Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 ute 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 3 NOV, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bo Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2013.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1991-1993, P19/F19: Födda 1994-95, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.09 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Göteborg/U 29.6
11.12 Emil von Barth 96 Ullevi Varberg 4.8
11.20 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/S 14.6
11.27 Gustav Kjell 96 Tureberg Stockholm/S 24.8
11.30 Erik Martinsson 96 Gefle Gävle 20.7
11.37 Jean de Dieu Irakiza 96 Gefle Sollentuna 18.5
11.39 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Huddinge 9.6
11.41 Sebastian Kadestål 96 Öresund Göteborg/U 29.6
11.41 Daniel Rosberg 96 Hammarby Sollentuna 8.6
11.43 Radyar Mohammad 96 Ullevi Arvika 27.7
11.49 Jacob Folkesson 96 Oskarshamn Jönköping 19.6
11.53 Viktor Lorentzon 96 Oskarshamn Oskarshamn 3.7
11.53 Victor Björklund 96 Upsala Sollentuna 8.6
11.54 Martin Jönsson 96 Lund Lund 8.9
11.57 Erik Hermelin 96 Lidingö Sollentuna 8.6
11.58 Tobias Jonsson 96 Dals Södra Venissieux, FRA 24.7
11.59 Akram Adinda 96 Upsala Sollentuna 8.6
11.62 Felix So 96 IFK Göteborg Göteborg/S 1.6
11.65 Andreas Pettersson 96 Umedalen Umeå 13.6
11.65 Joar Husmark 96 Falun Huddinge 9.6
medvind
10.77 Emil von Barth 96 Ullevi Västerås 9.8
10.89 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Västerås 9.8
10.96 Isak Andersson 96 Upsala Västerås 9.8
10.99 Erik Martinsson 96 Gefle Västerås 9.8
11.10 Gustav Kjell 96 Tureberg Sundsvall 28.7
11.17 Herman Olvik 96 Ullevi Västerås 9.8
11.19 Sebastian Kadestål 96 Öresund Västerås 9.8
11.21 Anton Sigurdsson 96 Malmö Västerås 9.8
11.26 Victor Björklund 96 Upsala Västerås 9.8
11.43 Victor Fingal 96 Ullevi Karlstad 24.8
11.43 Martin Jönsson 96 Lund Västerås 9.8
11.47 Tobias Jonsson 96 Dals Södra Helsingborg 7.7
11.48 Melker Karlsson 96 Ullevi Göteborg/S 1.6
11.59 Andreas Pettersson 96 Umedalen Sundsvall 15.6
11.65 Anton Johansson 96 Örebro Västerås 9.8

200m

22.05 Erik Martinsson 96 Gefle Göteborg/U 30.6
22.07 Emil von Barth 96 Ullevi Västerås 10.8
22.18 Isak Andersson 96 Upsala Stockholm/S 25.8
22.42 Alexander Lundskog 96 Ullevi Göteborg/U 30.6
22.50 Gustav Kjell 96 Tureberg Stockholm/S 8.9
22.76 Anton Sigurdsson 96 Malmö Västerås 11.8
22.82 Sebastian Kadestål 96 Öresund Göteborg/U 30.6
22.85 Erik Hermelin 96 Lidingö Stockholm/S 25.8
22.87 Andreas Movin 96 Lidingö Sollentuna 9.6
23.11 Martin Jönsson 96 Lund Hässleholm 27.7
23.30 Victor Fingal 96 Ullevi Västerås 10.8
23.30 Melker Karlsson 96 Ullevi Göteborg/U 30.6
23.40 Daniel Rosberg 96 Hammarby Sätra 1.6
23.40 Joar Husmark 96 Falun Falun 18.8
23.51 Victor Björklund 96 Upsala Uppsala 7.7
23.55 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Halmstad 14.7
23.56 Noah Elliott 96 Ullevi Villstad 9.5
23.59 Hugo Forsberg 96 Ullevi Trollhättan 19.5
23.66 Tobias Jonsson 96 Dals Södra Venissieux, FRA 20.7
23.66 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Örebro 31.7
okänd vind
23.34 Kalle Berglund 96 Contact Karlshamn 24.6
medvind
22.80 Sebastian Kadestål 96 Öresund Helsingborg 6.7

