Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 17 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 8 JAN, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2015.

100m

11.62 Daniella Busk 93 Malmö Söderhamn 7.8
11.65 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Karlstad 22.7
11.69 Elin Östlund 91 Örebro Göteborg/U 4.7
11.70 Irene Ekelund 97 Malmö Genève, SUI 6.6
11.75 Frida Persson 89 Hammarby Skara 29.8
11.75 Gladys Bamane 89 Spårvägen Söderhamn 7.8
11.77 Erica Jarder 86 Spårvägen Tårnby, DEN 2.5
11.83 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Genève, SUI 6.6
11.83 Jessica Östlund 93 Hässelby Söderhamn 7.8
11.88 Linnea Killander 93 Malmö Halmstad 27.6
11.88 Caroline Larsson 93 Hässelby Göteborg/U 4.7
11.90 Elise Malmberg 95 Hässleholm Halmstad 27.6
11.93 Pernilla Nilsson 92 Malmö Ystad 19.7
11.95 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Sollentuna 5.6
11.98 Hanna Hoff 97 Växjö Eskilstuna 16.7
11.98 Fanny Runheim 99 Örebro Jönköping 17.6
11.98 Emilia Kjellberg 96 Sunne Söderhamn 7.8
12.05 Malin Ström 86 Bollnäs Gävle 24.7
12.06 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Gävle 24.7
12.09 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Göteborg/S 14.8
12.11 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Västerås 2.8
12.14 Sandra Törnros 95 Gefle Eskilstuna 23.5
12.14 Emma Jansson 97 Falun Göteborg/U 4.7
12.14 Rebecca Larsson 94 Hässelby Göteborg/U 4.7
12.15 Lisa Lilja 96 Malmö Göteborg/U 4.7
medvind
11.56 Jessica Östlund 93 Hässelby Skara 6.6
11.73 Emilia Kjellberg 96 Sunne Leppävaara, FIN 29.8
11.81 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Gävle 24.7
11.81 Caroline Larsson 93 Hässelby Skara 6.6
11.90 Fanny Runheim 99 Örebro Jönköping 2.6
11.91 Hanna Hoff 97 Växjö Leppävaara, FIN 29.8
11.98 Claudia Payton 98 IF Göta Skara 6.6
12.05 Malin Ström 86 Bollnäs Gävle 24.7
12.09 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Gävle 24.7
12.10 Sandra Törnros 95 Gefle Vellinge 13.6
12.14 Malin Olsson 90 Lidingö Gävle 24.7

200m

23.29 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sollentuna 25.6
23.61 Daniella Busk 93 Malmö Tallinn, EST 10.7
23.82 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Skara 6.6
23.89 Frida Persson 89 Hammarby Skara 29.8
23.91 Linnea Killander 93 Malmö Sollentuna 25.6
24.10 Gladys Bamane 89 Spårvägen Söderhamn 9.8
24.13 Elise Malmberg 95 Hässleholm Vellinge 14.6
24.25 Pernilla Nilsson 92 Malmö Söderhamn 9.8
24.27 Ida Hansen 93 IF Göta Skara 6.6
24.31 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Söderhamn 9.8
24.39 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Söderhamn 9.8
24.42 Jessica Östlund 93 Hässelby Sollentuna 25.6
24.54 Pernilla Tornemark 85 Malmö Sollentuna 25.6
24.62 Josefin Magnusson 89 Malmö Leiden, NED 13.6
24.66 Estelle Montler 91 Ullevi Skara 6.6
24.69 Irene Ekelund 97 Malmö Kalmar 23.8
24.74 Farydah Inoussa 94 Hässelby Hammond, LA 8.5
24.78 Emma Jansson 97 Falun Göteborg/U 5.7
24.82 Hanna Hoff 97 Växjö Skara 6.6
24.83 Lynette Morgan 91 Hammarby Hvidovre, DEN 14.6
24.86 Rebecca Larsson 94 Hässelby Sollentuna 7.6
24.90 Elin Moraiti 91 Hässelby Sollentuna 7.6
24.94 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg/U 5.7
24.96 Malin Ström 86 Bollnäs Sundsvall 26.7
25.01 Lisa Linnell 91 Atleticum Inowroclaw, POL 4.7
25.01 Alice Svantesson 97 Sävedalen Göteborg/U 5.7
medvind
24.45 Hanna Hoff 97 Växjö Leppävaara, FIN 30.8
24.67 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Karlstad 2.7
24.72 Alice Svantesson 97 Sävedalen Karlstad 22.7
24.96 Klara Helander 95 Upsala Sollentuna 7.6

