Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P14 ute 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 2 DEC, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bo Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2013.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1991-1993, P19/F19: Födda 1994-95, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.57 Christoffer Karlsén 99 Hinden Göteborg/U 29.6
11.86 Merveil Eyakola 99 Falkenberg Göteborg/U 29.6
11.87 Henrik Larsson 99 IF Göta Glanshammar 14.9
11.94 Joel Mumbongo 99 Örgryte Angered 16.6
11.99 Kasper Kadestål 99 Öresund Göteborg/U 29.6
12.02 Marcus Lidman 99 Hälle Göteborg/S 1.6
12.05 John Liljegren 99 Hagen Göteborg/U 29.6
12.10 Emil Nilsson 99 Habo Tranås 17.8
12.16 Johan Sjölander 99 Täby Glanshammar 14.9
12.16 Noa Jonsson 99 Hässelby Glanshammar 14.9
12.18 Felix Johansson 99 Piteå Luleå 17.8
12.18 Robin Gustavsson 99 Brattås Tanumshede 3.8
12.36 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Eksjö 14.9
12.38 Desmond Nilsson 99 Vittsjö Klippan 2.6
12.39 Anton Bengtsson 99 Ullevi Göteborg/S 1.6
12.40 Oskar Heiling 99 Täby Glanshammar 14.9
12.41 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Härnösand 31.8
12.43 Viktor Kårefjärd 99 Råby-Rekarne Gävle 20.7
12.44 Carl Glas 99 Bromma Glanshammar 14.9
12.45 Erik Johansson 99 Varberg Varberg 3.8
medvind
11.53 Christoffer Karlsén 99 Hinden Högby 7.7
11.85 Merveil Eyakola 99 Falkenberg Helsingborg 7.7
12.01 John Liljegren 99 Hagen Motala 19.5
12.26 Jesper Mårtensson 99 Wilske Jönköping 4.5
12.31 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Högby 7.7
12.35 Viktor Magnusson 99 Färjestaden Högby 7.7
12.36 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Söderhamn 6.8
12.45 Adam Lindbom 99 KA2 Karlshamn 25.6

300m

36.84 Joel Mumbongo 99 Örgryte Göteborg/S 2.6
38.23 Kasper Kadestål 99 Öresund Eksjö 15.9
38.46 Marcus Lidman 99 Hälle Göteborg/S 2.6
38.60 Noa Jonsson 99 Hässelby Stockholm/S 25.8
38.94 Anton Bengtsson 99 Ullevi Göteborg/S 2.6
38.94 John Liljegren 99 Hagen Göteborg/U 30.6
39.49 Adam Lindbom 99 KA2 Eksjö 15.9
39.56 Ernesto Turro Herrera 00 Lidingö Uppsala 6.7
39.65 Johan Sjölander 99 Täby Stockholm/S 25.8
39.97 Erik Nilsson 99 Helsingborg Hässleholm 27.7
40.19 Edvin Uhlan 99 Ullevi Göteborg/U 30.6
40.22 Christoffer Karlsén 99 Hinden Kalmar 25.5
40.24 Arvid Oscarsson 99 Linköping Norrköping 15.6
40.45 Arvid Gustafsson 99 Upsala Stockholm/S 25.8
40.50 Albin Månsson 99 Växjö Eksjö 15.9
40.76 Mattias Sjövall 99 Lomma Eksjö 15.9
40.91 Henrik Larsson 99 IF Göta Kil 4.8
40.92 Filip Hedlund 99 Hellas Glanshammar 15.9
41.16 Samuel Persgården 99 Kongahälla Helsingborg 6.7
41.23 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Varberg 4.8

