Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 ute 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 3 NOV, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bo Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2013.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1991-1993, P19/F19: Födda 1994-95, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.35 Irene Ekelund 97 Kil Kil 8.6
11.95 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 1.6
12.24 Malin Andersson 97 Gefle Eskilstuna 9.8
12.44 Louise Liljeblad 97 Mölndal Helsingborg 7.7
12.45 Hanna Hoff 97 Växjö Karlskrona 15.6
12.48 Sandra Hentschel 97 Hammarby Eskilstuna 9.8
12.61 Alice Svantesson 97 Sävedalen Göteborg/S 1.6
12.61 Clara Bogfors 97 Hallen Eskilstuna 9.8
12.65 Amanda Wiik 97 Varberg Helsingborg 7.7
12.67 Maria Valenzuela 97 Ullevi Göteborg/S 1.6
12.68 Emma Jansson 97 Falun Leksand 27.7
12.73 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Eskilstuna 9.8
12.74 Binari Ahmad 97 KA2 Karlskrona 15.6
12.74 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Jönköping 8.9
12.75 Johanna Dyremark 97 Tumba Stockholm/S 25.8
12.76 Linnea Rosman 97 Istrum Skara 6.6
12.79 Vendela Silwén 97 Huddinge 20.9
12.83 Ella Frödin 97 Västerås Sollentuna 8.6
12.90 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 20.7
12.91 Malin Olsson 97 Malmö Halmstad 13.7
12.91 Linnea Agefjäll 97 Linköping Eskilstuna 9.8
medvind
12.20 Malin Andersson 97 Gefle Sollentuna 8.6
12.40 Sandra Hentschel 97 Hammarby Eskilstuna 9.8
12.42 Louise Liljeblad 97 Mölndal Eskilstuna 9.8
12.56 Amanda Wiik 97 Varberg Helsingborg 7.7
12.57 Alice Svantesson 97 Sävedalen Trollhättan 19.5
12.63 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Eskilstuna 9.8
12.79 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 20.7
12.82 Linnea Agefjäll 97 Linköping Högby 7.7
12.87 Amanda Sundstedt 97 Västerås Eskilstuna 15.6

200m

22.92 Irene Ekelund 97 Kil Donetsk, UKR 14.7
24.45 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 1.6
25.18 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg/U 30.6
25.33 Johanna Dyremark 97 Tumba Donetsk, UKR 12.7
25.42 Malin Andersson 97 Gefle Eskilstuna 10.8
25.74 Alice Svantesson 97 Sävedalen Göteborg/S 2.6
25.84 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Stockholm/S 24.8
25.85 Louise Ekman 97 Gefle Helsingborg 6.7
26.09 Mikaela Waernulf 97 Västerås Stockholm/S 24.8
26.19 Lovisa Östervall 97 Tumba Söderhamn 14.7
26.19 Rebecka Sellberg 97 Mölndal Borås 9.6
26.23 Amanda Wiik 97 Varberg Villstad 31.8
26.27 Linnéa Tebelius 97 Lerum Lerum 24.8
26.28 Emma Jansson 97 Falun Eskilstuna 10.8
26.28 Linnea Rosman 97 Istrum Stockholm/S 24.8
26.30 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg/S 2.6
26.38 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Jönköping 4.6
26.52 Maria Valenzuela 97 Ullevi Göteborg/S 2.6
26.56 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Jönköping 4.6
26.70 Sandra Hentschel 97 Hammarby Gävle 21.7
medvind
25.23 Malin Andersson 97 Gefle Sollentuna 9.6
25.72 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Eskilstuna 11.8
25.75 Louise Ekman 97 Gefle Eskilstuna 11.8
26.13 Linnea Rosman 97 Istrum Skara 6.6