400m

47.70 Erik Martinsson 96 Gefle Donetsk, UKR 10.7
49.70 Andreas Movin 96 Lidingö Västerås 10.8
49.72 Kalle Berglund 96 Contact Hässleholm 28.7
49.96 Alexander Lundskog 96 Ullevi Hässleholm 28.7
50.13 William Levay 96 Spårvägen Sollentuna 7.6
50.33 Anton Sigurdsson 96 Malmö Västerås 10.8
50.57 Erik Hermelin 96 Lidingö Göteborg/U 29.6
50.63 Isak Andersson 96 Upsala Uppsala 6.7
50.87 Anton Persson 96 Hässelby Sollentuna 9.6
51.60 Karl Wallén 96 Sävedalen Huddinge 21.9
52.06 Filip Wendelin 96 Sala Sollentuna 9.6
52.09 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Huddinge 21.9
53.05 Daniel Eriksson 96 Vingarna Huddinge 21.9
53.27 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Malmö/S 16.6
53.44 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Lerum 19.6
53.48 Björn Seifert 96 Upsala Uppsala 6.7
54.01 Noah Elliott 96 Ullevi Villstad 9.5
54.04 Johan Lindgren 96 Mölndal Oslo, NOR 18.8
54.27 Abdi Yusuf 96 Hammarby Stockholm/S 6.8
54.48 Johan Andersson 96 Öresund Göteborg/U 29.6

800m

1:51.98 William Levay 96 Spårvägen Stockholm/S 25.8
1:53.34 Kalle Berglund 96 Contact Stockholm/S 8.9
1:54.42 Anton Persson 96 Hässelby Göteborg/U 28.6
1:56.80 Karl Wallén 96 Sävedalen Mölndal 3.8
1:57.60 Johan Lindgren 96 Mölndal Lerum 1.9
1:57.81 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Göteborg/S 15.6
1:58.92 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Stockholm/S 25.8
2:00.14 Filip Wendelin 96 Sala Sollentuna 8.6
2:00.39 Andreas Jansson 96 Hässelby Stockholm/S 30.7
2:01.49 Abdi Yusuf 96 Hammarby Huddinge 21.8
2:01.58 Björn Seifert 96 Upsala Täby 1.9
2:01.61 Daniel Bucht 96 Sävedalen Göteborg/S 1.6
2:01.78 Christopher Koos 96 Malmö Köbenhavn, DEN 25.8
2:02.15 Martin Axelsson 96 Trollhättans FIK Stockholm/S 25.8
2:02.36 Oscar Carlsson 96 Ullevi Göteborg/S 1.6
2:02.40 Mahad Abdullahi 96 Fredrikshof Göteborg/U 28.6
2:02.68 Mohammed Loukili 96 Lidingö Huddinge 16.6
2:03.19 Jesper Hagwall 96 Lund Borås 12.5
2:04.43 Joakim Ekström 96 Ärla Huddinge 16.6
2:06.60 Filip Artursson 96 Hässelby Sollentuna 18.5

1500m

3:48.12 William Levay 96 Spårvägen Borås 31.8
3:55.19 Vidar Johansson 96 Sävedalen Stockholm/S 8.9
3:57.24 Johan Lindgren 96 Mölndal Stockholm/S 22.8
3:58.57 Andreas Jansson 96 Hässelby Sollentuna 9.6
4:04.15 Kalle Berglund 96 Contact Hässleholm 27.7
4:05.23 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Göteborg/U 29.6
4:08.59 Anton Persson 96 Hässelby Uppsala 6.7
4:10.92 Karl Wallén 96 Sävedalen Stockholm/S 24.8
4:11.13 Abdi Yusuf 96 Hammarby Stockholm/S 24.8
4:11.77 Daniel Bucht 96 Sävedalen Uppsala 16.6
4:15.33 Mahad Abdullahi 96 Fredrikshof Göteborg/U 29.6
4:15.88 Filip Artursson 96 Hässelby Göteborg/U 29.6
4:16.65 Martin Axelsson 96 Trollhättans FIK Stockholm/S 24.8
4:18.02 Christopher Koos 96 Malmö Västerås 10.8
4:19.42 Joakim Ekström 96 Ärla Stockholm/S 24.8
4:21.67 Mohammed Loukili 96 Lidingö Stockholm/S 24.8
4:23.71 Abdulla Wahab 96 Ymer Borås 9.6
4:24.63 Rasmus Valdna 96 Hammarby Sollentuna 9.6
4:28.62 Andreas Roos 96 Trångsviken Krokom 15.9
4:32.79 Adrian Hellman 96 Nordanstig Söderhamn 6.8

