Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 19 NOV, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bo Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2013.

100m

11.35 Irene Ekelund 97 Kil Kil 8.6
11.61 Freja Jernstig 92 IF Göta Skara 6.6
11.62 Daniella Busk 93 Malmö Skara 6.6
11.73 Hanna Adriansson 92 Lidingö Sundsvall 28.7
11.77 Erica Jarder 86 Spårvägen Helsingör, DEN 8.6
11.77 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Västerås 9.8
11.86 Emilia Kjellberg 96 Sunne Västerås 9.8
11.94 Julia Skugge 88 Glanshammar Örebro 19.6
11.95 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 1.6
11.97 Elise Malmberg 95 Hässleholm Borås 30.8
12.05 Elin Östlund 91 Örebro Uppsala 16.6
12.05 Pernilla Tornemark 85 Malmö Sundsvall 28.7
12.06 Pernilla Nilsson 92 Malmö Borås 30.8
12.07 Malin Johansson 90 Växjö Sundsvall 28.7
12.08 Sandra Törnros 95 Gefle Sundsvall 28.7
12.08 Linnea Killander 93 Malmö Borås 30.8
12.12 Elina Palmquist 91 Ullevi Västerås 9.8
12.12 Sara Söderberg 94 Norrköping Västerås 9.8
12.13 Karolina Nikamo 95 Upsala Sundsvall 28.7
12.13 *Stine M Tomb 86 Hammarby Sollentuna 5.8
12.13 Lisa Warfvinge 98 Varberg Eskilstuna 9.8
12.14 Lisa Skagersten 92 Varberg Borås 8.6
12.15 Mathilda Hultgren 89 Ullevi Göteborg/S 14.6
12.17 Matilda Hellqvist 93 Orient Motala 1.6
12.20 Linda Frödin Glad 93 Tureberg Donnas, ITA 7.7
12.20 Adriana Janic 96 Malmö Västerås 9.8
12.20 Farydah Inoussa 94 Hässelby Västerås 9.8
medvind
11.58 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sundsvall 28.7
11.73 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Sundsvall 28.7
11.73 Elise Malmberg 95 Hässleholm Västerås 9.8
11.79 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 24.8
11.88 Sandra Törnros 95 Gefle Västerås 9.8
11.96 Malin Johansson 90 Växjö Sundsvall 28.7
11.97 Elina Palmquist 91 Ullevi Västerås 9.8
12.06 Linnea Killander 93 Malmö Vellinge 15.6
12.06 Sara Söderberg 94 Norrköping Västerås 9.8
12.12 Josefine Nilsson 94 Kalmar Västerås 9.8
12.12 Lisa Skagersten 92 Varberg Västerås 9.8
12.13 Victoria Joäng 89 Lund Helsingborg 7.7
12.13 Rebecca Larsson 94 Hässelby Västerås 9.8
12.15 Josefin Palm 94 Gefle Västerås 9.8
12.19 Fanny Panboon 95 Skellefteå Sundsvall 28.7
12.20 Malin Andersson 97 Gefle Sollentuna 8.6

200m

22.92 Irene Ekelund 97 Kil Donetsk, UKR 14.7
23.19 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Oslo, NOR 13.6
23.74 Daniella Busk 93 Malmö Stockholm/S 8.9
24.25 Mathilda Hultgren 89 Ullevi Halmstad 6.7
24.27 Pernilla Tornemark 85 Malmö Sundsvall 28.7
24.36 Hanna Adriansson 92 Lidingö Sundsvall 28.7
24.37 Linda Frödin Glad 93 Tureberg Sollentuna 9.6
24.45 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 1.6
24.46 Elise Malmberg 95 Hässleholm Varberg 18.5
24.47 Lisa Duffy 93 Hässelby Borås 1.9
24.49 Emilia Kjellberg 96 Sunne Västerås 11.8
24.54 *Stine M Tomb 86 Hammarby Sollentuna 5.8
24.56 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Halmstad 6.7
24.59 Matilda Hellqvist 93 Orient Göteborg/U 30.6
24.66 Sandra Törnros 95 Gefle Göteborg/U 30.6
24.70 Pernilla Nilsson 92 Malmö Västerås 11.8
24.77 Lisa Linnell 91 Växjö Tampere, FIN 13.7
24.79 Linnea Killander 93 Malmö Göteborg/U 30.6
24.80 Sandra Knezevic 92 Hammarby Sundsvall 28.7
24.81 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Halmstad 6.7
24.81 Tove Ågren 96 Falun Stockholm/S 8.9
24.84 Sara Söderberg 94 Norrköping Västerås 11.8
24.84 Ellinore Hallin 87 Växjö Götzis, AUT 25.5
24.86 Rebecca Larsson 94 Hässelby Borås 1.9
24.95 Victoria Joäng 89 Lund Helsingborg 18.5
24.95 Josefin Magnusson 89 Malmö Karlstad 23.7
medvind
24.68 Linnea Killander 93 Malmö Vellinge 15.6
24.69 Josefine Nilsson 94 Kalmar Högby 7.7
24.82 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Göteborg/U 30.6
24.90 Gladys Bamane 89 Spårvägen Huddinge 16.6

