Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 21 maj 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 31 OKT, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

100m

11.52 Irene Ekelund 97 Malmö Sollentuna 26.6
11.58 Daniella Busk 93 Malmö Genève, SUI 14.6
11.73 Susanna Kallur 81 Falun Umeå 1.8
11.77 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Helsinki, FIN 30.8
11.78 Erica Jarder 86 Spårvägen Randers, DEN 7.6
11.79 Pernilla Nilsson 92 Malmö Sundsvall 20.7
11.79 Emilia Kjellberg 96 Sunne Eugene, OR 22.7
11.81 Hanna Adriansson 92 Lidingö Uppsala 23.8
11.88 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 18.7
11.90 Caroline Larsson 93 Orient Gävle 8.8
11.91 Maria Gustafsson 88 Lidingö Umeå 1.8
11.93 Karolina Nikamo 95 Upsala Uppsala 23.8
11.93 Linnea Killander 93 Malmö La Chaux-de-Fonds, SUI 6.7
12.00 Jessica Östlund 93 Hässelby Umeå 1.8
12.02 Gladys Bamane 89 Spårvägen Umeå 1.8
12.04 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Skara 6.6
12.05 Tove Ågren 96 Falun Göteborg/U 28.6
12.06 Lynette Morgan 91 Hammarby Sundsvall 20.7
12.06 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 29.5
12.08 Pernilla Tornemark 85 Malmö Sundsvall 20.7
12.10 Erica Pettersson 90 IF Göta Gävle 18.7
12.12 Sara Söderberg 94 Tjalve Linköping 1.6
12.12 Elin Moraiti 91 Hässelby Sollentuna 26.6
12.12 Hanna Hoff 97 Växjö Gävle 8.8
12.12 Julia Hässel 94 Tureberg Gävle 8.8
medvind
11.53 Daniella Busk 93 Malmö Skara 6.6
11.59 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/S 13.6
11.61 Pernilla Nilsson 92 Malmö Skara 6.6
11.73 Hanna Adriansson 92 Lidingö Umeå 1.8
11.77 Josefin Magnusson 89 Malmö Skara 6.6
11.83 Karolina Nikamo 95 Upsala Gävle 8.8
11.89 Tove Ågren 96 Falun Göteborg/S 13.6
11.91 Maria Gustafsson 88 Lidingö Göteborg/S 13.6
11.91 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Skara 6.6
11.91 Pernilla Tornemark 85 Malmö Skara 6.6
11.95 Matilda Hellqvist 93 Orient Göteborg/S 13.6
11.97 Erica Pettersson 90 IF Göta Umeå 1.8
11.98 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Umeå 1.8
11.98 Jessica Östlund 93 Hässelby Gävle 8.8
11.99 Gladys Bamane 89 Spårvägen Sundsvall 20.7
12.05 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg/S 13.6
12.09 Sara Söderberg 94 Tjalve Umeå 1.8
12.09 Freja Jernstig 92 Hässelby Skara 6.6
12.10 Lisa Warfvinge 98 Varberg Göteborg/S 13.6

200m

23.26 Irene Ekelund 97 Malmö Zürich, SUI 14.8
23.80 Daniella Busk 93 Malmö Genève, SUI 14.6
23.89 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Umeå 3.8
23.94 Pernilla Nilsson 92 Malmö Umeå 23.8
24.08 Josefin Magnusson 89 Malmö Trelleborg 31.5
24.29 Tove Ågren 96 Falun Söderhamn 12.7
24.31 Gladys Bamane 89 Spårvägen Umeå 3.8
24.31 Pernilla Tornemark 85 Malmö Trelleborg 31.5
24.41 Hanna Adriansson 92 Lidingö Umeå 3.8
24.44 Linnea Killander 93 Malmö Trelleborg 31.5
24.45 Emilia Kjellberg 96 Sunne Torsby 17.5
24.50 Maria Gustafsson 88 Lidingö Sollentuna 8.6
24.55 Lynette Morgan 91 Hammarby Sundsvall 20.7
24.57 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Sundsvall 20.7
24.61 Frida Persson 89 Hammarby Sollentuna 8.6
24.62 Elise Malmberg 95 Hässleholm Kalmar 12.8
24.63 Jessica Östlund 93 Hässelby Norrköping 17.8
24.69 Erica Pettersson 90 IF Göta Uppsala 6.7
24.69 Elin Moraiti 91 Hässelby Sollentuna 8.6
24.77 Matilda Hellqvist 93 Orient Göteborg/U 29.6
24.78 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 10.8
24.78 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 29.5
24.78 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 29.6
24.80 *Stine M Tomb 86 Hammarby Västerås 29.5
24.84 Karolina Nikamo 95 Upsala Gävle 10.8
24.84 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Umeå 2.8
medvind
22.97 Irene Ekelund 97 Malmö Eugene, OR 24.7
23.94 Pernilla Nilsson 92 Malmö Sundsvall 20.7
24.06 Emilia Kjellberg 96 Sunne Skara 6.6
24.08 Tove Ågren 96 Falun Göteborg/S 14.6
24.25 Fatima Dedrickson 89 Hammarby Provo, UT 25.4
24.39 Linnea Killander 93 Malmö Gävle 10.8
24.43 Jessica Östlund 93 Hässelby Gävle 10.8
24.54 Sara Söderberg 94 Tjalve Gävle 10.8
24.60 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Gävle 10.8
24.61 Julia Hässel 94 Tureberg Gävle 10.8
24.63 Johanna Gustafsson 97 Motala Gävle 10.8
24.76 Kim McCabe 90 Lund Göteborg/S 14.6

