täby Stockholm/S 19.8
22.98 Abdi Aziz Warsame 95 Råby-Rekarne Gävle 21.7
23.01 Henrik Malmberg 95 Huddinge Stockholm/S 19.8
23.01 Rasmus Lennartsson 95 Orient Stockholm/S 19.8
23.17 Gustav Magnusson 95 Orient Uddevalla 29.7
23.24 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Göteborg/U 8.7
23.29 Amadou Sussoho 95 Huddinge Västerås 4.8
23.34 Jacob Öman 95 Danderyd Sollentuna 11.8
23.36 Eskil Grahn 95 Tranås Jönköping 3.6
23.39 Adrian Almquist 95 Hakarpspojkarna Jönköping 3.6
medvind
21.73 Dennis Forsman 95 Ullevi Sävedalen 3.6
22.45 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Sollentuna 10.6
22.74 Abdi Aziz Warsame 95 Råby-Rekarne Sollentuna 10.6
22.90 Fabian Revilla 95 Rånäs Sollentuna 10.6

400m

48.44 Dennis Forsman 95 Ullevi Mannheim, GER 23.6
48.58 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 25.8
49.89 Marcus Mårtensson 95 Lidingö Växjö 23.9
50.62 Rasmus Lennartsson 95 Orient Sollentuna 11.8
50.70 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Stockholm/S 24.8
50.83 Abdi Aziz Warsame 95 Råby-Rekarne Växjö 23.9
51.16 Henrik Malmberg 95 Huddinge Sollentuna 10.8
51.33 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Sollentuna 11.8
51.33 Eddy Meyerdierks 95 Ullevi Lerum 18.8
51.35 Jakob Lindbom 95 KA2 Växjö 23.9
51.51 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Sollentuna 10.8
51.63 Filip Sjövall 95 Lomma Eslöv 20.5
52.26 Oskar Greilert 95 Hanviken Sollentuna 10.6
52.27 Martin Hammar 95 Rånäs Växjö 23.9
52.46 Adrian Almquist 95 Hakarpspojkarna Sollentuna 11.8
52.68 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Oskarshamn 4.7
52.97 Anton Losev 95 Istrum Skara 6.6
52.99 Eskil Grahn 95 Tranås Sollentuna 11.8
53.24 Kevin Hermansson 95 Trollhättans FIK Skara 6.6
53.34 Abel Fistume 95 Hovslätt Växjö 23.9

800m

1:50.45 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 17.8
1:56.24 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Göteborg/U 2.9
1:57.56 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Stockholm/S 19.8
1:58.24 Alexander Nilsson 95 Mölndal Stockholm/S 19.8
1:58.72 Martin Hammar 95 Rånäs Sollentuna 5.7
1:59.06 Kevin Hermansson 95 Trollhättans FIK Stockholm/S 19.8
1:59.23 Axel Lewén Broberg 95 Ystad Tårnby, DEN 5.5
1:59.57 Ken Slättengren 95 Högby Sollentuna 11.8
1:59.66 Nigusu Solomon 95 Huddinge Göteborg/U 9.7
2:01.33 Fredrik Orrsveden 95 Sundbyberg Stockholm/S 19.8
2:01.59 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Stockholm/S 19.8
2:01.65 Tobias Karlsson 95 Sävedalen Växjö 23.9
2:02.12 Daniel Strandberg 95 Malmö Lyngby, DEN 16.6
2:05.01 Gustav Lidfeldt 95 Hammarby Huddinge 17.6
2:05.20 Hussein Nur 95 Malmö Karlstad 19.7
2:06.05 Jakob Ranglin Grissler 95 Majorna Mölndal 4.8
2:06.95 Hugo Lindell 95 Rånäs Stockholm/S 4.9
2:07.08 Abdirezak Adam 95 Malmö Karlstad 19.7
2:07.08 Elliot Fransson 95 Hagen Göteborg/U 9.7
2:07.09 Emil Tostrup 95 Malmö Växjö 23.9

