Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 ute 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 7 NOV, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bo Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2013.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1991-1993, P19/F19: Födda 1994-95, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.97 Elise Malmberg 95 Hässleholm Borås 30.8
12.08 Sandra Törnros 95 Gefle Sundsvall 28.7
12.12 Sara Söderberg 94 Norrköping Västerås 9.8
12.13 Karolina Nikamo 95 Upsala Sundsvall 28.7
12.20 Farydah Inoussa 94 Hässelby Västerås 9.8
12.21 Josefine Nilsson 94 Kalmar Västerås 9.8
12.22 Josefin Palm 94 Gefle Sundsvall 28.7
12.24 Rebecca Larsson 94 Hässelby Västerås 9.8
12.32 Fanny Panboon 95 Skellefteå Sundsvall 28.7
12.32 Susanne Schüssler 95 IF Göta Västerås 9.8
12.35 Betty Strandberg 95 Gefle Gävle 1.8
12.38 Julia Hässel 94 Tureberg Göteborg/U 29.6
12.40 Emmy Ahlqvist 95 Malmö Västerås 9.8
12.45 Malin Citess 95 Växjö Göteborg/U 29.6
12.45 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Jönköping 4.6
12.47 Klara Helander 95 Upsala Sollentuna 8.6
12.48 Sofia Linde 95 Täby Sollentuna 7.6
12.50 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Huddinge 14.6
12.52 Amanda Odesjö 94 Alingsås Göteborg/S 14.6
12.54 Fanny Lindström 94 Malmö Göteborg/U 29.6
medvind
11.73 Elise Malmberg 95 Hässleholm Västerås 9.8
11.88 Sandra Törnros 95 Gefle Västerås 9.8
12.06 Sara Söderberg 94 Norrköping Västerås 9.8
12.12 Josefine Nilsson 94 Kalmar Västerås 9.8
12.13 Rebecca Larsson 94 Hässelby Västerås 9.8
12.15 Josefin Palm 94 Gefle Västerås 9.8
12.19 Fanny Panboon 95 Skellefteå Sundsvall 28.7
12.25 Klara Helander 95 Upsala Sollentuna 8.6
12.39 Emmy Ahlqvist 95 Malmö Vellinge 15.6
12.50 Fanny Lindström 94 Malmö Helsingborg 7.7
12.53 Karin Grann 95 Alingsås Sollentuna 8.6

200m

24.46 Elise Malmberg 95 Hässleholm Varberg 18.5
24.66 Sandra Törnros 95 Gefle Göteborg/U 30.6
24.84 Sara Söderberg 94 Norrköping Västerås 11.8
24.86 Rebecca Larsson 94 Hässelby Borås 1.9
24.99 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Sollentuna 9.6
25.02 Betty Strandberg 95 Gefle Västerås 11.8
25.11 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 25.5
25.21 Josefine Nilsson 94 Kalmar Västerås 10.8
25.21 Elin Tornhed 95 Växjö Varberg 18.5
25.40 Klara Helander 95 Upsala Uppsala 16.6
25.44 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Jönköping 4.6
25.47 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Jönköping 4.6
25.54 Julia Hässel 94 Tureberg Göteborg/U 30.6
25.56 Josefin Palm 94 Gefle Sollentuna 9.6
25.59 Sofia Johnsson 94 Hässelby Huddinge 8.6
25.66 Fanny Panboon 95 Skellefteå Skellefteå 14.7
25.79 Elsa Skagersten 94 Varberg Varberg 3.8
25.81 Emmy Ahlqvist 95 Malmö Västerås 10.8
25.81 Malin Skogström 95 Hässelby Rieti, ITA 18.7
25.85 Agnes Johansson 95 Trollhättans FIK Göteborg/S 1.6
medvind
24.69 Josefine Nilsson 94 Kalmar Högby 7.7
24.82 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Göteborg/U 30.6
25.70 Emmy Ahlqvist 95 Malmö Vellinge 15.6

