Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 18 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F15 inne 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 9 MAJ, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2012/2013.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1994-1995, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.80 Lisa Warfvinge 98 Varberg Malmö 9.3
7.86 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Malmö 9.3
7.88 Fanny Ernestam 98 Örebro Malmö 9.3
7.93 Sofia Lindh 98 Upsala Malmö 9.3
7.94 Vanja Blomberg 98 Klippan Malmö 9.3
7.97 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 24.11
7.98 Efe Agbonkhese 98 Hammarby Malmö 9.3
8.00 Moa Mattisson 98 Helsingborg Malmö 9.2
8.00 Mathilda Eriksson 98 Tumba Malmö 9.3
8.02 Hedda Ringman 98 Norrköping Örebro 23.3
8.03 Maja Almgren 98 Gotland Malmö 9.3
8.08 Ida Nilsson 98 Hovslätt Växjö 19.1
8.13 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 24.11
8.15 Alexandra Larsson 98 IF Göta Göteborg 9.12
8.16 Rebecka Svedberg 98 Linköping Växjö 19.1
8.16 Isa Andersson 98 Helsingborg Göteborg 9.12
8.17 Amanda Holmberg 98 Lidköping Örebro 17.11
8.18 Pernilla Hansson 98 Hammarby Malmö 9.3
8.19 Moa Nykvist 98 Gefle Bollnäs 19.2
8.19 Isabelle Joelsson 98 Växjö Karlskrona 3.2
8.19 Tove Olsson 98 Tumba Malmö 9.3

200m

25.89 Minna Svärd 98 IF Göta Göteborg 2.2
25.94 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 25.11
26.01 Moa Mattisson 98 Helsingborg Göteborg 24.2
26.14 Rebecka Svedberg 98 Linköping Växjö 20.1
26.18 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg 2.2
26.23 Tove Olsson 98 Tumba Malmö 10.3
26.33 Fanny Ernestam 98 Örebro Örebro 12.1
26.61 Isa Andersson 98 Helsingborg Göteborg 8.12
26.68 Vanja Blomberg 98 Klippan Malmö 9.3
26.69 Marina Janhunen 98 Hammarby Växjö 20.1
26.70 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 12.1
26.72 Mathilda Eriksson 98 Tumba Huddinge 26.2
26.80 Hanna Aabakken 98 Västerås Västerås 3.2
26.83 Jenny Lestander 98 Linköping Linköping 17.3
26.91 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 24.2
26.93 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Växjö 20.1
26.96 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 10.2
26.96 Hedda Ringman 98 Norrköping Malmö 10.3
26.98 Amanda Holmberg 98 Lidköping Malmö 26.1
27.00 Lisa Warfvinge 98 Varberg Malmö 10.3

1000m

2:58.54 Cornelia Karlsson 98 Sävedalen Malmö 10.3
3:01.03 Isabelle Haugen 98 Hellas Malmö 10.3
3:02.81 Linnea Broström 98 Linköping Norrköping 26.1
3:04.21 Kerstin Wadman 98 Göteborgs KIK Malmö 10.3
3:07.08 Moa Carlsson 98 Sävedalen Göteborg 3.2
3:07.31 Frida Andersson 98 Eslöv Malmö 10.3
3:08.98 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 23.2
3:10.11 Marina Janhunen 98 Hammarby Malmö 10.3
3:10.34 Sara Overgaard 98 Kville Malmö 10.3
3:10.44 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Örebro 13.1
3:11.16 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 3.2
3:12.60 Anna Engelin 98 Östersund Malmö 9.3
3:13.77 Sofia Johansson 98 Tranås Växjö 19.1
3:14.5m Lovisa Martinsson 98 IF Göta Karlstad 27.1
3:14.92 Linnea Isaksson 98 Falkenberg Malmö 26.1
3:15.44 Sanna Fasth 98 Akele Linköping 24.11
3:16.03 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Malmö 9.3
3:16.22 Isabelle Melin 98 Kville Göteborg 9.12
3:17.04 Anna Bengtsson 98 Sävedalen Göteborg 9.12
3:17.25 Helena Saarela 98 Trollhättans FIK Borås 13.1

