Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 ute 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 6 NOV, 2012
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2012.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1990-1992, P19/F19: Födda 1993-94, P17/F17: Födda 1995, P16/F16: Födda 1996, P15/F15: Födda 1997, P14/F14: Födda 1998 - plus ev 99:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.59 Jan Wocalewski 93 Huddinge Sollentuna 10.8
10.74 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sollentuna 10.8
10.75 Jonathan Wulff 94 Hammarby Göteborg/U 7.7
10.78 Adam Denguir 94 Lomma Lund 2.9
10.94 Robin Nordkvist 93 Huddinge Sollentuna 10.8
10.97 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Halmstad 14.7
11.03 David Andersson 94 Skellefteå Sollentuna 10.8
11.06 Erik Annerfalk 94 Mariestad Jönköping 9.9
11.09 Martin Astner 93 Ullevi Halmstad 14.7
11.10 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Växjö 21.9
11.12 Truls Axelson 93 Lund Helsingborg 1.7
11.13 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Halmstad 14.7
11.17 Daniel Nordmark 93 Västerås Sollentuna 10.8
11.20 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Lerum 26.5
11.21 Johan Andersson 94 Växjö Helsingborg 1.7
11.21 Victor Ivarsson 94 Växjö Lerum 26.5
11.22 Philip Green 93 Hammarby Sätra 3.6
11.24 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Sollentuna 10.8
11.28 Marcus Backman 93 Eskilstuna Uppsala 28.7
11.32 Hampus Widlund 93 Växjö Halmstad 14.7
11.32 Edwin Råsberg 94 Hässelby Växjö 21.9
medvind
10.93 David Andersson 94 Skellefteå Sundsvall 17.6
10.95 Truls Axelson 93 Lund Vellinge 10.6
10.95 Erik Annerfalk 94 Mariestad Skara 6.6
11.15 Johan Taléus 94 Eskilstuna Huddinge 15.6
11.15 Daniel Nordmark 93 Västerås Västerås 5.8
11.17 Philip Green 93 Hammarby Sätra 3.6
11.21 Samuel Johansson 94 Rånäs Uppsala 1.7
11.23 Edwin Råsberg 94 Hässelby Växjö 21.9
11.26 Kevin Perera 93 Helsingborg Halmstad 14.7
11.28 Trolle Olson 94 Spårvägen Vellinge 10.6
11.29 Emil Thessén 94 Västerås Sätra 3.6
11.30 Mattias Håkansson 94 Orient Växjö 21.9
11.32 Alexander Lesser 93 Ullevi Sävedalen 3.6

200m

21.74 Sunday Ojuri 93 Hammarby Mannheim, GER 24.6
21.98 Jonathan Wulff 94 Hammarby Sollentuna 10.6
22.01 Jan Wocalewski 93 Huddinge Sollentuna 12.8
22.02 Robin Nordkvist 93 Huddinge Mannheim, GER 24.6
22.04 Erik Annerfalk 94 Mariestad Jönköping 9.9
22.22 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Sollentuna 12.8
22.42 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Göteborg/U 8.7
22.51 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg/U 8.7
22.52 Truls Axelsson 93 Lund Sollentuna 12.8
22.58 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Lerum 20.5
22.63 Daniel Nordmark 93 Västerås Sollentuna 10.6
22.67 David Andersson 94 Skellefteå Skellefteå 12.6
22.67 Viktor Elvung-Nilsson 94 Gnistan Sollentuna 12.8
22.70 Eric Larsson 93 Hakarpspojkarna Sollentuna 11.8
22.72 Hampus Widlund 93 Växjö Halmstad 15.7
22.74 Patric Hjort 93 Västerås Sollentuna 11.8
22.78 Johan Karlsson 93 Västerås Enskede 20.5
22.82 Nils Thornberg 94 Bollnäs Sollentuna 1.8
22.82 Hector Falk 93 Nyköping Sollentuna 11.8
22.91 Fredrik Åström 93 Täby Sollentuna 10.6
medvind
21.54 Jan Wocalewski 93 Huddinge Växjö 19.8
21.61 Sunday Ojuri 93 Hammarby Västerås 4.8
21.93 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Växjö 19.8
21.95 Jonathan Wulff 94 Hammarby Västerås 4.8
22.37 Martin Astner 93 Ullevi Sollentuna 12.8
22.72 Kevin Perera 93 Helsingborg Klippan 3.6
22.74 Alexander Lesser 93 Ullevi Sävedalen 2.6
22.83 Marcus Backman 93 Eskilstuna Västerås 4.8

