Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 ute 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 15 DEC, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bo Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2013.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1991-1993, P19/F19: Födda 1994-95, P17/F17: Födda 1996, P16/F16: Födda 1997, P15/F15: Födda 1998, P14/F14: Födda 1999 - plus ev 00:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.42 Erik Hagberg 95 Upsala Rieti, ITA 18.7
10.59 Adam Denguir 94 Lund Västerås 9.8
10.73 Dennis Forsman 95 Ullevi Västerås 9.8
10.73 Jonathan Wulff 94 Hammarby Västerås 9.8
10.85 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Rieti, ITA 20.7
10.88 Johan Lilja 95 Sundsvall Sundsvall 28.7
10.88 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Västerås 9.8
10.89 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Göteborg/U 29.6
10.90 Filip Sjövall 95 Lund Västerås 9.8
10.93 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Göteborg/U 29.6
10.97 Jakob Lindbom 95 KA2 Västerås 9.8
11.03 Fabian Revilla 95 Rånäs Västerås 9.8
11.06 Victor Ivarsson 94 Växjö Huddinge 8.6
11.07 Amadou Sussoho 95 Huddinge Sollentuna 8.6
11.14 Erik Annerfalk 94 Mariestad Jönköping 8.9
11.15 Johan Andersson 94 Växjö Borås 12.5
11.15 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Helsingborg 18.5
11.19 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Rieti, ITA 20.7
11.19 Nils Thornberg 94 Bollnäs Västerås 9.8
11.21 Oskar Staafgård 95 Malmö Vellinge 15.6
okänd vind
11.11 Erik Annerfalk 94 Mariestad Trollhättan 19.5
medvind
10.73 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Sundsvall 28.7
10.87 Filip Sjövall 95 Lund Helsingborg 7.7
10.90 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Helsingborg 7.7
10.92 Erik Annerfalk 94 Mariestad Västerås 9.8
10.92 Jakob Lindbom 95 KA2 Västerås 9.8
11.08 Hjalmar Sundvall 94 Riviera Umeå 18.8
11.13 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Helsingborg 18.5
11.14 Oskar Staafgård 95 Malmö Vellinge 15.6
11.15 Nils Thornberg 94 Bollnäs Söderhamn 18.5
11.21 Eddy Meyerdierks 95 Ullevi Västerås 9.8

200m

21.53 Dennis Forsman 95 Ullevi Västerås 11.8
21.80 Adam Denguir 94 Lund Mölndal 3.8
21.95 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Skara 6.6
22.00 Fabian Revilla 95 Rånäs Västerås 11.8
22.01 Johan Lilja 95 Sundsvall Sundsvall 28.7
22.05 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Sollentuna 9.6
22.16 Jakob Lindbom 95 KA2 Västerås 11.8
22.19 Erik Annerfalk 94 Mariestad Borås 31.8
22.23 Filip Sjövall 95 Lund Västerås 11.8
22.31 Nils Thornberg 94 Bollnäs Västerås 10.8
22.44 Carl Dath 95 Täby Göteborg/U 30.6
22.45 Henrik Malmberg 95 Huddinge Gävle 21.7
22.51 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 3.8
22.58 Jean-Christian Zirignon 95 Piteå Skellefteå 13.7
22.61 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Hässleholm 27.7
22.72 Viktor Elvung-Nilsson 94 Gnistan Västerås 10.8
22.74 Eddy Meyerdierks 95 Ullevi Västerås 10.8
22.81 Amadou Sussoho 95 Huddinge Sollentuna 9.6
22.82 Jonathan Wulff 94 Hammarby Danderyd 12.5
22.90 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg/S 1.6
medvind
21.85 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Göteborg/U 30.6
22.05 Jakob Lindbom 95 KA2 Helsingborg 6.7
22.45 Victor Ivarsson 94 Växjö Helsingborg 6.7
22.65 Viktor Elvung-Nilsson 94 Gnistan Göteborg/U 30.6
22.85 Oskar Staafgård 95 Malmö Vellinge 15.6
22.85 Martin Andersson 95 Ymer Göteborg/U 30.6
22.86 Abdi Aziz Warsame 95 Råby-Rekarne Eskilstuna 15.6
22.86 Martin Selin 95 Ullevi Trollhättan 19.5

