Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F15 inne 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 APR, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2014/2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.74 Charlotte Andersson 00 Huddinge Örebro 7.3
7.88 Greta Deltin 00 Hammarby Örebro 7.3
7.89 Emmy Smedberg 00 KA2 Växjö 17.1
7.90 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Örebro 7.3
7.91 Mathilda Gustafsson 00 Tanum Örebro 7.3
7.93 Claudia Belgrave 00 Ymer Göteborg 22.11
7.96 Linda Eriksson 00 Huddinge Örebro 7.3
7.98 Julia Björkman 00 Kville Göteborg 21.2
7.98 Julia Henriksson 00 Helsingborg Malmö 24.1
8.06 Clara Augustsson 00 Ymer Göteborg 21.2
8.07 Madeleine Winberg 00 Mölndal Göteborg 7.12
8.10 Hedvig Pettersson 00 Kil Karlstad 17.1
8.11 Ebba Gustavsson 00 IF Göta Örebro 21.2
8.13 Agnes Hill 00 Kvarnsveden Sätra 14.2
8.13 Lea Andersen 00 Täby Örebro 7.3
8.15 Linnea Wijk 00 Lerum Göteborg 21.2
8.15 Virva Rylander 00 Västerås Västerås 31.1
8.16 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Sätra 14.2
8.20 Melisa Zilic 00 Falun Falun 31.1
8.22 Malin Eirefors 00 Västerås Västerås 31.1

200m

25.36 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Örebro 8.3
25.49 Charlotte Andersson 00 Huddinge Stockholm/G 19.2
25.55 Emmy Smedberg 00 KA2 Örebro 8.3
25.93 Claudia Belgrave 00 Ymer Göteborg 31.1
25.94 Mathilda Gustafsson 00 Tanum Örebro 8.3
26.13 Julia Björkman 00 Kville Göteborg 22.2
26.16 Julia Henriksson 00 Helsingborg Göteborg 6.12
26.22 Linda Eriksson 00 Huddinge Örebro 7.3
26.29 Madeleine Winberg 00 Mölndal Göteborg 6.12
26.30 Terese Nätstrand 00 Örgryte Örebro 7.3
26.36 Virva Rylander 00 Västerås Örebro 7.3
26.57 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Örebro 8.3
26.92 Linnea Wijk 00 Lerum Göteborg 22.2
26.94 Hanna Säfström 00 Örebro Örebro 10.1
26.98 Lovisa Karlsson 00 Högby Växjö 1.2
27.02 Ebba Gustavsson 00 IF Göta Örebro 21.2
27.02 Marie Ebbestad 00 Upsala Örebro 7.3
27.20 Ebba Blomstrand 00 Örebro Norrköping 24.1
27.22 Clara Augustsson 00 Ymer Göteborg 31.1
27.24 Caroline Mubiru 00 Malmö Malmö 7.2

1000m

2:57.26 Klara Magnusson 00 Hagen Örebro 8.3
3:01.53 Hannah Hellbom 00 Falun Örebro 8.3
3:03.19 Cornelia Alm 00 Täby Örebro 8.3
3:03.60 Julia Rajan 00 Lidingö Örebro 8.3
3:08.28 Matilda Wohlin 00 Ymer Örebro 8.3
3:08.90 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Örebro 8.3
3:10.10 Esther Sandén Alin 00 Stocksäter Örebro 21.2
3:10.39 Matilda Hallström 00 Göteborgs KIK Örebro 8.3
3:10.80 Vilma Hultström 00 Hammarby Örebro 8.3
3:14.53 Tilda Pettersson 00 Björnstorp Örebro 7.3
3:14.59 Therese Nätstrand 00 Örgryte Göteborg 7.12
3:16.26 Emily Fielder 00 Motala Örebro 21.2
3:18.09 Alexandra Pekic 00 Örgryte Växjö 17.1
3:18.17 Mathilda Eklund 00 Westmannia Örebro 7.3
3:18.69 Filippa Hörnberg 00 Hässelby Örebro 7.3
3:19.30 Amani Ismael 00 Malmö Örebro 7.3
3:19.77 Frida Johansson 00 Karlskoga Örebro 11.1
3:21.08 Victoria Richardson 00 Hammarby Sätra 14.2
3:21.10 Sofie Eriksson 00 Sävedalen Göteborg 21.2
3:21.23 Thea Norlund 00 Skellefteå Haparanda 24.1
överlång bana
3:18.58 Moa Rundgren 00 Tväråselet Luleå 31.1