400m

53.75 Lisa Duffy 93 Hässelby Göteborg/S 14.8
54.07 Elise Malmberg 95 Hässleholm Göteborg/S 5.9
54.16 Josefin Magnusson 89 Malmö Tjeboksary, RUS 20.6
54.81 Anna Silvander 93 Lidingö Sundsvall 1.7
55.16 Elin Moraiti 91 Hässelby Göteborg/U 4.7
55.23 Sara Bley 91 Tjalve Göteborg/S 14.8
55.38 Pernilla Tornemark 85 Malmö Söderhamn 8.8
55.48 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Söderhamn 8.8
55.79 Alice Svantesson 97 Sävedalen Söderhamn 7.8
56.03 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Göteborg/U 4.7
56.45 Alexandra Everett 96 Malmö Göteborg/U 4.7
56.50 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg/U 4.7
56.53 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/U 4.7
56.54 Caroline Kihlblom 94 Tureberg Söderhamn 8.8
56.70 Frida Grindheim 96 Malmö Göteborg/U 4.7
56.99 Sofia Johnsson 94 Hässelby Gävle 26.7
57.02 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 4.7
57.03 Ida Holm 93 Täby Göteborg/U 4.7
57.04 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Huddinge 13.6
57.13 Lotta Lindsén 90 Tureberg Göteborg/S 5.9
57.19 Linnéa Tebelius 97 Lerum Bloomfield Hills, MI 15.5
57.58 Moa Seger 99 Glanshammar Sollentuna 5.6
57.63 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Halmstad 27.6
57.84 Julia Frisk 99 Växjö Halmstad 27.6
57.92 Sara Rönnby 93 Tjalve Kalmar 22.8
57.92 Tilde Johansson 01 Falkenberg Borås 30.5

800m

1:59.98 Abeba Aregawi 90 Hammarby Eugene, OR 30.5
2:02.13 Lovisa Lindh 91 Ullevi Heusden-Z, BEL 18.7
2:02.53 Anna Silvander 93 Lidingö Tallinn, EST 11.7
2:05.07 Ida Holm 93 Täby Oslo, NOR 11.6
2:07.33 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Stockholm/S 12.9
2:07.47 Astrid Rosvall 97 Hässelby Mannheim, GER 28.6
2:08.03 Linn Nilsson 90 Hälle Oslo, NOR 11.6
2:08.33 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Mannheim, GER 28.6
2:08.47 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Söderhamn 9.8
2:08.68 Hanna Hermansson 89 Gulf Shores, AL 22.5
2:08.90 Linn Söderholm 96 Sävedalen Uppsala 7.6
2:09.30 Patricia Striner 97 Malmö Regensburg, GER 6.6
2:09.62 Ronja Fjellner 89 Örgryte Göteborg/U 5.7
2:12.00 Vilma Jonsson 99 Lidingö Göteborg/U 5.7
2:12.32 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Söderhamn 9.8
2:12.89 Alice Petersson 95 Kalmar Kalmar 23.8
2:13.01 Emma Magnusson 99 Mölndal Göteborg/U 3.7
2:13.02 Lisa Linnell 91 Atleticum Inowroclaw, POL 5.7
2:13.08 Beatrice Brink 99 Kville Stockholm/S 13.9
2:13.11 Alexandra Everett 96 Malmö Stockholm/S 30.7
2:13.14 Elin Moraiti 91 Hässelby Sundsvall 1.7
2:13.25 Emma Jansson 91 Hässelby Stockholm/S 30.7
2:13.51 Josefine Malmborg 94 Täby San Francisco, CA 2.5
2:13.91 Greta Graziani 94 Täby Fidenza, ITA 23.5
2:14.15 Frida Kristiansson 92 Örgryte Göteborg/U 5.7

1500m

4:01.97 Abeba Aregawi 90 Hammarby Birmingham, GBR 7.6
4:11.19 Linn Nilsson 90 Hälle Heusden-Z, BEL 18.7
4:15.37 Anna Silvander 93 Lidingö Söderhamn 8.8
4:16.67 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Söderhamn 8.8
4:17.20 Sarah Lahti 95 Hässelby Oordegem, BEL 23.5
4:17.42 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Merksem, BEL 22.8
4:23.29 Ronja Fjellner 89 Örgryte Karlstad 22.7
4:25.20 Lina Alainentalo 92 Hässelby Karlstad 22.7
4:27.32 Sofia Öberg 90 Lidingö Sollentuna 25.6
4:27.41 Frida Kristiansson 92 Örgryte Watford, GBR 27.6
4:29.25 Klara Bodinson 90 Sävedalen Göteborg/U 4.7
4:29.46 Linn Söderholm 96 Sävedalen Sollentuna 25.6
4:29.72 Lisa Öhberg 88 Hälle Söderhamn 8.8
4:29.74 Caroline Högardh 92 Halmstad Irvine, CA 2.5
4:29.79 Lovisa Lindh 91 Ullevi Sundsvall 1.7
4:30.02 Hannah Nilsson 91 Malmö Walnut, CA 17.4
4:31.23 Hanna Hermansson 89 Eagle Rock, CA 9.5
4:32.06 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Göteborg/U 4.7
4:32.66 Emma Magnusson 99 Mölndal Karlskrona 22.8
4:32.78 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Göteborg/U 4.7
4:33.22 Vilma Jonsson 99 Lidingö Karlskrona 22.8
4:33.90 Isabella Andersson 97 Tureberg Söderhamn 8.8
4:34.71 Emma Jansson 91 Hässelby Sollentuna 25.6
4:35.13 Hedda Bångman 95 Trångsviken Kalmar 22.8
4:35.8m Klara Magnusson 00 Hagen Lidköping 2.6

