Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 21 maj 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K22 ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 14 OKT, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-94, P19/F19: Födda 1995-96, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.58 Daniella Busk 93 Malmö Genève, SUI 14.6
11.79 Pernilla Nilsson 92 Malmö Sundsvall 20.7
11.81 Hanna Adriansson 92 Lidingö Uppsala 23.8
11.90 Caroline Larsson 93 Orient Gävle 8.8
11.93 Linnea Killander 93 Malmö La Chaux-de-Fonds, SUI 6.7
12.00 Jessica Östlund 93 Hässelby Umeå 1.8
12.04 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Skara 6.6
12.12 Sara Söderberg 94 Tjalve Linköping 1.6
12.12 Julia Hässel 94 Tureberg Gävle 8.8
12.13 Farydah Inoussa 94 Hässelby Lake Charles, LA 12.4
12.15 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Sundsvall 20.7
12.18 Josefin Palm 94 Gefle Uppsala 23.8
12.18 Freja Jernstig 92 Hässelby Skara 6.6
12.27 Linda Frödin Glad 93 Tureberg Gävle 18.7
12.36 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Göteborg/U 28.6
12.43 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Umeå 1.8
12.43 Malin Ramnewall 94 Falkenberg Halmstad 15.6
12.43 Amanda Odesjö 94 Alingsås Azusa, CA 18.4
12.46 Sara Kviberg 93 Hellas Huddinge 14.6
12.49 Lisa Skagersten 92 Varberg Gävle 8.8
medvind
11.53 Daniella Busk 93 Malmö Skara 6.6
11.61 Pernilla Nilsson 92 Malmö Skara 6.6
11.73 Hanna Adriansson 92 Lidingö Umeå 1.8
11.91 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Skara 6.6
11.95 Matilda Hellqvist 93 Orient Göteborg/S 13.6
11.98 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Umeå 1.8
11.98 Jessica Östlund 93 Hässelby Gävle 8.8
12.05 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg/S 13.6
12.09 Sara Söderberg 94 Tjalve Umeå 1.8
12.09 Freja Jernstig 92 Hässelby Skara 6.6
12.18 Amanda Odesjö 94 Alingsås San Francisco, CA 10.5
12.23 Linda Frödin Glad 93 Tureberg Gävle 8.8
12.31 Fanny Lindström 94 Malmö Skara 6.6
12.32 Ida Hansen 93 IF Göta Gävle 8.8
12.47 Gabriella Nykvist 92 Tranås Gävle 8.8

200m

23.80 Daniella Busk 93 Malmö Genève, SUI 14.6
23.94 Pernilla Nilsson 92 Malmö Umeå 23.8
24.41 Hanna Adriansson 92 Lidingö Umeå 3.8
24.44 Linnea Killander 93 Malmö Trelleborg 31.5
24.63 Jessica Östlund 93 Hässelby Norrköping 17.8
24.77 Matilda Hellqvist 93 Orient Göteborg/U 29.6
24.84 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Umeå 2.8
24.88 Sara Söderberg 94 Tjalve Umeå 2.8
24.97 Julia Hässel 94 Tureberg Umeå 2.8
25.03 Caroline Kihlblom 94 Tureberg Sollentuna 8.6
25.04 Sofia Johnsson 94 Hässelby Baton Rouge, LA 17.4
25.05 Linda Frödin Glad 93 Tureberg Gävle 19.7
25.05 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Skara 6.6
25.10 Lisa Duffy 93 Hässelby Borås 5.7
25.18 Farydah Inoussa 94 Hässelby Conway, AR 9.5
25.26 Ida Hansen 93 IF Göta Göteborg/U 29.6
25.35 Caroline Larsson 93 Orient Halmstad 13.7
25.36 Caroline Andersson 92 IF Göta Torsby 17.5
25.46 Angelica Karlsson 93 Tanum Lerum 18.6
25.49 Jessica Bloodworth 93 Växjö Halmstad 13.7
medvind
23.94 Pernilla Nilsson 92 Malmö Sundsvall 20.7
24.39 Linnea Killander 93 Malmö Gävle 10.8
24.43 Jessica Östlund 93 Hässelby Gävle 10.8
24.54 Sara Söderberg 94 Tjalve Gävle 10.8
24.60 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Gävle 10.8
24.61 Julia Hässel 94 Tureberg Gävle 10.8
24.90 Caroline Larsson 93 Orient Gävle 10.8
24.94 Linda Frödin Glad 93 Tureberg Gävle 10.8
25.11 Jessica Bloodworth 93 Växjö Växjö 19.8

