Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 inne 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 14 JUN, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2012/2013.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1994-1995, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.96 Fanny Runheim 99 Örebro Örebro 13.1
7.96 Linn Bäcklin 99 IF Göta Västerås 17.3
8.05 Moa Seger 99 Glanshammar Örebro 17.11
8.07 Carolina Söderbom 99 Ärla Eskilstuna 9.2
8.10 Madeleine Winberg 00 Mölndal Växjö 16.3
8.11 Lisa Dahlström 99 Orient Göteborg 23.2
8.12 Vilma Åkerman 99 Gefle Falun 1.12
8.12 Connie Grefjord 99 Hovslätt Växjö 16.3
8.14 Hanna Wahlström 99 Åsbro Örebro 23.3
8.16 Greta Deltin 00 Hammarby Växjö 19.1
8.16 Madeleine Söderlund 99 Lerum Göteborg 23.2
8.17 Fatima Koné 99 Ullevi Växjö 16.3
8.17 Hanna Axelsson 99 Upsala Västerås 17.3
8.17 Victoria Almerén Hansson 99 Råby-Rekarne Eskilstuna 24.11
8.20 Ida Thunberg 99 Stål Örebro 23.3
8.22 Julia Olander 99 KA2 Växjö 16.3
8.22 Claudia Belgrave 00 Ymer Göteborg 3.2
8.23 Annina Stens 99 Spårvägen Sätra 9.12
8.24 Nicole Ridegård 99 Malmö Malmö 1.12
8.24 Emma Skotte 99 Norrköping Motala 10.2
8.24 Feline Hammarbäck 00 Växjö Göteborg 9.12

200m

25.85 Fanny Runheim 99 Örebro Örebro 24.3
25.88 Linn Bäcklin 99 IF Göta Västerås 16.3
26.30 Emma Skotte 99 Norrköping Norrköping 27.1
26.48 Julia Olander 99 KA2 Växjö 17.3
26.57 Greta Deltin 00 Hammarby Västerås 16.3
26.57 Victoria Almerén Hansson 99 Råby-Rekarne Västerås 27.1
26.59 Moa Seger 99 Glanshammar Västerås 16.3
26.64 Madeleine Söderlund 99 Lerum Växjö 17.3
26.73 Carolina Söderbom 99 Ärla Västerås 16.3
26.75 Sara Hermansson 99 Enhörna Norrköping 27.1
26.76 Lisa Dahlström 99 Orient Göteborg 24.2
26.79 Madeleine Winberg 00 Mölndal Växjö 17.3
26.80 Alexandra Wiberg 99 Malmö Växjö 17.3
26.91 Lina Jehander 99 Göteborgs KIK Göteborg 9.12
27.00 Josefin Lundvall 99 Täby Västerås 16.3
27.04 Hanna Wahlström 99 Åsbro Örebro 24.3
27.08 Connie Grefjord 99 Hovslätt Växjö 20.1
27.11 Saga Berneryd 99 Danderyd Västerås 16.3
27.34 Linda Eriksson 00 Huddinge Västerås 16.3
27.38 Hanna Axelsson 99 Upsala Västerås 16.3
27.38 Louise Svensson 99 Eskilstuna Göteborg 24.2

1000m

3:00.91 Vilma Jonsson 99 Danderyd Västerås 17.3
3:05.43 Elsa Nilsson 99 Trollhättans FIK Växjö 17.3
3:09.21 Anna Påsse 99 Göteborgs KIK Växjö 17.3
3:09.43 Emma Magnusson 99 Mölndal Göteborg 24.11
3:10.30 Mika Söderström 99 Vallentuna Västerås 17.3
3:10.72 Beatrice Brink 99 Kville Göteborg 23.2
3:11.61 Hanna Westhoff 99 Växjö Göteborg 8.12
3:12.56 Hedda Jahrl 99 Hammarby Västerås 17.3
3:13.98 Mathilda Sjöström 99 Lund Göteborg 8.12
3:14.48 Anna Hallmén 99 Örebro Västerås 17.3
3:15.91 Ebba Kuylenstierna 99 Mälarhöjden Västerås 17.3
3:18.86 Cornelia Storm Karlén 99 Lidköping Växjö 17.3
3:19.35 Carolina Söderbom 99 Ärla Eskilstuna 2.2
3:20.04 Frida Wistfors 99 Linköping Motala 10.2
3:22.07 Caroline Nilsson 99 Göteborgs KIK Växjö 17.3
3:22.45 Tilda Lundström 99 Eskilstuna Eskilstuna 9.2
3:23.32 Aili Bonde 99 Höör Växjö 17.3
3:24.33 Sara Gunnarsson 99 Mölndal Växjö 17.3
3:24.72 Lovisa Bardh 99 Graal Växjö 19.1
3:24.90 Kajsa Högberg 99 Rigor Göteborg 24.11

