Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M22 ute 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 19 NOV, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bo Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2013.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1991-1993, P19/F19: Födda 1994-95, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.49 Christopher Brusenback 93 Clovis, CA 27.4
10.49 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Skara 6.6
10.54 David Sennung 91 Ullevi Skara 6.6
10.54 Odain Rose 92 IFK Umeå Sollentuna 7.6
10.65 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sundsvall 28.7
10.65 Björn Skoglund 91 Bollnäs Bollnäs 6.7
10.68 Jan Wocalewski 93 Huddinge Skara 6.6
10.68 Shahbaz Safdar 92 Kville Skara 6.6
10.72 Emmanuel Amoh 92 Malmö Borås 30.8
10.83 Robin Nordkvist 93 Huddinge Göteborg/U 29.6
10.85 Patrik Andersson 91 Ullevi Halmstad 13.7
10.87 Joel Groth 91 Bollnäs Västerås 9.8
10.88 Andreas Engwall 92 Hammarby Sundsvall 28.7
10.96 Petter Olson 91 Hässelby Tampere, FIN 11.7
11.00 Tobias Karlsson 91 Ullevi Skara 31.8
11.00 Emil Lyrberg 93 Ullevi Västerås 9.8
11.08 Fredrick Gustafsson 93 Spårvägen Sollentuna 7.6
11.09 Rasmus Karlsson 92 Orient Västerås 9.8
11.10 Adam Chiguer 91 Huddinge Sollentuna 7.6
11.11 Anders Leifsson 92 Orient Tanumshede 16.6
medvind
10.50 Joel Groth 91 Bollnäs Sundsvall 28.7
10.54 Björn Skoglund 91 Bollnäs Västerås 9.8
10.66 Shahbaz Safdar 92 Kville Göteborg/S 14.6
10.68 Emmanuel Amoh 92 Malmö Västerås 9.8
10.71 Patrik Andersson 91 Ullevi Västerås 9.8
10.80 Andreas Engwall 92 Hammarby Sundsvall 28.7
10.88 Emil Lyrberg 93 Ullevi Västerås 9.8
10.93 Tobias Karlsson 91 Ullevi Göteborg/S 14.6
11.02 Daniel Nordmark 93 Västerås Sundsvall 28.7
11.06 Viktor Jönsson 92 Råby-Rekarne Eskilstuna 15.6
11.06 Johan Forsberg 92 Hässelby Sundsvall 28.7

200m

21.21 Joel Groth 91 Bollnäs Västerås 11.8
21.21 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Tampere, FIN 12.7
21.66 Patrik Andersson 91 Ullevi Västerås 11.8
21.68 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sollentuna 27.6
21.72 Emil Lyrberg 93 Ullevi Västerås 11.8
21.79 Petter Olson 91 Hässelby Sollentuna 27.6
21.83 David Sennung 91 Ullevi Alphen a d R, NED 9.6
21.93 Emmanuel Amoh 92 Malmö Västerås 11.8
22.07 Shahbaz Safdar 92 Kville Göteborg/U 30.6
22.08 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Halmstad 14.7
22.08 Björn Skoglund 91 Bollnäs Sundsvall 28.7
22.08 Robin Nordkvist 93 Huddinge Borås 31.8
22.21 Jesper Lang 92 Öresund Motala 1.6
22.23 Hampus Widlund 93 Växjö Sundsvall 28.7
22.31 Tobias Karlsson 91 Ullevi Skara 6.6
22.36 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Norrköping 15.6
22.38 Alexander Lesser 93 Ullevi Mölndal 3.8
22.41 Patrik Sjöö 92 Hässelby Göteborg/U 30.6
22.43 Hannes Skugghall 92 Hammarby Göteborg/U 30.6
22.44 Filip Nilsson 92 Kalmar Tranås 17.8
22.44 Philip Green 93 Hammarby Sollentuna 5.8
medvind
21.66 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sollentuna 9.6
22.14 Fredrik Åström 93 Täby Sollentuna 9.6
22.22 Filip Nilsson 92 Kalmar Högby 7.7
22.39 Fredrick Gustafsson 93 Spårvägen Sollentuna 9.6