400m

48.24 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Sollentuna 11.8
49.43 Edwin Råsberg 94 Hässelby Sollentuna 11.8
49.80 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Jönköping 29.5
49.98 Truls Axelson 93 Lund Sollentuna 11.8
50.28 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Göteborg/U 7.7
50.35 Christoffer Olsson 93 Umedalen Stockholm/S 24.8
50.38 Alexander Lesser 93 Ullevi Oslo, NOR 24.5
50.51 Ken Braesch Andersen 93 Hammarby Sollentuna 10.6
50.62 *Fredrik Finstad 94 Ekshärad Stockholm/S 24.8
51.01 Fredrik Åström 93 Täby Stockholm/S 25.6
51.12 Mattias Ohlsson 94 Öresund Malmö/He 25.8
51.19 Dennis Wikström Roos 93 Skellefteå Oulu, FIN 22.7
51.38 Marcus Hawkins 93 Rånäs Göteborg/U 7.7
51.55 Victor Ivarsson 94 Växjö Lerum 26.5
51.56 Hampus Widlund 93 Växjö Karlshamn 25.7
51.63 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 15.9
51.66 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Finspång 20.5
52.16 *Dejen Kahsay 93 Järvsö Falun 28.7
52.32 Gabriel Eriksson 94 Ullevi Göteborg/U 7.7
52.34 Patric Hjort 93 Västerås Enskede 20.5

800m

1:47.51 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Stockholm/S 17.8
1:50.59 Christoffer Olsson 93 Umedalen Karlstad 19.7
1:53.68 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Solihull, GBR 21.7
1:54.72 *Abdinasir Mohamed 93 Malmö Karlstad 19.7
1:56.42 Alex Torgersson 94 Hammarby Sollentuna 12.8
1:56.55 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta Stockholm/S 17.8
1:56.74 *Fredrik Finstad 94 Ekshärad Stockholm/S 25.8
1:57.09 Mattias Ohlsson 94 Öresund Sollentuna 12.8
1:58.22 *Dejen Kahsay 93 Järvsö Gävle 21.7
1:58.56 Hampus Börjesson 94 Ullevi Skara 6.6
1:58.64 Alexander Palm 93 Norrköping Mölndal 4.8
1:58.84 Erik Laggren 94 Alingsås Göteborg/U 8.7
1:59.36 Adil Nani 94 Malmö Karlstad 19.7
2:00.17 Adam Lindström 93 Hässelby Stockholm/S 7.8
2:00.26 Gustav Sandström 94 Udd Hässleholm 29.7
2:00.46 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö 23.9
2:00.81 Henrik Petersson 93 Malmö Sollentuna 11.8
2:01.21 Christopher Nilsson 94 Ullevi Göteborg/S 14.6
2:01.32 Erik Tholén 94 Ununge Huddinge 17.6
2:01.60 David Nilsson 94 Mölndal Mölndal 4.8

1500m

3:46.74 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Manchester, GBR 19.5
3:52.90 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Göteborg/U 7.7
3:58.70 Alexander Palm 93 Norrköping Jönköping 29.5
3:59.67 Oliver Lämber 94 Hälle Göteborg/S 14.6
4:01.64 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/S 4.9
4:01.95 Adam Lindström 93 Hässelby Sollentuna 10.8
4:01.98 Mattias Ohlsson 94 Öresund Sollentuna 10.8
4:02.32 Erik Norrbom 93 Tureberg Sollentuna 5.7
4:04.25 Henrik Petersson 93 Malmö Sollentuna 10.8
4:04.56 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta Sollentuna 10.8
4:04.88 *Dejen Kahsay 93 Järvsö Stockholm/S 18.8
4:06.29 Albin Sjöblom 93 Rånäs Stockholm/S 4.9
4:06.36 Hampus Börjesson 94 Ullevi Sollentuna 10.8
4:07.69 Niklas Könberg 93 Spårvägen Stockholm/S 18.8
4:07.74 Alex Torgersson 94 Hammarby Göteborg/U 7.7
4:10.50 Gustav Sandström 94 Udd Karlskrona 4.8
4:10.53 Linus Wirén 93 Ymer Göteborg/U 7.7
4:11.71 *Abdinasir Mohamed 93 Malmö Göteborg/U 7.7
4:12.56 Erik Tholén 94 Ununge Göteborg/U 7.7
4:15.24 Philip Lundh 94 Eksjö Södra Jönköping 29.5