3000m

9:10.27 Meraf Bahta 89 Hälle Eugene, OR 30.5
9:29.34 Ebba Andersson 97 Sollefteå Sollefteå 30.6
9:29.84 Linn Nilsson 90 Hälle Lerum 30.8
9:32.84 Klara Bodinson 90 Sävedalen Tjeboksary, RUS 20.6
9:35.39 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Huddinge 19.8
9:36.02 Ronja Fjellner 89 Örgryte Lerum 30.8
9:36.27 Emma Dahl 91 Örgryte Göteborg/U 3.7
9:38.85 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Göteborg/U 3.7
9:39.82 Frida Kristiansson 92 Örgryte Göteborg/U 3.7
9:44.94 Carolina Johnson 96 Linköping Leppävaara, FIN 29.8
9:46.37 Louise Wiker 79 Hässelby Huddinge 19.8
9:47.61 Lisa Öhberg 88 Hälle Huddinge 19.8
9:55.79 Sara Holmgren 90 Sävedalen Lerum 30.8
9:55.91 Frida Karlsson 99 Sollefteå Gävle 26.7
9:58.31 Hedda Bångman 95 Trångsviken Göteborg/U 3.7
10:02.49 Maria Sandström 90 Malmö Göteborg/U 3.7
10:03.39 Felicia Hellberg 95 Sundbyberg Sollentuna 5.6
10:04.51 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Sollentuna 25.6
10:08.34 Dace Landström 83 Vallentuna Huddinge 19.8
10:08.98 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Athens, GA 21.3
10:09.56 Emma Jansson 91 Hässelby Sollentuna 5.6
10:09.97 Malin Jonson 96 Sävedalen Göteborg/U 3.7
10:11.66 Hannah Nilsson 91 Malmö Göteborg/U 3.7
10:14.89 Malin Strand 93 Sävedalen Göteborg/U 3.7
10:14.95 *Winta Mekonen 97 Hammarby Kalmar 23.8

5000m

15:46.97 Meraf Bahta 89 Hälle Eugene, OR 30.5
15:59.33 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Stockholm/S 12.9
16:05.49 Klara Bodinson 90 Sävedalen Stockholm/S 12.9
16:37.67 Sara Holmgren 90 Sävedalen Watford, GBR 27.6
16:38.96 Carolina Johnson 96 Linköping Walnut, CA 17.4
16:43.57 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Huddinge 7.7
16:44.16 Frida Kristiansson 92 Örgryte Stockholm/S 25.8
16:48.84 Emma Dahl 91 Örgryte Söderhamn 9.8
16:50.23 Louise Wiker 79 Hässelby Södertälje 1.7
16:52.84 Elin Borglund 91 Sävedalen Söderhamn 9.8
16:57.75 Lisa Öhberg 88 Hälle Stockholm/S 25.8
17:00.94 Louise Nilsson 86 Malmö Tjeboksary, RUS 21.6
17:01.28 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Söderhamn 9.8
17:01.56 Ronja Fjellner 89 Örgryte Söderhamn 9.8
17:07.9m Isabellah Andersson 80 Hässelby Söderhamn 7.8
17:08.72 Agnes Sjöström 94 Hässelby Walnut, CA 17.4
17:12.64 Therese Olin 82 Ullevi Sundsvall 1.7
17:20.9m Frida Lundén 84 Studenterna Vallentuna 13.5
17:24.89 Dace Landström 83 Vallentuna Stockholm/S 25.8
17:25.46 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Glanshammar 17.6
17:31.21 Tilda Helgesson 92 Åhus Gulf Shores, AL 10.5
17:38.37 Amélie Svensson 96 Coral Gables, FL 20.3
17:46.3m Ulrika Flodin 75 Rånäs Stockholm/S 16.6
17:46.38 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Sundsvall 1.7
17:49.60 Hedda Bångman 95 Trångsviken Kalmar 23.8

10000m

34:20.75 Frida Lundén 84 Studenterna Aarhus, DEN 23.5
34:24.82 Louise Nilsson 86 Malmö Aarhus, DEN 23.5
34:54.59 Isabellah Andersson 80 Hässelby Söderhamn 7.8
35:04.12 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Stockholm/S 13.9
35:05.99 Therese Olin 82 Ullevi Söderhamn 7.8
35:12.38 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Stockholm/S 16.6
35:30.60 Ulrika Flodin 75 Rånäs Stockholm/S 17.6
35:42.67 Sara Holmgren 90 Sävedalen Söderhamn 7.8
36:07.42 Lisa Öhberg 88 Hälle Uddevalla 1.9
36:32.38 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Söderhamn 7.8
36:42.65 *Johanna Bäcklund 85 Runacademy Söderhamn 7.8
36:42.70 Sofia Ewnert 89 IF Göta Söderhamn 7.8
36:47.76 Dace Landström 83 Vallentuna Vallentuna 13.5
36:53.90 Malin Strand 93 Sävedalen Söderhamn 7.8
36:59.93 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Hallsberg 15.8
37:01.2m *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Uppsala 6.10
37:02.0m Malin Skoog 88 IFK Umeå Umeå 17.9
37:09.64 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Söderhamn 7.8
37:56.10 Moa Enmark 94 Gefle Söderhamn 7.8
38:05.3m Anna Hallberg 86 Majorna Göteborg/S 14.5
38:47.92 Sandra Södergren 89 Gnistan Söderhamn 7.8
39:03.9m Marina Stoltz 76 Heleneholm Trelleborg 6.8
39:04.49 Ida Kellström 97 Gotland St. Clement, GBR 2.7
39:06.7m Karin Schön 62 Kville Göteborg/S 14.5
39:19.36 Linda Take 73 IF Göta Uddevalla 26.7
ungefärlig tid
37:50.0m Anna Hallberg 86 Majorna Alingsås 27.8
38:09.0m Karin Nilsson 82 Ullevi Alingsås 27.8