400m

55.59 Betty Strandberg 95 Gefle Göteborg/U 29.6
56.43 Klara Helander 95 Upsala Sollentuna 7.6
56.59 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Uppsala 6.7
56.77 Elise Malmberg 95 Hässleholm Helsingborg 7.7
57.31 Elin Tornhed 95 Växjö Borås 12.5
57.48 Stina Kilborn 95 Göteborgs KIK Göteborg/U 29.6
58.33 Josefin la Fleur 94 Ystad Borås 30.8
58.34 Stina M Jansson 94 Gefle Sollentuna 7.6
58.61 Josefine Malmborg 94 Habo Jönköping 4.6
58.80 Sofia Johnsson 94 Hässelby Stockholm/S 6.8
58.84 Elin Eriksson 95 Falun Gävle 20.7
58.89 Elsa Skagersten 94 Varberg Halmstad 13.7
58.96 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Borås 30.8
59.13 Jessica Edlund 95 Umedalen Umeå 25.5
59.41 Linnea Ivarsson 94 Lerum Västerås 9.8
59.47 Josephine Risberg Thoor 95 Lund Halmstad 13.7
59.50 Rakel Rosshagen 95 Täby Sollentuna 18.5
60.29 Hanna-Clara Vilsek 95 Hovslätt Jönköping 4.6
60.50 Nikita Burton 94 Eskilstuna Västerås 9.8
60.98 Hanna Hermanson 95 Kil Skara 6.6

800m

2:10.80 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Alphen a d R, NED 9.6
2:11.67 Josefin Malmborg 94 Habo Uppsala 16.6
2:13.29 Jessica Edlund 95 Umedalen Uppsala 16.6
2:13.67 Elin Tornhed 95 Växjö Huddinge 9.6
2:13.89 Sarah Lahti 95 Hässelby Göteborg/U 30.6
2:15.42 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Göteborg/S 30.7
2:15.97 Lisa Bergdahl 95 Glanshammar Stockholm/S 24.8
2:16.34 Sofia Linde 95 Täby Moskva, RUS 13.8
2:17.27 Amanda Trense 95 Östersund Gävle 21.7
2:17.82 Greta Graziani 94 Täby Milano, ITA 4.6
2:20.33 Rakel Rosshagen 95 Täby Huddinge 9.6
2:20.59 Sofia Johnsson 94 Hässelby Huddinge 9.6
2:21.07 Agnes Sjöström 94 Westmannia Göteborg/U 30.6
2:21.62 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Borås 12.5
2:22.23 Evelina Beramand 94 Mölndal Västerås 10.8
2:22.47 Emelie Svensson 95 Mora Lillehammer, NOR 23.6
2:22.50 Hannah-Clara Vilsek 95 Hovslätt Borås 12.5
2:22.76 Isabella Rosenquist 95 IF Göta Göteborg/S 1.6
2:22.90 Elise Malmberg 95 Hässleholm Varberg 19.5
2:23.04 Emma Forss 94 Hammarby Sätra 18.5

1500m

4:22.11 Sarah Lahti 95 Hässelby Leppävaara, FIN 18.8
4:24.99 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Sollentuna 27.6
4:33.45 Agnes Sjöström 94 Westmannia Göteborg/S 15.6
4:34.82 Hedda Bångman 95 Trångsviken Leppävaara, FIN 18.8
4:43.80 Lisa Bergdahl 95 Glanshammar Gävle 20.7
4:44.11 Josefine Malmborg 94 Habo Sollentuna 9.6
4:45.02 Amanda Trense 95 Östersund Gävle 20.7
4:47.97 Evelina Beramand 94 Mölndal Västerås 10.8
4:50.56 Jessica Edlund 95 Umedalen Uusikarlepyy, FIN 28.5
4:51.90 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Västerås 10.8
4:55.67 Emma Fogelqvist 95 Spårvägen Stockholm/S 25.8
4:57.76 *Alem Tesfaye 95 Sundbyberg Sollentuna 27.6
5:04.10 Siri Ohrankämmen 95 Sävedalen Stockholm/S 25.8
5:07.32 Jenny Biesèrt 95 Graal Helsingborg 7.7
5:10.70 Greta Graziani 94 Täby Milano, ITA 4.5
5:16.68 Malin Nyström 95 Mora Västerås 10.8
5:18.34 Jessica Bengtsson 95 Sävedalen Göteborg/S 14.6
5:21.78 Hanna Fredriksson 94 Kalmar Tranås 17.8
5:21.97 Frida Jansson 95 Växjö Halmstad 6.7

