Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 inne 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 12 APR, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2013/2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-1994, P19/F19: Födda 1995-1996, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.41 Irene Ekelund 97 Malmö Karlstad 1.2
7.72 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 9.2
7.78 Malin Andersson 97 Gefle Bollnäs 5.1
7.84 Louise Liljeblad 97 Mölndal Göteborg 11.1
7.87 Hanna Hoff 97 Växjö Malmö 25.1
7.89 Emma Jansson 97 Falun Sätra 25.1
7.89 Amanda Wiik 97 Varberg Göteborg 8.12
7.92 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Göteborg 8.12
7.93 Amanda Sundstedt 97 Västerås Sätra 16.2
7.93 Clara Bogfors 97 Hallen Sätra 8.2
7.94 Emma Forsén 97 Västerås Eskilstuna 1.2
7.96 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Jönköping 4.2
8.01 Lovisa Östervall 97 Tumba Huddinge 18.1
8.02 Ella Frödin 97 Västerås Eskilstuna 1.2
8.04 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Växjö 18.1
8.06 Binai Ahmad 97 KA2 Karlskrona 11.1
8.07 Linnea Rosman 97 Istrum Baerum, NOR 11.1
8.09 Johanna Dyremark 97 Tumba Huddinge 18.1
8.09 Malin Olsson 97 Malmö Malmö 25.1
8.10 Sandra Hentschel 97 Hammarby Sätra 25.1
8.10 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg 8.12

400m

57.67 Ebba Svanteson 97 Sävedalen Växjö 18.1
57.79 Alice Svanteson 97 Sävedalen Göteborg 2.2
58.04 Linn Bengtsson 97 Växjö Växjö 18.1
58.36 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg 11.1
58.59 Lovisa Östervall 97 Tumba Huddinge 17.1
59.08 Astrid Rosvall 97 Hässelby Sätra 8.2
59.64 Johanna Dyremark 97 Tumba Huddinge 17.1
59.67 Elin Brink 97 Mölndal Göteborg 7.12
59.77 Sharon Lopez 97 Västerås Västerås 19.1
60.59 Lisa Svensson 97 Linköping Sätra 15.2
60.84 Sofia Hultgren 97 Ludvika Sätra 8.2
61.02 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Sätra 15.2
61.23 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Sätra 8.2
62.04 Hanna Andersson 97 Trelleborg Malmö 8.2
62.34 Alice Ljungblad 97 Örebro Örebro 1.3
62.38 Malin Persson 97 Bollnäs Bollnäs 1.3
62.68 Emelie Öberg 97 Linköping Norrköping 25.1
62.80 Louise Ekman 97 Gefle Bollnäs 5.1
62.92 Julia Törnblad 97 Mölndal Göteborg 2.2
63.24 Frida Hansson 97 Stenungsund Göteborg 2.3
Manuell tidtagning
62.4m Hanna Strömbeck 97 Hammarby Sätra 26.1
62.7m Julia Törnblad 97 Mölndal Göteborg 2.3

1500m

4:34.79 Astrid Rosvall 97 Hässelby Stockholm/G 6.2
4:37.41 Linn Bengtsson 97 Växjö Malmö 25.1
4:42.86 Elin Brink 97 Mölndal Stockholm/G 6.2
4:43.03 Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK Baerum, NOR 11.1
4:49.54 Lisa Svensson 97 Linköping Linköping 27.2
4:51.62 Isabella Andersson 97 Tureberg Stockholm/G 6.2
4:51.73 Klara Henriksson 97 Hässelby Sätra 25.1
4:54.13 Hilda Hardell 97 Hässelby Stockholm/G 6.2
4:56.96 Hanna Bergström 97 Huddinge Sätra 16.2
5:04.28 Olivia Weslien 97 IF Göta Karlstad 25.1
5:08.97 Maja Sjöblom 97 Hässelby Huddinge 19.1
5:21.59 Moa Gålnander 97 Upsala Sätra 9.2
5:23.70 Alexandra Brackmann 97 Rigor Göteborg 8.12
5:24.28 Moa Ellmarker 97 Orient Borås 9.2
5:24.47 Frida Lämber 97 Orient Uddevalla 18.1
5:35.16 Louise Gårdmark 97 Lidingö Sätra 16.2

