Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P17 INNE 2002

Årsbästa P17 2002

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 18 MAR, 2002
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bengt Holmberg (pojkar) och Owe Fröberg (kvinnor och flickor) och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2001/2002.

OBS: För att tas med i statistiken krävs att resultaten är bekräftade av officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:
* genom att skicka komplett resultatlistefil per e-post till SFIF Statistik!
* genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88
* genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

60m

7.13 Oscar Andersson 85 Ullevi Göteborg 1.12
7.13 Djordje Djekic 85 Katrineholm Malmö 19.1
7.17 Gustav Sewall 85 Malmö Malmö 12.1
7.17 Daniel Larsson 85 Upsala Västerås 10.3
7.21 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Bollnäs 12.1
7.23 David Palmqvist 85 Villstad Malmö 26.1
7.23 Viktor Varverud 85 Brännan Sundsvall 26.1
7.24 Erik Lundvik 85 Växjö Västerås 10.3
7.27 Johan Bostedt 85 Sollefteå Umeå 15.12
7.28 Henrik Eklund 85 Huddinge Sätra 3.2
7.33 Anders Ekstedt 85 Hammarby Karlstad 27.1
7.34 Lukas Nilsson 86 Hässelby Västerås 10.3
7.34 Mikael Thulin 85 Hammarby Västerås 10.3
7.34 Amir Adan 85 Hässelby Västerås 10.3
7.35 Tobias Otterbring 85 Lima Falun 1.12
7.35 Patrik Bagge 85 Brattås Karlstad 17.2
7.36 Tim Greneby 85 Örebro Falun 1.12
7.36 Tobias Dahlberg 86 Finish Västerås 10.3
7.37 Carl Westberg 86 Falun Falun 1.12
7.39 Håkan Nordin 85 Trångsviken Falun 17.3

400m

50.74 Erik Folke 86 Halmstad Västerås 10.3
51.17 Mikael Hörberg 86 Tjalve Västerås 10.3
51.20 Gustav Sewall 85 Malmö Göteborg 2.12
51.49 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Västerås 10.3
51.49 Mikael Thulin 85 Hammarby Västerås 10.3
52.60 Tim Greneby 85 Örebro Västerås 9.3
52.73 Kristofer Danielsson 86 Heleneholm Malmö 24.2
52.80 Sandro Karlsfred 86 Ullevi Göteborg 3.2
52.82 Johan Häggman 86 Stocksäter Västerås 9.3
52.91 Robin Lindkvist 86 Hammarby Västerås 9.3
53.09 David Palmqvist 85 Villstad Göteborg 2.12
53.13 David Andersson 85 Hammarby Sätra 13.1
53.25 Viktor Varverud 85 Brännan Bollnäs 2.2
53.41 Alexander Tursell 85 Heleneholm Malmö 13.1
53.62 Christopher Svensson 85 Contact Västerås 9.3
53.65 Fredrik Tvingstedt 86 Heleneholm Västerås 9.3
53.72 Maximilian Löfgren 86 Mölndal Göteborg 19.1
53.85 Olof Svensson 85 Halmstad Göteborg 3.2
53.90 Leandro Andrade 86 Tureberg Sätra 16.2
53.91 Daniel Hedström 86 Frösön Bollnäs 2.2

1500m

3:50.26 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Sätra 3.2
4:05.84 Albert Mollén 85 Söderköping Västerås 10.3
4:08.38 Joel Lewis-Jonsson 85 IS Göta Malmö 19.1
4:09.66 Martin Backéus 85 Falun Västerås 10.3
4:10.24 Johan Arnqvist 85 IF Göta Västerås 10.3
4:10.63 Olle Sandberg 85 Lidingö Västerås 10.3
4:13.03 Peter Bergqvist 85 Eksjö Södra Västerås 10.3
4:14.33 Henning Tunek 86 Akele Västerås 10.3
4:15.42 Johan Kensby 86 IF Göta Västerås 9.3
4:17.13 Andreas Eriksson 86 Sköldinge Sätra 3.2
4:17.44 Fredrik Jäwert 86 Hälle Göteborg 3.3
4:17.98 Fredrik Björklund 86 Hälle Göteborg 3.3
4:18.30 Leandro Andrade 86 Tureberg Västerås 9.3
4:20.76 Fredrik Johansson 85 Ullevi Göteborg 17.2
4:21.15 Peter Gustafsson 86 Ullevi Västerås 9.3
4:21.22 Mikael Andersson 86 Vallentuna Västerps 9.3
4:21.51 Johnny Jonasson 85 Hälle Göteborg 19.1
4:21.58 Patrik Andersson 86 Linden Västerås 9.3
4:21.64 Andreas Mårtensson 85 Täby Sätra 17.2
4:23.3m Jonas Hultgren 85 Ryssberget Malmö 2.2