Halvmarathon

1:11.31 Isabellah Andersson 80 Hässelby Berlin, GER 29.3
1:15.21 Frida Lundén 84 Studenterna Berlin, GER 29.3
1:15.25 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Barcelona, ESP 15.2
1:15.33 Annelie Johansson 78 Hälle Roma - Ostia, ITA 1.3
1:16.05 Therése Olin 82 Ullevi Göteborg 23.5
1:16.26 Emma Nordling 85 Enhörna Göteborg 23.5
1:16.58 Louise Nilsson 86 Malmö Stockholm 9.5
1:17.21 *Nora Falaki 86 Malmö Lyngby, DEN 26.4
1:17.48 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Stockholm 9.5
1:18.08 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Örebro 15.4
1:18.29 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Amsterdam, NED 18.10
1:18.57 Ida Nilsson 81 Högby Kalmar 27.6
1:18.59 Lena Eliasson 81 Hässelby Stockholm 25.4
1:19.00 Louise Wiker 79 Hässelby Sevilla, ESP 22.2
1:19.04 Malin Ewerlöf 72 Spårvägen Köbenhavn, DEN 13.9
1:19.47 Jessica Kihlström 85 Högby Stockholm 9.5
1:19.52 *Johanna Bäcklund 82 Runacademy Stockholm 9.5
1:20.03 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Stockholm 12.9
1:20.47 Cecilia Kleist 82 Akele Linköping 6.6
1:20.53 Jenny Johannesson 76 Mullsjö SOK Stockholm 12.9
1:21.46 Sara Svensk 89 Triathlon Väst Göteborg 10.10
1:21.47 Malin Skoog 88 IFK Umeå Vännäs 2.5
1:22.00 Kajsa Berg 79 Huddinge Saltsjöbaden 2.5
1:22.07 Sofia Ewnert 89 IF Göta Stockholm 12.9
1:22.15 Julia Olsson 92 Stockholm 12.9

Marathon

2:34.14 Isabellah Andersson 80 Hässelby Stockholm 30.5
2:38.57 Annelie Johansson 78 Hälle Valencia, ESP 15.11
2:40.43 Louise Wiker 79 Hässelby Sevilla, ESP 22.2
2:43.29 Emma Nordling 85 Enhörna New York, NY 1.11
2:43.40 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Frankfurt, GER 25.10
2:44.17 Lena Eliasson 81 Hässelby Stockholm 30.5
2:45.13 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Stockholm 30.5
2:46.25 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Frankfurt, GER 25.10
2:49.11 Mikaela Larsson 85 Spårvägen New York, NY 1.11
2:49.58 Kajsa Berg 79 Huddinge Stockholm 8.8
2:51.17 *Johanna Bäcklund 85 Runacademy Stockholm 30.5
2:54.42 *Bonnie Tran 85 Axa Stockholm 30.5
2:54.55 Johanna Nilsson 80 Morjärv New York, NY 1.11
2:55.14 Gloria Vinstedt 83 Studenterna Manchester, GBR 19.4
2:55.43 Elisabet Hökerberg 84 Axa Stockholm 30.5
2:56.18 Petra Kindlund 85 Runacademy Málaga, ESP 6.12
2:56.38 Jenny Rutström 77 Öbacka Stockholm 30.5
2:57.29 Erika Jordan 77 Melbourne, AUS 18.10
2:57.30 Lisa Ring 93 NocOut Stockholm 30.5
2:57.41 Stina Svensson 73 Fredrikshof Stockholm 30.5
2:58.22 Pernilla Ahlm 89 Sävedalen Stockholm 30.5
2:58.41 Anna Salaneck 74 Lidköpings VSK Kristianopel 27.6
2:58.47 Petra Skiöld 75 Björnstorp Kristianopel 27.6
2:59.27 Angelica Samuelsson 76 Brattås Verona, ITA 15.11
2:59.28 Elisabet Barnes 77 London, GBR 26.4

3000m hinder/76.2

9:40.21 Klara Bodinson 90 Sävedalen Ninove, BEL 1.8
9:46.06 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Göteborg/S 5.9
10:05.45 Ronja Fjellner 89 Örgryte Oordegem, BEL 23.5
10:13.69 Carolina Johnson 96 Linköping Stockholm/S 13.9
10:18.24 Emma Dahl 91 Örgryte Söderhamn 8.8
10:24.29 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Oordegem, BEL 23.5
10:25.27 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Watford, GBR 27.6
10:27.02 Amélie Svensson 96 Sävedalen Eskilstuna 16.7
10:30.93 Moa Rothman 96 Västerås Eskilstuna 16.7
10:31.63 Frida Kristiansson 92 Örgryte Söderhamn 8.8
10:36.23 Agnes Sjöström 94 Hässelby Walnut, CA 16.4
10:38.20 Caroline Högardh 92 Halmstad Irvine, CA 1.5
10:45.93 Tilda Helgesson 92 Åhus Walnut, CA 16.4
10:53.67 Emma Jansson 91 Hässelby Göteborg/U 3.7
11:00.21 Linn Bengtsson 97 Växjö Leppävaara, FIN 30.8
11:53.60 Evelina Beramand 94 Mölndal Jacksonville, FL 15.5
12:04.23 Stina Johansson 99 Tranås Tranås 30.8
12:11.47 Hanna Bergström 97 Huddinge Gävle 24.7
12:14.06 Frida Össmar 77 Högby Tranås 30.8

