Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P14 INNE 2002

Årsbästa P14 2002

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 21 APR, 2002
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bengt Holmberg (pojkar) och Owe Fröberg (kvinnor och flickor) och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2001/2002.

OBS: För att tas med i statistiken krävs att resultaten är bekräftade av officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:
* genom att skicka komplett resultatlistefil per e-post till SFIF Statistik!
* genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88
* genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

60m

6.94 Edmund Yeboah 88 Kungsängen Sätra 9.2
7.46 Vuk Djekic 88 Malmö Malmö 16.3
7.60 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Malmö 16.3
7.67 Jean-Didie Balawo 88 Hellas Eskilstuna 23.3
7.67 Simon Hellman 88 KA2 Malmö 16.3
7.72 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Sätra 17.2
7.72 Nekie Karaahmetovic 88 Gnesta Eskilstuna 10.2
7.76 Jesper Otterstedt 89 Ullevi Göteborg 3.2
7.81 Markus Uussalu 88 Mölndal Göteborg 3.2
7.82 Theo Göthberg 88 Örgryte Göteborg 20.1
7.83 Jonas Mårtensson 88 Villstad Malmö 16.3
7.83 Markus Walldov 88 Klippan Malmö 16.3
7.86 Martin Brodelius 88 Lomma Malmö 2.2
7.87 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Eskilstuna 16.3
7.90 Andreas Melin 88 Lerum Karlstad 27.1
7.90 Marcus Sparrman 89 Ymer Göteborg 27.1
7.91 Oskar Åhberg 89 Solna Eskilstuna 16.3
7.92 Carl Dahllöf 88 Örgryte Malmö 16.3
7.93 Emil Predan 88 Mölndal Göteborg 20.1
7.93 Alexander Ström 88 Huddinge Sätra 17.2

200m

22.74 Edmund Yeboah 88 Kungsängen Västerås 20.1
24.66 Vuk Djekic 88 Malmö Malmö 2.2
24.71 Markus Uussalu 88 Mölndal Malmö 17.3
25.13 Martin Brodelius 88 Lomma Malmö 17.3
25.24 Jean-Didie Balawo 88 Hellas Sätra 16.2
25.25 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Sätra 16.2
25.25 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Malmö 17.3
25.30 Emil Predan 88 Mölndal Malmö 17.3
25.38 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Sätra 16.2
25.45 Andreas Melin 88 Lerum Göteborg 15.12
25.49 Nekie Karaahmetovic 88 Gnesta Eskilstuna 29.3
25.51 Camilo Karlström 89 Högby Malmö 17.3
25.58 Jonas Segerlind 88 Hammarby Sätra 16.2
25.59 Simon Hellman 88 KA2 Karlskrona 3.3
25.67 Markus Walldov 88 Klippan Malmö 17.3
25.70 Lars Jarnefjord 88 Lerum Malmö 17.3
25.79 Jesper Otterstedt 89 Ullevi Göteborg 3.3
25.86 Johan Lundahl 89 Heleneholm Malmö 27.1
26.00 Robin Andersson 88 Kristianstad Malmö 17.3
26.01 Johan Jarl 88 Bålsta Sätra 9.12
Manuell tidtagning
24.9m Jonas Hilmersson 88 Ullevi Göteborg 10.3
25.1m Emil Predan 88 Mölndal Göteborg 10.3

1000m

2:47.22 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Eskilstuna 23.3
2:48.15 Oscar Danielsson 88 Söderköping Malmö 17.3
2:48.62 Tomas Holmqvist 88 Kungsängen Eskilstuna 23.3
2:48.99 Ted Engstrand 88 Wärnamo Malmö 17.3
2:52.26 Jonas Johansson 88 Tjalve Malmö 17.3
2:52.60 Jimmy Holmroos 89 Västerås Göteborg 2.3
2:53.12 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Malmö 17.3
2:53.38 Patrik Åkesson 88 Malmö Malmö 17.3
2:58.20 Saibo Kebbeh 88 Malmö Malmö 16.3
2:59.42 Alexander Persson 88 Lidköping Malmö 17.3
3:01.00 Linus Harrysson 88 Växjö Malmö 17.3
3:01.57 Simon Ottosson 88 Villstad Malmö 16.3
3:01.70 Andreas Melin 88 Lerum Göteborg 2.3
3:03.23 Jonathan Hilborn 88 Tureberg Sätra 8.12
3:03.98 Andreas Hartvigsson 88 Kungshamn Göteborg 2.12
3:04.37 Samuel Johansson 88 IF Göta Karlstad 23.2
3:05.11 Leo Silvén-Möller 88 Huddinge Sätra 12.1
3:06.10 Påhl Larsson-Lockner 88 Västervik Sätra 10.2
3:06.52 Michael Day 88 Eksjö Södra Malmö 16.3
3:06.60 Isam Kritit 88 Mälarhöjden Sätra 10.2

