Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 ute 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 5 NOV, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bo Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2013.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1991-1993, P19/F19: Födda 1994-95, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.67 Austin Hamilton 97 Malmö Borås 30.8
10.95 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Eskilstuna 9.8
11.23 Tarley Allison 97 Järvsö Sollentuna 8.6
11.32 Felix Svensson 97 Mölndal Zug, SUI 7.9
11.32 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Sollentuna 8.6
11.33 Adrian Appelgren 97 Mölndal Borås 8.6
11.43 Andreas Gustafsson 97 Falun Huddinge 9.6
11.43 Carl Davidson 97 Linköping Eskilstuna 9.8
11.45 Karl Sjölander 97 Upsala Eskilstuna 9.8
11.47 Sebastian Huynh 97 Hässleholm Ystad 9.6
11.48 Isaq Ali 97 Öresund Hässleholm 28.7
11.49 Victor Pettersson 97 IF Göta Arvika 27.7
11.50 Oscar Jacobsson 97 Västerås Eskilstuna 9.8
11.54 Fredrik Wall 97 Riviera Eskilstuna 9.8
11.60 Filip Augustsson 97 Brattås Borås 8.6
11.63 Tobias Johansson 97 Viking Arvika 27.7
11.63 Oskar Andersson 97 Dals Södra Skara 31.8
11.64 Jesper Rask 97 Bollnäs Sundsvall 28.7
11.64 Gustav Jacobson 97 Istrum Skara 31.8
11.65 Axel Dillner 97 Ullevi Eskilstuna 9.8
11.65 Daniel Örevik 97 Gotland Eskilstuna 9.8
medvind
11.22 Adrian Appelgren 97 Mölndal Göteborg/S 1.6
11.27 Felix Svensson 97 Mölndal Zug, SUI 7.9
11.54 Axel Dillner 97 Ullevi Göteborg/S 1.6

200m

21.85 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Stockholm/S 8.9
22.24 Austin Hamilton 97 Malmö Eskilstuna 10.8
22.64 Felix Svensson 97 Mölndal Zug, SUI 8.9
22.92 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Göteborg/U 30.6
22.93 Adrian Appelgren 97 Mölndal Borås 9.6
23.15 Andreas Gustafsson 97 Falun Stockholm/S 25.8
23.18 Nicklas Holm 97 Hellas Sollentuna 9.6
23.20 Oscar Jacobsson 97 Västerås Göteborg/U 30.6
23.23 Thobias Nilsson 97 Kvarnsveden Falun 18.8
23.27 Anton Öhman 97 Huddinge Sollentuna 9.6
23.31 Jakob Boyer 97 Nyköping Stockholm/S 25.8
23.34 Isaq Ali 97 Öresund Eskilstuna 10.8
23.44 Jesper Rask 97 Bollnäs Härnösand 1.9
23.61 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Sollentuna 9.6
23.64 Tobias Johansson 97 Viking Eskilstuna 10.8
23.64 Tarley Allison 97 Järvsö Sollentuna 9.6
23.65 Grigorios Kyriakoudis 97 Hellas Stockholm/S 25.8
23.67 Axel Dillner 97 Ullevi Eskilstuna 10.8
23.81 Henning André 97 Nyköping Falun 18.8
23.81 Victor Pettersson 97 IF Göta Karlskoga 18.8
medvind
21.54 Austin Hamilton 97 Malmö Habo 1.6
23.34 Isaq Ali 97 Öresund Helsingborg 6.7
23.38 Jesper Rask 97 Bollnäs Sundsvall 28.7
23.51 Tobias Johansson 97 Viking Eskilstuna 11.8
23.66 Filip la Fleur 97 Ystad Helsingborg 6.7
23.68 Karl Sjölander 97 Upsala Uppsala 7.7
23.71 Eric Mårtensson 97 Trelleborg Helsingborg 6.7
23.77 Sebastian Brandmaier 97 Upsala Uppsala 7.7