400m

56.06 Jessica Bloodworth 93 Växjö Gävle 9.8
56.26 Matilda Hellqvist 93 Orient Göteborg/S 14.6
56.55 Lisa Duffy 93 Hässelby Göteborg/U 28.6
57.12 Caroline Kihlblom 94 Tureberg Sollentuna 6.6
57.54 Anna Silvander 93 Lidingö Huddinge 14.6
57.57 Josefin la Fleur 94 Ystad Gävle 9.8
57.85 Linnea Harrysson 92 Ullevi Skara 6.6
58.07 Sara Rönnby 93 Tjalve Gävle 8.8
58.26 Ida Holm 93 Täby Göteborg/U 28.6
58.40 Caroline Andersson 92 IF Göta Göteborg/U 28.6
59.36 Linnea Ivarsson 94 Lerum Jönköping 15.6
59.57 Erica Graveley 92 Hässelby Huddinge 14.6
59.63 Greta Graziani 94 Täby Cernusco sul N, ITA 8.7
60.03 Amanda Odesjö 94 Alingsås Turlock, CA 8.3
60.36 Charlotte Skogström 93 Hässelby Västerås 3.8
60.72 Emelie Bley 93 Tjalve Linköping 1.6
61.10 Sandra Carlsson 92 Ymer Varberg 3.8
61.13 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Halmstad 15.6
61.26 Sara Jernfält 93 Örebro Göteborg/U 28.6
61.41 Emma Forss 94 Hammarby Göteborg/U 28.6

800m

2:06.35 Anna Silvander 93 Lidingö Uppsala 23.8
2:08.11 Ida Holm 93 Täby Göteborg/U 29.6
2:12.27 Greta Graziani 94 Täby Milano, ITA 29.6
2:13.59 Malin Trollsås 93 Danderyd Athens, GA 10.5
2:14.0m Lina Alainentalo 92 Hässelby Umeå 9.6
2:14.25 Josefine Malmborg 94 Täby Huddinge 15.6
2:14.45 Therese Jernbeck 92 Lidingö Baton Rouge, LA 18.4
2:14.69 Sara Rönnby 93 Tjalve Gävle 10.8
2:18.27 Sofia Johnsson 94 Hässelby Baton Rouge, LA 18.4
2:18.74 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Fort Worth, TX 21.3
2:20.09 Sofia Geirup 94 Ullevi Göteborg/U 29.6
2:22.32 Stina Åberg 94 Hammarby Göteborg/U 29.6
2:25.15 Julia Wangenheim 92 Hammarby Göteborg/U 29.6
2:25.65 Rebecca Arnesson 92 Växjö Karlskrona 2.8
2:26.49 Malin Strand 93 Sävedalen Skara 6.6
2:26.50 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Habo 29.5
2:28.21 Vendela Bernström 94 Vallentuna Huddinge 15.6
2:28.72 Louise Sundström 94 Örebro Uppsala 29.5
2:28.89 Sandra Carlsson 92 Ymer Borås 14.6
2:29.99 Erika Lindeblad 93 Kalmar Karlskrona 2.8

1500m

4:25.80 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Köbenhavn, DEN 26.7
4:26.92 Maria Larsson 94 Örgryte Tempe, AZ 29.3
4:28.36 Agnes Sjöström 94 Hässelby Tampa, FL 4.5
4:33.49 Frida Kristiansson 92 Ymer Karlstad 16.7
4:36.15 Anna Silvander 93 Lidingö Gävle 9.8
4:36.69 Lina Alainentalo 92 Hässelby Gävle 9.8
4:40.48 Rebecka Öberg 92 Lidingö San Francisco, CA 10.5
4:46.84 Tilda Helgesson 92 Åhus Auburn, AL 5.4
4:48.42 Julia Forsmark 93 Falun Gävle 9.8
4:48.88 Greta Graziani 94 Täby Chiari, ITA 6.9
4:49.44 Malin Strand 93 Sävedalen Göteborg/U 28.6
4:51.45 Ellen Narfgren 94 Hammarby Sollentuna 7.6
4:54.93 Rebecca Arnesson 92 Växjö Gävle 9.8
4:56.67 Julia Wangenheim 92 Hammarby Sollentuna 7.6
5:00.23 Josefine Malmborg 94 Täby Västerås 29.5
5:03.47 Louise Sundström 94 Örebro Göteborg/U 28.6
5:06.24 Evelina Beramand 94 Mölndal Norrköping 29.5
5:06.63 Erika Lindeblad 93 Kalmar Kalmar 15.6
5:09.47 Stina Åberg 94 Hammarby Sollentuna 7.6
5:10.65 Erica Wesström 92 Upsala Uppsala 29.5

