Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 inne 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 9 MAJ, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2012/2013.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1994-1995, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.32 Irene Ekelund 97 Kil Stockholm/G 21-2
7.74 Johanna Gustavsson 97 Motala Örebro 13.1
7.81 Clara Bogfors 97 Hallen Bollnäs 19.2
7.82 Malin Andersson 97 Gefle Sätra 9.2
7.87 Sandra Hentschel 97 Hammarby Malmö 10.3
7.88 Louise Liljeblad 97 Mölndal Göteborg 23.2
7.94 Elin Nord 97 Gefle Bollnäs 6.1
7.97 Linnea Agefjäll 97 Linköping Malmö 10.3
7.98 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Växjö 19.1
7.99 Hanna Hoff 97 Växjö Karlskrona 12.1
8.00 Anna Westher 97 Örebro Karlstad 10.2
8.00 Emma Jansson 97 Falun Falun 16.2
8.03 Madeleine Dalberg 97 Piteå Haparanda 16.3
8.03 Lovisa Östervall 97 Tumba Huddinge 19.1
8.03 Binai Ahmad 97 KA2 Malmö 9.2
8.05 Alice Svantesson 97 Sävedalen Göteborg 9.12
8.06 Amanda Sundstedt 97 Västerås Malmö 10.3
8.09 Mikaela Waernulf 97 Västerås Malmö 10.3
8.10 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Malmö 10.3
8.12 Maria Valenzuela 97 Ullevi Malmö 10.3
8.12 Ella Frödin 97 Västerås Eskilstuna 6.1

400m

57.70 Linn Bengtsson 97 Växjö Karlskrona 12.1
57.74 Alice Svanteson 97 Sävedalen Göteborg 24.2
57.97 Lovisa Östervall 97 Tumba Huddinge 26.2
58.82 Louise Åkerlund 97 Tureberg Sätra 9.2
58.93 Kajsa Östman 97 Sundsvall Ås 27.1
59.44 Linnéa Tebelius 97 Lerum Göteborg 8.12
59.82 Louise Ekman 97 Gefle Örebro 12.1
59.87 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Malmö 9.3
59.98 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Malmö 9.3
60.03 Astrid Rosvall 97 Hässelby Sätra 26.1
60.44 Mikaela Waernulf 97 Västerås Västerås 3.2
60.48 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Norrköping 26.1
60.70 Lisa Svensson 97 Linköping Göteborg 24.2
60.72 Emelie Öberg 97 Linköping Sätra 10.2
60.97 Anna Westher 97 Örebro Karlstad 10.2
61.45 Elin Brink 97 Markaryd Malmö 9.3
61.49 Hanna Strömbeck 97 Hammarby Sätra 10.2
61.52 Dellie Carlson 97 Mölndal Göteborg 8.12
61.59 Sharon Lopez 97 Västerås Västerås 27.1
61.83 Ebba Svanteson 97 Sävedalen Göteborg 24.2

1500m

4:30.13 Isabella Andersson 97 Tureberg Stockholm/G 21.2
4:41.50 Astrid Rosvall 97 Hässelby Malmö 10.3
4:41.76 Linn Bengtsson 97 Växjö Malmö 10.3
4:52.80 Hilda Hardell 97 Hässelby Huddinge 20.1
4:54.95 Klara Mellqvist 97 Sävedalen Malmö 10.3
4:56.83 Klara Henriksson 97 Hässelby Malmö 10.3
4:57.28 Emma Gustafsson 97 Hässelby Malmö 10.3
4:57.28 Louise Åkerlund 97 Tureberg Eskilstuna 2.2
4:58.90 Lisa Svensson 97 Linköping Malmö 10.3
4:59.64 Alexandra Brackmann 97 Rigor Malmö 10.3
5:06.07 Anna Nilsson 97 Öresund Malmö 19.1
5:10.43 Moa Ellmarker 97 Orient Malmö 10.3
5:13.16 Maja Sjöblom 97 Upsala Göteborg 23.2
5:14.43 Ella Sjödin 97 IF Göta Karlstad 26.1
5:22.14 Elin Brink 97 Markaryd Karlskrona 15.12
5:23.17 Salina Kifleyesus 97 Hässelby Malmö 10.3
5:23.52 Lovisa Pettersson 97 IF Göta Karlstad 16.2
5:25.92 Hanna Södergren 97 Gnistan Karlskrona 12.1
5:32.80 Helena Hagström 97 Falkenberg Göteborg 3.2
5:34.90 Emelina Schytzer 97 IF Göta Karlstad 26.1