400m

51.44 Andreas Kramer 97 Sävedalen Borås 30.8
51.81 Nicklas Holm 97 Hellas Huddinge 15.6
51.95 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Malmö/S 16.6
52.25 Jakob Boyer 97 Nyköping Nässjö 3.8
52.39 Filip la Fleur 97 Ystad Eskilstuna 10.8
52.39 Isaq Ali 97 Öresund Vellinge 16.6
52.42 Andreas Vidovic 97 Lund Köbenhavn, DEN 24.8
52.81 Simon Wallenlind 97 Mölndal Borås 12.5
52.89 Jesper Rask 97 Bollnäs Huddinge 21.9
53.07 Albin Johansson 97 Högbo GIF Söderhamn 18.5
53.08 Gustav Olsson 97 Sävedalen Göteborg/U 29.6
53.24 Anton Roos 97 Huddinge Eskilstuna 10.8
53.52 Elias Larsson 97 Malmö Vellinge 16.6
53.78 Fredrik Lorentzon 97 Lidingö Gävle 20.7
54.01 Eric Mårtensson 97 Trelleborg Vellinge 16.6
54.21 Daniel Eriksson 97 Mölndal Malmö/S 16.6
54.64 Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Göteborg/U 29.6
54.71 Edwin Andersson 97 Hässelby Göteborg/U 29.6

800m

1:54.76 Andreas Kramer 97 Sävedalen Stockholm/S 25.8
1:55.27 Abdiqani Khadar 97 Örebro Stockholm/S 25.8
1:56.92 Simon Wallenlind 97 Mölndal Karlstad 23.7
1:59.59 Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Hässleholm 28.7
1:59.93 Gustav Olsson 97 Sävedalen Göteborg/U 28.6
2:00.73 Erik Djurberg 97 Upsala Stockholm/S 25.8
2:00.79 Isac Larsson 97 Sävedalen Karlstad 23.7
2:00.93 Daniel Eriksson 97 Mölndal Göteborg/S 9.7
2:01.47 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Stockholm/S 25.8
2:01.83 Hampus Eriksson 97 Sävedalen Karlstad 23.7
2:02.38 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Göteborg/U 28.6
2:02.97 Anton Wretström 97 Graal Karlshamn 24.8
2:03.01 Filip Wadman 97 Mölndal Stockholm/S 25.8
2:03.14 Edwin Andersson 97 Hässelby Göteborg/U 28.6
2:03.36 Christoffer Hagman 97 Västerås Stockholm/S 25.8
2:03.73 Tim Yngesjö 97 Nyköping Hässleholm 28.7
2:04.17 Adam Kagebäck 97 Linköping Eskilstuna 10.8
2:04.27 Pontus Hagman 97 Västerås Leksand 27.7
2:04.60 Jacob Lidman 97 Hälle Huddinge 22.9
2:05.40 Elias Tholén 97 Ununge Stockholm/S 30.7

1500m

4:01.10 Andreas Kramer 97 Sävedalen Stockholm/S 22.8
4:02.13 Abdiqani Khadar 97 Örebro Göteborg/U 29.6
4:06.47 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Stockholm/S 24.8
4:12.39 Oscar Rosenlund 97 Björnstorp Helsingborg 7.7
4:12.49 Erik Djurberg 97 Upsala Uppsala 6.7
4:15.44 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Hässleholm 27.7
4:17.17 Daniel Eriksson 97 Mölndal Göteborg/U 29.6
4:17.48 Martin Wuopio 97 Akele Finspång 24.6
4:17.83 Gustav Olsson 97 Sävedalen Göteborg/S 14.6
4:18.19 Isac Larsson 97 Sävedalen Göteborg/S 14.6
4:18.95 Simon Wallenlind 97 Mölndal Jönköping 4.6
4:19.99 Elias Tholén 97 Ununge Göteborg/U 29.6
4:21.81 Adelegn Zewdu 97 Contact Eskilstuna 10.8
4:22.75 Christoffer Hagman 97 Västerås Sollentuna 9.6
4:24.06 Tim Yngesjö 97 Nyköping Göteborg/U 29.6
4:25.09 Filip Wadman 97 Mölndal Kungsbacka 7.9
4:26.04 Gustav Nordling 97 Spårvägen Eskilstuna 10.8
4:27.69 Anton Wretström 97 Graal Halmstad 13.7
4:27.75 Pontus Hagman 97 Västerås Sollentuna 9.6
4:31.30 Dennis Olsson 97 Hellas Enskede 12.5