3000m

9:26.02 Sarah Lahti 95 Hässelby Leppävaara, FIN 17.8
9:27.09 Maria Larsson 94 Örgryte Göteborg/U 28.6
9:38.33 Agnes Sjöström 94 Westmannia Huddinge 16.6
9:43.13 Hedda Bångman 95 Trångsviken Leppävaara, FIN 17.8
10:40.39 Emma Fogelqvist 95 Spårvägen Stockholm/S 30.7
10:54.9m Ida Svensson 94 Trångsviken Krokom 16.7
10:55.53 Lisa Bergdahl 95 Glanshammar Huddinge 22.9
11:00.69 Malin Nyström 95 Mora Västerås 11.8
11:21.0m Isabell Norstedt 95 Helsingborg Lund 1.5
11:27.7m Sandra Olsson 95 Bore Torsby 25.5

2000m hinder/76.2

7:02.13 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Leppävaara, FIN 18.8
7:21.01 Amanda Trense 95 Östersund Leppävaara, FIN 18.8
8:03.72 Siri Ohrankämmen 95 Sävedalen Göteborg/S 30.7

100m häck/84.0

13.68 Sofia Linde 95 Täby Rieti, ITA 18.7
13.82 Elise Malmberg 95 Hässleholm Västerås 11.8
13.85 Sofia Mossberg 95 Falun Rieti, ITA 19.7
14.15 Sofia Johnsson 94 Hässelby Göteborg/U 30.6
14.19 Malin Skogström 95 Hässelby Rieti, ITA 18.7
14.23 Josefin Palm 94 Gefle Västerås 11.8
14.31 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Borås 8.6
14.40 Farydah Inoussa 94 Hässelby Västerås 11.8
14.68 Fanny Lindström 94 Malmö Helsingborg 6.7
14.85 Frida Johansson 95 IF Göta Göteborg/U 30.6
14.93 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Stockholm/S 24.8
14.94 Sara Söderberg 94 Norrköping Stockholm/S 24.8
15.11 Josefine Sandelius 94 Hammarby Västerås 11.8
15.11 Elin Tornhed 95 Växjö Huddinge 8.6
15.12 Rakel Rosshagen 95 Täby Gävle 21.7
15.33 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Västerås 11.8
15.53 Fanny Anonsen 95 Gefle Sollentuna 18.5
16.09 Alice Andreasson 94 Upsala Falun 18.8
16.10 Agnes Johansson 95 Trollhättans FIK Arvika 28.7
16.14 Sarah Larsson 95 IF Göta Göteborg/S 1.6
medvind
14.27 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Helsingborg 6.7
15.80 Agnes Johansson 95 Trollhättans FIK Helsingborg 6.7
15.95 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Luleå 18.8

300m häck/76.2

41.63 Elise Malmberg 95 Hässleholm Västerås 11.8
42.30 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Västerås 11.8
43.47 Sofia Johnsson 94 Hässelby Västerås 11.8
44.11 Stina M Jansson 94 Gefle Göteborg/U 28.6
44.22 Frida Johansson 95 IF Göta Västerås 11.8
44.23 Rakel Rosshagen 95 Täby Göteborg/U 28.6
45.21 Agnes Johansson 95 Trollhättans FIK Arvika 27.7
45.96 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Sollentuna 8.6
46.39 Emma Gustafsson 95 Ymer Västerås 10.8
46.66 Jessica Wallenius 94 Ymer Helsingborg 5.7
47.22 Josefin Sandelius 94 Hammarby Sollentuna 8.6
47.40 Frida Jansson 95 Växjö Göteborg/U 28.6
48.22 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Luleå 17.8
48.22 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Helsingborg 5.7
48.59 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Göteborg/U 28.6
48.79 Emma Forss 94 Hammarby Uppsala 7.7
49.77 Olivia Hawkins 95 Rånäs Sollentuna 8.6
49.83 Caroline Jansson 94 Örbyhus Uppsala 7.7
50.32 Josefine Havdelin 95 Lidingö Huddinge 14.6
50.56 Hannah Rossland 95 Tumba Huddinge 22.9