60m häck/76.2

8.97 Fanny Runheim 99 Örebro Örebro 24.3
9.06 Ida Thunberg 99 Stål Göteborg 24.2
9.25 Victoria Almerén Hansson 99 Råby-Rekarne Eskilstuna 9.2
9.35 Madeleine Söderlund 99 Lerum Växjö 17.3
9.37 Emma Skotte 99 Norrköping Norrköping 6.1
9.42 Annina Stens 99 Spårvägen Sätra 8.12
9.48 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Växjö 17.3
9.49 Amanda Hansson 99 Hässelby Västerås 13.4
9.62 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Växjö 17.3
9.66 Ella Moberg 99 Västerås Västerås 16.3
9.68 Moa Kjellander 99 Åhus Växjö 20.1
9.71 Tova Göransson 99 Hinden Växjö 17.3
9.72 Jennifer Karlsson 99 Österhaninge Sätra 16.2
9.76 Cani Mahmoud 99 Marieby Ås 16.3
9.77 Linnea Nordlund 99 Nora Örebro 2.2
9.78 Hanna Axelsson 99 Upsala Västerås 16.3
9.79 Elin Bärjegård 99 Leksand Falun 26.1
9.82 Maria Valsamidis 99 KA2 Karlskrona 15.12
9.83 Astrid Lees 99 Brattås Växjö 17.3
9.83 Alice Johansson 99 Rigor Göteborg 2.2
9.83 Alexandra Wiberg 99 Malmö Vellinge 2.3

Höjd

1.67 Erika Wärff 00 Öresund Växjö 16.3
1.62 Alexandra Wiberg 99 Malmö Kristianstad 13.1
1.62 Vilma Jonsson 99 Danderyd Eskilstuna 24.11
1.62 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Göteborg 24.2
1.62 Frida Bergvall 99 Växjö Göteborg 24.2
1.62 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Malmö 27.1
1.60 Maja Nilsson 99 Motala Motala 10.2
1.58 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Sätra 15.12
1.58 Ebba Blomstrand 00 Åsbro Västerås 16.3
1.58 Rosanna Cianelli 99 Hammarby Växjö 19.1
1.58 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Halmstad 2.3
1.57 Maya Persson 00 Enköping Västerås 26.1
1.56 Fanny Jansson 99 Hammarby Växjö 19.1
1.55 Kajsa Götbo 99 Stora Skedvi Falun 16.2
1.55 Rosa Vallgårda 99 Luleå Haparanda 17.3
1.55 Hanna Rynler 99 Västerås Sätra 9.12
1.54 Julia Johansson Elvin 99 Motala Motala 10.2
1.54 Alva Lindberg 99 Trollhättans FIK Växjö 16.3
1.54 Axelina Johansson 00 Hovslätt Växjö 16.3
1.54 Sanna Pettersson 99 Östersund Ås 16.3

Stav

3.40 Frida Bergvall 99 Växjö Göteborg/N 18.1
3.15 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Malmö 27.1
3.03 Ebba Blomstrand 00 Åsbro Örebro 23.3
2.83 Ebba Carlsson 99 Hinden Växjö 17.3
2.73 Mea Natvig 99 Växjö Växjö 17.3
2.73 Ida Thunberg 99 Stål Örebro 23.3
2.66 Hanna Bielke 99 Täby Sätra 10.2
2.63 Hanna Viklund 99 Umedalen Ås 10.2
2.63 Matilda Ekenberg 00 Sävedalen Växjö 17.3
2.60 Maja Lundmark 99 Hammarby Sätra 16.2
2.60 Erika Alkstrand 99 Ymer Göteborg 3.2
2.53 Eir Persson 00 Eslöv Växjö 17.3
2.53 Linnea Bodin 00 Örebro Örebro 23.3
2.51 Amanda Backlund 99 Orient Uddevalla 20.4
2.51 Isabella Engström 99 Hammarby Huddinge 23.3
2.35 Filippa Ferm 00 Malmö Malmö 27.1
2.33 Evelina Backeström 99 Umedalen Ås 10.2
2.33 Saga Backeström 99 Umedalen Ås 10.2
2.33 Axelina Johansson 00 Hovslätt Växjö 17.3
2.33 Linda Deltin 00 Wärnamo Växjö 17.3
2.33 Stella Johannsen 00 Malmö Växjö 17.3
2.33 Thilda Lim 99 Växjö Växjö 17.3
2.33 Tilda Nilsson 99 Växjö Växjö 17.3