3000m

8:24.62 William Levay 96 Spårvägen Mölndal 3.8
8:32.84 Andreas Jansson 96 Hässelby Karlstad 23.7
8:37.76 Vidar Johansson 96 Sävedalen Göteborg/S 2.6
8:46.5m Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Göteborg/S 20.8
9:01.28 Archibald Casteel 96 Hellas Sollentuna 7.6
9:02.65 Johan Lindgren 96 Mölndal Malmö/S 16.6
9:13.89 Daniel Bucht 96 Sävedalen Göteborg/S 2.6
9:17.11 Filip Artursson 96 Hässelby Göteborg/U 30.6
9:38.0m Hafiz Ibrahim 96 Lidköping Skövde 10.6
9:38.34 Christopher Koos 96 Malmö Hässleholm 28.7
9:42.57 Carl Valjus 96 Glanshammar Hallsberg 2.6
9:43.82 Jesper Hagwall 96 Lund Malmö/S 16.6
9:48.6m August Palmqvist 96 Mölndal Göteborg/S 20.8
9:55.27 Yonas Habtom 96 Tväråselet Härnösand 1.9
9:56.15 Adrian Hellman 96 Nordanstig Ljusdal 20.8
9:56.85 Max Novak 96 Trångsviken Krokom 25.8

2000m hinder/91.4

5:49.61 Johan Lindgren 96 Mölndal Västerås 9.8
5:51.83 Vidar Johansson 96 Sävedalen Västerås 9.8
5:52.44 Andreas Jansson 96 Hässelby Donetsk, UKR 12.7
6:22.98 Hafiz Ibrahim 96 Lidköping Lidköping 24.8
6:28.89 Filip Artursson 96 Hässelby Göteborg/U 28.6
6:38.23 Mahad Abdullahi 96 Fredrikshof Sollentuna 7.6
6:39.16 Joakim Ekström 96 Ärla Västerås 9.8
6:52.88 Björn Seifert 96 Upsala Huddinge 21.9
7:08.89 Mohammed Loukili 96 Lidingö Västerås 9.8

110m häck/91.4

13.88 Charles Mitala 96 Malmö Donetsk, UKR 12.7
14.38 Isak Andersson 96 Upsala Falun 18.8
14.54 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Huddinge 8.6
14.77 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Göteborg/U 30.6
15.07 Victor Björklund 96 Upsala Göteborg/U 30.6
15.25 Nicklas Karlsson 96 Finspång Stockholm/S 25.8
15.42 Per Johansson 96 Sävedalen Västerås 10.8
15.54 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Halmstad 14.7
15.58 Axel Ohlson 96 Hässelby Huddinge 8.6
15.59 Joar Husmark 96 Falun Huddinge 8.6
15.70 Joakim Stenström 96 Hinden Karlskrona 15.6
16.01 Erik Hermelin 96 Lidingö Kalmar 14.9
16.13 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Kalmar 14.9
16.85 Jacob Wiklund 96 Gotland Oskarshamn 12.5
16.86 Samuel Ingvarsson 96 Falun Kalmar 14.9
16.97 Jon Klasér 96 Falun Kalmar 14.9
medvind
14.41 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Göteborg/S 1.6
15.39 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Helsingborg 6.7
15.42 Per Johansson 96 Sävedalen Göteborg/S 1.6