5000m

14:14.36 *Ababa Lama 93 Sundbyberg Sollentuna 5.7
15:00.21 Alexander Palm 93 Norrköping Watford, GBR 9.6
15:05.06 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sollentuna 10.8
15:23.08 Oliver Lämber 94 Hälle Växjö 18.8
15:26.27 Otto Kingstedt 94 Huddinge Stockholm/S 26.6
15:36.07 Carl Senorski 93 Örgryte Sollentuna 10.8
15:37.08 Linus Wirén 93 Ymer Göteborg/U 9.7
15:37.47 Jonathan Weichbrodt 94 Mölndal Göteborg/U 9.7
16:10.08 David Fridell 94 Stensjön Göteborg/U 9.7
16:11.4m Philip Lund 94 Eksjö Södra Jönköping 20.6
16:13.4m Ali Pirgholizadeh 94 Eskilstuna Eskilstuna 12.9
16:30.23 Said Nur 93 Malmö Göteborg/U 9.7
16:37.67 August Nilsson 94 Brunflo Sollentuna 10.8
16:38.20 Erik Blommegård 93 Rydö Göteborg/U 9.7
16:42.14 Marcus Petersson 93 Högby Högby 13.7
17:15.78 Albin Ingmarsson 93 Kyrkhult Karlshamn 25.6
17:24.18 Johan Nilsson 94 Edsbyn Ljusdal 10.5
17:27.73 Patrik Claesson 94 Hammarby Göteborg/U 9.7
17:32.48 Anton Nilsson 94 IF Göta Kil 29.5
17:45.81 Milad Rajabi 93 Öresund Ystad 9.6

2000m hinder/91.4

6:06.69 Erik Norrbom 93 Tureberg Göteborg/U 9.7
6:08.98 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sollentuna 12.8
6:15.75 Carl Senorski 93 Örgryte Sollentuna 12.8
6:23.44 Erik Tholén 94 Ununge Göteborg/U 9.7
6:32.54 Gustav Sandström 94 Udd Sollentuna 12.8
6:33.85 David Fridell 94 Stensjön Växjö 22.9
6:47.53 Marcus Petersson 93 Högby Jönköping 3.6
7:18.94 Lucas Grönborg 94 Hellas Gävle 19.5

110m häck/100.0

14.23 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Sollentuna 11.8
14.37 Hampus Widlund 93 Växjö Växjö 19.8
14.55 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Växjö 23.5
14.62 Victor Ivarsson 94 Växjö Helsingborg 30.6
14.95 Frederick Gustavsson 93 Spårvägen Sollentuna 11.8
14.96 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Sollentuna 11.8
15.13 Jesper Lundberg 94 Växjö Sollentuna 11.8
15.26 Ayad Shaker 94 Råby-Rekarne Sollentuna 11.8
15.34 Rickard Willman 94 Västerås Huddinge 17.6
15.48 Filip Hjorth 93 Gefle Täby 12.5
15.48 Gunnar Odenman 93 Hammarby Göteborg/U 8.7
15.49 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Sollentuna 10.6
15.49 Anton Nordback 94 Upsala Gävle 22.7
15.67 Lucas Persson 93 Mölndal Sollentuna 11.8
15.82 Petter Gustavsson 94 Hakarpspojkarna Jönköping 2.6
16.02 Magnus Almegius 93 Brattås Uddevalla 29.7
16.50 Erik Mårtensson 94 Sundsvall Gävle 22.7
16.55 Carl Sténson 93 Hellas Huddinge 16.9
16.60 Patrik Birgersson 94 Laholm Halmstad 15.7
17.23§ Rasmus Elfgaard 94 Habo Jönköping 14.8
medvind
15.08 Anton Nordback 94 Upsala Uppsala 1.7
15.21 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Växjö 22.9
15.72 Erik Grundberg 94 Hammarby Växjö 22.9
15.76 Petter Gustavsson 94 Hakarpspojkarna Växjö 22.9
16.34 Rasmus Elfgaard 94 Habo Växjö 22.9
16.56 Rikard Hällberg 94 Upsala Uppsala 1.7