400m

47.15 Dennis Forsman 95 Ullevi Rieti, ITA 18.7
48.72 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Leppävaara, FIN 17.8
49.40 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Rieti, ITA 20.7
49.81 Alex Torgersson 94 Hammarby Västerås 10.8
50.37 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Rieti, ITA 20.7
50.48 Victor Ivarsson 94 Växjö Huddinge 8.6
50.63 Henrik Malmberg 95 Huddinge Halmstad 6.7
50.80 Mattias Ohlsson 94 Öresund Halmstad 13.7
50.94 Martin Selin 95 Ullevi Västerås 10.8
51.09 Hampus Corneliusson 94 Lerum Västerås 10.8
51.18 Oscar Wachtmeister 94 Lidingö Karlstad 4.6
51.21 Benjamin Åberg 95 Hälle Huddinge 21.9
51.24 Edom Abreham 95 Hässelby Västerås 9.8
51.71 Oskar Greilert 95 Hanviken Göteborg/U 29.6
51.87 Malcolm Frithiof Sterky 94 Lidingö Göteborg/U 29.6
51.92 Nicholas Brusenback 95 Clovis, CA 8.5
51.98 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Enskede 12.5
52.01 Waleed Nuredin 95 Tjalve Linköping 16.6
52.01 Jacob Öman 95 Danderyd Västerås 9.8
52.04 Petter Berner Wik 94 Upsala Västerås 9.8
Manuell tidtagning
51.8m Christopher Nilsson 94 Ullevi Västerås 9.8

800m

1:49.46 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 8.9
1:53.23 Alex Torgersson 94 Hammarby Hässelby 25.6
1:53.48 Joel Durén 94 Hässelby Mölndal 3.8
1:53.90 Mattias Ohlsson 94 Öresund Köbenhavn, DEN 1.8
1:54.72 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Västerås 11.8
1:55.02 Hampus Börjesson 94 Ullevi Västerås 11.8
1:55.08 Rasmus Bengtsson 95 Waitakere, NZL 16.2
1:55.29 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Göteborg/S 15.6
1:55.30 Abshir Awees 95 Örebro Karlstad 23.7
1:55.86 Christopher Nilsson 94 Ullevi Göteborg/S 15.6
1:57.06 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Stockholm/S 25.8
1:57.11 Martin Hammar 95 Rånäs Sollentuna 27.6
1:57.28 Joel Zackrisson 94 Ullevi Göteborg/S 30.7
1:57.72 Jesper Bokefors 94 Upsala Västerås 10.8
1:57.79 Erik Tholén 94 Ununge Uppsala 7.7
1:58.46 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Göteborg/U 30.6
1:58.52 Ken Slättengren 95 Högby Göteborg/U 30.6
1:58.56 Alexander Nilsson 95 Mölndal Oslo, NOR 17.8
1:58.63 David Nilsson 94 Mölndal Västerås 10.8
1:58.95 Edom Abreham 95 Hässelby Stockholm/S 25.8

1500m

3:52.99 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Sollentuna 27.6
3:53.66 *Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/S 22.8
3:53.78 Joel Durén 94 Hässelby Borås 31.8
3:53.84 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 22.8
3:56.40 Joel Zackrisson 94 Ullevi Leppävaara, FIN 17.8
3:56.82 Oliver Lämber 94 Hälle Jönköping 4.6
3:56.95 Alexander Nilsson 95 Mölndal Jönköping 4.6
3:57.54 Hampus Börjesson 94 Ullevi Västerås 10.8
3:58.01 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Jönköping 4.6
4:01.46 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Stockholm/S 24.8
4:01.51 Rasmus Bengtsson 95 Hamilton, NZL 9.2
4:01.69 Ken Slättengren 95 Högby Västerås 10.8
4:02.43 Abshir Awees 95 Örebro Stockholm/S 24.8
4:03.26 Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby Stockholm/S 24.8
4:06.78 Otto Kingstedt 94 Huddinge Sollentuna 9.6
4:07.42 Mattias Ohlsson 94 Öresund Göteborg/U 29.6
4:08.73 Jesper Bokefors 94 Upsala Stockholm/S 24.8
4:09.82 Erik Tholén 94 Ununge Gävle 20.7
4:11.11 Martin Hammar 95 Rånäs Göteborg/U 29.6
4:12.87 Awet Mengsteab 95 Örgryte Göteborg/U 29.6