300m häck/84.0

37.07 Isak Andersson 96 Upsala Västerås 11.8
37.13 Alexander Lundskog 96 Ullevi Göteborg/U 28.6
39.27 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Kil 3.8
39.76 Erik Martinsson 96 Gefle Västerås 10.8
40.09 Erik Hermelin 96 Lidingö Göteborg/U 28.6
40.40 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Göteborg/U 28.6
41.01 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Malmö/S 16.6
41.25 Emil Jönsson 96 Lund Västerås 10.8
41.49 Joakim Stenström 96 Hinden Hässleholm 26.7
42.11 Per Johansson 96 Sävedalen Hässleholm 26.7
42.80 Joakim Bäckman 96 Varberg Kungsbacka 8.9

Höjd

2.09 Henrik Thoms 96 Hanviken Donetsk, UKR 11.7
2.08 Fabian Delryd 96 Täby Sandviken 1.6
1.92 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Stockholm/S 24.8
1.91 Axel Ohlson 96 Hässelby Varberg 19.5
1.91 Herman Olvik 96 Ullevi Varberg 3.8
1.91 Linus Falck 96 Hökensås Jönköping 4.5
1.85 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Göteborg/S 1.6
1.85 Jesper Hagwall 96 Lund Göteborg/U 30.6
1.83 Joar Husmark 96 Falun Kalmar 15.9
1.83 Charles Mitala 96 Malmö Malmö/S 16.6
1.82 Jacob Wiklund 96 Gotland Oskarshamn 12.5
1.80 Artur Engström 96 Ullevi Göteborg/S 1.6
1.80 Nicklas Karlsson 96 Finspång Kalmar 15.9
1.80 Jakob Lindström 96 Castor Östersund 2.6
1.76 Tobias Pålsson 96 Malmö Habo 1.6
1.74 Manne Persson 96 Hammarby Huddinge 20.9
1.74 Jesper Karlsson Prütz 96 Kristinehamn Kil 8.6
1.72 Daniel Gällblad 96 Varberg Göteborg/U 30.6

Stav

4.80 Carl Ivarsson 96 Lerum Göteborg/U 29.6
4.55 Hannes Burman 96 Skellefteå Gävle 19.7
4.51 Hannes Gidlöf 96 Gefle Norrköping 15.6
4.40 Esa Hiltunen 96 Ullevi Göteborg/S 14.6
4.37 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Sollentuna 9.6
4.32 Axel Ohlson 96 Hässelby Kalmar 14.9
4.14 Jonatan Nordh 96 Örgryte Västerås 11.8
4.10 Alfred Delefors Hedberg 96 Tjalve Norrköping 17.8
4.02 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Kalmar 14.9
3.92 Joar Husmark 96 Falun Kalmar 14.9
3.92 Samuel Ingvarsson 96 Falun Kalmar 14.9
3.90 Gustav Burman 96 Skellefteå Boden 15.6
3.90 Nicklas Karlsson 96 Finspång Varberg 18.5
3.87 Jacob Staaf 96 Bålsta Stockholm/S 24.8
3.82 Erik Hermelin 96 Lidingö Kalmar 14.9
3.62 Jon Klasér 96 Falun Kalmar 14.9
3.50 Gustav Lindqvist 96 Högby Högby 7.7
3.25 Oskar Hinnersson 96 Linköping Jönköping 8.9
2.77 Frank Ude 96 Falun Falun 18.8
2.60 Jacob Wiklund 96 Gotland Visby 21.8

