Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P14 inne 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 APR, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2014/2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.34 Oliwer Danielsson 01 Östersund Ås 11.1
7.42 Adrian Kvist 01 Sundsvall Piteå 14.2
7.46 Erik Johansson 01 IFK Göteborg Växjö 14.3
7.50 Bimo Soenarso 01 Ystad Växjö 14.3
7.56 Simon Jonängen 01 Arvika Örebro 21.3
7.59 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Sätra 14.2
7.62 Paul Förnestig 01 Hammarby Sätra 14.2
7.65 Hussein Al Khawaja 02 Huddinge Sätra 24.1
7.71 Caleb Conable 01 Lund Malmö 6.12
7.72 Zion Eriksson 02 Täby Sätra 24.1
7.76 Elias Lindahl 01 Alingsås Helsinki, FIN 24.1
7.77 Favour Abika 01 Ullevi Växjö 14.3
7.78 Kristian Gerdtsson 01 Bergslagen Västerås 15.3
7.85 Albert Nygren 01 Upsala Västerås 25.1
7.88 Oskar Nummelin 01 Huddinge Eskilstuna 3.4
7.91 Pontus Hagman 01 Linköping Växjö 14.3
7.93 Elias Sahlin 01 Lidingö Sätra 8.2
7.94 Markus Lantto 01 Bromma Örebro 21.3
7.95 Lukas Bolin 01 Bergaström Växjö 14.3
7.97 Lukas Nilsson 01 Hakarpspojkarna Jönköping 25.2

200m

24.03 Oliwer Danielsson 01 Östersund Ås 21.2
24.27 Paul Förnestig 01 Hammarby Örebro 21.2
24.29 Albert Nygren 01 Upsala Västerås 14.3
24.46 Erik Johansson 01 IFK Göteborg Växjö 15.3
24.48 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Västerås 14.3
24.74 Bimo Soenarso 01 Ystad Göteborg 21.2
24.79 Simon Jonängen 01 Arvika Karlstad 24.1
24.96 Kristian Gerdtsson 01 Bergslagen Västerås 14.3
25.10 Elias Lindahl 01 Alingsås Helsinki, FIN 17.1
25.10 Zion Eriksson 02 Täby Sätra 8.2
25.39 Hussein Al Khawaja 02 Huddinge Västerås 14.3
25.41 Caleb Conable 01 Lund Växjö 15.3
25.46 Henrik Renz 01 Norrköping Växjö 15.3
25.59 Albin Wägmark 01 Mälarhöjden Sätra 7.2
25.63 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Växjö 15.3
25.74 Pontus Hagman 01 Linköping Växjö 15.3
25.84 Oscar Taha 02 Lidingö Västerås 14.3
25.86 Adrian Kvist 01 Sundsvall Piteå 15.2
25.88 Elias Sahlin 01 Lidingö Sätra 25.1
25.90 Alexander Johansson 01 Ljungby Växjö 1.2

1000m

2:38.63 Albert Nygren 01 Upsala Västerås 15.3
2:46.01 David Canmo 01 Trollhättans FIK Växjö 15.3
2:46.90 Albin Wägmark 01 Mälarhöjden Västerås 15.3
2:47.02 Alexander Bucht 01 Sävedalen Växjö 15.3
2:51.54 Josef Wallenlind 01 Mölndal Växjö 15.3
2:53.53 Emil Magnell Millán 01 Tjalve Växjö 15.3
2:56.79 Filip Lindeberg 01 Lidingö Västerås 18.4
2:57.31 Elias Brink 01 Kville Göteborg 7.12
2:57.33 Gustav Gahne 01 Täby Sätra 1.2
2:58.11 Melker Forsberg 01 Glanshammar Västerås 15.3
2:58.65 Johan Claeson 01 Tranås Norrköping 1.3
2:58.70 Philip Ahlberg 01 Bromma Västerås 15.3
2:59.03 Martin Nerell 01 Tureberg Sätra 7.2
2:59.33 Albin Hedén 01 Bore Västerås 15.3
3:00.62 Viktor Hellström 01 Rigor Växjö 15.3
3:01.02 Emil Renholm 01 Linköping Växjö 15.3
3:02.76 Victor Larsson 01 Kongahälla Växjö 15.3
3:02.85 Michael Nordahl 01 Ystad Växjö 15.3
3:03.40 Elias Gummesson 01 Rigor Växjö 15.3
3:03.55 Tom Berensson 01 Kville Göteborg 1.2