400m

52.39 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Moskva, RUS 10.8
54.11 Lisa Duffy 93 Hässelby Borås 31.8
54.36 Elin Moraiti 91 Hässelby Borås 31.8
54.95 Helene Bourdin 80 Täby Borås 31.8
55.13 Josefin Magnusson 89 Malmö Mölndal 3.8
55.14 Pernilla Tornemark 85 Malmö Borås 31.8
55.15 Lovisa Lindh 91 Ullevi Göteborg/U 29.6
55.40 Sandra Knezevic 92 Hammarby Mölndal 3.8
55.59 Betty Strandberg 95 Gefle Göteborg/U 29.6
55.81 Sara Bley 91 Tjalve Göteborg/U 29.6
55.85 Rebecca Högberg 84 Hammarby Halmstad 13.7
55.89 Frida Persson 89 Hammarby Enskede 12.5
56.14 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Huddinge 15.6
56.33 Linda Frödin Glad 93 Tureberg Gävle 20.7
56.43 Klara Helander 95 Upsala Sollentuna 7.6
56.59 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Uppsala 6.7
56.65 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Göteborg/U 29.6
56.77 Elise Malmberg 95 Hässleholm Helsingborg 7.7
56.82 Jessica Bloodworth 93 Tranås Göteborg/U 29.6
56.89 Mikaela Johannesson 96 Falun Västerås 10.8
56.99 Alice Svanteson 97 Sävedalen Göteborg/U 29.6
57.05 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Västerås 10.8
57.30 Emelie Svensson 89 Ullevi Halmstad 6.7
57.31 Elin Tornhed 95 Växjö Borås 12.5
57.48 Stina Kilborn 95 Göteborgs KIK Göteborg/U 29.6

800m

1:59.20 Abeba Aregawi 90 Hammarby Hengelo, NED 8.6
2:03.51 Lovisa Lindh 91 Ullevi Tampere, FIN 11.7
2:04.98 Sofia Öberg 90 Lidingö Ninove, BEL 27.7
2:05.25 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Nijmegen, NED 12.6
2:06.44 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Princeton, NJ 11.5
2:07.55 Linn Nilsson 90 Hälle Stockholm/S 22.8
2:07.86 Josefine Koskinen 89 Enhörna Eagle Rock, CA 4.5
2:09.44 Ida Holm 93 Täby Stockholm/S 22.8
2:09.63 Lisa Forsberg 89 Spårvägen Sollentuna 8.6
2:09.81 Patricia Striner 97 Malmö Sollentuna 8.6
2:09.90 Sofie Näslund 92 Vingarna Ninove, BEL 27.7
2:10.01 *Meraf Bahta 89 Hälle Göteborg/U 30.6
2:10.20 Mary Alenbratt 90 Ullevi Palo Alto, CA 30.3
2:10.24 Nathalie Rohlén 90 Spårvägen Norrköping 18.8
2:10.42 Linn Söderholm 96 Sävedalen Sollentuns 8.6
2:10.80 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Alphen a d R, NED 9.6
2:10.82 Anna Silvander 93 Danderyd Borås 1.9
2:11.37 Lisa Öhberg 88 Hälle Claremont, CA 13.4
2:11.53 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Göteborg/U 30.6
2:11.67 Josefin Malmborg 94 Habo Uppsala 16.6
2:12.12 Elin Moraiti 91 Falun Enskede 12.5
2:12.44 Nadja Casadei 83 Lidingö Nottwil, SUI 30.6
2:12.80 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Manchester, GBR 1.6
2:13.05 Hannah Nilsson 91 Malmö Norwalk, CA 20.4
2:13.26 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Uppsala 16.6

1500m

3:56.60 Abeba Aregawi 90 Hammarby Doha, QAT 10.5
4:05.11 *Meraf Bahta 89 Hälle Heusden-Z, BEL 13.7
4:13.75 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Göteborg/S 15.6
4:13.90 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Göteborg/S 15.6
4:16.77 Linn Nilsson 90 Hälle Heusden-Z, BEL 13.7
4:17.89 Sofia Öberg 90 Lidingö Karlstad 23.7
4:18.20 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Karlstad 23.7
4:21.17 Mary Alenbratt 90 Ullevi Palo Alto, CA 29.3
4:21.56 Lovisa Lindh 91 Ullevi Göteborg/S 15.6
4:22.11 Sarah Lahti 95 Hässelby Leppävaara, FIN 18.8
4:24.99 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Sollentuna 27.6
4:25.21 Lisa Öhberg 88 Hälle La Jolla, CA 30.3
4:26.52 Lisa Forsberg 89 Spårvägen Jönköping 4.6
4:27.45 Hannah Nilsson 91 Malmö Arlington, TX 11.5
4:28.06 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Amherst, MA 27.4
4:30.10 Ronja Fjellner 89 Örgryte Karlstad 23.7
4:31.60 Nathalie Rohlén 90 Spårvägen Göteborg/S 15.6
4:32.34 Klara Bodinson 90 Sävedalen Göteborg/U 29.6
4:33.20 Anna Silvander 93 Danderyd Karlstad 23.7
4:33.45 Agnes Sjöström 94 Westmannia Göteborg/S 15.6
4:33.61 Linn Söderholm 96 Sävedalen Stockholm/S 25.8
4:34.82 Hedda Bångman 95 Trångsviken Leppävaara, FIN 18.8
4:35.17 Maria Borglund 91 Sävedalen Göteborg/S 15.6
4:35.50 Ebba Andersson 97 Sollefteå Eskilstuna 10.8
4:35.56 Cecilia Kleist 82 Akele Sollentuna 9.6