400m

56.99 Alice Svanteson 97 Sävedalen Göteborg/U 29.6
57.81 Ebba Svanteson 97 Sävedalen Mölndal 3.8
57.96 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Jönköping 8.9
59.04 Louise Ekman 97 Gefle Sollentuna 9.6
59.19 Johanna Dyremark 97 Tumba Huddinge 15.6
59.20 Louise Åkerlund 97 Tureberg Göteborg/U 29.6
59.24 Elin Brink 97 Markaryd Halmstad 13.7
59.39 Linn Bengtsson 97 Växjö Göteborg/U 29.6
59.43 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Eskilstuna 10.8
59.43 Patricia Striner 97 Malmö Hässleholm 28.7
59.78 Sharon Lopez 97 Västerås Uppsala 6.7
59.81 Linnéa Tebelius 97 Lerum Lerum 19.6
59.88 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 20.7
59.94 Mikaela Waernulf 97 Västerås Leksand 28.7
60.13 Tove Öhlander 97 Söderhamn Söderhamn 14.7
60.57 Lisa Svensson 97 Linköping Eskilstuna 9.8
60.83 Dellie Carlson 97 Mölndal Göteborg/U 29.6
61.59 Emelie Öberg 97 Linköping Hässleholm 28.7
61.61 Hanna Andersson 97 Trelleborg Eskilstuna 9.8
61.74 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Göteborg/U 29.6

800m

2:09.81 Patricia Striner 97 Malmö Sollentuna 8.6
2:13.36 Linn Bengtsson 97 Växjö Skruv 18.5
2:15.73 Astrid Rosvall 97 Hässelby Danderyd 12.5
2:17.10 Louise Åkerlund 97 Tureberg Uppsala 16.6
2:17.46 Lisa Svensson 97 Linköping Göteborg/U 30.6
2:17.66 Elin Brink 97 Markaryd Mora 7.9
2:18.25 Alice Svantesson 97 Sävedalen Stockholm/S 24.8
2:18.71 Isabella Andersson 97 Tureberg Eskilstuna 11.8
2:20.06 Johanna Dyremark 97 Tumba Donetsk, UKR 13.7
2:20.93 Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK Stockholm/S 24.8
2:21.18 Julia Ringdahl 97 Tjalve Norrköping 15.6
2:21.20 Sharon Lopez 97 Västerås Huddinge 16.6
2:21.54 Sara Salomonsson 97 Ängelholm Eskilstuna 11.8
2:21.59 Tove Öhlander 97 Söderhamn Söderhamn 18.5
2:22.53 Emma Gustafsson 97 Hässelby Göteborg/U 30.6
2:22.65 Lovisa Östervall 97 Tumba Kalmar 15.9
2:25.05 Sofia Hultgren 97 Ludvika Leksand 27.7
2:25.09 Dellie Carlson 97 Mölndal Jönköping 4.5
2:25.68 Olivia Weslien 97 IF Göta Karlstad 24.8
2:26.07 Maja Sjöblom 97 Hässelby Gävle 21.7

1500m

4:35.50 Ebba Andersson 97 Sollefteå Eskilstuna 10.8
4:39.63 Isabella Andersson 97 Tureberg Eskilstuna 10.8
4:43.29 Astrid Rosvall 97 Hässelby Eskilstuna 10.8
4:52.10 Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK Stockholm/S 25.8
4:55.54 Emma Gustafsson 97 Hässelby Sollentuna 9.6
4:56.71 Klara Henriksson 97 Hässelby Göteborg/U 29.6
4:58.15 Julia Ringdahl 97 Tjalve Eskilstuna 10.8
4:58.89 Alexandra Brackmann 97 Rigor Eskilstuna 10.8
5:04.52 Sofia Hultgren 97 Ludvika Sollentuna 9.6
5:04.77 Hanna Bergström 97 Huddinge Sollentuna 9.6
5:05.06 Maja Sjöblom 97 Hässelby Mölndal 3.8
5:06.35 Malin Persson 97 Bollnäs Eskilstuna 10.8
5:07.28 Lisa Svensson 97 Linköping Linköping 16.6
5:10.53 Klara Mellqvist 97 Sävedalen Göteborg/S 14.6
5:12.91 Moa Ellmarker 97 Orient Motala 1.6
5:15.52 Linn Bengtsson 97 Växjö Borås 12.5
5:19.72 Ebba Simensen 97 Brännan Gävle 20.7
5:20.08 Mathilda Abrahamsson 97 Tjalve Göteborg/U 29.6
5:22.20 Frida Lämber 97 Orient Halmstad 13.7
5:22.24 Ebba Björkqvist 97 Sävedalen Göteborg/S 14.6