400m

53.86 Elin Moraiti 91 Hässelby Göteborg/U 28.6
53.90 Josefin Magnusson 89 Malmö Genève, SUI 14.6
54.26 Elise Malmberg 95 Hässleholm Helsinki, FIN 31.8
55.43 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Göteborg/U 28.6
55.76 Pernilla Tornemark 85 Malmö Umeå 2.8
55.87 Lynette Morgan 91 Hammarby Hässleholm 27.7
56.06 Jessica Bloodworth 93 Växjö Gävle 9.8
56.26 Matilda Hellqvist 93 Orient Göteborg/S 14.6
56.27 Johanna Gustafsson 97 Motala Gävle 9.8
56.40 Josefin Persson 98 Sävedalen Söderhamn 9.8
56.43 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg/U 28.6
56.46 Sara Bley 91 Tjalve Stockholm/S 21.8
56.55 Lisa Duffy 93 Hässelby Göteborg/U 28.6
56.60 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6
56.63 Frida Grindheim 96 Malmö Göteborg/U 28.6
56.72 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Gävle 9.8
56.78 Helene Bourdin 80 Täby Umeå 2.8
56.83 Klara Helander 95 Upsala Gävle 9.8
56.91 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Gävle 9.8
57.12 Caroline Kihlblom 94 Tureberg Sollentuna 6.6
57.28 Alice Svantesson 97 Sävedalen Skara 6.6
57.50 Anna Engelin 98 Östersund Göteborg/U 28.6
57.53 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6
57.54 Anna Silvander 93 Lidingö Huddinge 14.6
57.57 Josefin la Fleur 94 Ystad Gävle 9.8

800m

2:01.73 Lovisa Lindh 91 Ullevi Zürich, SUI 13.8
2:05.38 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Bydgoszcz, POL 2.6
2:06.18 Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå Oslo, NOR 22.5
2:06.35 Anna Silvander 93 Lidingö Uppsala 23.8
2:06.37 Linn Nilsson 90 Hälle Göteborg/U 29.6
2:06.43 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Jacksonville, FL 29.5
2:07.8m Abeba Aregawi 90 Hammarby Shanghai, CHN 18.5
2:08.11 Ida Holm 93 Täby Göteborg/U 29.6
2:08.36 Lisa Forsberg 89 Spårvägen Umeå 3.8
2:08.97 Patricia Striner 97 Malmö Oordegem, BEL 5.7
2:10.23 Linn Söderholm 96 Sävedalen Oslo, NOR 11.6
2:10.4m Ronja Fjellner 89 Örgryte Göteborg/U 29.6
2:11.82 Hannah Nilsson 91 Malmö San Marcos, TX 10.5
2:11.90 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Umeå 3.8
2:11.98 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Ratingen, GER 29.6
2:12.03 Kajsa Petersson 81 Hässelby Leksand 26.7
2:12.03 Jessica Edlund 95 Umedalen Umeå 3.8
2:12.27 Greta Graziani 94 Täby Milano, ITA 29.6
2:12.41 Vilma Jonsson 99 Danderyd Sollentuna 6.6
2:12.52 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Sollentuna 6.6
2:12.65 Carolina Johnson 96 Linköping Sollentuna 6.6
2:13.56 Elina Johansson 89 Spårvägen Huddinge 25.7
2:13.59 Malin Trollsås 93 Danderyd Athens, GA 10.5
2:13.99 Lisa Linnell 91 Atleticum Ribeira Brava, POR 6.7
2:14.0m Hanna Palmgren 88 Spårvägen Göteborg/U 29.6
2:14.0m Lina Alainentalo 92 Hässelby Umeå 9.6

1500m

3:57.57 Abeba Aregawi 90 Hammarby Eugene, OR 31.5
4:01.34 Meraf Bahta 89 Hälle Zürich, SUI 28.8
4:11.89 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Karlstad 16.7
4:13.75 Linn Nilsson 90 Hälle Göteborg/S 14.6
4:17.03 Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå Sollentuna 26.6
4:17.23 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Göteborg/S 14.6
4:19.85 Lovisa Lindh 91 Ullevi Helsinki, FIN 31.8
4:22.79 Lisa Forsberg 89 Spårvägen Stockholm/S 21.8
4:24.02 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Walnut, CA 18.4
4:25.80 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Köbenhavn, DEN 26.7
4:26.92 Maria Larsson 94 Örgryte Tempe, AZ 29.3
4:27.04 Elin Borglund 91 Sävedalen Göteborg/U 28.6
4:27.28 Klara Bodinson 90 Sävedalen Stockholm/S 21.8
4:27.48 Hannah Nilsson 91 Malmö Tuscaloosa, AL 5.4
4:28.36 Agnes Sjöström 94 Hässelby Tampa, FL 4.5
4:28.44 Ronja Fjellner 89 Örgryte Göteborg/S 14.6
4:28.76 Linn Söderholm 96 Sävedalen Jessheim, NOR 5.6
4:29.08 Carolina Johnson 96 Linköping Gävle 9.8
4:30.11 Felicia Hellberg 95 Sundbyberg Göteborg/U 28.6
4:30.34 Sanna Mustonen 91 Hässelby Eugene, OR 9.5
4:33.49 Frida Kristiansson 92 Ymer Karlstad 16.7
4:34.32 Emma Dahl 91 Örgryte Walnut, CA 18.4
4:35.38 Jessica Edlund 95 Umedalen Gävle 9.8
4:35.56 Kajsa Petersson 81 Hässelby Umeå 2.8
4:35.94 Isabella Andersson 97 Tureberg Stockholm/S 21.8