Höjd

1.83 Sofia Linde 95 Täby Sollentuna 18.5
1.79 Elin Tornhed 95 Växjö Varberg 18.5
1.79 Lisa Engman 94 Kil Stockholm/S 8.9
1.77 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Västerås 9.8
1.75 Louise Österberg 95 Söderhamn Göteborg/U 28.6
1.72 Ida Virdebrant 94 Växjö Varberg 3.8
1.70 Malin Skogström 95 Hässelby Varberg 18.5
1.70 Tova Österberg 94 Kalmar Västerås 9.8
1.68 Elise Malmberg 95 Hässleholm Huddinge 8.6
1.66 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Kalmar 14.9
1.66 Linda Skantze 95 Lidingö Västerås 9.8
1.65 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Huddinge 22.9
1.65 Sara Skogman 95 Örgryte Borås 9.6
1.63 Alina Lindqvist 95 Väsby Uppsala 7.7
1.62 Klara Helander 95 Upsala Leksand 27.7
1.62 Erika Löke 95 Falun Göteborg/U 28.6
1.60 Sara Söderberg 94 Norrköping Sätra 11.5
1.60 Ellen Steneryd 94 Falkenberg Halmstad 14.7
1.60 Frida Johansson 95 IF Göta Kalmar 14.9
1.59 Elin Lindeblad 95 Kalmar Kalmar 25.5
provisorisk bana
1.66 Emma Schack 95 Åhus Hyllinge 4.7

Stav

4.18 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Halmstad 6.7
3.88 Hanna Jansson 95 Falun Halmstad 6.7
3.72 Denise Eriksson 95 Gefle Västerås 9.8
3.59 Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö Göteborg/U 28.6
3.36 Moa Bylund 94 Huddinge Örebro 25.5
3.35 Louise Gabrielsson 95 Huddinge Sollentuna 9.6
3.34 Alexandra Bartee 95 Gefle Göteborg/U 30.6
3.29 Johanna Greger 94 Örgryte Göteborg/U 28.6
3.10 Frida Andersson 95 Hovslätt Jönköping 28.9
3.06 Malin Gillman 94 Stocksäter Örebro 25.5
3.00 Sofia Johansson 95 Tranås Tranås 17.8
2.97 Nellie Becke 95 Malmö Göteborg/U 28.6
2.85 Madeleine Rossi 95 Hammarby Enskede 4.9
2.60 Ina Westin 95 Haparanda SKT Skellefteå 13.7
2.40 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Luleå 17.8
2.30 Ida Westfält 95 Vemhån Krokom 25.8

Längd

6.28 Elise Malmberg 95 Hässleholm Stockholm/S 8.9
6.20 Lynn Johnson 94 Ullevi Västerås 9.8
6.10 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 25.5
6.00 Sandra Törnros 95 Gefle Göteborg/U 29.6
5.88 Aina Griksaite 94 Spårvägen Göteborg/U 29.6
5.83 Sara Söderberg 94 Norrköping Göteborg/U 29.6
5.79 Farydah Inoussa 94 Hässelby Västerås 10.8
5.75 Jonna Kowalski 94 Tjalve Stockholm/S 24.8
5.71 Elin Tornhed 95 Växjö Rieti, ITA 19.7
5.70 Alina Lindqvist 95 Väsby Västerås 9.8
5.70 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Västerås 9.8
5.69 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Västerås 10.8
5.65 Malin Skogström 95 Hässelby Rieti, ITA 19.7
5.65 Rebecca Abrahamsson 94 Gnistan Varberg 4.8
5.61 Klara Helander 95 Upsala Uppsala 6.7
5.60 Malin Citess 95 Växjö Göteborg/U 29.6
5.60 Sofia Johnsson 94 Hässelby Huddinge 9.6
5.59 Fanny Panboon 95 Skellefteå Skellefteå 13.7
5.55 Fanny Anonsen 95 Gefle Gävle 1.8
5.53 Caroline Taxén 94 Lidingö Uppsala 16.6
medvind
6.32 Elise Malmberg 95 Hässleholm Borås 1.9
5.55 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Kungälv 23.6

