Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 inne 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 MAR, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2014/2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.67 Claudia Payton 98 IF Göta Örebro 11.1
7.75 Fanny Ernestam 98 Örebro Örebro 11.1
7.77 Lisa Warfvinge 98 Varberg Växjö 17.1
7.78 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 28.2
7.78 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 7.12
7.81 Moa Mattisson 98 Helsingborg Göteborg 28.2
7.84 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 28.2
7.84 Alexandra Larsson 98 IF Göta Göteborg 31.1
7.88 Hanna Kapell 98 Hammarby Göteborg 28.2
7.93 Rebecka Svedberg 98 Linköping Norrköping 24.1
7.94 Ida Nilsson 98 Hovslätt Göteborg 21.2
7.95 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Bollnäs 7.2
7.96 Hedda Ringman 98 Norrköping Göteborg 28.2
7.96 Sophia Hofer 98 Malmö Malmö 7.2
7.97 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Göteborg 31.1
7.99 Vanja Blomberg 98 Klippan Göteborg 28.2
8.00 Kaiza Karlén 98 Arvika Örebro 21.3
8.01 Julia Söderberg 98 Sundsvall Ås 1.2
8.02 Minna Svärd 98 IF Göta Göteborg 31.1
8.03 Isabelle Joelsson 98 Växjö Göteborg 28.2

400m

56.62 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 6.12
57.40 Anna Engelin 98 Östersund Göteborg 1.3
58.00 Tove Olsson 98 Tumba Göteborg 1.3
58.70 Minna Svärd 98 IF Göta Göteborg 7.2
58.99 Marina Janhunen 98 Hammarby Göteborg 28.2
59.23 Moa Mattisson 98 Helsingborg Göteborg 6.12
59.54 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Örebro 21.2
59.66 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Växjö 17.1
60.42 Helena Kolte 98 Täby Göteborg 28.2
60.60 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Göteborg 1.3
60.61 Olivia Kempi 98 Helsingborg Göteborg 1.3
61.15 Matilda Brännström 98 Umedalen Piteå 15.2
61.42 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Göteborg 28.2
61.83 Sara Overgaard 98 Kville Växjö 17.1
62.22 Elsa Olsson 98 Umedalen Göteborg 28.2
62.54 Hanna Aabakken 98 Västerås Sätra 31.1
62.86 Julia Kanerva 98 Lerum Göteborg 28.2
63.38 Isabelle Melin 98 Kville Göteborg 28.2
63.45 Linnea Isaksson 98 Falkenberg Göteborg 1.2
63.45 Moa Hansson 98 IF Göta Göteborg 28.2

1500m

4:39.64 Thea Boström 98 Tjalve Göteborg 1.3
4:56.76 Nelly Höglund 98 Kvarnsveden Sätra 24.1
4:58.25 Isabelle Haugen 98 Hellas Sätra 24.1
4:58.30 Sofia Johansson 98 Tranås Göteborg 1.3
4:58.74 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Göteborg 1.3
5:00.27 Elsa Olsson 98 Umedalen Göteborg 1.3
5:01.54 Sara Overgaard 98 Kville Göteborg 7.12
5:03.70 Alice Greberg 98 Mölndal Växjö 17.1
5:08.79 Sofi Reimers 98 Hässelby Norrköping 24.1
5:12.01 Olivia Kempi 98 Helsingborg Göteborg 7.12
5:18.38 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Göteborg 1.2
5:21.17 Ebba Edqvist 98 Vallentuna Västerås 25.1
5:22.17 Linnea Isaksson 98 Falkenberg Malmö 24.1
5:26.35 Lydia Håkansson 98 Östersund Piteå 14.2
5:27.33 Emma Jansson 98 Westmannia Örebro 22.3
5:30.57 Helena Thim 98 Upsala Västerås 31.1
5:31.69 Julia Arvidsson 98 Växjö Växjö 31.1