60m häck/84.0

8.69 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö 15.3
9.01 Johan Claeson 01 Tranås Växjö 15.3
9.05 Carl af Forselles 01 Hellas Sätra 7.2
9.20 Oscar Glas 01 Bromma Sätra 15.2
9.22 Elias Sahlin 01 Lidingö Västerås 14.3
9.35 Henrik Renz 01 Norrköping Växjö 15.3
9.37 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Växjö 29.3
9.44 Kalle Wållgren 01 Lerum Göteborg 21.2
9.44 Anton Välkki 01 Örgryte Göteborg 31.1
9.50 Paul Förnestig 01 Hammarby Göteborg 31.1
9.59 Philip Ryding 01 Kville Växjö 15.3
9.63 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Växjö 15.3
9.65 Theodor Duvert 01 Märsta Västerås 14.3
9.68 Oskar Nummelin 01 Huddinge Sätra 1.2
9.68 Jonatan Håkansson 01 Spårvägen Sätra 7.2
9.70 Andreas Ehn 01 Ymer Göteborg 22.11
9.81 Arvid Askensjö 01 Lidingö Huddinge 21.3
9.88 Erik Nylander 01 Hässelby Västerås 14.3
9.89 Bimo Soenarso 01 Ystad Göteborg 22.11
9.90 Lukas Nilsson 01 Hakarpspojkarna Jönköping 25.2

Höjd

1.83 Carl af Forselles 01 Hellas Västerås 15.3
1.82 Elias Sahlin 01 Lidingö Sätra 14.12
1.80 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Göteborg 7.12
1.70 Sebastian Hansson 01 Ullevi Göteborg 21.2
1.70 Kiran Karlström 01 Hellas Antequera, ESP 8.2
1.69 Oliver Eriksson 01 Alunda Västerås 15.3
1.69 Philip Ryding 01 Kville Växjö 18.1
1.69 Zion Eriksson 02 Täby Sätra 25.1
1.67 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö 15.3
1.67 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Göteborg 7.12
1.65 Emil Persson 01 Sundsvall Piteå 14.2
1.65 William Andersson 02 Bergslagen Västerås 18.4
1.65 David Canmo 01 Trollhättans FIK Göteborg 23.11
1.65 Emil Stenlund 01 KA2 Malmö 25.1
1.64 Johan Claeson 01 Tranås Växjö 1.2
1.64 Hampus Barth 01 Laholm Växjö 15.3
1.63 Henrik Renz 01 Norrköping Norrköping 1.3
1.62 Elliot Wallin 01 Majorna Göteborg 23.11
1.62 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Eskilstuna 6.1
1.61 Oliver Edman Chrantz 01 Örgryte Göteborg 10.1

Stav

3.45 Carl af Forselles 01 Hellas Västerås 14.3
3.40 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg/N 15.1
3.23 Emil Stenlund 01 KA2 Växjö 14.3
3.23 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö 17.1
3.03 Henrik Renz 01 Norrköping Växjö 14.3
2.87 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Västerås 14.3
2.87 Noah Ander 01 Bromma Västerås 14.3
2.86 Samuel Eriksson 02 Rånäs Örebro 22.3
2.84 Erik Hanell 01 Stocksäter Örebro 21.2
2.81 Johannes Lilius 01 Huddinge Sätra 14.2
2.80 Theodor Duvert 01 Märsta Huddinge 21.3
2.80 Aaro Ylimaula 01 Haparanda Haparanda 24.1
2.80 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Växjö 28.3
2.67 Tim Possekel 01 Huddinge Västerås 14.3
2.63 Christian Pool Wiklund 01 Falköpings FIK Växjö 14.3
2.63 Emil Carlsson 02 Växjö Växjö 14.3
2.60 Måns Roos 02 Mölndal Göteborg/N 15.1
2.60 Johan Claeson 01 Tranås Växjö 28.3
2.60 Rasmus Nygren 01 Växjö Växjö 28.3
2.55 Marcus Hagerud 01 Mälarhöjden Örebro 22.3