60m häck/84.0

8.85 Vuk Djekic 88 Malmö Malmö 2.2
8.98 Simon Hellman 88 KA2 Malmö 17.3
9.00 Niklas Åkerström 88 Ymer Göteborg 3.2
9.18 Erik Lundmark 88 Bålsta Västerås 27.1
9.22 Markus Uussalu 88 Mölndal Göteborg 5.3
9.46 Jonathan Eklund 88 Hammarby Eskilstuna 23.3
9.59 Johan Larsson 88 Kristinehamn Karlstad 17.2
9.62 Fredrik Jansson 88 Kristinehamn Eskilstuna 23.3
9.65 Ulf Ankarling 88 IF Göta Eskilstuna 23.3
9.66 Mikael Zäll 88 Ullevi Göteborg 2.12
9.73 Björn Johansson 88 Västerås Eskilstuna 23.3
9.88 Olof Hjertman 88 Växjö Göteborg 2.12
10.04 Jonas Mårtensson 88 Villstad Göteborg 2.12
10.04 Jonas Wiberg 88 Ullevi Malmö 17.3
10.06 Tony Lind 88 Brattås Karlstad 17.2
10.10 Andreas Melin 88 Lerum Göteborg 10.3
10.11 Mattias Sundqvist 88 Malmö Malmö 13.1
10.17 Patrik Waldenström 88 Österhaninge Sätra 10.2
10.22 Niklas Pettersson 88 Kvismaredalen Örebro 8.12
10.27 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Sätra 10.2

Höjd

1.76 Emil Predan 88 Mölndal Göteborg 2.3
1.75 Hans Lämås 88 IF Göta Eskilstuna 23.3
1.71 Jakob Thorwaldsson 88 Heby Falun 17.3
1.70 Erik Lundmark 88 Bålsta Västerås 27.1
1.70 Viktor Ohlsson 89 Gillberga-Lista Eskilstuna 29.3
1.70 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Eskilstuna 29.3
1.68 Oscar Adolfsson 88 Kungshamn Malmö 16.3
1.68 Linus Karlsson 88 Stål Falun 17.3
1.67 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Eskilstuna 23.3
1.65 Oskar Åhberg 89 Solna Sätra 18.1
1.65 Jonathan Ljungqvist 89 Huddinge Sätra 2.2
1.64 Tobias Liljemark 88 Södertälje IF Eskilstuna 10.2
1.63 Niclas Liedberg 88 Hammarby Sätra 10.3
1.63 Johan Roth 88 Ullevi Göteborg 3.2
1.63 Simon Hellman 88 KA2 Malmö 26.1
1.62 Jonas Segerlind 88 Hammarby Karlstad 26.1
1.62 Emanuel Nilsson 88 Kvarnsveden Falun 17.3
1.62 Lucas Bramstedt 88 Kalmar Malmö 16.3
1.62 Daniel Falk 88 Lerum Karlstad 26.1
1.61 Andreas Dahlberg 89 Kvarnsveden Falun 19.1
skoltävling

Stav

3.75 Mattias Sundqvist 88 Malmö Malmö 2.2
3.20 John Gustafsson 88 Skellefteå Luleå 23.3
3.20 Andreas Dahlberg 89 Kvarnsveden Eskilstuna 23.3
3.10 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Skellefteå 16.3
3.06 Björn Johansson 88 Västerås Västerås 26.1
3.00 Jovan Drazic 88 Malmö Malmö 17.3
2.90 Milos Drazic 88 Malmö Malmö 17.3
2.80 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Falun 24.1
2.73 Jonathan Eklund 88 Hammarby Sätra 16.2
2.70 Emil Predan 88 Mölndal Göteborg 3.2
2.70 Olof Fellnäs 88 Malmö Malmö 17.3
2.70 Erik Thorstensson 89 Hammarby Karlstad 27.1
2.65 Markus Hammarsten 88 Finish Malmö 2.2
2.65 Jonas Segerlind 88 Hammarby Eskilstuna 23.3
2.60 Christopher von Seth 88 Huddinge Sätra 9.3
2.60 Daniel Eklund 88 Finish Malmö 17.3
2.52 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Västerås 20.4
2.50 Jimmy Wickström 88 Huddinge Sätra 10.2
2.45 Jesper Madsen 88 Finish Malmö 2.2
2.40 Pontus Norman 88 Mölndal Göteborg 10.3
2.40 Kristoffer Persson 89 Malmö Malmö 16.3
2.40 Daniel Falk 88 Lerum Göteborg 10.3
2.40 Lennart Johansson 89 Ärla Eskilstuna 21.3
2.40 Wilhelm Haglund 88 Norrköping Malmö 17.3
2.40 Christoffer Pedersen 88 Kristinehamn Eskilstuna 23.3
i skiljehopp