800m

2:09.03 Mathias Söder 99 Kongahälla Stockholm/S 25.8
2:10.18 Niclas Wallin 99 Huddinge Stockholm/S 25.8
2:12.28 Axel Aflodal 99 Hässelby Täby 31.8
2:12.64 Kasper Kadestål 99 Öresund Eksjö 14.9
2:12.65 Yahye Abdirahman 99 Växjö Göteborg/U 29.6
2:12.80 Jonathan Bergdahl 99 Huddinge Glanshammar 14.9
2:13.13 Tobias Tranderyd 99 Örebro Stockholm/S 25.8
2:13.36 Aron Borg 99 Götlunda Glanshammar 14.9
2:13.55 Adam Lindbom 99 KA2 Eksjö 14.9
2:13.95 Axel Djurberg 99 Upsala Huddinge 15.6
2:14.22 Henry Jacobson 99 Tyresö Täby 31.8
2:14.95 Arvid Oscarsson 99 Linköping Eksjö 14.9
2:15.05 Tommy Nylander Leslie 99 Tumba Huddinge 7.9
2:15.64 John Liljegren 99 Hagen Göteborg/S 1.6
2:16.40 Eric Nilsson 99 Helsingborg Hässleholm 28.7
2:16.43 Philip Sänneskog 99 Helsingborg Huddinge 7.9
2:16.45 Simon Wiklund 99 Wilske Skara 31.8
2:16.94 Olof Silvander 99 Danderyd Stockholm/S 25.8
2:17.61 Viktor Fredriksson 99 Höör Hässleholm 28.7
2:18.17 Anton Ledell 99 Huddinge Huddinge 7.9
ungefärlig tid
2:17.0m Albin Månsson 99 Växjö Villstad 31.8

2000m

6:11.31 August Mollén 99 Norrköping Eksjö 15.9
6:15.17 Axel Aflodal 99 Hässelby Göteborg/U 30.6
6:20.47 Niclas Wallin 99 Huddinge Glanshammar 15.9
6:21.31 Mathias Söder 99 Kongahälla Eksjö 15.9
6:22.71 Jack Karlsson 99 Örebro Glanshammar 15.9
6:27.84 Axel Djurberg 99 Upsala Glanshammar 15.9
6:28.80 André Mellqvist 00 Sävedalen Stockholm/S 25.8
6:35.46 Olof Silvander 99 Danderyd Glanshammar 15.9
6:35.90 Niklas Johansson 99 Sävedalen Göteborg/U 30.6
6:38.00 Simon Wiklund 99 Wilske Eksjö 15.9
6:38.53 Ishak Suleiman Ali 99 Ullevi Angered 16.6
6:40.08 Jonathan Dahlberg 99 Skellefteå Härnösand 1.9
6:42.93 Jonathan Edemalm 99 Katrineholm Glanshammar 15.9
6:43.21 Victor Svensson 99 Märsta Glanshammar 15.9
6:44.70 Erik Jälknäs 00 Trollhättans FIK Stockholm/S 25.8
6:47.02 Carl Jälknäs 00 Trollhättans FIK Stockholm/S 25.8
6:47.59 Isak Lefvert 00 Mälarhöjden Stockholm/S 25.8
6:49.57 Noah Lacayo 99 Björnstorp Eksjö 15.9
6:54.59 Sixten Andersson 99 Åhus Eksjö 15.9
6:55.28 Tommy Nylander Leslie 99 Tumba Järvsö 22.9
skoltävling
6:47.78 Vincent Petersson 00 Ekerö 30.5