5000m

14:41.23 *Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/S 6.8
15:13.83 Oliver Lämber 94 Hälle Lerum 19.6
15:31.95 Emil Svensson 94 Åsarna Leppävaara, FIN 17.8
15:32.44 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/U 28.6
15:37.02 Jonathan Weichbrodt 94 Mölndal Leppävaara, FIN 17.8
15:45.67 Hugo Lindell 95 Rånäs Göteborg/U 28.6
15:45.78 Daniel Strandberg 95 Malmö Västerås 9.8
15:49.96 Jakob Ranglin Grissler 95 Majorna Västerås 9.8
15:50.04 Ludvig Danielson 95 Tjalve Göteborg/U 28.6
15:50.61 Rasmus Bengtsson 95 North Shore, NZL 23.11
15:56.12 Otto Kingstedt 94 Huddinge Sofia, BUL 3.8
15:57.35 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Västerås 9.8
16:00.34 Woldemariam Haile 95 Ludvika Ludvika 6.6
16:08.50 Awet Mengsteab 95 Örgryte Västerås 9.8
16:13.87 Pontus Johansson 94 Växjö Högby 7.7
16:14.46 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Högby 7.7
16:42.14 Markus Bohman 94 Linnéa Stockholm/S 6.8
16:53.67 Anton Nilsson 94 IF Göta Karlstad 4.6
17:04.25 Johan Nilsson 94 Edsbyn Uppsala 7.7
17:05.18 Hasan Huseen 95 Gefle Uppsala 7.7

2000m hinder/91.4

5:55.05 *Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Västerås 11.8
6:01.93 Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby Västerås 11.8
6:03.71 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Göteborg/U 28.6
6:10.86 Ken Slättengren 95 Högby Västerås 11.8
6:11.81 Erik Tholén 94 Ununge Göteborg/U 28.6
6:25.11 Benjamin Akyol 95 Ullevi Västerås 11.8
6:28.17 Jakob Ranglin Grissler 95 Majorna Göteborg/S 30.7
6:31.23 Hugo Lindell 95 Rånäs Huddinge 14.6

110m häck/100.0

13.93 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Göteborg/U 30.6
14.16 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Västerås 11.8
14.43 Jonathan Holm 94 Strand Västerås 11.8
14.49 Victor Ivarsson 94 Växjö Västerås 11.8
14.69 Linus Otto Boyer 95 Nyköping Västerås 11.8
14.73 Philip Ngwe 95 Mölndal Oslo, NOR 18.8
14.81 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 30.6
14.84 Andreas Almlöf 95 Hammarby Sollentuna 9.6
14.86 Rickard Willman 94 Västerås Sollentuna 9.6
15.21 Petter Gustavsson 94 Hakarpspojkarna Göteborg/U 30.6
15.32 Eric Bergvall 94 Hässelby Sollentuna 9.6
15.63 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg/U 30.6
15.65 Felix Norén 95 Katrineholm Sollentuna 9.6
15.80 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Västerås 11.8
15.84 Rasmus Elfgaard 94 Habo Stockholm/S 25.8
16.22 Ayad Shaker 94 Råby-Rekarne Uppsala 7.7
16.46 Oskar Greilert 95 Hanviken Kalmar 15.9
16.65 Micael Fagö 94 Kalmar Kalmar 25.5
17.07 Pierre Strand 94 Filipstad Kil 4.8
17.49 Rikard Hällberg 94 Upsala Västerås 11.8
okänd vind
15.18 Petter Gustavsson 94 Hakarpspojkarna Borås 8.6