3000m

8:57.06 Meraf Bahta 89 Hälle Lausanne, SUI 3.7
8:58.56 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Oslo, NOR 22.5
9:22.34 Linn Nilsson 90 Hälle Braunschweig, GER 21.6
9:36.10 Sarah Lahti 95 Hässelby Utrecht, NED 11.7
9:40.88 Carolina Johnson 96 Linköping Gävle 10.8
9:41.39 Ebba Andersson 97 Sollefteå Helsinki, FIN 31.8
9:42.95 Felicia Hellberg 95 Sundbyberg Gävle 10.8
9:47.66 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Huddinge 19.8
9:52.9m Agnes Sjöström 94 Hässelby Fayetteville, AR 31.5
9:53.03 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Fort Worth, TX 21.3
9:54.60 Lisa Öhberg 88 Hälle Göteborg/U 27.6
9:56.29 Sara Holmgren 90 Sävedalen Göteborg/U 27.6
9:56.62 Frida Aspnäs 87 Spårvägen Sollentuna 6.6
9:58.30 Thea Boström 98 Tjalve Sollentuna 6.6
9:58.55 Hedda Bångman 95 Trångsviken Gävle 10.8
10:00.5m Hanna Bartholomew 83 Hässelby Sollentuna 26.6
10:00.84 Dace Landström 83 Vallentuna Huddinge 19.8
10:06.23 Kristina Häggström Wedding 96 Motala Kristiansand, NOR 17.8
10:07.95 Erika Svanborg 91 Sävedalen Sollentuna 6.6
10:13.5m Malin Skoog 88 IFK Umeå Umeå 23.6
10:15.70 Astrid Rosvall 97 Hässelby Helsinki, FIN 31.8
10:16.2m Madeleine Larsson 81 Hässelby Sollentuna 26.6
10:16.5m Malin Liljestedt 80 Spårvägen Sollentuna 26.6
10:18.44 Ronja Fjellner 89 Örgryte Göteborg/S 18.7
10:18.64 Therese Olin 82 Ullevi Göteborg/S 18.7

5000m

14:59.49 Meraf Bahta 89 Hälle Palo Alto, CA 4.5
16:09.28 Agnes Sjöström 94 Hässelby Tampa, FL 3.5
16:13.14 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Helsinki, FIN 31.8
16:14.96 Hanna Bartholomew 83 Hässelby Watford, GBR 17.5
16:19.58 Sarah Lahti 95 Hässelby Nijmegen, NED 11.6
16:29.64 Sanna Mustonen 91 Hässelby Salem, OR 15.5
16:32.86 Madeleine Larsson 81 Hässelby Kalmar 12.8
16:35.12 Klara Bodinson 90 Sävedalen Helsinki, FIN 31.8
16:37.37 Elin Borglund 91 Sävedalen Umeå 3.8
16:46.27 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Tampa, FL 3.5
16:47.53 Louise Nilsson 86 Malmö Kalmar 12.8
16:56.35 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Umeå 3.8
17:00.16 Maria Larsson 94 Örgryte Umeå 3.8
17:04.23 Ronja Fjellner 89 Örgryte Umeå 3.8
17:06.10 Therese Olin 82 Ullevi Göteborg/S 18.7
17:06.92 Sara Holmgren 90 Sävedalen Göteborg/S 18.7
17:10.03 Cecilia Kleist 82 Akele Umeå 3.8
17:11.47 Louise Wiker 79 Hässelby Umeå 3.8
17:14.38 Amanda Bohlin 89 Tjalve Umeå 3.8
17:17.51 Kajsa Petersson 81 Hässelby Umeå 3.8
17:18.5m Frida Lundén 84 Studenterna Vallentuna 14.5
17:22.74 Lisa Öhberg 88 Hälle Eagle Rock, CA 14.3
17:24.26 Frida Aspnäs 87 Spårvägen Umeå 3.8
17:25.63 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Umeå 3.8
17:26.35 Gabriella Samuelsson 87 Hässelby Huddinge 15.6
ungefärlig tid
17:11.0m Frida Lundén 84 Studenterna Oslo, NOR 22.5

10000m

33:50.80 Hanna Bartholomew 83 Hässelby Sollentuna 26.6
34:02.68 Madeleine Larsson 81 Hässelby Umeå 1.8
34:10.93 Frida Lundén 84 Studenterna Umeå 1.8
34:12.73 Louise Nilsson 86 Malmö Helsinki, FIN 30.8
34:17.46 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Sollentuna 26.6
34:18.12 Sanna Mustonen 91 Hässelby Palo Alto, CA 4.4
35:07.05 Hanna Lindholm 79 Hammarby Umeå 1.8
35:09.05 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Umeå 1.8
35:19.82 Sara Holmgren 90 Sävedalen Umeå 1.8
36:11.93 Dace Landström 83 Vallentuna Vallentuna 14.5
36:12.78 *Johanna Bäcklund 85 Rånäs Södertälje 2.7
36:31.92 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Glanshammar 16.8
36:33.60 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Umeå 1.8
37:14.21 Jessica Österberg 81 Fredrikshof Vallentuna 14.5
37:14.94 Malin Strand 93 Sävedalen Umeå 1.8
37:25.63 Malin Skoog 88 IFK Umeå Skellefteå 28.8
37:53.23 Sandra Södergren 89 Gnistan Karlskrona 26.8
38:05.43 Frida Michold 95 Set Sail Karlstad 28.8
38:08.35 Sofia Linder 83 Studenterna Stockholm/S 28.8
38:08.94 Mona Hallberg 83 Set Sail Karlstad 28.8
38:11.6m Karin Spjuth 72 Hakarpspojkarna Jönköping 12.10
38:14.4m Marina Stoltz 76 Heleneholm Trelleborg 14.8
38:19.83 Gloria Vinstedt 83 Studenterna Södertälje 2.7
38:33.28 Ida Gudmundson 82 Studenterna Stockholm/S 28.8
38:36.7m Frida Södermark 78 Tjalve Linköping 17.9