Längd

7.37 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Donetsk, UKR 10.7
6.82 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Huddinge 9.6
6.75 Artur Engström 96 Ullevi Göteborg/U 28.6
6.72 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Västerås 10.8
6.65 Marcus Rostmark 96 Märsta Huddinge 15.6
6.48 Joar Husmark 96 Falun Falun 18.8
6.45 Tobias Jonsson 96 Dals Södra Söderhamn 13.7
6.43 Samuel Ingvarsson 96 Falun Västerås 10.8
6.38 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Västerås 10.8
6.37 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 18.8
6.30 Alexander Thunberg 96 Stål Västerås 10.8
6.18 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Kalmar 15.9
6.17 Jakob Lindström 96 Castor Sundsvall 16.6
6.09 Eric Hallquist 96 Castor Krokom 16.7
6.05 Viktor Lorentzon 96 Oskarshamn Oskarshamn 3.7
6.04 Axel Ohlson 96 Hässelby Huddinge 9.6
6.03 Anton Johansson 96 Örebro Glanshammar 6.6
6.00 Fabian Delryd 96 Täby Täby 1.9
5.99 Erik Hermelin 96 Lidingö Kalmar 15.9
5.95 Henrik Thoms 96 Hanviken Huddinge 21.9
5.95 Anton Östebo 96 Glanshammar Göteborg/U 28.6
medvind
6.92 Marcus Rostmark 96 Märsta Sollentuna 8.6
6.66 Joar Husmark 96 Falun Gävle 20.7
6.39 Alexander Thunberg 96 Stål Leksand 28.7
6.15 Axel Ohlson 96 Hässelby Sätra 11.5

Tresteg

14.17 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Stockholm/S 7.9
13.56 Jonathan Persgården 96 Kongahälla Västerås 9.8
13.41 Artur Engström 96 Ullevi Göteborg/U 30.6
13.34 Gustav Norén 96 Upsala Västerås 9.8
13.05 Manne Persson 96 Hammarby Huddinge 20.9
12.95 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/S 2.6
12.76 Eric Hallquist 96 Castor Huddinge 20.9
12.73 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Gävle 21.7
12.37 Anton Johansson 96 Örebro Enskede 12.5
12.30 Tobias Pålsson 96 Malmö Malmö/S 16.6
12.30 Henrik Thoms 96 Hanviken Huddinge 20.9
12.25 Axel Ohlson 96 Hässelby Hässelby 25.6
12.22 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Enskede 12.5
12.01 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Malmö/S 16.6
11.88 Per Johansson 96 Sävedalen Borås 8.6
11.27 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Borås 12.5
medvind
13.72 Artur Engström 96 Ullevi Göteborg/U 30.6
12.97 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Gävle 21.7
12.38 Anton Johansson 96 Örebro Enskede 12.5

Kula/5.0

16.25 Anton Johansson 96 Örebro Hallsberg 2.6
15.97 Axel Ohlson 96 Hässelby Varberg 19.5
15.76 Eric Hacksell 96 Hässelby Sätra 4.5
15.33 Kamil Kaminski 96 Linköping Norrköping 15.6
15.01 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Härnösand 31.8
14.43 William Ullberg 96 Riviera Huddinge 20.9
14.34 Emil Berggren 96 Eslöv Ängelholm 17.8
13.76 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Högby 7.7
13.55 Tobias Hagström 96 Istrum Trollhättan 19.5
13.46 Nicklas Karlsson 96 Finspång Mora 7.9
13.44 Joar Husmark 96 Falun Hedemora 2.6
13.32 Mattias Nilsson 96 Luleå Huddinge 20.9
12.93 Adam Nygårds Jacobsson 96 Falun Sollentuna 9.6
12.86 Oskar Hinnerson 96 Linköping Jönköping 26.9
12.77 Gustav Kjell 96 Tureberg Huddinge 20.9
12.71 Daniel Fröjd-Wasberg 96 Luleå Härnösand 31.8
12.60 Lars Andersson 96 Trelleborg Trelleborg 4.5
12.53 Hans Carlberg 96 Öresund Hässleholm 27.7
12.42 Gustav Norén 96 Upsala Uppsala 7.7
12.05 Jacob Staaf 96 Bålsta Bålsta 19.5