3000m

9:50.05 Ebba Andersson 97 Sollefteå Stockholm/S 8.9
10:21.55 Linn Bengtsson 97 Växjö Eskilstuna 9.8
10:42.60 Julia Ringdahl 97 Tjalve Eskilstuna 9.8
10:46.82 Klara Henriksson 97 Hässelby Eskilstuna 9.8
10:52.47 Ida Lindberg 97 Öresund Göteborg/U 28.6
11:10.89 Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK Eskilstuna 9.8
11:21.41 Anna Nilsson 97 Öresund Eskilstuna 9.8
11:25.73 Klara Mellqvist 97 Sävedalen Eskilstuna 9.8
11:25.90 Ebba Simensen 97 Brännan Eskilstuna 9.8
11:26.24 Salina Kifleyesus 97 Hässelby Eskilstuna 9.8
11:36.6m Gabriella Gustavsson 97 Hakarpspojkarna Jönköping 25.8
11:38.86 Malin Persson 97 Bollnäs Eskilstuna 9.8
11:54.77 Emelina Schytzer 97 IF Göta Karlstad 4.6

1500m hinder/76.2

4:49.11 Linn Bengtsson 97 Växjö Stockholm/S 7.9
5:19.10 Emma Gustafsson 97 Hässelby Göteborg/U 28.6
5:42.77 Rebecka Jeppsson 97 Helsingborg Malmö/S 16.6
5:42.77 Anna Nilsson 97 Öresund Göteborg/U 28.6
5:46.22 Salina Kifleyesus 97 Hässelby Huddinge 14.6
6:00.58 Moa Ellmarker 97 Orient Helsingborg 24.8
6:17.26 Freya Orban 97 Lund Malmö/S 16.6

100m häck/76.2

14.21 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 30.6
14.31 Clara Bogfors 97 Hallen Göteborg/U 30.6
14.47 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Jönköping 8.9
14.53 Lovisa Östervall 97 Tumba Eskilstuna 11.8
14.87 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Stockholm/S 24.8
15.12 Emma Jansson 97 Falun Eskilstuna 11.8
15.13 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Eskilstuna 11.8
15.21 Linnea Rosman 97 Istrum Skara 6.6
15.38 Hanna Hoff 97 Växjö Halmstad 14.7
15.52 Isabelle Nilsson 97 Piteå Eskilstuna 11.8
15.52 Kajsa Östman 97 Sundsvall Sollentuna 9.6
15.62 Frida Hansson 97 Stenungsund Eskilstuna 11.8
15.66 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Eskilstuna 11.8
15.67 Madeleine Dalberg 97 Piteå Eskilstuna 11.8
15.68 Fanny Sandberg 97 Mölndal Göteborg/U 30.6
15.72 Linn Bengtsson 97 Växjö Kalmar 14.9
15.73 Beatrice Lantz 97 Växjö Kalmar 14.9
16.00 Karin Ytterberg 97 Ymer Helsingborg 6.7
16.08 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Göteborg/U 30.6
16.24 Alva Wästerby 97 Skellefteå Umeå 24.6
medvind
15.36 Madeleine Dalberg 97 Piteå Luleå 18.8
15.86 Sandra Östby 97 Tumba Helsingborg 6.7
15.93 Karin Ytterberg 97 Ymer Helsingborg 6.7
16.02§ Emma Harrysson 97 Brattås Habo 1.6
16.02 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Helsingborg 6.7

300m häck/76.2

43.32 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 28.6
44.66 Linn Bengtsson 97 Växjö Hässleholm 26.7
44.71 Lovisa Östervall 97 Tumba Eskilstuna 11.8
44.73 Hanna Hoff 97 Växjö Karlskrona 15.6
45.35 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Eskilstuna 11.8
45.50 Linnea Rosman 97 Istrum Eskilstuna 11.8
46.09 Emelie Öberg 97 Linköping Uppsala 7.7
46.33 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Göteborg/U 28.6
46.64 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Eskilstuna 11.8
46.67 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Eskilstuna 10.8
46.81 Dellie Carlson 97 Mölndal Malmö/S 16.6
47.06 Karin Ytterberg 97 Ymer Eskilstuna 10.8
47.09 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Helsingborg 5.7
47.66 Kajsa Östman 97 Sundsvall Eskilstuna 10.8
47.90 Frida Hansson 97 Stenungsund Göteborg/U 28.6
48.50 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Gävle 21.7
48.53 Sofia Tingestedt 97 Malmö Hässleholm 26.7
48.59 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Kil 3.8
50.45 Linnea Larsson Huusko 97 Väsby Huddinge 14.6
51.00 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Östersund 18.6
Manuell tidtagning
42.8m Johanna Dyremark 97 Tumba Stockholm/S 7.9