1500m

4:01.07 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Göteborg/U 7.7
4:01.36 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/U 7.7
4:07.89 Martin Hammar 95 Rånäs Stockholm/S 18.8
4:09.54 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Stockholm/S 18.8
4:13.06 Daniel Strandberg 95 Malmö Stockholm/S 18.8
4:14.31 Hugo Lindell 95 Rånäs Göteborg/U 7.7
4:15.24 Ken Slättengren 95 Högby Stockholm/S 18.8
4:15.80 Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby Sollentuna 10.6
4:16.65 Nigusu Solomon 95 Huddinge Huddinge 16.6
4:16.69 Jakob Ranglin Grissler 95 Majorna Göteborg/U 7.7
4:17.63 Yahan Faarax 95 Fredrikshof Sätra 2.6
4:17.76 Hussein Nur 95 Malmö Göteborg/U 7.7
4:23.15 Ludvig Danielson 95 Norrköping Göteborg/U 7.7
4:23.61 Linus Persson 95 Malmö Göteborg/U 7.7
4:23.97 Anton Olausson 95 Ymer Lerum 23.7
4:24.52 Oliver Langselius 95 Gefle Sollentuna 10.6
4:24.87 Axel James 95 Upsala Sollentuna 10.6
4:24.95 Fredrik Orrsveden 95 Sundbyberg Stockholm/S 18.8
4:29.05 Tobias Karlsson 95 Sävedalen Växjö 21.9
4:29.34 Tobias Andervang 95 Ymer Göteborg/U 7.7

3000m

8:42.49 Alexander Nilsson 95 Mölndal Sävedalen 3.6
8:50.11 Daniel Strandberg 95 Malmö Sävedalen 3.6
8:54.14 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Sollentuna 11.8
9:01.67 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Sollentuna 11.8
9:15.84 Hugo Lindell 95 Rånäs Växjö 23.9
9:21.64 Ludvig Danielson 95 Norrköping Sollentuna 11.8
9:22.04 Henrik Montén 95 Domnarvet Mora 2.9
9:22.75 Filip Andersson 95 Skillingaryd Sollentuna 11.8
9:23.41 Ken Slättengren 95 Högby Växjö 23.9
9:23.82 Fredrik Regborn 95 Glanshammar Sollentuna 11.8
9:27.12 Hussein Nur 95 Malmö Hässleholm 29.7
9:29.49 Jakob Ranglin Grissler 95 Majorna Göteborg/U 8.7
9:34.67 Linus Persson 95 Malmö Göteborg/U 8.7
9:36.40 Oskar Svensson 95 Mora 2.9
9:41.41 Tobias Andervang 95 Ymer Uddevalla 28.7
9:46.48 Nigusu Solomon 95 Huddinge Växjö 23.9
9:52.56 Martin Emilsson 95 Offerdal Krokom 17.7
9:52.81 Elliot Fransson 95 Hagen Göteborg/U 8.7
9:53.95 Axel James 95 Upsala Uppsala 14.6

2000m hinder/91.4

6:14.25 Ken Slättengren 95 Högby Sollentuna 12.8
6:18.40 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Huddinge 15.6
6:19.25 Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby Sollentuna 12.8
6:20.99 Daniel Strandberg 95 Malmö Täby 30.6
6:24.73 Nigusu Solomon 95 Huddinge Sollentuna 12.8
6:40.27 Hugo Lindell 95 Rånäs Sollentuna 12.8
6:44.85 Axel James 95 Upsala Uppsala 18.6
7:09.48 Oliver Langselius 95 Gefle Täby 30.6
7:25.27 Viktor Hagren 95 Tureberg Täby 30.6

110m häck/91.4

14.29 Gustav Magnusson 95 Orient Göteborg/U 8.7
14.39 Andreas Almlöf 95 Hammarby Stockholm/S 19.8
14.46 Linus Boyer 95 Nyköping Stockholm/S 19.8
14.49 Johan Lilja 95 Sundsvall Sollentuna 11.8
14.68 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Huddinge 15.9
14.79 Noak Ringman 95 Norrköping Göteborg/U 8.7
15.04 Philip Ngwe 95 Mölndal Sollentuna 11.8
15.09 Felix Norén 95 Katrineholm Stockholm/S 19.8
15.30 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg/U 8.7
15.52 Oskar Greilert 95 Hanviken Sollentuna 11.8
15.64 Andreas Carlsson 95 Ymer Sandnes, NOR 16.6
15.84 Niclas Svärdling 95 Täby Täby 30.6
15.86 Johan Knutsson 95 Malmö Göteborg/U 8.7
15.93 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Sollentuna 11.8
16.09 Gabriel Heen 95 Huddinge Huddinge 15.9
16.44 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Täby 30.6
16.49 Jesper Hellström 95 Hässelby Huddinge 15.9
16.52 Niklas Alsing 95 Östersund Krokom 7.8
medvind
14.14 Gustav Magnusson 95 Orient Uddevalla 29.7
14.20 Johan Lilja 95 Sundsvall Gävle 22.7
14.26 Andreas Almlöf 95 Hammarby Västerås 4.8
14.65 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Västerås 4.8
14.83 Philip Ngwe 95 Mölndal Uddevalla 29.7
15.62 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Gävle 22.7
16.43 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Västerås 4.8