3000m

8:58.55 *Meraf Bahta 89 Hälle Lapinlahti, FIN 21.7
9:17.83 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Dublin, IRL 22.6
9:26.02 Sarah Lahti 95 Hässelby Leppävaara, FIN 17.8
9:26.3m Elin Borglund 91 Sävedalen Göteborg/S 20.8
9:27.09 Maria Larsson 94 Örgryte Göteborg/U 28.6
9:30.33 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Göteborg/U 28.6
9:38.33 Agnes Sjöström 94 Westmannia Huddinge 16.6
9:39.81 Linn Nilsson 90 Hälle Brandbu, NOR 22.5
9:40.74 Cecilia Kleist 82 Akele Sollentuna 7.6
9:41.50 Louise Wiker 79 Hässelby Sollentuna 7.6
9:42.40 Ronja Fjellner 89 Örgryte Göteborg/U 28.6
9:43.13 Hedda Bångman 95 Trångsviken Leppävaara, FIN 17.8
9:43.24 Isabelle Brauer 96 Hässelby Huddinge 16.6
9:43.50 Mary Alenbratt 90 Ullevi Fort Worth, TX 15.3
9:43.7m Isabellah Andersson 80 Hässelby Borås 1.9
9:45.63 Maria Borglund 91 Sävedalen Alphen a d R, NED 9.6
9:45.8m Therese Olin 82 Ullevi Göteborg/S 20.8
9:47.74 Nathalie Rohlén 90 Spårvägen Huddinge 21.8
9:49.60 Lisa Öhberg 88 Hälle Los Angeles, CA 6.4
9:50.05 Ebba Andersson 97 Sollefteå Stockholm/S 8.9
9:53.46 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Sollentuna 7.6
9:55.34 Kajsa Petersson 81 Hässelby Göteborg/U 28.6
9:57.37 Hanna Lindholm 79 Studenterna Sollentuna 7.6
9:58.45 Dace Landström 83 Vallentuna Huddinge 21.8
10:02.39 Nina Persson 91 Örgryte Manchester, GBR 1.6

5000m

16:04.21 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Stockholm/S 7.9
16:15.77 Mary Alenbratt 90 Ullevi Walnut, CA 19.4
16:17.89 Isabellah Andersson 80 Hässelby Borås 1.9
16:23.32 Sarah Lahti 95 Hässelby Borås 1.9
16:26.49 Lisa Öhberg 88 Hälle Walnut, CA 19.4
16:28.44 Elin Borglund 91 Sävedalen Borås 1.9
16:32.73 Madeleine Larsson 81 Hässelby Borås 1.9
16:43.30 Cecilia Kleist 82 Akele Sollentuna 27.6
16:44.82 Frida Lundén 84 Studenterna Stockholm/S 6.8
16:44.84 Agnes Sjöström 94 Westmannia Sollentuna 27.6
16:47.62 Louise Wiker 79 Hässelby Sollentuna 27.6
16:49.30 Klara Bodinson 90 Sävedalen Lerum 19.6
16:50.94 Nina Persson 91 Örgryte Manchester, GBR 1.6
16:53.36 Therese Olin 82 Ullevi Stockholm/S 6.8
17:00.00 Frida Aspnäs 87 Tjalve Borås 1.9
17:02.78 Anna Ställberg 82 Tumba Borås 1.9
17:05.32 Isabelle Brauer 96 Hässelby Borås 1.9
17:07.26 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Halmstad 6.7
17:13.64 Ulrika Flodin 75 Rånäs Uppsala 7.7
17:18.0m Hanna Lindholm 79 Studenterna Södertälje 12.6
17:25.03 Erika Lindeblad 93 Kalmar Västerås 9.8
17:25.34 Jessica Kihlström 85 Högby Högby 7.7
17:29.56 Dace Landström 83 Vallentuna Stockholm/S 21.9
17:32.41 Maria Sandström 90 Malmö Stockholm/S 6.8
17:34.22 Frida Kristiansson 92 Knallen Lerum 19.6

