Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA F14 INNE 2002

Årsbästa F14 2002

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 16 APR, 2002
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bengt Holmberg (pojkar) och Owe Fröberg (kvinnor och flickor) och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2001/2002.

OBS: För att tas med i statistiken krävs att resultaten är bekräftade av officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:
* genom att skicka komplett resultatlistefil per e-post till SFIF Statistik!
* genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88
* genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

60m

7.99 Lisa Nilsson 88 Tureberg Eskilstuna 19.1
8.02 Linda Gustavsson 88 Mölndal Malmö 16.3
8.06 Emilia Rundqvist 88 Kalmar Malmö 26.1
8.06 Victoria Waldemarsson 88 Klippan Malmö 2.2
8.09 Malin Olsson 88 Kil Karlstad 17.2
8.09 Matilda Häggström 88 Ulricehamn Malmö 16.3
8.10 Dima Yassin 89 Växjö Malmö 16.3
8.13 Victoria Bülow 88 Falun Falun 19.1
8.15 Emilie Andersson 89 Kungsängen Sätra 17.2
8.15 Sofia Stensiö 88 Kungsängen Sätra 17.2
8.17 Angelica Roos 89 Rigor Malmö 16.3
8.17 Ida Söderfjord 88 Linköping Malmö 16.3
8.18 Julia Skugge 88 Glanshammar Örebro 10.2
8.19 Linnea Collin 89 Helsingborg Malmö 16.3
8.20 Linn Gustavsson 88 IF Göta Eskilstuna 23.3
8.21 Kristin Sörman 88 Wedevåg Örebro 10.2
8.21 Sanna Ekedahl 88 Österhaninge Handen 27.1
8.22 Rebecka Jönsson 88 Klippan Malmö 12.1
8.24 Lise Hellqvist 88 Österhaninge Sätra 28.11
8.24 Camilla Eriksson 88 Västerås Eskilstuna 23.3
8.24 Louisa Brandt 88 Danderyds SK Eskilstuna 16.3

200m

26.34 Malin Olsson 88 Kil Karlstad 27.1
26.53 Sofia Stensiö 88 Kungsängen Sätra 16.2
26.64 Lisa Nilsson 88 Tureberg Sätra 5.1
26.65 Matilda Häggström 88 Ulricehamn Göteborg 2.3
26.68 Linnea Collin 89 Helsingborg Malmö 17.3
26.75 Camilla Eriksson 88 Västerås Västerås 27.1
26.95 Anna Berg 88 Täby Sätra 10.2
26.95 Emilia Rundqvist 88 Kalmar Malmö 17.3
26.98 Anna Strand 88 Finish Malmö 17.3
27.07 Dima Yassin 89 Växjö Malmö 17.3
27.13 Sophie Ingvarsson 89 Danderyds SK Sätra 16.2
27.14 Sanna Jansson 89 Örebro Örebro 8.12
27.20 Maria Gustafsson 88 Gillberga-Lista Eskilstuna 29.3
27.27 Linda Gustavsson 88 Mölndal Malmö 17.3
27.44 Linda Fransson 89 Umedalen Skellefteå 3.2
27.47 Angelica Roos 89 Rigor Göteborg 3.2
27.49 Linnéa Halvarsson 88 Tureberg Sätra 2.2
27.52 Anna Wemmert 88 Helsingborg Malmö 17.3
27.55 Frida Svensson 88 Växjö Malmö 17.3
27.55 Tove Granström 88 Luleå Haparanda 24.2

1000m

2:59.09 Anna Berg 88 Täby Sätra 10.2
2:59.59 Sandra Nilsson 88 Björnstorp Malmö 17.3
3:05.98 Matilda Häggström 88 Ulricehamn Malmö 17.3
3:07.28 Olivia Bergvall 88 Oskarshamn Malmö 17.3
3:07.59 Sandra Fransson 88 Växjö Göteborg 1.12
3:07.63 Sofia Lilja 88 Kville Göteborg 1.12
3:09.02 Emma Mellgren 88 Wedevåg Eskilstuna 23.3
3:09.91 Malin Bjergestam 88 Kil Karlstad 23.2
3:10.43 Sara Sjöqvist 89 Täby Eskilstuna 23.3
3:12.35 Lova Bergenholz 88 Hälle Malmö 17.3
3:13.00 Therese Sjöström 89 Kvarnsveden Eskilstuna 23.3
3:15.36 Hanna Keiser 89 Järna Eskilstuna 10.2
3:15.86 Linda Johannsen 88 Danderyd Athl Eskilstuna 23.3
3:17.14 Linn Gustafsson 88 Mälarö Sätra 19.1
3:17.37 Olivia Karlesand 88 Färjestaden Göteborg 1.12
3:17.47 Ann-Sofie Gimdalen 88 Täby Sätra 17.2
3:17.63 Elin Elmqvist 88 Lund Malmö 27.1
3:18.03 Isa Andreasson 88 Växjö Växjö 16.3
3:18.31 Maria Söderström 88 Täby Sätra 17.2
3:18.35 Sofie Johansson 88 Malmö Sätra 13.1

