Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M inne 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 31 MAR, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2014/2015.

60m

6.66 Erik Hagberg 95 Upsala Baerum, NOR 14.2
6.67 Odain Rose 92 IFK Umeå Praha, CZE 7.3
6.71 *Sulayman Bah 86 Ullevi Göteborg 31.1
6.74 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Sätra 21.2
6.78 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg 10.1
6.78 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Flagstaff, AZ 20.2
6.83 Gustav Kjell 96 Tureberg Göteborg 1.3
6.86 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Göteborg 1.3
6.87 Emil von Barth 96 Ullevi Göteborg 1.3
6.87 David Sennung 91 Ullevi Sätra 21.2
6.87 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Sätra 31.1
6.88 Carl Armfelt 84 Spårvägen Sätra 31.1
6.90 Tony Darkwah 86 Hammarby Norrköping 24.1
6.92 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Göteborg 31.1
6.95 Patric Hjort 93 Västerås Göteborg 1.3
6.96 Fredrik Åström 93 Täby Göteborg 1.3
6.96 Jonathan Wulff 94 Hammarby Göteborg 1.3
6.96 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Jönköping 20.1
6.96 Jakob Lindbom 95 KA2 Sätra 21.2
6.96 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Malmö 24.1
6.97 Filip Sjövall 95 Lund Göteborg 1.3
6.97 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sätra 14.2
6.97 Nasser Sebabi 82 Kville Göteborg 31.1
6.98 Kasper Kadestål 99 Öresund Örebro 8.3
6.99 Thomas Yemane 95 Hässelby Göteborg 1.3
6.99 Edwin Råsberg 94 Hässelby Sätra 31.1

200m

21.17 Johan Wissman 82 Hässelby Steinkjer, NOR 8.2
21.22 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Baerum, NOR 14.2
21.67 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Örebro 10.1
21.69 Joel Groth 91 Bollnäs Sätra 22.2
21.84 Thomas Yemane 95 Hässelby Göteborg 31.1
21.86 Viktor Elvung-Nilsson 94 Gnistan Växjö 14.2
21.94 Carl Armfelt 84 Spårvägen Steinkjer, NOR 8.2
22.13 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Huddinge 16.1
22.16 Dennis Forsman 95 Ullevi Malmö 25.1
22.19 Victor Fingal 96 Ullevi Sätra 21.2
22.21 Erik Annerfalk 94 Mariestad Växjö 18.1
22.22 Isak Andersson 96 Upsala Sätra 21.2
22.23 Alexander Lesser 93 Ullevi Göteborg 7.2
22.25 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sätra 21.2
22.27 Jakob Lindbom 95 KA2 Karlskrona 1.2
22.27 Felix Svensson 97 Mölndal Magglingen, SUI 1.2
22.28 Hampus Forsberg 89 Öresund Sätra 21.2
22.32 Dennis Karanda 89 Öresund Sätra 21.2
22.33 Johan Lilja 95 Sundsvall Umeå 11.2
22.36 Erik Martinsson 96 Gefle Huddinge 16.1
22.38 Grigorios Kyriakoudis 97 Huddinge Norrköping 24.1
22.40 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Sätra 21.2
22.41 Lukas Nordén 98 Västerås Sätra 21.2
22.43 Emil Lyrberg 93 Ullevi Sätra 21.2
22.45 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Växjö 18.1
överlång bana
21.63 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Flagstaff, AZ 13.2

