Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 inne 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 11 MAJ, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2014/2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.26 Irene Ekelund 97 Malmö Sätra 21.2
7.64 Adriana Janic 96 Malmö Göteborg 28.2
7.66 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg 28.2
7.71 Emma Gällstedt 96 Gefle Norrköping 24.1
7.75 Louise Liljeblad 97 Mölndal Göteborg 10.1
7.76 Lisa Lilja 96 Malmö Göteborg 28.2
7.79 Johanna Gustafsson 97 Motala Norrköping 24.1
7.85 Anna Westher 97 Örebro Örebro 11.1
7.90 Yasmine Jelassi 96 Hammarby Sätra 21.2
7.90 Agnes Gille 97 Gefle Göteborg 28.2
7.90 Amanda Öberg 96 Ymer Göteborg 31.1
7.91 Amanda Wiik 97 Varberg Göteborg 28.2
7.93 Matilda From 96 Västerås Sätra 14.2
7.94 Madelene Stedt 96 Tväråselet Haparanda 24.1
7.94 Lisa Brorsson 96 Falköpings FIK Uddevalla 24.1
7.94 Binai Ahmad 97 KA2 Karlskrona 31.1
7.96 Frida Grindheim 96 Helsingborg Malmö 24.1
7.96 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Göteborg 28.2
7.98 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 25.1
7.99 Linnéa Hård 96 Karlskoga Örebro 21.3

400m

57.11 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg 1.3
57.20 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Göteborg 1.3
57.40 Sofia Andersson 96 Växjö Växjö 14.2
57.40 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg 22.2
58.86 Felicia Ascard 96 Lund Växjö 14.2
59.33 Patricia Striner 97 Malmö Göteborg 28.2
59.71 Linnéa Tebelius 97 Lerum Saginaw, MI 20.12
59.84 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Göteborg 7.2
60.09 Karin Ytterberg 97 Ymer Göteborg 7.2
60.12 Ida Ekroth 96 Upsala Stockholm/G 19.2
60.33 Malin Persson 97 Bollnäs Bollnäs 7.2
60.98 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Huddinge 16.1
61.03 Sharon Lopez 97 Västerås Göteborg 28.2
61.33 Sara Derelöv 96 Motala Örebro 11.1
61.36 Alice Ljungblad 97 Örebro Göteborg 28.2
61.46 Julia Törnblad 97 Mölndal Göteborg 31.1
61.48 Clara Josefsson 97 Örebro Örebro 21.2
61.60 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Växjö 31.1
62.12 My Sänneskog 96 Helsingborg Växjö 14.2
62.43 Sara Salomonsson 97 Ängelholm Göteborg 6.12
Manuell tidtagning
60.5m Emelie Öberg 97 Linköping Linköping 15.3

1500m

4:32.08 Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK Uddevalla 14.2
4:35.72 Carolina Johnson 96 Linköping Göteborg 1.3
4:43.44 Linn Söderholm 96 Sävedalen Göteborg 1.3
4:44.63 Moa Rothman 96 Västerås Göteborg 1.3
4:45.09 Elin Brink 97 Mölndal Stockholm/G 19.2
4:46.25 Astrid Rosvall 97 Hässelby Göteborg 1.3
4:50.99 Olivia Weslien 97 IF Göta Göteborg 1.3
4:55.39 Ida Tryggveson 97 Bålsta Göteborg 1.3
4:55.39 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Göteborg 10.1
4:57.75 Ester Torstenson 96 Orient Göteborg 7.2
5:01.88 Elina Andersson 97 Örebro Göteborg 1.3
5:04.29 Emma Gustafsson 97 Hässelby Norrköping 24.1
5:11.16 Freya Orban 97 Lund Malmö 7.2
5:13.27§ Amélie Svensson 96 Chapel Hill, NC 17.1
5:18.07 Linnea Kjellström 96 Hovslätt Växjö 17.1
5:30.93 Lisa Hedbäck 96 Högby Växjö 31.1
5:30.95 Moa Ellmarker 97 Orient Göteborg 7.12
överlång bana
5:09.77§ Amélie Svensson 96 Akron, OH 7.2