1500m hinder/76.2

4:43.41 Niclas Wallin 99 Huddinge Glanshammar 14.9
4:46.94 Axel Djurberg 99 Upsala Glanshammar 14.9
4:50.93 August Mollén 99 Norrköping Eksjö 14.9
4:51.05 Tommy Nylander Leslie 99 Tumba Glanshammar 14.9
4:51.09 Axel Aflodal 99 Hässelby Göteborg/U 28.6
4:54.96 Olof Silvander 99 Danderyd Glanshammar 14.9
5:01.01 Mathias Söder 99 Kongahälla Varberg 4.8
5:01.29 Tobias Tranderyd 99 Örebro Varberg 4.8
5:04.19 Isahk Suleiman 99 Ullevi Göteborg/U 28.6
5:04.58 Philip Sänneskog 99 Helsingborg Eksjö 14.9
5:06.81 Anton Ledell 99 Huddinge Enskede 3.9
5:10.05 Simon Wiklund 99 Wilske Eksjö 14.9
5:17.71 Markus Lundborg 99 Ullevi Eksjö 14.9
5:17.88 Jonathan Gustafsson 99 Örebro Glanshammar 14.9
5:19.34 Jonathan Bergdahl 99 Huddinge Enskede 3.9
5:21.64 Tobias Lorentzon 99 Helsingborg Eksjö 14.9
5:27.52 Adam Bengtsson 99 Mölndal Eksjö 14.9
5:28.09 Anton Bertilsson 99 Habo Göteborg/U 28.6
5:28.31 Niklas Johansson 99 Sävedalen Varberg 4.8
5:30.06 Anton Stubberud 99 Mölndal Borås 9.6

100m häck/84.0

14.06 Robin Gustafsson 99 Brattås Göteborg/U 30.6
14.25 Christoffer Karlsén 99 Hinden Högby 7.7
14.27 Simon Martinsson 99 Lomma Eksjö 15.9
14.98 Axel Kullin 99 Täby Glanshammar 15.9
15.02 Anton Bertilsson 99 Habo Eksjö 15.9
15.04 Nicolai Kronmann 99 Söderhamn Sollentuna 9.6
15.25 Filip Skoog 99 Västerås Glanshammar 15.9
15.29 Jonas Renz 99 Norrköping Sollentuna 9.6
15.36 Oscar Lindwall 99 Västervik Eksjö 15.9
15.38 Max Asensio 99 Ullevi Karlstad 24.8
15.38 Arvid Gustafsson 99 Upsala Huddinge 7.9
15.40 Albin Månsson 99 Växjö Eksjö 15.9
15.47 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Eksjö 15.9
15.61 Kevin Shepherd 99 Habo Huddinge 7.9
15.61 Rey Yasui 99 Kville Kungsbacka 7.9
15.62 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Huddinge 7.9
15.67 Axel Pihl 99 Piteå Huddinge 7.9
16.03 Olof Wiberg 99 Ullevi Eksjö 15.9
16.03 Staffan Risberg 99 Tureberg Glanshammar 15.9
16.56 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Kalmar 28.9
medvind
15.30 Arvid Gustafsson 99 Upsala Göteborg/U 30.6

300m häck/76.2

42.48 Christoffer Karlsén 99 Hinden Stockholm/S 24.8
43.07 Albin Månsson 99 Växjö Eksjö 14.9
43.58 Anton Bengtsson 99 Ullevi Eksjö 14.9
43.68 Erik Nilsson 99 Helsingborg Eksjö 14.9
44.37 Anton Bertilsson 99 Habo Eksjö 14.9
44.37 Axel Kullin 99 Täby Enskede 3.9
44.59 Viktor Fredriksson 99 Höör Hässleholm 26.7
45.51 Arvid Gustafsson 99 Upsala Glanshammar 14.9
45.90 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Stockholm/S 24.8
45.97 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Eksjö 14.9
46.16 Simon Martinsson 99 Lomma Ängelholm 17.8
46.22 Henry Jacobson 99 Tyresö Glanshammar 14.9
46.80 Max Asensio 99 Ullevi Trollhättan 19.5
47.52 Viktor Magnusson 99 Färjestaden Hässleholm 26.7
48.28 Daniel Grenegård 00 IF Göta Arvika 27.7
49.25 David Olsson 99 Sundsvall Härnösand 31.8