Höjd

1.75 Lovisa Östervall 97 Tumba Kalmar 14.9
1.72 Johanna Dyremark 97 Tumba Donetsk, UKR 12.7
1.68 Amanda Engman 97 Upsala Sollentuna 18.5
1.66 Therese Bjureby 97 Linköping Jönköping 8.9
1.65 Louise Ekman 97 Gefle Gävle 12.5
1.65 Johanna Gustafsson 97 Motala Gävle 21.7
1.64 Elin Bohman 97 Tureberg Sollentuna 18.5
1.64 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Jönköping 4.5
1.64 Svea Hagrydh 97 Trollhättans FIK Helsingborg 6.7
1.63 Beatrice Lantz 97 Växjö Kalmar 14.9
1.63 Melinda Hedstig 97 Luleå Eskilstuna 9.8
1.62 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Gävle 19.7
1.62 Emilia Stenström 97 Huddinge Stockholm/S 25.8
1.61 Elina Lanndalen 97 Ymer Halmstad 14.7
1.61 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Hässleholm 28.7
1.61 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Kil 4.8
1.61 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Kil 4.8
1.60 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Helsingborg 24.8
1.59 Ellen Olsson 97 Wärnamo Kalmar 25.5
1.59 Emma Jansson 97 Falun Leksand 27.7
1.59 Matilda Fästh 97 Upsala Uppsala 7.7

Stav

3.72 Klara Mattsson 97 Orient Stockholm/S 8.9
3.45 Anna Larsson 97 Varberg Halmstad 13.7
3.43 Ellen Olsson 97 Wärnamo Växjö 7.8
3.38 Andrietta Grentzmann 97 Malmö Eskilstuna 11.8
3.25 Lina Larsson 97 Ymer Lerum 24.8
3.16 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Stockholm/S 24.8
3.10 Nellie Fransson 97 Ullevi Eskilstuna 11.8
3.07 Erica Edström 97 Kristinehamn Kil 3.8
3.00 Hanna Schiefer 97 Kalmar Högby 7.7
2.83 Beatrice Lantz 97 Växjö Malmö/S 16.6
2.73 Freya Orban 97 Lund Malmö/S 16.6
2.73 Lovisa Larsen 97 Luleå Härnösand 31.8
2.60 Stina Bäcklin 97 Gefle Gävle 15.9
2.44 Stina Hufhult 97 Ullevi Göteborg/U 29.6
2.35 Emily Engelholm 97 Kalmar Karlskrona 15.6
2.10 Elin Adolfsson 97 Villstad Villstad 9.5
2.03 Emilia Stenström 97 Huddinge Malmö/S 16.6

Längd

5.93 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 20.7
5.92 Johanna Dyremark 97 Tumba Eskilstuna 10.8
5.86 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg/U 29.6
5.63 Louise Liljeblad 97 Mölndal Göteborg/S 14.6
5.59 Malin Olsson 97 Malmö Göteborg/U 29.6
5.57 Louise Ekman 97 Gefle Eskilstuna 10.8
5.55 Clara Bogfors 97 Hallen Sollentuna 8.6
5.47 Madeleine Dalberg 97 Piteå Skellefteå 3.8
5.43 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Eskilstuna 9.8
5.39 Stina Rosenberg 97 Huddinge Sollentuna 8.6
5.37 Ebba Olsson 97 Brattås Varberg 24.8
5.35 Beatrice Lantz 97 Växjö Kalmar 15.9
5.31 Fanny Sandberg 97 Mölndal Göteborg/U 29.6
5.29 Hanna Agrell Gustafsson 97 Contact Olofström 9.6
5.24 Isabelle Nilsson 97 Piteå Eskilstuna 10.8
5.24 Linnea Rosman 97 Istrum Skara 31.8
5.19 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Jönköping 4.6
5.17 Emma Jansson 97 Falun Mora 7.9
5.16 Kajsa Östman 97 Sundsvall Gävle 20.7
5.15 Alva Wästerby 97 Skellefteå Gävle 20.7
okänd vind
5.50 Hanna Agrell Gustafsson 97 Contact Karlshamn 24.6
medvind
5.76 Louise Liljeblad 97 Mölndal Göteborg/U 29.6
5.62 Malin Olsson 97 Malmö Helsingborg 7.7
5.38 Fanny Sandberg 97 Mölndal Göteborg/S 14.6
5.26 Linnea Rosman 97 Istrum Skara 31.8
5.22 Sarah Nordin 97 Trollhättans FIK Helsingborg 7.7
5.19 Moa Ugglin 97 Öresund Göteborg/U 28.6
5.15 Kristin Olofsson Hoffman 97 Lerum Kungsbacka 8.9