300m häck/91.4

37.97 Philip Green 93 Hammarby Sollentuna 12.8
38.80 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Sollentuna 12.8
39.42 Fredrik Åström 93 Täby Sollentuna 9.6
39.68 Gunnar Odenman 93 Hammarby Sollentuna 12.8
40.24 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Stockholm/S 18.8
40.60 Gustav Schölin 94 Finspång Gävle 22.7
40.61 Trolle Olson 94 Spårvägen Sollentuna 12.8
40.72 Erik Mårtensson 94 Sundsvall Gävle 22.7
40.89 Kevin Perera 93 Helsingborg Stockholm/S 18.8
41.05 Eric Bergvall 94 Hässelby Växjö 23.9
41.18 Petter Berner Wik 94 Upsala Växjö 23.9
42.05 Hector Falk 93 Nyköping Finspång 26.5
42.20 Filip Rubin 93 Hovslätt Jönköping 3.6
42.55 Jacob Shatohin 94 Gotland Gävle 22.7
42.85 Jesper Stark 93 Hakarpspojkarna Sollentuna 12.8
42.95 Ayad Shaker 94 Råby-Rekarne Gävle 22.7
42.99 Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg/S 24.7
43.12 Anton Öberg 93 Hammarby Göteborg/U 9.7
43.39 Patrik Birgersson 94 Laholm Göteborg/U 9.7
44.18 Andreas Johansson 93 Riviera Sollentuna 12.8

Höjd

2.11 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Sollentuna 12.8
2.09 Erik Liberg 93 Ullevi Växjö 18.8
2.05 Fredrik Löfgren 94 Lund Sollentuna 12.8
2.03 Filip Persson 93 Lund Lerum 20.5
2.02 Jesper Borg 93 Lerum Växjö 21.9
2.01 Nils Carlsson 93 Riviera Uppsala 1.7
2.00 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Enskede 20.5
1.96 Jonas Nilsson 94 Habo Jönköping 9.9
1.95 Jonathan Holm 94 Strand Uppsala 1.7
1.92 Ali Tepe 94 Gefle Gävle 19.5
1.92 Anton Lossev 93 Hovslätt Linköping 20.5
1.91 Mattias Jällrud 93 Rånäs Västerås 4.8
1.90 Adam Lindhe 94 Lidingö Täby 1.9
1.90 Olle Willsund 94 Högby Jönköping 20.5
1.87 Martin Sundgren 94 Finspång Sollentuna 12.8
1.87 Edvin Heggemann 94 Örebro Enskede 20.5
1.86 Filip Hjorth 93 Gefle Glanshammar 17.5
1.86 Johan Taléus 94 Eskilstuna Växjö 21.9
1.85 Truls Axelson 93 Lund Lund 1.9
1.85 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Jönköping 20.5
1.85 Jakob Sandman 93 Helsingborg Lerum 21.6

Stav

5.48 Melker Svärd-Jacobsson 94 Malmö Göteborg/U 2.9
5.32 Andreas Duplantis 93 Stål Jacksonville, FL 26.5
5.05 Carl Sténson 93 Hellas Karlskrona 17.6
4.50 Micael Fagö 94 Kalmarsund Jönköping 2.6
4.50 Filip Hjorth 93 Gefle Gävle 20.7
4.35 Johan Ehlinger 93 Kville Halmstad 15.7
4.30 Viktor Moen 93 Kville Helsingborg 30.6
4.23 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 16.9
4.02 Rasmus Elfgaard 94 Habo Sollentuna 10.8
4.02 Kim Fransson 94 Halmstad Lerum 27.5
4.02 Victor Ivarsson 94 Växjö Lerum 27.5
3.75 Edwin Råsberg 94 Hässelby Hässelby 3.7
3.65 Tim Wunger 94 Enköping Växjö 23.9
3.60 Simon Gunnarsson 93 Västerås Enskede 20.5
3.30 Zef Kolaj 94 Högby Högby 29.7
3.20 Rikard Westin 94 Märsta Märsta 14.8
3.00 Simon Söderlund 94 Upsala Gävle 19.5
2.83 Anton Johansson 93 Huddinge Huddinge 16.9