100m häck/84.0

13.73 Adriana Janic 96 Malmö Leiden, NED 13.6
13.74 Caroline Tegel 90 IF Göta Göteborg/U 5.7
13.76 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Sundsvall 26.7
13.76 Malin Skogström 95 Hässelby Gävle 5.9
13.85 Sofia Mossberg 95 Falun Coral Gables, FL 11.4
13.87 Malin Eriksson 91 Örebro Göteborg/S 5.9
13.88 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg/S 5.9
13.93 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Sundsvall 1.7
14.05 Emma Stenlöf 96 Västerås Eskilstuna 16.7
14.13 Lisa Linnell 91 Atleticum Dilbeek, BEL 1.8
14.13 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 5.7
14.19 Sofia Johnsson 94 Hässelby Göteborg/U 5.7
14.21 Ellinore Hallin 87 Växjö Motala 30.5
14.23 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Norrköping 16.8
14.24 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 5.9
14.32 Fanny Lindström 94 Malmö Hvidovre, DEN 13.6
14.38 Farydah Inoussa 94 Hässelby Lafayette, LA 21.3
14.56 Sofia Linde 95 Täby Dilbeek, BEL 1.8
14.60 Charlotte Skogström 93 Hässelby Göteborg/U 5.7
14.65 Emilia Karlsson 97 Nyköping Jönköping 17.6
14.65 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 5.7
14.70 Elin Westerlund 90 Spårvägen Sundsvall 1.7
14.70 Victoria Johansson 92 Tranås Borås 30.5
14.78 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 5.9
14.84 MaryAnn Andréasson 92 IF Göta Göteborg/U 5.7
medvind
13.54 Caroline Tegel 90 IF Göta Karlstad 22.7
13.59 Malin Eriksson 91 Örebro Skara 6.6
13.60 Adriana Janic 96 Malmö Eskilstuna 18.7
13.64 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Karlstad 22.7
13.69 Elise Malmberg 95 Hässleholm Hässleholm 30.5
13.77 Sofia Mossberg 95 Falun Ithaca, NY 2.5
13.98 Sofia Johnsson 94 Hässelby Gävle 17.6
14.11 Farydah Inoussa 94 Hässelby Austin, TX 25.3
14.27 Sofia Linde 95 Täby Eskilstuna 23.5
14.49 Johanna Dyremark 97 Tumba Eskilstuna 16.7
14.49 Emilia Karlsson 97 Nyköping Falun 30.5
14.79 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Borås 14.6
14.81 Ellinor Persson 96 Täby Falun 30.5
14.83 Clara Bogfors 97 Hallen Gävle 24.7

400m häck/76.2

55.88 Elise Malmberg 95 Hässleholm Tallinn, EST 12.7
58.04 Frida Persson 89 Hammarby Leixlip, IRL 13.6
58.85 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 3.7
58.93 Sara Bley 91 Tjalve Skara 29.8
59.28 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Leppävaara, FIN 29.8
59.33 Lynette Morgan 91 Hammarby Gwangju, KOR 8.7
60.18 Sofia Johnsson 94 Hässelby Skara 29.8
60.62 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Sundsvall 1.7
61.17 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Söderhamn 9.8
61.34 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Sundsvall 1.7
61.79 Evelin Hindrikes 91 Atleticum Borås 13.6
61.90 Johanna Dyremark 97 Tumba Eskilstuna 24.5
62.62 Minna Svärd 98 IF Göta Eskilstuna 23.5
62.79 Klara Helander 95 Upsala Märsta 16.8
63.05 Anna Engelin 98 Östersund Sollentuna 6.6
63.46 Tove Olsson 98 Tumba Sollentuna 6.6
63.57 Linnea Rosman 97 Istrum Kalmar 23.8
63.65 Tilde Johansson 01 Falkenberg Trollhättan 16.8
64.06 Sofia Andersson 96 Växjö Kalmar 23.8
64.20 Karin Ytterberg 97 Ymer Trollhättan 16.8
64.73 Ida Ekroth 96 Upsala Eskilstuna 23.5
64.77 Lina Hansson 90 Ullevi Söderhamn 8.8
64.97 Marina Janhunen 98 Hammarby Eskilstuna 23.5
65.21 Helena Kolte 98 Täby Sollentuna 6.6
65.41 Julia Frisk 99 Växjö Sundsvall 1.7

Höjd

1.97 Erika Kinsey 88 Trångsviken Tjeboksary, RUS 21.6
1.92 Sofie Skoog 90 IF Göta Söderhamn 9.8
1.87 Ebba Jungmark 87 Mölndal Umeå 16.8
1.87 Sofia Linde 95 Täby Halmstad 28.6
1.84 My Nordström 90 Tjalve Göteborg/U 3.7
1.83 Ellen Ekholm 96 Ullevi Eskilstuna 19.7
1.81 Vendela von Corswant 93 Örgryte Göteborg/U 3.7
1.80 Maja Nilsson 99 Motala Tbilisi, GEO 30.7
1.80 Lisa Engman 94 Kil Göteborg/S 5.9
1.79 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Tårnby, DEN 13.6
1.79 Bianca Salming 98 Täby Cali, COL 17.7
1.78 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Loughborough, GBR 17.5
1.78 Evelina Erlandsson 94 IF Göta Lillehammer, NOR 21.6
1.78 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 9.5
1.77 Lisa Linnell 91 Atleticum Halmstad 28.6
1.77 Lisa Thelander 93 Halmstad Halmstad 28.6
1.77 Ellen Björklund 90 Lund Söderhamn 9.8
1.75 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Jönköping 12.8
1.75 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Kalmar 21.8
1.75 Emma Stenlöf 96 Västerås Göteborg/U 3.7
1.75 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Greeley, CO 4.4
1.73 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Helsingborg 11.7
1.73 Louise Estberg 98 Malmö Göteborg/U 5.7
1.73 Linda Skantze 95 Lidingö Söderhamn 9.8
1.72 Sanna Pettersson 99 Östersund Krokom 15.8
1.72 Louise Ekman 97 Gefle Stockholm/S 2.8
1.72 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 9.5