60m häck/76.2

8.97 Emilia Rundqvist 88 Kalmar Malmö 27.1
9.09 Ronja Gartsjö 88 Malmö Malmö 2.2
9.16 Malin Olsson 88 Kil Karlstad 3.3
9.18 Erika Persson 88 IF Göta Karlstad 23.2
9.18 Sophie Uveby 88 Österhaninge Falun 17.3
9.21 Lise Hellqvist 88 Österhaninge Göteborg 1.12
9.21 Rebecka Jönsson 88 Klippan Malmö 27.1
9.31 Elise Råman-Delin 88 Upsala Eskilstuna 23.3
9.42 Matilda Häggström 88 Ulricehamn Göteborg 1.12
9.42 Jennifer Lundbäck 88 Haparanda SKT Skellefteå 3.2
9.48 Emelie Haaparanta 88 Täby Falun 17.3
9.56 Sofia Larsson 88 Säffle Eskilstuna 23.3
9.58 Anette Broselid 88 Färjestaden Malmö 17.3
9.59 Emmy Westerdahl 88 Malmö Malmö 17.3
9.63 Elin Martinsson 88 Skade Falun 17.3
9.68 Anna Flodin 88 Ängebo Falun 17.3
9.69 Martina Skrlec 88 Heleneholm Malmö 27.1
9.77 Daphne Miglis 88 Tyresö Sätra 16.2
9.82 Sofia Stensiö 88 Kungsängen Sätra 13.1
9.88 Linn Johansson 88 Hammarby Sätra 13.1

Höjd

1.62 Caroline Gull 88 IF Göta Karlstad 23.2
1.60 Anna Silén 88 Enköping Sätra 8.12
1.60 Johanna Falk 88 Lund Malmö 2.2
1.60 Malin Weinstock 88 IF Göta Eskilstuna 23.3
1.59 Louisa Brandt 88 Danderyds SK Sätra 17.2
1.58 Johanna Hedberg 88 Tingberg Göteborg 15.12
1.58 Johanna Berg 88 Orient Malmö 16.3
1.57 Lise Hellqvist 88 Österhaninge Sätra 10.3
1.56 Sandra Silfver 88 Hässelby Sätra 17.2
1.56 Daphne Miglis 88 Tyresö Handen 26.1
1.55 Jonna Olsson 88 Vittsjö Göteborg 15.12
1.55 Therese Öhman 88 Skellefteå Skellefteå 16.3
1.55 Anna Pärsdotter 89 Täby Sätra 12.1
1.55 Therese Rosén 88 Väsby Falun 17.3
1.55 Anna Flodin 88 Ängebo Bollnäs 12.1
1.54 Diana Gren 88 Fredrikshof Sätra 10.3
1.54 Alexandra Wachtholt 88 Pallas Malmö 12.1
1.54 Angelica Brus 89 Örebro Eskilstuna 6.1
1.54 Maria Ljung 89 Västerås Eskilstuna 23.3
1.53 Elise Råman Delin 88 Upsala Sätra 5.1
1.53 Julia Olsson 88 Tjalve Eskilstuna 10.2
1.53 Simona Geries 89 Skade Falun 17.3
1.53 Kristin Hallberg 89 Östersund Falun 17.3

Stav

2.90 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Malmö 26.1
2.80 Sara Klevell 88 Göteborgs KIK Malmö 17.3
2.80 Alice Dimante 88 Malmö Malmö 17.3
2.75 Emelie Gustavsson 88 Malmö Malmö 2.2
2.61 Emma Cocke 89 Spårvägen Eskilstuna 23.3
2.60 Tora Bjartmarz 88 Malmö Malmö 17.3
2.60 Amanda Frid 88 Trelleborg Malmö 17.3
2.55 Natallie Kogut-Rosberg 89 Malmö Malmö 16.3
2.53 Lise Hellqvist 88 Österhaninge Sätra 16.2
2.52 Sanna Lindberg 88 Spårvägen Sätra 7.4
2.50 Erica Drageryd 89 Örebro Örebro 14.4
2.50 Victoria Waldemarsson 88 Klippan Göteborg 2.3
2.50 Emelie Johansson 88 IF Göta Eskilstuna 23.3
2.50 Linda Wilén 88 Kville Malmö 17.3
2.50 Anna Strand 88 Finish Malmö 17.3
2.43 Nadja Trygg 88 Hammarby Sätra 16.2
2.40 Hanna Påhlsson 89 Malmö Malmö 16.3
2.40 Linn Gustafsson 88 IF Göta Karlstad 19.2
2.31 Emma Mellgren 88 Wedevåg Västerås 20.1
2.30 Josefine Sandberg 88 Växjö Växjö 13.1
2.30 Anneli Eklund 89 Stocksäter Örebro 14.4