Längd

6.23 Oliwer Danielsson 01 Östersund Ås 21.2
5.94 Erik Johansson 01 IFK Göteborg Växjö 14.3
5.84 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Sätra 15.2
5.78 Kiran Karlström 01 Hellas Antequera, ESP 31.1
5.76 Caleb Conable 01 Lund Växjö 14.3
5.74 Simon Jonängen 01 Arvika Örebro 22.3
5.69 Bimo Soenarso 01 Ystad Växjö 14.3
5.69 Henrik Renz 01 Norrköping Växjö 14.3
5.67 Kristian Gerdtsson 01 Bergslagen Västerås 14.3
5.57 Elias Sahlin 01 Lidingö Sätra 7.2
5.48 Albin Wägmark 01 Mälarhöjden Västerås 14.3
5.44 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 22.3
5.41 Pontus Hagman 01 Linköping Växjö 14.3
5.40 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö 14.3
5.31 Gabriel Larsson Stewart 01 Bromma Örebro 22.3
5.31 Markus Lantto 01 Bromma Örebro 22.3
5.21 Andreas Ehn 01 Ymer Göteborg 1.2
5.18 Fredrik Nilsson 01 IF Göta Örebro 22.3
5.17 Adrian Kvist 01 Sundsvall Bollnäs 15.11
5.16 Carl af Forselles 01 Hellas Sätra 10.1
5.16 Alex Emahazion 01 Huddinge Sätra 15.2

Tresteg

12.12 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 21.2
11.94 Carl af Forselles 01 Hellas Västerås 15.3
11.65 Simon Jonängen 01 Arvika Örebro 21.2
11.63 Favour Abika 01 Ullevi Växjö 15.3
11.56 Caleb Conable 01 Lund Malmö 24.1
11.44 Oskar Glas 01 Bromma Västerås 15.3
11.39 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö 15.3
11.30 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Växjö 15.3
11.28 Kalle Wållgren 01 Lerum Göteborg 7.12
11.22 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Malmö 7.2
11.17 Jesper Larsson 01 Ullevi Växjö 15.3
11.05 Erik Johansson 01 IFK Göteborg Göteborg 10.1
11.02 Bimo Soenarso 01 Ystad Malmö 8.2
10.86 Anton Välkki 01 Örgryte Göteborg 10.1
10.78 Emil Stenlund 01 KA2 Karlskrona 1.2
10.77 Oliver Karlsson 01 Örgryte Göteborg 31.1
10.73 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Västerås 15.3
10.72 Philip Ryding 01 Kville Göteborg 31.1
10.59 Anton Andreasson 01 Huddinge Huddinge 22.3
10.57 Lukas Olsson 01 Upsala Huddinge 22.3

Kula/4.0

12.58 Emil Stenlund 01 KA2 Malmö 25.1
12.43 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Växjö 14.3
12.26 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö 14.3
11.80 Alexander Johansson 01 Ljungby Växjö 17.1
11.80 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg 22.2
10.89 Victor Wisén 01 Upsala Västerås 15.3
10.83 Erik Bengtsson 01 Malmö Växjö 14.3
10.80 Emil Holm 01 Gillberga-Lista Eskilstuna 3.4
10.76 Arvid Östman 01 Sundsvall Piteå 14.2
10.70 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Västerås 15.3
10.57 William Lanndalen 01 Ymer Göteborg 22.11
10.42 Theodor Duvert 01 Märsta Västerås 15.3
10.37 Milton Danielsson 01 Kalmar Växjö 14.3
10.29 Albin Wägmark 01 Mälarhöjden Falun 7.3
10.18 Otto Nilsson 01 IK Sisu Växjö 14.3
10.15 Rasmus Hellberg 01 Piteå Piteå 21.3
10.15 Lucas Bolin 01 Bergaström Lilla Edet 31.1
10.11 Isak Sjöö 01 Fredrikshof Sätra 13.12
10.10 Mikael Lindman 01 Bromma Sätra 1.2
10.05 Hampus Helamb 01 IFK Göteborg Göteborg 22.11

Vikt/9.08

11.85 Emil Holm 01 Gillberga-Lista Västerås 14.3
11.15 William Lanndalen 01 Ymer Göteborg 31.1
10.89 Oskar Nummelin 01 Huddinge Västerås 14.3

Sjukamp/P15

3.326 Carl af Forselles 01 Hellas Sätra 11.1
3.298 Johan Claeson 01 Tranås Växjö 29.3
3.033 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Växjö 29.3

>