Halvmarathon

1:12.16 Isabellah Andersson 80 Hässelby Köbenhavn, DEN 29.3
1:14.27 Lena Eliasson 81 Hässelby Köbenhavn, DEN 29.3
1:15.42 Louise Nilsson 86 Malmö Stockholm 13.9
1:16.28 Frida Lundén 84 Studenterna Stockholm 13.9
1:16.57 Annelie Johansson 78 Ymer Stockholm 13.9
1:17.13 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Barcelona, ESP 16.2
1:17.37 Emma Nordling 85 Göteborg 17.5
1:18.11 Hanna Lindholm 79 Hammarby Stockholm 13.9
1:18.21 Louise Wiker 79 Hässelby Köbenhavn, DEN 29.3
1:18.49 *Nora Falaki 86 Malmö Lyngby, DEN 27.4
1:18.57 Therése Olin 82 Ullevi Stockholm 13.9
1:19.28 Petra Kindlund 85 Runacademy Praha, CZE 5.4
1:19.31 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Stockholm 13.9
1:19.35 Cecilia Kleist 82 Akele Stockholm 26.4
1:19.47 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Mainz, GER 11.5
1:19.48 *Johanna Bäcklund 82 Rånäs Stockholm 13.9
1:20.33 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Örebro 11.10
1:20.33 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Stockholm 13.9
1:20.42 Johanna Eriksson 81 Motala Stockholm 10.5
1:20.55 Jessica Gunnarsson 76 Oslo, NOR 20.9
1:20.57 Karin Forsberg 80 Örebro Örebro 11.10
1:21.07 Jenny Johannesson 76 Mullsjö SOK Stockholm 13.9
1:21.58 Frida Aspnäs 87 Spårvägen Venlo, NED 30.3
1:22.03 Linnea Winberg 85 Hässelby Stockholm 13.9
1:22.08 Maria Lundgren 72 Växjö Hultsfred 6.9

Marathon

2:32.28 Isabellah Andersson 80 Hässelby Stockholm 31.5
2:41.09 Annelie Johansson 78 Ymer Dublin, IRL 27.10
2:41.38 Lena Eliasson 81 Hässelby Dubai, UAE 24.1
2:42.18 Frida Lundén 84 Studenterna Zürich, SUI 16.8
2:42.29 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Zürich, SUI 16.8
2:44.05 Hanna Lindholm 79 Hammarby Zürich, SUI 16.8
2:45.57 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Frankfurt, GER 26.10
2:46.03 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Frankfurt, GER 26.10
2:46.11 Louise Wiker 75 Hässelby Dubai, UAE 24.1
2:51.09 Sophia Sundberg 84 Väsby Umeå 11.10
2:51.26 Therese Nordström 77 Ullevi Stockholm 31.5
2:52.05 Linnea Winberg 85 Hässelby Stockholm 31.5
2:53.47 Mikaela Larsson 85 Linnéa Berlin, GER 28.9
2:54.41 Johanna Eriksson 81 Motala Frankfurt, GER 26.10
2:54.50 Tove Langseth 75 Spårvägen Sevilla, ESP 23.2
2:55.10 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Stockholm 31.5
2:55.51 Petra Skiöld 75 Ryssberget Kristianopel 29.6
2:56.23 Petra Kindlund 85 Runacademy Stockholm 31.5
2:56.51 Sofia Linder 83 Studenterna Rotterdam, NED 13.4
2:57.25 Karima Makrof 76 Majorna Rotterdam, NED 13.4
2:57.37 Cecilia Fager 75 Hässelby Stockholm 31.5
2:58.01 Anna Salaneck 74 Lidköpings VSK Berlin, GER 28.9
2:58.18 Karin Schön 62 Kville Stockholm 31.5
2:59.11 Hanna Helsing 80 Stockholm 31.5
2:59.21 Kajsa Eriksson 74 Stockholm 31.5

3000m hinder/76.2

9:23.96 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Glasgow, GBR 12.7
9:53.23 Klara Bodinson 90 Sävedalen Helsinki, FIN 30.8
10:07.42 Maria Larsson 94 Örgryte Helsinki, FIN 30.8
10:07.98 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Eugene, OR 11.6
10:15.12 Ronja Fjellner 89 Örgryte Helsinki, FIN 30.8
10:15.20 Emma Dahl 91 Örgryte Palo Alto, CA 4.4
10:16.04 Carolina Johnson 96 Linköping Oordegem, BEL 31.5
10:25.09 Frida Kristiansson 92 Ymer Göteborg/U 27.6
10:34.28 Maria Borglund 91 Sävedalen Umeå 2.8
10:38.75 Felicia Hellberg 95 Sundbyberg Uppsala 5.7
10:41.56 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Göteborg/U 27.6
10:44.52 Moa Rothman 96 Västerås Sollentuna 8.6
10:49.33 Erika Svanborg 91 Sävedalen Göteborg/U 27.6
10:56.39 Emma Jansson 91 Hässelby Umeå 2.8
11:08.64 Tilda Helgesson 92 Åhus Auburn, AL 5.4
11:24.76 Erika Lindeblad 93 Kalmar Jönköping 13.9
11:27.08 Gabriella Samuelsson 87 Hässelby Gävle 18.7
11:27.46 Hanna Jansson 87 Lidingö Göteborg/U 27.6
11:46.86 Julia Forsmark 93 Falun Göteborg/U 27.6
12:01.33 Karin Spjuth 72 Hakarpspojkarna Jönköping 13.9

