Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 inne 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 MAJ, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2013/2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-1994, P19/F19: Födda 1995-1996, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.92 Claudia Belgrave 00 Ymer Göteborg 1.3
7.99 Emmy Smedberg 00 KA2 Uddevalla 15.3
8.04 Charlotte Andersson 00 Huddinge Örebro 12.1
8.07 Madeleine Winberg 00 Mölndal Uddevalla 15.3
8.09 Stina Gustavsson 01 Hanviken Sätra 25.1
8.10 Julia Wennersten 01 Ymer Uddevalla 15.3
8.11 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Falun 1.2
8.14 Linda Eriksson 00 Huddinge Karlstad 16.3
8.16 Sira Gassama 01 Hammarby Karlstad 16.3
8.18 Ebba Gustavsson 00 IF Göta Karlstad 1.2
8.18 Julia Henriksson 00 Helsingborg Kristianstad 12.1
8.20 Hedvig Pettersson 00 Kil Karlstad 1.2
8.20 Sally Börjesson Frantzén 00 Öresund Uddevalla 15.3
8.20 Anna Lundmark 01 Linnéa Bollnäs 22.3
8.22 Fanny Jansson 01 Sunne Örebro 1.3
8.23 Hanna Hellbom 00 Falun Falun 30.11
8.24 Feline Hammarbäck 00 Växjö Göteborg 8.12
8.25 Sandra Jonsson Lorentsson 01 Örgryte Uddevalla 15.3
8.28 Samantha Oware 00 Malmö Uddevalla 15.3
8.28 Hanna Wallmark 01 Bromma Karlstad 16.3
8.28 Matilda Jönsson 01 Norrköping Eskilstuna 18.4
8.28 Emma Strömqvist 00 Ullevi Göteborg 23.11

200m

26.17 Emmy Smedberg 00 KA2 Malmö 25.1
26.50 Linda Eriksson 00 Huddinge Karlstad 15.3
26.68 Madeleine Winberg 00 Mölndal Göteborg 8.12
26.82 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg 8.12
26.87 Linnea Wijk 00 Lerum Uddevalla 16.3
27.00 Hedvig Pettersson 00 Kil Örebro 11.1
27.01 Julia Henriksson 00 Helsingborg Malmö 9.2
27.08 Ebba Gustavsson 00 IF Göta Baerum, NOR 11.1
27.10 Hanna Wallmark 01 Bromma Karlstad 15.3
27.13 Greta Deltin 00 Hammarby Sätra 1.3
27.13 Emma Strömqvist 00 Ullevi Göteborg 2.3
27.15 Matilda Gustavsson 00 Tanum Uddevalla 16.3
27.18 Charlotte Andersson 00 Huddinge Örebro 11.1
27.20 Klara Magnusson 00 Hagen Örebro 30.11
27.22 Sira Gassama 01 Hammarby Karlstad 15.3
27.22 Virva Rylander 00 Västerås Karlstad 15.3
27.27 Ebba Blomstrand 00 Åsbro Växjö 19.1
27.31 Elin Antonsson 01 Västerås Örebro 23.3
27.33 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Karlstad 15.3
27.34 Stina Gustavsson 01 Hanviken Sätra 1.3

1000m

2:58.08 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Västerås 12.4
2:59.73 Klara Magnusson 00 Hagen Uddevalla 16.3
3:05.88 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Göteborg 7.12
3:09.36 Esther Sandén Alin 00 Stocksäter Karlstad 16.3
3:10.09 Tilda Pettersson 00 Björnstorp Malmö 9.2
3:11.81 Hanna Näslund 00 Trångsviken Ås 26.1
3:13.62 Elsa Wallenius 01 Västerås Västerås 12.4
3:13.66 Mathilda Eklund 00 Westmannia Karlstad 16.3
3:13.95 Amanda Ivehammar 01 Linköping Västerås 12.4
3:15.87 Matilda Hallström 00 Göteborgs KIK Uddevalla 16.3
3:16.11 Cornelia Alm 00 Täby Karlstad 16.3
3:16.90 Alexandra Pekic 00 IFK Göteborg Uddevalla 16.3
3:17.82 Frida Johansson 00 Karlskoga Eskilstuna 1.2
3:18.67 Marie Ebbestad 00 Gottsunda Västerås 12.4
3:18.82 Sofie Eriksson 00 Sävedalen Växjö 18.1
3:19.38 Judith Dolleris 00 Falun Karlstad 16.3
3:19.49 Julia Rajan 00 Lidingö Sätra 2.2
3:19.62 Elsa Palm 00 Sävedalen Göteborg 23.11
3:20.36 Sara Dahlén 00 Lerum Uddevalla 16.3
3:20.94 Maria Persson 00 Bollnäs Sätra 25.1
överlång bana
3:15.95 Moa Rundgren 00 Luleå Luleå 5.4