60m häck/76.2

8.63 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Malmö 9.3
8.64 Lovisa Östervall 97 Tumba Malmö 9.3
8.94 Johanna Dyremark 97 Tumba Växjö 10.2
8.94 Linn Bengtsson 97 Växjö Växjö 10.2
9.07 Isabelle Nilsson 97 Piteå Malmö 9.3
9.16 Louise Ekman 97 Gefle Malmö 9.3
9.22 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Örebro 24.3
9.22 Madeleine Dalberg 97 Piteå Malmö 9.3
9.25 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Malmö 9.3
9.34 Linnea Rosman 97 Istrum Örebro 24.3
9.35 Karin Ytterberg 97 Ymer Göteborg 2.2
9.37 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Växjö 10.2
9.39 Kajsa Östman 97 Sundsvall Växjö 10.2
9.40 Therese Bjureby 97 Linköping Eskilstuna 2.2
9.44 Melinda Hedstig 97 Luleå Ås 10.2
9.48 Fanny Sandberg 97 Mölndal Göteborg 2.2
9.48 Hanna Hoff 97 Växjö Växjö 20.12
9.48 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Göteborg 8.12
9.49 Sandra Östby 97 Tumba Malmö 9.3
9.50 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 10.2

Höjd

1.75 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 13.1
1.74 Louise Ekman 97 Gefle Bollnäs 2.2
1.70 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 10.2
1.65 Melinda Hedstig 97 Luleå Luleå 15.12
1.64 Johanna Dyremark 97 Tumba Växjö 10.2
1.64 Sanna Lundqvist 97 Ymer Göteborg 8.12
1.64 Svea Hagrydh 97 Trollhättans FIK Göteborg 8.12
1.62 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Piteå 17.11
1.61 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Karlstad 10.2
1.61 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 10.2
1.61 Amanda Engman 97 Upsala Västerås 3.2
1.60 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Växjö 19.1
1.60 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Göteborg 24.11
1.60 Caroline Skillt 97 Spårvägen Sätra 5.1
1.60 Emilia Stenström 97 Huddinge Sätra 5.1
1.60 Elina Lanndalen 97 Ymer Göteborg 8.12
1.59 Madeleine Dalberg 97 Piteå Piteå 17.11
1.58 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Växjö 10.2
1.58 Kajsa Östman 97 Sundsvall Växjö 10.2
1.57 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Helsingborg 6.4

Stav

3.50 Klara Mattsson 97 Orient Malmö 9.3
3.35 Andrietta Grentzmann 97 Malmö Göteborg/N 18.1
3.32 Ellen Olsson 97 Wärnamo Malmö 9.3
3.22 Lina Larsson 97 Ymer Malmö 9.3
3.11 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Karlstad 26.1
2.94 Beatrice Lantz 97 Växjö Malmö 9.3
2.94 Erica Edström 97 Kristinehamn Malmö 9.3
2.91 Nellie Fransson 97 Lerum Göteborg/N 16.1
2.60 Ellinore Eriksson 97 Lerum Göteborg/N 18.1
2.54 Fanny Eriksson 97 Djurmo-Sifferbo Falun 26.1
2.52 Freya Orban 97 Lund Malmö 9.3
2.51 Lovisa Larsen 97 Luleå Luleå 10.3
2.50 Stina Hufhult 97 Ullevi Göteborg 24.2
2.50 Stina Bäcklin 97 Gefle Bollnäs 6.1
2.30 Sofie From 97 Järvsö Bollnäs 6.1
2.20 Andrea Welin 97 Djurmo-Sifferbo Falun 1.12
2.10 Linnea Näs 97 Djurmo-Sifferbo Falun 1.12

Längd

5.83 Lovisa Östervall 97 Tumba Stockholm/G 21.2
5.67 Irene Ekelund 97 Kil Malmö 10.3
5.61 Louise Liljeblad 97 Mölndal Malmö 10.3
5.59 Hanna Hoff 97 Växjö Karlskrona 12.1
5.55 Hanna Agrell Gustafsson 97 Contact Karlskrona 15.12
5.48 Louise Ekman 97 Gefle Malmö 10.3
5.44 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 27.1
5.40 Madeleine Dalberg 97 Piteå Piteå 26.1
5.38 Matilda Grundström 97 Huddinge Sätra 17.2
5.36 Linn Bengtsson 97 Växjö Karlskrona 12.1
5.32 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Malmö 10.3
5.32 Fanny Sandberg 97 Mölndal Göteborg 3.2
5.30 Malin Olsson 97 Malmö Vellinge 2.2
5.29 Emma Jansson 97 Falun Falun 16.2
5.25 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Malmö 10.3
5.25 Viktoria Kemborn 97 Stenungsund Göteborg 3.2
5.24 Stina Rosenberg 97 Huddinge Sätra 17.2
5.21 Beatrice Lantz 97 Växjö Karlskrona 12.1
5.15 Isabelle Nilsson 97 Piteå Ås 9.2
5.14 Veronica Enblom 97 Hässelby Huddinge 20.1