Höjd

1.92 Joel Mumbongo 99 Örgryte Jönköping 6.6
1.80 Simon Wiklund 99 Wilske Falköping 8.9
1.75 Ludvig Brorsson 00 Falköpings FIK Eksjö 15.9
1.71 Simon Thor 00 Märsta Uppsala 7.7
1.71 Anton Ledell 99 Huddinge Huddinge 8.9
1.71 Claes Lagerfelt 99 Linköping Huddinge 8.9
1.70 Filip Skoog 99 Västerås Hedemora 10.8
1.70 Staffan Risberg 99 Tureberg Glanshammar 15.9
1.70 Markus Menander 99 Bohus Stockholm/S 24.8
1.70 Johan Lindqvist 99 Högby Kalmar 29.9
1.69 Desmond Nilsson 99 Vittsjö Ängelholm 17.8
1.69 Oliver Hansson 99 Helsingborg Ängelholm 17.8
1.68 Joakim Wadstein 00 Norrköping Eksjö 15.9
1.68 Ronny Wallin 00 Bålsta Bålsta 25.8
1.68 Lukas Aztor 99 Tranås Jönköping 6.6
1.67 Simon Martinsson 99 Lomma Vellinge 16.6
1.67 Robin Edqvist 99 Örebro Göteborg/U 30.6
1.65 Tom Johansson 99 Örebro Örebro 16.6
1.64 Axel Kullin 99 Täby Täby 31.8
1.63 Erik Orrell 99 Strömsund Krokom 24.8
1.63 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Huddinge 8.9
1.63 Kevin Shepherd 99 Habo Huddinge 8.9
1.63 Oskar Helling 99 Täby Huddinge 8.9
1.63 William Magnusson 99 Malmö Huddinge 8.9
skoltävling
1.63 Oskar Helling 99 Täby Ekerö 30.5

Stav

4.15 Armand Duplantis 99 Stål Uppsala 6.7
3.40 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Kalmar 28.9
3.13 Simon Westberg 99 Vingarna Stockholm/S 24.8
3.12 Jonas Renz 99 Norrköping Norrköping 17.8
3.10 Simon Thor 00 Märsta Märsta 28.8
3.10 Edvin Persson 00 Malmö Ystad 9.6
3.03 Tom Johansson 99 Örebro Glanshammar 14.9
3.02 Filip Skoog 99 Västerås Stockholm/S 24.8
3.00 Filip Anell 99 Ymer Eksjö 15.9
2.93 Gustaf Backman 99 Spårvägen Enskede 3.9
2.90 Kevin Shepherd 99 Habo Habo 15.6
2.90 Johan Nordström 99 Falun Järvsö 22.9
2.80 William Rydin 00 Ullevi Eksjö 14.9
2.80 Emil Nilsson 99 Habo Varberg 24.8
2.80 André Magnusson 99 Växjö Hässleholm 28.7
2.80 Isak Suljov 00 Färjestaden Kalmar 28.9
2.75 Adam Bengtsson 99 Mölndal Eksjö 15.9
2.74 Martin Forsberg 99 Hammarby Huddinge 16.6
2.70 Casper Borgström 00 Lund Eksjö 14.9
2.67 Albin Rohde 99 Hammarby Glanshammar 14.9
2.67 Simon Björnstedt 99 Bålsta Glanshammar 14.9
provisorisk bana
4.45 Armand Duplantis 99 Stål Santa Rosa Beach, FL 26.10