10000m

33:15.25 Isabellah Andersson 80 Hässelby Stockholm/S 8.9
34:25.90 Frida Lundén 84 Studenterna Borås 30.8
34:45.18 Madeleine Larsson 81 Hässelby Borås 30.8
34:46.38 Cecilia Kleist 82 Akele Sandviken 4.5
35:09.34 Therese Olin 82 Ullevi Borås 30.8
35:15.4m Anna Ställberg 82 Tumba Södertälje 14.8
35:20.23 Sanna Mustonen 91 Hässelby Walnut, CA 18.4
35:38.76 Annelie Johansson 78 Knallen Borås 13.8
35:40.71 Jessica Kihlström 85 Högby Värnamo 10.8
35:44.98 Maria Gräfnings 85 Falun Borås 30.8
35:48.45 Hanna Lindholm 79 Studenterna Sandviken 4.5
35:50.75 Nina Persson 91 Örgryte Sandviken 4.5
36:11.00 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Borås 30.8
36:35.63 Dace Landström 83 Vallentuna Borås 30.8
36:37.27 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Walnut, CA 18.4
36:48.89 Sandra Södergren 89 Gnistan Borås 30.8
36:50.66 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Hallsberg 21.9
37:12.72 Johanna Adolfsson 89 Solvikingarna Borås 30.8
37:20.56 Malin Strand 93 Sävedalen Borås 30.8
37:36.70 Camilla Larsson 75 Göteborgs/S 10.9
37:43.13 Maria Sandström 90 Malmö Borås 30.8
37:50.54 Louise Nilsson 86 Malmö Borås 30.8
37:57.53 Hanna Dickér 92 Knallen Borås 13.8
38:22.82 Karin Nilsson 82 Ullevi Göteborg/S 10.9
38:23.43 Åsa Höög 71 Kumla Hallsberg 21.9

Halvmarathon

1:10.55 Isabellah Andersson 80 Hässelby Venlo, NED 24.3
1:17.15 Frida Lundén 84 Studenterna Göteborg 18.5
1:17.33 Therése Olin 82 Ullevi Göteborg 12.10
1:18.24 Lena Eliasson 81 Hässelby Göteborg 18.5
1:18.46 Cecilia Kleist 82 Akele Kalmar 29.6
1:19.22 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Venlo, NED 24.3
1:19.42 Louise Wiker 79 Hässelby Stockholm 14.9
1:19.48 *Dorcas Cheserek 87 Enhörna Örebro 12.10
1:19.51 Therese Nordström 77 Ullevi Köbenhavn, DEN 15.9
1:20.01 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Örebro 12.10
1:20.15 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Stockholm 14.9
1:20.21 *Fanni Gyurko 87 Enhörna Göteborg 18.5
1:21.17 Linnea Winberg 85 Stockholm 14.9
1:21.45 Sara Holmgren 90 Sävedalen Verbania, ITA 10.3
1:22.07 Johanna Eriksson 81 Motala Skänninge-Motala 6.10
1:22.41 Åsa Wiklund 88 Sportsgym Stockholm 14.9
1:22.46 Kajsa Berg 79 Huddinge Stockholm 9.11
1:22.49 Emma Nordling 85 Göteborg 18.5
1:23.11 Erika Lindeblad 93 Kalmar Kalmar 29.6
1:23.22 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Göteborg 18.5
1:23.39 Gloria Vinstedt 83 Studenterna Fredrikstad, NOR 7.4
1:23.44 Sophia Sundberg 84 Väsby Stockholm 14.9
1:23.51 Tove Langseth 75 Spårvägen Stockholm 4.5
1:23.57 Jessica Kihlström 85 Högby Jämjö 9.11
1:24.07 Anna Ställberg 82 Tumba Göteborg 18.5

Marathon

2:26.05 Isabellah Andersson 80 Hässelby Dubai, UAE 25.1
2:46.22 Frida Lundén 84 Studenterna Valencia, ESP 17.11
2:48.40 Annelie Johansson 78 Knallen Löttorp 27.7
2:50.01 Kajsa Berg 79 Huddinge Stockholm 9.11
2:50.39 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Stockholm 1.6
2:50.43 Emma Nordling 85 Stockholm 1.6
2:52.22 Linnea Winberg 85 New York, NY 3.11
2:53.34 Tove Langseth 75 Spårvägen Berlin, GER 29.9
2:54.36 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Stockholm 1.6
2:55.42 Petra Skiöld 75 Ryssberget Kristianopel 29.6
2:56.18 Åsa Wiklund 88 Orrviken Stockholm 1.6
2:57.23 Sophia Sundberg 84 Väsby Kiel, GER 23.2
2:57.37 Mikaela Larsson 85 Linnéa Frankfurt, GER 27.10
2:57.46 Josefin Gerdevåg 81 Start Stockholm 1.6
2:58.05 *Bonnie Tran 85 Stockholm 9.11
2:58.31 Malin Klintefjord 88 Stockholm 1.6
2:58.35 Gloria Vinstedt 83 Studenterna Oslo, NOR 21.9
2:59.52 Camilla Larsson 75 Mölndal Outdoor Göteborg 12.10
3:00.23 Sofia Linder 83 Studenterna Valencia, ESP 17.11
3:01.27 Mona Hallberg 83 Set Sail Stockholm 1.6
3:01.38 Anna Salaneck 74 Stockholm 1.6
3:01.42 Malin Fyhr 86 Uppsala LK Stockholm 1.6
3:03.02 Antje Torstensson 75 Örebro Frankfurt, GER 27.10
3:03.13 Frida Södermark 78 Tjalve Stockholm 9.11
3:04.17 Maria Rydlöv 80 Linnéa Stockholm 1.6