60m häck/76.2

8.76 Amanda Holmberg 98 Lidköping Malmö 10.3
8.82 Mathilda Eriksson 98 Tumba Malmö 10.3
8.93 Sofia Lindh 98 Upsala Örebro 12.1
8.99 Moa Mattisson 98 Helsingborg Göteborg 24.2
9.01 Tove Olsson 98 Tumba Malmö 10.3
9.10 Minna Svärd 98 IF Göta Göteborg 2.2
9.23 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 8.12
9.25 Alexandra Larsson 98 IF Göta Karlstad 26.1
9.28 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 10.2
9.28 Emelie Hammarström 98 Falun Malmö 10.3
9.29 Ylva Jakobsson 98 Hammarby Sätra 10.2
9.29 Helena Kolte 98 Täby Malmö 10.3
9.31 Julia Söderberg 98 Sundsvall Bollnäs 19.2
9.35 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Göteborg 8.12
9.36 Ellen Eklund 98 Piteå Haparanda 17.3
9.36 Amanda Lindblom 98 Råby-Rekarne Eskilstuna 2.2
9.36 Moa Nykvist 98 Gefle Växjö 8.2
9.39 Josefine Berg 98 Högbo GIF Bollnäs 19.2
9.39 Sandra Ottosson 98 Falkenberg Göteborg 2.2
9.39 Isa Andersson 98 Helsingborg Göteborg 8.12

Höjd

1.71 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 8.12
1.70 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 17.3
1.67 Elin Johansson 98 Kristinehamn Växjö 8.2
1.65 Louise Estberg 98 Malmö Göteborg 2.2
1.65 Bianca Salming 98 Täby Sätra 9.12
1.63 Matilda Syversen 98 Orient Göteborg 24.2
1.63 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Helsingborg 6.4
1.61 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 6.1
1.60 Mathilda Eriksson 98 Tumba Huddinge 20.1
1.60 Sandra Ottosson 98 Falkenberg Göteborg 24.2
1.60 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Göteborg 8.12
1.60 Marion Sackey Mensah 98 Huddinge Malmö 9.3
1.59 Linnea Berg 98 Lund Vellinge 2.2
1.58 Alexandra Larsson 98 IF Göta Göteborg 8.12
1.58 Helena Kolte 98 Täby Växjö 8.2
1.57 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 12.1
1.57 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Eskilstuna 24.11
1.56 Moa Nykvist 98 Gefle Sätra 26.1
1.56 Pernilla Hansson 98 Hammarby Västerås 27.1
1.56 Miranda Sundberg 98 Ymer Göteborg 3.2
1.56 Vilma Styrman 98 Haparanda SKT Ås 9.2

Stav

3.91 Elienor Werner 98 Hässelby Malmö 10.3
3.40 Minna Svärd 98 IF Göta Göteborg/N 18.1
3.29 Elin Domberg 98 Örebro Malmö 10.3
3.19 Josefin Herstedt 98 Hammarby Malmö 10.3
3.08 Simona Semenas 98 Öresund Malmö 10.3
3.02 Emma Kuutti 98 Örgryte Malmö 10.3
2.93 Linnea Palmerstedt 98 Hammarby Västerås 27.1
2.82 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Sätra 17.2
2.78 Emelie Hammarström 98 Falun Falun 11.2
2.75 Jessica Sarhede 98 Öresund Malmö 27.1
2.74 Matilda Sjöholm 98 Hammarby Malmö 10.3
2.74 Hanna Kapell 98 Hammarby Västerås 13.4
2.73 Ella Strömfelt 98 Hammarby Västerås 27.1
2.70 Rebecca Pettersson 98 Ullevi Göteborg/N 18.1
2.63 Vilma Styrman 98 Haparanda SKT Ås 10.2
2.63 Helena Kolte 98 Täby Sätra 2.2
2.62 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo Malmö 10.3
2.53 Mathilda Eriksson 98 Tumba Huddinge 26.2
2.50 Linnea Romeling 98 Lerum Göteborg/N 18.1
2.50 Alexia Lillhav 98 Växjö Göteborg 9.12

Längd

5.67 Kaiza Karlén 98 Arvika Malmö 10.3
5.64 Alexandra Larsson 98 IF Göta Örebro 12.1
5.63 Fanny Ernestam 98 Örebro Göteborg 9.12
5.61 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 25.11
5.59 Mathilda Eriksson 98 Tumba Stockholm/G 21.2
5.47 Efe Agbonkhese 98 Hammarby Växjö 19.1
5.39 Jenny Lestander 98 Linköping Malmö 10.3
5.35 Marion Sackey Mensah 98 Huddinge Sätra 16.2
5.35 Ida Nilsson 98 Hovslätt Malmö 9.3
5.31 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 17.3
5.28 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Malmö 10.3
5.23 Sofia Lindh 98 Upsala Huddinge 19.1
5.20 Sophia Hofer 98 Trelleborg Malmö 9.3
5.19 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Örebro 2.2
5.17 Elin Johansson 98 Kristinehamn Karlstad 16.2
5.17 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Göteborg 9.12
5.17 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Göteborg 9.12
5.13 Isa Andersson 98 Helsingborg Malmö 9.3
5.12 My Samuelsson 98 Hammarby Sätra 16.2
5.11 Moa Nykvist 98 Gefle Bollnäs 19.2

