Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 inne 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 8 APR, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2013/2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-1994, P19/F19: Födda 1995-1996, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.68 Lisa Warfvinge 98 Varberg Göteborg 15.2
7.79 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Växjö 9.3
7.82 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 8.12
7.84 Moa Mattisson 98 Helsingborg Göteborg 1.3
7.91 Maja Almgren 98 Gotland Sätra 25.1
7.92 Vanja Blomberg 98 Klippan Göteborg 8.12
7.96 Efe Agbonkhese 98 Hammarby Växjö 18.1
7.98 Rebecka Svedberg 98 Linköping Växjö 9.3
8.00 Sofia Borssén 98 Kalmar Karlskrona 14.12
8.00 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 25.1
8.01 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 1.3
8.02 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Bollnäs 18.1
8.03 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 2.3
8.05 Ida Nilsson 98 Hovslätt Malmö 25.1
8.06 Pernilla Hansson 98 Hammarby Växjö 18.1
8.06 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Växjö 9.3
8.07 Hedda Ringman 98 Norrköping Norrköping 25.1
8.07 Sophia Hofer 98 Malmö Malmö 8.2
8.08 Isabelle Joelsson 98 Växjö Växjö 17.12
8.10 Tove Olsson 98 Tumba Sätra 2.3
8.10 Johanna Birgersson 98 Helsingborg Växjö 9.3

400m

57.22 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Växjö 9.3
57.45 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 7.12
57.70 Minna Svärd 98 IF Göta Växjö 9.3
58.40 Anna Engelin 98 Östersund Växjö 9.3
59.14 Tove Olsson 98 Tumba Stockholm/G 6.2
59.17 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Växjö 8.3
59.94 Marina Janhunen 98 Hammarby Växjö 8.3
60.13 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Växjö 8.3
60.33 Moa Mattisson 98 Helsingborg Göteborg 7.12
60.82 Hanna Aabakken 98 Västerås Örebro 11.1
60.98 Hanna Kapell 98 Hammarby Växjö 8.3
61.45 Olivia Kempi 98 Helsingborg Växjö 8.3
62.49 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Sätra 1.3
62.52 Maya Aboreslan 98 Hässelby Norrköping 25.1
62.65 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Göteborg 2.2
63.12 Isabelle Melin 98 Kville Göteborg 2.3
63.29 Nora Karlsson Kazeem 98 Hässelby Växjö 8.3
63.30 Julia Kanerva 98 Lerum Göteborg 2.2
63.69 Jenny Lestander 98 Linköping Linköping 7.4
64.35 Ellen Stübner 98 Göteborgs KIK Växjö 8.3
överlång bana
63.69 Ellen Eklund 98 Piteå Luleå 5.4
Manuell tidtagning
62.2m Sara Overgaard 98 Kville Göteborg 2.3
62.4m Ellen Stübner 98 Göteborgs KIK Göteborg 2.3
64.2m Evelina Olsson 98 Orient Borås 9.2

1500m

4:40.42 Cornelia Karlsson 98 Sävedalen Stockholm/G 6.2
4:46.56 Thea Boström 98 Tjalve Norrköping 25.1
4:52.01 Isabelle Haugen 98 Hellas Sätra 25.1
4:55.33 Sofi Reimers 98 Hässelby Växjö 9.3
5:04.60 Sara Overgaard 98 Kville Göteborg 11.1
5:05.39 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Göteborg 11.1
5:06.55 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 23.11
5:07.36 Moa Carlsson 98 Sävedalen Växjö 8.3
5:07.36 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Motala 9.2
5:08.59 Linnea Isaksson 98 Falkenberg Göteborg 8.12
5:08.63 Sofia Johansson 98 Tranås Växjö 8.3
5:09.02 Nelly Höglund 98 Kvarnsveden Örebro 23.3
5:09.50 Alice Greberg 98 Mölndal Växjö 9.3
5:11.89 Olivia Kempi 98 Helsingborg Göteborg 8.12
5:12.71 Saga Backteman 98 Lerum Göteborg 2.2
5:15.2m Maria Freij 98 Öresund Helsingborg 8.3
5:19.58 Vera Vilaca 98 Västerås Sätra 9.2
5:20.89 Beatrice Svensson 98 Linköping Linköping 27.2
5:21.53 Frida Lidén 98 Ununge Sätra 2.3
5:21.90 Moa Johansson 98 Ununge Växjö 8.3