3000m

9:52.9m Agnes Sjöström 94 Hässelby Fayetteville, AR 31.5
9:53.03 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Fort Worth, TX 21.3
10:24.29 Evelina Beramand 94 Mölndal Göteborg/U 27.6
10:24.36 Malin Strand 93 Sävedalen Göteborg/S 1.6
10:34.14 Frida Kristiansson 92 Ymer Lerum 18.6
10:38.11 Erika Lindeblad 93 Kalmar Oskarshamn 11.5
10:42.75 Stina Nilsson 93 Mora Torsby 17.5
10:48.07 Julia Forsmark 93 Falun Sollentuna 6.6
11:09.88 Rebecka Andersson 93 Strömstad LK Göteborg/U 27.6

5000m

16:09.28 Agnes Sjöström 94 Hässelby Tampa, FL 3.5
16:46.27 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Tampa, FL 3.5
17:00.16 Maria Larsson 94 Örgryte Umeå 3.8
17:26.36 Frida Kristiansson 92 Ymer Lerum 18.6
17:33.0m Lina Alainentalo 92 Hässelby Skellefteå 17.6
18:08.89 Malin Strand 93 Sävedalen Gävle 8.8
18:10.45 Evelina Beramand 94 Mölndal Lerum 18.6
18:17.23 Tilda Helgesson 92 Åhus Norwalk, CA 19.4
18:43.24 Erika Lindeblad 93 Kalmar Gävle 8.8

2000m hinder/76.2

6:35.35 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Göteborg/S 22.7
6:41.67 Frida Kristiansson 92 Ymer Gävle 10.8
7:06.36 Julia Forsmark 93 Falun Gävle 10.8
7:14.54 Erika Lindeblad 93 Kalmar Gävle 10.8
7:41.32 Julia Wagenheim 92 Hammarby Huddinge 13.6

100m häck/84.0

13.56 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Stockholm/S 21.8
13.86 Sofia Johnsson 94 Hässelby Conway, AR 9.5
14.02 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Umeå 2.8
14.16 MaryAnn Andréasson 92 IF Göta Sundsvall 20.7
14.53 Farydah Inoussa 94 Hässelby Baton Rouge, LA 17.4
14.55 Ida Hansen 93 IF Göta Sollentuna 6.6
14.72 Fanny Lindström 94 Malmö Skara 6.6
14.73 Josefin Palm 94 Gefle Gävle 18.7
15.04 Therese Jernbeck 92 Lidingö Baton Rouge, LA 17.4
15.27 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Laramie, WY 14.5
15.33 Sara Söderberg 94 Tjalve Norrköping 29.5
15.34 Victoria Johansson 92 Tranås Upplands Väsby 6.9
15.40 Alice Andreasson 94 Upsala Sollentuna 6.6
15.50 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Varberg 17.5
15.68 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Westfield, MA 9.5
15.84 Lovisa Bauer 92 Tranås Halmstad 13.7
15.95 Gabriella Nykvist 92 Tranås Upplands Väsby 6.9
16.82 Jessica Östlund 93 Hässelby Upplands Väsby 6.9
17.45 Samantha Wikmark 92 Danderyd San Luis Obispo, CA 28.3
oklar/okänd vind
15.57 Lina Marcussen 93 Lerum Jönköping 15.6
medvind
13.62 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Umeå 2.8
14.34 Ida Hansen 93 IF Göta Gävle 10.8
14.37 Farydah Inoussa 94 Hässelby Austin, TX 28.3
14.98 Therese Jernbeck 92 Lidingö Baton Rouge, LA 3.5
15.05 Lovisa Bauer 92 Tranås Gävle 10.8