Tresteg

13.29 Lynn Johnson 94 Ullevi Stockholm/S 7.9
12.59 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Västerås 10.8
12.32 Sofia Nilsson 95 Gefle Västerås 11.8
12.26 Fanny Anonsen 95 Gefle Västerås 11.8
12.06 Malin Citess 95 Växjö Halmstad 6.7
11.98 Sara Skogman 95 Örgryte Göteborg/U 30.6
11.91 Klara Helander 95 Upsala Uppsala 7.7
11.89 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Göteborg/U 30.6
11.80 Aina Griksaite 94 Spårvägen Uppsala 7.7
11.72 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Uppsala 7.7
11.45 Jonna Kowalski 94 Tjalve Borås 12.5
11.38 Frida Johansson 95 IF Göta Västerås 10.8
11.04 Alexandra Bartee 95 Gefle Göteborg/U 30.6
11.02 Anna Holmin 95 Upsala Västerås 10.8
11.02 Johanna Konseléus 95 Ullevi Göteborg/S 14.6
10.92 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Huddinge 14.6
10.83 Hannah Svensson 95 Huddinge Huddinge 14.6
10.75 Sara Angelmyr 94 Örebro Göteborg/U 30.6
10.73 Elin Lindeblad 95 Kalmar Kalmar 1.6
10.48 Erika Löke 95 Falun Enskede 12.5
okänd vind
11.56 Jonna Kowalski 94 Tjalve Borås 12.5
medvind
12.34 Sofia Nilsson 95 Gefle Gävle 21.7
12.13 Sara Skogman 95 Örgryte Västerås 11.8
11.20 Anna Holmin 95 Upsala Varberg 3.8
11.09 Alexandra Bartee 95 Gefle Göteborg/U 30.6
11.06 Elin Lindeblad 95 Kalmar Kalmar 25.5
10.93 Hannah Svensson 95 Huddinge Uppsala 7.7
10.64 Tea Svensson 94 Lund Helsingborg 6.7

Kula/4.0

15.82 Fanny Roos 95 Ljungby Rieti, ITA 20.7
14.86 Lina Bengtson 94 Öresund Hässleholm 28.7
14.46 Sofia Linde 95 Täby Rieti, ITA 18.7
12.92 Lisa Carlsson 94 Falun Enskede 12.5
12.87 Erica Lantz 94 Växjö Västerås 11.8
12.78 Maria Nilsson 95 Orient Västerås 11.8
12.39 Frida Johansson 95 IF Göta Arvika 27.7
12.36 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 14.9
11.66 Frida Jansson 95 Växjö Växjö 29.5
11.39 Sandra Törnros 95 Gefle Enskede 12.5
11.28 Fanny Öhrn Selahn 95 Sundbyberg Huddinge 22.9
11.23 Malin Skogström 95 Hässelby Rieti, ITA 18.7
11.22 Elise Malmberg 95 Hässleholm Varberg 18.5
11.02 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Kalmar 14.9
10.73 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg/S-K 24.9
10.68 Rakel Rosshagen 95 Täby Sätra 11.5
10.38 Emma Sjöberg 95 Istrum Skövde 5.5
10.23 Matilda Åström 95 Gefle Gävle 22.9
10.21 Elin Tornhed 95 Växjö Varberg 18.5
10.13 Tova Österberg 94 Kalmar Tranås 17.8

Diskus/1.0

50.32 Emma Ljungberg 94 Nyköping Leppävaara, FIN 17.8
47.95 Fanny Roos 95 Ljungby Västerås 10.8
46.69 Lina Bengtson 94 Öresund Malmö/S-K 23.5
46.44 Nadia Shirafkan Nejad 95 IF Göta Leiria, POR 4.5
43.64 Matilda Åström 95 Gefle Västerås 10.8
40.62 Fanny Öhrn Selahn 95 Sundbyberg Huddinge 21.9
39.68 Lydia Sundin 94 Mora Gävle 20.7
39.25 Fanny Andler 95 Habo Jönköping 19.6
38.84 Elin Rubin 95 Hovslätt Göteborg/U 30.6
36.26 Erica Lantz 94 Växjö Halmstad 6.7
36.13 Maria Nilsson 95 Orient Uddevalla 21.9
35.78 Freja Liljedahl 94 Gefle Gävle 20.4
35.11 Linda Vilpula 95 Timrå Västerås 10.8
35.10 Ronja Fredriksson 95 IFK Umeå Gävle 20.7
33.30 Madelene Östblom 94 Gefle Bottnaryd 29.6
33.11 Frida Nilsson 95 Södertälje Trosa 4.8
31.93 Lisa Carlsson 94 Falun Gävle 20.7
31.77 Marinda Petersson 95 Hässleholm Hässleholm 27.7
30.69 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Oskarshamn 12.5
30.25 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 7.9