Längd

7.60 Johan Taléus 94 Eskilstuna Helsingborg 1.7
7.23 Adam Denguir 94 Lomma Göteborg/U 7.7
7.16 Richard Willman 94 Västerås Göteborg/U 7.7
7.03 Patric Hjort 93 Västerås Sollentuna 10.8
7.00 Victor Ivarsson 94 Växjö Sandnes, NOR 16.6
6.92 Gunnar Odenman 93 Hammarby Västerås 5.8
6.84 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Oulu, FIN 21.7
6.78 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Sandnes, NOR 16.6
6.77 Karl Teiffel 94 Mölndal Málaga, ESP 26.5
6.73 Filip Hjorth 93 Gefle Sandnes, NOR 16.6
6.62 Viktor Warg 93 Arvika Arvika 28.7
6.60 Gustav Fridh 93 Huddinge Göteborg/U 7.7
6.57 Carl Sténson 93 Hellas Huddinge 15.9
6.51 Kim Fransson 94 Halmstad Uddevalla 30.6
6.49 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Sunne 22.7
6.47 Truls Axelsson 93 Lund Lund 2.9
6.45 Björn Bamane 93 Spårvägen Gävle 21.7
6.39 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 20.7
6.28 Erik Kullberg 94 Helsingborg Helsingborg 1.7
6.28 Samuel Grip 94 Orient Karlstad 4.8
okänd vind
6.30 Jonas Nilsson 94 Habo Växjö 22.9
medvind
7.25 Adam Denguir 94 Lomma Vellinge 1.8
7.24 Richard Willman 94 Västerås Västerås 5.8
7.13 Patric Hjort 93 Västerås Uppsala 28.7
6.82 Viktor Warg 93 Arvika Göteborg/U 7.7
6.81 Filip Hjorth 93 Gefle Glanshammar 17.5
6.73 Kim Fransson 94 Halmstad Lerum 21.6
6.47 Ali Tepe 94 Gefle Gävle 31.7
6.37 Samuel Grip 94 Orient Växjö 22.9

Tresteg

15.95 Simon Karlén 94 Arvika Barcelona, ESP 13.7
14.38 Adam Denguir 94 Lomma Sollentuna 12.8
14.30 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Oulu, FIN 22.7
14.06 Viktor Warg 93 Arvika Göteborg/U 8.7
14.01 Fredrik Löfgren 94 Lund Sollentuna 12.8
13.91 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Göteborg/U 8.7
13.69 Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg/U 8.7
13.55 Martin Ström 94 Strand Göteborg/U 8.7
13.27 Samuel Grip 94 Orient Uddevalla 29.7
12.98 Adam Lindhe 94 Lidingö Huddinge 15.6
12.97 Jonas Nilsson 94 Habo Finspång 20.5
12.97 Fabrel Kibondzi 93 Filipstad Kil 9.6
12.89 Jonas Arbinge 93 Hellas Gävle 19.5
12.59 Oskar Wahlqvist 93 Örgryte Sollentuna 12.8
12.53 Olle Willsund 94 Högby Jönköping 20.5
12.50 Joakim Wirén 93 Gnistan Göteborg/U 8.7
12.46 Gustav Nyberg 94 Strand Söderhamn 26.6
11.80 Ludvig Isaksson 93 Åhus Finspång 20.5
11.78 Filip Rubin 93 Hovslätt Jönköping 14.8
medvind
13.80 Gustav Fridh 93 Huddinge Enskede 20.5
13.22 Gustav Nyberg 94 Strand Gävle 22.7
12.84 Oskar Wahlqvist 93 Örgryte Angered 17.6

Kula/6.0

17.71 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Sollentuna 10.8
17.13 Tim Wunger 94 Enköping Hässelby 3.7
16.19 Adrian Ravenell 93 Ärla Eskilstuna 25.8
15.98 Simon Pettersson 94 Örbyhus Sollentuna 10.8
15.89 Anton Larsson 93 Järvsö Växjö 21.9
15.73 Alexander Larsson 94 Upsala Uppsala 15.5
14.81 Johan Berggren 94 Eslöv Eslöv 20.6
14.25 Robert Nilsson 94 Oskarshamn Oskarshamn 4.7
14.12 Simon Karlén 94 Arvika Växjö 21.9
13.71 Andreas Eriksson 94 Heros Västerås 5.8
13.49 Filip Hjorth 93 Gefle Gävle 22.7
13.44 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Lerum 26.5
13.40 Axel Lönegren 94 Upsala Uppsala 13.10
13.19 Victor Ivarsson 94 Växjö Lerum 26.5
13.17 Edwin Råsberg 94 Hässelby Hässelby 1.8
13.17 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Lerum 26.5
12.98 Kim Fransson 94 Halmstad Lerum 26.5
12.86 Anders Eriksson 94 Hovslätt Jönköping 2.6
12.81 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Nässjö 4.8
12.53 Niclas Rickardsson 93 Gefle Stockholm/S 18.8