300m häck/84.0

37.12 Johan Lilja 95 Sundsvall Göteborg/U 1.9
37.95 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 9.7
37.97 Gustav Magnusson 95 Orient Göteborg/U 9.7
39.12 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Växjö 23.9
39.46 Andreas Almlöf 95 Hammarby Växjö 23.9
39.66 Oskar Greilert 95 Hanviken Göteborg/U 9.7
40.13 Eskil Grahn 95 Tranås Sollentuna 12.8
40.70 Linus Boyer 95 Nyköping Sollentuna 12.8
40.79 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Sollentuna 12.8
41.02 Kevin Fankl 95 Ullevi Sollentuna 12.8
41.43 Sami Gassan 95 Råby-Rekarne Huddinge 15.6
41.68 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Sollentuna 12.8
41.76 Abdi Aziz Warsame 95 Råby-Rekarne Gävle 22.7
41.93 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Stockholm/S 18.8
42.13 Niklas Alsing 95 Östersund Sollentuna 9.6
42.33 Philip Ngwe 95 Mölndal Lerum 19.8
42.48 Oskar Staafgård 95 Malmö Hässleholm 27.7
43.10 Patrick Malmquist 95 Helsingborg Göteborg/U 9.7
43.35 Niclas Svärdling 95 Täby Sollentuna 12.8
43.71 Emil Carlsson 95 Hanviken Sollentuna 12.8

Höjd

2.13 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 2.9
2.06 Jonathan Kruse 95 Upsala Växjö 21.9
2.02 Marcus Löfgren 95 Luleå Luleå 20.5
2.02 Filip Danielsson 95 Växjö Hässleholm 28.7
1.97 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Huddinge 16.9
1.95 Max Andersson 95 Tierp Uppsala 1.7
1.94 Oskar Greilert 95 Hanviken Trollbäcken 29.9
1.92 Staffan Åkesson 95 Hammarby Eslöv 20.5
1.92 Erik Bryngelsson 95 Orient Göteborg/U 8.7
1.90 Carl Lindman 95 Castor Krokom 17.7
1.85 Philip Andersson 95 Träff Habo 16.6
1.85 Jerry Tollbring 95 Rånäs Norrtälje 4.8
1.82 Johan Lilja 95 Sundsvall Huddinge 16.9
1.82 Gustav Liberg 95 Ullevi Växjö 21.9
1.81 Henning Rydström 95 Hässelby Göteborg/U 8.7
1.79 Gabriel Heen 95 Huddinge Huddinge 16.9
1.77 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Växjö 21.9
1.77 Teodor Söderberg 95 Ullevi Växjö 21.9
1.75 Niklas Alsing 95 Östersund Östersund 20.6
1.75 Karl Persson 95 Wärnamo Villstad 26.8
1.75 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamn Högby 29.7

Stav

4.66 Magnus Jomyr 95 Örgryte Göteborg/S 24.7
4.64 David Kappelin 95 Örgryte Helsingborg 30.6
4.62 Andreas Carlsson 95 Ymer Huddinge 15.9
4.32 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Huddinge 15.9
4.20 Anton Evertsson 95 Habo Karlshamn 9.6
4.12 Harry Pihl 95 Piteå Sollentuna 12.8
3.82 Linus Otto Boyer 95 Nyköping Huddinge 15.9
3.82 Johan Knutsson 95 Malmö Täby 30.6
3.62 Andreas Almlöf 95 Hammarby Huddinge 15.9
3.62 Johan Lilja 95 Sundsvall Huddinge 15.9
3.62 Arvid Björemark 95 Rigor Göteborg/U 7.7
3.52 Kevin Fankl 95 Ullevi Huddinge 15.9
3.40 Emil Quick 95 Kalmarsund Högby 13.7
3.32 Jesper Hellström 95 Hässelby Huddinge 15.9
3.27 Philip Erixon 95 Växjö Täby 30.6
3.12 Staffan Åkesson 95 Hammarby Täby 30.6
3.10 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Gävle 20.7
3.00 Patrick Malmquist 95 Helsingborg Uddevalla 9.6
2.94 Sebastian Engström 95 Huddinge Huddinge 14.8
2.93 Daniel Folkesson 95 Luleå Boden 2.6

