Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 inne 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 24 MAR, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2012/2013.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1994-1995, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.54 Elise Malmberg 95 Hässleholm Uddevalla 23.2
7.66 Sandra Törnros 95 Gefle Norrköping 26.1
7.69 Karolina Nikamo 95 Upsala Uddevalla 23.2
7.73 Josefin Palm 94 Gefle Uddevalla 23.2
7.73 Emmy Ahlqvist 95 Malmö Malmö 9.2
7.74 Fanny Lindström 94 Malmö Malmö 26.1
7.75 Sara Söderberg 94 Norrköping Uddevalla 23.2
7.78 Farydah Inoussa 94 Hässelby Sätra 26.1
7.79 Josefine Nilsson 94 Kalmar Karlskrona 3.2
7.80 Susanne Schüssler 95 IF Göta Göteborg 2.2
7.81 Fanny Panboon 95 Skellefteå Uddevalla 23.2
7.84 Rebecca Larsson 94 Hässelby Uddevalla 23.2
7.88 Malin Citess 95 Växjö Malmö 26.1
7.93 Julia Hässel 94 Tureberg Eskilstuna 2.2
7.93 Amanda Odesjö 94 Alingsås Göteborg 2.2
7.93 Klara Helander 95 Upsala Västerås 2.2
7.95 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Malmö 26.1
8.00 Hanna Arvidsson 94 Istrum Örebro 23.3
8.01 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Göteborg 2.2
8.02 Elin Lindell 95 Hammarby Uddevalla 23.2
8.02 Michelle Tyborn 95 Alingsås Malmö 26.1

400m

56.31 Elin Tornhed 95 Växjö Norrköping 16.2
56.41 Elise Malmberg 95 Hässleholm Karlskrona 12.1
56.69 Klara Helander 95 Upsala Uddevalla 24.2
57.85 Hanna Hermanson 95 Kil Växjö 19.1
57.88 Stina M Jansson 94 Gefle Uddevalla 24.2
58.56 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Uddevalla 24.2
58.79 Felicia Hellberg 95 Sundbyberg Sätra 26.1
59.48 Elsa Skagersten 94 Varberg Växjö 19.1
59.72 Josephine Risberg Thoor 95 Lund Malmö 10.2
60.01 Josefin la Fleur 94 Ystad Växjö 19.1
60.29 Elin Eriksson 95 Falun Uddevalla 23.2
60.38 Rakel Rosshagen 95 Täby Sätra 3.2
60.41 Linnea Ivarsson 94 Lerum Uddevalla 23.2
60.83 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Göteborg 2.2
60.93 Jessica Edlund 95 Umedalen Umeå 24.1
61.28 Evelina Landstedt 95 Falun Uddevalla 23.2
61.38 Minda Langmoen 95 Ullevi Malmö 26.1
61.46 Emma Forss 94 Hammarby Sätra 9.2
62.17 Frida Wallström 95 IFK Umeå Umeå 17.12
62.21 Eveliina Hiltunen 95 Ullevi Göteborg 8.12

1500m

4:28.34 Sarah Lahti 95 Hässelby Uddevalla 24.2
4:29.64 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Uddevalla 24.2
4:30.99 Agnes Sjöström 94 Westmannia Norrköping 17.2
4:43.10 Josefine Malmborg 94 Habo Uddevalla 24.2
4:48.37 Lisa Bergdahl 95 Glanshammar Uddevalla 24.2
4:48.78 Amanda Trense 95 Östersund Uddevalla 24.2
4:53.38 Ellen Narfgren 94 Hammarby Uddevalla 24.2
4:58.32 Emma Fogelqvist 95 Spårvägen Uddevalla 24.2
4:58.67 Alice Kristiansen 94 Tanum Uddevalla 24.2
5:01.02 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Göteborg 9.12
5:10.24 Sophia Geirup 94 Ullevi Malmö 26.1
5:10.94 Emelie Svensson 95 Mora Huddinge 20.1
5:18.07 Emma Löfqvist 95 Akele Linköping 8.2
5:27.28 Hanna Fredriksson 94 Hinden Karlskrona 15.12
5:36.23 Anna Dalklint 95 Kalmar Karlskrona 15.12