400m

47.35 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Stockholm/G 19.2
47.43 Erik Martinsson 96 Gefle Stockholm/G 19.2
47.99 *Trausti Stefansson 85 Spårvägen Sätra 22.2
48.02 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sätra 31.1
48.14 Felix Francois 90 Örgryte Göteborg 7.2
48.33 Adam Danielsson 93 Ullevi Göteborg 1.3
48.38 Andreas Almgren 95 Tureberg Göteborg 1.3
48.46 Dennis Forsman 95 Ullevi Malmö 24.1
48.56 Axel Bergrahm 92 Spårvägen Sätra 31.1
48.69 Jonathan Carbe 90 Örgryte Göteborg 31.1
48.74 Joel Groth 91 Bollnäs Bollnäs 3.1
48.92 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg 1.3
49.31 Victor Fingal 96 Ullevi Göteborg 1.3
49.55 Erik Lindahl 90 Ullevi Sätra 22.2
49.69 Christopher Halldén 94 Huddinge Sätra 21.2
49.89 Truls Axelson 93 Spårvägen Göteborg 28.2
49.91 Hampus Widlund 93 Växjö Göteborg 28.2
49.91 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg 28.2
49.97 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Sätra 14.2
49.97 Isak Andersson 96 Upsala Sätra 7.2
50.00 Joakim Andersson 92 Trelleborg Malmö 31.1
50.02 Oskar Greilert 95 Ullevi Göteborg 21.2
50.11 Andreas Kramer 97 Sävedalen Göteborg 1.2
50.11 Alexander Lesser 93 Ullevi Göteborg 1.3
50.21 David Kallebäck 89 Atleticum Sätra 21.2
50.21 Johan Lilja 95 Sundsvall Bollnäs 3.1
överlång bana
50.18 Markus Johansson 90 IFK Umeå Mustasaari, FIN 4.2

800m

1:46.56 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/G 19.2
1:49.01 Andreas Kramer 97 Sävedalen Stockholm/G 19.2
1:49.26 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Sätra 22.2
1:50.21 Johan Svensson 89 Spårvägen Sätra 22.2
1:50.93 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Sätra 22.2
1:51.04 Emil Blomberg 92 Hässelby Birmingham, AL 24.2
1:51.92 Elmar Engholm 92 Hässelby Albuquerque, NM 24.1
1:52.27 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Sätra 21.2
1:53.74 Gustav Berlin 95 Akele Sätra 21.2
1:54.14 *Bienvenue Musore 90 Tyresö Sätra 21.2
1:54.73 Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma Sätra 21.2
1:55.36 Mattias Ohlsson 94 Öresund Malmö 8.2
1:55.57 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Sätra 21.2
1:55.58 Martin Hammar 95 Tureberg Stockholm/G 19.2
1:55.60 Anton Persson 96 Hässelby Norrköping 25.1
1:55.88 Christopher Nilsson 94 Ullevi Göteborg 7.2
1:55.97 Leo Magnusson 98 Sävedalen Göteborg 7.2
1:56.84 Daniel Gleimar 92 Tureberg Stockholm/G 19.2
1:56.88 Abshir Awees 95 Örebro Sätra 31.1
1:57.24 Simon Wallenlind 97 Mölndal Växjö 18.1
1:57.25 Robin Johansson 94 Tureberg Eskilstuna 15.2
1:57.50 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Sätra 31.1
1:57.57 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg 31.1
1:57.93 Hampus Börjesson 94 Ullevi Göteborg 31.1
1:58.06 *Soufian Elbouchti 96 Hovslätt Växjö 1.2
1:58.06 *Benjamin Mullen 87 Tureberg Sätra 15.2
överlång bana
1:57.98 *Benjamin Mullen 87 Tureberg Mustasaari, FIN 4.2