Tresteg

12.06 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Göteborg/S 2.6
11.95 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg/U 30.6
11.69 Viktoria Kemborn 97 Stenungsund Göteborg/U 30.6
11.61 Johanna Dyremark 97 Tumba Huddinge 20.9
11.54 Lovisa Östervall 97 Tumba Huddinge 20.9
11.33 Beatrice Lantz 97 Växjö Eskilstuna 11.8
11.23 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Göteborg/U 30.6
11.18 Elsa Herlitz 97 Upsala Göteborg/U 30.6
10.95 Kristin Olofsson Hoffman 97 Lerum Göteborg/U 30.6
10.91 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Eskilstuna 11.8
10.84 Anna Larsson 97 Varberg Oshawa, CAN 6.6
10.73 Clara Bogfors 97 Hallen Bollnäs 28.5
10.67 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Halmstad 13.7
10.67 Sara Ezra 97 Upsala Uppsala 7.7
10.61 Mikaela Waernulf 97 Västerås Enskede 12.5
10.53 Alva Wästerby 97 Skellefteå Skellefteå 14.7
10.50 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Borås 8.6
10.15 Klara Pedersen 97 Upsala Eskilstuna 11.8
10.13 Agnes Fredriksen 97 Hovslätt Eskilstuna 11.8
10.04 Veronica Nordin 97 Gefle Sandviken 10.9
okänd vind
10.99 Hanna Agrell-Gustafsson 97 Contact Karlshamn 25.6
medvind
11.61 Beatrice Lantz 97 Växjö Eskilstuna 11.8
11.12 Kristin Olofsson Hoffman 97 Lerum Eskilstuna 11.8
11.11 Sara Ezra 97 Upsala Uppsala 7.7
10.89 Anna Larsson 97 Varberg Cambridge, CAN 31.5
10.16 Klara Pedersen 97 Upsala Eskilstuna 11.8
10.13 Agnes Fredriksen 97 Hovslätt Helsingborg 6.7

Kula/3.0

16.05 Agnes Larsson 97 IF Göta Torsby 25.5
15.03 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Eskilstuna 11.8
13.48 Emma Harrysson 97 Brattås Göteborg/S 2.6
13.36 Ebba Olsson 97 Brattås Uddevalla 21.9
13.22 Beatrice Lantz 97 Växjö Eskilstuna 11.8
13.18 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Eskilstuna 11.8
12.84 Amanda Engbe 97 Öresund Malmö/S-K 31.7
12.71 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 24.8
12.46 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Härnösand 31.8
12.06 Linnea Larsson Huusko 97 Väsby Huddinge 20.9
11.62 Frida Drakes 97 Säter Falun 18.8
11.59 Emma Thor 97 Märsta Uppsala 7.7
11.46 Emilia Stenström 97 Huddinge Nynäshamn 8.9
11.44 Felicia Lindberg 97 Hammarby Eskilstuna 11.8
11.34 Johanna Dyremark 97 Tumba Huddinge 8.6
11.15 Frida Bååth 97 Timrå Timrå 26.5
10.96 Linn Peura 97 Flen Eskilstuna 15.6
10.81 Lovisa Östervall 97 Tumba Eskilstuna 15.6
10.79 Klara Pettersson 97 Västerås Eskilstuna 15.6
10.76 Elin Bohman 97 Tureberg Sollentuna 9.6
skoltävling
11.26 Emelie Cigéhn 97 Täby Ekerö 30.5

Diskus/1.0

44.93 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Krokom 14.9
37.78 Frida Bååth 97 Timrå Huddinge 22.9
36.48 Emma Harrysson 97 Brattås Eskilstuna 10.8
35.97 Amanda Engbe 97 Öresund Malmö/S-K 31.7
35.03 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Huddinge 22.9
35.03 Marika Kiviniemi 97 Södertälje Södertälje 28.6
33.98 Clara Holmquist 97 Hakarpspojkarna Eskilstuna 10.8
33.59 Linnea Larsson Huusko 97 Väsby Norrköping 18.8
33.28 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Trosa 4.8
31.05 Michaela Norrbelius 97 Gefle Sätra 4.5
31.00 Sabine Steen 97 Kristinehamn Karlskoga 18.8
30.72 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Huddinge 22.9
29.61 Ebba Olsson 97 Brattås Henån 28.9
29.53 Sandra Kemdal 97 Västerås Helsingborg 6.7
29.32 Emma Thor 97 Märsta Uppsala 7.9
29.28 Elvira Nilsson 97 Varberg Varberg 3.8
28.48 Emma Landegren 97 Ymer Villstad 9.5
28.03 Amanda Landegren 97 Växjö Nybro 1.9
27.90 Beatrice Lantz 97 Växjö Borås 12.5
27.68 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Torsby 25.5