400m häck/76.2

60.25 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Sollentuna 7.6
60.27 Jessica Bloodworth 93 Växjö Umeå 3.8
61.83 Sofia Johnsson 94 Hässelby Borås 5.7
62.40 Linnea Killander 93 Malmö Göteborg/U 27.6
65.72 Johanna Bromark 93 Spårvägen Gävle 10.8
66.05 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Amherst, MA 3.5
66.23 Johanna Hellgren 92 Bålsta Gävle 19.7
66.33 Julia Gustafsson 94 Örebro Uppsala 29.5
67.52 Lovisa Bauer 92 Tranås Gävle 10.8
68.12 Jessica Wallenius 94 Ymer Varberg 2.8
70.11 Josefin Edwall 93 Danderyd Golden, CO 29.3
70.98 Malin Trollsås 93 Danderyd Sollentuna 7.6

Höjd

1.82 Vendela von Corswant 93 Örgryte Helsingborg 6.7
1.78 Lisa Engman 94 Kil Gävle 10.8
1.77 Caroline Gyllenbern 93 Tureberg Westwood, CA 12.4
1.77 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Uppsala 6.7
1.74 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Tranås 27.9
1.73 Lina Löfqvist 93 Upsala Gävle 18.7
1.73 Ida Virdebrant 94 Växjö Lawrenceville, NJ 4.5
1.68 Caroline Andersson 93 Gefle Gävle 18.6
1.66 Frida Gustavsson 94 Alingsås Gävle 10.8
1.65 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Laramie, WY 17.5
1.62 Therese Jernbeck 92 Lidingö Baton Rouge, LA 17.4
1.61 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Varberg 17.5
1.60 Anna Greilert 92 Hanviken Hässleholm 27.7
1.60 Victoria Johansson 92 Tranås Upplands Väsby 6.9
1.59 Felicia Berglind 93 Spårvägen Västerås 2.8
1.57 Sara Söderberg 94 Tjalve Upplands Väsby 6.9
1.56 Sofia Eskilstorp 94 Kville Uddevalla 29.5
1.56 Sofia Johnsson 94 Hässelby Kópavogur, ISL 7.6
1.53 Carolin Kobel 92 Brattås Uddevalla 29.5
1.50 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Providence, RI 12.4
1.50 Farydah Inoussa 94 Hässelby Conway, AR 9.5

Stav

4.50 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Umeå 1.8
4.28 Michaela Meijer 93 Örgryte Göteborg/U 29.6
3.95 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Umeå 1.8
3.80 Theresia Nyberg 92 Örgryte Mölndal 9.7
3.75 Elin Olsson 93 Kvarnsveden Kvarnsveden 17.6
3.60 Johanna Greger 94 Örgryte Halmstad 12.7
3.12 Emmy Bärjegård 93 Kvarnsveden Mora 10.6
2.90 Erika Nyström 93 Motala Jönköping 15.6
2.70 Victoria Johansson 92 Tranås Jönköping 13.9
2.70 Camilla Sandström 93 Hanviken Uppsala 29.5
2.57 Jenny Jansson 93 Östhammar Östhammar 20.9
2.42 Sana Rehman 92 Tumba Stockholm/S 9.9

Längd

6.55 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Kalmar 12.8
5.93 Ida Hansen 93 IF Göta Gävle 9.8
5.89 Sara Kviberg 93 Hellas Gävle 9.8
5.87 Jasmin Sabir 92 Hammarby Umeå 2.8
5.87 Matilda Hellqvist 93 Orient Göteborg/U 28.6
5.78 Farydah Inoussa 94 Hässelby Conway, AR 11.5
5.77 Sara Söderberg 94 Tjalve Norrköping 17.6
5.75 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Gävle 9.8
5.68 Jonna Kowalski 94 Tjalve Norrköping 31.5
5.66 Sofia Johnsson 94 Hässelby Conway, AR 10.5
5.57 Aina Griksaite 94 Spårvägen Gävle 9.8
5.51 Julia Wigren 93 Gefle Gävle 18.7
5.48 Charlotte Skogström 93 Hässelby Västerås 3.8
5.35 Therese Jernbeck 92 Lidingö Baton Rouge, LA 3.5
5.34 Amanda Fredlund 92 Ullevi Göteborg/S 22.7
5.32 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Varberg 18.5
5.27 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6
5.27 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Jönköping 3.6
5.23 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Amherst, MA 3.5
5.15 Elina Rapp 93 Växjö Hässleholm 27.7
medvind
6.01 Ida Hansen 93 IF Göta Västerås 29.5
6.00 Jasmin Sabir 92 Hammarby Umeå 3.8
5.99 Sara Kviberg 93 Hellas Gävle 18.7
5.89 Matilda Hellqvist 93 Orient Karlstad 16.7
5.79 Sofia Johnsson 94 Hässelby Baton Rouge, LA 18.4
5.65 Aina Griksaite 94 Spårvägen Gävle 9.8
5.52 Charlotte Skogström 93 Hässelby Västerås 3.8
5.41 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Uppsala 5.7
5.31 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Helsingborg 6.7