Slägga/4.0

59.71 Marinda Petersson 95 Hässleholm Halle, GER 25.5
58.18 Matilda Åström 95 Gefle Rieti, ITA 19.7
55.65 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 14.9
52.89 Freja Liljedahl 94 Gefle Gävle 20.4
52.37 Frida Norlund 95 Skellefteå Västerås 9.8
51.61 Alessandra Wall 95 Ullevi Herrljunga 16.6
49.56 Anna-Clara Rydberg 94 Bore Torsby 25.5
49.33 Madelen Östblom 94 Gefle Gävle 9.5
47.44 Fanny Roos 95 Ljungby Växjö/V-K 12.10
46.06 Maja Eklund 94 Hinden Växjö/V-K 2.7
46.00 Julia Karlsson 95 IF Göta Karlstad/MÄ 24.8
45.45 Cornelia Hansson 95 Gotland Tingstäde 13.7
45.28 Malin Jönsson 95 Lund Malmö/S-K 21.9
44.96 Fanny Hjorth 95 Säter Gävle 19.7
43.80 Linnea Frisk 95 Åhus Halmstad 13.7
43.36 Astrid Molander 94 Tumba Sätra 4.5
42.23 Clara Westin 94 Lidingö Östhammar 1.8
40.54 Maria Nilsson 95 Orient Halmstad 13.7
40.18 Lina Bengtson 94 Öresund Malmö/S-K 21.9
39.18 Sara Grönlund 94 Norrköping Norrköping 17.8

Spjut/600

61.96 Sofi Flink 95 Västerås Moskva, RUS 16.8
48.85 Jennifer Björklund 95 Enköping Södertälje 6.6
47.27 Sofie Davoust 94 Tumba Södertälje 15.7
45.00 Sofie Hammar 95 Rigor Leppävaara, FIN 17.8
43.15 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 26.5
42.93 Fanny Roos 95 Ljungby Växjö/V-K 23.9
42.23 Lisa Carlsson 94 Falun Enskede 12.5
41.16 Linnea Sieker 95 Falkenberg Helsingborg 6.7
39.34 Ronja Olsson 95 Ullevi Göteborg/S 30.7
38.41 Sara Söderberg 94 Norrköping Sätra 12.5
38.39 Malin Skogström 95 Hässelby Varberg 19.5
37.50 Klara Helander 95 Upsala Leksand 27.7
37.02 Rakel Rosshagen 95 Täby Kalmar 15.9
36.92 Alexandra Johansson 94 Örebro Sollentuna 18.5
36.69 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg/S-K 14.9
36.19 *Satu Tossavainen 95 Södertälje Huddinge 20.9
35.89 Evelyn Einebrant 95 Kalmar Tranås 17.8
35.33 Ulrika Andersson 94 Råby-Rekarne Göteborg/U 28.6
34.64 Rebecka Ekvall 94 Tranås Borås 12.5
34.63 Frida Jansson 95 Växjö Karlskrona 16.6

Sjukamp/K

6.081 Sofia Linde 95 Täby Rieti, ITA 19.7
5.442 Elise Malmberg 95 Hässleholm Huddinge 9.6
5.290 Malin Skogström 95 Hässelby Rieti, ITA 19.7
5.276 Elin Tornhed 95 Växjö Rieti, ITA 19.7
4.871 Sara Söderberg 94 Norrköping Sätra 12.5
4.808 Rakel Rosshagen 95 Täby Kalmar 15.9
4.796 Sofia Johnsson 94 Hässelby Huddinge 9.6
4.667 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Kalmar 15.9
4.627 Frida Johansson 95 IF Göta Huddinge 9.6

>