60m häck/76.2

8.48 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 6.12
8.66 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg 1.3
8.68 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 6.12
8.74 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Piteå 15.2
8.80 Moa Mattisson 98 Helsingborg Göteborg 1.3
8.81 Hanna Kapell 98 Hammarby Göteborg 31.1
8.85 Julia Söderberg 98 Sundsvall Göteborg 1.3
8.88 Maria Södergren 98 Täby Sätra 31.1
8.92 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 22.2
8.94 Tove Olsson 98 Tumba Göteborg 1.3
8.94 Isa Andersson 98 Malmö Malmö 25.1
8.96 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 11.1
8.97 Bianca Salming 98 Täby Norrköping 7.2
8.98 Pernilla Hansson 98 Hammarby Göteborg 1.3
9.03 Amanda Lindblom 98 Råby-Rekarne Göteborg 1.3
9.05 Emelie Hammarström 98 Falun Karlstad 24.1
9.05 Alexandra Larsson 98 IF Göta Göteborg 31.1
9.06 Lovisa Linde 98 Täby Norrköping 7.2
9.07 Minna Svärd 98 IF Göta Örebro 10.1
9.13 Ylva Jakobsson 98 Hammarby Sätra 15.2

Höjd

1.75 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Norrköping 7.2
1.74 Bianca Salming 98 Täby Sätra 31.1
1.73 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 6.12
1.70 Rebecka Svedberg 98 Linköping Huddinge 16.1
1.70 Elin Johansson 98 Kristinehamn Karlstad 17.1
1.69 Louise Estberg 98 Malmö Växjö 17.1
1.69 Linnea Frobe 98 Täby Norrköping 7.2
1.67 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Göteborg 6.12
1.66 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 7.2
1.64 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Göteborg 6.12
1.63 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 22.11
1.60 Amanda Holmberg 98 Lidköping Karlstad 17.1
1.60 Lovisa Linde 98 Täby Sätra 25.1
1.60 Maria Södergren 98 Täby Sätra 25.1
1.58 Emelie Hammarström 98 Falun Huddinge 16.1
1.57 Pernilla Hansson 98 Hammarby Sätra 11.1
1.57 Helena Kolte 98 Täby Norrköping 7.2
1.56 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Göteborg 6.12
1.55 Ida Nilsson 98 Hovslätt Malmö 24.1
1.55 Linnea Berg 98 Lund Malmö 24.1

Stav

4.15 Elienor Werner 98 Hässelby Stockholm/G 19.2
4.02 Josefin Herstedt 98 Hammarby Göteborg 1.3
3.70 Minna Svärd 98 IF Göta Göteborg 1.2
3.50 Elin Domberg 98 Örebro Göteborg/N 16.1
3.20 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo Göteborg/N 18.1
3.10 Frida Jonsson 98 Östersund Ås 11.1
3.10 Emma Kuutti 98 Örgryte Göteborg/N 18.1
3.00 Rebecca Pettersson 98 Ullevi Göteborg 7.12
2.77 Vilma Styrman 98 Haparanda Göteborg 1.3
2.43 Salsabil Omar 98 Haparanda Haparanda 25.1
2.43 Louise Kvarforth 98 Västerås Västerås 25.1
2.07 Erica Karlström 98 Åhus Kristianstad 1.2
2.07 Semhar Wolday 98 Kristianstad Kristianstad 1.2
2.05 Samar Waldai 98 Kristianstad Kristianstad 7.1

Längd

5.86 Kaiza Karlén 98 Arvika Falun 7.3
5.74 Lisa Warfvinge 98 Varberg Växjö 17.1
5.73 Fanny Ernestam 98 Örebro Göteborg 1.3
5.69 Alexandra Larsson 98 IF Göta Göteborg 1.2
5.62 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg 1.3
5.53 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Ås 31.1
5.51 Rebecka Svedberg 98 Linköping Huddinge 31.1
5.48 Emelie Hammarström 98 Falun Sätra 13.2
5.45 Amanda Seger 98 Gefle Sätra 13.2
5.43 Bianca Salming 98 Täby Norrköping 7.2
5.42 Jenny Lestander 98 Linköping Huddinge 31.1
5.40 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg 1.3
5.40 Sophia Hofer 98 Malmö Göteborg 1.3
5.39 Ida Nilsson 98 Hovslätt Göteborg 28.2
5.36 Anna Engelin 98 Östersund Piteå 14.2
5.34 Sofie Persson 98 Hässelby Norrköping 24.1
5.32 Moa Nykvist 98 Gefle Örebro 10.1
5.32 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 7.12
5.30 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Göteborg 7.12
5.26 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 11.1
5.26 Efe Agbonkhese 98 Hammarby Sätra 13.2