60m häck/84.0

8.36 Sofia Linde 95 Täby Göteborg/Sc 1.3
8.51 Elise Malmberg 95 Hässleholm Uddevalla 24.2
8.60 Sofia Mossberg 95 Falun Uddevalla 24.2
8.73 Farydah Inoussa 94 Hässelby Norrköping 17.2
8.73 Frida Johansson 95 IF Göta Karlstad 26.1
8.76 Sofia Johnsson 94 Hässelby Norrköping 17.2
8.79 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Göteborg 2.2
8.89 Malin Skogström 95 Hässelby Uddevalla 24.2
8.96 Fanny Lindström 94 Malmö Vellinge 2.2
9.13 Agnes Johansson 95 Trollhättans FIK Göteborg 8.12
9.15 Elin Tornhed 95 Växjö Växjö 10.2
9.16 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Uddevalla 24.2
9.19 Rakel Rosshagen 95 Täby Uddevalla 24.2
9.23 Hanna Hultemark 95 Växjö Malmö 27.1
9.24 Sara Skogman 95 Örgryte Växjö 10.2
9.24 Elin Lindeblad 95 Kalmar Karlskrona 3.2
9.24 Alice Andréasson 94 Upsala Västerås 3.2
9.26 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Piteå 26.1
9.31 Josefine Sandelius 94 Hammarby Sätra 10.2
9.31 Fanny Anonsen 95 Gefle Bollnäs 6.1

Höjd

1.86 Lisa Engman 94 Kil Norrköping 17.2
1.84 Molly Bergvall 95 Växjö Örebro 13.1
1.78 Sofia Linde 95 Täby Göteborg/Sc 1.3
1.78 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Karlstad 26.1
1.77 Elin Tornhed 95 Växjö Malmö 26.1
1.73 Malin Skogström 95 Hässelby Växjö 10.2
1.71 Louise Österberg 95 Söderhamn Uddevalla 24.2
1.70 Elise Malmberg 95 Hässleholm Växjö 10.2
1.70 Sara Skogman 95 Örgryte Borås 13.1
1.65 Emma Schack 95 Åhus Kristianstad 13.1
1.65 Ellen Steneryd 94 Falkenberg Göteborg 2.2
1.64 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Växjö 10.2
1.64 Eva-Mari Vikström 95 Haparanda SKT Haparanda 16.3
1.63 Linda Skantze 95 Lidingö Uddevalla 24.2
1.61 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Västerås 2.2
1.61 Klara Helander 95 Upsala Västerås 27.1
1.58 Frida Johansson 95 IF Göta Växjö 10.2
1.58 Marie Fransson 95 Falköpings AIK Borås 13.1
1.57 Felicia Engman 95 Upsala Uddevalla 24.2
1.55 Elin Lindeblad 95 Kalmar Karlskrona 12.1

Stav

4.13 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Uddevalla 23.2
3.70 Denise Eriksson 95 Gefle Bollnäs 2.2
3.70 Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö Malmö 9.2
3.27 Moa Bylund 94 Huddinge Uddevalla 23.2
3.20 Nellie Becke 95 Malmö Göteborg/N 18.1
3.20 Alexandra Bartee 95 Gefle Gävle 29.12
3.16 Louise Gabrielsson 95 Huddinge Sätra 10.2
3.15 Malin Gillman 94 Stocksäter Örebro 12.1
2.97 Madeleine Rossi 95 Hammarby Uddevalla 23.2
2.91 Frida Andersson 95 Hovslätt Göteborg/N 16.1
2.56 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Haparanda 17.3
2.16 Eva-Mari Vikström 95 Haparanda SKT Haparanda 17.3

Längd

6.25 Lynn Johnson 94 Ullevi Norrköping 17.2
6.15 Elise Malmberg 95 Hässleholm Uddevalla 23.2
6.12 Sofia Linde 95 Täby Göteborg/Sc 1.3
5.93 Sandra Törnros 95 Gefle Huddinge 18.1
5.73 Sara Söderberg 94 Norrköping Sätra 8.2
5.72 Jonna Kowalski 94 Tjalve Uddevalla 23.2
5.72 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Uddevalla 23.2
5.66 Fanny Anonsen 95 Gefle Sätra 8.2
5.62 Farydah Inoussa 94 Hässelby Sätra 27.1
5.59 Malin Citess 95 Växjö Örebro 12.1
5.56 Elin Tornhed 95 Växjö Växjö 10.2
5.56 Aina Griksaite 94 Spårvägen Uddevalla 23.2
5.54 Sara Skogman 95 Örgryte Göteborg/Sc 28.2
5.50 Frida Johansson 95 IF Göta Växjö 10.2
5.48 Klara Helander 95 Upsala Växjö 10.2
5.44 Eva-Marie Vikström 95 Haparanda SKT Uddevalla 23.2
5.39 Ellinor Bill 95 Hammarby Sätra 8.2
5.38 Sofia Johnsson 94 Hässelby Uddevalla 23.2
5.34 Alina Lindqvist 95 Väsby Uddevalla 23.2
5.31 Rebecca Abrahamsson 94 Gnistan Malmö 27.1