60m häck/76.2

8.72 Isa Andersson 98 Helsingborg Växjö 8.3
8.73 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 7.12
8.76 Moa Mattisson 98 Helsingborg Malmö 26.1
8.80 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 7.12
8.87 Tove Olsson 98 Tumba Växjö 8.3
8.89 Amanda Lindblom 98 Råby-Rekarne Eskilstuna 1.2
8.92 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 12.1
8.93 Pernilla Hansson 98 Hammarby Växjö 8.3
9.03 Minna Svärd 98 IF Göta Göteborg 1.2
9.04 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg 7.12
9.07 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 22.2
9.08 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 1.2
9.12 Mathilda Eriksson 98 Tumba Växjö 8.2
9.13 Helena Kolte 98 Täby Växjö 8.2
9.14 Ylva Jakobsson 98 Hammarby Sätra 9.2
9.19 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Växjö 8.2
9.21 Lovisa Linde 98 Täby Växjö 8.2
9.30 Filippa Fernström 98 Malmö Växjö 19.1
9.30 Hanna Kapell 98 Hammarby Sätra 4.1
9.37 Emelie Hammarström 98 Falun Falun 25.1

Höjd

1.72 Bianca Salming 98 Täby Sätra 26.1
1.72 Rebecka Svedberg 98 Linköping Växjö 9.3
1.71 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 2.3
1.70 Elin Johansson 98 Kristinehamn Baerum, NOR 11.1
1.70 Louise Estberg 98 Malmö Växjö 9.3
1.69 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 12.1
1.68 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Växjö 9.3
1.64 Amanda Holmberg 98 Lidköping Sätra 4.1
1.64 Helena Kolte 98 Täby Växjö 8.2
1.63 Pernilla Hansson 98 Hammarby Sätra 12.1
1.61 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 9.2
1.57 Johanna Lööw Johansson 98 Söderhamn Bollnäs 16.11
1.57 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 23.11
1.56 Vilma Styrman 98 Haparanda Luleå 15.3
1.56 Sandra Ottosson 98 Falkenberg Göteborg 2.3
1.56 Jenny Lestander 98 Linköping Linköping 23.11
1.56 Alexia Lillhav 98 Växjö Göteborg 7.12
1.56 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Göteborg 7.12
1.55 Linnea Berg 98 Lund Malmö 25.1
1.55 Mathilda Eriksson 98 Tumba Växjö 8.2

Stav

3.95 Elienor Werner 98 Hässelby Sätra 1.2
3.77 Josefin Herstedt 98 Hammarby Växjö 8.3
3.46 Minna Svärd 98 IF Göta Sätra 1.3
3.37 Elin Domberg 98 Örebro Växjö 8.3
3.22 Emma Kuutti 98 Örgryte Växjö 19.1
3.02 Alexia Lillhav 98 Växjö Växjö 24.11
2.97 Emelie Hammarström 98 Falun Växjö 8.3
2.96 Hanna Kapell 98 Hammarby Sätra 4.1
2.92 Linnea Palmerstedt 98 Hammarby Växjö 19.1
2.90 Frida Jonsson 98 Östersund Ås 12.1
2.90 Rebecca Pettersson 98 Ullevi Göteborg 8.12
2.86 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Sätra 4.1
2.83 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo Växjö 8.3
2.55 Vilma Styrman 98 Haparanda Luleå 5.4
2.50 Linnea Romeling 98 Lerum Göteborg 2.2
2.50 Anna Engelin 98 Östersund Ås 25.1
2.45 Mikaela Arousell 98 Iggesund Bollnäs 18.1
2.45 Mollie Ahlskog 98 Rigor Borås 18.1
2.35 Linn Lindelöf 98 Halmstad Borås 18.1
2.26 Sara Svensson 98 Hagen Borås 9.2

Längd

5.80 Kaiza Karlén 98 Arvika Växjö 9.3
5.64 Lisa Warfvinge 98 Varberg Växjö 18.1
5.62 Ida Nilsson 98 Hovslätt Växjö 9.3
5.58 Pernilla Hansson 98 Hammarby Växjö 9.3
5.52 Fanny Ernestam 98 Örebro Örebro 11.1
5.52 Rebecka Svedberg 98 Linköping Växjö 8.3
5.51 Mathilda Eriksson 98 Tumba Växjö 9.3
5.44 Sophia Hofer 98 Malmö Kristianstad 12.1
5.44 Efe Agbonkhese 98 Hammarby Växjö 18.1
5.43 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 8.12
5.39 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 22.2
5.35 Isa Andersson 98 Helsingborg Malmö 26.1
5.33 Jenny Lestander 98 Linköping Växjö 18.1
5.30 Alexandra Larsson 98 IF Göta Växjö 8.3
5.27 Elin Vertetics 98 Högby Växjö 18.1
5.27 Johanna Birgersson 98 Helsingborg Växjö 8.3
5.25 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 1.3
5.25 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Växjö 9.3
5.22 Anna Engelin 98 Östersund Ås 22.2
5.22 Sara Sjögren 98 Stenungsund Växjö 8.2
5.22 Bianca Salming 98 Täby Växjö 8.3