60m häck/76.2

8.86 Emmy Smedberg 00 KA2 Uddevalla 16.3
9.33 Greta Deltin 00 Hammarby Sätra 1.3
9.35 Agnes Hill 00 Kvarnsveden Karlstad 15.3
9.37 Lovisa Karlsson 00 Högby Växjö 9.2
9.38 Elin Fredriksson 00 Kville Göteborg 7.12
9.38 Madeleine Winberg 00 Mölndal Göteborg 7.12
9.41 Mathilda Ekholm 00 Råby-Rekarne Karlstad 15.3
9.42 Charlotte Andersson 00 Huddinge Karlstad 15.3
9.57 Terese Nätstrand 00 Örgryte Göteborg 2.3
9.58 Madeleine Ruyter 00 Huddinge Karlstad 15.3
9.62 Olivia Köhler 00 Gällivare Bollnäs 1.3
9.64 Linnea Ånger 00 Söderhamn Bollnäs 1.3
9.65 Axelina Johansson 00 Hovslätt Växjö 30.3
9.67 Wilma Edman 00 Sundsvall Bollnäs 1.3
9.67 Ingrid Holmquist 00 Örebro Karlstad 25.1
9.70 Hannah Hellbom 00 Falun Falun 2.2
9.73 Sally Börjesson Frantzén 00 Öresund Uddevalla 16.3
9.74 Eir Persson 00 Eslöv Uddevalla 16.3
9.87 Filippa Lundberg 00 Tyresö Sätra 1.3
9.87 Malin Eirefors 00 Västerås Karlstad 15.3

Höjd

1.67 Maya Persson 00 Västerås Västerås 12.4
1.64 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Sätra 25.1
1.63 Emma Joabsson 00 Växjö Växjö 30.3
1.61 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Uddevalla 15.3
1.60 Lovisa Karlsson 00 Högby Växjö 30.3
1.59 Julia Axtelius 00 Enköping Eskilstuna 18.4
1.58 Feben Teweldemdhin 01 Järvsö Bollnäs 2.3
1.57 Linnea Bodin 00 Örebro Norrköping 26.1
1.57 Vendela Oltmans 01 Hakarpspojkarna Växjö 30.3
1.56 Elvira Carlén 01 Lerum Göteborg 7.12
1.55 Filippa Backman 00 Gefle Karlstad 15.3
1.55 Sandra Jonsson Lorentsson 01 Örgryte Uddevalla 15.3
1.55 Tilda Ånborg 00 Motala Norrköping 6.1
1.54 Axelina Johansson 00 Hovslätt Växjö 30.3
1.54 Malin Eriksson 00 Tumba Falun/L 9.3
1.53 Elina Bergman 01 Brattås Göteborg 1.3
1.53 Alexandra Schill 00 Mölndal Uddevalla 15.3
1.53 Ellen Hedin 00 Orient Uddevalla 15.3
1.53 Ingrid Holmquist 00 Örebro Karlstad 25.1
1.53 Tora Rickelvik 00 Huddinge Huddinge 30.3
1.53 Anna Alavaara 01 Vingarna Umeå 30.3
1.53 Martina Börjesson 00 Lerum Göteborg 7.12

Stav

3.21 Ebba Blomstrand 00 Åsbro Örebro 22.3
3.20 Matilda Ekenberg 00 Sävedalen Uddevalla 16.3
3.10 Gabriella Jönsson 01 IS Göta Göteborg 1.3
3.00 Megan Berg Nobeus 00 Malmö Uddevalla 16.3
2.90 Stella Johannsen 00 Malmö Uddevalla 16.3
2.80 Eir Persson 00 Eslöv Göteborg/N 17.1
2.80 Emma Joabsson 00 Växjö Växjö 3.3
2.70 Filippa Norberg 01 Linköping Uddevalla 16.3
2.70 Madeleine Engström 00 Huddinge Huddinge 17.1
2.63 Alva Sundin 01 Täby Karlstad 16.3
2.62 Axelina Johansson 00 Hovslätt Växjö 19.1
2.60 Linda Deltin 00 Wärnamo Uddevalla 16.3
2.60 Sofia Overgaard 01 Kville Uddevalla 16.3
2.54 Maja Torstensson 00 Malmö Kristianstad 12.1
2.54 Klara Rådbo 01 Hammarby Huddinge 29.3
2.53 Agnes Hill 00 Kvarnsveden Karlstad 16.3
2.50 Ella Darrell 01 Lerum Uddevalla 16.3
2.50 Klara Cristianson 00 Ystad Uddevalla 16.3
2.50 Alma Eriksson 01 Ymer Göteborg 24.11
2.50 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Göteborg 8.12