1500m

3:40.03 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Stockholm/G 19.2
3:43.54 Staffan Ek 91 Björnstorp Stockholm/G 19.2
3:46.53 Johan Walldén 87 Spårvägen Baerum, NOR 14.2
3:48.12 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Sätra 31.1
3:49.13 Tim Sundström 89 Örebro Sätra 31.1
3:50.96 Andreas Kramer 97 Sävedalen Sätra 31.1
3:53.02 Daniel Lundgren 85 Tureberg Stockholm/G 19.2
3:54.38 Suldan Hassan 98 Ullevi Växjö 17.1
3:54.54 David Nilsson 87 Högby Stockholm/G 19.2
3:54.54 Vidar Johansson 96 Sävedalen Sätra 22.2
3:54.61 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Sätra 14.2
3:55.00 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Sätra 22.2
3:55.54 Alexander Nilsson 95 Mölndal Stockholm/G 19.2
3:55.58 Leo Magnusson 98 Sävedalen Sätra 22.2
3:55.59 *Jonathan Cleghorn 90 Spårvägen Stockholm/G 19.2
3:55.84 Warsame Hassan 98 Malmö Malmö 24.1
3:57.34 Johan Svensson 89 Spårvägen Växjö 14.2
3:58.17 Alexander Palm 93 Spårvägen Sätra 14.2
3:58.69 Simon Wallenlind 97 Mölndal Stockholm/G 19.2
3:58.82 Simon Sundström 98 Lidingö Stockholm/G 19.2
3:59.21 Albert Mollén 85 Sävedalen Sätra 22.2
3:59.26 Per Sjögren 79 Örebro Sätra 31.1
3:59.73 John Kingstedt 92 Huddinge Sätra 31.1
4:00.39 Anders Grahl 87 Enhörna Göteborg 7.2
4:01.22 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Göteborg 1.3

1 mile

4:00.79 Elmar Engholm 92 Hässelby Fayetteville, AR 13.3
4:07.33 Emil Blomberg 92 Hässelby Lincoln, NE 31.1
överlång bana
4:05.82 Emil Blomberg 92 Hässelby Ames, IA 14.2

3000m

8:11.52 David Nilsson 87 Högby Baerum, NOR 14.2
8:16.17 Staffan Ek 91 Björnstorp Sätra 21.2
8:17.73 Daniel Lundgren 85 Tureberg Sätra 21.2
8:17.97 *Scott Fraser 86 Hälle Norrköping 24.1
8:19.62 Alexander Palm 93 Spårvägen Sätra 21.2
8:21.09 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Baerum, NOR 14.2
8:24.88 Anton Danielson 90 Malmö Sätra 7.2
8:28.13 John Kingstedt 92 Huddinge Sätra 7.2
8:30.71 *Nassir Dawud 91 Eskilstuna Sätra 7.2
8:30.72 Anders Grahl 87 Enhörna Huddinge 16.1
8:31.56 *Haben Idris 87 Hässelby Sätra 21.2
8:32.65 Per Sjögren 79 Örebro Sätra 7.2
8:34.01 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Sätra 21.2
8:36.43 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Sätra 21.2
8:36.53 Rasmus Grelsson 88 Trångsviken Ås 31.1
8:37.51 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Sätra 21.2
8:38.62 Claes Bengtsson 82 Hässelby Sätra 7.2
8:39.04 *Jonathan Cleghorn 90 Spårvägen Sätra 21.2
8:39.64 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Bollnäs 4.1
8:39.70 Martin Regborn 92 Örebro Sätra 21.2
8:40.08 Patrik Sällstedt 81 Enhörna Sätra 21.2
8:42.27 Albert Mollén 85 Sävedalen Göteborg 7.2
8:42.82 Andreas Åkesson 90 Örgryte Göteborg 7.2
8:44.3m Anders Kleist 80 Akele Linköping 5.2
8:47.93 *Robel Fsiha 96 Spårvägen Sätra 7.2
överlång bana
8:10.98 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Mustasaari, FIN 4.2

5000m

14:18.91 David Nilsson 87 Högby Huddinge 17.3
15:03.60 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Huddinge 17.3
15:45.7m Stefan Wass 87 Akele Linköping 8.1
15:46.4m Gabriel Sandör 96 Akele Linköping 8.1
15:49.24 Carl Wistedt 80 Huddinge Huddinge 17.3
överlång bana
15:06.18 Jacob Alplund 92 Geneva, OH 5.3