Längd

5.41 Fanny Runheim 99 Örebro Västerås 16.3
5.36 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Växjö 16.3
5.30 Ida Thunberg 99 Stål Sätra 2.2
5.18 Alva Murtoniemi Gräbel 99 Örgryte Göteborg 23.2
5.17 Carolina Eriksson 99 Huddinge Sätra 2.2
5.16 Julia Olander 99 KA2 Karlskrona 3.2
5.13 Josefine Lundvall 99 Täby Sätra 17.2
5.07 Madelen Bergman 99 Falkenberg Borås 12.1
5.04 Lizzie Hager 99 Lerum Göteborg 23.2
5.04 Judith Sjöman 99 Katrineholm Karlstad 26.1
5.01 Emma Skotte 99 Norrköping Norrköping 27.1
5.01 Madeleine Söderlund 99 Lerum Norrköping 27.1
4.98 Jennifer Karlsson 99 Österhaninge Sätra 17.2
4.95 Ella Moberg 99 Västerås Västerås 27.1
4.94 Alice Dahlemar 99 Mölndal Växjö 20.1
4.93 Johanna Andersson 99 Lerum Göteborg 9.12
4.90 Lisa Lorenz 99 Djurmo-Sifferbo Falun 26.1
4.89 Alva Lindberg 99 Trollhättans FIK Borås 13.1
4.88 Vilma Snygg 99 Ymer Göteborg 25.11
4.85 Frida Bergvall 99 Växjö Göteborg 23.2

Tresteg

11.32 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Växjö 17.3
11.10 Fatima Koné 99 Ullevi Göteborg 23.2
11.05 Alva Murtoniemi Gräbel 99 Örgryte Göteborg 24.2
11.04 Lizzie Hager 99 Lerum Växjö 17.3
10.99 Frida Bergvall 99 Växjö Växjö 19.1
10.93 Fanny Runheim 99 Örebro Västerås 17.3
10.60 Judith Sjöman 99 Katrineholm Eskilstuna 9.2
10.41 Melina Holse 99 Linköping Växjö 17.3
10.29 Klara Ekelund 99 KA2 Karlskrona 13.1
10.19 Lisa Strandberg 99 KA2 Växjö 17.3
10.18 Celina Reichardt 99 Spårvägen Västerås 17.3
10.14 Ella Moberg 99 Västerås Västerås 17.3
10.10 Emma Erlandsson 99 Malmö Växjö 17.3
10.03 Nora Hedin 99 Halmstad Växjö 17.3
9.92 Alice Dahlemar 99 Mölndal Göteborg 24.2
9.90 Ebba Gällhagen 99 Tureberg Västerås 17.3
9.89 Mika Söderström 99 Vallentuna Sätra 16.2
9.88 Tilda Oldberg 99 Sävedalen Göteborg 8.12
9.87 Amanda Lindblom 99 Hinden Växjö 19.1
9.86 Tünde Bálint Palmgren 99 Udd Karlskrona 13.1

Kula/3.0

12.78 Ida Stenbäck 99 Bore Västerås 17.3
11.97 Frida Bergvall 99 Växjö Göteborg 9.12
11.86 Ida Olsson 99 Hagen Växjö 16.3
11.52 Louise Svensson 99 Eskilstuna Eskilstuna 29.3
11.15 Johanna Edvall 00 Skade Bollnäs 19.2
10.89 Hanna Borgemyr 99 Trollhättans FIK Växjö 16.3
10.78 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Göteborg 25.11
10.64 Rosanna Cianelli 99 Hammarby Västerås 17.3
10.63 Hanna Wahlström 99 Åsbro Örebro 24.3
10.58 Cajsa Jönsson 99 Öresund Malmö 27.1
10.57 Ida Thunberg 99 Stål Falun 16.2
10.57 Alma Folke 99 Tranås Växjö 16.3
10.53 My Aggefors 99 Tumba Västerås 17.3
10.49 Julia Axtelius 00 Enköping Västerås 27.1
10.47 Hanna Bielke 99 Täby Sätra 17.2
10.30 Linnéa Bertlin 99 Hanviken Sätra 17.2
10.29 Ida Jansson-Andersson 99 Håfreström Göteborg 9.12
10.29 Hanna Grönwall 99 Öresund Malmö 9.2
10.27 Wilma Eriksson 99 Ymer Borås 13.1
10.17 Cani Mahmoud 99 Marieby Ås 16.3

Vikt/7.26

12.18 Johanna Edwall 00 Skade Bollnäs 19.2
11.39 Emelie Gerdsdorff 99 Sundsvall Bollnäs 19.1

Femkamp/F15-17

3.159 Frida Bergvall 99 Växjö Växjö 24.3
3.080 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Växjö 24.3
2.963 Ida Thunberg 99 Stål Falun 13.1
2.685 Moa Seger 99 Glanshammar Örebro 2.2

>