3000m

8:50.35 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Göteborg/U 30.6
9:18.13 Adelegn Zewdu 97 Contact Eskilstuna 9.8
9:20.08 Erik Djurberg 97 Upsala Eskilstuna 9.8
9:21.67 Martin Wuopio 97 Akele Eskilstuna 9.8
9:23.11 Dennis Olsson 97 Hellas Eskilstuna 9.8
9:24.65 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Eskilstuna 9.8
9:24.95 Pontus Hagman 97 Västerås Eskilstuna 9.8
9:33.02 Daniel Eriksson 97 Mölndal Göteborg/S 2.6
9:35.17 Elias Tholén 97 Ununge Eskilstuna 9.8
9:35.92 Anton Wretström 97 Graal Göteborg/U 30.6
9:44.76 Valdemar Crispin 97 Spårvägen Malmö/S 16.6
9:49.37 Gustav Nordling 97 Spårvägen Huddinge 22.9
9:49.93 Christoffer Hagman 97 Västerås Stockholm/S 30.7
9:54.23 Hampus Eriksson 97 Sävedalen Göteborg/S 2.6
10:00.38 Adam Gillman 97 Garphyttan Hallsberg 2.6
10:01.83 Tobias Bjernulf 97 Hässelby Stockholm/S 30.7

2000m hinder/91.4

6:19.35 Erik Djurberg 97 Upsala Eskilstuna 11.8
6:22.76 Adelegn Zewdu 97 Contact Eskilstuna 11.8
6:23.34 Elias Tholén 97 Ununge Eskilstuna 11.8
6:25.64 Pontus Hagman 97 Västerås Eskilstuna 11.8
6:31.58 Martin Wuopio 97 Akele Eskilstuna 11.8
6:35.35 Anton Wretström 97 Graal Eskilstuna 11.8
6:39.24 Christoffer Hagman 97 Västerås Huddinge 14.6
6:50.79 Filip Wadman 97 Mölndal Eskilstuna 11.8
6:59.36 Jacob Lidman 97 Hälle Huddinge 21.9
7:10.05 Marcus Nilsson 97 Luleå Göteborg/U 28.6

110m häck/91.4

14.01 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Stockholm/S 25.8
14.12 Andreas Gustafsson 97 Falun Göteborg/U 30.6
14.46 Elias Martinsson 97 Brattås Göteborg/U 30.6
14.58 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Göteborg/U 30.6
15.04 Gustav Jacobson 97 Istrum Stockholm/S 25.8
15.72 Filip Augustsson 97 Brattås Lerum 1.9
15.81 Olof Östenberg 97 Växjö Oskarshamn 12.5
15.93 Felix Antonsson 97 Malmö Eskilstuna 11.8
16.03 Simon Throgen 97 Karlskoga Eskilstuna 11.8
16.23 Nils Eickhoff 97 Ymer Borås 8.6
16.27 Albin Johansson 97 Högbo GIF Sollentuna 9.6
16.41 Elias Högström 97 Sundsvall Gävle 21.7
16.51 Albin Suljov 97 Färjestaden Kalmar 28.9
17.56 Oskar Sidenbladh 97 Hammarby Kalmar 14.9