Tresteg

11.84 Fanny Ernestam 98 Örebro Malmö 9.3
11.32 Efe Agbonkhese 98 Hammarby Sätra 17.2
11.22 Pernilla Hansson 98 Hammarby Malmö 9.3
11.19 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Malmö 9.3
11.03 Sara Sjögren 98 Stenungsund Malmö 9.3
11.00 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 26.1
10.96 Ida Nilsson 98 Hovslätt Malmö 9.3
10.84 Moa Nykvist 98 Gefle Malmö 9.3
10.83 My Samuelsson 98 Hammarby Västerås 13.4
10.81 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Malmö 9.2
10.55 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Örebro 16.3
10.53 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 24.11
10.53 Judith Wagersten 98 Falkenberg Malmö 26.1
10.45 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Göteborg 23.2
10.44 Prescilia Bakuba 98 Ullevi Göteborg 2.2
10.32 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 8.12
10.15 Johanna Birgersson 98 Helsingborg Göteborg 8.12
10.11 Ebba Broman 98 Skellefteå Skellefteå 2.2
10.08 Levina Ahlgren 98 Upsala Örebro 13.1
10.03 Louise Estberg 98 Malmö Malmö 9.2

Kula/3.0

14.27 Amanda Malmehed 98 Linköping Linköping 17.3
13.06 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 12.1
13.00 Bianca Salming 98 Täby Malmö 10.3
12.95 Anna Karlsson 98 Motala Motala 27.12
12.49 Sofia Troell 98 Klippan Växjö/Ti 17.3
12.31 Mathilda Eriksson 98 Tumba Växjö 8.2
12.27 Jessica Mattsson 98 Tierp Eskilstuna 29.3
11.96 Maja Gustavsson 98 Västerås Eskilstuna 29.3
11.80 Ebba Gustavsson 98 Motala Motala 27.12
11.78 Nina Björkman 98 Västerås Västerås 2.2
11.76 Linnea Aronsson 98 Ljungby Malmö 10.3
11.63 Grete Ahlberg 98 Hammarby Sätra 10.2
11.61 Lovisa Linde 98 Täby Malmö 10.3
11.57 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Huddinge 18.1
11.03 Agnes Jansdotter 98 Åhus Malmö 10.3
11.03 Lina Mickelat 98 Udd Karlskrona 3.2
10.93 Helena Kolte 98 Täby Sätra 8.12
10.89 Jennifer Rudberg 98 Ymer Borås 13.1
10.75 Linnéa Carpenter 98 Östersund Ås 9.2
10.71 Rebecca Edberg 98 Westmannia Västerås 27.1

Vikt/7.26

15.00 Grete Ahlberg 98 Hammarby Huddinge 16.4
14.37 Emily Berghäll 98 Hammarby Sätra 17.2
13.82 Nicole Fankl 98 Ullevi Malmö 9.3
12.85 Jessica Mattsson 98 Tierp Malmö 9.3
12.39 Agnes Jansdotter 98 Åhus Malmö 9.3
12.09 Sofia Troell 98 Klippan Malmö 9.3
11.58 Ida Abrahamsson 98 Ymer Malmö 9.3
11.57 Mathilda Eriksson 98 Tumba Huddinge 5.2
11.47 Hanna Larsson 98 Trelleborg Malmö 9.3
10.38 Rebecka Samuelsson 98 Iggesund Bollnäs 5.1

Femkamp/F15-17

3.388 Amanda Holmberg 98 Lidköping Växjö 8.2
3.346 Helena Kolte 98 Täby Växjö 8.2
3.328 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Växjö 8.2
3.327 Sofia Lindh 98 Upsala Växjö 8.2
3.326 Mathilda Eriksson 98 Tumba Växjö 8.2
3.306 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Växjö 8.2
3.284 Lovisa Linde 98 Täby Växjö 8.2
3.259 Bianca Salming 98 Täby Sätra 13.1
3.226 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Växjö 8.2
3.222 Pernilla Hansson 98 Hammarby Växjö 8.2
3.182 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Växjö 8.2
3.153 Moa Nykvist 98 Gefle Växjö 8.2
3.038 Tove Olsson 98 Tumba Växjö 8.2
3.008 Emelie Rantzow 98 Ymer Växjö 8.2
2.946 Elin Johansson 98 Kristinehamn Växjö 8.2
2.941 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Sätra 13.1
2.919 Elin Vertetics 98 Högby Växjö 8.2
2.778 Julia Söderberg 98 Sundsvall Växjö 8.2
2.594 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Växjö 8.2
2.557 Maria Lindeberg 98 Upsala Växjö 8.2

>