300m häck/91.4

38.25 Johan Lilja 95 Sundsvall Sollentuna 8.6
38.59 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 28.6
38.76 Andreas Almlöf 95 Hammarby Huddinge 22.9
38.90 Oskar Greilert 95 Hanviken Stockholm/S 24.8
39.35 Eric Bergvall 94 Hässelby Kil 3.8
40.18 Malcolm Sterky 94 Lidingö Göteborg/U 28.6
40.30 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Västerås 10.8
40.35 Petter Berner Wik 94 Upsala Västerås 11.8
40.73 Rikard Hällberg 94 Upsala Västerås 10.8
40.90 Jack Johansson 94 Laholm Västerås 10.8
41.40 Gustav Schölin 94 Finspång Västerås 10.8
41.95 Micael Fagö 94 Kalmar Karlskrona 15.6
42.26 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Göteborg/U 28.6
42.27 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Västerås 10.8
42.86 Ken Slättengren 95 Högby Helsingborg 5.7
43.63 Wilhelm Hedenberg 95 IFK Umeå Umeå 20.6
44.21 Felix Norén 95 Katrineholm Göteborg/U 28.6
46.46 Patrick Malmquist 95 Helsingborg Göteborg/U 28.6
46.92 Jesper Olausson 95 Lidköping Lidköping 24.8

Höjd

2.13 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Sollentuna 27.6
2.13 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 29.6
2.08 Fredrik Löfgren 94 Lund Västerås 9.8
2.07 Jonathan Kruse 95 Upsala Uppsala 16.6
2.05 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 8.6
2.04 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Rieti, ITA 20.7
2.00 Ali Tepe 94 Gefle Gävle 19.6
1.96 Isak Persson 95 Spårvägen Göteborg/U 29.6
1.95 Adam Lindhe 94 Lidingö Lidingö 2.6
1.94 Jonas Nilsson 94 Habo Jönköping 4.5
1.93 Erik Bryngelsson 95 Orient Helsingborg 24.8
1.92 Olle Willsund 94 Högby Skruv 18.5
1.92 Edvin Heggemann 94 Örebro Västerås 9.8
1.90 Victor Ivarsson 94 Växjö Huddinge 8.6
1.89 Philip Andersson 95 Träff Kil 8.6
1.88 Oskar Greilert 95 Hanviken Kalmar 14.9
1.88 Henning Rydström 95 Hässelby Sollentuna 8.6
1.87 Kevin Fankl 95 Ullevi Stenungsund 13.7
1.86 Martin Sundgren 94 Finspång Västerås 9.8
1.85 Staffan Åkesson 95 Hammarby Finspång 2.6
1.85 Carl Lindman 95 Castor Krokom 24.8

Stav

5.50 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö Rieti, ITA 5.7
4.83 Magnus Jomyr 95 Örgryte Västerås 9.8
4.67 David Kappelin 95 Örgryte Göteborg/U 28.6
4.66 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 21.8
4.56 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 12.5
4.50 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Varberg 19.5
4.50 Micael Fagö 94 Kalmar Högby 7.7
4.35 Anton Evertsson 95 Habo Habo 24.9
4.23 Johan Knutsson 95 Malmö Västerås 9.8
3.96 Rasmus Elfgaard 94 Habo Stockholm/S 24.8
3.83 Kevin Fankl 95 Ullevi Stenungsund 14.7
3.83 Arvid Björemark 95 Rigor Göteborg/U 28.6
3.83 Victor Ivarsson 94 Växjö Göteborg/U 28.6
3.82 Andreas Almlöf 95 Hammarby Kalmar 15.9
3.41 Rikard Westin 94 Märsta Märsta 17.6
3.20 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Huddinge 21.9
3.20 Emil Quick 95 Kalmar Högby 7.7
3.10 Zef Kolaj 94 Högby Högby 12.6
3.05 Simon Söderlund 94 Upsala Sollentuna 18.5
2.72 Ken Slättengren 95 Högby Kalmar 15.9
2.72 Oskar Greilert 95 Hanviken Kalmar 15.9