Slägga/4.0

53.13 Linn Forssell 97 Motala Gävle 19.7
49.00 Emma Thor 97 Märsta Eskilstuna 9.8
46.75 Lina Hallberger 97 Ymer Karlstad/MÄ 24.8
45.63 Michaela Norrbelius 97 Gefle Eskilstuna 9.8
44.59 Frida Bååth 97 Timrå Huddinge/J 21.9
42.96 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Timrå 26.5
42.72 Ebba Olsson 97 Brattås Uddevalla 21.9
42.06 Sabine Steen 97 Kristinehamn Arvika 28.7
41.92 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Huddinge/J 21.9
41.17 Amanda Landegren 97 Växjö Eskilstuna 9.8
40.69 Mathilda Björklund 97 Bålsta Gävle 19.7
40.50 Elin Edgren 97 Bore Torsby 20.9
40.20 Helena Åhlén 97 Bore Falun 25.9
38.69 Fanny Leandersson 97 Ullevi Karlstad/MÄ 24.8
37.63 Linnea Larsson Huusko 97 Väsby Huddinge/J 16.6
37.11 Elvira Nilsson 97 Varberg Varberg/H 6.10
36.99 Amanda Sandin 97 Herrljunga Herrljunga 25.8
36.91 Ebba Karlsson 97 Huddinge Eskilstuna 9.8
35.27 Amanda Melby 97 Varberg Varberg/H 6.10
34.68 Lovisa Snygg 97 Ullevi Halmstad 13.7

Spjut/600

42.86 Linn Peura 97 Flen Eskilstuna 11.8
41.97 Beatrice Lantz 97 Växjö Kalmar 3.9
39.42 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Kil 8.6
38.62 Louise Liljeblad 97 Mölndal Eskilstuna 11.8
38.19 Ebba Olsson 97 Brattås Habo 1.6
37.88 Emma Harrysson 97 Brattås Göteborg/U 28.6
37.66 Lovisa Östervall 97 Tumba Sollentuna 9.6
37.29 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Högby 7.7
36.35 Felicia Lindberg 97 Hammarby Huddinge 21.9
35.61 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Härnösand 1.9
35.58 Marika Kiviniemi 97 Södertälje Södertälje 15.7
35.41 Elin Svensson 97 Ullevi Borås 8.6
34.62 Louise Cronstedt 97 Öresund Leksand 27.7
34.14 Maja Olsson 97 Leksand Bollnäs 6.7
33.99 Emilia Stenström 97 Huddinge Sätra 1.6
33.69 Frida Drakes 97 Säter Hedemora 2.6
33.21 Amanda Engman 97 Upsala Uppsala 7.7
33.00 Charlott Danko 97 Hanviken Stockholm/S 24.8
32.88 Emma Landegren 97 Ymer Borås 8.6
32.50 Melinda Hedstig 97 Luleå Luleå 31.7

Sjukamp/F17

5.165 Lovisa Östervall 97 Tumba Kalmar 15.9
5.155 Johanna Dyremark 97 Tumba Kalmar 15.9
4.767 Beatrice Lantz 97 Växjö Kalmar 15.9
4.474 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Kalmar 15.9
4.416 Linn Bengtsson 97 Växjö Kalmar 15.9
4.119 Emilia Stenström 97 Huddinge Kalmar 15.9
4.084 Kajsa Östman 97 Sundsvall Kalmar 15.9
3.923 Emma Jansson 97 Falun Kalmar 15.9
3.850 Emma Harrysson 97 Brattås Stenungsund 14.7
3.579 Frida Hansson 97 Stenungsund Stenungsund 14.7
3.418 Frida Drakes 97 Säter Stenungsund 14.7
med 500g spjut
5.298 Johanna Dyremark 97 Tumba Donetsk, UKR 13.7

>