Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 inne 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 14 FEB, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2015/2016.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1994-1996, P19/F19: Födda 1997-1998, P17/F17: Födda 1999, P16/F16: Födda 2000, P15/F15: Födda 2001, P14/F14: Födda 2002 - plus ev 03:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.94 Jonna Tuomi 02 Eslövs AI Borås 12.3
7.96 Ella Sjöblom 02 AIK Örebro 12.3
8.00 Frida Hjorth 03 Säter Eskilstuna 25.3
8.01 Alma Beke 02 Kalmar Växjö 6.2
8.05 Draina Kintu 02 Hellas Nyköping 3.4
8.05 Nikki Anderberg 02 Malmö Malmö 30.1
8.09 Ella Hagman 02 Huddinge Sätra 13.2
8.13 Cajsa Augustsson 02 Ymer Växjö 23.1
8.14 Olivia Stridh 02 Malmö Borås 12.3
8.14 Ebba Wulcan 03 Säffle Karlstad 30.1
8.14 Alma Svanberg 02 Kville Göteborg 6.12
8.17 Maja Kronkvist 02 Klippan Malmö 30.1
8.20 Bilge Kaya 02 Hellas Örebro 12.3
8.21 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Göteborg 9.1
8.22 Emmy Lindström 02 Kil Karlstad 30.1
8.25 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Örebro 12.3
8.25 Lova Stenberg 02 IFK Umeå Umeå 2.3
8.28 Rebecca Östergren 03 Huddinge Sätra 31.1
8.28 Thea Holmén 03 Villstad Växjö 6.2
8.29 Elin Ekelund 02 Eslövs AI Malmö 30.1

200m

25.92 Ella Sjöblom 02 AIK Sätra 6.2
26.56 Frida Hjorth 03 Säter Eskilstuna 25.3
26.59 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Göteborg 14.2
26.65 Maja Kronkvist 02 Klippan Malmö 14.2
26.67 Nikki Anderberg 02 Malmö Malmö 14.2
26.76 Ella Hagman 02 Huddinge Nyköping 2.4
26.84 Klara Frih 02 Åsbro Örebro 19.3
26.86 Elisabeth Hvalgren 02 Lidingö Nyköping 20.2
26.90 Alma Svanberg 02 Kville Göteborg 6.12
26.94 Draina Kintu 02 Hellas Nyköping 2.4
26.98 Bilge Kaya 02 Hellas Sätra 30.1
27.21 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Nyköping 2.4
27.29 Alma Beke 02 Kalmar Borås 13.3
27.36 Lova Stenberg 02 IFK Umeå Umeå 20.3
27.36 Tove Larsson 02 Växjö Växjö 24.1
27.42 Hedda Tellow 02 Örgryte Borås 13.3
27.42 Olivia Stridh 02 Malmö Växjö 24.1
27.43 Emmy Lindström 02 Kil Karlstad 6.2
27.49 Maja Jönsson 02 Höör Malmö 14.2
27.50 Cajsa Augustsson 02 Ymer Borås 16.1

1000m

3:01.89 Klara Frih 02 Åsbro Nyköping 3.4
3:03.07 Alice Berg 02 Tureberg Västerås 16.4
3:06.41 Malin Jonsson 02 Mölndal Göteborg 9.1
3:07.52 Alma Freij 02 IK Sisu Borås 13.3
3:09.47 Maja Jönsson 02 Höör Växjö 23.1
3:09.76 Elin Ekengren 02 Nyköping Nyköping 3.4
3:09.93 Alva Strandberg 02 IFK Göteborg Borås 13.3
3:10.72 Emilia Rydensjö 02 Eskilstuna Nyköping 3.4
3:11.35 Paulina Wikemar 02 Mölndal Borås 13.3
3:12.14 Carolina Larson 02 Lidingö Växjö 23.1
3:12.43 Johanna Bülow 02 Hovslätt Borås 13.3
3:14.41 Johanna Mickels 02 Eskilstuna Västerås 16.4
3:16.93 Ebba Rössberger 02 Sävedalen Borås 13.3
3:17.76 Stina Pettersson 02 Lerum Borås 13.3
3:17.90 Lisa Medved 02 Lund Malmö 14.2
3:18.98 Alma Holmberg 02 Lidingö Sätra 13.2
3:19.77 Maja Ottosson 02 Mölndal Göteborg 20.12
3:19.96 Elsa Preber 02 Lidingö Sätra 7.2
3:21.07 Pernilla Norgren 02 Umedalen Skellefteå 28.2
3:21.32 Julia Hultebring 02 Motala Norrköping 30.1