Längd

7.65 Johan Taléus 94 Eskilstuna Stockholm/S 7.9
7.45 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 29.6
7.25 Adam Denguir 94 Lund Göteborg/U 29.6
7.23 Simon Karlén 94 Arvika Västerås 9.8
7.19 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 8.6
7.06 Karl Teiffel 94 Mölndal Göteborg/S 14.6
7.06 Rickard Willman 94 Västerås Leppävaara, FIN 17.8
7.06 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Varberg 18.5
6.95 Christopher Swenning 95 Malmö Sierra Nevada, ESP 22.6
6.94 Victor Ivarsson 94 Växjö Huddinge 8.6
6.91 Max Andersson 95 Tierp Västerås 10.8
6.88 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Kil 8.6
6.87 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg/U 29.6
6.68 Johan Meckbach 95 Täby Västerås 9.8
6.66 Niklas Alsing 95 Östersund Stockholm/S 25.8
6.61 Jonathan Johansson 94 Söderhamn Huddinge 21.9
6.60 Andreas Almlöf 95 Hammarby Huddinge 21.9
6.56 Nils Andersson 94 Bore Torsby 25.5
6.53 Fredrik Löfgren 94 Lund Ystad 9.6
6.49 Oskar Lindberg 94 Östersund Krokom 25.8
medvind
7.67 Johan Taléus 94 Eskilstuna Göteborg/S 15.6
7.63 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 29.6
7.09 Rickard Willman 94 Västerås Göteborg/U 29.6
6.97 Max Andersson 95 Tierp Göteborg/U 29.6
6.71 Johan Meckbach 95 Täby Göteborg/U 29.6
6.65 Kim Fransson 94 Halmstad Varberg 24.8

Tresteg

14.79 Isak Persson 95 Spårvägen Västerås 11.8
14.48 Simon Karlén 94 IF Göta Göteborg/U 30.6
14.43 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Göteborg/U 30.6
14.25 Fredrik Löfgren 94 Lund Mölndal 3.8
13.88 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Västerås 11.8
13.86 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg/U 30.6
13.85 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Sollentuna 18.5
13.21 Jonas Nilsson 94 Habo Habo 1.6
13.00 Samuel Grip 94 Orient Göteborg/U 30.6
12.84 Christopher Swenning 95 Malmö Habo 1.6
12.70 Ludvig Sjödin 95 Skellefteå Skellefteå 14.7
12.66 Martin Ström 94 Strand Göteborg/U 30.6
12.34 Jesper Norén 95 Gefle Sollentuna 7.6
11.90 Emil Quick 95 Kalmar Hässleholm 27.7
11.83 Patrik Malmquist 95 Helsingborg Hässleholm 27.7
medvind
14.52 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Västerås 11.8
13.09 Samuel Grip 94 Orient Västerås 11.8

Kula/6.0

18.02 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Vellinge 15.6
16.80 Tim Wunger 94 Falun Hässelby 25.5
16.44 Simon Pettersson 94 Upsala Växjö/V-K 7.8
15.86 Gabriel Heen 95 Huddinge Västerås 11.8
15.66 Gustav Liberg 95 Ullevi Arvika 27.7
15.49 Johan Berggren 94 Eslöv Västerås 11.8
15.11 Gustav Sondell 95 IFK Umeå Västerås 11.8
15.10 Alexander Persson 95 Huddinge Västerås 11.8
14.97 Andreas Eriksson 94 Heros Uppsala 7.7
14.61 Ali Alsaadi 95 Råby-Rekarne Eskilstuna 15.6
14.14 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Varberg 18.5
13.75 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Rieti, ITA 20.7
13.73 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Västerås 11.8
13.68 Victor Ivarsson 94 Växjö Kalmar 14.9
13.36 Timothy Gottlieb 94 Hässelby Huddinge 20.9
12.65 Anders Eriksson 94 Hovslätt Kalmar 25.5
12.62 Kevin Fankl 95 Ullevi Stenungsund 13.7
12.58§ Alexander Larsson 94 Upsala Athens, GA 18.10
12.32§ Edwin Råsberg 94 Hässelby Täby 1.9
12.10 Karl Persson 94 Lund Malmö/S-K 14.8