Tresteg

13.28 Jasmin Sabir 92 Hammarby Umeå 2.8
12.45 Emma Ehrlin 93 Ärla Köbenhavn, DEN 27.7
12.18 Aina Griksaite 94 Spårvägen Sollentuna 6.6
11.98 Elina Rapp 93 Växjö Borås 5.7
11.76 Matilda Hellqvist 93 Orient Gävle 10.8
11.50 Jonna Kowalski 94 Tjalve Gävle 10.8
11.48 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Westfield, MA 10.5
11.48 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Helsingborg 5.7
10.99 Rebecca Ilehag 92 Mälarhöjden Sollentuna 6.6
10.90 Sofie Hallman 92 Ullevi Mölndal 9.7
10.84 Linnea Ivarsson 94 Lerum Lerum 7.9
10.35 Anna Hall 93 Tjalve Borås 5.7
10.21 Moa Karlin Josefsson 94 Ullevi Göteborg/S 1.6
medvind
11.83 Jonna Kowalski 94 Tjalve Gävle 10.8
11.50 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Gävle 10.8
10.92 Sofie Hallman 92 Ullevi Gävle 10.8

Kula/4.0

14.75 Lina Bengtson 94 Öresund Princeton, NJ 5.4
13.72 Jennie Söderholm 93 Västerås Gävle 9.8
13.48 Therese Jernbeck 92 Lidingö Baton Rouge, LA 17.4
13.31 Erica Lantz 94 Atleticum Gävle 9.8
12.83 Heidi Schmidt 93 Täby Växjö/V-K 2.9
12.36 Julia Viberg 92 Spårvägen Borås 5.7
12.17 Moa Eskilsson 93 Villstad Södertälje 6.6
12.14 Victoria Johansson 92 Tranås Upplands Väsby 6.9
11.95 Hanna Bengtson 92 Öresund Malmö/S-K 27.9
11.93 Matilda Elfgaard 92 Habo Habo 7.9
11.47 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Gävle 9.8
11.43 Frida Tunemar 93 Motala Norrköping 17.6
11.37 Emma Ljungberg 94 Nyköping Flagstaff, AZ 30.8
11.25 Lisa Carlsson 94 Falun Västerås 29.5
11.18 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg/S-K 10.9
11.08 Farydah Inoussa 94 Hässelby Conway, AR 9.5
10.83 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Sätra 3.5
10.72 Lydia Sundin 94 Mora Mora 6.9
10.62 Gabriella Nykvist 92 Tranås Upplands Väsby 6.9
10.55 Sara Söderberg 94 Tjalve Linköping 1.6
10.55 Maria Wennlund 93 IF Göta Karlstad/M 28.8

Diskus/1.0

56.37 Julia Viberg 92 Spårvägen Umeå 1.8
55.31 Heidi Schmidt 93 Täby Helsinki, FIN 31.8
50.24 Lina Bengtson 94 Öresund Malmö/S-K 13.8
49.28 Emma Ljungberg 94 Nyköping Bottnaryd 28.6
48.77 Moa Eskilsson 93 Villstad Södertälje 6.6
43.54 Maria Wennlund 93 IF Göta Umeå 1.8
42.53 Lydia Sundin 94 Mora Torsby 17.5
39.11 Hanna Bengtson 92 Öresund Malmö/S-K 25.6
37.52 Freja Liljedahl 94 Gefle Gävle 19.7
36.56 Therese Nilsson 92 Hässelby Timrå 6.9
35.79 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Falun 3.6
34.60 Gabriella Nykvist 92 Tranås Linköping 1.6
34.51 Nicole Kvist 93 Helsingborg Norrköping 29.5
33.63 Malin Andersson 93 Öresund Malmö/S-K 25.6
32.36 Felilcia Hast 93 Lund Vellinge 6.6
30.20 Eleni Larsson 93 Huddinge Huddinge/J 26.4
29.95 Rebecca Ekvall 94 Tranås Motala 29.5
29.85 Linn Jonsson 92 Strömsund Umeå 13.9
29.74 Malin Johansson 92 Strömsund Umeå 13.9
29.54 Carolina Sjöberg 92 Mariestad Göteborg/S-K 10.9