Tresteg

11.86 Hanna Hoff 97 Växjö Malmö 9.3
11.63 Johanna Dyremark 97 Tumba Malmö 9.3
11.57 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Motala 10.2
11.47 Mikaela Waernulf 97 Västerås Malmö 9.3
11.45 Viktoria Kemborn 97 Stenungsund Malmö 9.3
11.25 Beatrice Lantz 97 Växjö Malmö 9.3
10.94 Matilda Grundström 97 Huddinge Huddinge 19.1
10.89 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Malmö 9.3
10.85 Sara Ezra 97 Arvika Göteborg 8.12
10.78 Elsa Herlitz 97 Upsala Malmö 9.3
10.75 Kristin Olofsson Hoffman 97 Lerum Göteborg 8.12
10.74 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Göteborg 8.12
10.35 Alva Wästerby 97 Skellefteå Skellefteå 27.2
10.33 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Malmö 9.3
10.27 Agnes Fredriksen 97 Hovslätt Malmö 9.3
10.17 Linnea Agefjäll 97 Linköping Motala 10.2
10.05 Madeleine Dalberg 97 Piteå Haparanda 17.3

Kula/3.0

15.97 Agnes Larsson 97 IF Göta Göteborg 3.2
13.45 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Malmö 10.3
12.93 Emma Harrysson 97 Brattås Malmö 10.3
12.90 Beatrice Lantz 97 Växjö Malmö 10.3
12.75 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Malmö 10.3
12.67 Ebba Olsson 97 Brattås Uddevalla 1.12
12.45 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Malmö 10.3
12.42 Amanda Engbe 97 Öresund Malmö 26.1
12.01 Emilia Stenström 97 Huddinge Malmö 10.3
11.99 Karin Ytterberg 97 Ymer Malmö 26.1
11.87 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 16.2
11.80 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Örebro 13.1
11.64 Klara Pettersson 97 Västerås Västerås 2.2
11.53 Matilda Lindberg 97 Huddinge Sätra 9.2
11.53 Melinda Hedstig 97 Luleå Ås 9.2
11.47 Linn Forssell 97 Motala Motala 10.2
11.37 Sandra Skogström 97 Hässelby Norrköping 6.1
11.35 Emma Thor 97 Märsta Eskilstuna 2.2
11.04 Charlott Danko 97 Hanviken Sätra 16.2
10.93 Frida Drakes 97 Säter Växjö 10.2

Vikt/9.08

14.51 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Malmö 9.3
13.92 Linn Forssell 97 Motala Malmö 9.3
13.28 Lina Hallberger 97 Ymer Malmö 9.3
12.59 Mathilda Björklund 97 Bålsta Västerås 27.1
12.40 Ebba Olsson 97 Brattås Malmö 9.3
12.40 Emma Thor 97 Märsta Malmö 9.3
11.37 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Malmö 9.3
11.33 Linnea Larsson Huusko 97 Väsby Sätra 17.2
11.28 Amanda Landegren 97 Växjö Malmö 9.3
10.39 Fanny Leanderson 97 Ullevi Göteborg 3.2

Femkamp/F15-17

3.957 Lovisa Östervall 97 Tumba Växjö 10.2
3.728 Johanna Dyremark 97 Tumba Växjö 10.2
3.629 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Växjö 10.2
3.619 Linn Bengtsson 97 Växjö Växjö 10.2
3.500 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 10.2
3.475 Louise Ekman 97 Gefle Växjö 10.2
3.415 Kajsa Östman 97 Sundsvall Växjö 10.2
3.353 Hanna Hoff 97 Växjö Växjö 10.2
3.349 Melinda Hedstig 97 Luleå Piteå 26.1
3.322 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Växjö 10.2
3.217 Linnea Rosman 97 Istrum Västerås 6.1
3.164 Karin Ytterberg 97 Ymer Växjö 10.2
3.047 Emilia Stenström 97 Huddinge Växjö 10.2
3.032 Madeleine Dalberg 97 Piteå Piteå 26.1
2.946 Frida Drakes 97 Säter Växjö 10.2
2.761 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Växjö 10.2
2.644 Emma Jansson 97 Falun Falun 13.1

>