Längd

7.19 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 9.7
7.05 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Täby 30.6
6.97 Max Andersson 95 Tierp Sollentuna 10.8
6.73 Johan Meckbach 95 Täby Göteborg/U 9.7
6.65 Christopher Swenning 95 Malmö Vellinge 10.6
6.57 Jonathan Kruse 95 Upsala Växjö 22.9
6.54 Noak Ringman 95 Norrköping Norrköping 2.6
6.50 Fabian Revilla 95 Rånäs Stockholm/S 19.8
6.44 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg/U 9.7
6.40 Linus Boyer 95 Nyköping Norrköping 2.6
6.35 Henning Rydström 95 Hässelby Sollentuna 10.8
6.34 Erik Bryngelsson 95 Orient Stockholm/S 19.8
6.33 Johan Lilja 95 Sundsvall Huddinge 16.9
6.33 Karl Persson 95 Wärnamo Värnamo 17.6
6.31 Felix Ericsson 95 Helsingborg Helsingborg 30.6
6.28 Staffan Åkesson 95 Hammarby Sollentuna 10.8
6.28 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Gävle 21.7
6.25 Niklas Alsing 95 Östersund Gävle 21.7
6.25 Filip Danielsson 95 Växjö Täby 30.6
6.24 Oskar Greilert 95 Hanviken Stockholm/S 19.8
medvind
7.25 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 9.7
6.77 Johan Meckbach 95 Täby Sollentuna 9.6
6.72 Christopher Swenning 95 Malmö Göteborg/U 9.7
6.70 Jesper Hellström 95 Hässelby Sollentuna 10.8
6.59 Noak Ringman 95 Norrköping Gävle 21.7
6.46 Linus Boyer 95 Nyköping Norrköping 2.6
6.34 Karl Persson 95 Wärnamo Värnamo 17.6
6.33 Niklas Alsing 95 Östersund Gävle 21.7

Tresteg

14.22 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sollentuna 12.8
14.15 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg/U 8.7
14.05 Andreas Carlsson 95 Ymer Sollentuna 12.8
13.88 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Jönköping 9.9
13.65 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg/U 8.7
12.68 Jesper Norén 95 Gefle Gävle 5.7
12.55 Ludvig Sjödin 95 Skellefteå Skellefteå 29.7
12.27 Oscar Holst 95 Halmstad Halmstad 15.7
12.17 Johan Meckbach 95 Täby Gävle 19.5
11.45 Emil Quick 95 Kalmarsund Högby 29.7
okänd vind
12.60 Isak Sundström 95 Bromma Järvsö 22.9
medvind
14.66 Andreas Carlsson 95 Ymer Växjö 21.9
12.84 Ludvig Sjödin 95 Skellefteå Gävle 22.7
11.59 Emil Quick 95 Kalmarsund Karlskrona 4.8

Kula/5.0

19.83 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Halle, GER 20.5
17.39 Gabriel Heen 95 Huddinge Stockholm/S 18.8
17.17 Gustav Liberg 95 Ullevi Sollentuna 10.8
16.13 Alexander Persson 95 Huddinge Sollentuna 10.8
15.67 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Sunne 22.7
15.36 Erik Hagberg 95 Upsala Växjö 21.9
15.06 Johan Lilja 95 Sundsvall Huddinge 16.9
14.68 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässelby 22.8
13.59 Ali Alsaadi 95 Råby-Rekarne Uppsala 1.7
13.40 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Sollentuna 10.8
13.32 Kevin Fankl 95 Ullevi Lerum 27.5
12.94 Fabian Revilla 95 Rånäs Uppsala 15.5
12.79 Andreas Almlöf 95 Hammarby Sätra 3.6
12.71 Jimmy Wikström 95 Örbyhus Västerås 5.8
12.63 Andreas Vinghed 95 Sundbyberg Täby 30.6
12.56 Linus Boyer 95 Nyköping Norrköping 2.6
12.40 Philip Andersson 95 Träff Skövde 21.8
12.37 Simon Persson 95 Västerås Växjö 21.9
12.27 Christoffer Hagren 95 Tureberg Sollentuna 10.6
12.24 Martin Löfblom 95 Hanviken Huddinge 16.9
intern klubbtävling
12.53 Andreas Ringstam 95 Gefle Gävle 21.4