Tresteg

12.87 Fanny Ernestam 98 Örebro Sätra 21.2
12.08 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Göteborg 28.2
11.66 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg 28.2
11.45 Jenny Lestander 98 Linköping Göteborg 28.2
11.41 Efe Agbonkhese 98 Hammarby Göteborg 28.2
11.28 Pernilla Hansson 98 Hammarby Göteborg 31.1
11.10 Judith Wagersten 98 Falkenberg Göteborg 28.2
11.09 My Samuelsson 98 Hammarby Sätra 14.2
10.89 Maria Södergren 98 Täby Göteborg 28.2
10.78 Ylva Jakobsson 98 Hammarby Göteborg 28.2
10.77 Prescilia Bakuba 98 Ullevi Göteborg 28.2
10.69 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg 6.12
10.65 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg 28.2
10.61 Moa Nykvist 98 Gefle Sätra 14.2
10.36 Linnea Anonsen 98 Gefle Sätra 14.2
10.24 Hanna Orzechowski 98 Spårvägen Sätra 25.1
10.22 Isabelle Melin 98 Kville Växjö 18.1
10.11 Lina Näslund 98 Östersund Ås 21.2
10.03 Felicia Engberg 98 Leksand Västerås 25.1
10.01 Stina Westin 98 Östersund Piteå 15.2

Kula/3.0

15.62 Bianca Salming 98 Täby Sätra 14.2
14.55 Anna Karlsson 98 Motala Motala 8.2
14.36 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Göteborg 28.2
13.79 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 7.12
13.70 Mathilda Eriksson 98 Tumba Göteborg 28.2
13.62 Nina Björkman 98 Västerås Göteborg 28.2
13.48 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 11.1
13.33 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg 28.2
12.72 Ebba Gustavsson 98 Motala Motala 8.2
12.70 Helena Kolte 98 Täby Norrköping 7.2
12.61 Jennifer Rudberg 98 Ymer Göteborg 21.2
12.54 Agnes Jansdotter 98 Åhus Göteborg 28.2
12.31 Emelie Hammarström 98 Falun Karlstad 25.1
12.00 Elin Vertetics 98 Högby Växjö 18.1
11.89 Jessica Mattsson 98 Tierp Västerås 31.1
11.76 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 7.12
11.70 Maja Gustavsson 98 Västerås Göteborg 28.2
11.64 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg 7.12
11.63 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg 22.11
11.59 Linnéa Carpenter 98 Östersund Ås 11.1

Vikt/7.26

20.18 Grete Ahlberg 98 Hammarby Huddinge 27.1
17.53 Emily Berghäll 98 Hammarby Göteborg 28.2
15.58 Mathilda Eriksson 98 Tumba Göteborg 28.2
15.10 Nina Björkman 98 Västerås Västerås 25.1
14.11 Hanna Larsson 98 Trelleborg Göteborg 28.2
13.79 Jessica Preiman 98 Haparanda Piteå 23.11
13.48 Rebecka Samuelsson 98 Iggesund Karlstad 24.1
12.91 Lovisa Wallman 98 Varberg Göteborg 28.2
12.28 Anna Johansson 98 Nedre Soppero Göteborg 28.2
12.23 Josefine Larsson 98 Glanshammar Västerås 25.1
10.81 Jenni Sandgren 98 Timrå Piteå 15.2
10.78 Linnéa Alm 98 Ljungby Växjö/Ti 31.1
10.71§ Jessica Mattsson 98 Tierp Bollnäs 3.1
10.66 Emilia Andersson 98 Varberg Göteborg 28.2

Femkamp/F15-17

4.089 Bianca Salming 98 Täby Norrköping 7.2
4.025 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Norrköping 7.2
3.949 Linnea Frobe 98 Täby Norrköping 7.2
3.685 Lovisa Linde 98 Täby Norrköping 7.2
3.649 Helena Kolte 98 Täby Norrköping 7.2
3.576 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Norrköping 7.2
3.508 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 7.2
3.313 Emelie Rantzow 98 Ymer Norrköping 7.2
3.234 Maria Södergren 98 Täby Sätra 11.1
3.206 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 11.1
3.143 Emelie Hammarström 98 Falun Falun 10.1
3.078 Pernilla Hansson 98 Hammarby Sätra 11.1
3.052 Hanna Kapell 98 Hammarby Sätra 11.1
3.038 Eunice Nilsson 98 Örebro Norrköping 7.2
3.002 Maria Lindeberg 98 Upsala Sätra 11.1
2.745 Lovisa Glavare Karlsson 98 Täby Norrköping 7.2

>