60m häck/91.4

8.23 Christofer Kaalen 85 Strömsund Västerås 9.3
8.36 Jesper Fritz 85 Malmö Malmö 20.1
8.44 Andreas Svärdh 86 IF Göta Karlstad 17.2
8.49 Patrik Bagge 85 Brattås Karlstad 17.2
8.52 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 13.1
8.55 Emil Olsson 85 Frösön Östersund 20.1
8.55 Tobias Otterbring 85 Lima Västerås 9.3
8.58 Michel Tornéus 86 Tumba Sätra 9.2
8.64 Jonatan Falk 86 Lerum Västerås 9.3
8.66 Samuel Lindén 86 Falun Västerås 9.3
8.68 Tobias Ohlsson 86 Gillberga-Lista Västerås 9.3
8.77 Adam Gullstrand 86 Malmö Malmö 2.2
8.80 Karl Gustafsson 86 Contact Malmö 27.1
8.82 Kristoffer Andersson 85 Sollefteå Umeå 30.1
8.84 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Göteborg 3.3
8.85 Odd Wiking 86 Växjö Malmö 27.1
8.92 Erik Lundvik 85 Växjö Malmö 27.1
8.92 Erik Karlsson 85 Växjö Göteborg 3.3
8.94 Jonny Johansson 85 Dals Södra Karlstad 17.2
8.95 Richard Lindgren 86 Mariestad Västerås 9.3

Höjd

2.10 Carl Thörnblad 85 Lund Västerås 9.3
1.98 Anton Ekman 85 Finish Västerås 9.3
1.96 Jonny Johansson 85 Dals Södra Västerås 9.3
1.91 Björn Bjuggren 85 Södra Sandby Västerås 9.3
1.91 Johan Kapteijn 86 Halmstad Göteborg 3.2
1.90 Per Tedenrud 85 Kil Karlstad 3.3
1.88 Emil Bagler 85 Halmstad Malmö 12.1
1.87 Peter Kristiansson 85 Örbyhus Västerås 26.1
1.86 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Haparanda 8.12
1.85 Daniel Linder 85 Ullevi Göteborg 16.12
1.85 Samuel Lindén 86 Falun Sätra 13.1
1.84 Roger Malm 85 Ystad Malmö 1.12
1.83 Carl Öster 85 Södra Sandby Malmö 2.2
1.81 Marcus Lincoln 86 Ängelholm Malmö 1.12
1.81 Tobias Otterbring 85 Lima Örebro 26.1
1.81 Dan Eidmark 85 Ösmo Sätra 2.3
1.80 Adam Peterson 85 Wärnamo Växjö 6.1
1.80 Richard Huldén 86 IF Göta Karlstad 23.2
1.79 Jesper Granlund 86 Huddinge Sätra 13.1
1.77 David Stöckel 85 Boo Sätra 17.2
skoltävling

Stav

4.81 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 12.1
4.63 Jesper Fritz 85 Malmö Västerås 10.3
4.23 Anjin Dahlhöjd 86 Örgryte Västerås 10.3
4.20 Johannes Fredriksson 85 Ullevi Malmö 27.1
4.13 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Västerås 10.3
4.00 Gustav Allvin 85 Gefle Falun 24.1
3.80 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 2.2
3.76 Jonatan Falk 86 Lerum Sätra 1.3
3.68 Thomas Norberg 85 Östhammar Västerås 10.3
3.60 Odd Wiking 86 Växjö Malmö 27.1
3.56 Dan Eidmark 85 Ösmo Sätra 1.3
3.53 Jonas Carlsson 86 Växjö Västerås 10.3
3.53 Karl-Fredrik Bergqvist 86 Hässelby Västerås 10.3
3.38 Henrik Johansson 85 Gnistan Västerås 10.3
3.38 Jonas Granlund 86 Hammarby Västerås 10.3
3.31 Martin Lundqvist 86 Huddinge Sätra 12.1
3.26 Tobias Otterbring 85 Lima Sätra 1.3
3.20 Fredrik Olofsson 86 Växjö Malmö 27.1
3.20 Andreas Svärdh 86 IF Göta Karlstad 27.1
3.06 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Sätra 1.3