100m häck/84.0

13.32 Elin Westerlund 90 Spårvägen Skara 6.6
13.42 Ellinore Hallin 87 Växjö Umeå 2.8
13.56 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Stockholm/S 21.8
13.63 Maja Rogemyr 91 IF Göta Skara 6.6
13.78 Adriana Janic 96 Malmö Mannheim, GER 5.7
13.81 Emma Stenlöf 96 Västerås Göteborg/U 29.6
13.84 Elise Malmberg 95 Hässleholm Göteborg/U 29.6
13.86 Sofia Mossberg 95 Falun Täby 10.5
13.86 Sofia Johnsson 94 Hässelby Conway, AR 9.5
13.88 Fatima Dedrickson 89 Hammarby Provo, UT 25.4
13.99 Malin Eriksson 91 Örebro Stockholm/S 21.8
14.02 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Umeå 2.8
14.06 *Stine M Tomb 86 Hammarby Umeå 2.8
14.06 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Sundsvall 20.7
14.07 Lisa Linnell 91 Atleticum Ribeira Brava, POR 5.7
14.09 Sofia Linde 95 Täby Göteborg/U 29.6
14.15 Caroline Tegel 90 IF Göta Skara 6.6
14.16 MaryAnn Andréasson 92 IF Göta Sundsvall 20.7
14.20 Malin Skogström 95 Hässelby Ribeira Brava, POR 5.7
14.24 *Mari Klaup 90 Ullevi Lerum 18.6
14.36 Daniela Karlsson 96 Västerås Västerås 29.5
14.49 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Göteborg/S 13.6
14.53 Farydah Inoussa 94 Hässelby Baton Rouge, LA 17.4
14.55 Amanda Öberg 96 Ymer Göteborg/U 29.6
14.55 Ida Hansen 93 IF Göta Sollentuna 6.6
medvind
13.35 Ellinore Hallin 87 Växjö Umeå 2.8
13.45 Maja Rogemyr 91 IF Göta Umeå 2.8
13.62 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Umeå 2.8
13.76 Adriana Janic 96 Malmö Mannheim, GER 5.7
13.93 Lisa Linnell 91 Atleticum Umeå 2.8
14.34 Ida Hansen 93 IF Göta Gävle 10.8
14.37 Farydah Inoussa 94 Hässelby Austin, TX 28.3
14.39 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Göteborg/S 13.6
14.53 Victoria Joäng 89 Lund Ribeira Brava, POR 5.7

400m häck/76.2

58.15 Frida Persson 89 Hammarby Genève, SUI 14.6
58.42 Elise Malmberg 95 Hässleholm Helsinki, FIN 30.8
58.71 Lynette Morgan 91 Hammarby Umeå 3.8
59.51 Sara Bley 91 Tjalve Umeå 3.8
60.13 Sofia Linde 95 Täby Gävle 10.8
60.25 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Sollentuna 7.6
60.27 Jessica Bloodworth 93 Växjö Umeå 3.8
60.43 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Kristiansand, NOR 17.8
61.06 Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby Västerås 29.5
61.54 Johanna Dyremark 97 Tumba Helsinki, FIN 30.8
61.83 Sofia Johnsson 94 Hässelby Borås 5.7
61.92 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Umeå 2.8
61.97 Evelin Hindrikes 91 Atleticum Umeå 2.8
62.14 Caroline Tegel 90 IF Göta Göteborg/S 13.6
62.40 Linnea Killander 93 Malmö Göteborg/U 27.6
63.00 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Köbenhavn, DEN 6.8
63.10 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Gävle 10.8
64.60 Minna Svärd 98 IF Göta Helsinki, FIN 30.8
64.95 Klara Magnusson 00 Hagen Halmstad 15.6
64.98 Tilde Johansson 01 Falkenberg Halmstad 15.6
65.58 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Västerås 2.8
65.66 Ida Ekroth 96 Upsala Gävle 10.8
65.72 Johanna Bromark 93 Spårvägen Gävle 10.8
65.77 Sara Derelöv 96 Motala Gävle 10.8
66.05 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Amherst, MA 3.5