Diskus/1.5

51.79 Albin Lager 96 Örebro Karlstad/M 24.8
49.37 Axel Ohlson 96 Hässelby Sätra 4.5
47.99 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Sundsvall 16.6
46.11 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Oskarshamn 3.7
43.91 Erik Hacksell 96 Hässelby Sollentuna 8.6
43.02 William Ullberg 96 Riviera Gävle 20.7
42.87 Anton Johansson 96 Örebro Bålsta 19.5
42.00 Chris Arnoldsson 96 Tureberg Huddinge/J 11.6
41.94 Emil Berggren 96 Eslöv Ängelholm 17.8
40.40 Joar Husmark 96 Falun Falun 8.5
40.38 Adam Nygårds Jacobsson 96 Falun Falun 15.5
39.71 Kamil Kaminski 96 Linköping Linköping 16.6
39.30 Tobias Hagström 96 Istrum Västerås 9.8
37.43 Nicklas Karlsson 96 Finspång Mora 7.9
37.02 Anton Andersson 96 Umedalen Huddinge 21.9
36.88 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Sollentuna 8.6
35.54 Simon Botvidsson 96 Athlet Sjöbo 5.5
33.34 Erik Hermelin 96 Lidingö Kalmar 14.9
31.80 Jon Klasér 96 Falun Falun 15.5
31.37 Pontus Lantz 96 Bottnaryd Jönköping 4.5

Slägga/5.0

69.58 Chris Arnoldsson 96 Tureberg Huddinge/J 16.6
63.09 Anton Andersson 96 Umedalen Härnösand 31.8
60.28 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Stockholm/S 8.9
57.28 Tobias Hagström 96 Istrum Herrljunga 25.8
56.21 Simon Lundstedt 96 Trångsviken Härnösand 31.8
52.69 Pontus Lantz 96 Bottnaryd Bottnaryd 30.6
49.26 Axel Ohlson 96 Hässelby Sätra/K 4.5
42.35 Simon Botvidsson 96 Athlet Ystad 1.9
42.03 Andreas Holmgren 96 Bore Huddinge/J 22.9
41.39 Erik Hacksell 96 Hässelby Bålsta 19.5
37.36 Daniel Fröjd Wasberg 96 Luleå Göteborg/U 29.6
37.14 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Nässjö 9.7
36.91 Marcus Rostmark 96 Märsta Huddinge/J 22.9
34.75 Emil Berggren 96 Eslöv Eslöv 18.9
31.58 Hannes Gidlöf 96 Gefle Huddinge/J 22.9
29.09 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 12.6
28.01 Joar Husmark 96 Falun Falun 12.6

Spjut/700

74.10 Isak Oskarsson 96 Stensjön Skruv 18.5
62.03 Axel Ohlson 96 Hässelby Göteborg/U 28.6
61.95 Joar Husmark 96 Falun Stockholm/S 7.9
60.98 John Amundsson 96 Ullevi Villstad 9.5
57.92 Florian Plathe 96 Orient Stenungsund 13.7
54.81 Kamil Kaminski 96 Linköping Sollentuna 8.6
52.02 Chris Arnoldsson 96 Tureberg Huddinge 22.9
51.77 Eric Hacksell 96 Hässelby Sollentuna 8.6
51.63 Henrik Thoms 96 Hanviken Kil 8.6
51.07 Anton Johansson 96 Örebro Karlskoga 18.8
46.65 Nicklas Karlsson 96 Finspång Kalmar 14.9
46.34 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Falun 15.5
45.72§ Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Helsingborg 24.8
44.62 Jakob Lindström 96 Castor Gävle 21.7
44.52 Alfred Delefors Hedberg 96 Tjalve Norrköping 15.6
44.29 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Huddinge 8.6
43.79 Jacob Wiklund 96 Gotland Visby 22.9
43.52 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Kalmar 14.9
41.82§ Simon Botvidsson 96 Athlet Sjöbo 5.5
41.63 Charlie Roos 96 Gnistan Kalmar 28.9

Tiokamp/P17

6.879 Axel Ohlson 96 Hässelby Huddinge 9.6
6.779 Joar Husmark 96 Falun Huddinge 9.6
6.528 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Kalmar 15.9
6.264 Nicklas Karlsson 96 Finspång Kalmar 15.9
6.218 Erik Hermelin 96 Lidingö Kalmar 15.9
5.777 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Kalmar 15.9
5.383 Jon Klasér 96 Falun Kalmar 15.9
5.247 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Huddinge 9.6
Manuellt
5.433 Jon Klasér 96 Falun Varberg 19.5

>