Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA F17 INNE 2002

Årsbästa F17 2002

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 1 MAJ, 2002
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i sammarbete med Bengt Holmberg (pojkar) och Owe Fröberg (kvinnor och flickor) och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2001/2002.

OBS: För att tas med i statistiken krävs att resultaten är bekräftade av officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:
* genom att skicka komplett resultatlistefil per e-post till SFIF Statistik!
* genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88
* genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

60m

7.67 Emma Björkman 86 IF Göta Drammen, NOR 9.2
7.67 Tove Åkerblom 85 Malmö Malmö 26.1
7.70 Maria Teilman 86 Hammarby Västerås 10.3
7.72 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Västerås 10.3
7.73 Pernilla Tornemark 85 Malmö Malmö 19.1
7.76 Elin Lundqvist 86 IF Göta Västerås 10.3
7.76 Emma Hansson 86 Heleneholm Malmö 12.1
7.77 Evelina Lunner 86 Västerås Västerås 10.3
7.81 Jessica Samuelsson 85 Boo Sätra 16.2
7.83 Johanna Sjöström 86 Västerås Sätra 9.2
7.85 Annika Andersson 85 Trelleborg Malmö 19.1
7.87 Mfon Etim 85 Angered Göteborg 3.3
7.88 Siri Fagerlund 86 Orient Västerås 10.3
7.92 Karolin Holmbom 86 Riviera Västerås 10.3
7.99 Maja Söderholm 85 Östersund Bollnäs 2.2
8.03 Josefina Hallström 86 Gefle Falun 17.3
8.03 Helena Norberg 86 Huddinge Sätra 9.2
8.03 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Eskilstuna 6.1
8.04 Emma Wiberg 86 IFK Umeå Skellefteå 3.2
8.07 Emma Magnusson 85 Växjö Göteborg 2.12
8.07 Ida Gillerfors 85 Gotland Västerås 10.3

400m

56.53 Jenny Holmroos 86 Västerås Västerås 10.3
57.75 Elin Wiik 85 Sommen-Bygden Västerås 10.3
57.93 Hanna Holmer 85 Råby-Rekarne Västerås 10.3
58.36 Pernilla Tornemark 85 Malmö Malmö 2.2
58.85 Sara Strömberg 86 Heleneholm Malmö 2.2
59.30 Maja Söderholm 85 Östersund Bollnäs 2.2
59.51 Sara Trané 85 Göteborgs KIK Västerås 9.3
59.56 Malin Marmbrandt 85 Enköping Västerås 27.1
59.62 Petra Kindlund 85 Falun Bollnäs 2.2
59.67 Ann Johansson 85 Söderhamn Västerås 9.3
60.15 Jenny Olsson 85 Örebro Örebro 26.1
60.19 Elin Andersson 86 Kungsängen Sätra 26.1
60.53 Emelie Brändström 85 Orient Västerås 9.3
60.62 Ann-Sofie Landström 85 Nynäshamn Sätra 13.1
60.62 Emma Wiberg 86 IFK Umeå Umeå 16.1
60.97 Charlotte Fougberg 85 Göteborgs KIK Göteborg 19.1
61.12 Emelie Andrén 85 Ullevi Västerås 9.3
61.17 Isa Hammarling 86 Upsala Västerås 9.3
61.20 Marie Thureson 86 Fredrikshof Sätra 2.2
61.28 Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg Göteborg 3.3

1500m

4:38.95 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Göteborg 3.2
4:42.87 Petra Kindlund 85 Falun Västerås 10.3
4:43.09 Elin Wiik 85 Sommen-Bygden Västerås 10.3
4:43.20 Ellen Söderhult 86 Hammarby Västerås 10.3
4:44.68 Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne Sätra 3.2
4:47.43 Cecilia Holmbom 86 Mölndal Västerås 10.3
4:51.86 Charlotta Ottersten 85 Hälle Göteborg 2.3
4:53.50 Ida Lindström 86 Täby Västerås 9.3
4:55.07 Sara Björnsdottir 85 Tiwaz Västerås 9.3
4:55.69 Maja Lind 86 Umedalen Västerås 9.3
4:56.23 Sofia Bernestål 86 Sävedalen Göteborg 19.1
4:56.48 Magdalena Ottersten 85 Hälle Malmö 26.1
4:58.47 Linnea Helgsten 86 Gottsunda Västerås 9.3
4:58.75 Ida Holmlund 85 Umedalen Västerås 9.3
4:59.68 Hanna Holst 85 Växjö Västerås 9.3
4:59.99 Sofie Barkstedt 86 Oskarshamn Västerås 9.3
5:01.21 Emma Lundgren 85 Malmberget Umeå 6.2
5:03.68 Moa Westman 86 Rånäs Sätra 9.2
5:03.79 Mar-Lee Norberg 85 Rånäs Sätra 16.2
5:06.4m Nina Andersson 85 Helsingborg Helsingborg 6.4