400m

47.07 Axel Bergrahm 92 Spårvägen Dublin, IRL 22.6
47.98 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Göteborg/U 29.6
48.17 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Tampere, FIN 11.7
48.67 *Sakaria Hussien 93 Falkenberg Borås 31.8
48.78 Patrik Sjöö 92 Hässelby Göteborg/S 15.6
48.80 Hampus Widlund 93 Växjö Västerås 10.8
48.91 Adam Danielsson 93 Ullevi Göteborg/U 29.6
48.92 Petter Olson 91 Hässelby Kalmar 14.9
49.06 Christopher Brusenback 93 Las Vegas, NV 13.4
49.26 Filip Nilsson 92 Kalmar Västerås 10.8
49.35 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Mölndal 3.8
49.43 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Halmstad 13.7
49.58 Alexander Lesser 93 Ullevi Västerås 9.8
49.62 Anton Nilsson 92 Huddinge Hässleholm 28.7
50.03 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 5.6
50.13 Fredrik Åström 93 Täby Göteborg/U 29.6
50.13 Hannes Skugghall 92 Hammarby Halmstad 6.7
50.56 Dennis Wikström Roos 93 Skellefteå Västerås 9.8
50.58 Philip Green 93 Hammarby Stockholm/S 6.8
50.80 *Ahmed Tahir 92 Malmö Göteborg/U 29.6

800m

1:47.24 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Merksem, BEL 24.8
1:47.51 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Karlstad 23.7
1:51.04 Klas Persson 91 Tureberg Karlstad 23.7
1:52.31 Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma Karlstad 23.7
1:52.89 *Ahmed Tahir 92 Malmö Köbenhavn, DEN 1.8
1:53.34 Elmar Engholm 92 Hässelby Air F Academy, CO 12.4
1:54.39 Daniel Gleimar 92 Tureberg Celle Ligure, ITA 9.7
1:55.09 Jonas Leandersson 91 Malmö Köbenhavn, DEN 1.8
1:55.50 Albin Sjöblom 93 Tureberg Eltham, GBR 14.8
1:55.55 Christoffer Olsson 93 Umedalen Skellefteå 13.7
1:56.30 Elias Johansson 92 Sävedalen Västerås 11.8
1:56.46 Niklas Jonsson 92 Hammarby Sollentuna 8.6
1:57.8m *Abdinasir Mohamed 93 Malmö Malmö/S 20.5
1:57.89 Dennis Wikström Roos 93 Skellefteå Skellefteå 13.7
1:58.00 Henrik Petersson 93 Malmö Malmö/S 20.5
1:58.18 Marcus Waerme 91 Ullevi Karlstad 23.7
1:58.58 Patrik Nilsson 92 Oskarshamn Göteborg/S 15.6
1:59.00 Håkan Carlberg 92 Malmö Västerås 10.8
1:59.09 Arvid Berglund 91 Tranås Göteborg/U 30.6
1:59.34 *Adil Abdiwahab 92 Malmö Göteborg/U 30.6

1500m

3:45.43 Elmar Engholm 92 Hässelby Azusa, CA 19.4
3:45.82 Staffan Ek 91 Björnstorp Heusden-Z, BEL 13.7
3:46.34 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Stretford, GBR 17.8
3:46.41 Jonas Leandersson 91 Malmö Stockholm/S 22.8
3:48.50 *Ababa Lama 93 Hälle Hoorn, NED 18.5
3:50.13 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Västerås 10.8
3:51.00 Jonas Wahl Sjöman 93 Bromma Stockholm/S 22.8
3:51.14 Klas Persson 91 Tureberg Heusden-Z, BEL 13.7
3:53.45 Daniel Gleimar 92 Tureberg Sollentuna 27.6
3:53.98 John Foitzik 91 Spårvägen Stockholm/S 22.8
3:54.78 Albin Sjöblom 93 Tureberg Heusden-Z, BEL 13.7
3:55.02 Niklas Jonsson 92 Hammarby Sollentuna 9.6
3:57.44 Emil Blomberg 92 Hässelby Wichita, KS 27.4
3:58.23 Elias Johansson 92 Sävedalen Västerås 10.8
3:58.51 Joakim Eriksson 92 Estuna Stockholm/S 22.8
3:59.01 Erik Norrbom 93 Tureberg Heusden-Z, BEL 13.7
3:59.59 Henrik Petersson 93 Malmö Västerås 10.8
4:00.66 John Kingstedt 92 Hammarby Sollentuna 9.6
4:03.30 *Meberhatom Yamana 92 Spårvägen Sollentuna 9.6
4:07.18 Niklas Könberg 93 Spårvägen Uppsala 16.6