Stav

4.70 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Beijing, CHN 26.8
4.55 Michaela Meijer 93 Örgryte Beijing, CHN 24.8
4.50 Malin Dahlström 89 Ullevi Göteborg/U 5.7
4.26 Elienor Werner 98 Hässelby Cali, COL 18.7
4.25 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby Blois, FRA 1.7
4.02 Fanny Berglund 88 Örgryte Söderhamn 8.8
4.00 Hanna Jansson 95 Ullevi Kalmar 21.8
3.95 Klara Mattsson 97 Orient Leppävaara, FIN 29.8
3.95 Sara Cannmo 96 Örgryte Göteborg/U 5.7
3.91 Elin Olsson 93 Kvarnsveden Karlstad 22.7
3.91 Annika Jönsson 96 Helsingborg Kalmar 23.8
3.90 Sara Eriksson 91 Ullevi Mölndal 26.6
3.86 Ellen Olsson 97 Wärnamo Kalmar 23.8
3.80 Emma Kiviniemi Andersson 91 Spårvägen Huddinge 12.6
3.72 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Karlskrona 23.8
3.70 Minna Svärd 98 IF Göta Sollentuna 7.6
3.65 Frida Bergvall 99 Växjö Göteborg/S 7.6
3.63 Anna Larsson 97 Varberg London, CAN 30.5
3.62 Megan Berg Nobeus 00 Malmö Stockholm/S 1.8
3.55 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Kalmar 23.8
3.51 Erica Edström 97 Kristinehamn Karlstad 15.8
3.51 Louise Gabrielsson 95 Huddinge Kalmar 21.8
3.50 Victoria Bengtsson 90 Skruv Högby 11.7
3.50 Theresia Wängborg Nyberg 92 Örgryte Karlskrona 14.6
3.50 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Halmstad 27.6
provisorisk bana
4.55 Malin Dahlström 89 Ullevi Rottach-Egern, GER 11.7

Längd

6.78 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Söderhamn 9.8
6.70 Erica Jarder 86 Spårvägen Beijing, CHN 27.8
6.43 Malin Marmbrandt 85 Västerås Göteborg/U 4.7
6.28 Erika Kinsey 88 Trångsviken Allendale, MI 21.5
6.24 Kaiza Karlén 98 Arvika Cali, COL 19.7
6.22 Malin Olsson 90 Lidingö Göteborg/U 4.7
6.20 Sandra Törnros 95 Gefle Stockholm/S 13.9
6.12 Emilia Kjellberg 96 Sunne Söderhamn 9.8
6.10 Ida Hansen 93 IF Göta Kalmar 22.8
6.04 *Hanna Wiss 91 Örebro Karlstad 22.7
6.04 Emma Stenlöf 96 Västerås Söderhamn 8.8
6.01 Linda Bergh 89 Hässelby Söderhamn 8.8
5.98 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 6.9
5.97 Sara Kviberg 93 Hässelby Torremolinos, ESP 23.5
5.96 Jonna Lindéen 96 Kalmar Leppävaara, FIN 30.8
5.96 Farydah Inoussa 94 Hässelby Hammond, LA 9.5
5.95 Malin Skogström 95 Hässelby Tårnby, DEN 14.6
5.89 Tilde Johansson 01 Falkenberg Varberg 20.9
5.89 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Göteborg/U 4.7
5.87 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Stockholm/S 1.8
5.84 Jasmin Sabir 92 Hammarby Huddinge 14.6
5.84 Fanny Runheim 99 Örebro Söderhamn 8.8
5.83 Lovisa Karlsson 00 Högby Göteborg/U 3.7
5.82 Moa Ullgren 96 Tjalve Göteborg/U 4.7
5.82 Lisa Linnell 91 Atleticum Tartu, EST 7.6
medvind
6.46 Erika Kinsey 88 Trångsviken Allendale, MI 21.5
6.28 Sandra Törnros 95 Gefle Stockholm/S 13.9
6.12 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 6.9
6.08 *Hanna Wiss 91 Örebro Karlstad 22.7
6.05 Sara Kviberg 93 Hässelby Söderhamn 8.8
5.99 Amanda Hansson 99 Hässelby Enskede 29.8
5.92 Tilde Johansson 01 Falkenberg Varberg 20.9
5.89 Lilly Andersson 96 Malmö Söderhamn 8.8
5.84 Claudia Belgrave 00 Ymer Trollhättan 16.8
5.84 Fanny Runheim 99 Örebro Sollentuna 25.6