3000m hinder/76.2

9:39.00 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Stockholm/S 8.9
9:56.50 Maria Larsson 94 Örgryte Manchester, GBR 1.6
10:10.20 Klara Bodinson 90 Sävedalen Göteborg/U 28.6
10:12.01 Maria Borglund 91 Sävedalen Göteborg/U 28.6
10:33.56 Frida Kristiansson 92 Knallen Göteborg/U 28.6
10:41.62 Emma Dahl 91 Örgryte Miramar, FL 11.5
10:43.49 Erika Svanborg 91 Bromma Stockholm/S 8.9
11:11.56 Erika Lindeblad 93 Kalmar Tranås 17.8
11:16.38 Emma Jansson 91 Falun Borås 31.8
11:20.03 Tilda Helgesson 92 Åhus Miramar, FL 11.5
11:25.96 Julia Forsmark 93 Falun Göteborg/U 28.6

100m häck/84.0

13.55 Ellinore Hallin 87 Växjö Götzis, AUT 25.5
13.68 Sofia Linde 95 Täby Rieti, ITA 18.7
13.73 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Stockholm/S 7.9
13.76 Elin Westerlund 90 Spårvägen Borås 31.8
13.82 Elise Malmberg 95 Hässleholm Västerås 11.8
13.85 Sofia Mossberg 95 Falun Rieti, ITA 19.7
13.91 Caroline Lundahl 91 KA2 Oslo, NOR 13.6
13.97 Lisa Linnell 91 Växjö Tampere, FIN 13.7
13.99 Martina Salander 92 Fredrikshof Austin, TX 27.3
14.01 Adriana Janic 96 Malmö Mölndal 3.8
14.05 Malin Eriksson 91 Örebro Borås 31.8
14.13 *Stine M Tomb 86 Hammarby Sollentuna 7.6
14.15 Nadja Casadei 83 Lidingö Nottwil, SUI 29.6
14.15 Sofia Johnsson 94 Hässelby Göteborg/U 30.6
14.16 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Västerås 11.8
14.16 Frida Linde 90 Mölndal Mölndal 3.8
14.19 Malin Skogström 95 Hässelby Rieti, ITA 18.7
14.22 MaryAnn Andréasson 92 IF Göta Västerås 11.8
14.23 Josefin Palm 94 Gefle Västerås 11.8
14.31 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Borås 8.6
14.40 Farydah Inoussa 94 Hässelby Västerås 11.8
14.53 Ida Hansen 93 Arvika Sollentuna 7.6
14.58 Emma Stenlöf 96 Västerås Enskede 12.5
14.60 Therése Lindhe 91 Hässelby Göteborg/U 30.6
14.68 Fanny Lindström 94 Malmö Helsingborg 6.7
medvind
13.69 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Dublin, IRL 23.6
14.12 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Gävle 19.7
14.27 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Helsingborg 6.7
14.29 Ida Hansen 93 Arvika Lillehammer, NOR 22.6

400m häck/76.2

57.13 *Stine M Tomb 86 Hammarby Sollentuna 27.6
57.94 Frida Persson 89 Hammarby Genève, SUI 1.6
59.45 Sara Bley 91 Tjalve Borås 1.9
59.50 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Borås 1.9
59.54 Evelin Hindrikes 91 Växjö Borås 1.9
59.76 Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby Gainesville, FL 5.4
60.56 Sofia Johnsson 94 Hässelby Leppävaara, FIN 17.8
60.97 *Fjóla Hannesdóttir 89 Falun Sollentuna 8.6
61.15 Johanna Dyremark 97 Tumba Hallsberg 2.6
61.63 Jessica Bloodworth 93 Tranås Borås 1.9
61.88 Linnea Killander 93 Malmö Borås 1.9
63.00 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Helsingborg 24.8
63.00 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Helsingborg 24.8
63.11 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Göteborg/U 28.6
63.61 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Raleigh, NC 19.4
63.73 Rakel Rosshagen 95 Täby Gävle 19.7
63.85 Caroline Tegel 90 IF Göta Halmstad 6.7
63.90 Rebecca Högberg 84 Örebro Uppsala 16.6
63.98 Ulrika Pizzeghello 80 Växjö Hässleholm 26.7
64.07 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Borås 31.8
64.10 Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägen Halmstad 6.7
64.26 Tove Olsson 98 Tumba Täby 1.9
64.33 Johanna Hellgren 92 Bålsta Göteborg/U 28.6
64.38 Sara Svensson 91 Åhus Västerås 11.8
64.53 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Easton, MA 10.5

Höjd

1.97 Emma Green Tregaro 84 Örgryte Moskva, RUS 17.8
1.90 Sofie Skoog 90 IF Göta Málaga, ESP 28.5
1.89 Ebba Jungmark 87 Mölndal Monaco, MON 19.7
1.86 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Kil 8.6
1.85 My Nordström 90 Norrköping Sollentuna 7.6
1.83 Sofia Linde 95 Täby Sollentuna 18.5
1.81 Emma Stenlöf 96 Västerås Kalmar 14.9
1.80 Caroline Andersson 93 Gefle Sollentuna 7.6
1.79 Elin Tornhed 95 Växjö Varberg 18.5
1.79 Lisa Engman 94 Kil Stockholm/S 8.9
1.78 Vendela von Corswant 93 Örgryte Kungälv 23.6
1.77 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Västerås 9.8
1.76 Linnea Lindbom 98 KA2 Hässleholm 28.7
1.75 Caroline Gyllenbern 93 Tureberg Los Angeles, CA 11.5
1.75 Erika Wiklund 88 Trångsviken Delaware, OH 13.5
1.75 Lovisa Östervall 97 Tumba Kalmar 14.9
1.75 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Karlstad 23.7
1.75 Madeleine Serenhov 91 Lidingö Sollentuna 27.6
1.75 Louise Österberg 95 Söderhamn Göteborg/U 28.6
1.72 Johanna Dyremark 97 Tumba Donetsk, UKR 12.7
1.72 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S 14.6
1.72 Victoria Joäng 89 Lund Kalmar 14.9
1.72 Therese Jernbeck 92 Lidingö Austin, TX 27.3
1.72 Lisa Linnell 91 Växjö Växjö 29.5
1.72 Ida Virdebrant 94 Växjö Varberg 3.8