60m häck/76.2

8.67 Clara Bogfors 97 Hallen Sätra 15.2
8.69 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 26.1
8.72 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 15.2
8.72 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Sätra 15.2
8.97 Emma Jansson 97 Falun Sätra 15.2
9.11 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Göteborg 1.2
9.14 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Karlstad 25.1
9.15 Hanna Hoff 97 Växjö Malmö 26.1
9.17 Madeleine Dalberg 97 Piteå Bollnäs 1.3
9.22 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 8.2
9.23 Fanny Sandberg 97 Mölndal Sätra 15.2
9.25 Therese Bjureby 97 Linköping Örebro 23.3
9.27 Maja Sörebro 97 Kristinehamn Sätra 15.2
9.29 Linnea Rosman 97 Istrum Baerum, NOR 11.1
9.31 Louise Ekman 97 Gefle Växjö 8.2
9.33 Karin Ytterberg 97 Ymer Göteborg 24.11
9.34 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Örebro 11.1
9.42 Frida Hansson 97 Stenungsund Göteborg 2.3
9.44 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Sätra 9.2
9.52 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Göteborg 11.1

Höjd

1.78 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 12.1
1.73 Johanna Dyremark 97 Tumba Växjö 8.2
1.71 Svea Hagrydh 97 Trollhättans FIK Göteborg 2.3
1.66 Emilia Stenström 97 Huddinge Sätra 15.2
1.66 Amanda Engman 97 Upsala Sätra 26.1
1.65 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 9.2
1.63 Elina Lanndalen 97 Ymer Göteborg 1.2
1.63 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Göteborg 11.1
1.63 Therese Bjureby 97 Linköping Sätra 15.2
1.63 Beatrice Lantz 97 Växjö Malmö 25.1
1.61 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Haparanda 7.12
1.60 Louise Ekman 97 Gefle Bollnäs 5.1
1.59 Emma Persson 97 Ystad Kristianstad 12.1
1.59 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Sätra 15.2
1.58 Emma Jansson 97 Falun Örebro 12.1
1.58 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Örebro 12.1
1.58 Melinda Hedstig 97 Luleå Karlstad 25.1
1.58 Madeleine Dalberg 97 Piteå Luleå 6.4
1.58 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Borås 9.2
1.57 Frida Hansson 97 Stenungsund Uddevalla 18.1

Stav

3.83 Klara Mattsson 97 Orient Göteborg 23.2
3.50 Ellen Olsson 97 Wärnamo Malmö 26.1
3.40 Andrietta Grentzmann 97 Malmö Göteborg/N 18.1
3.25 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Sätra 16.2
3.16 Nellie Fransson 97 Ullevi Borås 9.2
3.14 Erica Edström 97 Kristinehamn Göteborg/N 19.1
3.10 Lina Larsson 97 Ymer Göteborg 24.11
2.84 Lovisa Larsen 97 Luleå Haparanda 7.12
2.66 Ellinor Eriksson 97 Ullevi Borås 9.2

Längd

5.96 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 15.2
5.88 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 12.1
5.80 Irene Ekelund 97 Malmö Sätra 15.2
5.76 Hanna Hoff 97 Växjö Sätra 15.2
5.69 Louise Liljeblad 97 Mölndal Sätra 15.2
5.49 Madeleine Dalberg 97 Piteå Sätra 15.2
5.49 Malin Olsson 97 Malmö Malmö 8.2
5.48 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 8.2
5.44 Clara Bogfors 97 Hallen Sätra 9.2
5.41 Fanny Sandberg 97 Mölndal Växjö 18.1
5.33 Louise Ekman 97 Gefle Växjö 8.2
5.23 Emma Jansson 97 Falun Sätra 1.2
5.14 Ebba Olsson 97 Brattås Baerum, NOR 11.1
5.14 Stina Rosenberg 97 Huddinge Huddinge 18.1
5.14 Paulina Toresäter 97 Upsala Norrköping 25.1
5.13 Sofia Renbjörk 97 Tjalve Sätra 1.2
5.12 Amanda Sundstedt 97 Västerås Sätra 15.2
5.12 Emilia Stenström 97 Huddinge Växjö 8.2
5.10 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Göteborg 8.12
5.09 Veronica Nordin 97 Gefle Falun 11.1