Tresteg

13.11 Erika Kinsey 88 Trångsviken St. Charles, MO 3.5
13.03 Malin Marmbrandt 85 Västerås Täby 29.8
12.98 Fanny Ernestam 98 Örebro Göteborg/U 5.7
12.92 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Jacksonville, FL 30.5
12.92 Madeleine Nilsson 91 Gefle Söderhamn 8.8
12.90 Jasmin Sabir 92 Hammarby Söderhamn 8.8
12.82 Angelica Ström 81 Spårvägen Sundsvall 1.7
12.51 Fatima Koné 99 Ullevi Borås 13.6
12.49 Adiam Thedros Rasmussen 82 Örgryte Göteborg/U 5.7
12.45 Emma Ehrlin 93 Ärla Huddinge 12.6
12.40 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Göteborg/U 5.7
12.34 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Uppsala 7.6
12.24 Thilda Särnevång 96 Udd Torremolinos, ESP 23.5
12.22 Emilia Kjellberg 96 Sunne Söderhamn 8.8
12.18 Sofia Nilsson 95 Gefle Gävle 4.8
12.17 Beatrice Lantz 97 Växjö Helsingborg 11.7
12.09 Elina Rapp 93 Växjö Kalmar 23.8
12.05 Nellie Mårtensson 95 Malmö Helsingborg 11.7
11.89 Tilde Johansson 01 Falkenberg Halmstad 27.6
11.88 Malin Olsson 90 Lidingö Sundsvall 1.7
11.87 Jenny Lestander 98 Linköping Kalmar 21.8
11.83 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Halmstad 27.6
11.74 Julia Olander 99 KA2 Köbenhavn, DEN 29.8
11.74 Lovisa Karlsson 00 Högby Kalmar 6.6
11.73 Lizzie Hager 99 Lerum Linköping 16.8
11.73 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Östersund 31.5
medvind
13.03 Fanny Ernestam 98 Örebro Uppsala 7.6
12.58 Emma Ehrlin 93 Ärla Huddinge 12.6
12.44 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Helsingborg 11.7
12.38 Beatrice Lantz 97 Växjö Leppävaara, FIN 29.8
12.15 Elina Rapp 93 Växjö Sundsvall 1.7
11.93 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Östersund 31.5
11.93 Malin Citess 95 Atleticum Göteborg/U 5.7
11.78 Lizzie Hager 99 Lerum Göteborg/S 7.6

Kula/4.0

17.05 Fanny Roos 95 Atleticum Leiden, NED 13.6
16.07 Frida Åkerström 90 Huddinge Storrs, CT 17.5
14.78 Sara Lennman 96 Katrineholm Leppävaara, FIN 30.8
14.74 Agnes Larsson 97 IF Göta Eskilstuna 18.7
14.07 Catarina Andersson 77 Hässelby Vénissieux, FRA 11.8
14.03 Sofia Linde 95 Täby Eskilstuna 23.5
13.91 Jennie Söderholm 93 Västerås Eskilstuna 23.5
13.91 Maria Nilsson 95 Orient Uppsala 7.6
13.68 Emma Harrysson 97 Brattås Göteborg/U 4.7
13.43 Julia Svärd Axelsson 96 Helsingborg Helsingborg 12.7
13.29 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 5.9
13.27 Heidi Schmidt 93 Spårvägen Växjö/V-K 29.6
13.24 Moa Eskilsson 93 Villstad Habo 13.6
13.15 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S-K 7.9
13.07 Emma Stenlöf 96 Västerås Hässelby 21.6
12.79 Amanda Malmehed 98 Linköping Lerum 30.5
12.70 Lisa Carlsson 94 Falun Uppsala 7.6
12.66 Ida Storm 91 Hässelby Växjö/V-K 15.9
12.59 Julia Viberg 92 Spårvägen Sundsvall 1.7
12.45 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 31.5
12.40 Matilda Elfgaard 92 Habo Jönköping 17.6
12.30 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Boden 14.6
12.29 Lisa Linnell 91 Atleticum Inowroclaw, POL 4.7
12.28 Nadja Casadei 83 Lidingö Ljungby/LT 15.8
12.24 Therese Jernbeck 92 Lidingö Sundsvall 1.7

Diskus/1.0

59.25 Sofia Larsson 88 Ullevi Södertälje 6.6
57.07 Julia Viberg 92 Spårvägen Austin, TX 28.3
55.14 Heidi Schmidt 93 Spårvägen Bålsta 23.5
52.39 Fanny Roos 95 Atleticum Söderhamn 9.8
51.82 Emma Ljungberg 94 Nyköping Mesa, AZ 25.4
51.24 Elinor Forssander 88 Ullevi Söderhamn 9.8
48.96 Frida Åkerström 90 Huddinge Philadelphia, PA 23.4
48.13 Moa Eskilsson 93 Villstad Växjö/V-K 12.5
47.79 Lina Bengtson 94 Öresund Philadelphia, PA 23.4
47.18 Anna Karlsson 98 Motala Cali, COL 15.7
46.24 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Växjö/V-K 27.5
46.16 Lena Björk 76 Lidingö Trosa 16.8
46.06 Lydia Sundin 94 Mora Söderhamn 9.8
45.79 Emma Swärd 89 Södertälje Trosa 16.8
45.30 Maria Wennlund 93 IF Göta Söderhamn 9.8
45.13 Amanda Holmberg 98 Lidköping Kalmar 21.8
45.11 Erica Larsson 90 Falkenberg Söderhamn 9.8
44.44 Mathilda Eriksson 98 Tumba Västerås/Ap 27.6
42.06 Elin Rubin 95 Hovslätt Göteborg/U 5.7
41.82 Linn Bergstrand 96 Ullevi Jönköping 9.5
41.46 Jessika Lowe 96 Helsingborg Helsingborg 12.7
41.03 Johanna Wikström 87 Huddinge Eskilstuna 24.5
40.99 Fanny Öhrn Selahn 95 Södertälje Huddinge 19.8
40.84 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Västerås 1.8
40.73 Marielle Bengtsson 93 Trollhättan FIK Helsingborg 12.7