60m häck/76.2

8.87 Emmy Smedberg 00 KA2 Malmö 25.1
8.96 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 7.2
8.99 Mathilda Ekholm 00 Råby-Rekarne Sätra 15.2
9.11 Greta Deltin 00 Hammarby Örebro 8.3
9.13 Terese Nätstrand 00 Örgryte Örebro 8.3
9.17 Madeleine Winberg 00 Mölndal Göteborg 6.12
9.19 Agnes Hill 00 Kvarnsveden Sätra 15.2
9.26 Erika Wärff 00 Malmö Norrköping 7.2
9.27 Alva von Gerber 00 Huddinge Norrköping 7.2
9.40 Malin Eirefors 00 Västerås Norrköping 7.2
9.47 Olivia Köhler 00 Gällivare Haparanda 6.12
9.47 Linnea Ånger 00 Söderhamn Örebro 8.3
9.51 Melisa Zilic 00 Falun Falun 31.1
9.53 Anna Ardbo 00 Täby Sätra 15.2
9.53 Johanna Ringstam 00 Gefle Sätra 15.2
9.55 Charlotte Andersson 00 Huddinge Norrköping 24.1
9.56 Axelina Johansson 00 Hovslätt Växjö 18.1
9.59 Julia Henriksson 00 Helsingborg Göteborg 6.12
9.66 Izabella Ripsweden 00 Tumba Sätra 8.2
9.69 Lovisa Stadelmann 00 Norrköping Örebro 22.3

Höjd

1.72 Erika Wärff 00 Malmö Malmö 6.12
1.70 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Sätra 14.2
1.66 Lovisa Karlsson 00 Högby Örebro 7.3
1.65 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg 1.2
1.65 Tilda Ånborg 00 Motala Norrköping 24.1
1.64 Maya Persson 00 Västerås Eskilstuna 29.11
1.61 Emma Joabsson 00 Växjö Göteborg 6.12
1.60 Axelina Johansson 00 Hovslätt Linköping 15.3
1.60 Alexandra Schill 00 Mölndal Göteborg 22.11
1.58 Malin Eriksson 00 Tumba Sätra 7.2
1.57 Ellen Hedin 00 Orient Göteborg 22.11
1.55 Linnea Bodin 00 Örebro Örebro 29.11
1.54 Emma Steen 00 Tjalve Norrköping 1.3
1.54 Tora Rickelvik 00 Huddinge Sätra 11.1
1.54 Emma Andreasson 00 Göteborgs KIK Göteborg 22.11
1.54 Malin Eirefors 00 Västerås Norrköping 7.2
1.53 Izabella Ripsweden 00 Tumba Sätra 1.2
1.52 Sara Kitti 00 Haparanda Haparanda 6.12
1.51 Alice Eriksson 00 Rånäs Västerås 1.2
1.51 Hannah Hellbom 00 Falun Falun 17.2
1.51 Fanny Engström 00 Östersund Ås 21.2
1.51 Amalia Modh 00 Eskilstuna Eskilstuna 3.4

Stav

3.62 Megan Berg Nobeus 00 Malmö Örebro 8.3
3.57 Ebba Blomstrand 00 Örebro Örebro 8.3
3.17 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Örebro 8.3
3.02 Maja Torstensson 00 Malmö Örebro 8.3
2.85 Madeleine Engström 00 Huddinge Huddinge 16.1
2.80 Klara Cristiansson 00 Ystad Malmö 7.2
2.76 Alva von Gerber 00 Huddinge Örebro 8.3
2.76 Stella Johannsen 00 Malmö Örebro 8.3
2.65 Cajsa Lindberg 00 Hagen Uddevalla 24.1
2.60 Fanny Engström 00 Östersund Ås 31.1
2.51 Alexandra Leijonflycht 00 Tjalve Sätra 15.2
2.51 Wilma Andersson 00 Kvarnsveden Falun 29.11
2.50 Anna Rönner 00 Ullevi Göteborg 23.11
2.45 Elin Haglund 00 Falun Huddinge 16.1
2.43 Cecilia Kenttälä 00 Haparanda Piteå 23.11
2.40 Elin Skarin 00 Ullevi Göteborg 10.1
2.34 Amanda Bollmann 00 Örebro Västerås 18.4
2.31 Lina Larsson 00 Säter Falun 24.2
2.30 Isabelle Björnfot 00 Umedalen Umeå 4.2
2.30 Emilia Lind 00 Växjö Göteborg 7.12

Längd

5.79 Claudia Belgrave 00 Ymer Växjö 17.1
5.73 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 7.2
5.41 Erika Wärff 00 Malmö Kristianstad 1.2
5.33 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Huddinge 17.1
5.30 Kajsa Lindqvist 00 Väsby Örebro 21.3
5.28 Caroline Mubiru 00 Malmö Malmö 7.2
5.28 Izabella Ripsweden 00 Tumba Sätra 7.2
5.22 Signe Hedin 00 Ymer Göteborg 23.11
5.17 Hannah Hellbom 00 Falun Falun 31.1
5.16 Emmy Smedberg 00 KA2 Växjö 17.1
5.16 Hedvig Pettersson 00 Kil Örebro 21.3
5.13 Melisa Zilic 00 Falun Falun 31.1
5.08 Emma Joabsson 00 Växjö Växjö 14.2
5.08 Linda Eriksson 00 Huddinge Huddinge 17.1
5.05 Greta Deltin 00 Hammarby Sätra 15.2
5.05 Virva Rylander 00 Västerås Örebro 8.3
5.03 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg 1.2
5.03 Therese Nätstrand 00 Örgryte Göteborg 22.2
5.02 Wilma Edman 00 Sundsvall Piteå 15.2
5.01 Mathilda Ekholm 00 Råby-Rekarne Eskilstuna 29.11