60m häck/106.7

7.90 Philip Nossmy 82 Malmö Sätra 22.2
7.95 Anton Levin 92 Malmö Sätra 22.2
8.00 Marvin Tay 90 Spårvägen Sätra 22.2
8.06 Petter Olson 91 Hässelby Norrköping 8.2
8.08 Filip Lööv 92 IF Göta Göteborg 7.2
8.12 Anders Leifsson 92 Orient Göteborg 31.1
8.16 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Örebro 10.1
8.17 Jonathan Holm 94 Strand Göteborg 28.2
8.18 Martin Kallur 91 Falun Cambridge, MA 17.1
8.18 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Winston-Salem, NC 22.2
8.28 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Norrköping 8.2
8.33 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Malmö 25.1
8.34 Marcus Nilsson 91 Högby Albuquerque, NM 7.2
8.38 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Norrköping 24.1
8.41 Rafael Askros 81 Lidingö Sätra 15.2
8.42 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg 28.2
8.55 Dennis Eriksson 93 Falun New York, NY 6.2
8.57 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Göteborg 28.2
8.58 Victor Ivarsson 94 Växjö State College, PA 10.1
8.58 Andreas Almlöf 95 Hammarby Sätra 11.1
8.68 Adam Chiguer 91 Spårvägen Norrköping 8.2
8.74 Edwin Råsberg 94 Hässelby Norrköping 8.2
8.76 Rasmus Elfgaard 94 Habo Milwaukee, WI 20.2
8.80 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 11.1
8.80 Linus Otto Boyer 95 Nyköping Sätra 15.2

Höjd

2.18 Andreas Carlsson 95 Ymer Baerum, NOR 14.2
2.18 Emil Svensson 89 Örgryte Sätra 21.2
2.18 Mehdi Alkhatib 87 Hammarby Sätra 21.2
2.15 Jesper Borg 93 Ullevi Växjö 18.1
2.15 Otto Brinkman 97 Spårvägen Sätra 24.1
2.11 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Växjö 18.1
2.11 Adam Chiguer 91 Spårvägen Norrköping 7.2
2.10 Fabian Delryd 96 Täby Huddinge 17.1
2.08 Jakob Thorvaldsson 88 Lidingö Sätra 21.2
2.07 Oskar Lundqvist 97 Upsala Sätra 31.1
2.06 Marcus Lundquist 91 Upsala Västerås 31.1
2.05 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg 21.2
2.05 Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg 7.2
2.05 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Norrköping 7.2
2.04 Fredrik Sangberg 90 Kville Sätra 21.2
2.04 Isak Persson 95 Örgryte Sätra 31.1
2.02 Fredrik Wenström 97 Hanviken Göteborg 1.3
2.02 Petter Olson 91 Hässelby Norrköping 7.2
2.01 Edvin Heggemann 94 Örebro Karlstad 7.2
2.00 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 17.1
2.00 Adam Lindhe 94 Lidingö Norrköping 24.1
1.99 Andreas Gustafsson 97 Falun Norrköping 7.2
1.98 Max Andersson 95 Tierp Karlstad 25.1
1.98 Simon Wiklund 99 Wilske Örebro 8.3
1.97 Filip Björklund 98 Upsala Sätra 25.1

Stav

5.31 Carl Sténson 93 Hellas Sätra 31.1
5.30 Andreas Duplantis 93 Stål Baton Rouge, LA 20.2
5.21 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Sätra 31.1
5.20 Oscar Janson 75 Ullevi Sätra 24.1
5.17 Rasmus Carlsson 88 Örebro Sätra 22.2
5.11 Armand Duplantis 99 Stål Baton Rouge, LA 21.2
5.05 Petter Olson 91 Hässelby Norrköping 8.2
5.01 Arvid Lindahl 92 KA2 Göteborg/N 17.1
5.01 Filip Gyllensten 92 Kville Sätra 22.2
5.00 Simon Assarsson 91 Växjö Norrköping 6.1
5.00 Marcus Nilsson 91 Högby Albuquerque, NM 7.2
5.00 David Kappelin 95 Örgryte Göteborg 7.2
4.95 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Sätra 22.2
4.91 Carl Ivarsson 96 Lerum Göteborg/N 17.1
4.84 Martin Kallur 91 Falun Allston, MA 28.2
4.80 Esa Hiltunen 96 Ullevi Göteborg 7.3
4.77 Jonas Asplund 73 Märsta Sätra 22.2
4.76 Micael Fagö 94 Kalmar Göteborg 28.2
4.65 Per Drageryd 91 Örebro Örebro 11.1
4.61 Björn Andersson 91 Bålsta Sätra 13.2
4.60 Alfred Delefors Hedberg 96 Tjalve Göteborg/N 18.1
4.58 Axel Ohlson 96 Hässelby Göteborg 28.2
4.58 Hannes Burman 96 Skellefteå Göteborg 28.2
4.55 Jonatan Nordh 96 Örgryte Göteborg/N 18.1
4.51 David Carlsson 90 Östhammar Sätra 13.2