Stav

4.55 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Tampere, FIN 13.7
4.37 Malin Dahlström 89 Ullevi Köbenhavn, DEN 1.8
4.18 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Halmstad 6.7
4.13 Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden Borås 31.8
4.12 Petra Olsen 90 Malmö Athens, GA 13.4
4.11 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Karlstad 23.7
4.01 Elienor Werner 98 Hässelby Göteborg/U 30.6
4.00 Sara Eriksson 91 Ullevi Göteborg/S 2.6
3.90 Annika Jönsson 96 Helsingborg Ängelholm 17.8
3.88 Hanna Jansson 95 Falun Halmstad 6.7
3.75 Nathalie Busk 91 Malmö Las Vegas, NV 10.5
3.75 Sara Cannmo 96 Hovslätt Jönköping 8.9
3.73 Emma Andersson 91 Spårvägen Borås 31.8
3.72 Anna Borg 89 Göteborgs KIK Göteborg/S 30.7
3.72 Klara Mattsson 97 Orient Stockholm/S 8.9
3.72 Denise Eriksson 95 Gefle Västerås 9.8
3.66 Theresia Nyberg 92 Örgryte Mölndal 3.8
3.62 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Göteborg/U 29.6
3.59 Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö Göteborg/U 28.6
3.55 *Kristina Ulitina 88 Hammarby Enskede 4.9
3.45 Josefin Herstedt 98 Hammarby Enskede 11.9
3.45 Anna Larsson 97 Varberg Halmstad 13.7
3.43 Sophie Jensen 92 Spårvägen Västerås 10.8
3.43 Ellen Olsson 97 Wärnamo Växjö 7.8
3.42 Lisa Gunnarsson 99 Arnage, FRA 16.6
3.42 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Kvarnsveden 29.7

Längd

6.66 Erica Jarder 86 Spårvägen Doha, QAT 10.5
6.28 Elise Malmberg 95 Hässleholm Stockholm/S 8.9
6.21 Ida Hansen 93 Arvika Arvika 27.7
6.20 Lynn Johnson 94 Ullevi Västerås 9.8
6.18 Nadja Casadei 83 Lidingö Enskede 12.5
6.17 Malin Olsson 90 Malmö Umeå 18.8
6.12 Matilda Hellqvist 93 Orient Göteborg/S 30.7
6.10 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 25.5
6.10 Lisa Linnell 91 Växjö Göteborg/U 29.6
6.07 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 23.7
6.04 Jasmine Andersson 88 Tjalve Göteborg/U 29.6
6.03 Kaiza Karlén 98 Arvika Arvika 27.7
6.00 Sandra Törnros 95 Gefle Göteborg/U 29.6
5.99 Victoria Joäng 89 Lund Trelleborg 1.6
5.94 Kim McCabe 90 Lund Göteborg/U 29.6
5.93 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 20.7
5.92 Johanna Dyremark 97 Tumba Eskilstuna 10.8
5.90 Emma Stenlöf 96 Västerås Huddinge 9.6
5.88 Aina Griksaite 94 Spårvägen Göteborg/U 29.6
5.87 Moa Ullgren 96 Tjalve Norrköping 15.6
5.86 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg/U 29.6
5.83 Jasmin Sabir 92 Hammarby Gävle 21.7
5.83 Sara Söderberg 94 Norrköping Göteborg/U 29.6
5.80 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S 14.6
5.80 *Hanna Wiss 91 Örebro Uppsala 6.7
medvind
6.32 Elise Malmberg 95 Hässleholm Borås 1.9
6.16 Matilda Hellqvist 93 Orient Borås 1.9
5.98 Emma Stenlöf 96 Västerås Göteborg/U 28.6
5.95 Kim McCabe 90 Lund Karlskrona 16.6
5.94 Sofia Lund 86 Hässelby Borås 1.9
5.82 Thilda Särnevång 96 Udd Helsingborg 7.7