Höjd

1.93 Emma Green 84 Örgryte London, GBR 20.7
1.88 Erika Wiklund 88 Trångsviken Columbia, MO 12.4
1.87 Sofie Skoog 90 IF Göta Joensuu, FIN 24.7
1.86 My Nordström 90 Norrköping Umeå 2.8
1.84 Ebba Jungmark 87 Mölndal Umeå 2.8
1.82 Vendela von Corswant 93 Örgryte Helsingborg 6.7
1.80 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Uppsala 6.7
1.79 Ellen Björklund 90 Lund Göteborg/S 14.6
1.79 Lovisa Östervall 97 Tumba Mannheim, GER 6.7
1.78 Lisa Engman 94 Kil Gävle 10.8
1.78 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 31.5
1.78 Lisa Linnell 91 Atleticum Ribeira Brava, POR 5.7
1.78 Emma Stenlöf 96 Västerås Upplands Väsby 6.9
1.77 Caroline Gyllenbern 93 Tureberg Westwood, CA 12.4
1.77 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Uppsala 6.7
1.77 Bianca Salming 98 Täby Kópavogur, ISL 7.6
1.77 Ellen Ekholm 96 Ullevi Gävle 8.8
1.77 Louise Ekman 97 Gefle Gävle 8.8
1.76 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Borås 5.7
1.75 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 17.5
1.74 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Tranås 27.9
1.73 Lina Löfqvist 93 Upsala Gävle 18.7
1.73 Ida Virdebrant 94 Växjö Lawrenceville, NJ 4.5
1.73 Linda Skantze 95 Lidingö Borås 5.7
1.72 Rebecka Svedberg 98 Linköping Göteborg/U 28.6
obekräftat
1.77 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Brussel, BEL 27.7

Stav

4.50 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Umeå 1.8
4.28 Michaela Meijer 93 Örgryte Göteborg/U 29.6
4.26 Petra Olsen 90 Malmö Columbia, SC 29.3
4.20 Elienor Werner 98 Hässelby Göteborg/U 29.6
4.02 Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden Sollentuna 8.6
3.97 Sara Cannmo 96 Hovslätt Gävle 8.8
3.95 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Umeå 1.8
3.95 Annika Jönsson 96 Helsingborg Umeå 1.8
3.95 Klara Mattsson 97 Orient Göteborg/U 28.6
3.91 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby Beaupreau, FRA 7.6
3.86 Sara Eriksson 91 Ullevi Merksem, BEL 23.8
3.82 Hanna Jansson 95 Falun Mora 10.6
3.82 Josefin Herstedt 98 Hammarby Sollentuna 8.6
3.80 Theresia Nyberg 92 Örgryte Mölndal 9.7
3.76 Emma Andersson 91 Spårvägen Huddinge 19.8
3.75 Minna Svärd 98 IF Göta Halmstad 12.7
3.75 Elin Olsson 93 Kvarnsveden Kvarnsveden 17.6
3.75 Nathalie Busk 91 Malmö Albuquerque, NM 2.5
3.61 Ellen Olsson 97 Wärnamo Gävle 9.8
3.60 Johanna Greger 94 Örgryte Halmstad 12.7
3.60 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Hässleholm 27.7
3.60 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Nerja, ESP 4.6
3.59 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Göteborg/U 27.6
3.55 Denise Eriksson 95 Gefle Örebro 1.6
3.54 *Kristina Ulitina 88 Hammarby Enskede 5.8

Längd

6.68 Erica Jarder 86 Spårvägen Helsinki, FIN 30.8
6.55 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Kalmar 12.8
6.27 Malin Olsson 90 Lidingö Gävle 18.7
6.27 *Hanna Wiss 91 Örebro Täby 6.9
6.26 Malin Marmbrandt 85 Västerås Lidingö 17.8
6.23 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Umeå 3.8
6.13 Elise Malmberg 95 Hässleholm Göteborg/S 31.5
6.10 Lisa Linnell 91 Atleticum Umeå 3.8
6.07 Johanna Dyremark 97 Tumba Huddinge 14.6
6.06 Victoria Joäng 89 Lund Tårnby, DEN 4.5
6.05 Sandra Törnros 95 Gefle Göteborg/U 28.6
6.02 Linda Bergh 89 Hässelby Huddinge 15.6
5.98 Emma Stenlöf 96 Västerås Sollentuna 7.6
5.97 Kaiza Karlén 98 Arvika Arvika 26.7
5.93 Ida Hansen 93 IF Göta Gävle 9.8
5.91 Emilia Kjellberg 96 Sunne Umeå 3.8
5.90 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 19.7
5.89 Sara Kviberg 93 Hellas Gävle 9.8
5.88 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/S 31.5
5.87 Jasmin Sabir 92 Hammarby Umeå 2.8
5.87 Matilda Hellqvist 93 Orient Göteborg/U 28.6
5.84 Fanny Runheim 99 Örebro Göteborg/U 27.6
5.80 Malin Eriksson 91 Örebro Lidingö 17.8
5.80 Sofia Linde 95 Täby Sollentuna 7.6
5.80 Moa Ullgren 96 Tjalve Gävle 9.8
medvind
6.84 Erica Jarder 86 Spårvägen Göteborg/S 14.6
6.31 Malin Marmbrandt 85 Västerås Gävle 18.7
6.31 Malin Olsson 90 Lidingö Umeå 3.8
6.30 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Umeå 3.8
6.24 Emilia Kjellberg 96 Sunne Umeå 3.8
6.14 Sandra Törnros 95 Gefle Kristiansand, NOR 16.8
6.14 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 28.6
6.13 Lisa Linnell 91 Atleticum Umeå 3.8
6.01 Ida Hansen 93 IF Göta Västerås 29.5
6.00 Jasmin Sabir 92 Hammarby Umeå 3.8
5.99 Sara Kviberg 93 Hellas Gävle 18.7
5.97 Kaiza Karlén 98 Arvika Hallsberg 29.5
5.96 Lisa Warfvinge 98 Varberg Söderhamn 9.8
5.95 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 19.7
5.89 Matilda Hellqvist 93 Orient Karlstad 16.7
5.84 Alina Lindqvist 95 Väsby Leksand 27.7
skoltävling
5.80 Jonna Lindéen 96 Kalmar Kalmar 4.6