300m häck/84.0

37.61 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Eskilstuna 11.8
38.68 Nicklas Holm 97 Hellas Huddinge 14.6
38.74 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Göteborg/U 28.6
39.91 Albin Johansson 97 Högbo GIF Göteborg/U 28.6
40.16 Gustav Jacobson 97 Istrum Eskilstuna 11.8
40.34 Elias Martinsson 97 Brattås Arvika 27.7
40.37 Simon Wallenlind 97 Mölndal Kungsbacka 8.9
40.88 Fredrik Lorentzon 97 Lidingö Eskilstuna 11.8
41.09 Filip Wadman 97 Mölndal Eskilstuna 10.8
41.42 Marcus Nyberg 97 Malmö Eskilstuna 11.8
42.47 Albin Suljov 97 Färjestaden Eskilstuna 10.8
42.77 Filip Ottosson 97 IFK Umeå Huddinge 22.9
42.84 Hjalmar Åhman 97 Lidingö Gävle 21.7
42.87 Isaq Ali 97 Öresund Hässleholm 26.7
43.39 Martin Jacobson 97 Tyresö Eskilstuna 10.8
43.62 Felix Antonsson 97 Malmö Eskilstuna 10.8
44.48 Peter Heen 97 Huddinge Huddinge 22.9
45.30 Gustav Larsson 97 Mölndal Stockholm/S 24.8
47.51 Elias Högström 97 Sundsvall Sundsvall 15.6
47.51 Johan Sundkvist 97 Riviera Luleå 18.8

Höjd

2.09 Oskar Lundqvist 97 Upsala Donetsk, UKR 11.7
1.96 Andreas Gustafsson 97 Falun Uppsala 7.7
1.95 Olof Östenberg 97 Växjö Malmö/S 16.6
1.93 Tobias Johansson 97 Viking Kil 8.6
1.88 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Gävle 19.7
1.88 Otto Brinkman 97 Spårvägen Kil 3.8
1.88 Filip Augustsson 97 Brattås Varberg 3.8
1.85 Elias Martinsson 97 Brattås Göteborg/S 1.6
1.82 Simon Throgen 97 Karlskoga Kil 3.8
1.82 Victor Pettersson 97 IF Göta Kil 3.8
1.81 Gustav Jacobson 97 Istrum Arvika 28.7
1.80 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Huddinge 21.9
1.79 Richard Martin 97 Tureberg Stockholm/S 24.8
1.79 Niklas Svanberg 97 Stenungsund Göteborg/U 29.6
1.76 Simon Andersson 97 Träff Kil 3.8
1.75 Michael Welsapar 97 Enköping Göteborg/U 29.6
1.75 Salesi Pettersson Hafoka 97 Spårvägen Göteborg/U 29.6
1.75 Tim Olsson 97 Ystad Sjöbo 5.5
1.74 Elias Högström 97 Sundsvall Sundsvall 15.6
1.73 Sanya Somsaart 97 Ymer Borås 8.6

Stav

4.28 Andreas Gustafsson 97 Falun Huddinge 8.6
3.91 Niklas Svanberg 97 Stenungsund Eskilstuna 11.8
3.90 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Gävle 19.7
3.85 Olof Östenberg 97 Växjö Hässleholm 28.7
3.77 Tim Olsson 97 Ystad Göteborg/U 29.6
3.71 Nils Eickhoff 97 Ymer Kungsbacka 7.9
3.61 Albin Fagerblom 97 Falköpings AIK Eskilstuna 11.8
3.45 Marcus Arvidsson 97 IFK Umeå Umeå 6.7
3.35 Alex Appelgren 97 Tyresö Stockholm/S 24.8
3.32 Elias Högström 97 Sundsvall Kalmar 14.9
3.32 Oskar Sidenbladh 97 Hammarby Kalmar 14.9
3.20 Albin Suljov 97 Färjestaden Högby 7.7
3.00 Daniel Örevik 97 Gotland Visby 21.8
2.97 Oliver Thim 97 Arvika Kil 4.8
2.87 Elias Martinsson 97 Brattås Henån 21.9