Längd

5.42 Claudia Belgrave 00 Ymer Göteborg 1.3
5.40 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Sätra 2.2
5.25 Lovisa Karlsson 00 Högby Uddevalla 15.3
5.23 Wilma Edman 00 Sundsvall Bollnäs 2.3
5.08 Linda Nyblom 00 Tureberg Huddinge 19.1
5.06 Linda Eriksson 00 Huddinge Sätra 2.3
5.04 Therese Nätstrand 00 Örgryte Uddevalla 15.3
5.00 Hanna Hellbom 00 Falun Falun 30.11
4.99 Elin Forsgård 00 Habo Jönköping 26.2
4.97 Julia Björkman 00 Kville Göteborg 24.11
4.95 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Karlstad 15.3
4.95 Signe Hedin 00 Ymer Göteborg 24.11
4.95 Anna Ardbo 00 Täby Falun/L 9.3
4.94 Julia Henriksson 00 Helsingborg Helsingborg 5.4
4.90 Mathilda Ekholm 00 Råby-Rekarne Eskilstuna 29.1
4.89 Megan Berg Nobeus 00 Malmö Malmö 25.1
4.89 Caroline Mubiru 00 Malmö Malmö 9.2
4.86 Julia Axtelius 00 Enköping Eskilstuna 18.4
4.84 Elin Fredriksson 00 Kville Göteborg 1.3
4.84 Therese Knutsson 00 Glanshammar Örebro 11.1
4.84 Emelie Eklund 00 Täby Karlstad 15.3
4.84 Emma Joabsson 00 Växjö Karlskrona 2.2

Tresteg

10.85 Lovisa Karlsson 00 Högby Göteborg 7.12
10.76 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Karlstad 16.3
10.76 Sara Grahn 00 KA2 Uddevalla 16.3
10.72 Kajsa Nilsson 00 Contact Karlskrona 2.2
10.70 Julia Axtelius 00 Enköping Västerås 26.1
10.68 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Karlstad 16.3
10.66 Emelie Eklund 00 Täby Sätra 1.3
10.44 Julia Björkman 00 Kville Göteborg 7.12
10.38 Linn Egerfält 00 Gefle Karlstad 16.3
10.33 Hedvig Pettersson 00 Kil Örebro 30.11
10.32 Elvira Carlén 01 Lerum Växjö 18.1
10.29 Elin Forsgård 00 Habo Växjö 18.1
10.19 Hilma Hofström 00 KA2 Uddevalla 16.3
10.15 Emmy Ekberg 00 Göteborgs KIK Göteborg 7.12
10.14 Emily Capobianco 01 Örebro Västerås 19.1
10.14 Embla Ingelman Sundberg 00 Göteborgs KIK Göteborg 23.11
10.05 Therese Knutsson 00 Glanshammar Örebro 30.11
10.04 Wilma Andersson 00 Kvarnsveden Karlstad 16.3
9.99 Klara Christiansson 00 Ystad Uddevalla 16.3
9.97 Alexandra Pekic 00 IFK Göteborg Göteborg 2.3
9.97 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg 7.12

Kula/3.0

12.48 Johanna Edvall 00 Skade Karlstad 16.3
12.47 Axelina Johansson 00 Hovslätt Växjö 30.3
12.12 Julia Axtelius 00 Enköping Eskilstuna 23.11
11.76 Kajsa Nilsson 00 Contact Uddevalla 15.3
10.60 Hedvig Pettersson 00 Kil Karlstad 16.3
10.56 Kajsa Jansson 00 Westmannia Örebro 12.1
10.53 Vilma Engbe 00 Öresund Uddevalla 15.3
10.49 Emma Joabsson 00 Växjö Växjö/Ti 23.3
10.45 Daniella Persson 00 Orient Borås 9.2
10.31 Filippa Blomqvist 00 Öresund Uddevalla 15.3
10.26 Mia Lindberg 00 Öresund Malmö 7.12
10.22 Ella Andersson 00 Eslöv Malmö 26.1
10.20 Malin Eriksson 00 Tumba Falun/L 9.3
10.13 Lovisa Karlsson 00 Högby Växjö 30.3
10.08 Olivia Köhler 00 Gällivare Luleå 15.3
9.89 Claudia Belgrave 00 Ymer Göteborg 24.11
9.84 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Falun/L 9.3
9.74 Tilda Ånborg 00 Motala Uddevalla 15.3
9.67 Sara Forssell 00 Motala Uddevalla 15.3
9.64 Wilma Lundberg 00 Växjö Växjö 19.1
intern klubbtävling
10.63 Emma Joabsson 00 Växjö Växjö 17.11
10.05 Ida Wåhlstrand 00 Växjö Växjö 17.11

Vikt/7.26

14.76 Johanna Edvall 00 Skade Bollnäs 18.1
12.13 Viktoria Lagerberg 00 Huddinge Huddinge 18.3
11.30 Viola Nordin 00 Timrå Bollnäs 18.1
10.39 Emilia Östergren 00 Huddinge Huddinge 25.3
10.13 Jonna Geiryd 00 Huddinge Huddinge 25.3
9.86 Jennifer Quick 00 Lund Göteborg 1.2

Femkamp/F15-17

3.094 Lovisa Karlsson 00 Högby Karlskrona 1.3
2.970 Axelina Johansson 00 Hovslätt Växjö 30.3
2.881 Emma Joabsson 00 Växjö Växjö 30.3
2.816 Hanna Hellbom 00 Falun Falun 11.1
2.802 Linda Nyblom 00 Tureberg Sätra 12.1
2.711 Julia Axtelius 00 Enköping Västerås 12.1

>