Tresteg

13.43 Angelica Ström 81 Spårvägen Braunschweig, GER 21.6
13.28 Jasmin Sabir 92 Hammarby Umeå 2.8
12.90 Erica Jarder 86 Spårvägen Aabenraa, DEN 6.9
12.79 Erika Wiklund 88 Trångsviken Gävle 18.7
12.76 Madeleine Nilsson 91 Gefle Umeå 2.8
12.45 Emma Ehrlin 93 Ärla Köbenhavn, DEN 27.7
12.43 Fanny Ernestam 98 Örebro Halmstad 12.7
12.38 Malin Olsson 90 Lidingö Borås 5.7
12.24 Hanna Hoff 97 Växjö Gävle 8.8
12.18 Aina Griksaite 94 Spårvägen Sollentuna 6.6
12.13 Izehi Ileso 89 Ullevi Tallahassee, FL 9.5
12.12 Malin Citess 95 Atleticum Gävle 10.8
12.12 Frida Lindström 90 Huddinge Sollentuna 6.6
12.08 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Gävle 10.8
12.04 Fatima Koné 99 Ullevi Göteborg/U-U 28.6
12.00 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Tornio, FIN 16.8
12.00 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 8.8
11.99 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 29.5
11.98 Elina Rapp 93 Växjö Borås 5.7
11.93 Nellie Mårtensson 95 Malmö Gävle 10.8
11.83 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Västerås 29.5
11.82 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Gävle 10.8
11.82 Lizzie Hager 99 Lerum Jönköping 15.6
11.77 Fanny Anonsen 95 Gefle Gävle 10.8
11.76 Matilda Hellqvist 93 Orient Gävle 10.8
medvind
12.99 Erika Wiklund 88 Trångsviken Gävle 18.7
12.33 Hanna Hoff 97 Växjö Tanumshede 16.8
12.25 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/S 13.6
12.23 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 29.5
12.20 Nellie Mårtensson 95 Malmö Helsingborg 5.7
12.08 Fanny Anonsen 95 Gefle Gävle 10.8
12.08 Fatima Koné 99 Ullevi Söderhamn 10.8
11.93 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Borås 5.7
11.83 Jonna Kowalski 94 Tjalve Gävle 10.8
11.77 Pernilla Hansson 98 Hammarby Söderhamn 10.8

Kula/4.0

16.72 Frida Åkerström 90 Huddinge Ashland, OH 14.6
16.29 Fanny Roos 95 Ljungby Eugene, OR 25.7
15.03 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Umeå 3.8
14.75 Lina Bengtson 94 Öresund Princeton, NJ 5.4
14.52 Anna Wikström 87 Tumba Umeå 3.8
14.28 Agnes Larsson 97 IF Göta Torsby 17.5
14.16 Sara Lennman 96 Katrineholm Falun 31.5
13.85 Emma Stenlöf 96 Västerås Varberg 17.5
13.79 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 31.5
13.72 Jennie Söderholm 93 Västerås Gävle 9.8
13.62 Sofia Larsson 88 Ullevi Umeå 3.8
13.48 Therese Jernbeck 92 Lidingö Baton Rouge, LA 17.4
13.48 Elisabet Wållgren 73 Lerum Motala 29.5
13.45 Julia Svärd Axelsson 96 Helsingborg Gävle 10.8
13.31 Erica Lantz 94 Atleticum Gävle 9.8
13.30 Maria Nilsson 95 Orient Gävle 10.8
12.99 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S-K 13.9
12.83 Heidi Schmidt 93 Täby Växjö/V-K 2.9
12.77 Victoria Joäng 89 Lund Varberg 17.5
12.60 Sophie Kling 91 Hammarby Bålsta 24.5
12.42 Hanna Gustavsson 96 Motala Jönköping 15.6
12.42 Jenny Davidsson 88 Hammarby Västerås 29.5
12.36 Julia Viberg 92 Spårvägen Borås 5.7
12.23 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 4.5
12.17 Lisa Linnell 91 Atleticum Uddevalla 19.7
12.17 Moa Eskilsson 93 Villstad Södertälje 6.6

Diskus/1.0

57.58 Sofia Larsson 88 Ullevi Umeå 1.8
56.37 Julia Viberg 92 Spårvägen Umeå 1.8
55.31 Heidi Schmidt 93 Täby Helsinki, FIN 31.8
50.92 Jenny Johansson 88 Västerås Gävle 19.7
50.59 Anna Wikström 87 Tumba Umeå 1.8
50.24 Lina Bengtson 94 Öresund Malmö/S-K 13.8
49.65 Elinor Forssander 88 Ullevi Karlstad/M 4.9
49.28 Emma Ljungberg 94 Nyköping Bottnaryd 28.6
49.14 Sandra Andersson 90 Ullevi Södertälje 6.6
49.04 Fanny Roos 95 Ljungby Södertälje 6.6
48.78 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg/S-K 20.7
48.77 Moa Eskilsson 93 Villstad Södertälje 6.6
46.96 Nadia Shirafkan Nejad 95 IF Göta Kristiansand, NOR 16.8
45.72 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Halmstad 13.7
45.38 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Göteborg/U 29.6
44.13 Lena Björk 76 Lidingö Gävle 19.7
43.54 Maria Wennlund 93 IF Göta Umeå 1.8
43.16 Amanda Holmberg 98 Lidköping Söderhamn 9.8
42.93 Anna Karlsson 98 Motala Stockholm/S 23.8
42.68 Mathilda Eriksson 98 Tumba Söderhamn 9.8
42.53 Lydia Sundin 94 Mora Torsby 17.5
42.49 Ida Storm 91 Hässelby Westwood, CA 12.4
42.47 Emma Swärd 89 Södertälje Gävle 19.7
42.31 Fanny Öhrn Selahn 95 Sundbyberg Huddinge 19.8
41.95 Elin Rubin 95 Hovslätt Sandviken 9.8