Längd

5.29 Emilie Andersson 89 Kungsängen Eskilstuna 23.3
5.28 Camilla Eriksson 88 Västerås Västerås 15.2
5.22 Therese Öhman 88 Skellefteå Skellefteå 3.2
5.19 Malin Olsson 88 Kil Karlstad 23.2
5.09 Ida Söderfjord 88 Linköping Eskilstuna 10.2
5.09 Johanna Falk 88 Lund Dortmund, GER 16.3
5.08 Emelie Haaparanta 88 Täby Sätra 17.2
5.08 Linda Fransson 89 Umedalen Umeå 30.1
5.07 Ronja Gartsjö 88 Malmö Malmö 2.2
5.05 Anna Strand 88 Finish Malmö 17.3
5.02 Lina Cedmer 88 Västerås Eskilstuna 23.3
4.99 Rebecka Jönsson 88 Klippan Malmö 20.1
4.97 Anna Flodin 88 Ängebo Bollnäs 12.1
4.94 Sofia Stensiö 88 Kungsängen Sätra 17.2
4.91 Sophie Uveby 88 Österhaninge Falun 17.3
4.90 Sanna Ekedahl 88 Österhaninge Handen 26.1
4.90 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Göteborg 5.3
4.88 Sarah Nodbrant 88 Hovslätt Göteborg 3.2
4.88 Madeleine Rydin 88 Tingberg Malmö 17.3
4.86 Emelie Johansson 88 IF Göta Karlstad 3.3
4.86 Sandra Pettersson 88 Nordanstig Bollnäs 2.2
skoltävling

Tresteg

10.94 Rebecka Jönsson 88 Klippan Malmö 26.1
10.70 Therese Öhman 88 Skellefteå Skellefteå 16.3
10.68 Daphne Miglis 88 Tyresö Sätra 16.2
10.61 Elise Råman-Delin 88 Upsala Sätra 7.4
10.53 Sofia Stensiö 88 Kungsängen Sätra 16.2
10.48 Camilla Eriksson 88 Västerås Västerås 27.1
10.38 Anna Strand 88 Finish Västerås 20.1
10.36 Desirée Edén 88 Kvarnsveden Karlstad 27.1
10.26 Kristin Sörman 88 Wedevåg Örebro 10.2
10.14 Malin Ebbinge 88 Ullevi Göteborg 3.2
10.13 Linn Rautio 88 Piteå Skellefteå 2.2
10.12 Emelie Haaparanta 88 Täby Sätra 16.2
10.05 Adelina Karlsson 88 Kongahälla Malmö 26.1
10.03 Frida Tortela 88 Huddinge Sätra 16.2
9.96 Therese Rosén 88 Väsby Sätra 16.2
9.92 Frida Svensson 88 Växjö Växjö 13.1
9.89 Sandra Pettersson 88 Nordanstig Bollnäs 13.1
9.76 Elin Nilsson 88 Växjö Växjö 13.1
9.75 Lena Rudin 88 Kalmar Göteborg 2.12
9.75 Sandra Olsson 88 Växjö Göteborg 2.12

Kula/3.0

12.53 Jenny Johansson 88 Västerås Eskilstuna 23.3
12.35 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Malmö 2.2
12.06 Maria Bengtsson 88 Växjö Växjö 13.1
11.89 Medina Tenic 88 Tiwaz Malmö 17.3
10.80 Rialda Saljunovic 88 Tiwaz Eskilstuna 10.2
10.57 Emma Mellgren 88 Wedevåg Örebro 10.2
10.50 Ezmira Nuhanovic 88 Tiwaz Malmö 17.3
10.46 Lena Jensen 88 Heleneholm Malmö 12.1
10.32 Sofia Larsson 88 Säffle Falun 17.3
10.26 Kristin Sörman 88 Wedevåg Eskilstuna 23.3
10.11 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Göteborg 3.2
9.95 Viktoria Klingefors-Hedlund 88 Umedalen Umeå 2.3
9.88 Petra Öberg 89 Nyköping Eskilstuna 23.3
9.69 Martina Skrlec 88 Heleneholm Malmö 2.2
9.68 Louise Ulfstad 88 Tanum Malmö 17.3
9.54 Suzan Geries 88 Skade Falun 17.3
9.53 Kamilla Jönsson 88 Lund Malmö 20.1
9.50 Johanna Hedberg 88 Tingberg Göteborg 27.1
9.46 Jonna Olsson 88 Vittsjö Malmö 2.2
9.46 Sarah Lindberg 89 Bore Karlstad 23.2
skoltävling

>