Längd

6.92 Daniel Örevik 97 Gotland Stockholm/S 8.9
6.87 Olof Östenberg 97 Växjö Eskilstuna 10.8
6.68 Elias Martinsson 97 Brattås Göteborg/U 28.6
6.59 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 18.8
6.50 Victor Pettersson 97 IF Göta Stockholm/S 25.8
6.48 Henning André 97 Nyköping Falun 18.8
6.46 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Kil 4.8
6.44 Filip Augustsson 97 Brattås Göteborg/U 28.6
6.32 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Eskilstuna 10.8
6.31 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Göteborg/U 28.6
6.31 Pontus Quick 97 Lund Göteborg/U 28.6
6.29 Nils Eickhoff 97 Ymer Eskilstuna 10.8
6.27 Lucas Järpsjö 97 Mariestad Huddinge 22.9
6.23 Tobias Johansson 97 Viking Torsby 25.5
6.22 Sanya Somsaart 97 Ymer Borås 9.6
6.15 Adrian Kamlin 97 Karlskoga Karlskoga 18.8
6.15 Elias Högström 97 Sundsvall Gävle 20.7
6.01 Linus Leveau 97 Helsingborg Lund 8.9
5.95 Fredrik Wall 97 Riviera Eskilstuna 9.8
5.91 Tim Olsson 97 Ystad Göteborg/U 28.6
medvind
7.01 Olof Östenberg 97 Växjö Eskilstuna 10.8
6.50 Henning André 97 Nyköping Eskilstuna 9.8
6.36 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Göteborg/U 28.6
6.12 Linus Leveau 97 Helsingborg Lund 8.9

Tresteg

13.95 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Eskilstuna 11.8
13.85 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Eskilstuna 11.8
13.30 Michael Welsapar 97 Enköping Göteborg/U 30.6
12.98 Albin Boestad 97 Lidingö Gävle 21.7
12.96 Elias Högström 97 Sundsvall Gävle 21.7
12.90 Marcus Nyberg 97 Malmö Eskilstuna 11.8
12.77 Daniel Bohlin 97 Ullevi Göteborg/S 2.6
12.73 Nils Eickhoff 97 Ymer Borås 12.5
12.72 Henning André 97 Nyköping Eskilstuna 11.8
12.51 Pontus Quick 97 Lund Malmö/S 16.6
12.27 Oscar Mattsson 97 Kisa Norrköping 15.6
12.25 Hampus Wallström 97 Luleå Luleå 18.8
12.19 Eric Axtelius 97 Enköping Huddinge 21.9
12.04 Elias Martinsson 97 Brattås Henån 21.9
11.93 Christian Björkman 97 Väsby Eskilstuna 11.8
11.91 Carl Wiberg 97 Växjö Växjö 29.5
11.89 Viktor Johansson 97 Ullevi Göteborg/S 2.6
11.80 Salesi Pettersson Hafoka 97 Spårvägen Malmö/S 16.6
11.75 Marko Simic 97 Öresund Hässleholm 27.7
11.74 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Härnösand 31.8
medvind
13.19 Elias Högström 97 Sundsvall Gävle 21.7
12.87 Daniel Bohlin 97 Ullevi Eskilstuna 11.8
12.73 Henning André 97 Nyköping Eskilstuna 11.8
12.06 Elias Martinsson 97 Brattås Henån 21.9
12.00 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Härnösand 31.8

Kula/5.0

16.70 Olof Östenberg 97 Växjö Eskilstuna 11.8
16.28 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Eskilstuna 11.8
15.72 Jesper Arbinge 97 Huddinge Huddinge/J 23.7
15.64 Oscar Gustafsson 97 Nyköping Eskilstuna 11.8
15.49 Filip la Fleur 97 Ystad Eskilstuna 11.8
14.32 Oliver Tered 97 Hässelby Eskilstuna 11.8
13.31 Simon Henriksson 97 Eslöv Eslöv 10.6
13.27 Jan Jakoubek 97 Hinden Nybro 24.6
13.19 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 15.5
12.96 Gustav Jacobson 97 Istrum Borås 9.6
12.80 Samuel Andresen 97 Helsingborg Eskilstuna 11.8
12.71 Filip Karlsson 97 Gnistan Eskilstuna 11.8
12.59 Elias Högström 97 Sundsvall Sollentuna 9.6
12.21 Henning André 97 Nyköping Falun 25.9
12.19 Joacim Östman 97 Timrå Timrå 26.5
11.88 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Uppsala 7.7
11.43 Ahmet Dal 97 Bore Sunne 6.7
11.41 Daniel Örevik 97 Gotland Oskarshamn 12.5
11.07 Nils Eickhoff 97 Ymer Göteborg/S 2.6
10.85 Oskar Jacobson 97 Istrum Skara 13.10