Diskus/1.5

65.34 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Helsingborg 10.6
54.75 Gustav Liberg 95 Ullevi Halmstad 15.7
47.26 Johan Lilja 95 Sundsvall Sollentuna 11.8
46.20 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sollentuna 11.8
43.58 Quincy Andersson 95 Eslöv Vellinge 10.6
43.36 Alexander Persson 95 Huddinge Sollentuna 11.8
42.36 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Mölndal 5.5
41.28 Viktor Hagren 95 Tureberg Bålsta 12.5
40.86 Michael Shirafkan Nejad 95 IF Göta Karlstad/M 16.8
40.49 Gabriel Heen 95 Huddinge Sollentuna 11.8
39.86 Anton Snällfot 95 Hässelby Sollentuna 9.6
39.10 Martin Löfblom 95 Hanviken Trollbäcken 6.6
36.87 Linus Boyer 95 Nyköping Nyköping 26.5
36.63 Carl Moskuvaara 95 Huddinge Växjö/V-K 22.9
36.39 Andreas Vinghed 95 Sundbyberg Sätra 5.5
36.27 Kevin Fankl 95 Ullevi Huddinge 15.9
35.15 Johan Green Pettersson 95 Orient Växjö/V-K 22.9
34.71 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Umeå 21.8
34.56 Ramon Gabrail 95 Södertälje IF Södertälje 23.9
34.11 Ali Alsaadi 95 Råby-Rekarne Växjö/V-K 22.9

Slägga/5.0

63.12 Simon Persson 95 Västerås Göteborg/U 2.9
58.40 Gustav Liberg 95 Ullevi Växjö/V-K 23.9
53.86 Johan Green Pettersson 95 Orient Växjö/V-K 23.9
53.04 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge/J 3.6
51.15 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Uddevalla 29.12
51.11 André Nyman 95 Ymer Göteborg/S-K 31.3
48.20 Christoffer Hagren 95 Tureberg Västerås/Ap 4.8
41.12 Andreas Ringstam 95 Gefle Bollnäs 14.7
39.33 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässelby 26.9
39.02 Michael Shirafkan Nejad 95 IF Göta Täby 30.6
35.59§ Quincy Andersson 95 Eslöv Eslöv 7.10
33.38 Harry Pihl 95 Piteå Piteå 19.8
32.20 Andreas Almlöf 95 Hammarby Enskede 29.9
32.16 Jakob Danielsson 95 Växjö Täby 30.6
31.94 Daniel Folkesson 95 Luleå Luleå 11.6
29.65 Daniel E Larsson 95 Athlet Ystad 12.5

Spjut/700

61.71 Quincy Andersson 95 Eslöv Halmstad 14.7
60.92 Jacob Larsson 95 Vittsjö Göteborg/U 1.9
57.39 Max Andersson 95 Tierp Växjö 23.9
57.38 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Skara 25.8
56.21 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sollentuna 12.8
54.99 Gabriel Heen 95 Huddinge Stockholm/S 19.8
53.33 Mikael Jokiniva 95 Ymer Sollentuna 12.8
53.20 Martin Löfblom 95 Hanviken Sollentuna 9.6
52.79 Andreas Vinghed 95 Sundbyberg Västerås 5.8
52.23§ Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamn Kalmar 29.9
50.98 Linus Boyer 95 Nyköping Helsingborg 1.7
50.88 Samuel Olsson Lund 95 KA2 Karlskrona 4.8
50.54 Kevin Fankl 95 Ullevi Huddinge 15.9
50.08 Henrik Oscarsson Liebel 95 Kristianstad Ängelholm 13.5
49.97 Marcus Birath 95 Träff Arvika 29.7
47.46 Philip Andersson 95 Träff Skara 25.8
47.02 Johan Lilja 95 Sundsvall Huddinge 15.9
46.96 Tomas Lundberg 95 Lidingö Lidingö 11.9
45.18 Oskar Greilert 95 Hanviken Huddinge 17.6
44.98 Emil Persson 95 KA2 Kalmar 11.7

Tiokamp/P17

7.398 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Huddinge 16.9
7.019 Johan Lilja 95 Sundsvall Huddinge 16.9
6.734 Andreas Carlsson 95 Ymer Sandnes, NOR 17.6
6.229 Kevin Fankl 95 Ullevi Lerum 27.5
6.201 Andreas Almlöf 95 Hammarby Huddinge 16.9
5.919 Linus Boyer 95 Nyköping Huddinge 16.9
5.605 Oskar Greilert 95 Hanviken Huddinge 16.9
5.579 Gabriel Heen 95 Huddinge Huddinge 16.9
5.301 Jesper Hellström 95 Hässelby Huddinge 16.9
5.277 Martin Löfblom 95 Hanviken Huddinge 16.9
5.248 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Huddinge 16.9
4.435 Sebastian Engström 95 Huddinge Huddinge 16.9

>