60m häck/84.0

8.40 Adriana Janic 96 Malmö Sätra 22.2
8.64 Amanda Öberg 96 Ymer Göteborg 1.3
8.71 Emma Stenlöf 96 Västerås Sätra 22.2
8.72 Lovisa Östervall 97 Tumba Göteborg 1.3
8.80 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Göteborg 1.3
8.87 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg 31.1
8.90 Emilia Karlsson 97 Nyköping Sätra 7.2
8.91 Ellinor Persson 96 Täby Sätra 7.2
8.99 Johanna Dyremark 97 Tumba Huddinge 17.1
9.17 Linnea Hård 96 Karlskoga Örebro 22.3
9.26 Emma Jansson 97 Falun Göteborg 1.3
9.26 Anna Westher 97 Örebro Örebro 10.1
9.29 Therese Bjureby 97 Linköping Norrköping 24.1
9.30 Moa Ullgren 96 Tjalve Örebro 10.1
9.31 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Karlstad 24.1
9.33 Jonna Lindéen 96 Kalmar Norrköping 24.1
9.39 Fanny Sandberg 97 Mölndal Göteborg 10.1
9.46 Beatrice Lantz 97 Växjö Norrköping 8.2
9.49 Hedda Hanner 96 Lidingö Sätra 7.2
9.50 Karin Ytterberg 97 Ymer Göteborg 31.1

Höjd

1.79 Emma Stenlöf 96 Västerås Göteborg 28.2
1.77 Lovisa Östervall 97 Tumba Göteborg 28.2
1.77 Louise Ekman 97 Gefle Göteborg 31.1
1.75 Ellen Ekholm 96 Ullevi Göteborg 28.2
1.69 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 11.1
1.65 Vendela Wikström 96 Brännan Piteå 18.1
1.65 Elina Lanndalen 97 Ymer Göteborg 22.2
1.64 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Växjö 17.1
1.64 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Haparanda 24.1
1.64 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Göteborg 6.12
1.63 Emilia Stenström 97 Huddinge Norrköping 8.2
1.61 Amanda Engman 97 Upsala Västerås 25.1
1.60 Jonna Lindéen 96 Kalmar Växjö 17.1
1.60 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Karlstad 7.2
1.60 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Karlstad 7.2
1.60 Beatrice Lantz 97 Växjö Norrköping 8.2
1.59 Nadja Ohrsell 96 Luleå Karlstad 25.1
1.58 Madeleine Dalberg 97 Piteå Piteå 14.2
1.58 Frida Hansson 97 Stenungsund Karlstad 7.2
1.56 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Norrköping 24.1
skiljehopp
1.62 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Örebro 11.1

Stav

4.08 Klara Mattsson 97 Orient Göteborg 7.2
4.00 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Göteborg 7.2
3.94 Sara Cannmo 96 Hovslätt Göteborg 1.3
3.80 Annika Jönsson 96 Helsingborg Malmö 31.1
3.61 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Falun 24.2
3.50 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Göteborg/N 18.1
3.50 Anna Larsson 97 Varberg Toronto, CAN 8.3
3.27 Erica Edström 97 Kristinehamn Karlstad 24.1
3.10 Fanny Fransson Bergetoft 96 Örebro Örebro 10.1
3.05 Ellen Sjöstrand 96 Lerum Göteborg 1.3
3.00 Malin Smetana 96 Ullevi Göteborg/N 18.1
3.00 Andrietta Grentzmann 97 Malmö Malmö 7.2
2.45 Joline Jansson 96 Östhammar Västerås 31.1
2.30 Therese Lind 96 Bollnäs Bollnäs 4.1

Längd

6.06 Emma Stenlöf 96 Västerås Sätra 22.2
5.99 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 22.2
5.86 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 11.1
5.76 Moa Ullgren 96 Tjalve Göteborg 1.3
5.75 Thilda Särnevång 96 Udd Sätra 22.2
5.73 Hanna Hoff 97 Växjö Malmö 25.1
5.67 Ellinor Persson 96 Täby Sätra 22.2
5.67 Lilly Andersson 96 Malmö Malmö 8.2
5.64 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Karlstad 7.2
5.56 Jonna Lindéen 96 Kalmar Göteborg 1.3
5.48 Emma Jansson 97 Falun Sätra 13.2
5.45 Fanny Holgersson 96 Gnistan Karlskrona 31.1
5.44 Malin Olsson 97 Malmö Malmö 8.2
5.39 Adriana Janic 96 Malmö Malmö 25.1
5.38 Hanna Agrell Gustafsson 97 Contact Malmö 8.2
5.37 Fanny Sandberg 97 Mölndal Göteborg 31.1
5.36 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 14.2
5.35 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Göteborg 11.1
5.27 Hanna Gille 96 Sävedalen Växjö 17.1
5.25 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg 7.12