Diskus/1.75

52.44 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF Kokemäki, FIN 14.6
50.93 Anders Pettersson 93 Säffle Kil 10.6
50.79 Simon Pettersson 94 Örbyhus Mannheim, GER 23.6
50.41 Tim Wunger 94 Enköping Sollentuna 12.8
48.45 Anton Larsson 93 Järvsö Sollentuna 12.8
46.57 Alfred Rahm 94 Habo Sollentuna 12.8
45.78 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Sollentuna 12.8
44.90 Anders Eriksson 94 Hovslätt Jönköping 3.6
44.02 Kim Fransson 94 Halmstad Göteborg/U 8.7
43.64 Alexander Larsson 94 Upsala Uppsala 15.5
43.49 Victor Ivarsson 94 Växjö Lerum 27.5
41.54 Filip Hjorth 93 Gefle Bålsta 13.5
41.38 Axel Lönegren 94 Upsala Uppsala 15.9
39.78 Edwin Råsberg 94 Hässelby Göteborg/U 8.7
38.50 John Plate 93 Orient Uddevalla 16.6
37.72 Albin Vastersson 94 Varberg Helsingborg 1.7
37.56 Andreas Eriksson 94 Heros Västerås 4.8
37.38 Salvador Navarro Marttinen 93 Tullinge-Tumba Huddinge 15.6
37.10 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö/V-K 23.9
36.98 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Lerum 27.5

Slägga/6.0

73.08 Oscar Vestlund 93 Kil Trosa 27.5
70.70 Anders Eriksson 94 Hovslätt Barcelona, ESP 13.7
69.01 Alexander Larsson 94 Upsala Uppsala 2.9
68.42 Lowe Litzell 94 Östersund Östersund 7.5
59.81 Kristoffer Fagerlund 93 Ymer Göteborg/S-K 31.3
55.63 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Växjö/V-K 21.9
50.37 Andreas Magnusson 94 Gnistan Helsingborg 29.6
49.64 Tim Wunger 94 Enköping Uppsala 1.7
47.69 Mattias Grundström 93 Ängelholm Halmstad 14.7
46.10 Johan Askmar 94 IF Göta Karlstad/M 16.8
42.64 Axel Lönegren 94 Upsala Uppsala 8.9
41.60 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö/V-K 21.9
39.50§ Theodor Thor 93 Örebro Örebro 16.9
37.65 Kim Fransson 94 Halmstad Varberg 19.8
36.25§ Anton Larsson 93 Järvsö Falun 25.9
34.25 Dennis Martinsson 93 Bollnäs Söderhamn 29.5
32.89 Alexander Thysell 93 Ärla Ärla 21.6
31.42§ Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg/S-K 4.9
31.24§ Johan Berggren 94 Eslöv Eslöv 24.9

Spjut/800

68.45 Sebastian Thörngren 93 Bore Mannheim, GER 24.6
66.07 Theodor Thor 93 Örebro Bottnaryd 17.6
63.05 Johannes Henriksson 93 IF Göta Mölndal 5.5
62.73 Axel Lönegren 94 Upsala Huddinge/J 19.6
56.23 Emil Sjödin 94 Hässelby Söderhamn 19.5
55.77 Anton Larsson 93 Järvsö Stockholm/S 19.8
54.16 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Lerum 27.5
53.95 Filip Hjorth 93 Gefle Lerum 27.5
53.93 Albin Olsson 93 Ullevi Göteborg/S 20.6
53.06 Lucas Kvist 94 Helsingborg Helsingborg 27.8
52.82 Kim Fransson 94 Halmstad Lerum 27.5
51.17 Anders Johansson 93 Orient Uddevalla 29.7
51.05 Vidar Petersson 94 Högby Jönköping 20.5
50.84 Joel Lawergren 93 Gotland Tingstäde 6.10
50.22 Johan Berggren 94 Eslöv Trelleborg 2.6
50.15 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Södertälje 23.9
49.84 Fredrik Lundgren 94 Gefle Gävle 5.7
49.82 Salvador Navarro Marttinen 93 Tullinge-Tumba Sätra 19.5
49.81 Simon Gunnarsson 93 Västerås Västerås 5.8
49.68 Edwin Råsberg 94 Hässelby Göteborg/U 9.7

Tiokamp/P19

6.847 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Lerum 27.5
6.600 Victor Ivarsson 94 Växjö Lerum 27.5
6.462 Carl Sténson 93 Hellas Huddinge 16.9
6.275 Filip Hjorth 93 Gefle Lerum 27.5
6.004 Kim Fransson 94 Halmstad Uddevalla 1.7
4.924 Rasmus Elfgaard 94 Habo Lerum 27.5
4.082 Anton Johansson 93 Huddinge Huddinge 16.9

>