Tresteg

12.18 Hanna Hoff 97 Växjö Malmö 25.1
11.92 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 16.2
11.83 Beatrice Lantz 97 Växjö Sätra 16.2
11.56 Elsa Herlitz 97 Upsala Sätra 16.2
11.13 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Borås 9.2
11.10 Kristin Olofsson Hoffman 97 Lerum Sätra 16.2
11.09 Sara Ezra 97 Upsala Västerås 19.1
10.86 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Sätra 16.2
10.79 Lisa Olsson 97 Hellas Sätra 16.2
10.69 Veronica Nordin 97 Gefle Bollnäs 18.2
10.54 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Göteborg 2.3
10.42 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Karlstad 25.1
10.39 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Göteborg 1.2
10.36 Klara Pedersen 97 Upsala Västerås 26.1
10.29 Madeleine Dalberg 97 Piteå Bollnäs 1.3
10.26 Alva Wästerby 97 Skellefteå Bollnäs 1.3
10.23 Mathilda Fästh 97 Upsala Norrköping 25.1
10.02 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Borås 9.2

Kula/3.0

16.12 Agnes Larsson 97 IF Göta Karlstad 26.1
14.72 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Sätra 15.2
14.50 Ebba Olsson 97 Brattås Växjö/Ti 23.3
14.20 Emma Harrysson 97 Brattås Uddevalla 12.4
13.94 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 8.2
13.42 Amanda Engbe 97 Öresund Malmö 26.1
13.38 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Umeå 12.2
13.33 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Sätra 15.2
13.06 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Sätra 15.2
12.93 Klara Pettersson 97 Västerås Eskilstuna 1.2
12.68 Emma Thor 97 Tureberg Eskilstuna 1.2
12.23 Emilia Stenström 97 Huddinge Växjö 8.2
12.12 Lovisa Östervall 97 Tumba Huddinge 19.1
12.05 Linnea Larsson Huusko 97 Väsby Eskilstuna 1.2
11.70 Felicia Lindberg 97 Hammarby Eskilstuna 6.1
11.64 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 1.2
11.62 Melinda Hedstig 97 Luleå Karlstad 26.1
11.61 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 9.2
11.60 Frida Bååth 97 Timrå Umeå 2.2
11.33 Frida Drakes 97 Säter Falun 30.11

Vikt/9.08

15.89 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Sätra 16.2
15.85 Emma Thor 97 Tureberg Sätra 16.2
15.36 Mathilda Björklund 97 Bålsta Sätra 16.2
14.59 Ebba Olsson 97 Brattås Göteborg 1.2
14.42 Linn Forssell 97 Motala Sätra 16.2
13.87 Lina Hallberger 97 Ymer Borås 4.1
13.26 Linnea Larsson Huusko 97 Väsby Sätra 24.1
13.18 Michaela Norrbelius 97 Gefle Bollnäs 6.1
12.05 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Bollnäs 6.1
11.95 Fanny Leanderson 97 Ullevi Göteborg 2.3
11.36 Lovisa Snygg 97 Ullevi Göteborg 2.3
10.98 Helena Åhlén 97 Bore Falun 3.2

Femkamp/F15-17

4.150 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 12.1
3.992 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 12.1
3.704 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 8.2
3.452 Emilia Stenström 97 Huddinge Växjö 8.2
3.342 Louise Ekman 97 Gefle Växjö 8.2

>