Längd

6.67 Andreas Otterling 86 Örebro Västerås 20.1
6.58 Jonny Johansson 85 Dals Södra Västerås 9.3
6.58 Andreas Svärdh 86 IF Göta Falun 17.3
6.51 Michel Tornéus 86 Tumba Sätra 16.2
6.45 Niklas Larsson 85 Boo Västerås 20.1
6.40 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Västerås 9.3
6.35 Tobias Otterbring 85 Lima Sätra 1.3
6.35 Karl Gustafsson 86 Contact Karlskrona 2.3
6.33 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 13.1
6.32 Carl Westberg 86 Falun Sätra 13.1
6.27 Johan Tobiasson 86 Ullevi Västerås 9.3
6.22 Jimmie Johnsson 85 Finish Västerås 9.3
6.21 Tobias Ohlsson 86 Gillberga-Lista Eskilstuna 16.3
6.18 David Andersson 85 Hammarby Sätra 13.1
6.16 Jonatan Falk 86 Lerum Göteborg 19.1
6.13 Minh Le 86 Lidköping Västerås 9.3
6.13 Tobias Dahlberg 86 Finish Göteborg 3.3
6.10 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Göteborg 19.1
6.10 Patrik Bagge 85 Brattås Göteborg 3.2
6.08 Tobias Ohlsson 86 Kristianstad Malmö 27.1

Tresteg

14.07 Andreas Otterling 86 Örebro Göteborg 2.3
13.95 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Västerås 10.3
13.95 Patrik Bagge 85 Brattås Västerås 10.3
13.33 Sebastian Ekstrand 86 Finish Västerås 10.3
13.28 Carl Westberg 86 Falun Falun 1.12
13.01 Emil Olsson 85 Frösön Drammen, NOR 8.2
12.87 Karl Gustafsson 86 Contact Karlskrona 3.3
12.86 Jimmie Johnsson 85 Finish Västerås 10.3
12.84 Claes Svensson 86 IF Göta Drammen, NOR 8.2
12.81 Carl Öster 85 Södra Sandby Malmö 26.1
12.80 Andreas Swärdh 86 IF Göta Västerås 10.3
12.77 Fredrik Persson 86 Gefle Västerås 10.3
12.72 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Umeå 15.12
12.68 Andreas Andersson 86 Tureberg Sätra 12.1
12.62 Jonny Johansson 85 Dals Södra Göteborg 1.12
12.54 Johan Tobiasson 86 Ullevi Göteborg 2.3
12.46 Samuel Lindén 86 Falun Sätra 12.1
12.39 Fredrik Olofsson 86 Växjö Malmö 26.1
12.36 Niklas Roos 85 Råby-Rekarne Eskilstuna 20.1
12.36 Martin Ericsson 86 Enköping Västerås 10.3

Kula/5.0

16.12§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Logan, UT 9.2
16.07 Mats Olsson 86 Järvsö Västerås 10.3
15.60 Krister Larsson 85 Bore Torsby 27.12
15.46 Joakim Johansson 86 Färjestaden Växjö 3.2
15.28 Tobias Otterbring 85 Lima Falun 19.1
14.94 Ibro Ribic 86 Falun Falun 19.1
14.94 Johan Pihlgren 86 Strand Bollnäs 2.2
14.75 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Skellefteå 2.2
14.52 Mikael Norén 86 Ullevi Göteborg 2.3
14.52 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Göteborg 1.12
14.23 Niklas Gärdefors 86 Örebro Västerås 10.3
13.85 Jonatan Falk 86 Lerum Sätra 2.3
13.74 Johan Bark 85 Valö Västerås 27.1
13.53 Mikael Persson 86 Contact Västerås 10.3
13.35 Andreas Fransson 86 IF Göta Falun 17.3
13.31 Odd Wiking 86 Växjö Malmö 26.1
13.27 Patrik Bagge 85 Brattås Göteborg 3.2
13.03 Martin Gustavsson 85 Kil Västerås 10.3
12.93 Henrik Ånsund 86 Kil Karlstad 19.2
12.77 Andreas Andersson 85 Österfärnebo Falun 19.1

Sjukamp/P17

5.822 Tobias Otterbring 85 Lima Sätra 2.3
5.162 Jonatan Falk 86 Lerum Sätra 2.3
4.846 Dan Eidmark 85 Ösmo Sätra 2.3
4.487 Tobjörn Sörman 86 Wedevåg Sätra 2.3
4.466 Andreas Andersson 85 Österfärnebo Sätra 2.3
4.431 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Sätra 2.3
4.430 Henrik Johansson 85 Gnistan Sätra 2.3
4.410 Fredrik Persson 86 Gefle Sätra 2.3
4.403 Tim Greneby 85 Örebro Sätra 2.3
4.137 Karl-Fredrik Bergqvist 86 Hässelby Sätra 2.3
3.272 Johan Bark 85 Valö Sätra 2.3
överlång bana
4.649 Odd Wiking 86 Växjö Växjö 3.1
3.336 Johan Olofsson 86 Växjö Växjö 3.1

>