Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 inne 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 APR, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2014/2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.87 Stina Gustavsson 01 Hammarby Göteborg 1.2
7.92 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg 1.2
7.96 Moa Eklundh 01 Örebro Eskilstuna 3.4
7.96 Fanny Jansson 01 Sunne Göteborg 7.12
7.99 Samantha Oware 01 Malmö Växjö 14.3
8.02 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Halmstad 28.2
8.07 Sira Gassama 01 Hammarby Huddinge 22.3
8.07 Siri Lindvall 01 Hammarby Huddinge 22.3
8.09 Jonna Tuomi 02 Eslöv Malmö/MA 25.2
8.12 Jelena Bodén 01 Skellefteå Haparanda 24.1
8.14 Felicia Boqvist 01 Rydö Göteborg 22.11
8.15 Hanna Wallmark 01 Bromma Sätra 14.2
8.17 Freja Andersdotter 01 KA2 Malmö 24.1
8.18 Tilde Johansson 01 Falkenberg Växjö 17.1
8.22 Linnéa Andersson 01 Båstad Malmö/MA 25.2
8.22 Sandra Jonsson Lorentsson 01 Örgryte Göteborg 7.12
8.23 Emily Capobianco 01 Örebro Örebro 29.11
8.23 Fillipa Sivert 01 Öresund Malmö 6.12
8.31 Alma Beke 02 Kalmar Växjö 14.3
8.31 Fannie Pousette 01 Skade Eskilstuna 3.4

200m

25.62 Samantha Oware 01 Malmö Växjö 15.3
25.93 Freja Andersdotter 01 KA2 Växjö 15.3
26.10 Tilde Johansson 01 Falkenberg Göteborg 7.12
26.23 Stina Gustavsson 01 Hammarby Sätra 25.1
26.44 Sira Gassama 01 Hammarby Västerås 14.3
26.55 Hanna Wallmark 01 Bromma Västerås 14.3
26.56 Julia Wennersten 01 Ymer Växjö 15.3
26.60 Fanny Jansson 01 Sunne Västerås 14.3
26.68 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Västerås 14.3
26.74 Moa Eklundh 01 Örebro Örebro 22.3
26.79 Sandra Jonsson Lorentsson 01 Örgryte Göteborg 31.1
26.81 Wilma Rosenquist 01 Öresund Växjö 15.3
26.83 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Växjö 15.3
26.92 Hilda Lindberg 01 Västerås Västerås 1.2
26.93 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Örebro 22.3
26.94 Felicia Boqvist 01 Rydö Göteborg 7.12
26.99 Sofie Cedergrund 01 Göteborgs KIK Växjö 15.3
27.24 Elin Antonsson 01 Västerås Örebro 21.2
27.34 Ebba Magnusson 01 IFK Göteborg Växjö 15.3
27.39 Melina Mancuso 01 Västerås Västerås 25.1

1000m

2:59.48 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Västerås 18.4
3:02.95 Julia Arnhult 01 Lidingö Västerås 18.4
3:04.65 Alice Berg 02 Tureberg Sätra 24.1
3:04.84 Gaël de Coninck 01 Sävedalen Göteborg 21.2
3:05.55 Wilma Nielsen 01 Sävedalen Växjö 15.3
3:06.07 Lovisa Skoglund 01 Höör Växjö 15.3
3:06.62 Amanda Ivehammar 01 Linköping Växjö 15.3
3:06.80 Felicia Niklasson 01 Sävedalen Göteborg 6.12
3:07.18 Ebba Berglin 01 KA2 Växjö 15.3
3:07.32 Thelma Carlson 01 Klippan Göteborg 6.12
3:07.89 Hilda Lindberg 01 Västerås Sätra 14.2
3:09.78 Alexandra Gullberg 01 Sävedalen Växjö 15.3
3:09.97 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Växjö 15.3
3:10.72 Elsa Wallenius 01 Västerås Västerås 25.1
3:10.91 Almida Törjesson 01 Kyrkhult Växjö 17.1
3:12.12 Angelina Rydensjö 01 Ärla Eskilstuna 15.2
3:14.40 Klara Frih 02 Åsbro Motala 8.2
3:14.74 Carolina Larson 02 Danderyd Göteborg 7.12
3:15.27 Kajsa Sten 01 Oxelösund Eskilstuna 15.2
3:16.32 Jonna Widell 01 Vingarna Umeå 30.11