60m häck/76.2

8.61 Emma Hansson 86 Heleneholm Västerås 9.3
8.74 Elin Lundqvist 86 IF Göta Karlstad 17.2
8.76 Johanna Sjöström 86 Västerås Västerås 9.3
8.79 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Västerås 9.3
8.81 Jessica Samuelsson 85 Boo Västerås 9.3
8.83 Sofia Klüft 85 Växjö Västerås 9.3
8.83 Emma Björkman 86 IF Göta Karlstad 17.2
8.88 Josefina Hallström 86 Gefle Sätra 9.2
9.01 Malin Marmbrandt 85 Enköping Falun 17.3
9.03 Camilla Kramar 86 Huddinge Sätra 9.2
9.03 Marie Barenfeld 85 Örebro Västerås 9.3
9.07 Moa Larsson 85 Orient Göteborg 2.3
9.09 Siri Fagerlund 86 Orient Göteborg 3.2
9.10 Linda Aguzey 85 Sundsvall Bollnäs 2.2
9.16 Karin Ahl 86 Ullevi Västerås 9.3
9.24 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Västerås 9.3
9.26 Tove Åkerblom 85 Malmö Malmö 13.1
9.29 Mikaela Westerfalk 86 Huddinge Sätra 17.2
9.31 Emma Magnusson 85 Växjö Göteborg 1.12
9.41 Elisabeth Ottosson 85 Kronan Göteborg 1.12

Höjd

1.67 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Sätra 2.3
1.67 Jenny Gunnarsson 85 Finish Västerås 20.1
1.67 Sofia Klüft 85 Växjö Sätra 2.3
1.67 Frida Brolin 85 Ärla Örebro 27.1
1.66 Andrea Åhlin 86 Strömstad Karlstad 27.1
1.66 Madelen Olsson 85 IF Göta Karlstad 27.1
1.65 Majken Lidén 86 IF Göta Drammen, NOR 10.2
1.65 Jonna Bramstedt 86 Kalmar Göteborg 9.2
1.64 Emma Hansson 86 Heleneholm Sätra 2.3
1.63 Jessica Rydin 85 Tingberg Västerås 9.3
1.63 Maria Aldeborg 85 Orient Göteborg 3.3
1.63 Lotta Hultin 85 Hässelby Sätra 16.2
1.63 Rebecka Eliasson 85 Örgryte Västerås 9.3
1.62 Ida Persson 85 Ystad Malmö 1.12
1.62 Elin Hansson 85 Finish Malmö 1.12
1.61 Camilla Kerrén 86 Malmö Malmö 12.1
1.61 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Sätra 16.2
1.60 Josefin Hanö 86 Södertälje IF Eskilstuna 6.1
1.59 Erica Jarder 86 Linnéa Sätra 16.2
1.59 Camilla Kramar 86 Huddinge Falun 17.3
skoltävling
1.63 Emma Björkman 86 IF Göta Karlstad 5.2

Stav

3.53 Christina Garametsos 86 Malmö Malmö 17.2
3.40 Sophie Larup 86 Malmö Malmö 2.2
3.29 Ewa Warnqvist 85 KA2 Västerås 10.3
3.25 Louise Carlred 85 Ullevi Göteborg 17.2
3.09 Maria Ullberg 86 Danderyd Athl Västerås 10.3
3.09 Sofia Klüft 85 Växjö Västerås 10.3
2.94 Emma Gustavsson 86 Kvarnsveden Västerås 10.3
2.94 Lotta Hultin 85 Hässelby Västerås 10.3
2.90 Isabelle Karlesand 86 Färjestaden Malmö 13.1
2.85 Jessica Qwarnström 86 Kvarnsveden Falun 19.1
2.80 Ellinor Ahlin 86 Nordanstig Falun 1.12
2.80 Yordabel Abraham 86 Ullevi Göteborg 2.12
2.80 Anna Melkersson 85 Växjö Växjö 6.1
2.80 Åsa Wilén 86 Örgryte Göteborg 20.1
2.80 Caroline Ivarsson 85 Simrishamn Malmö 2.2
2.43 Pia Ankarling 86 IF Göta Karlstad 3.3
2.40 Therese Sandberg 86 Växjö Malmö 27.1
2.40 Emelie Lagerquist 86 Duvbo Sätra 2.2
2.20 Hanna Näslund 86 Frösön Bollnäs 2.2
2.20 Maria Aldeborg 85 Orient Karlstad 17.2