Slägga/4.0

69.23 Tracey Andersson 84 Ullevi Växjö/V-K 29.7
68.76 Eleni Larsson 93 Huddinge Tjeboksary, RUS 21.6
66.86 Ida Storm 91 Hässelby Söderhamn 8.8
65.67 Marinda Petersson 95 Malmö Halle, GER 16.5
65.04 Josefin Berg 85 IF Göta Leiria, POR 25.2
62.99 Emma Thor 97 Tureberg Eskilstuna 17.7
60.43 Amanda Rydberg 93 Västerås Leiria, POR 1.5
60.14 Amanda Eriksson 90 IFK Umeå Trosa 17.5
59.41 Frida Bååth 97 Timrå Leppävaara, FIN 29.8
58.14 Linn Forssell 97 Motala Söderhamn 8.8
57.42 Linnea Jönsson 95 Upsala Gainesville, FL 4.4
57.24 Rebecka Kvist 83 Alvesta Bottnaryd 28.6
55.55 Grete Ahlberg 98 Hammarby Västerås/Ap 27.6
55.09 Kajsa Wennberg 96 Upsala Kalmar 21.8
54.90 Frida Åkerström 90 Huddinge Storrs, CT 14.5
54.84 Matilda Åström 95 Gefle Gävle 17.6
54.68 Annika Larsson 96 Upsala Bottnaryd 28.6
53.69 Marie Nordahl 81 Örebro Eskilstuna 24.5
53.67 Stephanie Ericson 93 Ullevi Göteborg/S-K 9.5
53.57 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Uppsala 7.6
53.04 Anna-Clara Rydberg 94 IF Göta Kalmar 22.8
52.86 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne Gävle 24.7
52.80 Mathilda Björklund 97 Bålsta Bottnaryd 28.6
52.65 Freja Liljedahl 94 Gefle La Jolla, CA 24.4
52.34 Rebecka Hallerth 96 Hellas Bottnaryd 28.6

Spjut/600

58.34 Anna Wessman 89 Växjö Gwangju, KOR 12.7
56.76 Sofi Flink 95 Västerås Stockholm/S 30.7
52.02 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Stockholm/S 12.9
50.95 Malin Haglund 88 Ullevi Halle, GER 16.5
50.73 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S 12.6
49.73 Malin Andersson 93 Öresund Kungsbacka 6.9
47.76 Linn Peura 97 Råby-Rekarne Leppävaara, FIN 30.8
46.19 Emelie Larsson 91 Ullevi Storrs, CT 16.5
45.64 Jennifer Björklund 95 Enköping Södertälje 6.6
45.26 Linn Riddarström 96 Motala Bottnaryd 27.6
44.40 Emma Harrysson 97 Brattås Göteborg/U 3.7
44.06 Sofie Hammar 95 Rigor Göteborg/S 12.6
43.98 Emilia Amb 92 Bålsta Bålsta 23.5
42.11 Isabell Gradin 88 Hässelby Sundsvall 1.7
42.06 Emma Stenlöf 96 Västerås Eskilstuna 17.7
41.97 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Kalmar 23.8
41.67 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Uppsala 14.6
41.38 Sofie Davoust 94 Södertälje Södertälje 6.6
40.84 Amanda Gabrielsson 96 Örgryte Göteborg/S-K 7.9
40.82 Maja Gustavsson 98 Västerås Eskilstuna 23.5
40.59 Ellinor Englundh 96 Säter Falun 6.5
40.33 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 6.9
40.29 Malin Skogström 95 Hässelby Gävle 6.9
40.23 Mathilde Sjöstedt 94 Ullevi Göteborg/S 12.6
40.23 Maria Olsson 96 Järvsö Kalmar 23.8
40.23 Linnea Sieker 95 Falkenberg Bottnaryd 27.6

Sjukamp/K

5.764 Lisa Linnell 91 Atleticum Dilbeek, BEL 2.8
5.600 Emma Stenlöf 96 Västerås Eskilstuna 17.7
5.548 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 6.9
5.506 Malin Skogström 95 Hässelby Tårnby, DEN 14.6
5.248 Farydah Inoussa 94 Hässelby Austin, TX 26.3
5.151 Johanna Dyremark 97 Tumba Tårnby, DEN 14.6
5.063 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 6.9
4.756 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Sätra 10.5
4.747 Frida Johansson 95 IF Göta Inowroclaw, POL 5.7
4.681 Sabina Sandberg 93 Spårvägen San Diego, CA 14.5
4.598 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Sätra 10.5
4.563 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbyberg Gävle 6.9
4.058 Emilia Stenström 97 Huddinge Gävle 6.9
3.956 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Arona, ESP 7.6
3.798 Anna Larsson 97 Varberg Varberg 20.9
3.734 Mia Callenberg 89 Lerum Varberg 20.9
3.456 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Varberg 20.9

>