Längd

6.16 Marcus Lidman 99 Hälle Göteborg/S 1.6
6.09 Robin Gustafsson 99 Brattås Stockholm/S 25.8
5.93 Christoffer Karlsén 99 Hinden Göteborg/U 28.6
5.86 Johan Sjölander 99 Täby Stockholm/S 25.8
5.67 Filip Skoog 99 Västerås Stockholm/S 25.8
5.66 Emil Nilsson 99 Habo Huddinge 7.9
5.65 Oskar Erixon 99 Westmannia Hedemora 10.8
5.63 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Kalmar 29.9
5.62 Jesper Mårtensson 99 Wilske Eksjö 14.9
5.61 Simon Martinsson 99 Lomma Eksjö 14.9
5.59 Samuel Persgården 99 Kongahälla Göteborg/U 28.6
5.58 Albin Månsson 99 Växjö Huddinge 7.9
5.51 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Härnösand 1.9
5.42 Max Asensio 99 Ullevi Eksjö 14.9
5.41 Kevin Shepherd 99 Habo Kalmar 29.9
5.40 Axel Pihl 99 Piteå Huddinge 7.9
5.39 Tommy Nguyen 99 Nyköping Glanshammar 14.9
5.39 Anton Bertilsson 99 Habo Göteborg/U 28.6
5.39 Arvid Gustafsson 99 Upsala Huddinge 7.9
5.39 Simon Wiklund 99 Wilske Falköping 8.9
okänd vind
5.52 Max Asensio 99 Ullevi Angered 16.6
medvind
6.29 Marcus Lidman 99 Hälle Göteborg/U 28.6
5.41 Anton Bertilsson 99 Habo Jönköping 4.5

Tresteg

12.11 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Eksjö 15.9
11.92 Markus Lundborg 99 Ullevi Eksjö 15.9
11.92 Filip Skoog 99 Västerås Glanshammar 15.9
11.75 Simon Martinsson 99 Lomma Göteborg/U 29.6
11.69 Johan Nordström 99 Falun Hedemora 10.8
11.52 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Eksjö 15.9
11.49 Gustaf Backman 99 Spårvägen Turku, FIN 18.8
11.37 Kevin Shepherd 99 Habo Eksjö 15.9
11.35 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Härnösand 31.8
11.27 Tommy Nguyen 99 Nyköping Glanshammar 15.9
11.05 Jonas Röst 99 Örgryte Göteborg/S 2.6
11.00 Erik Andersson 99 Sävedalen Borås 9.6
10.99 Albin Tofft 99 Gnistan Kalmar 1.6
10.74 Jonathan Dahlberg 99 Skellefteå Härnösand 31.8
10.71 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Varberg 3.8
10.69 Thomas Rydh-Sternbeck 99 Österhaninge Göteborg/U 29.6
10.68 Adam Lindbom 99 KA2 Karlskrona 7.9
10.65 Erik Orrell 99 Strömsund Krokom 15.9
10.63 Noa Fridell 99 Eskilstuna Glanshammar 15.9
10.57 Johan Alsing 99 Östersund Krokom 24.8
medvind
11.89 Simon Martinsson 99 Lomma Helsingborg 6.7
11.39 Jonas Röst 99 Örgryte Eksjö 15.9
11.08 Johan Stenlund 99 Östersund Krokom 15.9
10.58 Armand Duplantis 99 Stål Gävle 21.7

Kula/4.0

16.73 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Stockholm/S 24.8
14.22 Erik Vestlund 99 Kil Kil 7.10
12.95 Alexander Bladh 99 Kalmar Eksjö 14.9
12.62 Viktor Karvonen 99 Vingarna Bollnäs 6.7
12.24 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Eksjö 14.9
12.14 Kevin Shepherd 99 Habo Stockholm/S 24.8
11.91 Axel Pihl 99 Piteå Huddinge 8.9
11.89 Hugo Rosvall 99 Sävedalen Eksjö 14.9
11.84 Emil Sjölin 99 Rigor Göteborg/U 30.6
11.68 André Magnusson 99 Växjö Eksjö 14.9
11.62 Victor Seitl 99 Habo Eksjö 14.9
11.51 Emil Nilsson 99 Habo Eksjö 14.9
11.29 August Bergstrand 99 Ullevi Eksjö 14.9
11.28 York Raphael 99 Gefle Glanshammar 14.9
11.21 Noa Jonsson 99 Hässelby Täby 1.9
10.99 Alfred Nilsson 99 Viking Filipstad 13.7
10.89 Christoffer Karlsén 99 Hinden Nybro 24.6
10.79 Carl Odelberg Johnson 99 Linköping Huddinge 8.9
10.73 Axel Kullin 99 Täby Täby 1.9
10.68 Joel Mumbongo 99 Örgryte Jönköping 6.6
skoltävling
10.68 Jesper Duncan 99 Ekerö 30.5