60m häck/76.2

8.71 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg 31.1
8.75 Stina Gustavsson 01 Hammarby Göteborg 31.1
9.02 Tilde Johansson 01 Falkenberg Göteborg 6.12
9.16 Hanna Wallmark 01 Bromma Sätra 1.2
9.16 Freja Andersdotter 01 KA2 Växjö 15.3
9.21 Jelena Bodén 01 Skellefteå Skellefteå 7.2
9.38 Emily Capobianco 01 Örebro Göteborg 6.12
9.42 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 15.2
9.43 Alva Wolwan 01 Upsala Västerås 14.3
9.43 Nina Jacobson 01 Sundsvall Piteå 15.2
9.61 Hanna Kovacevic 01 Klippan Växjö 15.3
9.64 Maja Hellqvist 01 Lidköping Göteborg 6.12
9.65 Lovisa Lindholm 01 Linköping Norrköping 1.3
9.65 Moa Eklundh 01 Örebro Örebro 22.3
9.67 Sofia Overgaard 01 Kville Växjö 15.3
9.69 Olivia Jernhall 01 Täby Västerås 14.3
9.73 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Sätra 1.2
9.73 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Göteborg 23.11
9.78 Filippa Söderström 01 Göteborgs KIK Göteborg 23.11
9.79 Fanny Jansson 01 Sunne Karlstad 17.1

Höjd

1.63 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 8.2
1.60 Mea Gedin 01 Öresund Kristianstad 1.2
1.60 Stina Gustavsson 01 Hammarby Sätra 11.1
1.60 Lovisa Lindholm 01 Linköping Växjö 14.3
1.58 Emmie Persson Schöneberger 01 IFK Göteborg Göteborg 1.2
1.58 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Göteborg 21.2
1.58 Elina Bergman 01 Brattås Göteborg 22.11
1.58 Vendela Oltmans 01 Hakarpspojkarna Jönköping 25.2
1.57 Gabriella Jönsson 01 IS Göta Malmö 6.12
1.56 Astrid Eggesjö 01 Västerås Eskilstuna 3.4
1.55 Feben Tewelde 01 Järvsö Bollnäs 15.11
1.55 Sandra Jonsson Lorentsson 01 Örgryte Göteborg 22.11
1.55 Lisa Fröberg 02 Lidingö Örebro 22.3
1.55 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Örebro 22.3
1.54 Amanda Hansson 01 Falkenberg Borås 10.1
1.54 Tilde Johansson 01 Falkenberg Borås 10.1
1.54 Elvira Carlén 01 Lerum Växjö 14.3
1.54 Nelly Malmros 01 Båstad Växjö 14.3
1.54 Jenny Jonsson 02 Lidköping Uddevalla 24.1
1.54 Molly Johansson 02 Falkenberg Göteborg 6.12

Stav

3.40 Gabriella Jönsson 01 IS Göta Malmö 25.1
3.30 Sandra Alvero 01 Habo Göteborg/N 15.1
3.13 Alva Sundin 01 Täby Västerås 15.3
3.05 Ebba Hager 01 Lerum Göteborg 21.2
3.05 Alma Eriksson 01 Ymer Göteborg 23.11
3.03 Maria Lindholm 01 Linköping Växjö 15.3
2.93 Anja Olsson 01 Malmö Växjö 15.3
2.90 Ella Darrell 01 Lerum Göteborg/N 15.1
2.81 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 15.2
2.80 Linnea Pihl 01 Lerum Göteborg/N 15.1
2.73 Amanda Finney Nilsson 01 Täby Västerås 15.3
2.73 Sofia Wingård 02 Orient Växjö 15.3
2.70 Ronja Bökmark 01 Lerum Göteborg 1.2
2.64 Ella Raud 01 Hammarby Örebro 21.2
2.63 Isa Hausmann 01 Hammarby Västerås 15.3
2.62 Freja Andersdotter 01 KA2 Karlskrona 31.1
2.61 Isabel Lindgren 01 Hässelby Sätra 15.2
2.55 Anna Götberg 01 Västerås Örebro 21.3
2.53 Vera Kvist 01 Hässleholm Växjö 15.3
2.45 Hilma Hindsberg 02 Kvarnsveden Bollnäs 17.1

Längd

5.47 Samantha Oware 01 Malmö Växjö 14.3
5.31 Fanny Jansson 01 Sunne Västerås 14.3
5.30 Tilde Johansson 01 Falkenberg Växjö 18.1
5.13 Jelena Bodén 01 Skellefteå Piteå 14.2
5.10 Sira Gassama 01 Hammarby Västerås 14.3
5.10 Emily Capobianco 01 Örebro Göteborg 7.12
5.09 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 11.1
5.02 Lovisa Ulegård 01 Västerås Västerås 25.1
4.99 Felicia Sellman 01 Göteborgs KIK Örebro 21.3
4.98 Freja Andersdotter 01 KA2 Karlskrona 1.3
4.97 Hanna Stenbeck 01 Åkersberga Västerås 18.4
4.94 Nicolina Eriksson 01 Djurmo-Sifferbo Örebro 21.3
4.92 Siri Lindvall 01 Hammarby Västerås 14.3
4.92 Stina Gustavsson 01 Hammarby Sätra 15.2
4.91 Vendela Oltmans 01 Hakarpspojkarna Växjö 14.3
4.90 Feben Tewelde 01 Järvsö Piteå 14.2
4.89 Linnea Andersson 01 Båstad Växjö 14.3
4.89 Ida Åslund 01 Sundsvall Bollnäs 15.11
4.88 Elina Bergman 01 Brattås Uddevalla 24.1
4.86 Elise Karlsson Torstensson 01 Sundsvall Ås 1.2