Längd

8.30 Michel Tornéus 86 Hammarby Praha, CZE 6.3
8.06 Andreas Otterling 86 Örebro Praha, CZE 6.3
7.73 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Sätra 22.2
7.45 Alexander Wittlock 91 Spårvägen Sätra 22.2
7.35 Adam Chiguer 91 Spårvägen Sätra 25.1
7.33 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg 28.2
7.31 Max Andersson 95 Tierp Sätra 31.1
7.15 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Norrköping 24.1
7.12 Johan Taléus 94 Eskilstuna Göteborg 28.2
7.11 Petter Olson 91 Hässelby Praha, CZE 7.3
7.07 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg 28.2
7.07 Patric Hjort 93 Västerås Västerås 31.1
7.03 Daniel Örevik 97 Gotland Sätra 22.2
7.03 Elias Martinsson 97 Brattås Göteborg 28.2
7.01 Per Jonsson 88 Bollnäs Falun 31.1
6.99 Adam Stålberg 91 Upsala Västerås 31.1
6.95 Martin Kallur 91 Falun Allston, MA 27.2
6.94 Jonas Arbinge 93 Hellas Örebro 11.1
6.89 Niklas Bergman Larsson 98 Linköping Örebro 11.1
6.85 Marcus Nilsson 91 Högby Albuquerque, NM 6.2
6.83 Edwin Råsberg 94 Hässelby Norrköping 7.2
6.82 Kevin Fankl 95 Ullevi Karlstad 24.1
6.79 Carl Sténson 93 Hellas Örebro 11.1
6.79 Karl Teiffel 94 Mölndal Göteborg 31.1
6.79 David Svensson 98 Tumba Sätra 31.1

Tresteg

15.99 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Sätra 21.2
15.95 Mathias Ström 87 Örgryte Sätra 21.2
15.79 Erik Ehrlin 90 Hammarby Sätra 21.2
15.65 Isak Persson 95 Örgryte Sätra 21.2
15.10 Simon Karlén 94 IF Göta Sätra 31.1
14.91 Jesper Hellström 95 Hässelby Sätra 21.2
14.56 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Göteborg 1.3
14.54 Marcus Nyberg 97 Malmö Göteborg 1.3
14.43 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Sätra 21.2
14.41 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg 31.1
14.28 Artur Engström 96 Örgryte Sätra 21.2
14.10 Jonas Arbinge 93 Hellas Sätra 31.1
13.91 Gustaf Bålström 98 Ullevi Göteborg 1.3
13.86 Max Hejdenberg 98 Örgryte Göteborg 1.3
13.84 Dennis Eriksson 93 Falun Winston-Salem, NC 21.2
13.78 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Nyköping 14.2
13.68 Erik Grundberg 94 Hammarby Göteborg 1.3
13.68 Daniel Bohlin 97 Ullevi Göteborg 10.1
13.67 Henry Rebane 88 Huddinge Sätra 21.2
13.66 Gabriel Lundvall 98 Täby Sätra 31.1
13.47 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg 1.3
13.46 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Örebro 8.3
13.45 Mattias Olander 92 Högby Växjö 17.1
13.33 Jonathan Persgården 96 Kongahälla Göteborg 7.12
13.23 Henning André 97 Nyköping Göteborg 1.3