Diskus/1.75

54.68 Simon Pettersson 94 Upsala Växjö/V-K 3.9
54.62 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Helsingborg 7.7
51.38 Tim Wunger 94 Falun Göteborg/U 30.6
51.18 Gustav Liberg 95 Ullevi Nyköping 1.6
48.56 Kim Fransson 94 Halmstad Halmstad 14.7
46.09 Timothy Gottlieb 94 Hässelby Huddinge 22.9
44.85 Victor Ivarsson 94 Växjö Västerås 10.8
43.97 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Huddinge/J 8.6
42.00 Gabriel Heen 95 Huddinge Huddinge/J 8.6
41.71 Anders Eriksson 94 Hovslätt Kalmar 26.5
41.49 Andreas Eriksson 94 Heros Bålsta 19.5
40.15 Robin Bergqvist 94 IFK Umeå Umeå/V 4.5
39.98 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Rieti, ITA 21.7
39.80 Carl Moskuvaara 95 Huddinge Huddinge/J 28.5
39.68 Gustav Sondell 95 IFK Umeå Östersund 1.6
39.54 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 9.6
39.46 Viktor Hagren 95 Tureberg Huddinge 14.6
38.79 Alexander Persson 95 Huddinge Bålsta 19.5
38.62 Alexander Larsson 94 Upsala Uppsala 23.6
38.56 Martin Löfblom 95 Hanviken Huddinge 14.6

Slägga/6.0

73.60 Alexander Larsson 94 Upsala Halle, GER 25.5
69.18 Anders Eriksson 94 Hovslätt Bålsta 19.5
68.24 Lowe Litzell 94 Östersund Östersund 21.5
58.62 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Huddinge/J 22.9
58.62 Simon Persson 95 Västerås Västerås 9.8
56.35 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge/J 20.8
53.08 André Nyman 95 Ymer Växjö/V-K 21.5
52.14 Tim Wunger 94 Falun Uppsala 23.6
50.13 Andreas Magnusson 94 Gnistan Hässleholm 26.7
45.57 Simon Pettersson 94 Upsala Växjö/V-K 3.9
41.63§ Gustav Liberg 95 Ullevi Göteborg/S-K 6.9
38.42§ Quincy Andersson 95 Malmö Varberg 24.8
34.48 Marcus Juhlin 95 Kalmar Kalmar/L 15.5
33.21§ Kim Fransson 94 Halmstad Varberg 24.8
31.79§ Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge/J 28.9
30.86§ Fredrik Löfgren 94 Lund Lund 6.9

Spjut/800

68.12 Quincy Andersson 95 Malmö Leppävaara, FIN 18.8
66.03 Axel Lönegren 94 Upsala Västerås 11.8
60.39 Jacob Larsson 95 Vittsjö Hässleholm 27.7
59.45 Lucas Kvist 94 Helsingborg Västerås 11.8
58.65 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamn Västerås 11.8
53.82 Emil Sjödin 94 Hässelby Timrå 26.5
53.60 Simon Pettersson 94 Upsala Växjö/V-K 2.10
53.30 Vidar Petersson 94 Högby Helsingborg 24.8
52.20 Samuel Olsson Lund 95 KA2 Västerås 11.8
52.08 Edwin Råsberg 94 Hässelby Hässelby 28.8
51.86 Kevin Fankl 95 Ullevi Stenungsund 14.7
51.53 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Rieti, ITA 21.7
51.33 Gabriel Heen 95 Huddinge Bålsta 19.5
51.32 Emil Persson 95 KA2 Karlskrona 7.9
49.30 Johan Berggren 94 Eslöv Eslöv 10.6
49.15 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 19.10
48.74 Max Andersson 95 Tierp Falun 8.5
48.53 Marcus Birath 95 Träff Hässleholm 27.7
48.28 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Rieti, ITA 21.7
47.94 Fredrik Lundgren 94 Gefle Sollentuna 18.5

Tiokamp/P19

7.573 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Rieti, ITA 21.7
7.542 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Rieti, ITA 21.7
7.037 Victor Ivarsson 94 Växjö Huddinge 9.6
6.527 Kevin Fankl 95 Ullevi Stenungsund 14.7
6.150 Andreas Almlöf 95 Hammarby Kalmar 15.9
5.661 Oskar Greilert 95 Hanviken Kalmar 15.9
5.572 Micael Fagö 94 Kalmar Kalmar 15.9
4.881 Ken Slättengren 95 Högby Kalmar 15.9

>