Diskus/1.0

53.17 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Uppsala 6.7
44.90 Kevin Shepherd 99 Habo Växjö/V-K 2.7
44.20 Alexander Bladh 99 Kalmar Kalmar 28.9
42.11 Erik Vestlund 99 Kil Glanshammar 14.9
39.95 Viktor Karvonen 99 Vingarna Timrå 11.7
38.95 André Magnusson 99 Växjö Eksjö/S 14.9
35.93 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Eksjö/S 14.9
35.83 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Högby 7.7
34.41 Alfred Nilsson 99 Viking Kil 3.8
34.33 Ragnar Carlsson 00 Falun Mora 7.9
34.19 Henrik Lövgren 99 Istrum Eksjö/S 14.9
33.18 Alexander Möhle 99 Eslöv Lund 7.9
32.40 Anton Olsson 99 Färjestaden Eksjö/S 14.9
32.26 Vilson Lleshi 99 Nora Glanshammar 14.9
31.13 Hugo Rosvall 99 Sävedalen Eksjö/S 14.9
30.95 Markus Menander 99 Bohus Kungsbacka 8.9
30.41 Johan Lindqvist 99 Högby Eksjö/S 14.9
30.09 Simon Martinsson 99 Lomma Lund 7.9
30.01 August Bergstrand 99 Ullevi Herrljunga 25.8

Slägga/4.0

58.08 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Glanshammar 15.9
43.85 Erik Vestlund 99 Kil Kil 8.6
42.57 August Bergstrand 99 Ullevi Herrljunga 25.8
40.19 Philip Fabian 00 Ymer Borås/R 30.11
38.48 Kevin Shepherd 99 Habo Eksjö/S 15.9
37.60 André Magnusson 99 Växjö Växjö/V-K 23.9
36.83 Henrik Lövgren 99 Istrum Herrljunga 25.8
35.85 Viktor Karvonen 99 Vingarna Bollnäs 6.7
34.19 Erik Orrell 99 Strömsund Krokom 14.9
27.73 Victor Seitl 99 Habo Bottnaryd 14.8
25.74 William Lindberg 99 Skellefteå Gävle 19.7

Spjut/600

52.15 Gustav Liljeblad 99 Varberg Stockholm/S 25.8
43.68 Viktor Wiberg 99 Stål Glanshammar 15.9
40.39 Tommy Nylander Leslie 99 Tumba Glanshammar 15.9
38.73 Robin Edqvist 99 Örebro Glanshammar 15.9
38.35 Jesper Mårtensson 99 Wilske Eksjö 15.9
38.31 Calle Kjellberg 99 Växjö Växjö/V-K 7.8
38.26 Anton Olsson 99 Färjestaden Eksjö 15.9
38.25 Kevin Shepherd 99 Habo Växjö/V-K 2.7
38.25 Simon Wiklund 99 Wilske Skara 31.8
38.15 Markus Menander 99 Bohus Göteborg/U 29.6
37.00 Simon Thor 00 Märsta Uppsala 7.7
36.95 Sebastian Erlandh 00 Örebro Gävle 21.7
36.69 Aron Berg 99 Götlunda Glanshammar 6.6
36.57 Johan Sjölander 99 Täby Täby 31.8
35.76 Axel Pihl 99 Piteå Huddinge 7.9
35.71 Jonas Renz 99 Norrköping Hässleholm 27.7
35.60 André Magnusson 99 Växjö Växjö/V-K 23.9
35.37 Adam Lindbom 99 KA2 Nybro 1.9
35.15 Emil Nilsson 99 Habo Kalmar 28.9

Åttakamp/P15

3.735 Kevin Shepherd 99 Habo Kalmar 29.9
3.302 Emil Nilsson 99 Habo Kalmar 29.9

>