5000m

13:38.04 *Ababa Lama 93 Hälle Sollentuna 27.6
14:40.72 John Kingstedt 92 Hammarby Sollentuna 27.6
14:42.72 *Meberhatom Yamana 92 Spårvägen Stockholm/S 6.8
14:57.26 Emil Blomberg 92 Hässelby Arlington, TX 23.3
14:58.34 Alexander Palm 93 Spårvägen Västerås 9.8
15:06.18 Sean Pohorence 91 Princeton, NJ 5.4
15:07.59 John Foitzik 91 Spårvägen Västerås 9.8
15:16.52 Elmar Engholm 92 Hässelby Västerås 9.8
15:18.22 Linus Rosdal 92 Örebro Göteborg/U 28.6
15:18.81 André Rangelind 91 IF Göta Västerås 9.8
15:21.35 Björn Hammar 92 Sävedalen Göteborg/U 28.6
15:38.82 Gustav Milesson 92 Högby Högby 7.7
15:44.35 Anton Rehn 92 Högby Högby 7.7
15:45.60 Muntadhar Saleh 92 Malmö Helsingborg 5.7
15:50.13 Nils Spetz 91 Hammarby Stockholm/S 6.8
15:52.45 Said Nur 93 Malmö Göteborg/U 28.6
16:08.75 Michele Alemayoh 92 Hammarby Stockholm/S 6.8
16:13.14 Erik Blommegård 93 Apladalen Göteborg/U 28.6
16:56.52 Erik Cederquist 92 IS Göta Helsingborg 5.7
16:58.20 Marcus Petersson 93 Team Tete Högby 7.7

2000m hinder/91.4

5:52.81 Erik Norrbom 93 Tureberg Sollentuna 7.6
6:00.14 Emil Blomberg 92 Hässelby Västerås 11.8
6:01.71 Albin Sjöblom 93 Tureberg Västerås 11.8
6:08.37 Daniel Gleimar 92 Tureberg Västerås 11.8
6:09.16 Niklas Jonsson 92 Hammarby Västerås 11.8
6:16.75 Carl Senorski 93 Örgryte Västerås 11.8
6:17.14 Björn Hammar 92 Sävedalen Västerås 11.8
6:20.14 Muntadhar Saleh 92 Malmö Västerås 11.8
6:20.45 Said Nur 93 Malmö Västerås 11.8
6:20.53 *Adil Abdiwahab 92 Malmö Västerås 11.8
6:23.55 André Rangelind 91 IF Göta Västerås 11.8
6:35.52 Alexander Holm 92 Tjalve Västerås 11.8
7:13.34 Jesper Rahm 92 Lidköping Lidköping 24.8

110m häck/106.7

14.18 Anton Levin 92 Helsingborg Borås 31.8
14.31 Martin Kallur 91 Falun Västerås 11.8
14.33 Filip Lööv 92 IF Göta Genève, SUI 1.6
14.36 Hampus Widlund 93 Växjö Borås 31.8
14.38 Petter Olson 91 Hässelby Halmstad 6.7
14.74 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 6.6
14.77 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Halmstad 6.7
14.80 Anders Leifsson 92 Orient Skara 6.6
15.46 Dennis Eriksson 93 Falun Västerås 11.8
16.25 Filip Hjorth 93 Falun Enskede 12.5