60m häck/76.2

9.25 Cindy Darrell 02 Ullevi Borås 13.3
9.34 Olivia Stridh 02 Malmö Borås 13.3
9.36 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Göteborg 28.2
9.36 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg 5.12
9.48 Gabriella Lindström 02 Falun Nyköping 2.4
9.52 Emelie Biarner 02 Klippan Lund 16.1
9.53 Tilde Inelind 02 Kil Nyköping 2.4
9.56 Leticia Buchli 02 Täby Nyköping 2.4
9.59 Anna Back Nilsson 02 Leksand Nyköping 2.4
9.60 Martina Röstberg 02 Lidingö Huddinge 19.3
9.60 Nikki Anderberg 02 Malmö Malmö 31.1
9.61 Hanna Zakrisson 02 Finspång Örebro 14.11
9.64 Julia Iverman 02 Täby Sätra 30.1
9.65 Lina Arousell 02 Iggesund Bollnäs 23.1
9.67 Tove Larsson 02 Växjö Borås 13.3
9.68 Olivia Bojang 02 Haparanda Skellefteå 14.2
9.70 Tyra Landin 02 Västerås Västerås 31.1
9.71 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Nyköping 2.4
9.71 Selma Lundin 02 Högby Göteborg 5.12
9.71 Ebba Åhman 02 Ymer Örebro 9.1

Höjd

1.65 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Göteborg 5.12
1.64 Sofia Wingård 02 Orient Borås 12.3
1.58 Klara Frykholm 03 Glanshammar Örebro 19.3
1.58 Agnes Dahlberg 02 Lerum Göteborg 21.11
1.57 Jenny Jonsson 02 Lidköping Göteborg 6.2
1.56 Sunny Björkén 02 Piteå Piteå 16.1
1.56 Helena Kuksa 02 Åsbro Eskilstuna 25.3
1.56 Lovisa Ewerblad 03 Danderyd Eskilstuna 28.11
1.55 Linnea Johansson 02 Hässelby Sätra 13.2
1.55 Selma Lundin 02 Högby Karlskrona 17.1
1.54 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 20.3
1.54 Clara Fallenius 03 Hässelby Växjö 24.1
1.54 Madeleine Aulio 02 Lidingö Falun 28.11
1.54 Emelie Edlund 02 Timrå Ås 30.1
1.54 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Norrköping 5.3
1.53 Pernilla Norgren 02 Umedalen Skellefteå 13.2
1.53 Sharifa Bukenya 03 Österhaninge Handen 13.3
1.53 Vendela Einberg 02 Huddinge Huddinge 16.1
1.53 Frida Hjorth 03 Säter Falun 19.12
1.53 Tova Gisslén 03 Wilske Örebro 28.11
1.53 Sophie Reid 02 Ymer Göteborg 28.2
1.53 Felicia Norell 02 Habo Göteborg 5.12

Stav

3.24 Emma Johansson 02 Stocksäter Nyköping 3.4
3.12 Rebecka Krüeger 03 Malmö Göteborg 27.2
3.10 Sofia Wingård 02 Orient Borås 13.3
2.91 Hilma Hindsberg 02 Kvarnsveden Falun 30.1
2.75 Sunny Björkén 02 Piteå Luleå 13.3
2.60 Nova Brideau 02 Kalmar Karlskrona 12.12
2.60 Celina Johannsen 02 Malmö Malmö 13.2
2.54 Vanna Darrell 03 Lerum Växjö 23.1
2.50 Alicia Hallner 03 Lerum Borås 13.3
2.44 Frida Thornander 02 Upsala Västerås 30.1
2.43 Linn Jansson 02 Falun Nyköping 3.4
2.40 Linda Aiff 03 Lerum Borås 13.3
2.40 Alicia Löwhagen 03 Hammarby Sätra 17.4
2.40 Matilda Honeth 02 Växjö Växjö 7.2
2.35 Felicia Karlsson 03 Eskilstuna Västerås 16.4
2.33 Hanna Askling 02 Bromma Nyköping 3.4
2.33 Stella Vetro 02 Katrineholm Nyköping 3.4
2.30 Emma Jelic 03 Ymer Borås 16.1
2.30 Eila Jansson 02 Gefle Eskilstuna 6.2
2.28 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda Haparanda 24.1