Kula/7.26

19.97 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Växjö 1.3
18.37 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Baerum, NOR 14.2
18.27 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Sätra 21.2
17.54 Arwid Koskinen 92 Huddinge Sätra 21.2
17.52 Jonas Meyer 90 Örgryte Uddevalla 24.1
17.35 Mats Olsson 86 Hässelby Sätra 21.2
17.33 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Sätra 21.2
16.57 Tim Wunger 94 Falun Falun 17.2
16.56 Simon Pettersson 94 Upsala Göteborg 1.3
15.96 Gabriel Heen 95 Huddinge Huddinge 28.3
15.74 Micael Ljungberg 92 Nyköping Flagstaff, AZ 27.2
15.65 Oscar Vestlund 93 Kil Karlstad 7.2
15.00 Alexander Persson 95 Huddinge Sätra 21.2
14.80 Jeffrey Ige 83 Huddinge Huddinge 7.3
14.77 Gustav Liberg 95 Ullevi Göteborg 31.1
14.76 Andreas Eriksson 94 Heros Falun 31.1
14.72 Marcus Nilsson 91 Högby Albuquerque, NM 6.2
14.48 Wictor Petersson 98 Malmö Växjö 17.1
14.27 Bengt Pettersson 61 Huddinge Sätra 31.1
14.18 Philip Åman 77 Kville Borås 7.3
13.87 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Göteborg 7.2
13.83 Stellan Back 75 Tureberg Sätra 14.2
13.80 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Norrköping 24.1
13.61 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Piteå 14.2
13.58 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Norrköping 24.1

Vikt/15.88

21.36 Markus Johansson 90 IF Göta Sätra 22.2
19.53 Robert Alneroth 84 Gefle Bollnäs 3.1
19.33 Hans Eriksson 86 Västerås Sätra 13.2
19.31 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Sätra 22.2
19.30 Lowe Litzell 94 Östersund New York, NY 21.2
19.27 Alexander Larsson 94 Upsala Fayetteville, AR 13.2
18.77 Karl-Erik Ludvigsson 88 IF Göta Sätra 22.2
18.12 David Johansson 91 Åhus Charleston, IL 27.2
17.92 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Umeå 11.2
17.74 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Göteborg 28.2
17.66 Anton Andersson 96 Umedalen Göteborg 28.2
17.54 Gustav Liberg 95 Ullevi Göteborg 28.2
17.10 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping 7.3
16.57 Simon Pettersson 94 Upsala Växjö/Ti 31.1
16.43 Alexander Persson 95 Huddinge Sätra 22.2
16.31 Johan Björnstad 90 Ullevi Sätra 22.2
16.11 Chris Arnoldsson 96 Huddinge Sätra 22.2
15.88 Mikael Leindahl 65 Tjalve Huddinge 17.1
15.60 Tim Wunger 94 Falun Göteborg 28.2
15.34 Mattias Grundström 93 Ängelholm Växjö/Ti 31.1
15.28 Mats Olsson 86 Hässelby Sätra 22.2
15.21 Lennie Helander 75 Ullevi Göteborg 7.2
15.17 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Göteborg 28.2
15.14 Stefan Alneroth 81 Gefle Bollnäs 3.1
15.10 Niclas Cederström 89 Lund Sätra 22.2

Sjukamp/M

5.869 Petter Olson 91 Hässelby Praha, CZE 8.3
5.709 Marcus Nilsson 91 Högby Albuquerque, NM 7.2
5.623 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Norrköping 8.2
5.299 Martin Kallur 91 Falun Allston, MA 28.2
5.228 Adam Chiguer 91 Spårvägen Norrköping 8.2
5.114 Kevin Fankl 95 Ullevi Norrköping 8.2
4.708 Adam Björling 90 Tjalve Norrköping 8.2
4.658 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Norrköping 8.2
4.358 Edwin Råsberg 94 Hässelby Norrköping 8.2

>