Tresteg

12.69 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Norrköping 16.2
12.18 Malin Citess 95 Växjö Malmö 26.1
12.14 Fanny Anonsen 95 Gefle Uddevalla 24.2
12.10 Sofia Nilsson 95 Gefle Bollnäs 6.1
12.03 Sara Skogman 95 Örgryte Norrköping 16.2
11.73 Ellinor Bill 95 Hammarby Stockholm/G 21.2
11.67 Sandra Törnros 95 Gefle Uddevalla 24.2
11.61 Elise Malmberg 95 Hässleholm Växjö 20.1
11.59 Klara Helander 95 Upsala Västerås 3.2
11.41 Eva-Marie Vikström 95 Haparanda SKT Uddevalla 24.2
11.39 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Falköping 26.1
11.18 Malin Skogström 95 Hässelby Örebro 13.1
10.83 Johanna Konseléus 95 Ullevi Göteborg 10.2
10.71 Hannah Svensson 95 Huddinge Sätra 3.2
10.44 Sarah Larsson 95 IF Göta Karlstad 26.1
10.42 Johanna Pettersson 94 Örebro Örebro 13.1
10.32 Moa Karlin Josefsson 94 Ullevi Göteborg 10.2

Kula/4.0

15.32 Fanny Roos 95 Ljungby Köbenhavn, DEN 13.2
14.14 Sofia Linde 95 Täby Göteborg/Sc 1.3
13.67 Lina Bengtson 94 Öresund Norrköping 16.2
13.24 Lisa Carlsson 94 Falun Uddevalla 24.2
12.68 Emma Ljungberg 94 Nyköping Uddevalla 24.2
12.58 Erica Lantz 94 Växjö Karlskrona 13.1
12.14 Maria Nilsson 95 Orient Växjö 20.1
11.82 Fanny Öhrn Selahn 95 Sundbyberg Sätra 27.1
11.70 Frida Johansson 95 IF Göta Karlstad 26.1
11.33 Elise Malmberg 95 Hässleholm Växjö 20.1
11.22 Hanna Orre 95 Säter Falun 26.1
11.19 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Sätra 27.1
11.14 Marinda Petersson 95 Hässleholm Malmö 10.2
11.09 Sofi Flinck 95 Västerås Västerås 27.1
11.03 Linnea Jönsson 95 Upsala Västerås 27.1
11.02 Malin Skogström 95 Hässelby Växjö 10.2
10.69 Julia Gustafsson 94 Örebro Västerås 27.1
10.62 Jennier Hemström 95 Märsta Umeå 16.3
10.22 Mia Border 94 Hanviken Sätra 9.2
10.09 Rakel Rosshagen 95 Täby Växjö 10.2

Vikt/9.08

17.86 Alessandra Wall 95 Ullevi Uddevalla 23.2
16.52 Marinda Petersson 95 Hässleholm Norrköping 15.2
16.29 Linnea Jönsson 95 Upsala Norrköping 15.2
14.72 Fanny Roos 95 Ljungby Uddevalla 23.2
13.71 Emma Ljungberg 94 Nyköping Uddevalla 23.2
12.81 Maria Nilsson 95 Orient Göteborg 2.2
11.71 Clara Westin 94 Lidingö Uddevalla 23.2
11.41 Fanny Öhrn Selahn 95 Sundbyberg Uddevalla 23.2

Femkamp/K

4.531 Sofia Linde 95 Täby Göteborg/Sc 1.3
4.151 Elise Malmberg 95 Hässleholm Växjö 10.2
3.831 Elin Tornhed 95 Växjö Växjö 10.2
3.702 Malin Skogström 95 Hässelby Växjö 10.2
3.603 Frida Johansson 95 IF Göta Växjö 10.2
3.560 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Växjö 10.2
3.390 Sofia Johnsson 94 Hässelby Växjö 10.2
3.361 Sara Skogman 95 Örgryte Växjö 10.2
3.348 Klara Helander 95 Upsala Växjö 10.2
3.330 Rakel Rosshagen 95 Täby Växjö 10.2
3.125 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Växjö 10.2
3.011 Erica Lantz 94 Växjö Växjö 10.2
2.950 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Piteå 26.1

>