400m häck/91.4

51.93 Petter Olson 91 Hässelby Västerås 11.8
52.47 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Västerås 11.8
53.21 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Västerås 11.8
53.22 Anton Nilsson 92 Huddinge Tampere, FIN 25.8
53.99 Tobias Nilsson 92 Alvesta Västerås 11.8
54.35 Philip Green 93 Hammarby Västerås 10.8
54.63 Mattias Bäckman 91 Bollnäs Göteborg/U 28.6
55.21 Marcus Nilsson 91 Högby Helsingborg 24.8
56.04 Fredrik Åström 93 Täby Sollentuna 18.5
56.05 Arvid Berglund 91 Tranås Borås 31.8
57.13 Dennis Eriksson 93 Falun Enskede 12.5
59.13 Daniel Skatt 91 Örgryte Göteborg/S 10.9
59.17 Nuraldin El Jammal 92 Riviera Skellefteå 13.7
59.38 Filip Rubin 93 Hovslätt Tranås 17.8
61.04 Alexander Rahm Johansson 92 Orient Göteborg/U 28.6
62.33 Hannes Assarsson 91 IK Sisu Helsingborg 24.8
62.48 Jesper Stark 93 Hakarpspojkarna Motala 1.6

Höjd

2.13 Marcus Lundquist 91 Rånäs Sollentuna 27.6
2.11 Jesper Borg 93 Ullevi Västerås 11.8
2.10 Erik Liberg 93 Ullevi Borås 8.6
2.06 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Västerås 11.8
2.05 Nils Carlsson 93 Riviera Skellefteå 13.7
2.01 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Tampere, FIN 11.7
2.01 Arlind Shaluni 92 Norrköping Sollentuna 8.6
2.00 Adam Chiguer 91 Huddinge Västerås 11.8
2.00 Viktor Husmark 92 Ullevi Västerås 11.8
1.96 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 5.6
1.95 Petter Olson 91 Hässelby Tampere, FIN 11.7
1.94 Olov Bylund 92 Falun Mora 7.9
1.93 Anton Levin 92 Helsingborg Helsingborg 24.8
1.90 Matthew Jössing 92 Spårvägen Huddinge 15.6
1.87 Filip Hjorth 93 Falun Hedemora 2.6
1.86 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Kalmar 28.9
1.82 Kevin Vaseghi 92 Gefle Decatur, IL 4.5
1.82 Robin Nordkvist 93 Huddinge Halmstad 6.7
1.81 Allex Andersson 93 Stensjön Nässjö 3.8

Stav

5.36 Andreas Duplantis 93 Stål Austin, TX 29.3
5.20 Arvid Lindahl 92 KA2 Göteborg/U 30.6
5.16 Carl Sténson 93 Hellas Stockholm/S 8.9
5.01 Filip Gyllensten 92 Kville Göteborg/U 28.6
4.97 Petter Olson 91 Hässelby Västerås 10.8
4.95 Simon Assarsson 91 Växjö Göteborg/S 14.6
4.91 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Västerås 10.8
4.86 Per Drageryd 91 Örebro Enskede 12.5
4.85 Simon Gyllensten 92 Kville Göteborg/S 14.6
4.80 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 6.6
4.62 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Kalmar 15.9
4.60 Jonathan Jansson 91 Östhammar Uppsala 6.7
4.56 Philip Eliasson 92 Huddinge Trollbäcken 14.8
4.52 Filip Hjorth 93 Falun Falun 25.6
4.45 Henrik Brus 91 Falun Göteborg/U 28.6
4.15 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Karlskrona 7.9
3.80 Samuel Wiktorsson 92 Trångsviken Krokom 25.8
3.70 Johan Claesson 91 Orient Motala 1.6
3.20 Johan Björk 91 Istrum Habo 15.6
3.12 Anton Johansson 93 Huddinge Kalmar 15.9