Diskus/1.5

57.77 Olof Östenberg 97 Växjö Stockholm/S 7.9
56.48 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Malmö/S-K 26.6
46.63 Jesper Arbinge 97 Huddinge Huddinge 20.9
45.81 Albin Johansson 97 Högbo GIF Eskilstuna 10.8
44.40 Oscar Gustafsson 97 Nyköping Eskilstuna 10.8
40.00 Edwin Sahlin 97 Västerås Eskilstuna 10.8
39.29 Filip la Fleur 97 Ystad Hässleholm 28.7
39.26 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 4.7
36.73 Gustav Jacobson 97 Istrum Arvika 27.7
36.46 Filip Karlsson 97 Gnistan Kalmar 28.9
36.24 Oliver Tered 97 Hässelby Sollentuna 8.6
35.37 Eddie Sundell 97 Söderhamn Huddinge 20.9
35.05 Elias Högström 97 Sundsvall Kalmar 14.9
34.41 Simon Henriksson 97 Eslöv Eslöv 18.9
34.35 Henning André 97 Nyköping Nyköping 1.6
33.27 Pontus Quick 97 Lund Lund 7.9
32.47 Jan Jakoubek 97 Hinden Växjö/V-K 3.9
30.71 Kristian Westman 97 Rånäs Gävle 20.7

Slägga/5.0

58.88 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Helsingborg 6.8
49.23 Jesper Arbinge 97 Huddinge Huddinge/J 2.7
45.83 Oliver Tered 97 Hässelby Eskilstuna 9.8
43.59 Gustav Jacobson 97 Istrum Eskilstuna 9.8
41.52 Albin Kjellberg 97 Hässelby Eskilstuna 9.8
39.82 Samuel Andresen 97 Helsingborg Helsingborg 6.8
36.07 Oscar Gustafsson 97 Nyköping Trosa 4.8
34.56 Simon Henriksson 97 Eslöv Eslöv 18.9
32.01 Filip la Fleur 97 Ystad Växjö/V-K 3.9
27.93 Jan Jakoubek 97 Hinden Nybro 29.9
26.84 Filip Karlsson 97 Gnistan Karlshamn 25.6

Spjut/700

77.33 Simon Litzell 97 Östersund Östersund 21.5
59.16 Olof Östenberg 97 Växjö Eskilstuna 11.8
58.98 Andrée Nilsson 97 Bore Stockholm/S 7.9
54.08 Jan Jakoubek 97 Hinden Växjö 29.5
53.47 Oscar Jacobson 97 Istrum Eskilstuna 11.8
51.33 Simon Henriksson 97 Eslöv Köbenhavn, DEN 25.8
50.99 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Malmö/S 16.6
50.10 Marcus Jaurell 97 Hässelby Hässelby 28.8
49.70 Robin Ericsson 97 Habo Stockholm/S 25.8
47.45 Andreas Gustafsson 97 Falun Varberg 18.5
45.73 Elias Högström 97 Sundsvall Härnösand 1.9
44.30 Oskar Sidenbladh 97 Hammarby Kalmar 14.9
42.84 Nicklas Holm 97 Hellas Huddinge 21.9
42.36 Filip la Fleur 97 Ystad Växjö/V-K 3.9
41.98 Oscar Eklund 97 Piteå Härnösand 1.9
41.68 Viktor Johansson 97 Ullevi Angered 16.6
41.49 Filip Augustsson 97 Brattås Tanumshede 16.6
41.00 Mattias Wihlborg 97 Gotland Tingstäde 20.7
40.60 Gustav Björnfot 97 Umedalen Härnösand 1.9
40.48 Santiago Molinas Ponce 97 Villstad Villstad 9.5

Tiokamp/P17

7.139 Olof Östenberg 97 Växjö Huddinge 9.6
7.081 Andreas Gustafsson 97 Falun Huddinge 9.6
5.404 Elias Högström 97 Sundsvall Kalmar 15.9
4.790 Oskar Sidenbladh 97 Hammarby Kalmar 15.9

>