Slägga/4.0

65.64 Eleni Larsson 93 Huddinge Gävle 9.8
60.28 Malin Johansson 92 Strömsund Timrå 25.5
59.67 Amanda Rydberg 93 Västerås Köbenhavn, DEN 27.7
53.42 Maria Söderqvist 93 Öresund Helsingborg 4.7
52.64 Linn Jonsson 92 Strömsund Strömsund 9.7
51.67 Anna-Clara Rydberg 94 Bore Falun 31.5
51.48 Freja Liljedahl 94 Gefle Gävle 2.7
49.77 Stephanie Ericson 93 Ullevi Göteborg/S-K 20.7
49.51 Felicia Hast 93 Lund Gävle 9.8
49.41 Madelen Östblom 94 Gefle Sollentuna 6.6
49.30 Maja Eklund 94 Växjö Nybro 30.8
45.30 Hanna Bengtson 92 Öresund Malmö/S-K 18.6
42.18 Lina Bengtson 94 Öresund Mt Vernon, NY 13.10
41.81 Astrid Molander 94 Tumba Uppsala 29.5
41.25 Jonna Nilsson 94 Contact Olofström 14.9
40.72 Heidi Schmidt 93 Täby Västerås 29.5
40.38 Maria Wennlund 93 IF Göta Karlstad/M 28.8
40.23 Sofia Lundgren 92 Rigor Kungsbacka 30.8
40.03 Gabriella Nykvist 92 Tranås Tranås 27.9
38.87 Julia Viberg 92 Spårvägen Flagstaff, AZ 30.8

Spjut/600

52.60 Matilda Elfgaard 92 Habo Göteborg/S 13.6
46.32 Emilia Amb 92 Bålsta Södertälje 6.6
45.83 Malin Andersson 93 Öresund Helsingborg 5.7
42.43 Sofie Davoust 94 Tumba Gävle 8.8
41.47 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg/S-K 10.9
40.85 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Norrköping 29.5
38.68 Therese Jernbeck 92 Lidingö Coral Gables, FL 12.4
38.57 Mathilde Sjöstedt 94 Ullevi Göteborg/S 22.7
35.74 Victoria Johansson 92 Tranås Upplands Väsby 7.9
35.22 Sara Söderberg 94 Tjalve Varberg 18.5
34.67 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Lens, FRA 18.5
34.50 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Fort Collins, CO 26.4
34.26 Carolina Sjöberg 92 Mariestad Göteborg/S-K 10.9
33.85 Rebecka Ekvall 94 Tranås Tranås 16.9
33.58 Emma Ljungberg 94 Nyköping Flagstaff, AZ 30.8
32.39 Gabriella Nykvist 92 Tranås Tranås 28.9
31.78 Erica Lantz 94 Växjö Jönköping 3.6
31.30 Farydah Inoussa 94 Hässelby Lake Charles, LA 12.4
31.26 Alice Lermalm 92 Ullevi Göteborg/S 22.7
31.21 Anna Hall 93 Tjalve Norrköping 31.5

Sjukamp/K

5.041 Sofia Johnsson 94 Hässelby Baton Rouge, LA 18.4
4.783 Sara Söderberg 94 Tjalve Kópavogur, ISL 8.6
4.729 Therese Jernbeck 92 Lidingö Baton Rouge, LA 18.4
4.712 Farydah Inoussa 94 Hässelby Baton Rouge, LA 18.4
4.399 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Varberg 18.5
4.366 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Laramie, WY 15.5
4.250 Victoria Johansson 92 Tranås Upplands Väsby 7.9
4.218 Ida Hansen 93 IF Göta Upplands Väsby 7.9
4.029 Gabriella Nykvist 92 Tranås Upplands Väsby 7.9
3.694 Jessica Östlund 93 Hässelby Upplands Väsby 7.9
3.337 Erica Lantz 94 Atleticum Uddevalla 20.7