Tresteg

13.29 Lynn Johnson 94 Ullevi Stockholm/S 7.9
13.13 Angelica Ström 81 Spårvägen Uppsala 7.7
12.89 Jasmin Sabir 92 Hammarby Kuortane, FIN 3.8
12.64 Frida Lindström 90 Huddinge Borås 30.8
12.64 Hanna Tjernell 89 Mölndal Borås 30.8
12.59 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Västerås 10.8
12.52 Izehi Ileso 89 Ullevi Raleigh, NC 20.4
12.43 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Stockholm/S 7.9
12.32 Madeleine Nilsson 91 Gefle Västerås 11.8
12.32 Sofia Nilsson 95 Gefle Västerås 11.8
12.28 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Stockholm/S 7.9
12.26 Fanny Anonsen 95 Gefle Västerås 11.8
12.23 Fanny Ernestam 98 Örebro Eskilstuna 11.8
12.19 Emma Ehrlin 93 Ärla Uppsala 16.6
12.06 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Göteborg/S 2.6
12.06 Malin Citess 95 Växjö Halmstad 6.7
12.05 Sofie Lindesten 88 Djurgården Sollentuna 7.6
11.98 Jasmine Andersson 88 Tjalve Halmstad 13.7
11.98 Sara Skogman 95 Örgryte Göteborg/U 30.6
11.95 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg/U 30.6
11.91 Klara Helander 95 Upsala Uppsala 7.7
11.90 Angelica Engberg 89 Hässelby Borås 30.8
11.89 Emma Stenlöf 96 Västerås Huddinge 22.9
11.89 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Göteborg/U 30.6
11.87 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Charlotte, NC 5.5
medvind
13.21 Angelica Ström 81 Spårvägen Gävle 21.7
12.57 Madeleine Nilsson 91 Gefle Gävle 19.7
12.34 Sofia Nilsson 95 Gefle Gävle 21.7
12.31 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Västerås 9.8
12.13 Sara Skogman 95 Örgryte Västerås 11.8

Kula/4.0

16.06 Catarina Andersson 77 Hässelby Malmö/S-K 7.8
15.92 Frida Åkerström 90 Huddinge Borås/ST 29.8
15.82 Fanny Roos 95 Ljungby Rieti, ITA 20.7
14.86 Lina Bengtson 94 Öresund Hässleholm 28.7
14.60 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Borås/ST 29.8
14.48 Anna Wikström 87 Tumba Sollentuna 18.5
14.46 Sofia Linde 95 Täby Rieti, ITA 18.7
14.19 Martina Salander 92 Fredrikshof Houston, TX 23.3
14.14 Ellinore Hallin 87 Växjö Götzis, AUT 25.5
13.78 Jennie Söderholm 93 Västerås Västerås 10.8
13.67 Johanna Larsson 92 Filipstad Västerås 10.8
13.67 Nadja Casadei 83 Lidingö Göteborg/S 2.6
13.50 Elisabet Wållgren 73 Lerum Lerum 24.8
13.46 Sofia Larsson 88 Ullevi Borås/ST 29.8
13.30 Moa Eskilsson 93 Villstad Västerås 10.8
13.14 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Malmö/S-K 7.8
12.95 Heidi Schmidt 93 Täby Sollentuna 18.5
12.92 Lisa Carlsson 94 Falun Enskede 12.5
12.87 Erica Lantz 94 Växjö Västerås 11.8
12.78 Maria Nilsson 95 Orient Västerås 11.8
12.78 Ida Storm 91 Hässelby Los Angeles, CA 27.4
12.74 Hanna Bengtson 92 Öresund Malmö/S-K 7.8
12.66 Sandra Andersson 90 Ullevi Halmstad 6.7
12.62 Therese Jernbeck 92 Lidingö Nottwil, SUI 29.6
12.60 Frida Linde 90 Mölndal Varberg 18.5

Diskus/1.0

58.18 Sofia Larsson 88 Ullevi Stockholm/S 8.9
54.07 Julia Wiberg 92 Spårvägen Forest Grove, OR 11.5
53.30 Heidi Schmidt 93 Täby Sätra 4.5
51.30 Jenny Johansson 88 Västerås Borås 30.8
50.79 Elinor Forssander 88 Ullevi Karlstad/M 4.9
50.32 Emma Ljungberg 94 Nyköping Leppävaara, FIN 17.8
50.17 Anna Wikström 87 Tumba Sollentuna 18.5
50.03 Sandra Andersson 90 Ullevi Borås 30.8
47.95 Fanny Roos 95 Ljungby Västerås 10.8
47.41 Moa Eskilsson 93 Villstad Borås 30.8
46.69 Lina Bengtson 94 Öresund Malmö/S-K 23.5
46.44 Nadia Shirafkan Nejad 95 IF Göta Leiria, POR 4.5
45.22 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Jönköping 4.5
44.93 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Krokom 14.9
44.89 Lena Björk 76 Hofors Gävle 20.7
44.80 Maria Wennlund 93 Filipstad Bottnaryd 29.6
44.31 Emma Swärd 89 Södertälje Södertälje 12.5
43.65 Frida Åkerström 90 Huddinge Columbus, OH 19.4
43.64 Matilda Åström 95 Gefle Västerås 10.8
43.22 Jessika Lowe 96 Helsingborg Helsingborg 21.8
43.03 Erica Larsson 90 Falkenberg Göteborg/S 14.6
42.86 Linn Bergstrand 96 Ullevi Västerås 9.8
42.29 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Norrköping 18.8
41.84 Therese Nilsson 92 Hässelby Timrå 26.5
41.04 Alma Sundin 96 Mora Göteborg/U 30.6