Längd

6.00 Emma Hansson 86 Heleneholm Västerås 9.3
5.92 Mfon Etim 85 Angered Västerås 9.3
5.80 Emma Björkman 86 IF Göta Västerås 9.3
5.78 Malin Marmbrandt 85 Enköping Västerås 9.3
5.73 Sofia Klüft 85 Växjö Västerås 9.3
5.73 Pernilla Tornemark 85 Malmö Malmö 13.1
5.57 Gabriella Lundwall 85 Westmannia Västerås 9.3
5.48 Mikaela Westerfalk 86 Huddinge Falun 17.3
5.46 Hanna Holmer 85 Råby-Rekarne Karlstad 26.1
5.45 Jessica Rydin 85 Tingberg Göteborg 1.12
5.45 Camilla Olsson 86 Malmö Malmö 13.1
5.43 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Umeå 12.1
5.42 Sandra Asplund 85 IFK Umeå Sundsvall 26.1
5.41 Josefina Hallström 86 Gefle Sätra 17.2
5.37 Linda Aguzey 85 Sundsvall Sätra 17.2
5.37 Elin Andersson 86 Kungsängen Sätra 3.2
5.28 Josefine Swärm 85 Motala Örebro 27.1
5.27 Anna Otterstedt 85 Ullevi Malmö 27.1
5.26 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Sätra 2.3
5.26 Maja Söderholm 85 Östersund Falun 17.3

Tresteg

12.40 Mfon Etim 85 Angered Göteborg 2.12
12.18 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Sätra 13.1
11.78 Zeituni Baraka 85 Göteborgs KIK Västerås 10.3
11.69 Linda Aguzey 85 Sundsvall Västerås 10.3
11.51 Camilla Kramar 86 Huddinge Västerås 10.3
11.27 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Sätra 16.2
11.21 Josefina Hallström 86 Gefle Sätra 9.2
11.19 Susanne Pettersson 85 Göteborgs KIK Göteborg 17.2
11.13 Jenny Baaz 85 Angered Västerås 10.3
11.10 Emily Karlsson 85 KA2 Malmö 26.1
11.09 Camilla Olsson 86 Malmö Malmö 26.1
11.07 Annika Andersson 86 Hammarby Västerås 10.3
11.06 Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp Sätra 9.2
11.04 Yordabel Abraham 86 Ullevi Göteborg 3.2
11.02 Malin Marmbrandt 85 Enköping Västerås 27.1
10.96 Linda Gårlin 86 Tjalve Västerås 10.3
10.87 Theresia Plymoth 85 Malmö Malmö 2.2
10.76 Maria Dahlgren 85 Bollnäs Bollnäs 12.1
10.73 Elisabeth Ottosson 86 Kronan Malmö 26.1
10.73 Madelen Olsson 85 IF Göta Karlstad 27.1

Kula/3.0

15.55 Carolina Hjelt 86 Huddinge Sätra 2.2
15.20 Marie Barenfeld 85 Örebro Västerås 10.3
14.04 Pia Ankarling 86 IF Göta Västerås 10.3
13.39 Caroline Höglund 85 Mölndal Karlstad 26.1
13.19 Malin Renman 86 Östersund Västerås 10.3
12.98 Ida Hellgren 85 Ullevi Göteborg 3.2
12.79 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Eskilstuna 16.3
12.76 Lina Törnqvist 86 Motala Örebro 26.1
12.65 Betty Öhlén 85 Sundsvall Umeå 2.3
12.43 Tanja Olsson 85 Klippan Helsingborg 6.4
12.37 Emma Johansson 85 Ånge Östersund 20.1
12.29 Rozafa Krasniqi 86 Hammarby Sätra 9.2
12.26 Martina Efraimsson 85 Motala Örebro 26.1
12.23 Marléne Lindström 85 Ununge Falun 17.3
12.20 Kristin Åberg 85 Finish Malmö 2.2
12.16 Nadja Paulamäki 85 Angered Västerås 10.3
12.12 Annica Beckman 86 Sävedalen Göteborg 3.2
12.11 Sofia Klüft 85 Växjö Malmö 27.1
12.08 Emmelie Holm 86 Orrviken Falun 17.3
12.04 Jessica Rydin 85 Tingberg Göteborg 2.12

Femkamp/F15-17

4.100 Emma Hansson 86 Heleneholm Sätra 2.3
3.882 Sofia Klüft 85 Växjö Sätra 2.3
3.771 Ida Persson 85 Ystad Sätra 2.3
3.696 Linda Aguzey 85 Sundsvall Sätra 2.3
3.678 Malin Marmbrandt 85 Enköping Sätra 2.3
3.627 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Sätra 2.3
3.238 Rozafa Krasniqi 86 Hammarby Sätra 2.3
3.216 Angelica Lindau 85 Enköping Sätra 2.3
3.210 Camilla Kerrén 86 Malmö Sätra 2.3
3.036 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Sätra 2.3
överlång bana
3.060 Therese Olsson 85 Växjö Växjö 3.1

>