Längd

5.27 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Borås 12.3
5.24 Felicia Norell 02 Habo Borås 12.3
5.16 Cajsa Augustsson 02 Ymer Borås 12.3
5.16 Madeleine Aulio 02 Lidingö Sätra 7.2
5.13 Ida Persson 02 Ymer Göteborg 7.2
5.06 Emilia Sjöstrand 02 Tyresö Sätra 12.12
5.06 Cindy Darrell 02 Ullevi Borås 12.3
5.05 Klara Frih 02 Åsbro Örebro 12.3
5.04 Alma Beke 02 Kalmar Borås 12.3
5.03 Hedda Tellow 02 Örgryte Växjö 24.1
5.03 Sofia Wingård 02 Orient Malmö 30.1
5.02 Linnea Johansson 02 Hässelby Sätra 7.2
4.99 Bilge Kaya 02 Hellas Nyköping 2.4
4.99 Ella Hagman 02 Huddinge Nyköping 2.4
4.99 Nike Wäljegård 02 Mölndal Göteborg 22.11
4.97 Filippa Dedorsson 02 Kristinehamn Karlstad 30.1
4.97 Molly Johansson 02 Falkenberg Göteborg 6.12
4.96 Leticia Buchli 02 Täby Sätra 23.1
4.95 Lova Stenberg 02 IFK Umeå Umeå 2.3
4.93 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Örebro 12.3
4.93 Adama Diop 02 Linnéa Sätra 14.2
4.93 Olivia Bojang 02 Haparanda Haparanda 6.2

Tresteg

11.03 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Borås 13.3
11.03 Madeleine Aulio 02 Lidingö Nyköping 3.4
10.90 Emilia Sjöstrand 02 Tyresö Nyköping 3.4
10.74 Molly Johansson 02 Falkenberg Växjö 23.1
10.74 Adama Diop 02 Linnéa Sätra 31.1
10.66 Nikki Anderberg 02 Öresund Malmö 13.2
10.66 Felicia Norell 02 Habo Borås 13.3
10.52 Maja Pettersson 02 Gnistan Borås 13.3
10.47 Linnea Johansson 02 Hässelby Huddinge 20.3
10.42 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 6.2
10.41 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg 28.2
10.41 Selma Lundin 02 Högby Göteborg 5.12
10.36 Thea Terho 02 Falkenberg Göteborg 5.12
10.31 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Eskilstuna 16.4
10.31 Lina Arousell 02 Iggesund Bollnäs 23.2
10.27 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Nyköping 3.4
10.25 Hedda Tellow 02 Örgryte Borås 13.3
10.24 Ella Enander 02 Täby Nyköping 3.4
10.17 Emily Ha 02 Hässleholm Borås 13.3
10.08 Clara Johansson 02 KA2 Malmö 30.1

Kula/3.0

12.87 Hillevi Carlsson 02 Falun Falun 25.12
12.40 Sophie Reid 02 Ymer Göteborg 20.12
11.73 Victoria Quainoo 02 Malmö Borås 13.3
11.39 Jenny Jonsson 02 Lidköping Borås 13.3
11.29 Irma Karamehmedovic 02 Gefle Sätra 14.2
11.08 Amanda Rask 02 Vingarna Skellefteå 13.2
10.90 Alva Sundström 02 Ljungby Göteborg 6.12
10.80 Molly Johansson 02 Falkenberg Göteborg 27.2
10.79 Amanda Fridberg 02 IF Göta Örebro 13.3
10.78 Hannah Hilding 02 Tyresö Huddinge 19.3
10.66 Lina Arousell 02 Iggesund Eskilstuna 28.11
10.65 Ella Hagman 02 Huddinge Sätra 12.12
10.62 Helena Sund 02 Mölndal Borås 13.3
10.59 Lova Stenberg 02 IFK Umeå Umeå 29.11
10.46 Sofie Bengtsson 02 Hagen Göteborg 22.11
10.15 Maja Fernström 02 Malmö Borås 13.3
10.05 Emelie Schlyter 02 Huddinge Huddinge 20.3
10.04 Nova Brideau 02 Kalmar Karlskrona 16.1
10.01 Johanna Wirebro 02 Motala Norrköping 31.1
9.98 Elin Ekelund 02 Eslövs AI Malmö 13.2

Vikt/7.26

16.90 Hillevi Carlsson 02 Falun Nyköping 2.4
12.45 Maria Eidhagen Harrouch 02 Högbo GIF Nyköping 2.4
11.64 Tilde Jönsson 02 Linköping Nyköping 27.2
10.77 Petra Bäckström 02 Säffle Nyköping 2.4
10.68 Hannah Hilding 02 Tyresö Nyköping 2.4
10.49 Lina Arousell 02 Iggesund Bollnäs 6.2
9.90 Sofia Boman 02 Hässelby Nyköping 2.4

Femkamp/F15-17

3.010 Lovia Nilsson Edin 02 Mölndal Växjö 20.3
2.865 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 20.3
2.794 Ella Hagman 02 Huddinge Växjö 20.3
2.628 Tyra Landin 02 Västerås Västerås 9.1
2.563 Tove Larsson 02 Växjö Växjö 20.3
2.532 Maja Pettersson 02 Gnistan Karlskrona 28.2
2.511 Leticia Buchli 02 Täby Sätra 10.1
2.506 Madeleine Aulio 02 Lidingö Sätra 10.1
2.483 Lisa Fröberg 02 Lidingö Sätra 10.1

>