Längd

7.52 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Tampere, FIN 11.7
7.52 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg/U 29.6
7.43 Mattias Abulu 91 Ullevi Göteborg/S 14.6
7.25 Adam Ståhlberg 91 Örebro Gävle 19.7
7.22 Alexander Wittlock 91 Spårvägen Västerås 10.8
7.16 Petter Olson 91 Hässelby Kalmar 14.9
7.13 Filip Hjorth 93 Falun Västerås 10.8
7.01 Love Fältström 91 Hammarby Borås 31.8
6.96 Patric Hjort 93 Västerås Västerås 10.8
6.92 Andreas Andersson 92 Bollnäs Bollnäs 6.7
6.89 Dastid Selmani 92 Lund Göteborg/U 29.6
6.80 Björn Bamane 93 Spårvägen Västerås 10.8
6.77 Jonas Arbinge 93 Hellas Västerås 10.8
6.75 Marcus Nilsson 91 Högby Los Angeles, CA 4.5
6.74 Viktor Warg 93 Arvika Karlstad 24.8
6.64 Jacob Tersander 92 Hammarby Sätra 18.5
6.63 Robin Weetom 91 Ullevi Göteborg/U 29.6
6.56 Simon Pankalla 93 Hakarpspojkarna Motala 1.6
6.48 Dennis Eriksson 93 Falun Sollentuna 8.6
6.42 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Kalmar 28.9
medvind
7.53 Adam Chiguer 91 Huddinge Málaga, ESP 1.6
7.48 Mattias Abulu 91 Ullevi Helsingborg 7.7
7.14 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 5.6
7.00 Patric Hjort 93 Västerås Borås 31.8

Tresteg

15.10 Mattias Karlsson 92 Västerås Uppsala 16.6
14.50 Dastid Selmani 92 Lund Uppsala 16.6
14.44 Adam Ståhlberg 91 Örebro Västerås 11.8
14.31 Adam Chiguer 91 Huddinge Västerås 11.8
14.31 Jonas Arbinge 93 Hellas Västerås 11.8
14.26 Erik Liberg 93 Ullevi Västerås 11.8
13.80 Gustav Fridh 93 Huddinge Västerås 11.8
13.70 Richard Berg 92 Halmstad Habo 1.6
13.70 Mattias Olander 92 Högby Tranås 17.8
13.60 Björn Bamane 93 Spårvägen Västerås 11.8
13.24 Patric Hjort 93 Västerås Västerås 11.8
13.23 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Karlskrona 7.9
13.08 Pär Karlberg 93 Sävsjö Hässleholm 27.7
12.78 Karl Schenström 91 Nyköping Sollentuna 7.6
12.42 Jonathan A Ceder 92 IFK Umeå Skellefteå 14.7
medvind
14.36 Adam Chiguer 91 Huddinge Västerås 11.8
13.47 Patric Hjort 93 Västerås Enskede 12.5

Kula/7.26

18.78 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Västerås 10.8
16.95 Arwid Koskinen 92 Huddinge Enskede 12.5
16.29 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Västerås 10.8
15.43 Marcus Nilsson 91 Högby San Marcos, TX 23.3
14.09 Micael Ljungberg 92 Nyköping Tucson, AZ 16.3
13.77 Elias Håkansson 92 Spårvägen Tuscaloosa, AL 20.10
13.52 Johan Carlqvist 92 Falun Falun 18.9
13.46 Petter Olson 91 Hässelby Huddinge 21.8
13.17 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Huddinge 8.6
12.84 Anton Larsson 93 Järvsö Falun 8.5
12.83 Filip Hjorth 93 Falun Falun 15.5
12.69 David Johansson 91 Åhus Charleston, IL 1.10
12.53 Sami Luttinen 91 Tjalve Finspång 25.6
12.48 Sebastian Thörngren 93 Växjö Växjö/V-K 23.9
12.27 Erik Sundlöf 91 Hässelby Falun 25.9
12.22 Stefan Sundler 91 Bore Torsby 21.9
12.11 Mattias Olander 92 Högby Motala 1.6
12.03 Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg/S-K 14.9
11.91 Alexander Messer 91 Örgryte Göteborg/S-K 12.9
11.88 Andreas Grahn 92 Västerås Västerås 7.9