Tresteg

11.70 Lovisa Karlsson 00 Högby Örebro 7.3
11.51 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Västerås 1.2
10.91 Amanda Eriksson 00 Mälarhöjden Sätra 8.2
10.86 Linnea Ånger 00 Söderhamn Örebro 7.3
10.73 Claudia Belgrave 00 Ymer Göteborg 31.1
10.67 Kajsa Nilsson 00 Contact Göteborg 21.2
10.62 Selena Becanovic 00 Halmstad Örebro 7.3
10.57 Hedvig Pettersson 00 Kil Göteborg 6.12
10.51 Hilma Hofström 00 KA2 Växjö 18.1
10.49 Izabella Ripsweden 00 Tumba Sätra 8.2
10.48 Emelie Svensson 00 Tumba Sätra 8.2
10.37 Embla Ingelman Sundberg 00 Göteborgs KIK Örebro 7.3
10.34 Sara Grahn 00 KA2 Växjö 18.1
10.34 Emmy Ekberg 00 Göteborgs KIK Göteborg 22.11
10.32 Alexandra Pekic 00 Örgryte Örebro 7.3
10.23 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg 22.11
10.13 Therese Knutsson 00 Glanshammar Örebro 29.11
10.03 Wilma Edman 00 Sundsvall Örebro 7.3
9.91 Emelie Eklund 00 Täby Sätra 8.2
9.86 Sofie Sundqvist 00 Bollnäs Bollnäs 4.1

Kula/3.0

13.99 Axelina Johansson 00 Hovslätt Jönköping 25.2
13.67 Johanna Edvall 00 Gefle Bollnäs 7.2
13.55 Kajsa Nilsson 00 Contact Göteborg 21.2
12.56 Erika Wärff 00 Malmö Malmö 25.1
12.49 Julia Axtelius 00 Enköping Sätra 14.12
12.47 Ella Andersson 00 Eslöv Örebro 7.3
11.84 Vilma Engbe 00 Öresund Malmö 28.12
11.81 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Falun 31.1
11.80 Filippa Blomqvist 00 Öresund Malmö 8.2
11.36 Lovisa Karlsson 00 Högby Växjö 31.1
11.35 Wilma Lundberg 00 Växjö Göteborg 7.12
11.31 Ida Wåhlstrand 00 Växjö Växjö 14.2
11.16 Daniella Persson 00 Orient Uddevalla 30.12
11.09 Tilda Ånborg 00 Motala Motala 8.2
11.01 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Örebro 7.3
10.75 Hedvig Pettersson 00 Kil Örebro 22.3
10.73 Therese Hedlund 00 Boden Luleå 14.3
10.70 Olivia Köhler 00 Gällivare Luleå 31.1
10.69 Linnea Bodin 00 Örebro Norrköping 7.2
10.63 Agnes Hill 00 Kvarnsveden Falun 31.1

Vikt/7.26

15.79 Johanna Edvall 00 Gefle Bollnäs 24.2
14.95 Emilia Östergren 00 Huddinge Örebro 8.3
14.24 Sara Forssell 00 Motala Örebro 8.3
14.05 Alice Nilsson 00 Örebro Örebro 8.3
13.95 Vilma Engbe 00 Öresund Örebro 8.3
13.24 Jonna Geiryd 00 Huddinge Örebro 8.3
12.89 Jennifer Quick 00 Lund Örebro 8.3
12.89 Julia Axtelius 00 Enköping Örebro 8.3
12.09 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Norrköping 24.1
11.77 Linnea Wiklund 00 Västerås Eskilstuna 7.2
11.41 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg 10.1
11.12 Elsa Lindén 00 Mölndal Göteborg 10.1
11.10 Mia Lindberg 00 Öresund Göteborg 31.1
10.50 Isabelle Björnfot 00 Umedalen Piteå 15.2
10.26 Elin Jonasson 00 Wärnamo Växjö/Ti 31.1
10.23 Tilda Ånborg 00 Motala Örebro 10.1

Femkamp/F15-17

3.736 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 7.2
3.677 Erika Wärff 00 Malmö Norrköping 7.2
3.135 Malin Eirefors 00 Västerås Norrköping 7.2
3.013 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Norrköping 7.2
2.753 Izabella Ripsweden 00 Tumba Sätra 11.1
2.742 Alva von Gerber 00 Huddinge Norrköping 7.2
2.741 Lovisa Stadelmann 00 Norrköping Norrköping 7.2
2.738 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Norrköping 7.2
2.719 Hilma Hofström 00 KA2 Norrköping 7.2
2.674 Linnea Bodin 00 Örebro Norrköping 7.2
2.655 Emma Andreasson 00 Göteborgs KIK Norrköping 7.2
2.569 Hanna Säfström 00 Örebro Norrköping 7.2

>