Längd

6.49 Edmund Yeboah 88 Kungsängen Eskilstuna 23.3
5.98 Vuk Djekic 88 Malmö Malmö 12.1
5.68 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Eskilstuna 23.3
5.61 Martin Brodelius 88 Lomma Malmö 17.3
5.56 Niclas Åkerström 88 Ymer Malmö 17.3
5.48 Jean-Didie Balawo 88 Hellas Sätra 18.1
5.43 Jonas Mårtensson 88 Villstad Göteborg 2.12
5.41 Erik Lundmark 88 Bålsta Sätra 8.12
5.35 Andreas Melin 88 Lerum Karlstad 27.1
5.35 Mattias Brunström 88 IF Göta Falun 17.3
5.32 Martin Bengtsson 88 Linköping Eskilstuna 29.3
5.30 Jonas Segerlind 88 Hammarby Sätra 16.2
5.29 Carl Dahllöf 88 Örgryte Göteborg 15.12
5.18 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Falun 1.12
5.17 Björn Johansson 88 Västerås Västerås 17.2
5.16 Anders Olsson 88 Täby Västerås 20.1
5.16 Hans Lämås 88 IF Göta Karlstad 27.1
5.14 Karl Boustedt 88 IFK Göteborg Göteborg 10.3
5.13 Markus Walldov 88 Klippan Malmö 27.1
5.13 Markus Uussalu 88 Mölndal Göteborg 3.2

Tresteg

11.54 Jonas Segerlind 88 Hammarby Sätra 10.3
11.53 Niklas Åkerström 88 Ymer Göteborg 3.2
11.51 Jonas Mårtensson 88 Villstad Malmö 16.3
11.42 Jean-Didie Balawo 88 Hellas Sätra 17.2
11.18 Andreas Melin 88 Lerum Malmö 16.3
11.11 Mikael Zäll 88 Ullevi Göteborg 1.12
11.08 Martin Brodelius 88 Lomma Malmö 16.3
11.03 Karl Boustedt 88 IFK Göteborg Malmö 16.3
10.97 Carl Dahllöf 88 Örgryte Malmö 16.3
10.96 Erik Jakobsson 88 Gefle Västerås 20.1
10.92 Erik Lundmark 88 Bålsta Västerås 27.1
10.91 Fredrik Meyer 88 Strömstad Karlstad 26.1
10.87 Conrad Öster 88 Södra Sandby Malmö 2.2
10.76 Sebastian Haglund 88 Södra Vi Växjö 13.1
10.67 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Sätra 7.4
10.64 Camilo Karlström 89 Högby Malmö 26.1
10.55 Markus Larsson 88 Kalmar Växjö 13.1
10.53 Hans Lämås 88 IF Göta Karlstad 26.1
10.38 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Göteborg 1.12
10.38 Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg Göteborg 2.3

Kula/4.0

13.26 Martin Brodelius 88 Lomma Malmö 17.3
13.22 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Eskilstuna 16.3
13.17 Anders Lundell 88 Arvika Eskilstuna 29.3
12.64 Ulf Ankarling 88 IF Göta Göteborg 3.2
12.39 Mikael Sundler 88 Bore Karlstad 23.2
12.36 Lars Jarnefjord 88 Lerum Göteborg 2.3
12.26 John Kankaanpää 88 Fjugesta Örebro 9.2
11.96 Erik Lundmark 88 Bålsta Västerås 20.1
11.94 Fredrik Meyer 88 Strömstad Malmö 17.3
11.55 Erik Vinge 88 Hovslätt Malmö 17.3
11.50 Jean-Didier Balawo 88 Hellas Sätra 18.1
11.40 Pontus Waern 88 Stocksäter Örebro 9.2
11.38 Niklas Pettersson 88 Kvismaredalen Örebro 9.2
11.28 Johan Jarl 88 Bålsta Göteborg 3.2
11.26 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Eskilstuna 29.3
11.24 Richard Johansson 88 Mariestad Göteborg 27.1
11.08 Oskar Åhberg 89 Solna Eskilstuna 23.3
11.01 Kristoffer Pedersen 88 Kristinehamn Karlstad 23.2
11.01 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Sätra 13.1
10.98 Tomas Holmqvist 88 Kungsängen Eskilstuna 16.3
skoltävling

>