Diskus/2.0

61.29 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Tampere, FIN 13.7
54.74 Micael Ljungberg 92 Nyköping Tempe, AZ 27.4
48.72 Erik Schenström 91 Nyköping Nyköping 1.6
48.71 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje Södertälje 6.6
48.19 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 6.6
45.65 Andreas Grahn 92 Västerås Nyköping 1.6
45.37 Anton Larsson 93 Järvsö Göteborg/U 30.6
45.30 Oscar Törnros 92 Sala Falun 15.5
43.58 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Linköping 16.6
42.30 Arwid Koskinen 92 Huddinge Huddinge/J 10.9
42.12 David Hammarling 92 Upsala Uppsala 14.9
42.12 Sami Luttinen 91 Tjalve Linköping 16.6
41.85 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Oskarshamn 12.5
41.79 David Johansson 91 Åhus Oxford, OH 6.4
40.10 Filip Hjorth 93 Falun Falun 15.5
40.08 Petter Olson 91 Hässelby Huddinge/J 21.8
38.58 Emil Olars 91 Södertälje Södertälje 10.5
38.46 Erik Sundlöf 91 Hässelby Falun 25.9
38.45 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Hässelby 25.5
38.22 Stefan Sundler 91 Bore Torsby 21.9

Slägga/7.26

65.50 Elias Håkansson 92 Spårvägen Columbia, MO 9.5
57.19 Kristoffer Fagerlund 93 Ymer Borås/R 22.9
56.30 Mikael Larsson 92 IF Göta Västerås 10.8
55.95 Emil Olars 91 Södertälje Södertälje 29.5
51.85 David Johansson 91 Åhus Oxford, OH 5.4
51.20 Sami Luttinen 91 Tjalve Norrköping 29.9
49.86 Sebastian Thörngren 93 Växjö Växjö/V-K 13.9
49.42 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Karlstad/M 4.9
48.38 Oliver Carlehed 91 Herrljunga Herrljunga 16.6
47.13 Mattias Grundström 93 Ängelholm Varberg 4.8
46.79 David Nyman 92 Östhammar Gävle
45.94 Alexander Messer 91 Örgryte Göteborg/S-K 12.9
44.71 Arwid Koskinen 92 Huddinge Huddinge/J 1.5
44.63 Micael Ljungberg 92 Nyköping Tempe, AZ 23.3
43.22 Oscar Arlestrand 92 IF Göta Arvika 28.7
42.76 Daniel Larsson 92 Lekeryd-Svarttorp Bottnaryd 14.8
41.24 Stefan Sundler 91 Bore Torsby 21.9
40.04 Kevin Blomé 91 Gnistan Hässleholm 26.7
39.81 Theodor Thor 93 Örebro Enskede 12.5
39.44 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Sätra/K 22.9

Spjut/800

72.08 Sebastian Thörngren 93 Växjö Borås 12.5
69.33 Johan Carlqvist 92 Falun Västerås 9.8
69.14 Theodor Thor 93 Örebro Eskilstuna 15.6
64.64 David Johansson 91 Åhus Austin, TX 25.5
62.30 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Umeå 28.7
62.22 Johannes Henriksson 93 IF Göta Arvika 28.7
59.97 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 6.6
57.77 Anton Larsson 93 Järvsö Västerås 9.8
54.33 Filip Hjorth 93 Falun Falun 15.5
54.29 Fredrik Persson 92 Riviera Gävle 21.7
54.00 Petter Olson 91 Malmö Kalmar 15.9
53.24 Björn Brink 91 Hanviken Täby 31.8
51.84 Fredrik Andersson 93 Södertälje Nyköping 1.6
51.58 Simon Assarsson 91 Växjö Växjö/V-K 13.9
51.54 Oscar Törnros 92 Sala Falun 15.5
51.48 Niklas Johnsson 91 Ösmo Nynäs Trollbäcken 6.6
51.00 Andreas Grahn 92 Västerås Västerås 7.9
50.85 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Kalmar 29.9
49.17 Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg/S-K 14.9
49.08 Linus Vainionpää 92 Trångsviken Östersund 27.8

Tiokamp/M

8.104 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 6.6
7.738 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Tampere, FIN 12.7
7.643 Petter Olson 91 Hässelby Kalmar 15.9
5.773 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Kalmar 29.9

>