Tresteg

12.67 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Göteborg 28.2
12.47 Thilda Särnevång 96 Udd Göteborg 28.2
12.15 Hanna Hoff 97 Växjö Växjö 14.2
11.93 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Örebro 11.1
11.92 Hanna Gille 96 Sävedalen Göteborg 7.2
11.83 Beatrice Lantz 97 Växjö Göteborg 28.2
11.65 Matilde Andersson 96 Upsala Sätra 21.2
11.47 Elsa Herlitz 97 Upsala Göteborg 28.2
11.27 Lisa Olsson 97 Hellas Sätra 31.1
11.25 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Växjö 18.1
11.15 Sara Pernbrink 96 Hammarby Huddinge 17.1
11.07 Sara Ezra 97 Upsala Huddinge 17.1
11.06 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Malmö 24.1
10.92 Martina Appel 96 IF Göta Motala 8.2
10.82 Fanny Holgersson 96 Gnistan Karlskrona 1.2
10.81 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Göteborg 22.2
10.80 Joline Jansson 96 Östhammar Västerås 1.2
10.70 Elin Forsberg 96 Hammarby Eskilstuna 6.1
10.64 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Malmö 24.1
10.49 Alice Eriksson 96 Lidingö Norrköping 24.1

Kula/4.0

15.39 Agnes Larsson 97 IF Göta Göteborg 28.2
13.39 Emma Stenlöf 96 Västerås Göteborg 28.2
12.92 Emma Harrysson 97 Brattås Göteborg 28.2
12.90 Linn Bergstrand 96 Ullevi Göteborg 7.12
12.57 Julia Svärd Axelsson 96 Helsingborg Växjö/Ti 31.1
12.40 Beatrice Lantz 97 Växjö Norrköping 8.2
12.24 Sara Lennman 96 Katrineholm Karlstad 25.1
12.16 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Piteå 22.11
12.05 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Göteborg 28.2
10.77 Frida Bååth 97 Timrå Piteå 14.2
10.66 Emilia Stenström 97 Huddinge Sätra 11.1
10.54 Emma Thor 97 Tureberg Norrköping 24.1
10.37 Sandra Skogström 97 Hässelby Göteborg 28.2
10.36 Felicia Lindberg 97 Hammarby Huddinge 17.1
10.32 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 25.1
10.21 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 11.1
10.18 Karin Ytterberg 97 Ymer Borås 10.1
9.92 Sofie From 97 Järvsö Bollnäs 7.2
9.80 Ellinor Englund 96 Säter Karlstad 25.1
9.65 Charlott Danko 97 Hanviken Sätra 25.1

Vikt/9.08

15.96 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Göteborg 28.2
15.85 Emma Thor 97 Tureberg Göteborg 28.2
15.69 Kajsa Wennberg 96 Upsala Göteborg 28.2
15.68 Sara Lennman 96 Katrineholm Karlstad 24.1
15.55 Mathilda Björklund 97 Bålsta Falun 13.12
15.52 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Huddinge 7.2
15.50 Amanda Karlsson 96 Huddinge Göteborg 28.2
15.29 Lina Hallberger 97 Ymer Göteborg 28.2
15.28 Frida Bååth 97 Timrå Piteå 15.2
14.47 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Göteborg 28.2
13.51 Annika Larsson 96 Upsala Göteborg 28.2
13.34 Daniela Gherman 97 Kristianstad Kristianstad 18.2
13.23 Fanny Leanderson 97 Ullevi Göteborg 28.2
13.23 Maria Johansson 96 Åhus Göteborg 28.2
13.01 Michaela Norrbelius 97 Gefle Bollnäs 3.1
11.75 Lovisa Snygg 97 Ullevi Göteborg 10.1
10.49 Sofie From 97 Järvsö Bollnäs 3.1
10.34 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Huddinge 7.3
10.06 Madeleine Dalberg 97 Piteå Piteå 18.1

Femkamp/K

3.885 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 11.1
3.863 Johanna Dyremark 97 Tumba Norrköping 8.2
3.527 Beatrice Lantz 97 Växjö Norrköping 8.2
3.364 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Norrköping 8.2
3.211 Emilia Stenström 97 Huddinge Norrköping 8.2

>