Tresteg

11.44 Tilde Johansson 01 Falkenberg Göteborg 6.12
11.26 Stina Gustavsson 01 Hammarby Örebro 21.2
10.67 Klara Rådbo 01 Hammarby Göteborg 31.1
10.65 Hanna Johansson 01 KA2 Malmö 24.1
10.52 Sira Gassama 01 Hammarby Sätra 25.1
10.36 Elvira Carlén 01 Lerum Växjö 15.3
10.35 Freja Andersdotter 01 KA2 Växjö 15.3
10.29 Lovisa Ulegård 01 Västerås Västerås 25.1
10.29 Hanna Wallmark 01 Bromma Sätra 7.2
10.28 Mea Gedin 01 Öresund Malmö 7.2
10.21 Hannah Stenbeck 01 Åkersberga Västerås 15.3
10.12 Alva Wolwan 01 Upsala Västerås 1.2
10.12 Gaël de Coninck 01 Sävedalen Göteborg 22.2
10.11 Amanda Hansson 01 Falkenberg Göteborg 22.11
10.10 Filippa Söderström 01 Göteborgs KIK Växjö 15.3
10.10 Alexandra Gullberg 01 Sävedalen Göteborg 22.2
10.09 Angelina Rydensjö 01 Ärla Västerås 15.3
10.06 Agnes Ekman 01 Mälarhöjden Huddinge 22.3
9.97 Moa Lindkvist 01 Mölndal Växjö 15.3
9.96 Vendela Oltmans 01 Hakarpspojkarna Växjö 31.1

Kula/3.0

12.34 Alma Gustafsson 01 IF Göta Örebro 11.1
12.05 Corinne Wessman 01 Ymer Göteborg 21.2
11.07 Michelle Eriksson 01 Säter Västerås 15.3
10.78 Mimi Olsson 01 Kyrkhult Växjö 14.3
10.63 Fanny Lundberg 01 Åhus Malmö 7.2
10.51 Sandra Alvero 01 Habo Växjö 29.3
10.48 Anna Götberg 01 Västerås Västerås 15.3
10.48 Emma Ekberg 01 Klippan Växjö 18.1
10.41 Lina Hagberg 01 Tureberg Västerås 15.3
10.38 Feben Tewelde 01 Järvsö Bollnäs 24.2
10.32 Elina Karvonen 01 Vingarna Bollnäs 17.1
10.27 Fanny Östman 01 Säter Eskilstuna 3.4
10.22 Tilde Johansson 01 Falkenberg Halmstad 28.2
10.20 Agnes Hökfelt 01 Ängelholm Malmö 7.2
10.15 Nina Jacobsson 01 Sundsvall Piteå 14.2
10.13 Moa Simonsson 01 Öresund Malmö 7.2
10.06 Fanny Schmützer 01 Nyköping Norrköping 25.1
10.04 Elina Kilpeläinen 01 Ljungby Växjö 31.1
9.99 Ebba Hager 01 Lerum Göteborg 21.2
9.98 Amanda Fridberg 02 IF Göta Karlstad 24.1

Vikt/7.26

12.98 Anna Götberg 01 Västerås Örebro 21.2
12.78 Lina Hagberg 01 Tureberg Västerås 14.3
11.01 Michelle Eriksson 01 Säter Västerås 14.3
10.13 Maja Persson 01 Bore Västerås 14.3
9.90 Moa Jansson 01 Örebro Västerås 14.3
9.63 Fanny Östman 01 Säter Falun 24.2
9.54 Kajsa Engblom 01 Huddinge Västerås 14.3

Femkamp/F15-17

3.173 Stina Gustavsson 01 Hammarby Sätra 11.1
2.715 Sandra Alvero 01 Habo Växjö 29.3
2.706 Freja Andersdotter 01 KA2 Karlskrona 1.3
2.577 Hanna Wallmark 01 Bromma Sätra 11.1
2.552 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 11.1
2.530 Anna Götberg 01 Västerås Västerås 11.1

>