Slägga/4.0

70.51 Tracey Andersson 84 Ullevi Göteborg/S 14.6
69.13 Ida Storm 91 Hässelby Halmstad 12.7
65.64 Eleni Larsson 93 Huddinge Gävle 9.8
65.55 Karolina Pedersen 87 Ullevi Bottnaryd 29.6
64.42 Josefin Berg 85 IF Göta Gävle 18.7
61.97 Emma Johannesson 84 Ullevi Göteborg/S-K 22.5
61.97 Marinda Petersson 95 Malmö Eugene, OR 22.7
60.39 Amanda Eriksson 90 Falun Falun 31.5
60.28 Malin Johansson 92 Strömsund Timrå 25.5
59.74 Alessandra Wall 95 Ullevi Göteborg/S 14.6
59.67 Amanda Rydberg 93 Västerås Köbenhavn, DEN 27.7
59.17 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 4.5
58.91 Rebecka Kvist 83 Alvesta Bottnaryd 29.6
57.74 Matilda Åström 95 Gefle Gävle 18.6
53.98 Frida Åkerström 90 Huddinge Cincinnati, OH 28.3
53.73 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne Bottnaryd 29.6
53.42 Maria Söderqvist 93 Öresund Helsingborg 4.7
53.23 Emma Thor 97 Tureberg Uppsala 18.5
52.64 Linn Jonsson 92 Strömsund Strömsund 9.7
51.76 Johanna Rydberg 88 Västerås Västerås/Ap 12.7
51.67 Anna-Clara Rydberg 94 Bore Falun 31.5
51.65 Annika Larsson 96 Upsala Arvika 27.7
51.57 Frida Bååth 97 Timrå Sollentuna 6.6
51.48 Freja Liljedahl 94 Gefle Gävle 2.7
51.00 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Sätra/K 5.10

Spjut/600

58.44 Sofi Flink 95 Västerås Pihtipudas, FIN 29.6
52.90 Anna Wessman 89 Växjö Bottnaryd 28.6
52.60 Matilda Elfgaard 92 Habo Göteborg/S 13.6
51.36 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Umeå 2.8
49.98 Malin Haglund 88 Ullevi Göteborg/S 22.7
49.65 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S 1.6
47.34 Linn Peura 97 Flen Umeå 2.8
46.32 Emilia Amb 92 Bålsta Södertälje 6.6
45.96 Isabell Gradin 88 Hässelby Umeå 2.8
45.83 Malin Andersson 93 Öresund Helsingborg 5.7
45.51 Ellinor Widh 90 Spårvägen Borås 5.7
44.97 Sofie Hammar 95 Rigor Arvika 27.7
44.81 Linn Riddarström 96 Motala Sollentuna 6.6
44.46 Karolina Ander 96 Hässelby Gävle 10.8
43.78 Satu Tossavainen 95 Tjalve Eksjö 3.8
43.15 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Huddinge 15.6
42.43 Sofie Davoust 94 Tumba Gävle 8.8
41.56 Emma Stenlöf 96 Västerås Tampere, FIN 15.6
41.54 Louise Liljeblad 97 Mölndal Norrköping 29.5
41.47 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg/S-K 10.9
41.06 Johanna Jansson 91 Lidingö Borås 5.7
41.01 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Zürich, SUI 15.8
40.97 Sofia Eriksson 89 Hellas Lidingö 17.6
40.85 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Norrköping 29.5
40.68 Eleonore Larsson 90 Gefle Norrköping 29.5

Sjukamp/K

5.981 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Ratingen, GER 29.6
5.818 Lisa Linnell 91 Atleticum Ribeira Brava, POR 6.7
5.795 Emma Stenlöf 96 Västerås Tampere, FIN 15.6
5.701 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 1.6
5.562 Victoria Joäng 89 Lund Ribeira Brava, POR 6.7
5.105 Andrea Nybäck 90 IF Göta Upplands Väsby 7.9
5.056 Malin Skogström 95 Hässelby Upplands Väsby 7.9
5.041 Sofia Johnsson 94 Hässelby Baton Rouge, LA 18.4
4.787 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Kópavogur, ISL 8.6
4.783 Sara Söderberg 94 Tjalve Kópavogur, ISL 8.6
4.729 Therese Jernbeck 92 Lidingö Baton Rouge, LA 18.4
4.712 Farydah Inoussa 94 Hässelby Baton Rouge, LA 18.4
4.511 Sara Bley 91 Tjalve Upplands Väsby 7.9
4.507 Frida Johansson 95 IF Göta Kópavogur, ISL 8.6
4.399 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Varberg 18.5
4.366 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Laramie, WY 15.5
4.250 Victoria Johansson 92 Tranås Upplands Väsby 7.9
4.218 Ida Hansen 93 IF Göta Upplands Väsby 7.9
4.029 Gabriella Nykvist 92 Tranås Upplands Väsby 7.9
3.694 Jessica Östlund 93 Hässelby Upplands Väsby 7.9
3.462 Lovisa Karlsson 00 Högby Högby 12.10
3.337 Erica Lantz 94 Atleticum Uddevalla 20.7
3.263 Elise Malmberg 95 Hässleholm Varberg 18.5