Tresteg

12.02 Fanny Ernestam 98 Örebro Örebro 12.1
11.82 Pernilla Hansson 98 Hammarby Växjö 8.3
11.74 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Växjö 8.3
11.68 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 22.2
11.10 Efe Agbonkhese 98 Hammarby Växjö 19.1
11.04 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Växjö 8.3
10.99 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg 1.2
10.72 Moa Nykvist 98 Gefle Växjö 8.3
10.69 Prescilia Bakuba 98 Ullevi Göteborg 2.3
10.67 My Samuelsson 98 Hammarby Sätra 25.1
10.66 Linnea Anonsen 98 Gefle Växjö 8.3
10.56 Jenny Lestander 98 Linköping Linköping 31.3
10.55 Judith Wagersten 98 Falkenberg Växjö 8.3
10.49 Ylva Jakobsson 98 Hammarby Sätra 25.1
10.48 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 25.1
10.20 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 31.3
10.00 Stina Westin 98 Östersund Huddinge 18.1
10.00 Hanna Orzechowski 98 Spårvägen Sätra 25.1

Kula/3.0

14.32 Amanda Holmberg 98 Lidköping Växjö 9.3
14.12 Bianca Salming 98 Täby Växjö 9.3
13.99 Amanda Malmehed 98 Linköping Växjö/Ti 23.3
13.93 Anna Karlsson 98 Motala Motala 9.2
13.16 Lovisa Linde 98 Täby Växjö 9.3
13.08 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Bollnäs 1.3
12.84 Mathilda Eriksson 98 Tumba Växjö 9.3
12.29 Helena Kolte 98 Täby Sätra 12.1
12.21 Sofia Troell 98 Klippan Malmö 25.1
12.19 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 12.1
12.08 Nina Björkman 98 Västerås Örebro 23.3
12.02 Jessica Mattsson 98 Tierp Västerås 19.1
11.95 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 23.11
11.75 Mikaela Linnér 98 Växjö Malmö 25.1
11.48 Pernilla Hansson 98 Hammarby Växjö 19.1
11.46 Maja Gustavsson 98 Västerås Eskilstuna 1.2
11.38 Jennifer Rudberg 98 Ymer Växjö 9.3
11.36 Emily Berghäll 98 Hammarby Sätra 1.3
11.21 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg 8.12
11.18 Annika Svensson 98 Hagen Göteborg 2.2

Vikt/9.08

15.75 Grete Ahlberg 98 Hammarby Växjö/Ti 8.3
14.35 Emily Berghäll 98 Hammarby Sätra 8.2
13.65 Mathilda Eriksson 98 Tumba Växjö/Ti 8.3
12.05 Jessica Mattsson 98 Tierp Växjö/Ti 8.3
11.22 Rebecka Samuelsson 98 Iggesund Bollnäs 2.3
10.06 Johanna Hansen 98 Ullevi Göteborg 15.2

Femkamp/F15-17

3.805 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 12.1
3.678 Bianca Salming 98 Täby Växjö 8.2
3.623 Pernilla Hansson 98 Hammarby Sätra 12.1
3.571 Helena Kolte 98 Täby Växjö 8.2
3.552 Amanda Holmberg 98 Lidköping Växjö 8.2
3.505 Lovisa Linde 98 Täby Sätra 12.1
3.500 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Växjö 8.2
3.273 Emelie Rantzow 98 Ymer Växjö 8.2
3.266 Tove Olsson 98 Tumba Sätra 12.1
3.166 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Växjö 8.2
3.132 Sara Sjögren 98 Stenungsund Växjö 8.2
3.078 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 12.1
2.980 Emelie Hammarström 98 Falun Växjö 8.2
2.969 Jenny Lestander 98 Linköping Växjö 8.2
2.960 Amanda Seger 98 Gefle Växjö 8.2
2.856 Eunice Nilsson 98 Örebro Växjö 8.2
2.737 Malin Svärdling 98 Täby Sätra 12.1
2.680 Alma Sköldqvist 98 Udd Karlskrona 1.3

>