Slägga/4.0

70.82 Tracey Andersson 84 Ullevi Castellón, ESP 17.3
68.05 Ida Storm 91 Hässelby Walnut, CA 20.4
67.18 Josefin Berg 85 IF Göta Torsby 29.3
67.13 Eleni Larsson 93 Huddinge Tampere, FIN 12.7
65.03 Emma Johannesson 84 Ullevi Göteborg/S-K 24.8
63.96 Karolina Pedersen 87 Ullevi Göteborg/S-K 24.8
61.63 Malin Johansson 92 Strömsund Uusikarlepyy, FIN 28.5
59.74 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Provo, UT 26.4
59.71 Marinda Petersson 95 Hässleholm Halle, GER 25.5
59.09 Rebecka Kvist 83 Alvesta Hvidovre, DEN 16.6
58.69 Amanda Eriksson 90 Falun Arvika 28.7
58.18 Matilda Åström 95 Gefle Rieti, ITA 19.7
55.70 Maria Söderqvist 93 Öresund Västerås 10.8
55.65 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 14.9
53.41 Madelen Fahlstedt 83 Lidingö Bottnaryd 30.6
53.28 Johanna Rydberg 88 Västerås Västerås/Ap 7.9
53.13 Linn Forssell 97 Motala Gävle 19.7
52.89 Freja Liljedahl 94 Gefle Gävle 20.4
52.79 Linn Jonsson 92 Strömsund Strömsund 3.7
52.59 Frida Åkerström 90 Huddinge Cincinnati, OH 29.3
52.37 Frida Norlund 95 Skellefteå Västerås 9.8
51.90 Amanda Karlsson 96 Huddinge Stockholm/S 8.9
51.61 Alessandra Wall 95 Ullevi Herrljunga 16.6
50.33 Elinor Forssander 88 Ullevi Karlstad/M 24.8
50.29 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne Karlstad/M 24.8

Spjut/600

61.96 Sofi Flink 95 Västerås Moskva, RUS 16.8
52.83 Malin Haglund 88 Ullevi Borås 1.9
52.79 Emelie Larsson 91 Ullevi Piscataway, NJ 4.5
51.29 Matilda Elfgaard 92 Habo Växjö 29.5
50.57 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Halle, GER 25.5
49.16 Isabell Gradin 88 Hässelby Sollentuna 27.6
48.85 Jennifer Björklund 95 Enköping Södertälje 6.6
48.52 Malin Andersson 93 Öresund Borås 1.9
47.27 Sofie Davoust 94 Tumba Södertälje 15.7
47.11 Karolina Ander 96 Hässelby Stockholm/S 24.8
46.89 Emilia Amb 92 Bålsta Potchefstroom, RSA 6.3
46.15 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S-K 23.9
45.00 Sofie Hammar 95 Rigor Leppävaara, FIN 17.8
44.79 Julia Marklund 96 Bore Västerås 10.8
44.26 Anna Pihlgren 82 Örebro Södertälje 6.6
43.68 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Västerås 9.8
43.15 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 26.5
42.93 Fanny Roos 95 Ljungby Växjö/V-K 23.9
42.86 Linn Peura 97 Flen Eskilstuna 11.8
42.23 Lisa Carlsson 94 Falun Enskede 12.5
41.97 Beatrice Lantz 97 Växjö Kalmar 3.9
41.45 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Västerås 22.9
41.20 Lisa Linnell 91 Växjö Växjö 29.5
41.16 Linnea Sieker 95 Falkenberg Helsingborg 6.7
40.85 Linn Riddarström 96 Motala Kil 3.8

Sjukamp/K

6.081 Sofia Linde 95 Täby Rieti, ITA 19.7
5.888 Lisa Linnell 91 Växjö Tampere, FIN 14.7
5.834 Nadja Casadei 83 Lidingö Nottwil, SUI 30.6
5.694 Ellinore Hallin 87 Växjö Götzis, AUT 26.5
5.442 Elise Malmberg 95 Hässleholm Huddinge 9.6
5.426 Victoria Joäng 89 Lund Kalmar 15.9
5.290 Malin Skogström 95 Hässelby Rieti, ITA 19.7
5.276 Elin Tornhed 95 Växjö Rieti, ITA 19.7
5.261 Therese Jernbeck 92 Lidingö Austin, TX 28.3
4.943 Frida Linde 90 Mölndal Huddinge 9.6
4.871 Sara Söderberg 94 Norrköping Sätra 12.5
4.808 Rakel Rosshagen 95 Täby Kalmar 15.9
4.796 Sofia Johnsson 94 Hässelby Huddinge 9.6
4.667 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Kalmar 15.9
4.627 Frida Johansson 95 IF Göta Huddinge 9.6
4.482 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Las Vegas, NV 9.5
4.399 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Charlotte, NC 15.3
4.393 Johanna Höglund 84 Upsala Kalmar 15.9
4.345 Jasmine Andersson 88 Tjalve Kalmar 15.9
3.720 Saga Kullenbäck 91 Ullevi Kalmar 15.9
3.471 Mia Callenberg 89 Lerum Stenungsund 14.7
3.289 Jessica Östlund 93 Hässelby Kalmar 15.9
Manuellt
5.305 Frida Linde 90 Mölndal Varberg 19.5

>